Recommended Posts

Θα ήθελα να μου πέιτε αν κάποια ποα εσάς βιώνει κάτι παρόμοιο με μένα και αν έχει ρωτήσει καποιον ειδικό ή τελος πάντων αν μπορεί κάποιος έστω να μου δώσει μια συμβουλη στο πρόβλημα μου!!Είμαι στην κυριολεξία απελπισμένη!!!Η μικρή μου έκλεισε τα 2 τον Σεπτέμβριο και από τότε σχεδόν κάθε απόγευμα όταν ξυπάει από τον μεσημεριανό της ύπνο κλαίει και τσιρίζει για μίσή ώρα περίπου. Αυτό γίνεται σχεδόν κάθε μέρα αλλά το πρόβλημα δεν είναι ότι γίνεται τόσο συχνά, αλλά το ότι έχω δοκιμάσε τα πάντα και δεν μπορώ να την ηρεμήσω με ΚΑΝΕΝΑΝ τρόπο!!Δεν ακούει τίποτα , δεν θέλει τίποτα (ούτε καν γαλακτοφέτα που τρελαίνεται), δεν μπορέις ούτε αγκαλιά να την πάρεις γιατί σπαρταράει σαν το ψάρι!!!Γενικότερα το βράδυ δεν έχουμε πρόβλημα με τον ύπνο...μπορεί να ξυπνήσει 1 φορα και να κλάψει για 3 λέπτά και αυτό μόνο!Και όχι κάθε βράδυ!!!Έχει καμία από εσάς το ίδιο πρόβλημα με μένα και αν ναι τια κάνει???

line_flow_rose_beg_minie_time_1253073600_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif

Διαφημίσεις

κι ο δικος μου το κανει. κι επειδη το κανει συνεχεια κι εχω καταληξει οτι δεν ποναει/ πειναει κλπ οταν ξυπναει και κλαιει αναβω το φως να με δει οτι ειμαι εκει κοντα και τον αφηνω να ερθει αυτος σε μενα οταν ηρεμησει. ειχε τυχει πολλες φορες να παω να τον παρω αγκαλια και να κλαιει περισσοτερο. οποτε τον αφηνω, ξεσπαει και μετα ερχεται μονος του σε μενα και ολα μελι γαλα

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

εχει συζητηθει και αλλου το θεμα, ισως στον βραδυνο υπνο...

το θυμαμαι διοτι ειχα προβλημα. παντως με ηρεμια απο την πλευρα των γονιων, σιγα σιγα "φευγει".

To ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουμε και εμείς. Ο γιος μου είναι 2,5 ετών τώρα. Από βρέφος ήταν πολύ ανήσυχος στο ύπνο του. Στην κυριολεξία δεν έχουμε κοιμηθεί ούτε ένα βράδι από την ημέρα που έχει γεννηθεί. Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως άρχισε να διαφαίνεται όταν ήταν περίπου 22 μηνών και φυσικά συνεχίζεται μέχρι σήμερα. Κάθε βράδι μετά από 2- 3 ώρες ανήσυχου ύπνου και ενώ κοιμάται, πετάγεται ξαφνικά και αρχίζει τα κλαίει πολύ έντονα μέσα από την ψυχή του. Δεν ακούει τίποτα, θέλει ταυτόχρονα αντίθετα πράγματα, και όσο προσπαθούμε να τον ηρεμήσουμε τόσο εξαγριώνεται περισσότερο. Δείχνει ότι δεν έχει αντίληψη του περιβάλλοντος και αυτό μπορεί να κρατήσει από ένα τέταρτο έως και 1 ώρα. Έχουμε απελπιστεί. Ρωτήσαμε έναν παιδιάτρο - αναπτυξιολόγο και 2 παιδοψυχιάτρους (χωρίς να εξετάσουν το παιδί )και όλοι μας είπαν το ίδιο. Είναι ένα φαινόμενο το οποίο παρουσιάζεται σε πολλά παιδιά σε αυτές τις ηλικίες και ονομάζεται "νυχτερινός τρόμος". Ξυπνάνε και δεν ααντιλαμβάνονται που βρίσκονται. Όσο τους μιλάς εκείνη την στιγμή γίνονται χειρότερα. Πρέπει να τα αφήνεις να ηρεμούν μόνα τους με το πέρασμα της ώρας. Η κατάσταση είναι τραγική. Δεν αντέχουμε άλλο. Πάντως δεν έχουμε ακόμη επαναπαυθεί, αν και μας έχουν πει ότι δεν πρόκειται για κάτι παθολογικό. Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να πάμε το παιδί και σ' έναν παιδονευρολόγο. Αυτό το οποίο μας καθησυχάζει είναι το γεγονός ότι αναπύσσεται φυσιολογικά, είναι πανέξυπνος και πιο προχωρημένος σε πολλά πράγματα και μιλάει πολύ ικανοποιητικά για την ηλικία του. Όταν θα έχω νεώτερα από τον παιδονευρολόγο θα σε ενημερώσω. Καλή δύναμη!

Γεια σου! Ο γιος μου οταν ηταν περιπου 3 χρονων (τωρα ειναι τεσσαρων),ξυπνουσε απο τον μεσημεριανο υπνο με κλαμα,δεν μπορουσε να ηρεμησει με τιποτα,ελεγα οτι ειναι παραξενια,οτι ειναι της ηλικιας.Μετα απο λιγο καιρο τον πηγα σε ωρυλα(ειχε προβλημα ομιλιας)και ο μικρος ειχε υγρο στο αυτι του πισω απο το τυμπανο,το οποιο η παιδιατρος δεν μπορουσε να το δει με το οργανο που εχει για τα αυτακια( οσες φορες τον ειχα παει στην παιδιατρο μου ελεγε οτι απλως ειναι λιγο κοκκινο).Απο οτι μου ειπε ο ωρυλας το υγρο μπορει να το ειχε και χρονο στο αυτι του.Σκεψου και λιγο αυτη τν περιπτωση.

Μετά από την θεραπεία που κάνατε για το υγρό στο αυτάκι με τον ΩΡΛ είδατε κάποια διαφορά όσον αφορά τον ύπνο του παιδιού ή συνεχίζει να

ξυπνά με κλάμα?

αν ο πονος ειναι παθολογικος δεν θα εκλαιγε το παιδι και τις υπολοιπες ωρες;

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Ο γιος μου απο τη στιγμη που πηρε αντιβιωση και καθαρισε το αυτι του απο το υγρο δεν ξαναεκλαψε μετα απο μεσημεριανο υπνο,πιστευω οταν ειχε το υγρο και ξυπνουσε,του εδινε 'σουβλιες'. Την υπολοιπη μερα δεν εκλαιγε,ισως δεν ειχε πολυ ορεξη οσον αφορα το παιχνιδι.

Θυμάμαι όταν ήμουν μικρή ότι όταν ξυπνούσα από μεσημεριανό ύπνο ορισμένες φορές δεν μπορούσα να καταλάβω αν είναι πρωί ή απόγευμα (δημοτικό πήγαινα).

Δηλαδή μπερδευόμουν, αποπροσανατολιζόμουν κάπως.

Μήπως παθαίνει κάτι τέτοιο το παιδάκι και φυσικά δεν ξέρει πως να το εκφράσει?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)

Διαφημίσεις

Απο δικη μου εμπειρια, ο γιος μου σταματησε ως δια μαγειας να κλαιει με το που ξυπναγε το απογευμα απο τη μερα που του εβαλα ενα φωτακι νυχτος στο δωματιο του. Μεχρι τοτε οταν ξυπναγε ηταν απολυτο σκοταδι στο δωματιο. Ελπιζω το "κολπο" να βοηθησει και αλλο παιδακι!

Το ίδιο πρόβλημα έχει και ο γιος μου εδώ και λίγους μήνες. Είναι 30 μηνών και μετά τον μεσημεριανό ύπνο αλλά μερικές φορές και το πρωί που ξυπνάει ουρλιάζει και κλαίει. Δεν ικανοποιήται με τίποτα. Του μιλάω φωνάζει, δε του μιλάω, το ίδιο. Οτι και να του τάξω για να τον καλοπιάσω τα ίδια. Με το μάλωμα τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα. Καμιά ομοιοπαθούσα μανούλα που να έβγαλε άκρη υπάρχει τελικα?

Κι εμείς το είχαμε περάσει αυτό και είχα γράψει και σε άλλο σχετικό ποστ.

Είναι η φάση που περνάει το μωρό όταν ξεκινά να βλέπει έντονα όνειρα και ξυπνώντας, συγχέει το όνειρο με την πραγματικότητα, δεν καταλαβαίνει τι συμβαίνει, νιώθει αβοήθητο, ζει μια τρέλα, δεν ξέρει τι ισχύει κλπ.

Ηρεμία οι γονείς, εμάς μας έδιωχνε και μας κλώτσαγε. Αλλοτε ήθελε εμένα ή τον πατέρα της (αναλόγως τι όνειρο θα είχε δει). Της λέγαμε πάντα χαμογελαστοί και ήρεμοι πως είναι όνειρο και πάει έφυγε, προσπαθήσαμε να της το εξηγήσουμε αρκετές φορές αργότερα που θα συνερχόταν. Μετά απο λιγο καιρό τελειωσε και αυτή η φάση. Έχουμε πάντως από τότε πορτατίφ αναμμένο στο δωμάτιο.

Kαι εμένα μου το έκανε η μικρή μου για πολύ καιρό, κυρίως μετά τον μεσημεριανό ύπνο, αυτή η αλλοπρόσαλλη κατάσταση που κλαίει και οδύρεται και δεν έχει αντίληψη της πραγματικότητας. Τώρα είναι 26 μηνών και έχει αρκετούς μήνες να το κάνει αυτό. Η γιατρός πάντως μου είχε πει ότι δεν είναι τίποτα, παθολογικό τουλάχιστον.

Ο δικός μου ο γιος το κάνει που και που. Το ξεκίνησε όταν άρχισε παιδικό, προφανώς προσπαθεί όλη τη μέρα να πειθαρχήσει, ζει πολλά και ενδιαφέροντα και τα επεξεργάζεται στον ύπνο του. Μια μέθοδος που πραγματικά βοηθάει είναι να του κάνουμε συζήτηση σχετικά με αυτά που έχει ζήσει (αν ξέρουμε ας πούμε ότι τον εντυπωσίασε μια φάση μέσα στη μέρα, πχ κάποιο παιδάκι του πήρε το παιχνίδι στην παιδική χαρά, ή κάτι τέτοιο), που μπορεί να μην έχει αντιδράσει εκείνη τη στιγμή, αλλά να του έχει περάσει μέσα του. Το κάνουμε και πριν τον ύπνο το μεσημέρι, και πριν τον βραδυνό ύπνο. Έτσι τον οδηγούμε να το επεξεργαστεί ξύπνιος. Βέβαια, δεν μπορούμε να ξέρουμε τι συμβαίνει στο σχολείο, δεν μιλάει γι'αυτά άλλωστε, οπότε συμβαίνει ακόμα που και που μετά τον μεσημεριανό ύπνο. Το βράδι κοιμάται πάντα με φωτάκι νυχτός από μωρό.

jTosp2.png

Διαφημίσεις

Εμένα ο γιος μου ειναι 3 χρ. κ εχει πολύ καλό ύπνο το βράδυ, εδώ κ 1,5 χρόνο κοιμάται συνεχόμενα κ ξυπνάει με πολύ κέφι.

Αλλά ο μεσημεριανός ύπνος καταλήγει σε κλάμα. Αυτό ξεκίνησε μετά τον παιδικό...προφανώς ειναι πολύ κουρασμένος, πέφτει σε βαθύ ύπνο κ ξυπνάει σε υπερένταση. Αλλά είναι φάση κ θα περάσει. Εμένα ευτυχώς μολις τον παρω αγκαλιά ηρεμεί τελείως. Εγώ φωτάκι εχω πάντα ανοιχτό γιατί φοβάμαι μην ξυπνήσει κ τρομάξει ή σκοντάψει κάπου...

και ο δικος μου το κανει. και εμεις εχουμε φωτακι στο δωματιο και μολις ξυπνησει αγκαλιτσα και ηρεμα λογια και συνηθως αρκει. αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι αν παρω την μπεμπα και την ξαπλωσω διπλα του οταν ξυπνησει δεν κλαιει ποτε. δεν ξερω υποψιαζομαι οτι στην περιπτωση μας ισως επαιξε ρολο το οτι ημουν στο κρεβάτι σε ολη την εγκυμοσυνη και ο ερχομος του μωρου. απο τη στιγμη ομως που διαβαζω οτι το περνουν και αλλα παιδακια ισως ειναι και της ηλικιας ή συνδιασμος.

Έχει καμία από εσάς το ίδιο πρόβλημα με μένα και αν ναι τια κάνει???

Στην ίδια ηλικία περίπου το έκανε και η κόρη μου. Δεν χτυπιόταν αλλά γκρίνιαζε υπερβολικά και ήταν κακόκεφη για αρκετή ώρα.

Ο παιδίατρος μας είχε πει ότι φταίει ο μεσημεριανός ύπνος. Ξυπνάει λίγο "βαριά". Κι εγώ νιώθω χάλια πολλές φορές μετά το μεσημεριανό ύπνο.

Εάν την κοιμίζεις λίγο νωρίτερα κατά τις 13.30 και ξυπνάει νωρίτερα αλλάζει λίγο προς το καλύτερο η διάθεση.:-)

9XkKp3.png

HArNp3.png

κι εμένα το έκανε αυτό στο μεσημεριανό ύπνο και ξαφνικά το σταμάτησε.Δεν κάναμε κάτι, εκείνη την ώρα προσπαθούσαμε να την παρηγορήσουμε αλλά τα κάναμε χειρότερα.Τώρα πια μόνο αν την ξυπνήσουμε εμείς αντί να ξυπνήσει μόνη της κλαίει για πολύ ώρα.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα