Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ωραία τα εξήγησε η κα Παπαγεωργίου.

ευχαριστούμε, αν κ δύσκολα θα μας πάρουν εμάς από τα λίγα που είδα από τα περσινά...

μακάρι να μας την πάρουν στον δημοτικό παιδικό σταθμό.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως οταν ανοιξει το προγραμμα θα ειναι καλο να ανοιξουμε και ενα νεο θεμα, εδω μεσα γινεται χαμος.:P

Ε μεις δεν εχουμε μαλλον ελπιδα για τον δημοτικο ειμαι και επαρχια, ψαχνω και ολοημερο...και δε μπορω να βρω και καποιον υπευθυνο στο τηλ να μου πει σε ποιο σταθμο ανηκω γεωγραφικα μη κανω σε λαθος αιτηση, την αλλη φορα που πηρα τηλ απο τις απαντησεις που μου εδιναν εσκαγα στα γελια. ποιος ξερει ποιος ασχετος το σηκωσε .....

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως οταν ανοιξει το προγραμμα θα ειναι καλο να ανοιξουμε και ενα νεο θεμα, εδω μεσα γινεται χαμος.:P

Ε μεις δεν εχουμε μαλλον ελπιδα για τον δημοτικο ειμαι και επαρχια, ψαχνω και ολοημερο...και δε μπορω να βρω και καποιον υπευθυνο στο τηλ να μου πει σε ποιο σταθμο ανηκω γεωγραφικα μη κανω σε λαθος αιτηση, την αλλη φορα που πηρα τηλ απο τις απαντησεις που μου εδιναν εσκαγα στα γελια. ποιος ξερει ποιος ασχετος το σηκωσε .....

σε παιδικο σταθμο μπορεις να κανεις αιτηση οπου εξυπηρετει εσενα...αυτο λεει ο νομος!οπου εξυπηρετει την εργαζομενη μητερα!μονο στο δημοτικο ισχυει το που μενεις!και στο νηπιαγωγειο επισης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, φέτος θα υπάρχουν 4 επιλογές για τους σταθμούς, και θα κάνετε 1 αίτηση στην οποία στο τέλος θα έχει 1,2 ή 3 σελίδες ίδιες που θα συμπληρώνετε για κάθε παιδάκι που έχετε , αν έχετε περισσότερα από 1 παιδάκια. Δηλαδή όχι 1 ολόκληρη αίτηση/ανά παιδί, αλλά 1 αίτηση με 1, 2 ή 3 μονοσέλιδα στο τέλος ανά παιδί

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όχι 1 ολόκληρη αίτηση/ανά παιδί, αλλά 1 αίτηση με 1, 2 ή 3 μονοσέλιδα στο τέλος ανά παιδί

ε λογικο!!!! ουφ και σκεφτομουνα αντε συμπληρωνε επι2 φετος!!!!

 

Επειδη απο οτι καταλαβα το εχεις γερα το θεμα, μηπως θα μπορουσες να μου θυμισεις κατι ?

α)φετος ποιο εκαθαριστικο πρεπει να δωσουμε? γιατι εμεις δεν εχουμε κανει φορολογικη δηλωση ακομα κ ανησυχω!

(και περισυ στο τσακ ημουν να δωσω λαθος εκκαθαριστικο γιατι ο αντρας μου επεμενε. φαντασου πως το εδωσα και πηγα ξανα μετα στο κεπ και τους παρακαλουσα να το αλλαξω!!!!):D

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Κάνω copy αυτό που έγραψε η κοπέλα:

 

Το τελευταίο (γιατί σας κούρασα) το εκκαθαριστικό που πρέπει να υποβάλλετε είναι αυτό που γράφει οικονομικό έτος 2010 (χρήση 1/1/2009 έως 31/12/2009) και κανένα άλλο γιατί θα σας βγάλει το σύστημα εκτός (άλλο ένα πολύ συχνό περσινό φαινόμενο) .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!

Εχω 2 μικρά ζουζούνια, πάνε και τα 2 στον παιδικό σταθμό γιατί εργάζομαι εποχιακά, από Ιούλιο μέχρι Νοέμβριο. Δυστυχώς όταν κάνω αίτηση για το πρόγραμμα φαίνομαι άνεργη, οπότε αντί για 35 μόρια παίρνω μόνο 10.

Θέλω να ρωτήσω, πως βγαίνουν τα μόρια για το εισόδημα?

Λέει στην ανακοίνωση την περσινή, πως υπολογίζεται ως [(Α/Ε) Χ 100] / 12

Μπορείτε να μου εξηγήσετε τί σημαίνει ?

Πέρσι είχα κάνει αίτηση και είχα συγκεντρώσει μόλις 25 μόρια, και όλοι με ρωτούσαν μα γιατί είχα τόσο χαμηλά, είχαμε τόσο υψηλό εισόδημα?

Φανταστείτε πως η δήλωση μας ήταν κάτω των 10.000 ευρώ...

Λέτε να είχε γίνει κανένα λάθος?

όποια γνωρίζει θα το εκτιμούσα να μου απαντήσει..

Στην περιοχή μου υπάρχουν πολλές "μεγαλοκυρίες" που δηλώνουν αυτοαπασχολούμενες στον ΟΓΑ και μπαίνουν στο πρόγραμμα ενώ δεν έχουν κανένα απολύτως οικονομικό θέμα...και εμείς που δουλευουμε από το πρωί μέχρι το βράδυ με 2 παιδιά, δεν μπορούμε ούτε το ένα να βάλουμε δωρεάν...

v6Khp3.pngBoDsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κάνω copy αυτό που έγραψε η κοπέλα:

 

Το τελευταίο (γιατί σας κούρασα) το εκκαθαριστικό που πρέπει να υποβάλλετε είναι αυτό που γράφει οικονομικό έτος 2010 (χρήση 1/1/2009 έως 31/12/2009) και κανένα άλλο γιατί θα σας βγάλει το σύστημα εκτός (άλλο ένα πολύ συχνό περσινό φαινόμενο) .

 

 

ωωω μεγεια τα ματια μου λεμε!!!

μαρεσει που το διαβασα εχθες! σορυυυυυυ!

Eγω πηγα κ παραγγειλα πιστοπ. οικογ καταστασης και πιστ. γεννησεως απο ΚΕΠ για να μη τρεχω μ ετα. Ισχυουν για 6 μηνες οποτε ξεκινηστε κ εσεις σιγα σιγα να τα παραγγελνετε για να μη γινει καμια καθυστερηση και σας τρεχουνε!

 

Επισης να ξερετε πως την αιτηση για πιστοποιητικα γεννησης τη κανει ο γονεας που ειναι γραμμενος στον ιδιο δημο με τα παιδια (οικογ. μεριδα).

Εγω ας πουμε που ειμαι γραμμενη στην αθηνα δε θα μπορουσα να κανω αιτηση για εδω, επρεπε να κανει ο αντρας μου.

 

Μια λυση για να μη πηγαινοφερνετε το συζυγο, ειναι να εχετε δηλωσει τα παιδια κ να εχετε μεριδα και εκει που ειστε δημοτης (ψηφιζετε). τοτε μπορει να κανετε εσεις αιτησεις για τετοια χαρτια και να τη ζητησει το κεπ απο εκει. πως μου κοψε και ρωτησα!!!!:lol::lol::lol::lol:

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α δεν είμαστε καλά... Ζήτω η γραφειοκρατεία! Έτσι θα σωθούμε!

Να μας πούνε τότε γιατί για να κάνεις μεταδημότευση πρέπει να περάσουν 2 χρόνια στο νέο δήμο...

Γιατί εγώ απ την Αθήνα που ζούσα, πλέον κατοικώ μόνιμα 500 χλμ μακριά...

 

Τέλος πάντων, και εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω για τα μόρια...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κορίτσια εσείς που ξέρετε πείτε μας για τα μοριάκια...λογικά όσο υψηλότερο είναι το εισόδημα, τόσο λιγότερα μόρια δεν θα παίρνεις??

Εξηγήστε μας όποια γνωρίζει...:wink:

v6Khp3.pngBoDsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα πω βαση των περσινων οσο θυμαμαι με επιφυλαξη. Αν και φετος απο οτι εχω καταλαβει θα εχει αλλαγες γενικα, και δε ξερω μηπως υπαρχουν και στον υπολογισμο μοριων...

Οσο πιο υψηλο εισοδημα εχεις κ πιο λιγα μορια. λογικο αυτο.

Αλλα μπορει τα μορια που "χανεις" απο εκει να τα παιρνεις απο αλλου. πχ αν εχεις 3 παιδια παιρνεις περισσοτερα μορια σε αυτον τον "τομεα" απο μια κοπελα με ενα παιδι.

 

 

Γενικοτερα διαβαστε τα παρακατω να παρετε μια ιδεα προσωπικα δε πιστευω να αλλαξουν και πολυ...σας αντιγραφω τον υπολογισμο μοριων που υπαρχει στη σελιδα 3

 

Αυτά είναι τα κριτήρια επιλογής που ίσχυαν πέρυσι.

 

3.5 Κριτήρια επιλογής και μοριοδότηση ανά κριτήριο

 

Εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις συμμετοχής, θα ισχύσουν κριτήρια μοριοδότησης για την επιλογή των ωφελουμένων, τα οποία θα είναι τα εξής:

 

1.Το χαμηλό ετήσιο δηλωθέν οικογενειακό εισόδημα. Τα μόρια που θα δοθούν θα υπολογίζονται βάσει του τύπου: [(Α/Ε)Χ100] / 12, όπου Α= 24.000 ? προσαυξανόμενο κατά 1.000 ? εάν η μητέρα έχει ένα τέκνο, 2.000 ? εάν έχει δύο τέκνα και 10.000 ? εάν έχει τρία τέκνα (το ποσό των 10.000 ? θα προσαυξάνεται κατά 1.000 ? για κάθε τέκνο πέραν του τρίτου) και Ε= το ετήσιο δηλωθέν οικογενειακό εισόδημα.

 

2. Η κατάσταση απασχόλησης, η εργασιακή σχέση και το είδος απασχόλησης. Για εργαζόμενες γυναίκες + 35 μόρια, για σύμβαση εργασίας μερικής απασχόλησης + 45 μόρια, για σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου + 40 μόρια.

 

3. Η λήψη τακτικού επιδόματος ανεργίας από τον Ο.Α.Ε.Δ.: +25 μόρια.

 

4. Η οικογενειακή κατάσταση. Προτεραιότητα δίδεται στις μητέρες που:

α) ανήκουν στην ομάδα των ΑμεΑ με ποσοστό αναπηρίας 35% και άνω + 35 μόρια,

β) έχουν τέκνα που ανήκουν στην ομάδα των ΑμεΑ με ποσοστό αναπηρίας 35% και άνω + 30 μόρια,

γ) είναι χήρες + 35 μόρια,

δ) είναι άγαμες μητέρες + 30 μόρια,

ε) είναι διαζευγμένες ή σε διάσταση + 25 μόρια,

στ) είναι τρίτεκνες-πολύτεκνες + 20 μόρια,

ζ) έχουν σύζυγο που ανήκει στην ομάδα των ΑμεΑ με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω + 15 μόρια,

η) έχουν σύζυγο μακροχρόνια άνεργο (άνω των 12 μηνών) +10 μόρια.

 

Η μοριοδότηση των ανωτέρω κριτηρίων παρουσιάζεται αναλυτικά και στον ακόλουθο πίνακα:

 

ΚΡΙΤΗΡΙΑ

 

ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΟΡΙΩΝ

1. Ετήσιο δηλωθέν οικογενειακό εισόδημα

[(Α/Ε)Χ100] / 12

 

2. Κατάσταση απασχόλησης, εργασιακή σχέση και είδος απασχόλησης

 

Εργαζόμενες

35

Εργαζόμενες με συμβάσεις μερικής απασχόλησης

45

Εργαζόμενες με συμβάσεις ορισμένου χρόνου

40

3. Τακτικό επίδομα ανεργίας από ΟΑΕΔ

Άνεργες που λαμβάνουν τακτικό επίδομα ανεργίας από ΟΑΕΔ

25

4. Οικογενειακή κατάσταση

Μητέρες με αναπηρία 35% και άνω

35

Χήρες

35

Μητέρες με παιδιά ΑμεΑ με αναπηρία 35% και άνω

30

Άγαμες μητέρες

30

Διαζευγμένες μητέρες ή σε διάσταση

25

Τρίτεκνες-Πολύτεκνες

20

Με σύζυγο ΑμεΑ με αναπηρία 67% και άνω

15

Με σύζυγο μακροχρόνια άνεργο

10

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι αν δουλευεις με συμβαση εργασιας ορισμενου χρονου αλλα εχει ληξει την εποχη των αιτησεων τι θα δωσω; την ληγμενη συμβαση που θα ανανεωθει απο σεπτ. η την καρτα ανεργιας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω και εγω κατι αν δουλευεις με συμβαση εργασιας ορισμενου χρονου αλλα εχει ληξει την εποχη των αιτησεων τι θα δωσω; την ληγμενη συμβαση που θα ανανεωθει απο σεπτ. η την καρτα ανεργιας;

 

To ιδιο ακριβως θεμα ειχα περυσι

 

Και απο την θεσσ μου ειπαν να κανω ζουλα και να δηλωσω ως εργαζομενη....ή οπως πιστευω εγω ....

 

Ενω απο την αθηνα μου ειπε οτι θα δηλώσω με την κατασταση που εχω εκεινη την στιγμή της αιτησης....αρα ανεργη

 

Εννοειτε πως δηλωσα ως ανεργη γιατι φοβήθηκα μην θεωρηθηθει ακυρη η αιτηση μου και μεινω απο εξω

 

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο! αν σκοπευετε να κανετε αιτηση σε δημοσιο βρεφονηπιακο, εκτος εεταα καλυτερα παρτε ενα τηλ. τον Οργανισμό Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης της περιοχης σας πριν αρχισετε να τρεχετε για τα χαρτια απο εδω κι απο κει.

 

Εγω σημερα μιλησα στο τηλεφωνο με τον Οργανισμό Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης εδω (κρητη), και μολις τους ανεφερα πως θελω να κανω αιτηση για τον βρεφονηπιακομου ειπαν: φετος θα παρουμε απο μονογονεικες οικογενειες σαν προτεραιοτητα και ειναι λιγες οι θεσεις. Καντε ομως τα χαρτια σας και βλεπετε !!!!!

Εντωμεταξυ ο βρεφονηπιακος ειναι ενας!!!! (ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ λεω πλακα μου κανενι....) πιστευω πως δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο να μας παρουνε εκει... Λεω να μη κανω καν τον κοπο. μονο η εεταα μας σωζει.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

το Α τί είναι; γιατί βάζουμε 24.000;/ΕΧ100 /12;

πέταξα κοτσάνα, έτσι;

Εγώ μόνο τα 35 μόρια βλέπω από την εργασία.

έχω 1 παιδί κ είμαστε γεροί.

πού να τα βρω τα μόρια;

 

προλαβαινεις να κανεις αλλο ενα???:P

να σου πω την αληθεια δε θυμαμαι καθολου ...

περσι που μαζευαμε ολες τα μορια μας εδω και τα μετρουσαμε,(ποια εχει τα περισσοτερα!) ειχαν βρεθει 2-3 κοπελες που τα παιζανε στα δαχτυλα αυτα τα μαθυματικα τα περιεργα και βγαλανε στο

περιπου σε ολες μας... οποτε οταν ερθει η ωρα σιγουρα θα ξαναμαζευτουμε, να τα λεμε... αναλογα που θα δηλωσεις, που μενεις και λοιπα και φανταζομαι αν δηλωσεις σχετικα "εξυπνα" τις επιλογες

(πχ εγω φετος αποφασισα να βαλω και δημοσιο σταθμο γιατι αν ειχα βαλει και περσι θα ειχαμε μπει ευκολοτερα αφου ειδαμε τελικα πως οι θεσεις δε συμπληρωθηκανε(!!!!!) ενω τελικα εκει που ειχα δηλωσει πηγαμε με τη ψυχη στο στομα γιατι ημουν στις επιλαχουσες)

Ποτε δε ξερεισ, μπορεις να μπεις!!!! εχουν μπει περσι προπερσι και με 29 μορια ...οποτε μη σκας!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

To ιδιο ακριβως θεμα ειχα περυσι

 

Και απο την θεσσ μου ειπαν να κανω ζουλα και να δηλωσω ως εργαζομενη....ή οπως πιστευω εγω ....

 

Ενω απο την αθηνα μου ειπε οτι θα δηλώσω με την κατασταση που εχω εκεινη την στιγμή της αιτησης....αρα ανεργη

 

Εννοειτε πως δηλωσα ως ανεργη γιατι φοβήθηκα μην θεωρηθηθει ακυρη η αιτηση μου και μεινω απο εξω

η συμβαση επανω γραφει ημερομηνιες αρα θα ξερουν οτι δεν εργαζομαι το συγκεκριμενο χρονικο διαστημα.....ετσι δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

η συμβαση επανω γραφει ημερομηνιες αρα θα ξερουν οτι δεν εργαζομαι το συγκεκριμενο χρονικο διαστημα.....ετσι δεν ειναι;

 

pocoyo μου δεν καταθετεις καν την συμβαση σου αν εισαι σε κατασταση ανεργιας.....

 

Καταθετεις τα χαρτια που ζητάνε στους ανεργους...

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... θελω τα φωτα σας.

Γνωριζω πως τα εχετε γραψει και τα εχετε ξαναγραψει και λιγο πολυ γνωριζετε ολες σας πως και τι.

Εψαξα και στις προηγουμενες σελιδες και σε ενα αλλο παρομοιο παλιοτερο θεμα αλλα παλι εχω αποριες αλυτες.

Θελω να ρωτησω εκ μερους μιας κοπελας. Ειναι εργαζομενη και χαμηλομισθη. Ο μισθος της δεν ξεπερναει τα 500 ευρω τον μηνα . Ειναι αγαμη η κοπελα.

Θελει να δηλωσει την μικρουλα της, 10 μηνων στο βρεφονηπιακο στην Θεσσαλονικη.

Που πρεπει να κανει αυτη την αιτηση για να δικαιουται δωρεαν φυλαξη για το μωρο; Τα δικαιολογητικα αυτα που γραφουν οι σελιδες που προτεινατε εδω μεσα που πρεπει να τα δωσει στο παιδικο το ιδιο ή στην υπηρεσια που θα κανει την αιτηση για το προγραμμα αυτο της εναρμονισης οικογ. ζωης και εργασιας;

Εχει κατα νου της τον Αγ. Στυλιανο (δεν εχουμε ιδεα ..αν ξερει καμια κατι απο γνωστη κτλ ας γραψει τις εμπειριες της εστω με πμ)Αλλα και ο νηπιακος κηπος της αρεσε...αλλα ειναι ιδιωτικο και θα ηταν προσιτο μονο αν συμμετεχουν στο προγραμμα αυτο.(αληθεια ειναι και στα ιδιωτικα μετα δωρεαν ή απλα ειναι λιγοτερα τα εξοδα; Που μπορω να βρω αυτη την ερμη λιστα αν συμμετεχουν και ποια ιδιωτικα και ποια δημοσια σαυτο το προγραμμα;

Τα λινκ απο παλιοτερα ποστ...δεν με βγαζουν πουθενα.

 

Απο ποτε γινονται οι αιτησεις; Και το βασικοτερο, που; Συγκεκριμενα για Θεσσαλονικη που να παρει τηλ. να ρωτησει; Καμια διευθυνση κανενα τηλεφωνο;

Σας ευχαριστω πολυ και συγγνωμη για το μεγαλο ποστ

Link to comment
Share on other sites

Που πρεπει να κανει αυτη την αιτηση για να δικαιουται δωρεαν φυλαξη για το μωρο;

ακομα πουθενα

Τα δικαιολογητικα αυτα που γραφουν οι σελιδες που προτεινατε εδω μεσα που πρεπει να τα δωσει στο παιδικο το ιδιο ή στην υπηρεσια που θα κανει την αιτηση για το προγραμμα αυτο της εναρμονισης οικογ. ζωης και εργασιας;

Μολις ξεκινησει το προγραμμα θα μαζεψει τα δικαιολογητικα κ θα παει σε ενα κεπ να κανει την αιτηση της.

αληθεια ειναι και στα ιδιωτικα μετα δωρεαν ή απλα ειναι λιγοτερα τα εξοδα;

οτι καλυψεις λεει ο καθε σταθμος οτι εχει ειναι δωρεαν. μαζι με τη λιστα οταν βγει θα λεει και τι προσφερει ο καθε σταθμος μερικοι ας πουμε δεν εχουνε μεσα το φαγητο και πρεπει να το δινεις καθε μερα εσυ η δεν δινει δωρεαν το σχολικο και αν τα θες τα πληρωνεις εξτρα. Παντως πολλοι ειναι εντελως δωρεαν αν οχι το 90%

Που μπορω να βρω αυτη την ερμη λιστα αν συμμετεχουν και ποια ιδιωτικα και ποια δημοσια σαυτο το προγραμμα;

Δε μπορεις να τη βρεις γιατι ακομα δεν εχει ξεκινησει για φετος. Πρωτα θα κανουν αιτησεις οι σταθμοι που θελουν να ενταχθουν,μετα θα ελεγχθουν, θα βγει η λιστα με τους σταθμους που θα λαβουν μερος και τελος ιουνιου θα κανουμε αιτησεις εμεις.

 

Απο ποτε γινονται οι αιτησεις; Και το βασικοτερο, που; Συγκεκριμενα για Θεσσαλονικη που να παρει τηλ. να ρωτησει; Καμια διευθυνση κανενα τηλεφωνο;

να μπειτε στο site eetaa.gr θα βρειτε εκει τηλεφωνα. Τις αιτησεις παντως γενικα τις κανουμε στα ΚΕΠ.

 

Διαβασε 1-2 σελιδες πισω ειναι μια κοπελα η οποια τα εχει γραψει πολυ αναλυτικα και θα σου λυσει αλλες αποριες που μπορει να εχεις.

Παντως αν ειναι οπως μου λες το εισοδημα της και ειναι και μονη της δεν παιζει να μη την παρουνε εκτος κι αν κανει τα χαρτια της λαθος! γιαυτο πολυ προσοχη στα δικαιολογητικα!!!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...