Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

Παντως στην περσινή εγκύκλιο δεν αναφέρει καπου οριο εισοδήματος ουτε κατωτερο ουτε ανώτερο

αναφέρει το 24000ευρώ οταν δινει τον μαθηματικό τυπο ως παράδειγμα για να σου επεξηγήσει το πως βγαινουν τα μορια απο το εισοδημα.

μπορει να ναι αυτο, δε ξερω που το ειχα διαβασει μπορει και να με παρεσυρε αυτο το 24000!!!!

 

 

Για να μη παθαινουμε πατατρακ πως βγαινουν τα μορια κλτπ

καλαα αυτο θα το παθουμε ετσι κ αλλιως αλλα δεν ειναι της παρουσης!!!!! χεχεχεχεεχ

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια γιατί αγχώνεστε? Από τη στιγμή που δεν υπάρχουν περιορισμοί με εισοδηματικά κριτήρια όλες έχουμε ελπίδα. Άσε που βάζεις 5 σταθμούς. Δεν μπορεί ένας από όλους θα μας δεχτεί. Πέρυσι που είχα απογοητευτεί γιατί οι ιδιωτικοί έπαιρναν 10 παιδιά το πολύ μας πήραν σε έναν φανταστικό δημοτικό που πήρε 45 παιδιά!!! Και τα 2 μου παιδιά σε τμήμα του παιδικού και του προνηπίου.

Link to comment
Share on other sites

2.5. ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΚΑΙ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ ΑΝΑ ΚΡΙΤΗΡΙΟ

 

Εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις συμμετοχής, θα ισχύσουν κριτήρια

μοριοδότησης για την επιλογή των ωφελουμένων, τα οποία θα είναι τα εξής:

 

α) Το χαμηλό ετήσιο δηλωθέν οικογενειακό εισόδημα.

Τα μόρια που θα δοθούν θα υπολογίζονται βάσει του τύπου:

[(Α/Ε)Χ100] / 12, όπου Α= 24.000?

προσαυξανόμενο κατά 1.000 ? εάν η μητέρα έχει ένα τέκνο, 2.000 ? εάν έχει

δύο τέκνα και 10.000 ? εάν έχει τρία τέκνα (το ποσό των 10.000 ? θα

προσαυξάνεται κατά 1.000 ? για κάθε τέκνο πέραν του τρίτου) και Ε= το

ετήσιο δηλωθέν οικογενειακό εισόδημα.

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γιατί αγχώνεστε? Από τη στιγμή που δεν υπάρχουν περιορισμοί με εισοδηματικά κριτήρια όλες έχουμε ελπίδα. Άσε που βάζεις 5 σταθμούς. Δεν μπορεί ένας από όλους θα μας δεχτεί. Πέρυσι που είχα απογοητευτεί γιατί οι ιδιωτικοί έπαιρναν 10 παιδιά το πολύ μας πήραν σε έναν φανταστικό δημοτικό που πήρε 45 παιδιά!!! Και τα 2 μου παιδιά σε τμήμα του παιδικού και του προνηπίου.

 

Δεν αγχωνομαι προσωπικα χε χε ολο και καπου θα τρουπωσω....ελπιζω δηλαδη!! χαχαχαχα

 

Φετος παντως η Ελενα το μελος το καινουργιο μας ειπε οτι θα ειναι 4 οι επιλογες μας απο εδω και περα.

 

Link to comment
Share on other sites

η μονογονεικοτητα ηταν τεκμηριο και περσυ και μαλλον γενικα για προτεραιοτητα, μαζι με τη πολυτεκνια.

αν περιμενεις να φανε ολες τις θεσεις οι μονογονεις τσαμπα ανησυχεις

εχω την αισθηση οτι ειμαι η μονη ισως στο σταθμο μου (δε βαζω και το χερι στη φωτια βεβαια)

ασχετα αν καποιος μου ειπε πει........οοοοο ειναι παρα πολλες τετοιες και δυσκολο!!!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά κρασιά...

Η κοπέλα αντέγραψε την περυσινή εγκύκλιο στην οποία προφανώς και αναφέρεται στα εισοδήματα του 2009...

Και παρακάτω λέει με έντονα γράμματα ότι στη φετινή εγκύκλιο θα ζητείται το εκκαθαριστικό για τα εισοδήματα του 2010...

 

Ορίστε βρε!!! Αυτό είναι το σωστό ύφος!!!

greenstars.gifgreenstars.gifgreenstars.gif

Link to comment
Share on other sites

ο καθενας εχει τους λογους του για να ζηταει επιδοτηση... και στη τελικη κανενος δεν του τρεχουν τα φραγκα απο τα πατζακια..

 

αλλα θα σας πω τη δικη μου μαυρη αληθεια....

με 22 περιπου χιλιαρικα που εχουμε εισοδημα... (και σπιτι με ενοικιο.. και ημιαπασχοληση εγω... και πολλα ζοριλικια οικονομικα -οπως ολοι μας αλλωστε)

 

ε, ρε παιδια... δε μου παει καρδια να ζητησω επιδοτηση... οταν ταυτοχρονα με μενα, μπορει να ζητησει και καποιος αλλος που δεν βγαζει ουτε 500 ευρω, και ψαχνεται για μεροκαματο...

 

τη γνωμη μου λεω, ουτε σημαινει πως πρεπει να ισχυσει αυτο για τον καθενα..

Link to comment
Share on other sites

valiagz καπου ειχα διαβασει πως για εισοδηματα μεχρι 24000 μπορεις να κανεις αιτηση στο προγραμμα. αλλα δεν ειμαι σιγουρη για αυτο γιατι δεν ειχα πανω απο τοσα ωστε να το χω ψαξει να σου πω. οποτε το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις πρωι πρωι τη δευτερα τηλεφωνο στο εεταα και να ρωτησεις αν μπορεις να κανεις αιτηση,εχοντας τετοιο εισοδημα ή αυτοματα το συστημα θα σε "πεταξει εξω" ...να μην περιμενεις η να ξεκινησεις να μαζευεις αδικα χαρτια και τελικα να ναι ο κοπος τσαμπα ειναι και μπολικα τα ατιμα:P.Εγω ετσι θα εκανα και στο προτεινω κι εσενα.

Οσο για το αλλο που συζητουσατε, κοριτσια κι εμενα στο δημοσιο δε μου την πηραν περσι γιατι ειδαν μαλλον "μεγαλο" εκκαθαριστικο. αλλα δε ρωταει κανεις σε κανενα προγραμμα και σε κανενα δημο ποσα σκαμε καθε μηνα σε δανεια και λοιπες υποχρεωσεις αλλιως θα ημασταν η μιση ελλαδα στην ουρα να καναμε στον εεταα αιτηση. Το συστημα αυτο με τα μορια που εχουν ειναι το πιο αξιοπιστο γιατι δεν παιζει ουτε μεσο, ουτε μαγειρεματα. και μακαρι να ηταν και για τους δημοσιους σταθμους ετσι!

 

Επισης να ενημερωσω τις μανουλες που τα παιδακια τους θα πανε φετος προνηπιο πως μπορουνε να κανουνε αιτηση εκτος απο εεταα και σε ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΠΑΙΔ. ΣΤΑΘΜΟ αλλα και αλλη μια σε ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΔΗΜΟΣΙΟ (οπου αν δε γεμισουν οι θεσεις με νηπια τοτε παιρνουν και προνηπια).Ειναι 2 διαφορετικα πραγματα και δεν θεωρειται 2πλη αιτηση, οπου σε κοβουν λεει το χαρτι αν εχεις κανει 2 αιτησεις. οποτε αλλη μια "ευκαιρια" για τα παιδακια μας, δεν ειναι κακο να το προσπαθησουμε... μου ανοιξε τα ματια η ismeni σε ενα αλλο θεμα του φορουμ.:D

σε ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον σου!

και σε εμας ισχυει στο νηπιο να περνουν 2 παιδια προνηπιο αλλα επειδη παντα ειναι παραπανω κανουν κληρωση!

εμεις ακομα ειμαστε στην κατηγορια των 2,5!σε ευχαριστω και παλι!:D

Link to comment
Share on other sites

ο καθενας εχει τους λογους του για να ζηταει επιδοτηση... και στη τελικη κανενος δεν του τρεχουν τα φραγκα απο τα πατζακια..

 

αλλα θα σας πω τη δικη μου μαυρη αληθεια....

με 22 περιπου χιλιαρικα που εχουμε εισοδημα... (και σπιτι με ενοικιο.. και ημιαπασχοληση εγω... και πολλα ζοριλικια οικονομικα -οπως ολοι μας αλλωστε)

 

ε, ρε παιδια... δε μου παει καρδια να ζητησω επιδοτηση... οταν ταυτοχρονα με μενα, μπορει να ζητησει και καποιος αλλος που δεν βγαζει ουτε 500 ευρω, και ψαχνεται για μεροκαματο...

 

τη γνωμη μου λεω, ουτε σημαινει πως πρεπει να ισχυσει αυτο για τον καθενα..

συμφωνω...αλλα αν κανουν αιτηση περισσοτεροι με υψηλοτερα εισοδηματα γιατι να μην κανω και εγω και να παρω σειρα!απο τη στιγμη που υπαρχει διαφανεια δεν εχει να φοβατε κανενας τιποτα...ετσι δεν ειναι?
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω...αλλα αν κανουν αιτηση περισσοτεροι με υψηλοτερα εισοδηματα γιατι να μην κανω και εγω και να παρω σειρα!απο τη στιγμη που υπαρχει διαφανεια δεν εχει να φοβατε κανενας τιποτα...ετσι δεν ειναι?

 

αν δεν τιθεται θεμα να παρει καποιος με υψηλοτερο εισοδημα τη θεση καποιου αλλου με χαμηλοτερο, τοτε οχι, τι προβλημα να υπαρχει?

 

ειδες οτι ειπα οτι ολοι ειμαστε σε δυσκολη οικονομικη κατασταση... αλλος λιγοτερο, αλλος περισσοτερο..

 

το προβλημα θα ηταν, αν επαιρνε την επιδοτηση το δικο μου παιδι πχ, που κουτσα στραβα την παλευουμε, και εμενε απ εξω το δικο σου που δεν εχεις να δωσεις ουτε τα τροφεια στο δημοσιο ας πουμε..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!

να σας ρωτησω που μπορω να δω για τα μορια η αν μπορει καποια να με βοηθησει να βγαλω τα μορια μου ευχαριστω

 

1 παιδακι

ανεργη με καρτα σε ισχυ 6μηνες

εισοδημα συζυγου περισυ 18000 ευρω

31 ετων

 

πρεπει να ειναι πολυ λιγα αλλα απο περιεργεια να ξερω τι γινεται

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με το περσινο εισοδημα η πρωτη εξισωση παει απατη ....καταλαβες?

βασικα δεν εχω εντοπισει εδω μεσα το σημειο με τα μορια

ειδα 2-3 εξισωσεις και καταλαβα

τεσπα..οταν βγουν τα καινουργια θα ενημερωθω

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορεί το πρόγραμμα είναι μέχρι την υποχρεωτική εκπαίδευση.

 

Κατηγορίες Θέσης Δομής

1.Α. Βρέφη 2 μηνών έως 2,5 ετών

1.Β. Νήπια/Παιδιά 2,5 ετών έως την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση

2.Γ. Βρέφη 8 μηνών έως 2,5 ετών

2.Δ. Νήπια/Παιδιά 2,5 ετών έως την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση

2.Ε. Νήπια/Παιδιά με Αναπηρία 2,5 ετών έως 6,5 ετών

3.ΣΤ Παιδιά από την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση έως 12 ετών και παιδιά με ελαφριάς μορφής κινητικά ή αισθητηριακά προβλήματα

4.Ζ. Παιδιά με αναπηρία ή/και έφηβοι με νοητική υστέρηση ή/και κινητική αναπηρία

 

 

Είμαι πολύ χαρούμενη! Ο παιδικός που θέλω να τον στείλω θα μπει στο πρόγραμμα!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια και την απάντηση!!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν τιθεται θεμα να παρει καποιος με υψηλοτερο εισοδημα τη θεση καποιου αλλου με χαμηλοτερο, τοτε οχι, τι προβλημα να υπαρχει?

 

Γι' αυτό έχουν βάλει την εξίσωση με το οικογενειακό εισόδημα, για να προηγούνται όσοι έχουν λιγότερα εισοδήματα....Οπότε, δεν τίθεται ζήτημα αδικίας!!

 

Εάν πάλι, κάποια με μεγαλύτερο εισόδημα προηγηθεί σε μόρια από κάποια με μικρότερο, αυτό σημαίνει ότι συντρέχουν άλλοι παράγοντες οι οποίοι της δίνουν την προτεραιότητα.

 

Μπορεί π.χ. να έχει 4 παιδιά....Για φανταστείτε τη δυσκολία μιας γυναίκας με 4 παιδιά....Και περισσότερα χρήματα να έχει το εκκαθαριστικό της, δεν σημαίνει ότι της περισσεύουν, σωστά? Αλλες οι ανάγκες μιας οικογένειας με 1 ή 2 παιδιά, άλλες με 4!!

Ή μπορεί να είναι μονογονεϊκή οικογένεια!! Εξίσου δύσκολο!!

Ακόμη όμως και με τα ίδια ακριβώς δεδομένα παιδιών να είναι δύο μανούλες, κάποια μπορεί να μένει σε δικό της σπίτι π.χ. ή να εισπράττει ακόμη και κάποιο ενοίκιο από άλλο που νοικιάζει και κάποια άλλη να πληρώνει στεγαστικό και να συντηρεί π.χ. και τους γονείς της...

(Για να μην αναφέρω και το ότι δυστυχώς για τη χώρα και για όλους μας, κάποιοι έχουν και εισοδήματα τα οποία δεν δηλώνουν στη φορολογική δήλωση...)

 

Επίσης και όλες οι άλλες κατηγορίες που παίρνουν έξτρα μόρια, έχουν εξίσου ιδιαιτερότητες...

 

Επομένως, κατά την ταπεινή μου γνώμη, ας μη κάνουμε κρίσεις για το ποια μανούλα θα πρέπει να προηγείται στη σειρά, δεν είναι θέμα απόλυτων αριθμών, αλλά συνδυασμός παραγόντων...

 

Σε τελική ανάλυση, έτσι όπως αθροίζονται τα μόρια, αυτή με το μικρότερο εκκαθαριστικό θα προηγηθεί, εάν δεν συντρέχουν άλλοι παράγοντες.

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό έχουν βάλει την εξίσωση με το οικογενειακό εισόδημα, για να προηγούνται όσοι έχουν λιγότερα εισοδήματα....Οπότε, δεν τίθεται ζήτημα αδικίας!!

 

Εάν πάλι, κάποια με μεγαλύτερο εισόδημα προηγηθεί σε μόρια από κάποια με μικρότερο, αυτό σημαίνει ότι συντρέχουν άλλοι παράγοντες οι οποίοι της δίνουν την προτεραιότητα.

 

Μπορεί π.χ. να έχει 4 παιδιά....Για φανταστείτε τη δυσκολία μιας γυναίκας με 4 παιδιά....Και περισσότερα χρήματα να έχει το εκκαθαριστικό της, δεν σημαίνει ότι της περισσεύουν, σωστά? Αλλες οι ανάγκες μιας οικογένειας με 1 ή 2 παιδιά, άλλες με 4!!

Ή μπορεί να είναι μονογονεϊκή οικογένεια!! Εξίσου δύσκολο!!

Ακόμη όμως και με τα ίδια ακριβώς δεδομένα παιδιών να είναι δύο μανούλες, κάποια μπορεί να μένει σε δικό της σπίτι π.χ. ή να εισπράττει ακόμη και κάποιο ενοίκιο από άλλο που νοικιάζει και κάποια άλλη να πληρώνει στεγαστικό και να συντηρεί π.χ. και τους γονείς της...

(Για να μην αναφέρω και το ότι δυστυχώς για τη χώρα και για όλους μας, κάποιοι έχουν και εισοδήματα τα οποία δεν δηλώνουν στη φορολογική δήλωση...)

 

Επίσης και όλες οι άλλες κατηγορίες που παίρνουν έξτρα μόρια, έχουν εξίσου ιδιαιτερότητες...

 

Επομένως, κατά την ταπεινή μου γνώμη, ας μη κάνουμε κρίσεις για το ποια μανούλα θα πρέπει να προηγείται στη σειρά, δεν είναι θέμα απόλυτων αριθμών, αλλά συνδυασμός παραγόντων...

 

Σε τελική ανάλυση, έτσι όπως αθροίζονται τα μόρια, αυτή με το μικρότερο εκκαθαριστικό θα προηγηθεί, εάν δεν συντρέχουν άλλοι παράγοντες.

μπραβο βρε katrin....τα διατυπωσες ολα οπως ακριβως ειναι!
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια οταν θα βγαλουμε τα μορια θα θελω κι εγω βοηθεια αλλα πανω κατω σα τα περσινα μου θα ειναι δεν εχουν αλλαξει και πολλα. εγω δυστυχως δεν μπορω να βαλω δημοτικο σταθμο γιατι εκτος του οτι δεν εχει σχολικο οι ωρες που σχολανε ειναι πολυ νωρις για μας που γυρναμε σπιτι 4μισι στη καλυτερη. φετος πραγματικα ειμαι στον αερα γιατι η πεθερα μου δεν θα ερχεται και θελω να στειλω και τη μικρη που θα ειναι 2 πια, και σκεφτομαι πρωτον αν θα μας παρουν και δευτερον αν μας παρουν μονο τη μια.... η αν μας παρουν σε διαφορετικους σταθμους τα δυο παιδια τι γινεται? προβληματισμος στο φουλ!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

δε μλου λετε μορια εχουμε για τα παιδια (2000) για τη δουλεια ειδα 35

τιποτα αλλο?

βασικα ποιο εισοδημα θα βαλουμε 2009 η 2010?

 

 

 

Κοριτσια τα φωτα σας και στο δημοτικο βρεφονηπιακο σταθμο ζητανε να παμε εκκαθαριστικο σημειωμα ποιο του 2010 ή τη δηλωση που καναμε τωρα 2011 για το 2010 με μπερδευει λιγο η διατυπωση στη αιτηση . Θα κανω την αιτηση αν και δεν θα εχω καμια τυχη , ειμαι ανεργη και ζητανε ενας γονιος να εργαζετε σημ. ανυπαντρη μητερα-εκει πιστευω οτι θα πρεπει να καταλαβουν πως αν δεν εχω που να αφησω το μικρο θα ειναι και αδυνατον να βρω δουλεια. Περιμενω και αυτο που λετε το προγραμμα και παλι δεν πιστευω να μας παρουν στον ιδιωτικο σταθμο μεσα απο την επιδοτηση του εεταα :? για να δουμε...

rmama

Link to comment
Share on other sites

αντε να σας ζαλισω κ εγω... εχω 2 γιους

ειμαστε ανεργοι κ οι 2

καρτα ανεργιας εχουμε εγω 2 χρονια κ ο αντρας μου 1.

η φορολογικη δηλωση η περσινη ηταν μηδενικη...κ του 11 ειναι γυρω στις 3000?

εχω δικαιωμα συμμετοχης? αυτα τα ερμα τα μορια πως τα υπολογιζω?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...