Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απόγνωση, τρωει κάθε μισή ωρα κάθε μια ώρα...ποτε στρώνει ?


Recommended Posts

Και τι κανείς βρε κορίτσια όταν έχεις και ένα 2 χρόνο που θέλει την προσοχή σου; Εγώ θηλαζω τώρα και όπως καταλαβαίνεται βάζω το μωρό στο στηθοςμπολυ συχνά! Το καλο αυτές τις μέρες ςχω την μαμά μου έδω αλλα μετα.... Έχω πολυ τρέξιμο. Η μεγάλη μου όλο αγκαλιά μου ζητάει όταν παίρνω την μικρή και προσπαθώ να ικανοποίησω και αυτήν την ώρα που θηλαζω. Αλλα τι γίνεται την ώρα του φαγητού της. Που τώρα θέλει να την ταιζω εγώ. Κάναμε κάποια βήματα να τρώει μονή της αλλα τώρα πήγαμε πάλι πίσω. Η μικρή μου ειναιν πολυ ήσυχη και δόξα το Θεό ακόμα δεν έχουμε μεγάλα προβλήματα απο κόλοικους και παλλινδρομιση! Βγάζει γουλιτσες αλλα όχι ρουκέτες. Βέβαια μέσα στην ημέρα θηλαζει αρκετά συχνά και κρατάει ο κάθε θήλασμος περίπου 1 ώρα. Θηλαζει ενεργά στην αρχή, σταματάει την βάζω να ρευτει μετα ξαναθηλαζει στο ίδιο στήθος σταματάει την βάζω να ρευτει και μετα αλλάζω στήθος! Δν ξέρω αν κάνω καλα με την αλλαγή του στήθους και αν αυτός ο τρόπος δεν μου αυξήσει την παραγωγή πάντως απο πάνες πάμε καλα και τα καλάμια της είναι μουσταρδι. Το πρόβλημα που έχω τις τελευταίες μέρες και έδω θέλω την βοήθεια σας, είναι ότι θηλαζει καλα (δεν το κάνει σε όλα τα γεύματα και κυρίως δεν το κάνει στα βραδινά της) στην αρχη όπως είπα και πιο πάνω αλλα μετα θέλει να πιάσει την ρωγα μου και την αφήνει και κλαίει και χτυπάει πόδια και την πιανει και γενικά παλεύει, μέχρι που την σηκωνω να ρευτει, δεν ρευεται απαραίτητα αλλα ηρεμει και μετα απο λίγο προσπαθω πάλι. Εκεί μπορεί να την πιάσει λίγο να κάνει πιπιλισμα κα να κοιμηθεί. Τελικά τι ειναι αυτο; Δεν της έφτασε το γάλα; Είναι συπτωμα παλλινδρομισης ( μήπως κρυφης); Την Δευτέρα είναι να τη ζυγησω να δω πως τα πήγαμε. Μέχρι στιγμής απο γραμμάρια έχουμε παει καλα (530γρ την προηγούμενη Δευτέρα) αλλα αυτο ξεκίνησε πριν λίγες μέρες.

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και τι κανείς βρε κορίτσια όταν έχεις και ένα 2 χρόνο που θέλει την προσοχή σου; Εγώ θηλαζω τώρα και όπως καταλαβαίνεται βάζω το μωρό στο στηθοςμπολυ συχνά! Το καλο αυτές τις μέρες ςχω την μαμά μου έδω αλλα μετα.... Έχω πολυ τρέξιμο. Η μεγάλη μου όλο αγκαλιά μου ζητάει όταν παίρνω την μικρή και προσπαθώ να ικανοποίησω και αυτήν την ώρα που θηλαζω. Αλλα τι γίνεται την ώρα του φαγητού της. Που τώρα θέλει να την ταιζω εγώ. Κάναμε κάποια βήματα να τρώει μονή της αλλα τώρα πήγαμε πάλι πίσω. Η μικρή μου ειναιν πολυ ήσυχη και δόξα το Θεό ακόμα δεν έχουμε μεγάλα προβλήματα απο κόλοικους και παλλινδρομιση! Βγάζει γουλιτσες αλλα όχι ρουκέτες. Βέβαια μέσα στην ημέρα θηλαζει αρκετά συχνά και κρατάει ο κάθε θήλασμος περίπου 1 ώρα. Θηλαζει ενεργά στην αρχή, σταματάει την βάζω να ρευτει μετα ξαναθηλαζει στο ίδιο στήθος σταματάει την βάζω να ρευτει και μετα αλλάζω στήθος! Δν ξέρω αν κάνω καλα με την αλλαγή του στήθους και αν αυτός ο τρόπος δεν μου αυξήσει την παραγωγή πάντως απο πάνες πάμε καλα και τα καλάμια της είναι μουσταρδι. Το πρόβλημα που έχω τις τελευταίες μέρες και έδω θέλω την βοήθεια σας, είναι ότι θηλαζει καλα (δεν το κάνει σε όλα τα γεύματα και κυρίως δεν το κάνει στα βραδινά της) στην αρχη όπως είπα και πιο πάνω αλλα μετα θέλει να πιάσει την ρωγα μου και την αφήνει και κλαίει και χτυπάει πόδια και την πιανει και γενικά παλεύει, μέχρι που την σηκωνω να ρευτει, δεν ρευεται απαραίτητα αλλα ηρεμει και μετα απο λίγο προσπαθω πάλι. Εκεί μπορεί να την πιάσει λίγο να κάνει πιπιλισμα κα να κοιμηθεί. Τελικά τι ειναι αυτο; Δεν της έφτασε το γάλα; Είναι συπτωμα παλλινδρομισης ( μήπως κρυφης); Την Δευτέρα είναι να τη ζυγησω να δω πως τα πήγαμε. Μέχρι στιγμής απο γραμμάρια έχουμε παει καλα (530γρ την προηγούμενη Δευτέρα) αλλα αυτο ξεκίνησε πριν λίγες μέρες.

 

 

Μπορει να νυσταζει και να την ενοχλει το γάλα. Να θέλει να πιπιλισει δηλαδη και να εκνευριζεται.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Και τι κανείς βρε κορίτσια όταν έχεις και ένα 2 χρόνο που θέλει την προσοχή σου; Εγώ θηλαζω τώρα και όπως καταλαβαίνεται βάζω το μωρό στο στηθοςμπολυ συχνά! Το καλο αυτές τις μέρες ςχω την μαμά μου έδω αλλα μετα.... Έχω πολυ τρέξιμο. Η μεγάλη μου όλο αγκαλιά μου ζητάει όταν παίρνω την μικρή και προσπαθώ να ικανοποίησω και αυτήν την ώρα που θηλαζω. Αλλα τι γίνεται την ώρα του φαγητού της. Που τώρα θέλει να την ταιζω εγώ. Κάναμε κάποια βήματα να τρώει μονή της αλλα τώρα πήγαμε πάλι πίσω. Η μικρή μου ειναιν πολυ ήσυχη και δόξα το Θεό ακόμα δεν έχουμε μεγάλα προβλήματα απο κόλοικους και παλλινδρομιση! Βγάζει γουλιτσες αλλα όχι ρουκέτες. Βέβαια μέσα στην ημέρα θηλαζει αρκετά συχνά και κρατάει ο κάθε θήλασμος περίπου 1 ώρα. Θηλαζει ενεργά στην αρχή, σταματάει την βάζω να ρευτει μετα ξαναθηλαζει στο ίδιο στήθος σταματάει την βάζω να ρευτει και μετα αλλάζω στήθος! Δν ξέρω αν κάνω καλα με την αλλαγή του στήθους και αν αυτός ο τρόπος δεν μου αυξήσει την παραγωγή πάντως απο πάνες πάμε καλα και τα καλάμια της είναι μουσταρδι. Το πρόβλημα που έχω τις τελευταίες μέρες και έδω θέλω την βοήθεια σας, είναι ότι θηλαζει καλα (δεν το κάνει σε όλα τα γεύματα και κυρίως δεν το κάνει στα βραδινά της) στην αρχη όπως είπα και πιο πάνω αλλα μετα θέλει να πιάσει την ρωγα μου και την αφήνει και κλαίει και χτυπάει πόδια και την πιανει και γενικά παλεύει, μέχρι που την σηκωνω να ρευτει, δεν ρευεται απαραίτητα αλλα ηρεμει και μετα απο λίγο προσπαθω πάλι. Εκεί μπορεί να την πιάσει λίγο να κάνει πιπιλισμα κα να κοιμηθεί. Τελικά τι ειναι αυτο; Δεν της έφτασε το γάλα; Είναι συπτωμα παλλινδρομισης ( μήπως κρυφης); Την Δευτέρα είναι να τη ζυγησω να δω πως τα πήγαμε. Μέχρι στιγμής απο γραμμάρια έχουμε παει καλα (530γρ την προηγούμενη Δευτέρα) αλλα αυτο ξεκίνησε πριν λίγες μέρες.

 

Για να φροντίζεις ταυτόχρονα και το μεγαλύτερο παιδάκι σου, μπορείς να πάρεις ένα μαξιλάρι θηλασμού. Με το μαξιλάρι αυτό μπορείς να τακτοποιήσεις το μωρό έτσι που να μη χρειάζεται να το κρατάς καθόλου με τα χέρια. Είναι και αρκετά μεγάλο τώρα και θα βολευτείς. Έτσι μπορείς ταυτόχρονα να ταΐζεις και τη μεγάλη.

Άλλο που μπορείς να κάνεις, είναι να χρησιμοποιήσεις ένα ρινγκ σλινγκ ώστε να τη φοράς εκεί και να θηλάζεις με τα χέρια ελεύθερα. Αυτό θέλει λίγη εξάσκηση (κι εγώ δεν το πολυκαταφέρνω ακόμα, αλλά βελτιώνομαι και όσο μεγαλώνει το μωρό γίνεται πιο εύκολο, αλλά επίσης όσο μεγαλώνει τόσο λιγότερο χρειάζεται να το θηλάζεις στο ρινγκ σλινγκ γιατί δεν θηλάζει συνέχεια). Το πλεονέκτημα του σλινγκ είναι ότι μπορείς να θηλάζεις και όρθια και περπατώντας και κάνοντας δουλειές. Τους δύο πρώτους μήνες μαγείρευα, έκανα μπάνιο τη μεγαλύτερη κόρη μου ή κατέβαινα να την πάρω από το σχολικό θηλάζοντας τη μικρή στο σλινγκ. Τώρα πια δεν θηλάζει όλη την ώρα, οπότε τη φοράω συνήθως στην πλάτη με ένα μει τάι και κάνω κάποιες δουλειές έτσι που είναι και πιο εύκολο.

 

Για το ότι θέλει να διακόπτει τα γεύματα και γκρινιάζει, είναι πολύ συχνό κι αυτό στην ηλικία σας. Συνήθως οφείλεται στο έντονο αντανακλαστικό εκροής του γάλακτος. Το γάλα έρχεται σε μεγάλη ποσότητα και απότομα και πνίγει το μωρό. Μεγαλώνοντας θα μπορεί να το διαχειριστεί καλύτερα και δεν θα έχει πρόβλημα. Μέχρι τότε μπορείς να κάνεις τα εξής:

-βγάζεις λίγο γάλα με το χέρι πριν τοποθετήσεις το μωρό

-Μόλις αρχίσει να έρχεται το γάλα, βγάζεις το μωρό από το στήθος, αφήνεις να "πέσει" ο πίδακας του γάλακτος και μετά το ξαναβάζεις να θηλάσει

-θηλάζεις έχοντας το μωρό ψηλότερα από το στήθος σου (πχ. σαν να είναι καβάλα στον μηρό σου με το κεφάλι ψηλότερα από το στήθος) ή και με εσένα κάπως γερμένη προς τα πίσω και το μωρό από πάνω σου. Βοηθάει να ελέγχει καλύτερα τη ροή έτσι

-θηλάζεις ξαπλωτή (σπάνια υπάρχουν τέτοια προβλήματα στην ξαπλωτή στάση θηλασμού)

Αν βλέπεις ότι το μωρό δυσφορεί και δυσανασχετεί, θα διακόπτεις φυσικά τον θηλασμό και μόλις ρεύεται ή ηρεμεί, θα το ξαναβάζεις να θηλάσει.

Όλα μου τα μωρά το έκαναν αυτό. Φεύγει κάπου μεταξύ 3ου και 5ου μήνα που το μωρό γίνεται πιο "έμπειρο" και πιο ικανό στον θηλασμό.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Άλλο που μπορείς να κάνεις, είναι να χρησιμοποιήσεις ένα ρινγκ σλινγκ ώστε να τη φοράς εκεί και να θηλάζεις με τα χέρια ελεύθερα.

 

Για το ότι θέλει να διακόπτει τα γεύματα και γκρινιάζει, είναι πολύ συχνό κι αυτό στην ηλικία σας. Συνήθως οφείλεται στο έντονο αντανακλαστικό εκροής του γάλακτος. Το γάλα έρχεται σε μεγάλη ποσότητα και απότομα και πνίγει το μωρό.

 

ευχαρσιτω πολυ για τις απαντήσεις σας! Σλινγκ μου έκαναν δώρο αυτές τις μέρες αλλα το φοβάμαι λίγο μην μου φύγει το παιδι. Φαντάζομαι χρειάζεται εξάσκηση όπως λες! Τώρα για το έντονο αντανακλαστικο εκροης του γάλακτος αυτο θα σκεφτόμουν και εγώ αν μουτο ξεκιναγε απο την αρχη, αλλα αυτά μου τα κάνει μετα απο ώρα. Δηλαδή ξεκινάμε το θηλασμο, τρώμε έντονα, σταματάμε να ρευτουμε ξανατρωμε έντονα, σταματάμε να ρευτουμε αλλάζουμε στήθος, τρώμε έντονα σταματάμε να ρευτουμε και αφού το κάνουμε αυτο για 1 περίπου ώρα μετα αρχίζει τα παράξενα που σας έλεγα. Δηλαδή νοιώθω ανασφάλεια μήπως πειναει ακόμα και δεν της φτάνει το γάλα μου αλλα αυτο μου φαίνεται δύσκολο γιατί γνωρίζω οσο προσφέρω στήθος τόσο παραγω γάλα. Δεν μπορεί να μου μειώθηκε το γάλα ξαφνικά! Μπορεί να είναι και πιπιλισμα και να έρχεται γάλα και να την ενοχλεί. Με την πρώτη μου που την θηλασα 11 μήνες δεν θυμάμαι να τα είχα αυτά.

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαρσιτω πολυ για τις απαντήσεις σας! Σλινγκ μου έκαναν δώρο αυτές τις μέρες αλλα το φοβάμαι λίγο μην μου φύγει το παιδι. Φαντάζομαι χρειάζεται εξάσκηση όπως λες! Τώρα για το έντονο αντανακλαστικο εκροης του γάλακτος αυτο θα σκεφτόμουν και εγώ αν μουτο ξεκιναγε απο την αρχη, αλλα αυτά μου τα κάνει μετα απο ώρα. Δηλαδή ξεκινάμε το θηλασμο, τρώμε έντονα, σταματάμε να ρευτουμε ξανατρωμε έντονα, σταματάμε να ρευτουμε αλλάζουμε στήθος, τρώμε έντονα σταματάμε να ρευτουμε και αφού το κάνουμε αυτο για 1 περίπου ώρα μετα αρχίζει τα παράξενα που σας έλεγα. Δηλαδή νοιώθω ανασφάλεια μήπως πειναει ακόμα και δεν της φτάνει το γάλα μου αλλα αυτο μου φαίνεται δύσκολο γιατί γνωρίζω οσο προσφέρω στήθος τόσο παραγω γάλα. Δεν μπορεί να μου μειώθηκε το γάλα ξαφνικά! Μπορεί να είναι και πιπιλισμα και να έρχεται γάλα και να την ενοχλεί. Με την πρώτη μου που την θηλασα 11 μήνες δεν θυμάμαι να τα είχα αυτά.

 

Αγαπητη flora καταρχην να σου ζησει το μωρακι σου.Οσον αφορα τη δικη μου εμειρια ο Μπεμπης μου το εκανε πολυ συχνα αυτο (δηλαδη να γινεται ξαφνικα νευρικος στο στηθος) και τελίκα μετα απο πολυ καιρο καταλαβα οτι αυτο σημαινε οτι δεν θελει να πιει αλλο!!Οσο κι αν σου φαινεται απιστευτο...τον εβγαζα απο το στηθος, του εβαζα πιπιλιτσα στο στομα και μετα απο 2 λεπτα ηρεμουσε!!Τωρα ειναι 3 μιση μηνων και τρωει καθε 2 με 2μιση ωρες!!Το καθε παιδι βεβαια εχει τον δικο του ρυθμο...και να ξερεις υπαρχουν μερες που μπορει να τρωει ολη μερα....Ομως οσο περναει ο καιρος θα σου κοιμαται περισσοτερο το μωρακι σου τη νυχτα και ετσι θα αντεχεις!!!

iU5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...