Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έχω υποψίες πως είμαι υιοθετημένη..


Μικαέλα91

Recommended Posts

καταρχήν θεωρώ πως γονιός είναι αυτός που σε μεγαλώνει με την αγάπη του και αφιερώνεται σε σένα.

δεν καταλαβαίνω και να είσαι τι θα αλλάξει??και εγώ στην θέση σου θα ήθελα να γνωρίζω την αλήθεια. Σίγουρα θα με πλήγωνε το ότι οι φυσικοί μου γονείς θα με είχαν αφήσει αλλά αυτό θα τιμούσε ακόμα περισσότερο τους γονείς που με μεγάλωσαν και με φρόντισαν.

Λες για τις ''ανεξήγητες'' αντιδράσεις της μητέρας σου όμως δεν λες τι την οδήγησε στο να αντιδράσει έτσι..γιατί και εμένα η μητέρα μου αν έβλεπε πως οι επιλογές μου ήταν εντελώς λάθος και θα με πλήγωναν, θα έκανε τα πάντα για να το αποτρέψει.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γι'αυτο αναρωτηθηκα με ποιον τα εχει "καλα";;;;;

 

Της την εχω γραψει την γνωμη μου στο αλλο θεμα. Αναζητα συναισθηματα, ανθρωπους για καποιο λογο...... δεν ξερω τι της συμβαινει

Link to comment
Share on other sites

κοπελα μου πηγαινε σε ψυχολογο οπωσδηποτε να σε στηριξει

 

πρωτον να σε βοηθησει να καταλαβεις γιατι νιωθις ετσι

επειτα να σε στηριξει αν θελεις να το ψαξεις

στη συνεχεια να σε βοηθησει να τους κατανοησεις και να τους συγωρεσεις αν κι εσυ το επιθυμεις

 

αλλα κυριως για να σε ακουσει χωρις να σε ΚΡΙΝΕΙ και να σου δημιουργει ενοχες για αυτα που νιωθεις η που εχουν συμβει αναμεσα σας

 

εδω μεσα μαλλον θα μπερδευτεις πιο πολυ το πιθανοτερο να νιωσεις ακομα πιο ασχημα

Link to comment
Share on other sites

κοπελα μου πηγαινε σε ψυχολογο οπωσδηποτε να σε στηριξει

 

πρωτον να σε βοηθησει να καταλαβεις γιατι νιωθις ετσι

επειτα να σε στηριξει αν θελεις να το ψαξεις

στη συνεχεια να σε βοηθησει να τους κατανοησεις και να τους συγωρεσεις αν κι εσυ το επιθυμεις

 

αλλα κυριως για να σε ακουσει χωρις να σε ΚΡΙΝΕΙ και να σου δημιουργει ενοχες για αυτα που νιωθεις η που εχουν συμβει αναμεσα σας

 

εδω μεσα μαλλον θα μπερδευτεις πιο πολυ το πιθανοτερο να νιωσεις ακομα πιο ασχημα[/QUOTE]

 

συμφωνω .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουτε η μανα μου εχει φοτο οταν ηταν εγκυος που εκανε και 3 παιδια .Ουτε εχουμε της καλυτερες σχεσεις επειδει ετσι μαθανε απο τους γονεις τους .Εγω ομως δεν σκεφτικα ποτε οτι μπορει να μην ειμαι παιδι της .Και στο κατο κατο εκινι με μεγαλωσε .

Link to comment
Share on other sites

[

 

αν αυριο εκφρασει τετοια αγωνια ο γιος μου θα τσακιστω να κανω εξταση αιματος για να τον καθησυχσω και μετα θα αναρωτηθω γιατι νιωθει ετσι το παιδι μου, καποια μαλακια θα εχω κανει σιγουρα

 

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ !

Link to comment
Share on other sites

δεν τα διαβασα ολα τα ποστ και ζητω συγνωμη αν επαναληφθει κατι...

Το προβλημα σου ειναι οι σχεσεις με τους γονεις σου και οχι ο τροπος που σε απεκτησαν....

Εκει κοιτα να εστιασεις....αν οι σχεσεις σας αποκατασταθουν(βαθεια εννοω, οχι απλα να ξαναμιλησετε), θα ειναι ολα πιο απλα στο μυαλο σου ειτε εισε υιοθετημενη ειτε οχι.

Αν κουβαλας πληγες , παντα θα πιστευεις οτι οι ανθρωποι που στις εκαναν δεν θα πρεπει να λεγονται γονεις.....

Καλη συνεχεια

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

δεν τα διαβασα ολα τα ποστ και ζητω συγνωμη αν επαναληφθει κατι...

Το προβλημα σου ειναι οι σχεσεις με τους γονεις σου και οχι ο τροπος που σε απεκτησαν....

Εκει κοιτα να εστιασεις....αν οι σχεσεις σας αποκατασταθουν(βαθεια εννοω, οχι απλα να ξαναμιλησετε), θα ειναι ολα πιο απλα στο μυαλο σου ειτε εισε υιοθετημενη ειτε οχι.

Αν κουβαλας πληγες , παντα θα πιστευεις οτι οι ανθρωποι που στις εκαναν δεν θα πρεπει να λεγονται γονεις.....

Καλη συνεχεια

 

εξαιρετικη μπραβο αυτο ακριβως!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς δεν χρειάζεται να κάνει κανείς εξέταση DNA για να ανακαλύψει αν είναι υιοθετημένος, εκτός αν πρόκειται για εικονική γέννα, δηλαδή με τη συνεργασία κάποιου γιατρού να περαστεί ένα παιδί που γεννήθηκε από άλλη γυναίκα παράνομα κατευθείαν στο όνομα των γονιών.

 

Μια απλή επίσκεψη στο ληξιαρχείο μπορεί να λύσει κάθε υπόνοια που κάποιος μπορεί να έχει. Εφόσον είσαι ενήλικος πας με την ταυτότητά σου, εξηγείς το πρόβλημά σου στον ληξίαρχο, ότι δηλαδή έχεις την υπόνοια ότι είσαι υιοθετημένος και αυτός/ή ψάχνει τον φάκελό σου, ακόμη και ηλεκτρονικά μπορεί να διαπιστώσει ότι είσαι υιοθετημένος, στους υπολογιστές του ληξιαρχείου φαίνεται αυτό. Εφόσον είσαι υιοθετημένος είναι πολύ εύκολο να ανοίξεις το φάκελό σου και να έχεις πρόσβαση στα στοιχεία των βιολογικών γονιών (εφόσον υπάρχουν και δεν είσαι εγκαταλελειμμένο τέκνο αγνώστων λοιπών στοιχείων). Κατά τα άλλα υπάρχει νόμος κατά των διακρίσεων που προστατεύει τα προσωπικά δεδομένα και από ένα πιστοποιητικό γέννησης που εκδόθηκε πρόσφατα δεν μπορεί κανείς να ανακαλύψει αν ένα άτομο είναι υιοθετημένο. Μόνο το ίδιο το άτομο έχει δικαίωμα να ψάξει και να ανοίξει το φάκελό του.

 

Επίσης είναι εύκολο να καταλάβεις αν είσαι υιοθητημένος γνωρίζοντας την ομάδα αίματος και των δύο γονιών σου. Ένας γιατρός μπορεί εύκολα να σου λύσει την απορία, εκτός και αν από διαβολική σύμπτωση, πράγμα σπανιότατο, οι βιολογικοί γονείς έχουν την ίδια ομάδα αίματος με τους θετούς. Παρόλ' αυτά, οι ομάδες αίματος που είναι συμβατές (ανάμεσα στο παιδί και τους γονείς) αποτελούν μια καλή πρώτη ένδειξη.

 

Όσο για τις υπόλοιπες ενδείξεις (μητέρα 44 ετών) δεν τις θεωρώ σοβαρές, έχουν γίνει φυσικές συλλήψεις από γυναίκες 50 ετών σε εποχές που δεν υπήρχαν καν οι εξωσωματικές. Ούτε και η συμπεριφορά των γονιών αποτελεί ένδειξη, δηλαδή όλα τα παιδιά (βιολογικά τέκνα) που έχουν εγκαταληφθεί, κακοποιηθεί, βιαστεί, θα τα έλεγες υιοθετημένα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσο αφορα τις ομαδες αιματος εγω εχω Α+ κ ο αντρας μου Β-.....λοιπον εχω διδυμα,ο μικρος εχει Α+ κ ο μεγαλος Ο+....τι σημαινει οτι δεν ειναι παιδι μου;;;;;; απλα μαλλον Α+Β μαλλον βγαλανε Ο.......

Link to comment
Share on other sites

Η ομάδα αίματος δεν είναι αξιόπιστο. Έγώ και ο άντρας μου έχουμε Α και το παιδί μας Ο. Δείτε και εδώ http://users.sch.gr/dgspanos/Mendel/9.htm (sevi-gio, εξηγεί την περίπτωσή σου!)

η ομάδα αίματος μπορεί να μην οδηγεί πάντα σε συμπέρασμα, αλλά σε πολλές περιπτώσεις οδηγεί. Αν οι γονείς είναι και οι δύο Α και το παιδί Β, ή ο ένας γονιός Α, ο άλλος Ο, και το παιδί ΑΒ, τότε κάποια συμπεράσματα βγαίνουν...

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η ομάδα αίματος μπορεί να μην οδηγεί πάντα σε συμπέρασμα, αλλά σε πολλές περιπτώσεις οδηγεί. Αν οι γονείς είναι και οι δύο Α και το παιδί B...

Είμαστε και οι δύο Α και το παιδί Ο

Link to comment
Share on other sites

Mikaela μου , σου εγραψα και στο αλλο ποστ και τωρα σου λεω πως συμφωνω με τις φιλες jackrussel και Σωτηρια. Πρεπει γλυκια μου να το δεις το θεμα με εναν ειδικο για να ηρεμησει η ψυχη σου και να αιποκαταστησεις τις σχεσεις σου με τους γονεις σου αν ειναι εφικτο. Θα σε ρωτησω κατι το οποιο δεν χρειαζεται αν δεν θες να απαντησεις αλλα να το σκεφτεις...μηπως η σχεση που ειχες με τους γονεις σου σε "οδηγησε" στην σχεση με τον αντρα σου, δηλ.να παντρευτεις ενα καπως μεγαλυτερο ανθρωπο ενω εισαι ακομα τοσο μικρη?Σου το λεω χωρις να θελω να σε στεναχωρησω καθολου αλλα επειδη το ενα λαθος δεν διορθωνει καποιο αλλο,εισαι ακομη πολυ μικρη ξεχνα προς το παρον τα παιδια και κοιταξε να προσδιορισεις πως θα εισαι πραγματικα ευτυχισμενη μαυτον τον ανθρωπο η χωρις? Γιατι να ξερεις πως ενας γαμος δεν μπορει να στηριχτει μονο στη παρουσια ενος παιδιου, πρεπει να υπαρχουν και οι σωστες βασεις...αν δεν εισαι εσυ καλα με τον εαυτο σου πρωτα απολα ,αυτο θα το εισπραττει εμμεσα και το παιδακι σου...παρε βαθια ανασα και κοιταξε τον εαυτο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις την ομάδα αίματος των γονιών σου και τη δική σου;

 

Ξέρω την δική μου και της μάνας μου (δεν έχουμε την ίδια).

Ο πατέρας μου όταν τον είχα ρωτήσει,μου 'χε πει πως δεν την ξέρει..

Link to comment
Share on other sites

Θα σε ρωτησω κατι το οποιο δεν χρειαζεται αν δεν θες να απαντησεις αλλα να το σκεφτεις...μηπως η σχεση που ειχες με τους γονεις σου σε "οδηγησε" στην σχεση με τον αντρα σου, δηλ.να παντρευτεις ενα καπως μεγαλυτερο ανθρωπο ενω εισαι ακομα τοσο μικρη?QUOTE]

 

Όχι Amy..Δεν έχει καμία σχέση!!Αυτόν τον άνθρωπο τον αγάπησα και τον αγαπάω.Όπως όλα τα ζευγάρια έχουμε και 'μεις έχουμε απλά τα θέματά μας.

Και 'χω ξανα γράψει πως η ηλικία για 'μένα,δεν παίζει κανένα ρόλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σε ρωτησω κατι το οποιο δεν χρειαζεται αν δεν θες να απαντησεις αλλα να το σκεφτεις...μηπως η σχεση που ειχες με τους γονεις σου σε "οδηγησε" στην σχεση με τον αντρα σου, δηλ.να παντρευτεις ενα καπως μεγαλυτερο ανθρωπο ενω εισαι ακομα τοσο μικρη?QUOTE]

 

Όχι Amy..Δεν έχει καμία σχέση!!Αυτόν τον άνθρωπο τον αγάπησα και τον αγαπάω.Όπως όλα τα ζευγάρια έχουμε και 'μεις έχουμε απλά τα θέματά μας.

Και 'χω ξανα γράψει πως η ηλικία για 'μένα,δεν παίζει κανένα ρόλο!!!

 

Οκ , δεκτο Μικαελα μου, ομως πιστευω πως πρεπει να βοηθηθεις στο να αισθανθεις δυνατη στα ποδια σου και να αποκτησεις αυτοπεποιθηση και να μην απομακρυνεσαι αλλο απο τη μητερα σου..οπως εχω πει κι εγω παντρευτηκα 20 χρονων, η μητερα μου κυριως ειχε εντονους ενδοιασμους και κοντραριστηκαμε εντονα...δεν μιλιομασταν για 3 μηνες πιστευε πως δεν θα μου βγει σε καλο...εγω ομως ημουν πολυ σιγουρη πρωτα γι τον εαυτο μου και μετα για τον αντρα μου.Ειχαμε πεισμωσει σαν 2 παιδια (γιατι και εκεινος ηταν 24) πως θα διαψευδαμε ολων τα "κακα προγνωστικα" και ναι το καταφεραμε. Ομως τωρα που εχω γινει και εγω μαμα και ας εχω χασει πλεον τη δικη μου, σκεφτομαι τις αντιδρασεις της και την καταλαβαινω ΑΠΟΛΥΤΑ...

Link to comment
Share on other sites

Θα σε ρωτησω κατι το οποιο δεν χρειαζεται αν δεν θες να απαντησεις αλλα να το σκεφτεις...μηπως η σχεση που ειχες με τους γονεις σου σε "οδηγησε" στην σχεση με τον αντρα σου, δηλ.να παντρευτεις ενα καπως μεγαλυτερο ανθρωπο ενω εισαι ακομα τοσο μικρη?QUOTE]

 

Όχι Amy..Δεν έχει καμία σχέση!!Αυτόν τον άνθρωπο τον αγάπησα και τον αγαπάω.Όπως όλα τα ζευγάρια έχουμε και 'μεις έχουμε απλά τα θέματά μας.

Και 'χω ξανα γράψει πως η ηλικία για 'μένα,δεν παίζει κανένα ρόλο!!!

 

Αυτόν τον άνθρωπο τον αγάπησες....μωρό παιδί όσο ξέρεις από αγάπες.....το θέμα είναι αν αυτός σε αγαπά με τον τρόπο που σου φέρεται.....και δε σε αγαπά.....βρήκε μια βολική κοπελίτσα να εκτονώνει τις δικές του ανασφάλειες και κόμπλεξ.........φύγε πριν να είναι αργά.......

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...