Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Επαγγελματικό ταξίδι και θηλασμός γίνεται;

Recommended Posts

Δόξα το Θεό, έγινε η μικρή μας 5 μηνών και θηλάζουμε αποκλειστικά και με απίστευτη επιτυχία, πράγμα που κάνει και τις δυο μας πολύ χαρούμενες.

Πρέπει όμως να κάνω ένα επαγγελματικό ταξίδι 2 ημερών και εδώ ξεκινούν τα δύσκολα, αφού η μικρή δεν έχει πάρει ποτέ μπιμπερό αλλά ούτε και εγώ έχω ιδέα, αφού μέχρι τώρα ήμουν συνεχώς στο σπίτι και στη διάθεση της.

Θα έρθουν μαζί μου και εκείνη και ο μπαμπάς της ώστε να μην με "χάσει". Αλλά και πάλι θα είμαι πολλές ώρες σε συναντήσεις. Σκεφτήκαμε να έρθουν μαζί μου και στα διαλλείματα να την θηλάζω, αλλά είναι τρομερή ταλαιπωρία τόσο για το μωρό όσο και για τον καλό μου. Φοβάμαι ότι θα μας κάνουν και παρατήρηση οι διευθυντές μου, και δεν θέλω να ξεκινήσω έτσι την δουλειά.

Έτσι σκέφτηκα να τους αφήνω δυο γεύματα για το πρωί, το μεσημέρι να την θηλάζω εγώ, και αλλα δυο γεύματα να βγάζω για το απόγευμα. Έχω θήλαστρο που το χρησιμοποίησα μόνο την πρώτη εβδομάδα της γέννησης της για να αποφορτίζω το στήθος μου και από τότε αραχνιάζει. Πότε να βγάλω γάλα, δεδομένου ότι δεν μπορώ να μεταφέρω παγωμένο; Πως να τους το αφήνω; Πρέπει να αποστηρώσω μπιμπερό; Πως μπορεί να το ζεσταίνει ο άντρας μου αν είναι έξω; Ποια είναι η σωστή θερμοκρασία συντήρησης και ποια για να το φάει το παιδί; Πως θα πρέπει να το φυλάω;

Ξέρω οι ερωτήσεις μου είναι εντελώς χαζές αλλά δηλώνω παντελή άγνοια. Όλα μου φαίνονται βουνό, μπροστά στην ευκολία που είχα ως τώρα με τον θηλασμο.

Διαφημίσεις

ξεκινας και κανεις μια βασικη τραπεζα με 6-8 γευματα τα οποια θα παρεις μαζι σου μεσα σε ψυγειακι.

αυτα τα γευματα θα τα εχεις εαν χρειαστει για τα 2+2 πρωινα και απογευματινα.

Δεν νομιζω οτι θα μπορεσεις να αντλησεις αυθημερον 4 γευματα..δεν δουλευει τοσο ευκολα το θηλαστρο και δεν υπαρχει λογος να το ρισκαρεις.

Εχεις λοιπον ετοιμα τα γευματα σας και απλα ερχεται η μικρη και την θηλαζεις και ενδιαμεσα.

83hKp3.png

Έτσι σκέφτηκα να τους αφήνω δυο γεύματα για το πρωί, το μεσημέρι να την θηλάζω εγώ, και αλλα δυο γεύματα να βγάζω για το απόγευμα. Έχω θήλαστρο που το χρησιμοποίησα μόνο την πρώτη εβδομάδα της γέννησης της για να αποφορτίζω το στήθος μου και από τότε αραχνιάζει. Πότε να βγάλω γάλα, δεδομένου ότι δεν μπορώ να μεταφέρω παγωμένο; Πως να τους το αφήνω; Πρέπει να αποστηρώσω μπιμπερό; Πως μπορεί να το ζεσταίνει ο άντρας μου αν είναι έξω; Ποια είναι η σωστή θερμοκρασία συντήρησης και ποια για να το φάει το παιδί; Πως θα πρέπει να το φυλάω;

Ξέρω οι ερωτήσεις μου είναι εντελώς χαζές αλλά δηλώνω παντελή άγνοια. Όλα μου φαίνονται βουνό, μπροστά στην ευκολία που είχα ως τώρα με τον θηλασμο.

οσο για το μπιμπερο μην τρελλαινεσαι..

ξεκινα σταδιακα να της δινεις για να το μαθει.Οχι ομως εσυ,αλλα καποιος αλλος και κατα προτιμηση χωρις να εισαι και μπροστα. Αλλη επιλογη ειναι η συριγγα, σε περιπτωση -σπανια- που δεν θελει με τιποτα το μπιμπερο.

μπραβο σου που μπορεσες και συνδυασες και θα την παρεις μαζι γιατι περισσοτερο απο ολα θα ηταν λιγο σοκ για εκεινη εαν σε εχανε για 2 μερες..

υπαρχει περιπτωση στα διαλλειμματα να χρειαστει να βγαζεις λιγο γαλατακι με το χερι σου για να αποσυμφορηθει το στηθος.

Θα θηλαζεις την μικρη αμεσως πριν φυγεις απο το σπιτι, για να αδειαζουν καλα.Στο διαλειμμα θα εχεις ισως μια πετσετα,για να βγαλεις λιγο γαλα να ξεπρηστει το στηθος και να μην πονας.

Θηλασμος ενδιαμεσα και μολις επιστρεψεις θηλασμος.

γιατι θεωρεις οτι δεν μπορεις να κουβαλησεις γαλα???

83hKp3.png

Διαφημίσεις

Δες εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24675 για τη συντήρηση του γάλακτος.

Το γάλα αν είναι κατεψυγμένο το βγάζεις από την προηγούμενη μέρα να ζεσταθεί στην ψύξη του ψυγείου και στη συνέχεια το ζεσταίνεις σε μπαιν μαρί. Αν είναι έξω, θα έχει μαζί του ένα θερμός με ζεστό νερό και χρησιμοποιώντας το καπάκι του θερμός (το κυπελάκι) θα βάλει εκεί το μπιμπερό με το γάλα με ζεστό νερό για να ζεσταθεί. Καλό είναι να έχει μεγάλη χωρητικότητα το θερμός, γιατί θα χρειαστεί λογικά να πετάξει το πρώτο νερό και να βάλει άλλο μέχρι να ζεσταθεί καλά το γάλα.

Όπως είπε η Πάρος, μπορείς να μεταφέρεις γάλα σε θερμομωνοτικό τσανάκι σαν αυτά που παίρνουμε στην παραλία πχ για τα νερά-αναψυκτικά, υπάρχουν σε σούπερ μάρκετ ή είδη κάμπινγκ, μαζί με 1-2 παγοκύστες. Στο λινκ που έβαλα παραπάνω δίνει λεπτομέρειες για το χρόνο που διατηρείται έτσι το γάλα.

Καλό είναι να ξεκινήσεις από τώρα κάποιες αντλήσεις, ώστε να συνηθίζει το στήθος σου στο θήλαστρο και να έχεις ένα μικρό απόθεμα σε περίπτωση που δεν προλάβεις να αντλήσεις ένα γεύμα. Το γάλα αυτό μπορείς να το φυλάξεις τώρα στην κατάψυξη και να το μεταφέρεις μαζί σου σε τσαντάκι με παγοκύστες και εκεί που θα μένετε να το βάλεις στην απλή ψύξη (αν δεν έχει το δωμάτιο ψυγείο να ζητήσεις να σου το φυλάξουν στην κουζίνα του ξενοδοχείου). Έτσι θα έχει αποψυχθεί κιόλας σιγά σιγά και θα είναι έτοιμο για χρήση την επόμενη ημέρα. Ας δοκιμάσει κι ο άντρας σου μερικές φορές αν παίρνει η μικρή το μπιμπερό ή αλλιώς ένα εκπαιδευτικό ποτηράκι και καλύτερα την ώρα αυτή να μην είσαι καν στο σπίτι, γιατί είναι πιθανό αν αισθάνεται την παρουσία σου να μη δεχτεί να το πιεί! Ακόμα κι αν χάσει κάποια γεύματα περιμένοντάς σε και αρνούμενη να πιει από το μπιμπερό, θα αναπληρώσει το μεσημέρι και τη νύχτα αφού θα είσαστε μαζί και για δύο μόνο μέρες λογικά δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα. Έχε το νου σου να αποσυμφορείς το στήθος σου όπως σου έγραψε η Πάρος.

HXuSp2.pngaS46p2.png

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν θέλω ούτε για εκείνη, αλλα ούτε και για μένα να λείψουμε η μια από την άλλη, οπότε δεν τέθηκε κανένα θέμα να μην ταξιδέψουμε μαζί.

Θα ταξιδέψουμε αεροπορικώς από την Θεσσαλονίκη στην Αθήνα. Δεν είμαι σίγουρη αν επιτρέπουν τέτοια ψυγειάκια μέσα στο αεροπλάνο και φοβάμαι ότι θα χαλάσει το γάλα αν το βάλω στην βαλίτσα. Όσο για πειράματα δεν έχω πολύ χρόνο αφού μεθαύριο πετάμε.

Θήλαστρο έχω της medela mini electric.

Εγω δεν έχω ιδεα για το πως θα μεταφέρεις γάλα-και για να πω την αλήθεια δεν είμαι καν σίγουρη οτι χρειάζεται (αν και μπορείς να πάρεις την αεροπορική τηλέφωνο να ρωτήσεις) απλα μπήκα να σου πω ένα μεγάλο μπράβο για αυτο το εγχείρημα! Και στον μπαμπά φυσικά! Μπράβο λοιπόν!

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka