Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΟΣΦΡΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΕΥΣΗ ΜΟΥ.


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλησπερα.εδω και 7μερες εχω μπουκωμα και με ποναει ο λαιμος.

τις δυο τελευταιες μερες εχασα τη οσφρηση και την γευση μου.

οταν λεω εχασα οχι απλα ελλατωθηκαν δεν νιωθω τιποτα δεν μυριζω εντελως τιποτα,ουτε καταλαβαινω τι τρωω.

πηγα στον γιατρο και μου εδωσε αντιβιωση να ξεμπουκωσω αλλα μου ειπε ισως αυτο να ειναι μονιμο.

δηλαδη δεν θα ξαναμυρισω και δεν θα ξαναγευτω ποτε?

 

εχει τυχει σε εσας κατι αναλογο?

τι κανατε?επανηλθε αν ναι πως?

αν οχι πως το αντιμετωπιζεται?

Link to comment
Share on other sites

καλε,ναι.μην φοβασαι. 1 και 2 φορες? ξερεις ποσες φορες το εχω παθει.οποτε αρρωστησω και εχω μπουκωμα....πιο πολυ νευριαζω για αυτο που παθαινω να χανω γευση και οσφρηση.Θα περασει και ιδικα τωρα που σου εδωσε αντιβοιωση.

Ειναι σοβαρος που σου ειπε κατι τετοιο?Λιγο παραλογο μου ακουγετε!!!!!!!

Καλη αναρρωση ευχομαι

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω κοπελα μου που μου δινεις θαρρος

και εγω δεν μπορουσα να μυρισω και να γευτω καλα οποτε ειχα μπουκωμα

αλλα αυτη την φορα ειναι διαφορετικα'δεν καταλαβαινω τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε και σε κανεναν άλλο γιατρό. άκου μόνιμο και πως έβγαλε πόρισμα τόσο εύκολα? Εχω έναν καλό ωριλα που με παρακολουθεί αν θες πες μου να σου στειλω πμ τα στοιχεία του. Και εγω είχα ακούσει διάφορα μεχρι να πάω σε αυτόν

Link to comment
Share on other sites

φυσικα να μου στειλεις πμ

να πω την αληθεια μια φορα εχω παρει αντιβιωση στην εγκυμοσυνη για φαρρυγιτιδα.τις αλλες φορες δεν πηρα τιποτα δεν ειχα ποτε τετοιο μπουκωμα και την εβγαζα με otrivin

αυτος μου ειπε πως ηταν λαθος και οτι επρεπε αμεσως να παω σε γιατρο κλπ κλπ

εννοειται πως θα παω και σε αλλον απλα θα περιμενω μερικες μερες να δω πως θα παει με την αντιβιωση

θελω απλα να ακουσω και απο εσας αν ειχατε παρομοια εμπειρια

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς/μια που με τρελό μπούκωμα να έχει όσφρηση και γεύση. Αυτή τη στιγμή που σου γράφω είμαι ακριβώς έτσι! αλλά επειδή έχω και αλλεργική ρινίτιδα και είμαι μπουκωμένη (ή μάλλον ήμουν μέχρι να ανακαλύψω ενα κορτιζονούχο σπρεί) σχεδόν όλο το χρόνο κάπως έτσι νιώθω και εγώ. Και είναι κ ενας λόγος που δε τρώω τπτ γιατί δε καταλαβαίνω τπτ ή που τρώω τα πάντα σαν βόδι πάλι για τον ίδιο λόγο. Πρώτη φορά βλέπω να λέγεται κάτι τέτοιο απο γιατρό. Ξέρω γυναίκες στο κοντινό μου περιβάλλον που δεν έχουν όσφρηση καθόλου αλλά γεύση έχουν. Και πάλι όμως αυτό δεν συνέβη μετά απο μπούκωμα αλλά είναι συνιστώσα κάποιων άλλων γεγονότων. Και είναι θεραπεύσιμο. Εκείνη την ώρα που σου το είπε αυτό δεν αντέδρασες;;; να ρωτήσεις με βάση τί στο είπε;;;και η απλή ερώτηση όλοι μετά απο μπούκωμα χάνουν αυτές τις αισθήσεις;; ΠΑΡΑΛΟΓΟ γιατί δεν θα τις είχαμε απο βρέφη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μου ειπε οτι ηδη ειχα προβλημα.οτι δηλαδη απο μικρη δεν μυριζα καλα η δεν γευομουν λογω οτι εχω διογκομενες κογχες πραγμα το οποιο εγω δεν καταλαβα ποτε επισης δεν αρρωστενα συχνα και οποτε ετυχεκαι πηγα σε ωρυλα δεν μου ειπε ποτε για διογκομενες κογχες.

μου ειπε οτι εχω γερο μπουκωμα και οτι μπορει να εχει πειραχτει το νευρο που ειναι ευαισθητο και να μην επανελθει και οτι θα παμε βημα βημα και βλεπουμε...

 

και τα πηρα και εγω γιατι δεν λες κατι τετοιο απο την αρχη και ας ισχυει ασε να παρω την αντιβιωση και βλεπουμε,και εγω στεοχωριεμαι τοσο ειδικα που δεν μπορω να μυρισω τα μαλλακια απο τα παιδακια μου

ακουγεται λιγο μελοδραματικο αλλα η ιδεα με τρελλαινει.

Link to comment
Share on other sites

Καλά είμαι σιγουρη οτι έχεις τρελαθεί απο το άγχος!! Αλλά δεν νομίζω πως έτσι απλά μπορεί να δεί το νέυρο με την απλή εξέταση και να σου πεί τέτοια πράγματα. Οι δικές μου κόχγες είναι υπερτροφικές και έχω επίσης στραβό διάφραγμα. Σε συνδυασμό με όσα εγραψα παραπάνω ε τι να σου πω θα έπρεπε να μη μυρίζω χρόνια. Δεν ξέρω τι άλλο να πώ αλλά καλά θα κάνεις να πας και σε έναν ακόμα ωρ/α μόνο και μόνο για να λύσεις τις απορίες σου.

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω εσυ οταν μπουκωνεις δεν νιωθεις εντελως καμια μυρωδια και γευση

και για ποσο καιρο κραταει περιπου?παιρνεισ κατι και επανερχεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Το έπαθα μια φορά πριν πολλααααά χρόνια και δεν το ξανάπαθα ποτέ.......στην αρχή ομολογώ πως με τρόμαξε....το χειρότερο ήταν που δεν μπορούσα να ευχαριστηθώ το φαγητό.......φυσικά μου πέρασε και δεν άφησε κουσούρι....απλά είχα γερό κρύωμα.......μη φοβάσαι....κάνε μόνο λίγο υπομονή......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα πάει καν στο γιατρό...κρύωμα ξεκρύωμα στο πόδι το είχα περάσει.....δεν το συνιστώ σε καμμιά περίπτωση αυτό πάντως.....απλά ήμουν μικρή και άμυαλη και δεν είχα τις καλύτερες σχέσεις με τους γιατρούς...

μου πέρασε όπως ήρθε.....είχε κρατήσει πολλές μέρες πάντως.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μακαρι να μην το ξαναπαθεις ποτε

και εγω εχω τρομαξει γιατι εχω ακουσει δεν μπουκωμα να μην μπορεις να μυρισεις καλα και να γευτεις αλλα οχι να μην μπορεις να μυρισεις και να γευτεις καθολου

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως παίρνω ΚΑΤΙ!!! Αυτή τη στιγμή είμαι μπουκωμένη εδώ και μια βδομάδα. Όντως εχω γερό κρύωμα γιατί πονάω παντού τρελά!!ξεμπουκώνω μόνο οταν πάρω otrivin αλλά χωρίς να έχω αίσθηση γεύσης απλά για να ανασαίνω ελέυθερα γίνεται η δουλειά κ να μπορώ να κοιμηθώ. Κατα τη διάρκεια της νύχτας μπορεί να βάλω και 5 φορές σπρει, και μη μου πείτε οτι ειναι λάθος το ξέρω αλλά διαφορετικά ύπνος ΓΙΟΚ!! Σήμερα άρχισε να μου έρχεται κάπου κάπου η γεύση κ η όσφρηση. Γενικά μυρίζω υπερβολικά πολύ!! παρόλη τη χρήση των φαρμάκων που κάνω ακόμα και με κορτιζόνη σε περιόδους κάργα αλλεργίας. Φτου να μη με ματιάσω και ανοίξω και εγώ κανα παρόμοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι δικές μου κόχγες είναι υπερτροφικές και έχω επίσης στραβό διάφραγμα....

 

λολ κι εμένα μια από τα ίδια, με τη μόνη διαφορά που εγώ έχω κάνει εγχείρηση για διάφραγμα πριν 12 χρόνια!!!!!!!! φυσικά ΔΕΝ συστήνω σε κανέναν τον γιατρό που με χειρούργησε

 

σπρέυ αποφεύγω να βάλω και την βγάζω με φυσιολογικό ορό, πλην πολύ δύσκολων καταστάσεων.

 

αν και μου είπαν πως το otrivin advance είναι χωρίς κορτιζόνη και συνταγογραφείται ακόμα!!! δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...
On 27/1/2012 at 6:37 ΜΜ, glam είπε:

Καλησπερα.εδω και 7μερες εχω μπουκωμα και με ποναει ο λαιμος.

τις δυο τελευταιες μερες εχασα τη οσφρηση και την γευση μου.

οταν λεω εχασα οχι απλα ελλατωθηκαν δεν νιωθω τιποτα δεν μυριζω εντελως τιποτα,ουτε καταλαβαινω τι τρωω.

πηγα στον γιατρο και μου εδωσε αντιβιωση να ξεμπουκωσω αλλα μου ειπε ισως αυτο να ειναι μονιμο.

δηλαδη δεν θα ξαναμυρισω και δεν θα ξαναγευτω ποτε?

 

εχει τυχει σε εσας κατι αναλογο?

τι κανατε?επανηλθε αν ναι πως?

αν οχι πως το αντιμετωπιζεται?

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...