Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τοκετός και μυωπία


Recommended Posts

Εγώ εχω 7 στο ένα και 7,5 στο άλλο και από μισό βαθμό αστιγματισμό στο καθένα. Δεν πήγα καν για βυθοσκόπηση. Έκανα καισαρική όπως είπε ο γυναικολόγος μου. Οποια όμως δεν πείθεται ας πάει και στον οφθαλμίατρό της.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ έχω μυωπία 6 στο ένα και 8 στο άλλο και γέννησα δυο φορές φυσιολογικά χωρίς κανένα πρόβλημα. Στην πρώτη γέννα είχα πάει σε οφθαλμίατρο για εξέταση και αυτός έδωσε το οκ! Την επόμενη φορά δεν πήγα αλλά ο γιατρός είπε ότι το έχει στο μυαλό του και δεν θα με αφησει να ζωριστω. Νομίζω είναι υπερβολή να το προκαθορίζουν αν όλα πηγαίνουν καλα με τα μάτια.

Και τις δυο φορές γεννησα με τα γυαλιά γιατί φοβόμουνα μην χασω κανεναν φακό (δεν ήξερα τι με περιμένει). Πες οτι κατι συμβαίνει και χάνεις αισθήσεις πρέπει οι άλλοι να ξέρουν οτι φοράς φακούς. Ας βλέπουμε λοιπόν και ας μην είμαστε τόσο όμορφες!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήγα την προπερασμένη εβδομάδα στον οφθαλμίατρο μου για να κάνω βυθοσκόπηση και να μου πει τι θα κάνουμε με τον τοκετό. Εγκυκλοπαιδικά, έχω 13 βαθμούς (μυωπία+αστιγματισμό) από το ένα μάτι και 8 από το άλλο. Η καισαρική νόμιζα πως ήταν η μόνη λύση αλλά ο γιατρός μου κατόπιν της εξέτασης μου εξήγησε ότι δεν υπάρχει κανένα παθολογικό εύρημα που να εμποδίζει ένα φυσιολογικό τοκετό. Από κει και πέρα όμως είναι θέμα του γυναικολόγου μου. Τι εννοώ, αν ξεκινήσουμε με ΦΤ και παρόλαυτα δεν εξελίσεται ομαλά (δεν έχω πολύ διαστολή, δεν κατεβαίνει σωστά το μωρό, ζορίζομαι για πολύ ώρα κλπ) τότε λογικά μπορεί να προχωρήσει σε καισαρική. Απλά αυτό που δεν θέλει ο οφθαλμίατρος είναι να έχω ένα δύσκολο φυσιολογικό τοκετό. Αυτό είναι κάτι το οποίο μόνο ο μαιευτήρας μπορεί να το κρίνει εκείνη την ώρα. Οπότε, υπό κανονικές συνθήκες, ξεκινάμε με ΦΤ και αν δούμε τα σκούρα, τότε μπορεί να πάμε σε καισαρική...! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προχθές πήγα για βυθοσκόπηση στον οφθαλμίατρό μου, που με παρακολουθεί πάρα πολλά χρόνια.Εχω μυωπία περίπου 9.5 βαθμούς και στα 2 μάτια. Αφού με εξέτασε, μου είπε ότι τα μάτια μου δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα και οτι μπορώ να πάω για ΦΤ. Επίσης μου έδωσε και μια γνωμάτευση που αναγράφει αυτά τα στοιχεία για να την δώσω στην γυναικολόγο μου.

Οπότε όλα σχετικά είναι σε σχέση με την μυωπία.

Εγώ θα τα πω στην γυναικολόγο μου και ελπίζω να μην μου πει οτι δεν θέλει να το ρισκάρει.

Θέλω οπωσδήποτε να πάω για ΦΤ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω 7,25 και 7,5 και πήγα για καισαρική... Είχα πάθει παλιότερα μια χοριοαμφιβληστροειδοπάθεια (μερικοί χιτώνες του αμφιβληστροειδούς αποκολήθηκαν) και δεν ήθελα να το διακυνδινέυσω.... Ο οφθαλμίατρος μου είχε πει ότι είμασταν οκ αλλά να μην πολύζοριστώ, εγώ όμως φοβήθηκα και ...κατέληξα σε καισαρική...

Aso4p2.pngplWtp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα παμε για καισαρικη μαλλον, θα μου πει το ΣΚ...

 

Ειχα δυο επεισοδια με τα ματια μου, ξαφνικα δεν ειχα περιφερειακη οραση για περιπου 30-45 λεπτα! Ηταν πολυ τρομακτικο....τελικα πηγα στο Γεννηματα και μου ειπαν να παω καλυτερα για καισαρικη και να ξαναπερασω να με δουν, μπορει να ηταν το μωρο λεει που πιεζει (?στο ματι) αλλιως αν θελω θεραπεια θελει φαρμακα που δεν κανει. Μαλιστα ο οφθαλμιατρος που με ειδε μου ειπε αφου εχεις 7 μυωπια! Λεω δεν κανουν ολες καισαρικη, μονο γι αυτο!

 

Ενημερωσα το γιατρο μεσω του συνεργατη του....να δουμε τι θα μου πει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια καλησπέρα! Επανέρχομαι με νέο θέμα που με προβληματίζει. Είμαι τεσσάρων μηνών έγκυος και ο λόγος που σκέφτομαι από τώρα τον τρόπο με τον οποίο θα γεννήσω είναι γιατί έχω πολύ μεγάλη μυωπία (13 βαθμούς!). Εννοείται ότι αυτό το θέμα θα το συζητήσω και με τον γιατρό μου, αλλά ήθελα να μου πείτε τι ξέρετε και τι ακούσει σχετικά με το αν μπορεί μια γυναίκα με υψηλή μυωπία να γεννήσει με φυσιολογικό τοκετό. Το ρωτάω αυτό γιατί εγώ από μικρή ήξερα ότι όταν έχεις τόσο μεγάλη μυωπία, γεννάς με καισαρική. Ωστόσο ο γιατρός μου, μου είπε ότι 1 μήνα πριν γεννήσω ένας οφθαλμίατρος θα μου μετρήσει την πίεση των ματιών, γιατί δεν παίζει ρόλο το πόσο μυωπία έχεις, αλλά αν έχεις πίεση στα μάτια! Και να σας πω την αλήθεια έχω μπερδευτεί πολύ! Αν δηλαδή δεν έχω πίεση, μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά και ας έχω 13 βαθμούς;;;;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι πολλοί γυναικολόγοι ψάχνουν αφορμή για να κάνουν καισαρική.

Εγώ πριν γεννήσω είχα κάνει λέιζερ για την μυωπία μου και είχα την ίδια απορία με σένα. Όπως σωστά σου είπε ο γιατρός σου, ο οφθαλμίατρος σε τέτοιες περιπτώσεις εξετάζει την έγκυο στον 8ο μήνα και αυτός κρίνει. Εμένα μου είπε ότι μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά, και έτσι έγινε!!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η νύφη μου που έχει μεγάλη μυωπία (11 στο ένα μάτι και 10 στο άλλο) γέννησε 2 φορές με φυσιολογικό τοκετό. Ο γιατρός της είχε πει ότι είναι μύθος ότι αν έχεις μεγάλη μυωπία δεν μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά μιας και το θέμα είναι η πίεση των ματιών (κάτι που μπορεί να έχει και μια κοπέλα που έχει 1 βαθμό μυωπίας). Έκανε μια εξέταση (νομίζω βυθοσκόπηση) και τελικά γέννησε φυσιολογικά. Μην αγχώνεσαι από τώρα, απλά θα πρέπει να πας σε οφθαλμίατρο. Με το καλό!:P:p:p

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Palladin και eleni_K ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί πολύ γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι ένα μυωπικό μάτι μπορεί πιο εύκολα να πάθει αποκόλληση από κάποιον που δεν έχει. Ελπίζω να πάνε όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ αυτό ξέρω, ότι σημασία δεν έχει η μυωπία αλλά η πίεση στο μάτι (φαντάζομαι γι'αυτό σου κάνουν βυθοσκόπηση). Εγώ έχω 7,5 στο ένα και 2(!) στο άλλο, ο οφθαλμίατρος είχε δώσει το πράσινο φως για φ.τ. (κατέληξα για άλλο λόγο στο χειρουργείο).

Επίσης, η μητέρα μου γέννησε τα 2 της παιδιά φυσιολογικά με 10 και 11 βαθμούς μυωπία και δεν αντιμετώπισε προβλήματα με τα μάτια της.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον, εχω μυωπια 7 βαθμους, η βυθοσκοπηση ηταν καλη, αλλα ο γυναικολογος με εβαλε για καισαρικη για αυτον και πολλους αλλους λογους. Πριν μπω στο χειρουργειο ρωτησα για τους φακους και μου ειπαν να τους βγαλω, οποτε εβαλα τα γυαλακια μου, που ποτε δεν φοραω. Οταν γεννησα με πιασαν και τα ζουμια, γιναν κ...ος τα γυαλια, και οταν μου φεραν την μπεμπουλα μου, δυσκολευτηκα να τη δω. Ημουν και σαν τον εσταυρωμενο, με ορους και στα δυο χερια, πιο αδυναμη δεν εχω ξανανιωσει!

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

KAΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΠΕΜΠΑ 3,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΜΥΩΠΙΑ ΚΙ ΕΓΩ.ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΕΚΑΝΑ ΒΥΘΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΦΟΡΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΦΑΚΟΥΣ ΜΟΥ ΜΕ ΠΟΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΟΛΗ 5 ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ Η ΜΠΕΜΠΑ ΕΙΧΕ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΑΧΙΛΟ ΜΟΥ ΜΠΗΚΑ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΦΟΡΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΦΑΚΟΥΣ ΜΟΥ.ΡΩΤΗΣΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΗΤΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ.ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΜΕ ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΔΑ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΟΥΝ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσάκια μου είμαι τώρα 26 εβδομάδων και κάτι ημερών. Γεννάω τέλη απρίλη αλλά έχω μια απορία.Είχα πολύ μεγάλη μυωπία 11 βαθμούς στο ένα μάτι και 10 στο άλλο. Έκανα όμως Λέιζερ πριν απο 4 χρόνια και τώρα δεν έχω καθόλου μυωπία. Μήπως ξέρει καμοιά σας αν είναι επικύνδινο να γεννήσω κανονικά?

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω ακουσει, χωρις να ξερω αν αληθευει, οτι απο το σφίξιμο στον φυσιολογικο τοκετο μπορει να επανελθει κάποιο ποσοστό μυωπιας.

η ξαδελφη μου παντως που εχει γυρω στους 9 και στα δυο ματια, γεννησε φυσιολογικα, χωρις επισκληρήδιο και δεν επαθε τίποτα.

Εγω που εχω μυωπια (3 σε καθε ματι) και φοραω φακους, οταν ημουν εγκυος δεν το ειχα αναφερει στο γυναικολογο μου και ο ανθρωπος φυσικα δεν καταλαβε οτι εχω μυωπια. Οταν πηγα να γεννησω (χωρις ραντεβού- με δικους μου πονους και σπασμενα νερα) και φοραγα τα γυαλια μου, με ειδε ο γιατρος και με ρωτησε κατευθειαν τι μυωπια εχω.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει τόσο με την μυωπία άλλα με την πίεση του ματιού, για να είσαι σίγουρη και για να μην σου πει τίποτα κουφά ο γυναικολόγος σου για καισαρική λόγω μιωπίας (το χρησιμοποιούν κατά κόρον σαν δικαιολογία οι καισαρικάκηδες) θα ήταν καλό να κάνεις μία βόλτα στον οφθαλμίατρο σου στις αρχές του ένατου μήνα και να του ζητήσεις να μετρήσει την πίεση του ματιού.

Αυτό έκανα και εγώ που έχω αρκετή μυωπία 4,5 και 5,5 και γέννησα φυσιολογικά

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ το 2001 έπαθα αποκόλληση αμφιβληστροειδούς χωρίς να ΄χει προηγηθεί τίποτα (π.χ. χτύπημα στο κεφάλι ή αύξηση της πίεσης του ματιού) 5 ώρες χειρουργείο! και από τότε προσέχω αρκετά σε θέματα βάρους (να σηκώσω) , σφιξίματος και σκυψίματος. Από 12 χρονών που απέκτησα μυωπία ο γιατρός μου είχε αποκλείσει τον Φ.Τ.

Αυτό που πραγματικά συμβαίνει είναι ότι στην μεγάλη μυωπία λεπταίνει ο αμφιβληστροειδής και είναι πιο εύκολο να αλλοιωθεί (ξεκολλήσει). Βέβαια αυτά μάλλον είναι σχετικά γιατί εγώ έχω 3,75 και 4,25 και ξέρω άτομα που γέννησαν με 7 και 9 μυωπία.

Όταν το είπα στο γυναικολόγο μου, μου είπε ότι θα μπορούσα και Φ.Τ. άλλα δεν είναι σίγουρος ότι θα συνεργαστώ και δεν θα σπρώχνω όπως νά'ναι όποτε δεν το διακινδύνευσε με σύμφωνη δική μου γνώμη, ήθελα ούτως ή άλλως Κ.Τ.

Στον οφθαλμίατρο δεν πήγα καθόλου όσο είμαι έγκυος.

0eqUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που γέννησα με μυωπία 5 και 5,5 φυσιολογικά

(με επισκληρίδιο)

δεν έπαθα τίποτα!!

 

Η αλήθεια πάντως είναι οτι κι εγώ ανησύχησα (απο μόνη μου)

και πήγα μια επίσκεψη στον οφθαλμίατρο (λίγο πριν γεννήσω)

και αφού με εξέτασε

με διαβεβαίωσε οτι αφού το μάτι μου ήταν υγιές

(ανεξάρτητα το οτι ήταν μυωπικό)

δεν θα είχα κανένα πρόβλημα!

 

Και έτσι γέννησα φυσιολογικά,

χωρίς κανένα πρόβλημα,

και συν τοις άλλοις

μετά απο 1 χρόνο

έκανα και λείζερ και έβγαλα και τα γυαλιά! :cool:

(που για να κάνεις λέιζερ πρέπει να είναι εντελώς καλά το μάτι σου...)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια ο οφθαλμιατρος μου μου ειπε οτι στην βυθοσκοπηση φαινεται το προβλημα αν εχεις αλοιωσεις στον βυθο πας για καισαρικη και δεν παιζει ρολο η μυωπια μπορει καποια να εχει 3 βαθμους και να εχει αλοιωμενο βυθο ματιου αλλη με 7 βαθμους ο βυθος της να ειναι μια χαρα :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη οφλαλμιατρος που πήγ, δεν μου έβαλε κολλύριο για τη βυθοσκόπηση επειδή ημουν έγκυος, μου είπε οπωσδήποτε καισαρική....

Ο δεύτερος έσκισε τα πτυχία του και υπεγραψε ότι δεν θα πάθω απολύτως τίποτα με το ΦΤ, μου έβαλε μονο από μια σταγόνα στο κάθε μάτι κολλύριο και με έβαλε να πατάω με τα δαχτυλα τον αδένα που βγαίνει το δακρυ για να μην πειράξει το μωρο...

Εχω κανει laser ειχα 7 και 7.5 αλλά σε αντιμετωπίζουν σαν μύωπα γιατί οι οποιες αλλοιώσες παραμένουν μετά το laser, εγώ ναι είχα καποιες αλλοιώσες......

Μπήκα για φτ και μετα απο 6 ώρες πιεσης για καισαρικη αλλα να πω την αλήθεια την άλλη μερα ενιωθα αρκετη πιεση στα ματια.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και αλλοιώσεις να υπάρχουν γίνεται λέηζερ (20 δευτερολέπτων) για ενίσχυση αυτών και γεννάς φυσιολογικά.

 

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης???

Link to comment
Share on other sites

Και όμως κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, προκειμένου να γλιτώσεις την καισαρική. Πλέον σχεδόν κανένας οφθαλμίατρος δεν συναινεί στην καισαρική γέννα εξ' αιτίας αυτού.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...