Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πτωση μαλλιών μετα τον τοκετο?


froufrou

Recommended Posts

εγω σημερα , συνηθως δεν κοιταζομαι μεσα στο ανσανσερ στον καθρεφτη , εκανα το λαθος να κοιταχτω . απο πανω οι λαμπες , φωτιζαν την ερχομενη φαλακρα μου ! εκει που ειναι η χωριστρα , το κενο μεγαλωσεεε !!! εχω παθει σοκ./ μολις μπηκα σπιτι και ηπια 2 αμπουλες σιδηρο . απο το αγχος μου

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα πάντως κορίτσια και στις δυο εγκυμοσύνες όλα σταμάτησαν μετά απο 9 μήνες. Άρχισαν να βγαίνουν και φύτρες!!! Πάντως ο κομμωτής μου και ο γυναικολόγος μου μου είπαν οτι για όλα φταίνε τα οιστρογόνα. Κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης αυξάνονται με αποτέλεσμα να έχουμε και πιο πλούσια μαλλιά και πιο όμορφη επιδερμίδα, μετά την γέννα όμως πέφτουν και πέρνουν μαζί τους και την υπέροχη κόμη! Και όπως μου είχε πεί και μια γυμνάστρια με πολύ χιούμορ: Από μια ηλικία και μετά μόνο τα ούλα ανεβαίνουν, όλα τα άλλα πέφτουν.....χαχαχαχα!! Αργούμε βέβαια ακόμα γι'αυτές τις "πτώσεις".

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια άρχισαν αν πέφτουν δειλά δειλα όταν το μωρό ήταν τριων μηνών. Μεταξύ όμως τέταρτου και έβδομου μήνα έγινε χαμός!!! Νομίζω πως άδειασε το μισό μου κεφάλι. Δοκιμάσα ειδικά σαμπουαν κα ι βιταμίνες αλλά δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα και ξαφνικά όταν το κορίτσι μου έκλεισε τον έβδομο σταμάτησαν να πέφτουν!

Link to comment
Share on other sites

και μενα οταν ημουν 3 μηνων αρχισαν να πεφτουν κ σταματησε περιπου μετα απο 3 μηνες. αφου η γυναικα που ερχεται να κανει γενικη ειχε απεπλπιστει απ τις τουφες που μαζευε. :-D κ οταν εκανα μπανιο, μπαλα απο τριχες μαζευα μετα.

παντως μαλλον στο μυαλο μας ειναι οτι θα μεινουμε φαλακρες γιατι εμενα οι γυρω μου μου λεγανε οτι δεν βλεπανε διαφορα στα μαλλια μου. εκτος αν μου το λεγανε για να μην αγχωνομαι κι αλλο...τι να πω?

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω κατι ??? αυτο το προιον που διαφημιζουν , της loreal νομιζω , το εχει παρει καμια σας ??? επειδη ειμαι φανατικη του φαρμακειου , οτι βγει παω και το παιρνω , και επειδη την εχω πατησει απειρες φορες , αμα το εχει παρει καμια και την εχει βοηθησει στην τριχοπτωση , παρακαλω ας μου πει !!! ευχαριστω !!!

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω βρε κοριτσια γεννησα πριν 3 μηνες ακριβως αλλα τα μαλλια μου ειναι μια χαρα ακομη! Λετε να ξεκινησει τωρα η πτωση? Αυτο που με απασχολει ειναι οτι ενω εφτασα στα κιλα μου, ακομη δεν μπαινω στα ρουχα μου...

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαμοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος απο τριχες γινεται στο σπιτι δεν μπορω να τις βλεπω αλλο αλλα το μωρακι σε 1 μηνα γινεται 7 μηνων λετε να σταματησει τοτε; δεν μπορω να το πιστεψω.........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΑΣ ΣΥΣΤΗΝΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΤΕ ΤΙΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΣΙΔΗΡΟΥ...ΠΟΛΛΕΣ ΤΙΣ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ Η ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΗ Κ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΤΡΙΧΩΝ ΠΟΥ ΠΕΦΤΟΥΝ ΔΕΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ...ΕΙΜΑΙ ΚΟΜΜΩΤΡΙΑ Κ ΠΟΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥΣ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...ΟΙ ΛΥΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ :ΧΑΠΙΑ ΣΙΔΗΡΟΥ,ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΦΕΡΙΤΙΝΗΣ Κ ΣΙΔΗΡΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗΣ ΜΑΛΛΙΩΝ Κ ΠΡΟΙΟΝΤΑ(ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ 'Η ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗΣ)ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!:wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι η τριχόπτωση μετά τον τοκετό δεν είναι ανησυχητική.

 

Απλώς επειδή στην εγκυμοσύνη ΔΕΝ έχουμε τριχόπτωση, μετά τον τοκετό παρατηρείται μαζική απώλεια τριχών που στην ουσία αντιστοιχεί στην ποσότητα που θα χάναμε όλο το διάστημα που διήρκησε η εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αρχισα να χανω μαλλια περιπου ενα εξαμηνο μετα τη γεννα. Ε, αφου επεσαν οσα ηταν να πεσουν, δηλαδη παααρα πολλα, μετα αρχισα να βγαζω φυτρες, προφανως για να αναπληρωθουν τα χαμενα. Τωρα σ αυτη τη γεννα, τι να πω, θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

..χανω τα μαλλακια μου....νομιζω οτι θα μεινω φαλακρη...με το που μου ηρθε περιοδος χαμος νομιζω οτι θα πεσουν ολα...ευτυχως ειναι σγουρα και πολλα αλα τετοια τριχοπτωση ρε κοριτσια εχω τρομαξει... εσεις απενηλθατε?ειμαι πολυ στεναχωρημενη :-(

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν θυμάμαι πως ήταν τα μαλλιά μου αλλά με το που γέννησα και ενώ συνέχιζα το σίδιρο κανονικά, έχανα μπολικα μαλλιά. Τώρα είμαι στην 11η εβδομάδα και ενω πάλι παίρνω σίδηρο, χάνω αρκετά μαλλιά. Δεν ξέρω τι θα γίνει με αυτή την υποθεση...

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Αααα και η τριχόπτωση μετά τη γέννα μου κράτησε κανα εξάμηνο. Μετά άρχισε να μειώνεται. Υπόψην δεν μου είχε ερθει ακόμα περίοδος μετά το 6μηνο.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Έψαχνα το forum για "τριχόπτωση" και βρήκα τα post σας και ηρέμησα λιγάκι ... Ο μικρός είναι 8 μηνών και εγώ εδώ και ένα μήνα χάνω τα μαλλιά μου χωρίς τελειωμό ... σε τέτοιο σημείο που απορώ πως και δεν έχω μείνει ακόμα καραφλή!!! Έκανα εξετάσεις και δείχνουν το σίδηρο χαμηλά αλλά μέσα στα όρια ... Παρά ταύτα ξανάρχισα να πίνω σίδηρο μήπως και βοηθήσει την κατάσταση, πήρα κι ένα σαμπουάν βοηθητικό. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Ανησυχώ πολύ. Εσείς επανήλθατε;;; Μετά από πόσο καιρό;;; Αν αυτή η κατάσταση συνεχιστεί, δε θα μου μείνει τρίχα στο κεφάλι!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Πάλι καλά που υπάρχει κι αυτό το θέμα, το διάβασα και ηρέμησα... ο μπέμπης σχεδόν 5 μηνών, η μαμά σχεδόν Γιουλ Μπρίνερ.. μου πέφτουν απίστευτα πολύ τα μαλλιά, ήδη το μέτωπό μου μεγάλωσε (κι άλλο), μαλλιά παντού!! και είναι και κοντά (έχω αγορέ κούρεμα) σε λίγο τι θα μείνει??????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κι εγω είχα τρελαθεί από την τριχοπτωση!!! Θήλαζα κιόλας!!!Για πολλούς μήνες έχανα δεκάδες τρίχες καθημερινά!!! Το είχαν παρατηρησει κ αλλοι:oops:..

Τελικά πηγα στο φαρμακείο κ πήρα τις priorin κ τις πήρα 2 με 3 μηνες κ από τότε μειώθηκε απίστευτα η τριχόπτωση (βέβαια δεν ξέρω αν θα σταματούσε από μόνη της δηλαδή κατά πόσο με βοήθησαν οι βιταμίνες) πάντως τώρα είμαι κ πάλι στα φυσιολογικά...:)

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

το περασα και εγω αυτο το σταδιο....

λενε οτι στην διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν πεφτουν τα μαλλια (9 μηνες)

μετα την γεννα ομως πεφτουν μαζεμενα :(

εμενα δεν κρατησε για πολυ καιρο αυτη η πτωση ευτυχως και απο φιτρες μπολικες

νομιζω μετα τους 2 μηνες που γεννησα αρχισε

 

υπομονη.............!!!!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω θα πω οτι οσο συνεχιζα το σιδηρο, ολα καλα.

οποτε οσες εχετε προβλημα μαλλον να ξαναρχισετε το σιδηρο που περνατε στην εγκυμοσυνη

 

Εγώ δεν έπαιρνα σίδηρο στην εγκυμοσύνη και έχω κάνει και εξετάσεις 2 μήνες μετά τον τοκετό και από σίδηρο-φερριτίνη ήμουν τέλεια, αλλά χάνω άπειρα μαλλιά καθημερινά. Αντίθετα στην εγκυμοσύνη είχα απίστευτη κόμη και τέλεια νύχια, τα οποία συνεχίζουν να είναι στην ίδια κατάσταση. Μήπως είναι ορμονικό; Θηλάζω εδώ και 6,5 μήνες και δεν έχω περίοδο. Ευτυχώς που διάβασα τη συζήτηση, γιατί είχα αρχίσει να ανησυχώ......:confused:

9bRHp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ δεν είχα προσέξει καμία φοβερή βελτίωση στα μαλλιά και τα νύχια μου κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, και μετά τον τοκετό έμεινα στα ίδια, αλλά τις τελευταίες 2-3 μέρες (7 εβδομάδες μετά τη γέννα) αρχίζω να αφήνω τρίχες όπου σκύβω το κεφάλι μου!! Μέχρι πρόσφατα έπαιρνα έξτρα σίδηρο και βιταμίνες, τώρα παίρνω απλά μια πολυβιταμίνη εγκυμοσύνης (Pregnacare). Να φταίει αυτό άραγε; Θα δω πώς θα εξελιχθεί η πτώση των μαλλιών και αν χειροτερεύσει πολύ θα ρωτήσω τον γιατρό μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...