Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια. Είμαι καινούργια στο φόρουμ αν και έχω παρακολουθήσει για λίγο τις συνομιλίες σας. Πάω αύριο για β χοριακή, αλλά είχα σκάσει απ την αγωνία μου και έκανα τεστ ούρων (φαρμακείου) σήμερα. Βγήκε αρνητικό :( Είμαι στη 12η μέρα εμφύτευσης ενός εμβρύου τεσσάρων κυττάρων.

Ξέρει καμία αν υπάρχει περίπτωση να είναι αληθές;

Απογοητεύτηκα φυσικά, αλλά ήθελα εν μέρη να προετοιμαστώ για ενδεχόμενο αρνητικό αποτέλεσμα. Δεν αντέχω ούτε στη σκέψη της αυριανής αναμονής... Είναι η τέταρτη εξωσωματική που κάνω αλλά η μία εξ αυτών δεν κατέληξε σε εμφύτευση. Είναι πολύ ψυχοφθόρο και ξέρω ότι με καταλαβαίνετε μια και πολλές έχετε περάσει τα ίδια. Τι να πω βρε κορίτσια...Καλή τύχη σε όλες μας !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια μου καλημερα !

 

Μαιρουλα θετικη σκεψη κ προχωραμε μπροστα . Οταν θα κραταμε τα μωρακια μας αγκαλια , ολα αυτα ουτε που θα τα θυμομαστε !

 

Dilia καλα αποτελεσματα για αυριο !

 

Ευη , Αμαρρυλιδα μου τι κανετε ;

 

Εμενα μου ηρθε περιοδος χθες κ σημερα ξεκινησα cyclacur για το ενδομητριο κ την αλλη Παρασκευη παω για τον 1ο υπερηχο !

Ελπιζω να πανε ολα καλα αυτη τη φορα !

Μακαρι τα κατεψυγμενα μου να ειναι κ τα τυχερα !

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σοφακι!!!αντε μωρε με το καλο ο θεος μαζι σου!

 

εγω καλα ειμαι δοξα το θεο,προσπαθω να τα βρω με τον εαυτο μου,να χαλαρωσω,να ηρεμησω να πιασω λιγο το νοημα της ζωης κ μετα ελπιζω αν δεν εχουμε κατι να ερθουνε κ τα μωρακια!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλημερα !

 

Μαιρουλα θετικη σκεψη κ προχωραμε μπροστα . Οταν θα κραταμε τα μωρακια μας αγκαλια , ολα αυτα ουτε που θα τα θυμομαστε !

 

Dilia καλα αποτελεσματα για αυριο !

 

Ευη , Αμαρρυλιδα μου τι κανετε ;

 

Εμενα μου ηρθε περιοδος χθες κ σημερα ξεκινησα cyclacur για το ενδομητριο κ την αλλη Παρασκευη παω για τον 1ο υπερηχο !

Ελπιζω να πανε ολα καλα αυτη τη φορα !

Μακαρι τα κατεψυγμενα μου να ειναι κ τα τυχερα !

 

Αντε με το καλό!!!!!!! ;);););););)

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Σοφία s σ ευχαριστώ ! Καλή επιτυχία και σε σένα στην επόμενή σου προσπάθεια ! Μπράβο είσαι πολύ αισιόδοξη σε αντίθεση με μένα που μετά το τεστ ούρων που έκανα είμαι σα ναρκωμένη. Anyway θα δω αύριο :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια να ρωτησω κατι μηπως ξερει καποια να μου απαντησει .

Τωρα που θα κανω τη 2η προσπαθεια με τα κατεψυγμενα μου η διαδικασια πως εχει ;

Ξεκινησα cyclacur σημερα κ μου ειπαν την 9η μερα της περιοδου να παω για τον 1ο υπερηχο για να δουν το ενδομητριο .

Αφου λοιπον κανω τον 1ο υπερηχο κ δουν σε τι κατασταση ειναι το ενδομητριο μου , ποσος καιρος χρειαζεται περιπου μεχρι την εμβρυομεταφορα ;

Θα παρω κ αλλα φαρμακα εκτος απο το cyclacur ;

Μου εχουν ηδη δωσει τα φαρμακα που θα χρειαστω για μετα την εμβρυομεταφορα , αλλα για πριν εχω μονο τα cyclacur .

Για δωστε μου τα φωτα σας ...

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

Σοφία s, εκτός από τα ciclacur θα σου δώσει utrogestan (προγεστερονη) ή/και vascror (προγεστερονη σε μορφη gel). Kάποιοι δίνουν και κορτιζονη (medrol ή prezolon). Σίγουρα salospir και αν έχεις και θεμα θρομβοφιλίας και ενεσεις ηπαρίνης (inohep ή clexane).

Αυτά τα ολίγα. Και γω μόλις τα βλέπω δεν μπορώ να τα χωνεψω. Τεσπα.

 

Αν θες πες μας τελικά τί σου έδωσε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι υποχρεωτικό να παιρνουμε τα utrogestan από το κόλπο μόνο; Το λεω αυτό γιατί εμενα με είχαν πειραξει παρα πολύ όταν τα έπαιρνα από στόμα.

 

αν σε πειραζουν θα του πεις να σου δωσει vasclor .κ μενα με πειραζαν παρα πολυ κ μου τα κοψε κ φαντασου οτι τα εβαζα κολπικα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μου καλημερα !

 

Μαιρουλα θετικη σκεψη κ προχωραμε μπροστα . Οταν θα κραταμε τα μωρακια μας αγκαλια , ολα αυτα ουτε που θα τα θυμομαστε !

 

Dilia καλα αποτελεσματα για αυριο !

 

Ευη , Αμαρρυλιδα μου τι κανετε ;

 

Εμενα μου ηρθε περιοδος χθες κ σημερα ξεκινησα cyclacur για το ενδομητριο κ την αλλη Παρασκευη παω για τον 1ο υπερηχο !

Ελπιζω να πανε ολα καλα αυτη τη φορα !

Μακαρι τα κατεψυγμενα μου να ειναι κ τα τυχερα !

 

 

Σοφακι δηλαδη το Πασχα θα εισαι στην αναμονη!σου ευχομαι να τσακωσεις τα μπεμπακια σου!εγω περιμενω ακομη περιοδο και μου εχουν σπασει τα νευρα!

1η IVF Φεβρουαριος 2012 αρνητικη

2η IVFΜαιος 2012 βιοχημικη κυηση

Νοεμβριος 2012 Φυσιολογικη συλληψη!!

 

G2GGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σοφία s, εκτός από τα ciclacur θα σου δώσει utrogestan (προγεστερονη) ή/και vascror (προγεστερονη σε μορφη gel). Kάποιοι δίνουν και κορτιζονη (medrol ή prezolon). Σίγουρα salospir και αν έχεις και θεμα θρομβοφιλίας και ενεσεις ηπαρίνης (inohep ή clexane).

Αυτά τα ολίγα. Και γω μόλις τα βλέπω δεν μπορώ να τα χωνεψω. Τεσπα.

 

Αν θες πες μας τελικά τί σου έδωσε.

 

Αυτα τα ξερω , αλλα ειναι για μετα την εμβρυομεταφορα , ετσι δεν ειναι ;

Εννοουσα αν θα μου δωσει κατι αλλο εκτος απο cyclacur για πριν την εμβρυομεταφορα .

Σ'ευχαριστω πολυ παντως για την απαντηση !

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

Σοφακι δηλαδη το Πασχα θα εισαι στην αναμονη!σου ευχομαι να τσακωσεις τα μπεμπακια σου!εγω περιμενω ακομη περιοδο και μου εχουν σπασει τα νευρα!

 

Μακαρι να τα τσακωσω αυτη τη φορα !

Ευχαριστω πολυ για τις ευχες Ευη μου !

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

τα utrogestan κολπικα ειναι πιο ελεφρια οσον αφορα το πως τα αμτιλαμβανεται ο οργανισμος(ζαλαδες,υπνηλια κτλ).

 

σοφακι θα πηγαινεις καθε 2 μερες για υπερηχο κ αιμα κ μολις εισαι ετοιμη ορμονικα κ υπερηχογραφικα το ενδομητριο,γυρω στην 14η-17η μερα θα πας για την μεταφορα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοφία s σ ευχαριστώ ! Καλή επιτυχία και σε σένα στην επόμενή σου προσπάθεια ! Μπράβο είσαι πολύ αισιόδοξη σε αντίθεση με μένα που μετά το τεστ ούρων που έκανα είμαι σα ναρκωμένη. Anyway θα δω αύριο :)

 

Καλημερα Dilia !

Περιμενουμε να ακουσουμε νεα σου !

Εκανες χοριακη ;

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα !

Σοφία s έκανα τη χοριακή, αλλά δυστυχώς ήταν αρνητική. :( :(

Απογοητεύτηκα πλήρως και πιστεύω ότι ήταν η τελευταία μου ευκαιρία. Κι αυτό το λέω γιατί δεν κάνω πλέον πολλά ωάρια. Σ αυτή μου την προσπάθεια είχα κάνει τρία εκ των οποίων γονιμοποιήθηκε μόνο το ένα. Τι να σου κάνει ένα ωαριάκι;;;; Ωστόσο ήμουν πολύ θετική και πρόσεχα πολύ. Παρόλα αυτά...τζίφος.

Εδώ και καιρό σκέφτομαι την υιοθεσία γιατί δεν αντέχω άλλο... θέλω να κρατήσω ένα παιδί στην αγκαλιά μου ! Πήγα στον Α. Στυλιανό αλλά εκεί έχει τεράστια αναμονή. Αν ξέρει κάποια καμιά καλύτερη ιδέα, ας μου πει.

Ωστόσο, σήμερα το πρωί που ξύπνησα, άρχισα πάλι να σκέφτομαι τι μπορώ να κάνω μήπως και καταφέρω να βιώσω το όνειρο. Σκέφτηκα πάλι τους φυσικούς κύκλους, αλλά είναι τόσο ψυχοφθόρο και χρονοβόρο αυτό.... Πριν δυο μήνες πήραμε το ωάριο του κύκλου μου, αλλά ήταν άωρο. Άρα κάθε μήνα μια ωοληψία. Και αν θα βρούμε ωάριο.... Και μετά αν θα γονιμοποιηθεί...και αν θα εμφυτευθεί...και αγωνία...και άγχος...και προσδοκίες...και ματαίωση... Παρόλα αυτά ίσως το επιχειρήσω ξανά. Ίσως είναι η τελευταία μου ελπίδα πριν την υιοθεσία. Τα δανεικά ωάρια τα αποκλείω εντελώς για πολλούς λόγους που δε θα αναλύσω τώρα.

Κορίτσια μην απογοητεύεστε, τουλάχιστον όσες έχετε απόθεμα ωαρίων.

Σοφία s πιστεύω ότι τα κατεψυγμένα ωάρια ίσως να ναι πιο ελπιδοφόρα περίπτωση, μια και δεν θα έχεις υποβληθεί σε ορμονοθεραπεία πριν. Έτσι δε γίνεται; Τα φάρμακα που παίρνουμε δημιουργούν πολύ εχθρικό περιβάλλον για το έμβρυο, μου το είπε κι ο γιατρός.

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, καλό μήνα κι από εμένα! Είμαι μια μέρα πριν τη χοριακή και περιμένω.... Από συμπτώματα γενικά δεν έχω, μόνο πρησμένο στήθος που πονάει και κάτι πονάκια στη μέση που και που αλλά όχι κάτι φοβερό. Για να πω την αλήθεια είμαι ακόμη ήρεμη, έχω αγωνία αλλά ελεγχόμενη ;)

Βάλαμε 5 εμβρυάκια πολύ καλά κι ελπίζω κάποια να έχουν καταφέρει να επιζήσουν.

Σε πόσες ώρες παίρνουμε τα αποτελέσματα της εξέτασης ? Θα πάω για αίμα αύριο κατά τις 09:00

Link to comment
Share on other sites

Dilia λυπαμαι πολυ για την αρνητικη χοριακη , αλλα δεν θελω να το βαλεις κατω . Ειτε με εξωσωματικη , ειτε με υιοθεσια μανουλα θα γινεις !

Οσον αφορα τα κατεψυγμενα εμβρυα , ελπιζω να ειναι οπως τα λες . Επισης μου εχει πει ο γιατρος οτι απο τη στιγμη που ενα εμβρυο επιβιωνει στην αποψυξη , σημαινει οτι ειναι δυνατο κ εχει πολλες πιθανοτητες να προχωρησει , αλλα αυτα ειναι ολα θεωρητικα . Θα το δουμε στη πραξη κ στο αποτελεσμα !

 

Agkalitsa καλα αποτελεσματα για αυριο ! Συνηθως τα αποτελεσματα της χοριακης δεν αργουν . 3-4 ωρες απο την ωρα που θα τη κανεις !

Καλη επιτυχια ...

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, καλό μήνα κι από εμένα! Είμαι μια μέρα πριν τη χοριακή και περιμένω.... Από συμπτώματα γενικά δεν έχω, μόνο πρησμένο στήθος που πονάει και κάτι πονάκια στη μέση που και που αλλά όχι κάτι φοβερό. Για να πω την αλήθεια είμαι ακόμη ήρεμη, έχω αγωνία αλλά ελεγχόμενη ;)

Βάλαμε 5 εμβρυάκια πολύ καλά κι ελπίζω κάποια να έχουν καταφέρει να επιζήσουν.

Σε πόσες ώρες παίρνουμε τα αποτελέσματα της εξέτασης ? Θα πάω για αίμα αύριο κατά τις 09:00

 

 

Γεια σου agkalitsa! Είμαι νέα στην παρέα! Και εγώ θα πάω για εμβρυομεταφορά 2 εμβρύων στις αρχές Μαϊου και ωοληψία φυσικού κύκλου. Είναι η 7η προσπάθειά μας,αλλά είμαι πιο αισιόδοξη από κάθε άλλη φορά. Τα αποτελέσματα της χοριακής θα τα πάρεις λογικά τρεις με τέσσερις ώρες μετά την λήψη αίματος. Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία!!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θελω να σας ρωτησω εσας που εχετε κανει και αλλες προσπαθειες χωρις κατεψυγμενα.οταν πηγαινουμε στο νοσοκομειο του ικα για τα φαρμακα,καταθετουμε αντιγραφα τον εξετασεων που εχουμε κανει(σαλπιγγογραφιας,σπερμοδιαγραμματος κ.α).για τις επομενες προσπαθειες καταθετουμε παλι τα ιδια ή πρεπει να κανουμε καινουργιες εξετασεις.και μιλαω για περιπτωσεις που δεν εχει αλλαξει κατι οργανικα σε κανεναν απο τους δυο. και κατι αλλο,μετα απο αποβολη και αφου εχετε σταματησει τα φαρμακα της εξωσωματικης,ποσες μερες κραταει το αιμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, καλό μήνα κι από εμένα! Είμαι μια μέρα πριν τη χοριακή και περιμένω.... Από συμπτώματα γενικά δεν έχω, μόνο πρησμένο στήθος που πονάει και κάτι πονάκια στη μέση που και που αλλά όχι κάτι φοβερό. Για να πω την αλήθεια είμαι ακόμη ήρεμη, έχω αγωνία αλλά ελεγχόμενη ;)

Βάλαμε 5 εμβρυάκια πολύ καλά κι ελπίζω κάποια να έχουν καταφέρει να επιζήσουν.

Σε πόσες ώρες παίρνουμε τα αποτελέσματα της εξέτασης ? Θα πάω για αίμα αύριο κατά τις 09:00

 

καλημερα κοριτσι!!!

εβαλες 5 μωρακια???!!!μπραβο σου!!!

εγω εχω κανει 2 μεταφορες η μια βιοχημικη κ η αλλη αρνητικη.εχω αλλα τεσσερα κατεψυγμενα (η γιαρος ειπε κ τα 4 )κ λεω βεβαια να δω κ μολις τα αποψυξουνε ποσα θα επηζησουν για την μεταφορα αλλα αν επηζησουν ολα κ τα 4 να τα βαλω ολα ή δυο κ τα αλλα δυο για αλλη φορα?

εσυ τι λες τι γνωμη εχεις?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσι!!!

εβαλες 5 μωρακια???!!!μπραβο σου!!!

εγω εχω κανει 2 μεταφορες η μια βιοχημικη κ η αλλη αρνητικη.εχω αλλα τεσσερα κατεψυγμενα (η γιαρος ειπε κ τα 4 )κ λεω βεβαια να δω κ μολις τα αποψυξουνε ποσα θα επηζησουν για την μεταφορα αλλα αν επηζησουν ολα κ τα 4 να τα βαλω ολα ή δυο κ τα αλλα δυο για αλλη φορα?

εσυ τι λες τι γνωμη εχεις?

 

 

Αμαρρυλίδα μου, αν μου επιτρέπεις μπορώ να σου πω και τη δική μου άποψη, γιατί δυστυχώς έχω αποκτήσει εμπειρία στο θέμα. Το πόσα έμβρυα θα βάλεις εξαρτάται από την ηλικία σου, την κατάσταση του ενδομητρίου, την ποιότητα των εμβρύων μετά την απόψυξη, τους χειρισμούς που θα κάνουν και οι ίδιοι οι εμβρυολόγοι στο εργαστήριο. Εγώ όπως είδες, θα πάω να κάνω μεταφορά 2 εμβρύων πάρα πολύ καλών όπως μου είπαν (περίπου 8 κύτταρα το καθένα), αλλά για να αυξήσω τις πιθανότητες εγκυμοσύνης θα κάνω και ωοληψία φυσικού κύκλου. Όσα και να βάλεις σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία. Σε νιώθω απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

Σμαράγδα 1 σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου, σου μαι καλή επιτυχία και υπέροχα νέα, όλα να πάνε όπως τα έχετε ονειρευτεί.

Αμαρρυλίδα, κι εμένα ο γιατρός μου μου είπε λόγω και της ηλικίας (είμαι στα 34) και λόγω του ότι δεν έχουμε πρόβλημα αν μας έρθουν και διδυμάκια να βάλουμε και τα 5 για καλύτερα αποτελέσματα. Τι να πω ....περιμένουμε. Σου εύχομαι να πάνε και για σένα όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...