Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Υπερπαραγωγή/χρήση του στήθους ως πιπίλα

Recommended Posts

Κορίτσια, Αγλαΐα, τη συμβουλή σας, παρακαλώ!

Καλημέρα, κορίτσια και καλή χρονιά!

Μπορεί να μην έχω ξαναγράψει μηνύματα στο forum, αλλά 9 μήνες εγκυμοσύνη και 1 μήνα μαμά, το παρακολουθώ φανατικά και πάντα ξαφνιάζομαι από το πόσο μεγάλη υποστήριξη παρέχετε στις νέες και άπειρες μανούλες. Τα θερμά μου συγχαρητήρια!

[Και μετά το γλύψιμο, πάμε στο θέμα μας! :-P]

Πρώτα το ερωτηματολόγιο:

Α. Εβδομάδα κύησης: 38 + 1

Β. Φύλο: κοριτσάκι

Γ. Τρόπος τοκετού: καισαρική

Δ. Είδος αναισθησίας: επισκληρίδιος

Ε. Τιμές νεογνικού ικτέρου: 11,4 την τέταρτη μέρα [Μόνο μέγιστη τιμή ξέρω.]

Ε. Δεν νοσηλεύτηκε.

1. Μετρήσεις βάρους:

3130 23/12/2011 [γέννηση]

2920 27/12/2011 [έξοδος από το μαιευτήριο]

3000 28/12/2011 [πρώτη επίσκεψη παιδιάτρου]

3450 10/1/2012 [δεύτερη επίσκεψη παιδιάτρου]

2. Κάνουμε κατ'ελάχιστο 8 γεύματα ημερησίως. Υπάρχουν όμως και μέρες που χάνω το λογαριασμό!

3. Θηλάζει σε όλα.

4 & 5. Το "συμπλήρωμα" είναι απαγορευμένη λέξη σπίτι μας!

6. Απο θήλαστρο, έχω το χειροκίνητο δύο φάσεων της Medela. Το αγόρασα πιο πολύ σαν λύση για να μπορέσω να ηρεμήσω το στήθος μου που γινόταν σαν σιλικονάτο από το πέτρωμα και πονούσε, αλλά κατέληξα να δημιουργήσω μια όμορφη κατεψυγμένη τραπεζούλα.

7. Κάνω μια άντληση το 24ωρο πλέον, κυρίως τις πρώτες πρωινές ώρες, που διαρκεί ένα τέταρτο - εικοσάλεπτο το πολύ.

8. Α, είμαστε κατρουλούδες!! Αλλάζουμε 8 - 9 πάνες την ημέρα, όλες ασήκωτες και ενίοτε κατουράμε πατόκορφα και μαμά/μπαμπά/γιαγιά στο δρόμο για το μπάνιο!

9. Εξαρτάται, αλλά συνήθως κάνουμε 4 - 5 κενώσεις. Νερουλές, χρώματος μουσταρδί έως κιτρινοπράσινες, με φακούλες μέσα.

10. Αχμμμ... Πάμε να πούμε την ιστοριούλα μας!

Πέρα από ένα καταραμένο εικοσιτετράωρο στην κλινική που πήραμε συνολικά 150 ml συμπλήρωμα [5 φορές από 30 ml] κι αυτό επειδή είχαμε χάσει λίγο πάνω από το 10% του βάρους μας, η νοστιμιά μου ξέρει μόνο το γαλατάκι της μαμάς. Έπιασε πολύ γρήγορα και πολύ άνετα στήθος από την πρώτη μέρα και πίνει πάντα λες και το έχω αφήσει ατάιστο 5 μήνες!

Θέμα 1ο: Έχω πολύ γάλα. Δεν μιλάμε για απλή υπερπαραγωγή, μιλάμε για το ίδιο το Bollywood! Θα μπορούσα να φτιάξω τράπεζα και μόνο στύβοντας τα επιθέματα που αλλάζω κάθε μέρα! Και επίσης, εφόσον έχω μεταφράσει τα συμπτώματα σωστά, έχω και ταχύ αντανακλαστικό καθόδου. Η μπεμπέ μου έχει πρόβλημα πλέον τουλάχιστον στους μισούς θηλασμούς της ημέρας. Ξεκινάει να πίνει [λαίμαργα κλασικά!] και μέσα στο δίλεπτο πνίγεται, βγάζει το γαλατάκι που δεν μπορεί να καταπιεί από την άκρη του στόματος και δώστου κλάμα γοερό και χεράκια να βαράνε αριστερά - δεξιά... Και το βυζί συντριβανάτο να βρέχει τη μπεμπέ, εμένα, τη μαξιλάρα, όποιον πάρει ο Χάρος... Στην αρχή, μόλις άρχιζε να σκούζει, έπαιρνα μια πετσέτα και άδειαζα χειροκίνητα μέχρι να σταματήσει να στάζει. Τώρα δοκιμάζω πριν τη θηλάσω, να τραβήξω με το θήλαστρο καμιά σαρανταριά ml μπας και το σώσω. Άλλοτε πιάνει, άλλοτε όχι.

Πώς να το χειριστώ το θέμα; Πονάει η ψυχή μου να τη βλέπω να χτυπιέται έτσι. Ο θηλασμός τις μισές φορές είναι η απόλυτη ευτυχία και τις άλλες μισές το πιο ψυχοφθόρο πράγμα στον κόσμο. Φοβάμαι να μη μου συνδέσει και το βυζί με ταλαιπώρια και δεν θέλει να πιάσει μετά.

Θέμα 2ο: Μερικές φορές αφού φάει, ζητάει επιτακτικά βυζί, αλλά όχι για να συνεχίσει να τρώει. Για να έχει πιπίλα. Το minimum της πιπιλοχρήσης είναι μισάωρο και το maximum τρισίμιση ώρες [οπότε και περάσαμε σχεδόν αυτόματα στο επόμενο γεύμα!]. Πάντα στο τέλος δεν μπορώ να ακουμπήσω το στήθος μου. Έχω διαβάσει και κατανοώ τα μειονεκτήματα της πιπίλας, αλλά όταν πια γυρίσω στη δουλειά σε κάνα μήνα, ακόμη και αυτό το μισάωρο θα είναι πολυτέλεια. Τι μπορώ να κάνω;

Κορίτσια, όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη και σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Edited by Συντονιστής Θηλασμού
μη αντιπροσωπευτικός τίτλος θέματος
CVt1p2.png

Διαφημίσεις

δεν ξερω κατα ποσο μπορω να σε βοηθησω, θα σου πω ομως απο τη δικη μου εμπειρια.λοιπον μιας και περασε ο πρωτος μηνας εχει μειωθει στο ελαχιστο ο κινδυνος συγχυσης θηλης οποτε αν το επιθυμεις σε συνενοηση με τον παιδιατρο μπορεις να δωσεις πιπιλα. η υπερπαραγωγη μπορει να οφειλεται και σε αυτο το συνεχες πιπιλισμα του στηθους. αφου λοπον σκεφτεσαι να γυρισεις στη δουλεια η πιπιλα θα χρειαστει. επισης δοκιμασε απο να του δινεις που και που ενα γευμα στο μπιμπερο για να το συνηθισει -εμενα ο γιος μου καποια στιγμη που επρεπε να πιει απο το μπιμπερο εκατσε νηστικος 12ωρες.

ενα αλλο τρικ που το εκανα τον πρωτο καιρο που μαζευε πολυ γαλα, καθομουν με κλιση της πλατης προς τα πισω κι εβαζα το μωρο απο πανω.

δεν ξερω αν σε βοηθησα καθολου πιστευω η αγλαια και καποιες κοπελες πιο εμπειρες να απαντησουν και να σου δωσουν λυσεις.

Σε ευχαριστώ πολύ, να σου ζήσουν τα παιδάκια σου! Έχω δοκιμάσει να τη βάλω από πάνω, μάλλον όμως δεν τη γραπώνω καλά, γιατί νιώθω ανασφάλεια όποτε το κάνω. Γεύμα στο μπιμπερό του έχει δώσει η μάνα μου καναδυό φορές που χρειάστηκε να πάω στη γυναικολόγο μου. Πρόβλημα στο να πιάσει τη θηλή του μπιμπερό δεν είχε, αλλά τη δεύτερη φορά έπινε ακόμη όταν γύρισα σπίτι και παρόλο που είχε κατεβάσει 90 ml, ήθελε και βυζί καπάκια η λαιμαργούλα μου! :-D Οι προτιμήσεις μας είναι σαφείς, θεωρώ! :-D

CVt1p2.png

Λοιπόν Αμφιτρίτη έχει πολύ πλάκα έτσι όπως μας τα διηγήθηκες!:)

Είχα κι εγώ ένα προβληματάκι υπερπαραγωγής αλλά τώρα πέρασε. Έτσι το έχω ψάξει λιγάκι το θέμα. Αρχικά να σου πω ότι είναι φυσιολογικό φαινόμενο να εμφανιστεί μια υπεπαραγωγή στις 3-6 εβδομάδες μετά τη γέννηση του παιδιού. Περνάει σιγά σιγά μόνη της αν προσέξεις κάποια πράγματα.

Λοιπόν αρχικά ξέρεις πως λειτουργεί ο θηλασμός. Όσο πιο πολύ μπαίνει το μωρό στο στήθος τόσο του δίνει το ερέθισμα να παράγάγει κι άλλο γάλα. Όσο λιγότερο μπαίνει στο στήθος τόσο λιγότερο γάλα παράγεται. Δες κι εδώ: http://goneis-paidia.com/2010/06/04/pos-leitourgei-o-mitrikos-thilasmos/ Αρχικά λοιπόν θα σου έλεγα να μη βγάζεις με το θήλαστρο τόσο πολύ γάλα.

Εγώ αυτό που έκανα ήταν να βάλω το μωρό μου να πιεί. Έπινε δυο γουλιές και παρατούσε τη θηλή γιατί το έπνιγε. Άφηνα τον πήδακα να τρέξει και όταν σταματούσε να τρέχει το γάλα την ξανάβαζα.

Επίσης έχω την εντύπωση ότι παρόλο που με το πιπίλισμα στο στήθος δεν απομακρύνεται γάλα και πάλι παίρνει το στήθος ερέθισμα να παραγάγει κι άλλο. Αυτό όμως θα μας το πουν οι πιο έμπειρες. Έτσι κι αλλιώς δε βλέπω το λόγο να την αφήνεις να πιπιλίζει τόση ώρα (εκτός αν το θέλεις εσύ). Αν κλαίει μπορείς να την παρηγορήσεις με κάποιο άλλο τρόπο. Να την πάρεις αγκαλιά να την περπατήσεις, να την κουνήσεις στο ρηλάξ, να τη χορέψεις κ.τ.λ.

Στα γεύματα της δίνεις και από τα δύο στήθη ή μόνο από το ένα; Αν τις δίνεις από τα δύο να άρχίσεις να της δίνεις μόνο από το ένα. Αν της δίνεις από το ένα στήθος σε κάθε γεύμα να αρχίσεις να της δίνεις δύο γεύματα από το ίδιο στήθος. Αν της δίνεις δύο από το ίδο στήθος δίνε της τρία. Αν το άλλο σου στήθος είναι εντωμεταξύ πολύ πρησμένο βγάλε λίγο γάλα αλλά πολύ λίγο ίσα ίσα να ανακουφιστείς. Εγώ με αυτό το κόλπο είχα δεί αποτέλεσμα σε 4-5 μέρες περίπου. Καλή επιτυχία!

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

6. Απο θήλαστρο, έχω το χειροκίνητο δύο φάσεων της Medela. Το αγόρασα πιο πολύ σαν λύση για να μπορέσω να ηρεμήσω το στήθος μου που γινόταν σαν σιλικονάτο από το πέτρωμα και πονούσε, αλλά κατέληξα να δημιουργήσω μια όμορφη κατεψυγμένη τραπεζούλα.

Θέμα 1ο: Έχω πολύ γάλα. Δεν μιλάμε για απλή υπερπαραγωγή, μιλάμε για το ίδιο το Bollywood! Θα μπορούσα να φτιάξω τράπεζα και μόνο στύβοντας τα επιθέματα που αλλάζω κάθε μέρα! Και επίσης, εφόσον έχω μεταφράσει τα συμπτώματα σωστά, έχω και ταχύ αντανακλαστικό καθόδου. Η μπεμπέ μου έχει πρόβλημα πλέον τουλάχιστον στους μισούς θηλασμούς της ημέρας. Ξεκινάει να πίνει [λαίμαργα κλασικά!] και μέσα στο δίλεπτο πνίγεται, βγάζει το γαλατάκι που δεν μπορεί να καταπιεί από την άκρη του στόματος και δώστου κλάμα γοερό και χεράκια να βαράνε αριστερά - δεξιά... Και το βυζί συντριβανάτο να βρέχει τη μπεμπέ, εμένα, τη μαξιλάρα, όποιον πάρει ο Χάρος... Στην αρχή, μόλις άρχιζε να σκούζει, έπαιρνα μια πετσέτα και άδειαζα χειροκίνητα μέχρι να σταματήσει να στάζει. Τώρα δοκιμάζω πριν τη θηλάσω, να τραβήξω με το θήλαστρο καμιά σαρανταριά ml μπας και το σώσω. Άλλοτε πιάνει, άλλοτε όχι.

το λαθος σου ηταν αυτο που σου εχω μαρκαρει με εντονα γραμματα.. αποφευγουμε να χρησιμοποιουμε θηλαστρο πριν τις 40 μερες για να προσαρμοστει η παραγωγη στις αναγκες του μωρου..

οταν εχουμε υπερπαραγωγη αφηνουμε το γαλα στο στηθος καθως αυτος ειναι ο μονος τροπος για να μειωσουμε την παραγωγη μας..σταδιακα αρχιζουμε να ανοιγουμε τα γευματα που τρωει ενα μωρο απο το ιδιο στηθος..δηλαδη εαν το μωρο τρωει στις 10 απο το αριστερο και στις 12 απο το δεξι, εμεις δινουμε στις 10 και στις 12 μονο το αριστερο, για να αφησουμε το δεξι πρησμενο και να αρχισει ετσι να μειωνει σταδιακα την παραγωγη του..

σε περιπτωση που ποναμε απομακρυνουμε λιγο γαλατακι ισα-ισα για να ανακουφιστουμε ή κανουμε ενα ζεστο ντουζακι και μαλαξεις.. εφοσον ακολουθησουμε την τακτικη 2 γευματα απο το ιδιο στηθος και εξακολουθει να υπαρχει υπαρπαραγωγη , τοτε μεγαλωνουμε σταδιακα την διαρκεια.. δινουμε ανα 2,3,4, 5 ωρες το ιδιο στηθος..καθε φορα αυξανουμε λιγο-λιγο το διαστημα αυτο..

οσον αφορα το συντριβανι και παλι μπαινεις στην ιδια διαδικασια οπου αντλεις μεν για καλυτερα αλλα δεν βοηθας τελικα..στην περιπτωση του συντριβανιου, προσπαθησε να βγαλεις και παλι λιγο γαλα με το χερι..Δοκιμασε να θηλαζεις ορθια και να περπατας!!! Τελος ξαπλωσε προς τα πισω και εχε το μωρο πανω σου να θηλαζει. Ριξε μια ματια στις 3 φωτο στην μεση της σελιδας για να δεις τι ακριβως εννοω:

http://kellymom.com/bf/supply/fast-letdown.html

με αυτον τον τροπο βοηθας το μωρο να χειριστει καλυτερα το συντριβανι χρησιμοποιωντας την βαρυτητα!

οσον αφορα το δευτερο θεμα δεν καταλαβα ποια ακριβως ειναι η απορια σου..

:mrgreen:

83hKp3.png

Διαφημίσεις

το λαθος σου ηταν αυτο που σου εχω μαρκαρει με εντονα γραμματα.. αποφευγουμε να χρησιμοποιουμε θηλαστρο πριν τις 40 μερες για να προσαρμοστει η παραγωγη στις αναγκες του μωρου..

οταν εχουμε υπερπαραγωγη αφηνουμε το γαλα στο στηθος καθως αυτος ειναι ο μονος τροπος για να μειωσουμε την παραγωγη μας..σταδιακα αρχιζουμε να ανοιγουμε τα γευματα που τρωει ενα μωρο απο το ιδιο στηθος..δηλαδη εαν το μωρο τρωει στις 10 απο το αριστερο και στις 12 απο το δεξι, εμεις δινουμε στις 10 και στις 12 μονο το αριστερο, για να αφησουμε το δεξι πρησμενο και να αρχισει ετσι να μειωνει σταδιακα την παραγωγη του..

σε περιπτωση που ποναμε απομακρυνουμε λιγο γαλατακι ισα-ισα για να ανακουφιστουμε ή κανουμε ενα ζεστο ντουζακι και μαλαξεις.. εφοσον ακολουθησουμε την τακτικη 2 γευματα απο το ιδιο στηθος και εξακολουθει να υπαρχει υπαρπαραγωγη , τοτε μεγαλωνουμε σταδιακα την διαρκεια.. δινουμε ανα 2,3,4, 5 ωρες το ιδιο στηθος..καθε φορα αυξανουμε λιγο-λιγο το διαστημα αυτο..

οσον αφορα το συντριβανι και παλι μπαινεις στην ιδια διαδικασια οπου αντλεις μεν για καλυτερα αλλα δεν βοηθας τελικα..στην περιπτωση του συντριβανιου, προσπαθησε να βγαλεις και παλι λιγο γαλα με το χερι..Δοκιμασε να θηλαζεις ορθια και να περπατας!!! Τελος ξαπλωσε προς τα πισω και εχε το μωρο πανω σου να θηλαζει. Ριξε μια ματια στις 3 φωτο στην μεση της σελιδας για να δεις τι ακριβως εννοω:

http://kellymom.com/bf/supply/fast-letdown.html

με αυτον τον τροπο βοηθας το μωρο να χειριστει καλυτερα το συντριβανι χρησιμοποιωντας την βαρυτητα!

οσον αφορα το δευτερο θεμα δεν καταλαβα ποια ακριβως ειναι η απορια σου..

:mrgreen:

Ευχαριστώ πολύ, καλή μου!

Δεν ήξερα καθόλου το ότι δεν έπρεπε να αντλώ πριν τις 40 μέρες. Άσε που πίστευα ότι με τη μπακατέλα θήλαστρο που έχω, δεν θα επενέβαινα στην παραγωγή... Ουφ! Αν σταματήσω τώρα, διορθώνεται το κακό; Και πότε μπορώ να ξαναξεκινήσω το σπορ;

Η απορία μου στο δεύτερο θέμα έχει να κάνει με το αν και πότε είναι τελικά ασφαλής η χρήση πιπίλας.

CVt1p2.png

Ευχαριστώ πολύ, καλή μου!

Δεν ήξερα καθόλου το ότι δεν έπρεπε να αντλώ πριν τις 40 μέρες. Άσε που πίστευα ότι με τη μπακατέλα θήλαστρο που έχω, δεν θα επενέβαινα στην παραγωγή... Ουφ! Αν σταματήσω τώρα, διορθώνεται το κακό; Και πότε μπορώ να ξαναξεκινήσω το σπορ;

Η απορία μου στο δεύτερο θέμα έχει να κάνει με το αν και πότε είναι τελικά ασφαλής η χρήση πιπίλας.

Όσο πιο κοντα στους 2 μήνες μπορείς.

Πάντως κι εμένα που έκανε μαραθώνια πιπιλισματα τοσο που ειχα προβληματιστει πολυ για τη χρηση πιπιλας, τελικα μετα τους δυο μήνες σταμάτησε να το κάνει. Μόνο πριν κοιμηθει έκανε. Πλέον είμαι πολυ χαρούμενη που δεν έδωσα πιπιλα.

Επομένως βλέποντας και κάνοντας!

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Αν σταματήσω τώρα, διορθώνεται το κακό; Και πότε μπορώ να ξαναξεκινήσω το σπορ;

γιατι αντλεις?

ειναι τοσο απαραιτητο?μηπως εχεις βιαστει να κανεις τραπεζα?

οσον αφορα την πιπιλα..δεν ειναι ασφαλης καποια συγκεκριμενη στιγμη..παντα μπορει να κανει ζημια..απλα οσο απομακρυνεσαι απο τον τοκετο κανει και λιγοτερη ζημια...

διαβασε παρακατω..

http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-basic-information/384-pote-na-doso-pipila.html

83hKp3.png

γιατι αντλεις?

ειναι τοσο απαραιτητο?μηπως εχεις βιαστει να κανεις τραπεζα?

οσον αφορα την πιπιλα..δεν ειναι ασφαλης καποια συγκεκριμενη στιγμη..παντα μπορει να κανει ζημια..απλα οσο απομακρυνεσαι απο τον τοκετο κανει και λιγοτερη ζημια...

διαβασε παρακατω..

http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-basic-information/384-pote-na-doso-pipila.html

Στην αρχή είχα συνέχεια πετρώματα και κάτι χαζοπυρετούληδες. Φοβήθηκα για μαστίτιδα και είπα να πάρω ένα να μου βρίσκεται για όποτε φτάνω στο αμήν. Ε, κάπως έτσι μπήκα στο τριπάκι. Επίσης επιστρέφω όπου να'ναι δουλειά [πολύ το θέλει ο πωπός μου να καθήσει κι άλλο, αλλά το γραφείο και οι πελάτες δεν περιμένουν...] και ήθελα να είμαι μπροστά από τα γεγονότα.

Ούτως ή άλλως, επιστρέφοντας δουλειά, δεν θα πρέπει να αποκτήσω και κανένα πιο αξιοπρεπές θήλαστρο;

CVt1p2.png

Διαφημίσεις

ακομα και εαν γυρισεις στην δουλεια οπου φανταζομαι οτι δεν θα μπορεις να αντλεις συνεχεια θα πρεπει να εχεις ρυθμισει λιγο την παραγωγη σου ..να μην πρηζεται το στηθος σου συνεχεια..

83hKp3.png

Πωπω...! Το συγκεκριμένο site το έχω ξεσκονίσει εδώ και δύο μήνες σελίδα - σελίδα! :-D

Παπαβέντσης και ξερό ψωμί! :-D

CVt1p2.png

ακομα και εαν γυρισεις στην δουλεια οπου φανταζομαι οτι δεν θα μπορεις να αντλεις συνεχεια θα πρεπει να εχεις ρυθμισει λιγο την παραγωγη σου ..να μην πρηζεται το στηθος σου συνεχεια..

Κοίτα... Η δουλειά είναι δική μου, οπότε μια ελευθερία όσο να'ναι την έχω, αλλά έχεις ένα κομμάτι δίκιου. Ήδη έχω μπει σε ένα φαύλο κύκλο. Από εκεί που αντλούσα 120 - 140 ml την ημέρα, έχω φτάσει τις τελευταίες μέρες να βγάζω κοντά 200 - 220 ml. Οπότε συνοψίζοντας: κομμένη η άντληση [το πολύ να βγάζω με το χέρι], θηλασμός σε ξαπλωτή θέση [πού θα μου πάει, θα το πετύχω!], τι άλλο...; Α! Ήδη τη θηλάζω ένα στήθος τη φορά. Να ακολουθήσω το σύστημα με το block feeding για τρίωρο και βλέπουμε;

CVt1p2.png

Κοίτα... Η δουλειά είναι δική μου, οπότε μια ελευθερία όσο να'ναι την έχω, αλλά έχεις ένα κομμάτι δίκιου. Ήδη έχω μπει σε ένα φαύλο κύκλο. Από εκεί που αντλούσα 120 - 140 ml την ημέρα, έχω φτάσει τις τελευταίες μέρες να βγάζω κοντά 200 - 220 ml. Οπότε συνοψίζοντας: κομμένη η άντληση [το πολύ να βγάζω με το χέρι], θηλασμός σε ξαπλωτή θέση [πού θα μου πάει, θα το πετύχω!], τι άλλο...; Α! Ήδη τη θηλάζω ένα στήθος τη φορά. Να ακολουθήσω το σύστημα με το block feeding για τρίωρο και βλέπουμε;

Block feeding χρειάζεται όταν έχεις πράσινα κακα νομίζω. Καλύτερα μην μειώσεις τόσο την παραγωγη καθώς ακόμα ρυθμίζεται. Έχεις κι άλματα αναπτυξης μπροστά σου (την 6η εβδομάδα) κι έτσι θα ισορροπήσει η κατάσταση κάπως.

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Ναι να προσέξεις αν κάνεις το block feeding. Να δοκιμάσεις το πρώτο στάδιο και να περιμένεις 3 μέρες να δεις έχεις αποτελέσματα; Αν δεν έχεις τότε να αυξήσεις τα γεύματα που δίνεις από το ένα στήθος. Εγώ δεν ήμουν υπομονετική και ξεκίνησα να αλλάζω στήθος ανά τρίωρο αντί να αρχίσω πρώτα με ένα στήθος ανά γεύμα. Έτσι μετά από 4 μέρες περίπου η παραγωγή μου είχε μειωθεί πάρα πολύ και για μια δυο μέρες πάλευα να την ξανααυξήσω με πιο συχνά γεύματα. Ευτυχώς αυτή η ιστορία κράτησε πολύ λίγο. Νομίζω όσο πιο κοντά στη γέννα τόσο πιο εύκολα επηρεάζεται η παραγωγή σου και μερικά σκαμπανεβάσματα είναι αναμενόμενα.

Διαφημίσεις

• 2 weeks later...

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας όλες! Συγγνώμη που άργησα να δώσω σημεία ζωής, αλλά αφιερώθηκα στο μπεμπεκουδάκι μου. Λοιπόν... Ξεκινήσαμε να θηλάζουμε στο ένα μόνο στήθος σε κάθε θηλασμό και πράγματι μετά από μερικές μέρες έστρωσε το θέμα της υπερπαραγωγής. Επειδή παρατήρησα όμως ότι το δεξί μου στήθος είναι λίγο πιο "τεμπέλικο" από το αριστερό σε θέμα παραγωγής, χέστηκα πάνω μου και επανήλθα στο να τη βάζω και στα δύο στήθη. Αφού αδειάσει το ένα καλά - καλά, ρεύεται και μετά παίρνει τη νοστιμίτσα της στο άλλο για όσο θέλει.

Τις τελευταίες μέρες ωστόσο συμβαίνει το εξής: κατά το απογευματόβραδο αρχίζουμε θηλασμούς σχεδόν κάθε μιάμιση ώρα. Τρώμε ελαφρώς λιγότερο από το σύνηθες, κοιμόμαστε ανήσυχα ή γκρινιάζουμε [εξαρτάται...] και ξαφνικά βαράμε κάτι τσιρίδες, λες και έχουμε να φάμε 5 μήνες!! Αυτό συνεχίζεται μέχρι τη 1 - 2 το βράδυ, οπότε και ξεραινόμαστε για κανά τετράωρο. Τα πρωινά μας είναι λίγο πιο ήρεμα, οπότε και θηλάζουμε κάθε τρεις ώρες περίπου.

Όσον αφορά στην πιπίλα, συμβουλευτήκαμε και την παιδίατρό μας και της πήραμε. Τις περισσότερες φορές δεν την θέλει καν, προτιμά να βάζει αντίχειρα στο στόμα, το οποίο δεν σας κρύβω, σαν συνήθεια με φοβίζει περισσότερο...

Κουράγιο, υπομονή και καλή διάθεση σε όλες τις μανούλες του κόσμου!! :-D

CVt1p2.png

Στην αρχή είχα συνέχεια πετρώματα και κάτι χαζοπυρετούληδες. Φοβήθηκα για μαστίτιδα και είπα να πάρω ένα να μου βρίσκεται για όποτε φτάνω στο αμήν. Ε, κάπως έτσι μπήκα στο τριπάκι. Επίσης επιστρέφω όπου να'ναι δουλειά [πολύ το θέλει ο πωπός μου να καθήσει κι άλλο, αλλά το γραφείο και οι πελάτες δεν περιμένουν...] και ήθελα να είμαι μπροστά από τα γεγονότα.

Ούτως ή άλλως, επιστρέφοντας δουλειά, δεν θα πρέπει να αποκτήσω και κανένα πιο αξιοπρεπές θήλαστρο;

Το θήλαστρο που πρέπει να χρησιμοποιούμε είναι αυτό που κάνει για τη δουλειά που το θέλουμε. Αν εξαιρέσουμε τα θήλαστρα τύπου κόρνας ποδηλάτου που απαγορεύονται, ό,τι άλλο βολεύει και αποδίδει για την καθεμιά είναι οκ.

Εσύ έχεις προφανώς υπερπαραγωγή. Επομένως θεωρώ ότι αντλείς εύκολα με οποιοδήποτε θήλαστρο. Το τι θα γίνει με την επιστροφή στη δουλειά έχει να κάνει με το πώς θα είσαι από άποψη υπερπαραγωγής. Αν δεν έχεις ρυθμιστεί ή προτιμάς να την κρατήσεις για να αντλείς πιο εύκολα (με την προϋπόθεση ότι η υπερπαραγωγή δεν δημιουργεί πρόβλημα στο παιδί!) τότε μπορείς να συνεχίσεις με το θήλαστρο που έχεις.

Αν ο χρόνος σου είναι πιεσμένος ή προτιμάς να αντλείς πιο γρήγορα δοκίμασε ένα διπλής άντλησης.

Σε κάθε περίπτωση "αναβαθμίζοντας" το θήλαστρο και δεδομένης της υπερπαραγωγής, θα σου πρότεινα να είσαι προσεκτική στην ποσότητα που αντλείς: ο στόχος σου δηλαδή θα πρέπει να είναι η χ ποσότητα που χρειάζεται το μωρό σου όσο λείπεις ακόμα κι αν την ποσότητα αυτή την βγάζεις στο δεκάλεπτο (ή νωρίτερα) - τότε θα πρέπει να σταματάς. Αλλιώς μπορεί να ενισχύσεις την υπερπαραγωγή (ειδικά αντλώντας με διπλής άντλησης) που σε συνδυασμό με ώρες απουσίας μπορεί να οδηγήσει σε φραγμένους πόρους και μαστίτιδα.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας όλες! Συγγνώμη που άργησα να δώσω σημεία ζωής, αλλά αφιερώθηκα στο μπεμπεκουδάκι μου. Λοιπόν... Ξεκινήσαμε να θηλάζουμε στο ένα μόνο στήθος σε κάθε θηλασμό και πράγματι μετά από μερικές μέρες έστρωσε το θέμα της υπερπαραγωγής. Επειδή παρατήρησα όμως ότι το δεξί μου στήθος είναι λίγο πιο "τεμπέλικο" από το αριστερό σε θέμα παραγωγής, χέστηκα πάνω μου και επανήλθα στο να τη βάζω και στα δύο στήθη. Αφού αδειάσει το ένα καλά - καλά, ρεύεται και μετά παίρνει τη νοστιμίτσα της στο άλλο για όσο θέλει.

Τις τελευταίες μέρες ωστόσο συμβαίνει το εξής: κατά το απογευματόβραδο αρχίζουμε θηλασμούς σχεδόν κάθε μιάμιση ώρα. Τρώμε ελαφρώς λιγότερο από το σύνηθες, κοιμόμαστε ανήσυχα ή γκρινιάζουμε [εξαρτάται...] και ξαφνικά βαράμε κάτι τσιρίδες, λες και έχουμε να φάμε 5 μήνες!! Αυτό συνεχίζεται μέχρι τη 1 - 2 το βράδυ, οπότε και ξεραινόμαστε για κανά τετράωρο. Τα πρωινά μας είναι λίγο πιο ήρεμα, οπότε και θηλάζουμε κάθε τρεις ώρες περίπου.

Όσον αφορά στην πιπίλα, συμβουλευτήκαμε και την παιδίατρό μας και της πήραμε. Τις περισσότερες φορές δεν την θέλει καν, προτιμά να βάζει αντίχειρα στο στόμα, το οποίο δεν σας κρύβω, σαν συνήθεια με φοβίζει περισσότερο...

Κουράγιο, υπομονή και καλή διάθεση σε όλες τις μανούλες του κόσμου!! :-D

Θα ήθελα να θίξω 2-3 θέματα πέραν της άντλησης, για την περίπτωση που θέλεις να τα συζητήσεις περαιτέρω:

1. Το μωρό σου κάνει λίγα γεύματα. Δεδομένου του ότι το βάρος του είναι καλό αυτό δεν είναι (προς το παρόν τουλάχιστον) πρόβλημα ως προς την ανάπτυξη. Μπορεί όμως να είναι στην πορεία πρόβλημα ΑΝ αυτό δεν το έχει επιλέξει το μωρό αλλά εσύ, δηλ. αν συνειδητά ή άθελά σου θηλάζεις με πρόγραμμα.

2. Πιπίλα, σε συνδυασμό με την υπερπαραγωγή και τους λίγους θηλασμούς.

Όλα τα μωρά έχουν βασική ανάγκη πιπιλίσματος. Αυτό θα πρέπει να ικανοποιείται ιδανικά με το στήθος της μητέρας ή με υποκατάστατα (πιπίλα, δάχτυλο κλπ.). Ένα στήθος με υπερπαραγωγή είναι ένα στήθος που δίνει στο μωρό συνέχεια γάλα, ακόμα κι όταν εκείνο θέλει απλά να πιπιλίσει για να κοιμηθεί (μη διατροφικός θηλασμός). Αν η μαμά δεν ρυθμίσει την παραγωγή και αν δοθεί στο μωρό πιπίλα και στη συνέχεια και μπιμπερό (με την επιστροφή της μαμάς στη δουλειά) το μωρό κινδυνεύει σοβαρά να πάθει σύγχιση θηλών αλλά και να αποθηλάσει νωρίτερα απ' όσο θα ήθελε. Το τελευταίο μπορεί να συμβεί όταν το μωρό για διάφορους λόγους δεν έχει συνδέσει το στήθος της μαμάς με την παρηγοριά του πιπιλίσματος αλλά μόνο με την τροφή.

Φυσικά, η κάθε μητέρα πρέπει να επιλέγει τι θεωρεί καλύτερο για την ίδια και το παιδί της, απλά τα γράφω ώστε να έχεις κάνει μια ενημερωμένη επιλογή.

3. Αυτό που ονομάζεις εσύ "τεμπέλικο" στήθος μπορεί να είναι φυσιολογικό σε παραγωγή και το άλλο ακόμα να έχει υπερπαραγωγή...

Θα ήθελα να θίξω 2-3 θέματα πέραν της άντλησης, για την περίπτωση που θέλεις να τα συζητήσεις περαιτέρω:

1. Το μωρό σου κάνει λίγα γεύματα. Δεδομένου του ότι το βάρος του είναι καλό αυτό δεν είναι (προς το παρόν τουλάχιστον) πρόβλημα ως προς την ανάπτυξη. Μπορεί όμως να είναι στην πορεία πρόβλημα ΑΝ αυτό δεν το έχει επιλέξει το μωρό αλλά εσύ, δηλ. αν συνειδητά ή άθελά σου θηλάζεις με πρόγραμμα.

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.

Στο θέμα μας τώρα...

Εκτός κι αν κάνω κάπου λάθος, η μπουμπού έχει τον πρώτο λόγο στο πότε και πόσο θα φάει. Το στήθος είναι πάντα εκεί και εύκαιρο.Το ζητάει, το παίρνει. Αδιαπραγμάτευτα. Ούτε ρολόγια, ούτε προγράμματα.

Για να μην παρεξηγηθώ, το 7 που γράφω, σχετικό είναι. 7 είναι σίγουρα κι από κει ανεβαίνουμε. Μόνη της, με το που σαράντησε, αραίωσε σε χρόνους τους νυχτερινούς θηλασμούς [με το να κοιμάται περισσότερες ώρες ενδιάμεσα] κι έτσι από minimum 8 έγιναν minimum 7 τα γευματάκια μας.

2. Πιπίλα, σε συνδυασμό με την υπερπαραγωγή και τους λίγους θηλασμούς.

Όλα τα μωρά έχουν βασική ανάγκη πιπιλίσματος. Αυτό θα πρέπει να ικανοποιείται ιδανικά με το στήθος της μητέρας ή με υποκατάστατα (πιπίλα, δάχτυλο κλπ.). Ένα στήθος με υπερπαραγωγή είναι ένα στήθος που δίνει στο μωρό συνέχεια γάλα, ακόμα κι όταν εκείνο θέλει απλά να πιπιλίσει για να κοιμηθεί (μη διατροφικός θηλασμός). Αν η μαμά δεν ρυθμίσει την παραγωγή και αν δοθεί στο μωρό πιπίλα και στη συνέχεια και μπιμπερό (με την επιστροφή της μαμάς στη δουλειά) το μωρό κινδυνεύει σοβαρά να πάθει σύγχιση θηλών αλλά και να αποθηλάσει νωρίτερα απ' όσο θα ήθελε. Το τελευταίο μπορεί να συμβεί όταν το μωρό για διάφορους λόγους δεν έχει συνδέσει το στήθος της μαμάς με την παρηγοριά του πιπιλίσματος αλλά μόνο με την τροφή.

Φυσικά, η κάθε μητέρα πρέπει να επιλέγει τι θεωρεί καλύτερο για την ίδια και το παιδί της, απλά τα γράφω ώστε να έχεις κάνει μια ενημερωμένη επιλογή.

Την πιπίλα και που την έδωσα, καλή μου Εύα, την αποδέχεται σαν παρηγορητικό μέσο μόνο τα βράδια κι αυτό όχι πάντα... Τις υπόλοιπες ώρες μια που τη βάζει στο στόμα και μια που τη φτύνει στα 5 μέτρα!

Ερώτηση ασχετοσύνης: Υπάρχει ανώτερο ηλικιακό όριο στο μέχρι πότε ένα βρεφάκι μπορεί να πάθει σύγχυση θηλών ή αυτός είναι ένας συνεχής κίνδυνος;

CVt1p2.png

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.

Στο θέμα μας τώρα...

Εκτός κι αν κάνω κάπου λάθος, η μπουμπού έχει τον πρώτο λόγο στο πότε και πόσο θα φάει. Το στήθος είναι πάντα εκεί και εύκαιρο.Το ζητάει, το παίρνει. Αδιαπραγμάτευτα. Ούτε ρολόγια, ούτε προγράμματα.

Για να μην παρεξηγηθώ, το 7 που γράφω, σχετικό είναι. 7 είναι σίγουρα κι από κει ανεβαίνουμε. Μόνη της, με το που σαράντησε, αραίωσε σε χρόνους τους νυχτερινούς θηλασμούς [με το να κοιμάται περισσότερες ώρες ενδιάμεσα] κι έτσι από minimum 8 έγιναν minimum 7 τα γευματάκια μας.

Για να είσαι σίγουρη ότι το μωρό θηλάζει πραγματικά ελεύθερα, θα πρέπει το μωρό να μπαίνει στο στήθος κάθε φορά που είναι ανήσυχο και κάθε φορά που εκδηλώνει τα πρώτα σημάδια πείνας (κίνηση του κεφαλιού δεξιά αριστερά, χέρια στο στόμα κλπ.).

Την πιπίλα και που την έδωσα, καλή μου Εύα, την αποδέχεται σαν παρηγορητικό μέσο μόνο τα βράδια κι αυτό όχι πάντα... Τις υπόλοιπες ώρες μια που τη βάζει στο στόμα και μια που τη φτύνει στα 5 μέτρα!

Η πιπίλα έχει πέραν των άλλων το εξής μειονέκτημα: δίνει στο μωρό μέσω συγκεκριμένου μηχανισμού (αύξησης κάποιας ορμόνης που παράγεται με το πιπίλισμα είτε το μωρό τρώει/καταπίνει είτε όχι) την αίσθηση του κορεσμού. Έτσι ένα μωρό ακόμα κι αν πεινάει, υπάρχει περίπτωση πιπιλίζοντας την πιπίλα να ησυχάσει/κοιμηθεί θεωρώντας ότι έχει χορτάσει ενώ στην πραγματικότητα έχει χάσει γεύμα. Άρα δίνοντας πιπίλα στο μωρό θα πρέπει να είμαστε σίγουρες ότι το μωρό δεν χάνει γεύματα... Ο δε βραδυνός θηλασμός θεωρείται απαραίτητος διατροφικά για όλο το πρώτο έτος του βρέφους.

Ερώτηση ασχετοσύνης: Υπάρχει ανώτερο ηλικιακό όριο στο μέχρι πότε ένα βρεφάκι μπορεί να πάθει σύγχυση θηλών ή αυτός είναι ένας συνεχής κίνδυνος;

Δεν είναι συγκεκριμένο το χρονικό αυτό διάστημα - είναι καθαρά θέμα παιδιού. Συνήθως ξέρεις ότι ξεπέρασες εκείνο το στάδιο είτε όταν το παιδί αρνείται πεισματικά την πιπίλα και κάθε ξένη θηλή ή όταν έχει συνδυάσει τη χρήση ξένης θηλής (ή και πιπίλας) με την απουσία της μαμάς (π.χ. στη δουλειά) οπότε πάλι -συνήθως, και πάντα ανάλογα με τη διάθεση της μαμάς να αποθηλάσει ή όχι- αρνείται κάθε ξένη θηλή όταν η μαμά είναι παρούσα.

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι?

Πότε μπορούμε να πούμε ότι έχει εδραιωθεί η γαλουχία? Και μειώνονται οι διάφοροι κίνδυνοι? Στις 40 μέρες είναι καλά? Το μωρό μου είναι 2 μηνών αλλά έχω περάσει πολλά με το θηλασμό, παρόλα αυτά δεν έχει πιει ποτέ ξένο. Κάπου-κάπου του δίνω δικό μου με μπουκάλι. Πειράζει πολύ?? Επίσης νομίζω ότι άλλες φορές χορταίνει με το 1 και άλλες θέλει και τα 2. Μπορώ να το κάνω αυτό ή πρέπει να έχω σταθερό σύστημα?

Και αν χρειαστεί κάποια στιγμή να αυξηθεί η παραγωγή, γίνεται ανά πάσα στιγμή?

Επίσης νομίζω ότι άλλες φορές χορταίνει με το 1 και άλλες θέλει και τα 2. Μπορώ να το κάνω αυτό ή πρέπει να έχω σταθερό σύστημα?

Ωραία ερώτηση, fantasy! Ήθελα να την κάνω κι εγώ και το ξεχνούσα συνέχεια.

Και αν χρειαστεί κάποια στιγμή να αυξηθεί η παραγωγή, γίνεται ανά πάσα στιγμή?

Ενδιαφέρομαι κι εγώ να μάθω. Με έχει αγχώσει λίγο το θέμα του "τεμπέλικου" δεξιού στήθους αν και μπορεί να αγχώνομαι άδικα, όπως μου το εξήγησε πιο πάνω η EVAMD. Για να αυξήσω ή να επαναφέρω έστω και μερικά την πρότερη παραγωγή, αρκεί να δίνω το στήθος αυτό σε κάθε γεύμα ή πρέπει να μπούμε σε πρόγραμμα θηλασμού ανά δίωρο, ας πούμε; Και αν ναι, κάθε πόση ώρα; Πρωί βράδυ ανεξαιρέτως; (Ουάου! Σας έπρηξα!)

Επίσης, η περίοδος έχει καμία συνέπεια στην ποσότητα ή στην ποιότητα του γάλακτος; :confused:

CVt1p2.png

Το κύριο πρόβλημα με το μπουκάλι είναι η σύγχυση θηλών. Όμως για δύο μηνών παιδάκι έχει περάσει αυτός ο κίνδυνος. πρόγραμμα στο θηλασμό δε βάζουμε ούτε στο πόσο συχνά τρώει ούτε στο αν τρώει από τα δύο ή το ένα στήθος. λέμε ότι σε γενικές γραμμές μέχρι τις 40 μέρες το στήθος μαθαίνει να παράγει όσο γάλα χρειάζεται το μωρό. Στην πραγματικότητα όμως το στήθος βρίσκεται πάντα σε μία συνεχή προσπάθεια να πετύχει τη χρυσή τομή γέρνοντας πότε προς τη μειωμένη παραγωγή, πότε προς την υπερπαραγωγή. όσο ΄περισσότερος καιρός περνάει από τη γέννα τόσο πιο δυσκίνητη είναι η παραγωγή και αυτά τα σκαμπανεβάσματα είναι πιο μικρά που τις περισσότερες φορές περνούν απαρατήρητα. φυσικά και μπορεί να αυξηθεεί η παραγωγή σε οποιοδήποτε στάδιο της γαλουχίας. Αυτό συμβαίνει π.χ. σε περιόδους που το παιδί περνάει άλματα ανάπτυξης.

Όταν η παραγωγή είναι λίγο μικρότερη από τις ανάγκες του μωρού, το μωρό τρώει και από τα δύο στήθη και μετά ζητάει φαγητό πιο σύντομα από ό,τι συνήθως. Η παραγωγή αυξάνεται για να καλύψει τις ανάγκες του μωρού. Βλέπουμε το μωρό να τρώει από το ένα στήθος και μετά από το άλλο λίγο μόνο. Αν αυξηθεί κι άλλο η παραγωγή τότε το μωρό χορταίνει και μόνο με το ένα στήθος. Αν φτάσουμε στην υπερπαραγωγή τότε χορταίνει πριν "τελειώσει" το γάλα από το πρώτο στήθος. (Δεν τελειώνει το γάλα, με το 'τελείωσε" εννοώ να έχει παραγάγει και το λιπαρό του γάλα και να έχει μειωθεί πλέον η ροή του). Αν όμως δεν επεμβαίνουμε με άλλους τρόπους στο στήθος και υπερπαραγωγή ρυθμίζεται με φυσικό τρόπο γιατί το γάλα που δεν ήπιε το μωρό πάίρνει ο οργανισμός το μήνυμα ότι δε χρειάζεται να το παράγει πια και μειώνει λίγο την παραγωγή.

Ναι αλλά όσο μεγαλώνει το παιδί, δεν αυξάνονται συνεχώς οι ανάγκες του σε γάλα? Αν παίρνει γρήγορα βάρος, γίνεται με τον ίδιο χρόνο στο στήθος να χορταίνει? (προφανώς η απάντηση είναι ναι...αλλά η ανασφάλεια πάει σύννεφο :))

Βασικά χορταίνει με λιγότερο χρόνο στο στήθος. όσο μεγαλώνει μαθαίνει να θηλάζει πιο αποτελεσματικά. Πίνει μεγαλύτερες ρουφιές, πολύ πιο γρήγορα. Σε περιόδους με άλματα ανάπτυξης μπορεί να το δεις να θηλάζει απλώς πιο συχνά.