Recommended Posts

Στέλλα,

να σου πω εγώ τι έχω κάνει και πιάνει (καμιά φορά...). Ξεκίνησα να το κάνω όταν ζητάει να θηλάσει κατά τη διάρκεια της μέρας και δεν μπορώ (π.χ. 5 λεπτά μετά τον προηγούμενο θηλασμό, όταν κάνω κάτι άλλο κτλ.)

Του λέω ότι πάειιιιι (με συρτή φωνή) το γαλατάκι και τώρα η μαμά φτιάχνει καινούργιο και κάνω και μια κίνηση με το χέρι μου κυκλική σαν να αλέθω (!!!!!!!!) ότι έτσι φτιάχνεται το γαλατάκι. (μη γελάτε...). Το πάειιιι του το λέω όταν τελειώνει κάτι (π.χ. το φαγητό του) οπότε ξέρει ότι σημαίνει τελείωσε..

Λοιπόν αυτό πιάνει (όχι πάντα) αλλά πιάνει... Αν του το πω διαφορετικά (του στυλ δεν έχει τώρα γάλα ή προσπαθήσω να τον αποπροσανατολίζω) δεν μασάει... Ζητάει ανελέητα...

Τώρα του το λέω και τη νύχτα και σταματάει... Ίσως καθυστερήσει λίγο να κοιμηθεί αλλά συνήθως δεν τον ταϊζω πριν τις 5, και τον ηρεμώ με διάφορα παραμύθια. Βέβαια μέχρι να ξυπνήσει μπορεί να φάει και 3 φορές (από τις 5 μέχρι τις 9....)

Πάντως κι εμένα μου φαίνεται πολύ δύσκολος ο αποθηλασμός κυρίως όσο μεγαλώνουν οπότε δεν ασχολούμαι με το θέμα...

Διαφημίσεις

Elenikat: :lol::lol::lol:

Tamta: Μακάρι να πάνε όλα καλά και σε σας και σε μας και σε όλους! Εγώ πάντως εγκατέλειψα τις προσπάθειες, μου φαίνεται ότι βγάζει 4 δόντια μαζεμένα και πονάει φριχτά :shock:

as1cCnL0g410010MjgwamR8MTA4NzQ5amR8QW5hc3Rhc2lhLCBhIHN1cGVyIGdpcmwhIFNoZVwncw.gif

ΕΥΤΥΧΩΣ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΑ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΩ ΜΕΝ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΑΛΛΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ.ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΟΤΙ Η ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ 8ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΣΕ 2ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΞΑΝΑΡΧΙΖΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΝΥΧΤΕΡΙΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ.ΝΟΙΚΙΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΗΣ MADELA ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ.ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΡΑΔΥ ΗΠΙΕ 80 ΓΡ. ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ 20.ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΜΠΟΥΚΑΛΙ.ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ :cry: ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.

Τάμτα, γιατί θέλεις να της δίνεις εσύ το αντλημένο γάλα; Δεν είναι πιο δύσκολη η διαδικασία μέσα στη νύχτα να σηκώνεσαι, να ζεσταίνεις μπιμπερό και μετά θα έχεις αντλήσεις επιπλέον από αυτές που πιθανόν θα έχεις για τις ώρες που έτσι κι αλλιώς θα λείπεις στη δουλειά; Έπειτα, αν της δίνεις εσύ μπιμπερό, ίσως κάποια στιγμή να αρνηθεί το στήθος. Αφού λες πως όταν ξυπνάει τη νύχτα τη θηλάζεις και κοιμάσαι αμέσως! Έχεις δοκιμάσει την ξαπλωτή θέση θηλασμού για τη νύχτα; Ίσως να είναι η λύση στο πρόβλημά σου!

Πάντως, μη σας αγχώνει τόσο το θέμα των νυχτερινών ξυπνημάτων σε συνδυασμό με τη δουλειά. Πολύ σύντομα θα συνηθίσετε και θα καταφέρνετε να λειτουργείτε άψογα έστω και με λίγο ύπνο. Εδώ υπάρχουν παραδείγματα μητέρων που δουλεύουν και ξυπνάνε πολές φορές τη νύχτα, ακόμα και γιατροί με εφημερίες κλπ. Να αναφέρω και το δικό μου παράδειγμα όπου όταν ήμουν έγκυος στο 3ο παιδί μου και ο δεύτερος ξύπναγε 2-3 φορές τη νύχτα χωρίς να θηλάζει, γιατί ξυπνάνε τη νύχτα και τα παιδία που δεν θηλάζουν, πήγαινα και στη δουλειά κανονικά μέχρι τον 8ο μήνα, είχα συνηθίσει, δεν λέω ότι δεν κουραζόμουνα, αλλά όλα είναι συνήθεια, ο οργανισμός προσαρμόζεται.

Κρίνοντας από τα δικά μου παιδιά που ήταν πολύ διαφορετικά και που άλλα τα θήλασα αποκλειστικά, άλλα με συμπλήρωμα, το καθένα σταμάτησε το νυχτερινό ξύπνημα όταν ήταν έτοιμο, ανεξάρτητα από το θηλασμό ή το πόσο έτρωγε μέσα στην ημέρα κλπ.

HXuSp2.pngaS46p2.png

Κορίτσια πώς πάει ο αγώνας; Μίλησα με μία ψυχολόγο σήμερα από τη "Γραμμή-Σύνδεσμο" (πολύ καλή) η οποία μου τόνισε ότι αυτό που έχει σημασία να είναι να είμαι σταθερή στην απόφασή μου και να έχω και την ανάλογη στήριξη από το σύζυγο γιατί το παιδί αντιλαμβάνεται και τη διχογνωμία και την αμφιταλάντευση και την υποχωρητικότητα. Χθες τα κάναμε θάλασσα, ξύπνησε 6 φορές θήλαζε-δάγκωνε αργούσε να ξανακοιμηθεί την άφηνα στην κούνια ούρλιαζε, την αγκάλιαζα τη φιλούσα πάθαινε υστερία, τη νανούριζα στην αγκαλιά, μου τραβούσε τα μαλλιά, νευρίαζα της φώναζα την κουνούσα μες στην κούνια τσίριζε, ο σύζυγος πηγαινοερχόταν την έπαιρνε την άφηνε ήταν στο τσακ να πάρει τους δρόμους, την άφηνα πήγαινα ξάπλωνα έκλαιγα, εκείνη έκλαιγε ασταμάτητα πολύ δυνατά χωρίς καν να βραχνιάσει, στο τέλος υπέκυψα και την πήρα στο κρεβάτι μας μετά από δεν ξέρω κι εγώ πόσες ώρες, μέχρι που αποκοιμήθηκε. :cry:

Μετά το πρωινό πάλι τα ίδια, νύσταζε και δεν κοιμόταν μου είχε κάνει τη θηλή λάστιχο και με δάγκωσε δυνατά δύο φορές μου ξέφυγε ένα μπατσάκι στο βελούδινο μαγουλάκι της εκείνη με κοίταξε με θράσος και περιφρόνηση, δε μάσησε καθόλου (αυτό με τρόμαξε, και η αντίδρασή μου και η δική της). Δεν τη θήλασα όλη μέρα μέχρι το βράδυ στις 8 που ήταν για ύπνο. Ήταν κουρασμένη και εκνευρισμένη σήμερα (λογικό), ανέβαζε ντεσιμπέλ με το παραμικρό, αλλά παίξαμε περισσότερο απ' ότι συνήθως και φαινόταν να έχει ξεχάσει αυτό που είχε συνέχεια στο νου της. Τώρα για το βράδυ...ο Θεός βοηθός :roll:

Έσκασε μύτη και το 7ο δοντάκι σήμερα.

as1cCnL0g410010MjgwamR8MTA4NzQ5amR8QW5hc3Rhc2lhLCBhIHN1cGVyIGdpcmwhIFNoZVwncw.gif

ΑΧ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΡΑΒΑΩ ΚΙ ΕΓΩ.ΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ΕΙΝΑΙ MUST!ΝΟΜΙΖΑ Η ΧΑΖΗ ΟΤΙ ΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΘΑ ΚΟΨΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΙΝΟ.ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΗΛΑΖΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ 11 ΜΗΝΕΣ ΣΥΝ ΦΥΣΙΚΑ ΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ.ΘΗΛΑΖΕ ΠΡΩΙ, ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΘΗΛΑΖΕ ΛΙΓΟ ,ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΞΑΝΑ,ΜΕΤΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΞΥΠΝΟΥΣΕ ΚΑΙ 2-3 ΦΟΡΕΣ.

ΜΗΝ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΗΛΑΖΕ ΤΑ ΜΙΣΑΩΡΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ.Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΗΘΕΛΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΠΕΙΝΟΥΣΕ ΚΑΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΦΑΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΠΡΩΧΝΕ.ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ.ΣΕ 10 ΛΕΠΤΑ ΕΙΧΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΤΑ ΔΥΟ.

ΕΙΠΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΝΑ ΑΠΟΘΗΛΑΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΞΕΝΟ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΠΕΤΟΥΣΕ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΚΑΙ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΟΜΟΥΝΑ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΦΑΓΩΘΕΙ ΟΛΟΙ (ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ,Η "ΠΕΘΕΡΑ" ΜΟΥ ,Η "ΚΟΥΝΙΑΔΑ" ΜΟΥ)ΟΤΙ ΤΙ ΤΟ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΤΩΡΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΙΓΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΩΡΑ ΚΤΛ

ΜΕΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠ ΑΥΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΝΑ ΠΙΕΙ ΤΟ ΞΕΝΟ ΩΣΠΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ.

ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΞΥΠΝΑΕΙ ΠΑΛΙ ΜΕΣ ΤΑ ΑΓΡΙΑ ΧΑΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΣΙΡΙΖΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟΥ ΦΤΙΑΞΩ ΤΟ ΓΑΛΑ.

ΣΥΝ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΕΙΡΑΞΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ.

ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΕ ΔΑΓΚΩΝΕΙ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΠΡΩΧΝΕΙ.ΤΕΛΟΣ ΓΙΑΤΙ ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ ΚΙ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΧΑΖΟΜΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΚΟΨΑ.ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΠΟΛΥ ΑΥΤΗ Η ΕΠΑΦΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΟ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙ ΜΟΥ.ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ?ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΑΘΩ ΚΑΜΙΑ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ?

Αχ Ολγα αυτα λεω στις φιλες που νομιζουν οτι αν αποθηλασουν θα λυθουν και ολα τα προβληματα τους (νυχτερινος υπνος, φαγητο κλπ).......πιο πιθανο ειναι να τραβανε τις κοτσιδες τους!!! :roll:

Δε μας λες πως αποθηλασες για να σου πουν καμμια συμβουλη τα κοριτσια που κατεχουν καλυτερα το αθλημα?

Πριν ποσο καιρο ξεκινησες αποθηλασμο, ποσο καιρο σου πηρε και ποσο διαστημα τωρα δε θηλαζεις?

Αν σταματησες σταδιακα το θηλασμο και ειχε το χρονο το στηθος να επανελθει λογικα δεν θα εχεις προβλημα.....

Αν παλι ακομα εχεις γαλα και το αισθανεσαι φορτωμενο μηπως πρεπει να το ξεφορτωνεις λιγο για να συνελθει και κοπει το γαλα σταδιακα?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΚΟΨΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ 30 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ .ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΚΟΨΑ ΤΟΝ ΠΡΩΙΝΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟΥΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ.ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ ΞΕΝΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΗΘΕΛΕ ΓΑΛΑ.ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΠΟΥ ΣΗΚΩΝΟΤΑΝ ΤΟ ΘΗΛΑΖΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΤΟ ΗΘΕΛΕ ΑΚΟΜΑ.2 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΕΚΟΨΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΡΑΔΙΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣ.ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΜΟΥ ΣΤΗΘΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΞΑ.ΝΕΤΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΕΠΙΔΕΙΝΩΝΕΤΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ.ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΞΑ.ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ.ΕΤΣΙ ΞΑΛΑΦΡΩΣΑ.ΕΚΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΘΑ ΔΟΥΜΕ

Νομιζω (χωρις να ξερω για αποθηλασμο ακομα) πως δεν μειωσες σταδιακα τα γευματα........ισως να χρειαζεται πιο μεγαλη περιοδος σταδιακης μειωσης για να χει χρονο να προσπαρμοστει το στηθος.......

Δλδ δεν κοβεις τα βραδινα σε ενα βραδυ, αλλα αφαιρεις ενα βραδινο καθε δυο τρεις μερες........αλλες κοπελες θα ξερουν να σε συμβουλεψουν σωστα! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΧΑΖΟΜΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΚΟΨΑ.ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΠΟΛΥ ΑΥΤΗ Η ΕΠΑΦΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΟ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙ ΜΟΥ.ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ?ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΑΘΩ ΚΑΜΙΑ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ?

Αν στεναχωριέσαι, μπορείς να μιλήσεις στο μωρό, να το καλοπιάσεις και να ξεκινήσεις πάλι...

αν δεν πρήζεται το στήθος είναι εντάξει.

IBCLC

International Board Certified Lactation Consultant

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima

Εμένα δεν με απασχόλησε καθόλου ο νυχτερινός αποθηλασμός.

Μέχρι πριν λίγο καιρό ξυπνούσε μια με δύο φορές κάθε βράδυ.

Μετά ξυπνούσε μόνο κατά τις 4 και τώρα είναι μερικές μέρες που δεν ξυπνάει καθόλου και κοιμάται μέχρι το πρωί γύρω στις 7 με μεγάλες πείνες.

Απ΄ότι κατάλαβα το μωρό φτιάχνει μόνο του το πρόγραμμά του,σύμφωνα με τις ανάγκες του!

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι:

Αν μια μανούλα λείπει απο το σπίτι 10 ώρες λόγω εργασίας, κόψει και κάποια απο τα βραδυνά γεύματα τότε πώς θα διατηρηθεί η γαλουχία ?

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Εδω και 3 μηνες ανελαβα καποιες δουλειες οι οποιες με κρατουσαν μακρια πολλες ωρες.....εκανα να θηλασω και πανω απο 10 ωρες........εμενα σπιτι μια μερα την εβδομαδα κι αν......

Το βραδυ ομως θηλαζαμε οπως και την νυχτα........περιεργως το γαλα δε μειωθηκε, αλλα και οταν ξαναπηγαινα για δουλεια ημουν πρησμενη ολη μερα υτην επομενη.......

Αν θηλαζεις οσο θα εισαι σπιτι πιστευω δεν θα χεις προβλημα.....αν κοψεις ομως και τα βραδινα δεν ξερω......μαλλον θα μειωθει......

να σας πω και τη δική μου εμπειρία λοιπόν, αν και νέα στο σάιτ. Ο μικρός μας είναι 15 μηνών συμπληρωμένων. Τον θήλαζα μέχρι τον προηγούμενο μήνα. Ξένο γάλα ήπιε ελάχιστες φορές μέσα σε όλους αυτούς τους μήνες και αυτό γιατί δε θα είχα προλάβει να τραβήξω δικό μου για να πάρω μαζί μας όταν βγαίναμε, ή να αφήσω στη μητέρα μου. Μέχρι 2 μηνών υπήρξαν στιγμές που είπα "πάει εγώ δε θα κάνω τίποτε άλλο στη ζωή μου παρά θα παράγω γάλα". Ο μικρός έπαιρνε βάρος ταχύτατα (μόνο στις πρώτες 24 μέρες πήρε 1750γραμμάρια) με αποκλειστικό θηλασμό, αλλά βέβαια υπήρχαν φορές που έπινε και ανά μία ώρα, ειδικά τα βράδια. Ρετάλια και εγώ και ο άντρας μου που αναπόφευκτα ξυπνούσε αλλά που πρέπει να ομολογήσω ότι με στήριξε όσο τίποτε και μου έδωσε δύναμη να συνεχίσω τον θηλασμό. Την πρώτη φορά που κοιμηθήκαμε σερί ήταν λίγο μετά το δίμηνο όπου πέσαμε για ύπνο γύρω στις 12 και κάτι και ξυπνήσαμε ακούγοντας πουλάκια ξημερώματα 7 και κάτι. Από τότε δεν ξαναξύπνησε ο μικρός να ζητήσει στήθος μέσα στη νύχτα παρά μόνο 2 ή 3 φορές.

Επίσης στη διάρκεια της μέρας του έδινα 5 ή 6 γεύματα, ανάλογα πόσα ζητούσε. Όταν άρχισαν οι κρέμες (6,5 μηνών ήταν) ο γιατρός μου είπε ότι αντικαθιστώ γεύμα θηλασμού με κρεμούλα και φρούτα, έτσι αντίστοιχα έκοψα το γεύμα των 12 και των 6 το απόγευμα (οι ώρες που λέω είναι στο περίπου). Αντίστοιχα έγινε και με το μεσημεριανό όταν ξεκίνησε φαγητό, οπότε από 7,5 μηνών περίπου έμεινε να θηλάζει πρωί και βράδυ. Το κράτησα έτσι μέχρι 13 μηνών που γύρισα στη δουλειά, οπότε μια βδομάδα πιο πριν είχα αρχίσει να του δίνω μπιμπερό το πρωί και μία στις 3 στήθος και το βραδυνό στήθος το έκοψα αντίστοιχα στους 14 μήνες, με τελευταία μέρα θηλασμού (αχ τη θυμάμαι) 23/1/2009. Την επομένη το βράδυ που είδε μπιμπερό, ξύνησε τα μούτρα λίγο, αλλά τον ξεγελάσαμε με παιχνιδάκια κλπ και σε 10 λεπτά το είχε ρουφήξει μέχρι τελευταίας σταγόνας. Και συνεχίζουμε ακάθεκτοι.... :D

Γνώμη μου, να μην πιέζουμε τα παιδιά, ειδικά αν από μόνα τους κόβουν το βραδυνό, ενώ παίρνουν κανονικά βάρος και αναπτύσσονται φυσιολογικά... δε γεννήσαμε ρολόγια να λειτουργούν με ακρίβεια... γεννήσαμε ανθρώπους που όπως και μεις η όρεξή τους ποικίλει ανάλογα τη μέρα και την ώρα... υπομονή κορίτσια και όλα θα πάνε καλά!!!

υπομονή!

Η Eva είναι έξπερτ στο νυχτερινό αποθηλασμό, θα διαβάσεις πολλά εδώ:

http://eva17121.12.forumer.com/index.php

Καλησπέρα είναι η πρώτη φορά που γράφω για να ρωτήσω κάτι σχετικά με την ιδιότητα μου ως μητέρα και ας έχω δύο παιδιά. Το τεράστιο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι ο δύο χρονών γιος μου έχει αποφασίσει ότι θα απογαλακτιστεί γύρω στα 18 του και αυτό καθ' αυτό δεν θα με πείραζε αν δεν με ξυπνούσε ανά δύο ώρες το μάξιμουμ κάθε βράδυ. Χρειάζομαι βοήθεια δεν μπορώ να το κάνω βίαια δηλαδή να του αρνιέμαι γιατί μέσα στην μέρα είμαστε μόνη μας, δεν υπάρχει κανείς να τον απασχολήσει, το δε βράδυ που υπάρχει ο μπαμπάς δεν θέλω να τον κάνω να κλαίει, κλαίει και κτυπάει τον μπαμπά του, γιατί δεν θέλω να ξυπνήσει την 4χρονη κόρη μου που πηγαίνει προνήπια. Προσπάθησα να μπω σ' αυτό το σαιτ αλλά δεν τα κατάφερα. Α πια η γνώμη σας για το λεμόνι γιατί ο άντρας μου επιμένει ότι αυτή είναι η λύση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια

Κική

Η Eva είναι έξπερτ στο νυχτερινό αποθηλασμό, θα διαβάσεις πολλά εδώ:

http://eva17121.12.forumer.com/index.php

Καλησπέρα είναι η πρώτη φορά που γράφω για να ρωτήσω κάτι σχετικά με την ιδιότητα μου ως μητέρα και ας έχω δύο παιδιά. Το τεράστιο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι ο δύο χρονών γιος μου έχει αποφασίσει ότι θα απογαλακτιστεί γύρω στα 18 του και αυτό καθ' αυτό δεν θα με πείραζε αν δεν με ξυπνούσε ανά δύο ώρες το μάξιμουμ κάθε βράδυ. Χρειάζομαι βοήθεια δεν μπορώ να το κάνω βίαια δηλαδή να του αρνιέμαι γιατί μέσα στην μέρα είμαστε μόνη μας, δεν υπάρχει κανείς να τον απασχολήσει, το δε βράδυ που υπάρχει ο μπαμπάς δεν θέλω να τον κάνω να κλαίει, κλαίει και κτυπάει τον μπαμπά του, γιατί δεν θέλω να ξυπνήσει την 4χρονη κόρη μου που πηγαίνει προνήπια. Προσπάθησα να μπω σ' αυτό το σαιτ αλλά δεν τα κατάφερα. Α πια η γνώμη σας για το λεμόνι γιατί ο άντρας μου επιμένει ότι αυτή είναι η λύση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια

Αν σκοπεύεις να θηλάσεις μέχρι τα 18 του, θα πρέπει να συνηθίσεις τα δίωρα αυτά, γιατί αλλιώς πώς θα θηλάζει στη σκοπιά, όταν πάει φαντάρος; :lol::lol:

Πέρα από την πλάκα, καταρχάς πιστεύω ότι είναι πολύ πιθανό στους επόμενους 1-2 μήνες να αλλάξει εντελώς συμπεριφορά και να αρχίσει να κοιμάται περισσότερο.

Η δική μου κόρη κάπου εκεί έβγαλε 2 δύσκολα δόντια και μετά σταμάτησε να ξυπνάει τόσο συχνά, κοιμάται συνεχόμενα τουλάχιστον 5-7 ώρες. Βέβαια, εμείς κοιμόμαστε μαζί και το ξύπνημα δεν είναι ακριβώς "ξύπνημα", απλά έρχεται και θηλάζει, ενώ συνεχίζουμε τον ύπνο μας.

Το ερώτημα είναι αν θέλεις να αποθηλάσεις εντελώς, μόνο για τη νύχτα ή τελοσπάντων πώς το φαντάζεσαι από εδώ και πέρα. Κοιμάστε μαζί, στο ίδιο δωμάτιο ή χωριστά;

Κάτι "απλό" που μπορείς να κάνεις για τα νυχτερινά ξυπνήματα είναι να μειώσεις καταρχάς τη διάρκεια των θηλασμών, όσο σε παίρνει. Κάπου σε αυτή την ηλικία έλεγα με σχετική άνεση στην κόρη μου "η μαμά κουράστηκε τώρα, να κλείσουμε τα μεμέ και θα πιούμε μετά πάλι γαλατάκι". Αν αντιδρούσε έντονα, την άφηνα να θηλάσει αλλά αρκετές φορές σταματούσε. Αν την άφηνα να συνεχίσει, την άφηνα για 1-2 λεπτά και επαναλάμβανα τη φράση. Άρχισε να "πιάνει" όλο και περισσότερο. Τώρα, τις περισσότερες φορές που θα της μιλήσω έτσι σταματάει, εκτός αν είναι άρρωστη.

Γενικά, δεν θέλω να την περιορίζω αλλά πραγματικά είναι φορές που είμαι πολύ κουρασμένη - αν και τα ξυπνήματα αυτά είναι τα τελευταία που με κουράζουν αλλά καμιά φορά το να αναγκάζομαι να μένω σε μια στάση, γιατί δεν βολεύεται αλλιώς γίνεται μέχρι επώδυνο.

Επίσης, ειδικά από τότε που κατηγορηματικά εκφράζει αν θέλει γάλα ή νερό, φρόντισα να έχει δίπλα στο προσκέφαλό της ποτηράκι με νερό, οπότε, αν απλά θέλει να ξεδιψάσει, μπορεί να πιει νεράκι και να μην έρθει καν σε μένα, απλά να πέσει ξανά για ύπνο.

Κάτι που ίσως και να δουλέψει είναι να θηλάζεις "οικειοθελώς" πριν πέσεις εσύ για ύπνο. Πχ αν το παιδί κοιμάται για βράδυ στις 9 κι εσύ στις 12 και δεν ξυπνάει σε αυτό το διάστημα, να το θηλάσεις πριν πας για ύπνο. Αυτό μπορεί να αναβάλλει τον επόμενο θηλασμό, ώστε να κοιμηθείς εσύ περισσότερες ώρες συνεχόμενα, μπορεί και όχι. Μερικές μαμάδες φοβούνται ότι θα γίνει "κακιά συνήθεια", εγώ νιώθω πιο χαλαρή.

Για το λεμόνι, δεν το συζητώ, το βρίσκω βάρβαρο, χώρια που αν πετύχει, θα είναι πολύ γρήγορος απογαλακτισμός.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Διαφημίσεις

Καλά amaretto δεν παίζεσαι... (δίωρα στη σκοπιά :wink: )χα...χα...

Και μεις προσπαθήσαμε 2-3 φορές ξανά να κόψουμε τους νυχτερινούς θηλασμούς, αλλά τελικά υποχώρησα πάλι, βλέποντας ότι οι άλλες μέθοδοι για να ξανακοιμηθεί, ειναι πιο κουραστικές τελικά... Χθες βράδυ όμως που ξύπνησε και ζητούσε στήθος, και εγώ ήμουν πολύ κουρασμένη,. την μάλωσα για 1η φορά άγρια, και έκλαιγε το καημενάκι μου πολύ... Ένιωσα φριχτά... αλλά επέμεινα... και τότε ο μπαμπάς της της έφερε ένα ποτήρι νερό, και το κατέβασε μονορούφι η καημένη,,, τι άκαρδη μάνα που είμαι... το μωρό μου διψούσε κι εγώ το μάλωνα... :cry:

Τέλος πάντων κορίτσια, είμαστε πολλές εδώ μέσα στα ίδια... αν βρήκε καμιά καμιά θαυματουργή λύση να μου την πει και μένα...

Φιλιά και καλόν ύπνο :wink:

Παντως και εμεισ που κοψαμε τα νυχτερινα ετσι το καναμε οπως το εκανε ο αντρας σου haido, με το νερο. Οταν ξυπναγε της ειχα ενα ποτηρακι και επινε μια γουλιτσα. Μερικες φορες ουτε επινε απλα το ακουμπαγε, αλλα μαλλον και μονο η αισθηση αυτη κατι της εκανε φαινεται και μετα ηταν ηρεμη. Ηθελε βεβαια μετα για να κοιμηθει αγκαλιεσ, που ποτε δεν της αρνηθηκα, ως που και αυτες μαλλον τις βαρεθηε, και σταματησε. ΣΟυ λεει σιγα τωρα μην συκωνομαι για μια γουλια νερο.... Για δειτε το και με το νερο!

Αχ ateli μου, μακάρι να ήταν τόσο εύκολο... το δοκιμάσαμε πάλι χτες, να της δώσουμε νερό, αλλά ...τίποτα! Ξέρεις τι έκανε? Έκλαιγε και χτυπιόταν, και έλεγε "ντα-ντα"... :lol: Δλδ για μένα! Όπως όταν την μαλώνω εγώ και της λέω ότι θα την κάνω "ντα-ντα"! Όλα εδώ πληρώνονται... :cry:

Τελικά βέβαια, υποχώρησα, πήρε φυσικά αυτό που ήθελε, και μάλιστα εις διπλούν, δλδ μια στις 5 το πρωί, και μια στις 6...

Το ξερω haido, δεν ειναι καθολου ευκολο. Ουτε σε μενα ηταν. Αλλα θελει πολυ υπομονη. Ισως καθε παιδι θελει δικο του τροπο για να μην θηλαζει τη νυχτα. Ειχα διαβασει αρκετους τροπους και λυσεις για τον νυχτερινο αποθηλασμο (πχ σταδιακα να σταματησεισ να θηλαζεισ απο πχ 12 εως 5 το πρωι, μετα οχι αγκαλιες .....). Καπως ετσι ξεκινησα και εγω. Ειπα στην αρχη, θα φαμε εως τιος 12 και μετα παλι μετα τις 4. Μετα απο καποιες μερες πηγε 430, 5 κλπ, αλλα κλαιγαμε κιολασ. Αλλα οταν εκλαιγε εγω την επαιρνα αγκαλιες, και φιλια και ολα τα σχετικα. Λιγο νερο και ξαφνικα μαλλον βαρεθηκε να σηκωνεται και να ταλαιπωρειται. Σε καταλαβαινω πολυ γλυκια μου....

Γειά σας κορίτσια!!!

Δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλο το τόπικ οπότε σας λέω το πρόβλημά μου κατευθείαν. Η μικρούλα μου είναι 10 μηνών και κάτι και θηλάζει αποκλειστικά... Και αρκετές πάνες βρέχει, και λερώνει και απ'όλα. όμως με έχει κάνει πια ανθρώπινη πιπίλα. Δεν μπορώ να την κοιμίσω αλλιώς, παρά μόνο με θηλασμό, και το βράδυ με θέλει συνεχώς δίπλα της.

Την περασμένη εβδομάδα ξεκίνησα και την δουλειά, και πιστεύω ότι ίσω το κάνει γιατί της λείπω (αν και έχω μειωμένο ωράριο), αλλά πραγματικά εξαντλούμαι με τους μαραθώνιους θηλασμούς. Άσε που πεινάω.

Επειδή ειμαστε μόνο κάτι μήνες στο σπίτι -και μετακόμιση πέρασε το μωρό, με δικό της δωμάτιο πρώτη φορά-, έχω βάλει ράντζο δίπλα στην κούνια της για να κ΄΄αθομαι λίγο το βράδυ να θηλάζω μέχρι να κοιμηθεί. Τις τελευταίες 2 εβδομάδες όμως με θέλει συνέχεια!!! ειδικά από την μέρα που πήγα δουλειά ξυπνάει κάθε 1 ώρα!!!

στο κρεβάτι μου πάω για μισή ώρα και ξανα-μανά!

και τώα σηκώνομαι για δουλειά, δεν παλεύεται!!!

Μπορεί να είναι και δοντάκια, τα πάνω δύο είναι φουσκωμένα.

όμως μόλίς θηλάσει τα ξεχνάει όλα...

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

1Iik.png

Γ Η μικρούλα μου είναι 10 μηνών και κάτι και θηλάζει αποκλειστικά...

Νίκη καλησπέρα :)

Μια σύντομη ερώτηση από μένα πριν επανέλθω αργότερα: τι εννοείς "αποκλειστικά"; Δεν έχετε ξεκινήσει ακόμα στέρεες τροφές μαζί με τον θηλασμό;

Θα τα πούμε και πάλι.

.png.png

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

έχω βάλει ράντζο δίπλα στην κούνια της για να κ΄΄αθομαι λίγο το βράδυ να θηλάζω μέχρι να κοιμηθεί. Τις τελευταίες 2 εβδομάδες όμως με θέλει συνέχεια!!! ειδικά από την μέρα που πήγα δουλειά ξυπνάει κάθε 1 ώρα!!!

στο κρεβάτι μου πάω για μισή ώρα και ξανα-μανά!

και τώα σηκώνομαι για δουλειά, δεν παλεύεται!!!

Μπορεί να είναι και δοντάκια, τα πάνω δύο είναι φουσκωμένα.

όμως μόλίς θηλάσει τα ξεχνάει όλα...

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Να μην θηλάζεις καθιστή στο ράντζο, αλλά ξαπλωτή και την ώρα που θηλάζει να κοιμάσαι. Εξασφάλισε πως το μωρό δεν θα πέσει (μπορείς να βγάλεις το ένα κάγκελο της κούνιας και να την δέσεις με το ράντζο αν είναι στο ίδιο επίπεδο, ή να κολλήσεις το ράντζο στον τοίχο, ή να κατεβάσεις ένα στρώμα στο πάτωμα και να κοιμάσαι εκεί με το μωρό). Θα εξασφαλίσεις πολύ περισσότερο ύπνο, το μωρό σου θα είναι ευχαριστημένο, γιατί πραγματικά χρειάζεται αυτούς τους θηλασμούς, ιδίως τώρα που γύρισες στη δουλειά και της λείπεις, τα δοντάκια θα βγουν πιο ανώδυνα (φαντάσου να μην είχες το θηλασμό να την παρηγορήσεις, δεν θα ήταν πολύ πιο δύσκολα τότε; ). Η φάση αυτή δεν θα κρατήσει πάρα πολύ, κάποια στιγμή θα μειώσει τα τόσα πολλά ξυπνήματα, μέχρι τότε όμως εσύ θα καταφέρεις να ξεκουραστείς λίγο! :)

HXuSp2.pngaS46p2.png

αχχχχχ...

δεν θηλάζω καθιστή, ξαπλωτή θηλάζω και κοιμάμαι με διαλείμματα κι εγώ... καμιά φορά μου τραβάει το στήθος και δεν μπορώ να κοιμηθώ...

Το ράντζο κολλημένο στον τοίχο και το μωρό από τη μέσα μεριά. το πρωί που είμαι εντελώς ξύπνια και ελέγχω, την βγάζω απ'έξω και βάζω ένα μεγάλο μαξιλάρι στην άκρη μη μου πέσει.

Όταν λέω ότι θηλάζει αποκλειστικά εννοώ ότι δεν πίνει καθόλου ξένο γάλα. το πρωί φρουτόκρεμα, και το μεσημέρι μαμ κανονικά... (λαχανικά με κρέας στο multi)

1Iik.png

αχχχχχ...

δεν θηλάζω καθιστή, ξαπλωτή θηλάζω και κοιμάμαι με διαλείμματα κι εγώ... καμιά φορά μου τραβάει το στήθος και δεν μπορώ να κοιμηθώ...

Το ράντζο κολλημένο στον τοίχο και το μωρό από τη μέσα μεριά. το πρωί που είμαι εντελώς ξύπνια και ελέγχω, την βγάζω απ'έξω και βάζω ένα μεγάλο μαξιλάρι στην άκρη μη μου πέσει.

Όταν λέω ότι θηλάζει αποκλειστικά εννοώ ότι δεν πίνει καθόλου ξένο γάλα. το πρωί φρουτόκρεμα, και το μεσημέρι μαμ κανονικά... (λαχανικά με κρέας στο multi)

1Iik.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα