Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΥΦΑΣΜΑΤΙΝΟ ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΟ - ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ?

mama tou kostantinoulh

Recommended Posts

Ζητώ συγνώμμη αν εχει συζητηθει το θεμα καπου αλλά δεν βρήκα κατι που να μου δινει μια απαντηση στον προβνληματισμο μου.

Βαφτιζουμε τον Ιουνιο το 2ο μικρουλη μου και διαλεξα θεμα κουνιστο αλογακι σε αποχρωση πτι καρω σιελ και κιτρινο. Θελω να κανω τα περισσοτερα μονη μου μιας και η αδελφη μου θα ειναι νονα και εχω το ελευθερο.

Για το προσκλητηριο εχω σκεφτει υφασματινο αλογακι με στικ και πανω του δεμενο ριζοχαρτο (την εκτυπωση καπου εξω θα δωσω) και διαφορα πραγματακια να κρεμονται θα δουμε. όμως επειδη πουθενα δεν εχω δει υφασματινο αλογακι (κι αν βρω δεν ξερω αν θα μπορω να το πληρωσω!!!) ηθελα τις ιδεες σασ σχετικα με το σχεδιασμο και το αν ειναι εφικτο αυτο με δεδομενο οτι δεν ειμαι ιδιαιτερα καλλιτεχνικη ή αν θα γινει βλακεια.

Καπου διαβασα πως πρεπει στο υφασμα να βαλω καρινα. Εχω διαλεξει το υφασμα αλλα προβληματιζομαι για τα εξης:

1-Τι ψαλιδι να παρω ωστε να μην μενουν κροσια και φαινεται προχειροδουλεια?

2-Το πατρον μου θα ειναι απο χαρτι

3- Θα ειναι αρκετα σκληρο το προσκλητηριο με την καρινα ή θα πρεπει να βαλώ και κανενα χαρτονι ενδιαμεσα και πανω εκει να κολλησω το υφασμα

Θελω καπου 70 προσκλητηρια. Λετε να τα καταφερω ή τελικα θα αναγκαστώ για κατι αλλο?

Αχ πειτε μου!!!!

s-age.pngs-age.png

Διαφημίσεις

Πιστευω οτι ειναι τελειο αλλα ειναι παρα παρα παρα πολλη δουλεια!!!

Γιατι αντι για υφασμα δε κανεις απο τσοχα ΧΡΩΜΜΑΤΙΣΤΗ που κανουνε κατασκευες πχ στα σχολεια? δε θα αφησει ουτε κροσια κ λυνεις και το προβλημα της σταθεροτητας.

προταση

Θα βρεις ενα καλουπι πχ

horse-outline-no-fill-hi.png θα το κοψεις κ θα το βαλεις πανω στη τσοχα, κανεις το περιγραμμα του με μολυβι πανω στη τσοχα και μετα κοβεις. μπορεις αν θες κατι εξτρα να κοψεις και το αναποδο του ωστε μετα να τα ραψεις μαζι μπρος πισω και αναμεσα βαλεις λιγο μπαμπακι να ναι πιο φουσκωτο σα μαξιλαρακι...και κανεις καρω τη κορδελα που μπορει να δεσεις πχ εκει που θα βαλεις το στικ... κι αυτο βεβαια ειναι αρκετη δουλεια μιας και θα χρειαστει να κοψεις 140 τσοχες κ να τις ραψεις αλλα δε θα χει κροσια και θα φαινεται ομοιομορφο. αντι να το ραψεις μπορεις και να το κολλησεις. (εξοικονομηση χρονου)...

Βεβαια μπορει αυτο που εχεις φανταστει να ειναι πολυ ωραιο απλα ετσι τωρα δε μπορω να το φανταστω ακριβως!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift

Τσοχα, ουτε που μου ειχε περασει απο το μυαλο. Δεν εχω δουλεψει με αυτο το υλικο ποτε οποτε θα πρεπει να το δω σε καποιο βιβλιοπωλειο. Και υπαρχει σε πολλά χρώματα?Καλη ιδεα θα τη σκεφτώ αν όντως δε βγαλω ακρη με το υφασμα. Ελεγα να δοκιμάσω να παρω 1/2 μετρο υφασμα και να δω αν θα μου βγει....αλλιως θα σκεφτω πολυ σοβαρα την ιδεα σου. Ευχαριστω πολύ

s-age.pngs-age.png

Διαφημίσεις

Υφαςματινους δεν εχω δει ποτε. Και στα δειγματα απο εταιριες που τιαχνουν φακελους και εισαγουν χαρτια δεν υπαρχει κατι. Δεν εχω δει και δε ξερω αν θα μπορουσε να υπαρχει πως θα σταθει ο υφασματινος φακελος;;;;

Για αλογακι θα ψαξω αυριο κ θα σου στειλω αν βρω κατι αλλα θα ναι αρκετα δυσκολο στο κοψιμο!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift

Μπορει εγω να μην έχω καταλάβει καλα αλλα ψάχνοντας στο Ίντερνετ έχω δει πολλές φορές να γράφουν υφασματινο προσκλητήριο με φάκελο κ φαντάστηκα πως είναι κάποιο είδος χαρτιού που δίνει τέτοιο εφε

Κορίτσια εγω που είμαι τελείως άσχετη να ρωτήσω κάτι;υφασματινους φακέλους για τα προσκλητηρια που μπορω να βρω;;;

Και εγώ έψαχνα για υφασμάτινο φάκελο για προσκλητήριο γιατί έχω σκεφτεί να κάνω μια απλή κάρτα λευκή με τον μικρό πρίγκιπα και σιέλ γράμματα και τελικα βρήκα μέσω ebay φάκελο από οργαντίνα τετράγωνο για cd που μπροστά δένει με κορδελίτσα. Μιλάμε είναι τέλειο και βγαίνει και πολύ οικονομικό. Κοίτα μιλάω για αυτά εδώ http://www.ebay.co.uk/itm/Organza-Wedding-Gift-Holiday-Card-CD-Premium-Cover-Bag-7x7inch-17x17cm-17CLR-2-/160670928224?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D3%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D6014533199758916614

Λοιπον βρηκα λίγο χρονο και σας γράφω πως μπορει να γινει.

Υπάρχει ενα υλικο στην αγορά ακομη και στα συνοικιακά καταστηματα με ειδη ραπτικής που συγνώμη δεν θυμαμαι πως λεγεται αλλά θα σας το περιγράψω.

Λοιπον ειναι ενα ασπρο υφασμα που απο την μια του πλευρά εχει κολλα -στρ...κατι λεγεται- και το σιδερώνεται απο την πισω πλευρά του υφάσματος που θελετε να κάνετε προσκλητήριο ...

Αυτο κοιλλάει πανω και το κανει σκληρο και ετοιμο για ράψιμο.

Αν δεν με απατά η μνημη μου ειναι αυτο το υλικο που κολλάρουν γιακάδες για πουκάμισα.

Γινεται σκληρό αλλά οχι ακαμπτο και μετά μπορει να ραφτει και να γινει φακελος ωραιότατος.

Αν δεν πιανουν τα χερια σας στην ραπτομηχανή ζητήστε προσφορά απο καποιο ραφτάδικο να σας το γαζώσουν μονο για να αποφύγετε τον μπελά.

Το εκανα και δουλευει.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Και εγώ έψαχνα για υφασμάτινο φάκελο για προσκλητήριο γιατί έχω σκεφτεί να κάνω μια απλή κάρτα λευκή με τον μικρό πρίγκιπα και σιέλ γράμματα και τελικα βρήκα μέσω ebay φάκελο από οργαντίνα τετράγωνο για cd που μπροστά δένει με κορδελίτσα. Μιλάμε είναι τέλειο και βγαίνει και πολύ οικονομικό. Κοίτα μιλάω για αυτά εδώ http://www.ebay.co.uk/itm/Organza-Wedding-Gift-Holiday-Card-CD-Premium-Cover-Bag-7x7inch-17x17cm-17CLR-2-/160670928224?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D3%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D6014533199758916614[/quote

Είναι πολυ ωραίο αλλα όχι ακριβώς αυτο που σκεφτομοτν

Διαφημίσεις

Αγγελουδια είναι υπέροχα όσα εφτιαξες για τη βαφτιση του γιου σου!Χρυσα τα χεράκια σου μπράβο!!!δν το πολτκαταλαβα αυτο με το υλικό..εγω που θελω να φτιάξω καρω φάκελο πως θα το κάνω δηλαδή;

Το υλικό που λέει η αγγελούδια δεν είναι μόνο για γιακάδες. Λέγεται αυτοκόλητη καρίνα και μπάινει παντού όπου πρέπει να είναι λίγο σκληρό το ύφασμα. Οχι μόνο στο εσωτερικό του γιακά σακακιών, αλλά καμιά φορά στα τελειώματα παντελονιών κ.λ.π. Θα το βρεις πανεύκολα. Ολοι το ξέρουν.

Βρε θηρίο, αγγελούδια, πώς το σκέφτηκες? Εγώ είχα απορίψει τα υφασμάτινα προσκλητήρια γιατί δεν έβρισκα τρόπο να στεθεροποιήσω το ύφασμα. Γιατί δεν το σκέφτηκα?

Διαφημίσεις

Aaaaa μπράβο.Αυτο ειναι.Το βασάνισα πολύ το μυαλουδακι μου και λεω...αφου υπαρχει τετοιο πραγμα αρα θα μπορω να το φτιαξω και εγω αλλά δεν εχω αλλη βάπτιση ...τελείωσα με τις βαπτίσεις αλλά μετά απο 4 χρονια τελικά έλυσα το μυστήριο...Τωρα μπορω να ησυχάσω!!!!!!

καλημέρα κορίτσια, επειδή δεν το πολυκατάλαβα αυτο με το ύφασμα, έχετε καμιά φωτό να μας βάλετε έστω απο σαιτ για να καταλάβουμε? (είμαι ξανθιά το παραδέχομαι)

[URL="http://daisypath.com"]
[/URL]

Κορίτσι επειδή κι εγω δν το πιασα με την πρώτη έψαξα κ λίγο Ίντερνετ.αν βάλεις στο google fabric envelope tutorial θα σου βγάλει αυτο που λέει η αγγελουδια με εικονες

Αν ηξερα να σας πω το ονομα τουτ υλικου που σιδερώνουμε πανω στο υφασμα θα βοηθουσε πολύ αλλά αυτο που εγραψε η Missliza βοήθησε περισσότερο.

Σευχαριστω

Καλε τι ευχαριστω;;εγω σ ευχαριστω γιατί αν δν βοηθουσες θα πλήρωναν δυόμιση ευρώ τον κάθε φάκελο!!είμαι κ στοκος εκ φύσεως δν θα μου κόβε με τίποτα!!!

• 6 months later...
καλημέρα κορίτσια, επειδή δεν το πολυκατάλαβα αυτο με το ύφασμα, έχετε καμιά φωτό να μας βάλετε έστω απο σαιτ για να καταλάβουμε? (είμαι ξανθιά το παραδέχομαι)

ψαχνω να βρω αυτο το αυτοκολλητο(αυτοκολλητη καρινα) σε μαγαζια με κλωστε κ υφασματα αλλά κανεις δεν το εχει!!

• 2 years later...

Για σας ρε κορίτσια! Λοιπον έχω σκεφτεί να πάρω τσόχα σκληρή σκληρή κ να την κόψω σε σχημα αυτοκινήτου κ να κολλησω επανω στικακι κ κορδέλες να κρέμονται κ διπλωμένο το κείμενο βάπτισης! Πείτε μου όμως που θα βρω τσόχα σκληρή χοντρή? Κοιταω εδώ στο ίντερνετ έχει οικομικες σε πολλά Σιτέ αλλά δεν ξέρω αν είναι σκληρή για να κάθετε το προσκλητήριο. Ξέρει καμια σας που μπορω να παράγγειλω τσόχα σκληρή? Να έχετε παραγγείλει όμως για να είναι σίγουρο πως κανει. Μου έχουν πει πως υπαρχουν πολλά μαγαζιά στην Αθήνα που πουλάνε τέτοια τσόχα σκληρή με το μέτρο αλλά δυστιχος δεν είμαι απο αθηνα !!!

Οποια βοήθεια δεχτή!!!

Σας ευχαριστώ.

Α χρωμα θέλω κοκκινο μπλε σκούρο!

Με το καλό η βάπτισι!

Είναι πολύ καλή η ιδέα που είχες!

Μεγάλη ποικιλία χρωμάτων και καλή ποιότητα Τσόχας, έχει στην Αθήνα ο Καραβέλης (Καλαμιώτου 8, 210 3237948).

Επειδή δεν είσαι στην Αθήνα, μπορείς να τον βρεις στο fb (υφάσματα Καραβέλης).

Πριν 3 εβδομάδες που είχα πάει για τσόχες, είχε τη λεπτή 5,80? το μέτρο (1,5 m φάρδος). Δυστυχώς δεν θυμάμαι πόσο μου είπε για τη χοντρή.

Μπορώ να σου πω κι άλλα ηλεκτρονικά καταστήματα, αλλά επειδή θα χρειαστείς αρκετή ποσότητα, νομίζω σε συμφέρει μέ το μέτρο.

Αν χρειαστείς οτιδήποτε, μου λες και ευχαρίστως να σε βοηθήσω αν ξέρω.

:)