Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Για σας,

Ήθελα να σας ρωτήσω τι κάνουμε σε περίπτωση μικρής κινητικότητας σπέρματος? στον άντρα μου είναι 60% πρώτη ώρα και 40% τη τρίτη ώρα και ο Γιατρός είπε ότι δεν έχουμε φυσιολογική κινητικότητα. του έγραψε άλλες εξετάσεις αλλά δεν έχουν βγεί ακόμα τα αποτελέσματα. εκτός από σπερματέγχυση έχει άλλη λύση? και αν βρεί κιρσοκήλη τι κάνουμε? σας ευχαριστώ πολύ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αν βρει κιρσοκηλη γινεται επεμβαση που θεωρειται ρουτινας

 

εκτος απο στερματεγχυση μετα εινια μονο η εξωσωματικη (κλασικη ηοχι) αλλά περίμενε βρε :wink: εύχομαι όλα καλά να σας πάνε!

Link to comment
Share on other sites

Για σας,

Ήθελα να σας ρωτήσω τι κάνουμε σε περίπτωση μικρής κινητικότητας σπέρματος? στον άντρα μου είναι 60% πρώτη ώρα και 40% τη τρίτη ώρα και ο Γιατρός είπε ότι δεν έχουμε φυσιολογική κινητικότητα. του έγραψε άλλες εξετάσεις αλλά δεν έχουν βγεί ακόμα τα αποτελέσματα. εκτός από σπερματέγχυση έχει άλλη λύση? και αν βρεί κιρσοκήλη τι κάνουμε? σας ευχαριστώ πολύ πολύ

Τα ίδια είχαμε αλλά έμεινα έγκυος....

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Για σας,

Ήθελα να σας ρωτήσω τι κάνουμε σε περίπτωση μικρής κινητικότητας σπέρματος? στον άντρα μου είναι 60% πρώτη ώρα και 40% τη τρίτη ώρα και ο Γιατρός είπε ότι δεν έχουμε φυσιολογική κινητικότητα. του έγραψε άλλες εξετάσεις αλλά δεν έχουν βγεί ακόμα τα αποτελέσματα. εκτός από σπερματέγχυση έχει άλλη λύση? και αν βρεί κιρσοκήλη τι κάνουμε? σας ευχαριστώ πολύ πολύ

 

συγνώμη αλλά 60 % αλλά και 40 % κινητικότητα δεν είναι κακή , το 60 % μάλιστα είναι και πολύ καλή, μήπως δεν είναι καλή η μορφολογία ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι μας είπε ότι το 40% είναι λίγο, και να μη ξεκινήσω εγώ εξετάσεις ακόμα μέχρι να ξεμπερδέψουμε με τον άντρα μου. (μπορεί να έχω εγώ δηλ. το πρόβλημα) αλλά ξεκινήσαμε από τον άντρα μου επειδί είναι λιγότερες οι εξετάσεις στον άντρα. εμείς προσπαθούμε ένα χρόνο τώρα αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

μαράκι

 

να κάνετε επανάλειψη του σπερμοδιαγραμματος

 

εχω μείνει εγκυος 2 φορες με φυσιολογική σύλληψη και με μόνο μια ελευθερη επαφή την καθε φορα

 

δυστυχως παλινδρόμησαν και οι 2

 

μεσα στα πλαισια του ελεγχου εκανε ο άντρας μου σπερμοδιαγραμμα το οποίο βγήκε άχρηστο, χαμηλος αριθμος σπερματοζωαρίων, νωθρή κινητικότητα και μόνο το 4% φυσιολογική μορφολογια

 

ο γιατρός τράβαγε τα μαλλια που δεν εχει πως έμεινα εγκυος 2 φορες και μάλιστα με μια μονο ελευθερη επαφή

 

είπε να επαναλαβουμε το σπερμοδιάγραμμα το σεπτεμβριο αλλα ο άντρας μου ήταν χάλια και χωρίς να μου πει τίποτα πηγε και ξανάκανε 2 εβδομάδες μετά

 

το αποτέλεσμα;;; ολα τέλεια

μας είπε τότε ο γιατρός ότι ή το άφησαν πολύ ώρα εκτεθειμένο ή μπορεί να έτυχε γιατί η ποιοτητα του σπερματος αλλαζει μέρα με την μέρα

και να φανταστεις ότι το κάναμε σε μεγάλο ιδιωτικό μαιευτήριο για σιγουρια και το επανελαβε στο ιδιο μαιευτήριο όπου όταν τους τα δείξαμε και τα δυο επαθαν πλακα

 

γι αυτό μην απογοητεύεσαι, και άλλωστε το 40% είναι καλό

 

σας ζήτησε επανάλειψη;;

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντος ξέρω, και όλα τα αποτελέσματα γράφουν φυσιολογική κινητικότητα από 50% και επάνω, όσο για την εγχείρηση κήλης από όσα έχω διαβάσει δεν φέρνει κανένα αποτέλεσμα, εκτός εαν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑ_32 ΓΕΙΑ ΣΟΥ!!!

 

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ 2 ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ Η ΚΙΝΗΤΗΚΟΤΗΤΑ ΗΤΑΝ 70% ΚΑΙ ΕΙΧΑΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ....

 

ΜΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Από αυτά που γράφεις λείπει ο συνολικός αριθμός σπερματοζωαρίων. Το ποσοστό δεν λέει τίποτα από μόνο του. Αν είναι καλός ο αριθμός, μην ανησυχείς. Ένας χρόνος προσπαθειών είναι το όριο στο οποίο κάποιος το ψάχνει. Ψυχραιμία και θα κάνετε επανάληψη σύντομα.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

NA ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ Η ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3% ΖΩΗΡΗ ΚΑΙ 31% ΜΕΤΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ 19% ΖΩΗΡΗ ΚΑΙ 59% ΜΕΤΡΙΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ. ΕΚΑΝΑ ΧΘΕΣ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ

Link to comment
Share on other sites

NA ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ Η ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3% ΖΩΗΡΗ ΚΑΙ 31% ΜΕΤΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ 19% ΖΩΗΡΗ ΚΑΙ 59% ΜΕΤΡΙΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ. ΕΚΑΝΑ ΧΘΕΣ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ

 

Καλησπέρα,

για να σε βάλει ο γιατρός σου στη διαδικασία κάτι θετικό θα είδε. Έχε πίστη ότι όλα θα πάνε καλά και θετικές σκέψεις. Ελπίζω κι εύχομαι σύντομα να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ. Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ 34% ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ 18000000. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΤΙ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΝΑ ΤΙΣ ΠΙΝΕΙ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ. ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΙΡΣΟΚΥΛΗ ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΚΑΙ ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΟΛΕΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΕΤΕ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΛΗΨΗ Ή ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

 

επειδή έχω μπερδευτεί και η Βιοιατρική θέλει 5 μέρες αποχή και αλλού διάβασα ότι οι γιατροί λένε 3, εσάς οι γιατροί σας πόσες μέρες αποχή σας ζήτησαν για το σπερμοδιάγραμμα?

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια,

 

επειδή έχω μπερδευτεί και η Βιοιατρική θέλει 5 μέρες αποχή και αλλού διάβασα ότι οι γιατροί λένε 3, εσάς οι γιατροί σας πόσες μέρες αποχή σας ζήτησαν για το σπερμοδιάγραμμα?

3-4 ημερες μας ειχαν πει απο 3 διαφορετικα μικροβιολογικα.Εσεις θα κανετε αυτο που θα σας προτεινει το μικροβιολογικο, γιατι το καθενα δινει διαφορετικες τιμες γιατι ελεγχει με δικο του τροπο.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ. Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ 34% ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ 18000000. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΤΙ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΝΑ ΤΙΣ ΠΙΝΕΙ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ. ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΙΡΣΟΚΥΛΗ ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΚΑΙ ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΟΛΕΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΕΤΕ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΛΗΨΗ Ή ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ?

 

Δεσποινάκι καλησπέρα, αυτό θα το κρίνει ο ουρολόγος σε συνεργασία με το γυναικολόγο. Θα βάλουν κάτω όλες αυτές τις τιμές, την ηλικία σας (παιζει μεγάλο ρόλο η άτιμη) και ότι άλλες συνιστώσες κρίνουν αυτοί για την περίπτωσή σας και θα σας προτείνουν τι να κάνετε. Μην παίρνετε μονοι σας πρωτοβουλίες για να μην καταλήγετε σε άσκοπες προσπάθειες. Εύχομαι γρήγορα με καλά νέα

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Επαναφέρω το θέμα μετά απο καιρό.... αλλά πείτε μου τη γνώμη ας αν γνωρίζετε....

 

Ο άντρας μου έχει κινητικότητα σπέρματος μόνο 2%. Μας είπε ο γυναικολόγος μου να τον κοιτάξει ουρολόγος και να αρχίσουμε απο Σεπτέμβρη να κάνει κι άλλες εξετάσεις και μια θεραπεία...

Και αν δεν πετύχει η θεραπεία τότε πάμε σε εξωσωματική.

 

Εχει κάποια ανάλογη εμπειρία???

Επεξεργάστηκαν by manoulina
sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα μετά απο καιρό.... αλλά πείτε μου τη γνώμη ας αν γνωρίζετε....

 

Ο άντρας μου έχει κινητικότητα σπέρματος μόνο 2%. Μας είπε ο γυναικολόγος μου να τον κοιτάξει ουρολόγος και να αρχίσουμε απο Σεπτέμβρη να κάνει κι άλλες εξετάσεις και μια θεραπεία...

Και αν δεν πετύχει η θεραπεία τότε πάμε σε εξωσωματική.

 

Εχει κάποια ανάλογη εμπειρία???

Ένα κρύωμα με ψηλό πυρετό κατά τη διάρκεια του τελευταίου πριν την εξέτση τριμήνου μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στο σπέρμα. Αν δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, ο ουρολόγος θα κοιτάξει για τυχόν λοιμώξεις του προστάτη, που μπορεί να επιρρεάζουν την ποιότητα και κινητικότητα του σπέρματος. Σε περίπτωση αποκλεισμού θα σας βάλει να κάνετε ντιπλεξ όρχεων προκειμένου να αποκλειστεί και η πιθανότητα κιρσοκήλης η οποία καταστρέφει το σπέρμα. Εύχομαι ολόψυχα να είναι κάτι απλό και περαστικό για να μη χρειαστεί να υποστείς την εμπειρία/ταλαιπωρία της εξωσωματικής.

Link to comment
Share on other sites

Αχχχ μακάρι.... δε θα ήθελα καθόλου να μπω στη διαδικασία της εξωσωματικής....

Εχω ακούσει οτι είναι πολύ επώδυνη και ψυχοφθόρα διαδικασία.

Απο Σεπτέμβρη θα το δούμε πιο εξονυχιστικά. Τώρα μέσα στον Αύγουστο.... λείπουν όλοι οι γιατροί.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχχχ μακάρι.... δε θα ήθελα καθόλου να μπω στη διαδικασία της εξωσωματικής....

Εχω ακούσει οτι είναι πολύ επώδυνη και ψυχοφθόρα διαδικασία.

Απο Σεπτέμβρη θα το δούμε πιο εξονυχιστικά. Τώρα μέσα στον Αύγουστο.... λείπουν όλοι οι γιατροί.

εχετε παρει καθολου κ δευτερη γνωμη?η επιστημη κανει θαυματα μην μπαινετε κατευθειαν σε εξωσωματικη να ψαχτειτε αρκετα μακαρι με την αγωγη που τον εδωσε ο γιατρος να βελτιωθει η κινητικοτητα κ ο αντρας μου ειχε καποιο προβλημα με την κινιτικοτητα κ με 2 μηνες αγωγη οι εξετασεις ειχαν βγει παρα πολυ καλες σου ευχομαι να πανε ολα καλα..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

γεια σας κοριτσια και απο εμενα να ρωτησω και εγω κατι?

ποσοτητα 30.000.000 αν μλ μας ειπε καλη ο γιατροσ

αλλα κινητικοτητα 1η ωρα 35%

τι θα λεγατε να κανουμε?

ελπιδα...!!!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια και απο εμενα να ρωτησω και εγω κατι?

ποσοτητα 30.000.000 αν μλ μας ειπε καλη ο γιατροσ

αλλα κινητικοτητα 1η ωρα 35%

τι θα λεγατε να κανουμε?

 

 

Τούμπες!!!! Απο τη χαρά σου εννοείται! Τι να πούμε κι εμείς......:(

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...