Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

Αχα!!! ευχαριστω πολυ !

Ο λογος που ηθελα να μαθω ΑΝ γινεται αυτο, ειναι πως η κορη μου και αλλα 3 παιδακια απο τη ταξη της, εχουν πει στις οικογενειες τους τις τελευταιες μερες , σε ασχετη χρονικη στιγμη, πως η δασκαλα τους θα φυγει και θα παει στο ταδε μερος σε ενα μεγαλο σχολειο. Επειδη ηξερα πως η δικια τους δασκαλα εχει κανει και σε νηπιαγωγειο και προνηπιο μου φανηκε πολυ "τυχαιο" να ειναι συμπτωση να το λενε ολα μαζι. Οποτε δε πα να χτυπιεμαι να μη την αλλαξουνε τμημα, η δασκαλα μαλλον θα φυγει ετσι κ αλλιως! (υποθετω πως μαλλον δικιο εχουν τα μικρα και μαλλον διοριστηκε)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχα!!! ευχαριστω πολυ !

Ο λογος που ηθελα να μαθω ΑΝ γινεται αυτο, ειναι πως η κορη μου και αλλα 3 παιδακια απο τη ταξη της, εχουν πει στις οικογενειες τους τις τελευταιες μερες , σε ασχετη χρονικη στιγμη, πως η δασκαλα τους θα φυγει και θα παει στο ταδε μερος σε ενα μεγαλο σχολειο. Επειδη ηξερα πως η δικια τους δασκαλα εχει κανει και σε νηπιαγωγειο και προνηπιο μου φανηκε πολυ "τυχαιο" να ειναι συμπτωση να το λενε ολα μαζι. Οποτε δε πα να χτυπιεμαι να μη την αλλαξουνε τμημα, η δασκαλα μαλλον θα φυγει ετσι κ αλλιως! (υποθετω πως μαλλον δικιο εχουν τα μικρα και μαλλον διοριστηκε)

 

 

Κοιτα οτι γινεται γινεται......τωρα το αν ειναι αλήθεια ή όχι αυτο δεν μπορω να στο πω με σιγουρια...

 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα οτι γινεται γινεται......τωρα το αν ειναι αλήθεια ή όχι αυτο δεν μπορω να στο πω με σιγουρια...

ε καλα δε θελω να μου το υπογραψει κ κανεις...!:P παντως απο μικρο και απο τρελο μαθαινεις την αληθεια!;););););)

Και να μην εχει διοριστει, και μονο που με τα παιδακια λενε πως θα φυγει, και μαλιστα οχι μονο αυτα που θα τα αλλαξουνε τμημα αλλα και οσα θα παραμεινουν (ισως να τους εχει η ιδια προετοιμασει) ειναι ενα νεο στοιχειο στο παζλ μου. Η κοπελα παντως ειναι πολυ καλη απο οτι εχουμε καταλαβει πολλοι γονεις.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Ναι καλιε....εννοω ισως να ειναι δικαιολογια/προφαση αν την απέλυσαν....

Αλλα και παλι για σιγουρια αν θες να μαθεις γιατι δεν ρωτας την ιδια την νηπιαγωγο?

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δε ξερω πως να ερθω σε επαφη αμεση μαζι της χωρις να τη φερω κ σε δυσκολη θεση. Το πρωι που παω τη μικρη την παραλαμβανει αλλη κοπελα, δε την αφηνω στην ταξη της γιατι ειναι ετσι χωροταξικα που πρεπει να περασω μεσα απο τη ταξη του νηπιαγωγειου και δεν μας αφηνουν. Επισης ο σταθμος κλεινει στις 23 και εμενα ειναι παλι αρρωστη (πρωτοτυποοοοοο!!!) οποτε μαλλον δε θα τη ξαναπαω μεχρι τις 7 ιανουαριου που θα ξανανοιξει... και πιθανον να εχει εξαφανιστει και η δασκαλα ως τοτε!

 

Ασε που δε νομιζω ποτε να την απελυαν, πιο πιθανο εχω να εφευγε μονη της.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ε οχι μωρε δε θελω να γινω αδιακριτη... αλλωστε καποια στιγμη της ειχαν ζητησει δυο γονεις το κινητο της, και ειχε ερθει σε πολυ δυσκολη θεση να τους πει το αυτονοητο, πως δε μπορει να τους το δωσει γιατι ειναι προσωπικο και αν τη χρειαζονται μπορουν να την παρουν και να τη ζητησουν στο σχολειο, ή εκτος ωραριου να πουν στο σχολειο να επικοινωνησει μαζι της. Κι εγω δε θα θελα να εχουν οι πελατες της δουλειας το κινητο μου! Αλλο αν ειναι εταιρικο κι αλλο προσωπικο. Δε θελω να την ενοχλησω...αλλωστε αργα η γρηγορα θα μαθευτει τι θα γινει!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλημερα!

επιστρεφω για να πω πως τελικα η κορη μου αλλαξε ταξη, αλλα το πρωι μεχρι να μαζευτουν τα παιδακια γυρω στις 9-9μισι, και μετα τις 1 που αραιωνουνε και φευγουν με το σχολικο, πηγαινουνε παλι ολα στην ταξη στην αλλη δασκαλα (την παλια της) οποτε δεν εχει καταλαβει ουσιαστικη διαφορα γιατι παλι τη βλεπει! (α, κ η δασκαλα δεν εχει φυγει και αναρωτιεμαι πραγματικα αν το πανε "ετσι" στα παιδακια για να δικαιολογησουν την αλλαγη...τι να πω!)

Εχει αρχισει και με πιανει απο τωρα αγχος για το φετιννο προγραμμα...που επειδη εχω 2 παιδια να στειλω φετος λεω"αποκλειεται να μαι τοσο κwλοφ@ρδη, εδω περσι ημουν επιλαχουσα!!!"...και κοριτσια δε περισευουν $$$$ με τπτ! και πρεπει να αποδεσμευσω και τη πεθερα μου που ολη μερα ειναι μεσα με τη μικρη! (και στους δημοσιουςς δε μας παιρνουν μαλλον γιατι μας θεωρουν "πλουσιους????" τι να πω... να τους δειξω το ποσο δανειου που πληρωνω να μου πουν!) ΑΧΧΧΧΧ τον ειπα το πονο μου! Καλημερα σας:)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, να ρωτησω κατι???ποτε καταθετεις χαρτια για την επομενη χρονια, δηλαδη για 09/11???τι χαρτια θελει???ειναι συγκεκριμενοι οι σταθμοι που μπορεις να πας???υπαρχει καπου λιστα??σου καλυπτουν ολο το ποσο?σορυ για τις πολλες ερωτησεις. θα σας ειμαι ευγνωμων αν βοηθουσατε καθως ενδιαφερομαι και ηθελα να με διαφωτισετε. μπορει βεβαια να εχουν απαντηθει παραπανω αλλα δεν προλαβαινω να τα δω ολα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βασικα υπαρχει λιστα με σταθμους σε καθε περιοχη που περνουν μερος στο προγραμμα. και ναι σου καλυπτουν ολο το ποσο.... τα χαρτια ξεκινας γυρω στο μαιο να τα καταθετεις αλλα δε θυμαμαι τι ειναι, οταν ειναι η ωρα μην ανησυχεις και θα ταλεμε ολες εδω...προς το παρον οσο το γκουκλαρα δεν εχει ξεκινησει καν η προκυρηξη για τους σταθμους οποτε εχουμε μελλον!!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

αρχικα βγαινει μια λιστα με οσες εχουν κανει τα χαρτια σωστα (η εν δυναμει ωφελουμενες). το αν τελικα θα σε δεχτει ο σταθμος βγαινει με μορια. παιζει ρολο ποσα παιδια εχεις, αν εισαι ανεργη,αν εργαζεσαι 8ωρο η τετραωρο, αν εισαι μονη μητερα- πχ χωρισμενη, κανεις εσυ τα χαρτια που ζητανε, (μεσα σ αυτα εχεις και το εκκαθαριστικο). αν ειναι διαβασε παραπισω, και στις πρωτες σελιδες ιδιεταιρα να καταλαβεις πως παει...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

σορυ που ερωτώ εσάς, αλλά μάλλον ξέρετε πιό πολλά απο το σάιτ :lol:

λοιπόν .. εγώ έχω ένα κατάστημα .. ο άντρας μου εργάζεται 8ωρο .. έχουμε 2 παιδιά ..

1ον δικαιούμαστε να μπούμε στο πρόγραμμα ??

2ον στο πρόγραμμα είναι ΜΟΝΟ ιδιωτικοί σταθμοί ?? ρωτάω διότι ο μικρός μου είναι σε δημοτικό σταθμό και πληρώνω 200? τροφεία και νομίζω ότι είναι λίίίίίγο έως πάάάάάάάάάρα πολύ τσιμπημένα .. :roll:

και σα να μη φτάνει το γεγονός ότι είναι 200? το μήνα, η διευθύντρια δε μου το είχε πεί απο τον Οκτώβρη ότι πρέπει να πληρώνω τόσα και μου ζητάει τώρα 1000? :( και να έλεγα ότι τα έχω, πάει στο καλό .. :?

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

1ον δικαιούμαστε να μπούμε στο πρόγραμμα ??

το προγραμμα ειναι για γυναικες-μαμαμδες γενικοτερα. οποτε ναι!

 

2ον στο πρόγραμμα είναι ΜΟΝΟ ιδιωτικοί σταθμοί ??

οχι εχει και δημοσιους σταθμους, τουλαχιστον ειχε περσι!

Στο προγραμμα ειναι οσοι σταθμοι δηλωσουν πως θελουν να μπουν στο προγραμμα και περασουν τον "ελεγχο" . ο ελεγχος βεβαια ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ειναι πολυ "τυπικος" ...οταν καναμε ερωτηση στην εεταα μας απαντησαν πως τους αρκει να εχουν αδεια λειτουργιας παιδικου σταθμου. Και γιαυτο θεωρω πως προεκυψαν και καποια προβληματακια του στυλ: μικρες ταξεις με πολλα παιδακια (η δικια μας), να λενε στη προκυρηξη πως θα πηγαινοφερνουν με το σχολικο τα παιδακια, και οταν πηγαινες τελικα να τα γραψεις σου λεγανε "δεν εχουμε αλλη θεση εχουν κλεισει τα δρομολογια του σχολικου " (εγω πχ το πρωι την παω μονη μου και παλι καλα που το πιεσα πολυ το θεμα και μας τη φερνουν το μεσημερι) και λοιπα... και δυστυχως δε μπορεις να κανεις και καταγγελια για τετοια γιατι ΑΝ τελικα εχει γινει καποια παρατυπια απο μερος του σταθμου μπορει μεχρι και να κλεισει και τοσα παιδακια να μεινουν χωρις σταθμο γιατι δε μπορουν να τα μεταφερουν σε αλλον αφου ειναι συμπληρωμενες οι θεσεις.... Ολα αυτα τα σημειωνω γιατι τα εχω περασει...υπομονη, ορεξη για μικροσυμβιβασμους, και τυχη να χουμε και ολα καλα πανε τελικα!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
σορυ που ερωτώ εσάς, αλλά μάλλον ξέρετε πιό πολλά απο το σάιτ :lol:

λοιπόν .. εγώ έχω ένα κατάστημα .. ο άντρας μου εργάζεται 8ωρο .. έχουμε 2 παιδιά ..

1ον δικαιούμαστε να μπούμε στο πρόγραμμα ??

2ον στο πρόγραμμα είναι ΜΟΝΟ ιδιωτικοί σταθμοί ?? ρωτάω διότι ο μικρός μου είναι σε δημοτικό σταθμό και πληρώνω 200? τροφεία και νομίζω ότι είναι λίίίίίγο έως πάάάάάάάάάρα πολύ τσιμπημένα .. :roll:

και σα να μη φτάνει το γεγονός ότι είναι 200? το μήνα, η διευθύντρια δε μου το είχε πεί απο τον Οκτώβρη ότι πρέπει να πληρώνω τόσα και μου ζητάει τώρα 1000? :( και να έλεγα ότι τα έχω, πάει στο καλό .. :?

 

το προγραμμα ειναι για μαμαδες του ικα νομιζω, οχι για αλλα ταμεια και σιγουρα οχι για μπαμπαδες...

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

σορυ που ερωτώ εσάς, αλλά μάλλον ξέρετε πιό πολλά απο το σάιτ :lol:

λοιπόν .. εγώ έχω ένα κατάστημα .. ο άντρας μου εργάζεται 8ωρο .. έχουμε 2 παιδιά ..

1ον δικαιούμαστε να μπούμε στο πρόγραμμα ??

2ον στο πρόγραμμα είναι ΜΟΝΟ ιδιωτικοί σταθμοί ?? ρωτάω διότι ο μικρός μου είναι σε δημοτικό σταθμό και πληρώνω 200? τροφεία και νομίζω ότι είναι λίίίίίγο έως πάάάάάάάάάρα πολύ τσιμπημένα .. :roll:

και σα να μη φτάνει το γεγονός ότι είναι 200? το μήνα, η διευθύντρια δε μου το είχε πεί απο τον Οκτώβρη ότι πρέπει να πληρώνω τόσα και μου ζητάει τώρα 1000? :( και να έλεγα ότι τα έχω, πάει στο καλό .. :?

 

Για να ξέρουμε τι λεμε ....οχι δεν ειναι μονο για γυναικες ασφαλισμένες στο ΙΚΑ...Σου παραθέτω τους περσινους κανονες για να παρεις μια ιδεα

Προσκαλεί

 

Τις Γυναίκες, που είναι

μητέρες βρεφών, νηπίων και παιδιών ή / και

μητέρες νηπίων, παιδιών, εφήβων και ατόμων με Αναπηρία,

και επιθυμούν να εγγράψουν τα τέκνα τους σε Δομές παροχής φροντίδας και φιλοξενίας,

ώστε να διευκολυνθούν να εναρμονίσουν τους απαιτητικούς και αντικρουόμενους ρόλους

τους μεταξύ οικογενειακής και επαγγελματικής ζωής.

 

Οι μητέρες που θα ενταχθούν στη εν λόγω πράξη, θα πρέπει να πληρούν τις

κάτωθι προϋποθέσεις:

 

α) να εργάζονται στην Ελλάδα ως μισθωτές ή αυτοαπασχολούμενες ή

αυτοαπασχολούμενες στον πρωτογενή τομέα, ή

 

β) να συμμετέχουν σε Ενεργητικές Πολιτικές Απασχόλησης (ΕΠΑ: Πρόγραμμα Νέων

Θέσεων Εργασίας, Πρόγραμμα Νέων Ελεύθερων Επαγγελματιών, Πρόγραμμα

Απόκτησης Εργασιακής Εμπειρίας – Stage, Πρόγραμμα Συνεχιζόμενης

Επαγγελματικής Κατάρτισης),ή

 

γ) να είναι άνεργες, οι οποίες διαθέτουν Δελτίο Ανεργίας σε ισχύ και αντίγραφο

βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τις Υπηρεσίες του Ο.Α.Ε.Δ., ή

 

δ) να είναι άνεργες και να λαμβάνουν ή να έχουν λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από

τον Ο.Α.Ε.Δ. οποιαδήποτε χρονική περίοδο κατά το διάστημα 21/06/2008 –

21/06/2010.

Από την προϋπόθεση α), εξαιρούνται οι τακτικοί υπάλληλοι Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ.

και Ο.Τ.Α. (αʼ και βʼ βαθμού).

Σημειώνεται ότι από το σύνολο των ανωτέρω (α-δ) προϋποθέσεων εξαιρούνται οι

υποψήφιες για να εγγράψουν τα τέκνα τους σε Κέντρα Δημιουργικής

Απασχόλησης Παιδιών με Αναπηρία (ΚΔΑΠ-ΜΕΑ), καθώς και στα Τμήματα ΑΜΕΑ

των Βρεφονηπιακών Σταθμών Ολοκληρωμένης Φροντίδας, οι οποίες έχουν το

δικαίωμα υποβολής αίτησης ανεξαρτήτως εργασιακής, κοινωνικοοικονομικής ή άλλης

κατάστασης.

 

 

ΑΡΘΡΟ 2

ΔΟΜΕΣ - ΕΠΙΛΟΓΗ ΩΦΕΛΟΥΜΕΝΩΝ

 

2.1 ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

 

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν μητέρες βρεφών, νηπίων, παιδιών ή /και

νηπίων, παιδιών, εφήβων και ατόμων με αναπηρία, που

 

α) έχουν την ελληνική υπηκοότητα ή την υπηκοότητα κράτους-μέλους της Ε.Ε. ή

είναι Ελληνίδες Ομογενείς ή είναι αλλοδαπές από τρίτες χώρες και διαμένουν

νόμιμα στην Ελλάδα.

 

β) επιθυμούν να εγγράψουν τα τέκνα τους στις κάτωθι κατηγορίες Δομών:

 Βρεφικούς, Βρεφονηπιακούς και Παιδικούς Σταθμούς, για βρέφη από 2

μηνών έως 2,5 ετών συμπληρωμένων την 01/09/2010 και νήπια και

παιδιά από 2,5 ετών συμπληρωμένων την 01/09/2010, μέχρι την ηλικία

εγγραφής στην υποχρεωτική εκπαίδευση.

 

 Βρεφονηπιακούς Σταθμούς Ολοκληρωμένης Φροντίδας για παιδιά

βρεφικής και προσχολικής ηλικίας από 8 μηνών έως την ηλικία εγγραφής

στην υποχρεωτική εκπαίδευση και παιδιά με αναπηρία από 2,5 ετών έως

6,5 ετών.

 

 Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης (Κ.Δ.Α.Π.) για παιδιά από 6 έως 12

ετών και παιδιά με ελαφράς μορφής κινητικά ή αισθητηριακά προβλήματα

και

 Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών με Αναπηρία (Κ.Δ.Α.Π.ΜΕ.Α.)

για παιδιά με αναπηρία, εφήβους, και άτομα με νοητική υστέρηση ή/και

κινητική αναπηρία σε Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών με

Αναπηρία (Κ.Δ.Α.Π. ΜΕΑ). Τα ανωτέρω όρια ηλικίας θα εναρμονίζονται με

το εκάστοτε ισχύον θεσμικό πλαίσιο.

 

Στις γυναίκες που θα επιλεγούν (ωφελούμενες) θα προσφέρονται θέσεις φροντίδας

και φιλοξενίας για τα τέκνα τους, από τις προαναφερόμενες Δομές. Η διάθεση των

θέσεων στις ωφελούμενες θα γίνεται μέσω «εντολών τοποθέτησης» από την

E.E.T.A.A. Α.Ε.

 

Σε περίπτωση που προκύψει ανάγκη κάλυψης κενών θέσεων κατά τη διάρκεια του

σχολικού έτους, αυτές θα καλύπτονται από τον πίνακα επιλαχουσών, η διάρκεια

ισχύος του οποίου λήγει με τη λήξη του εκάστοτε τρέχοντος σχολικού έτους.

 

Link to comment
Share on other sites

αυτο που θυμαμαι μονο ειναι πως το προγραμμα ΔΕΝ ειναι για μαμαδες που εργαζονται και ανηκουν σε ταμειο του δημοσιου.

 

α), εξαιρούνται οι τακτικοί υπάλληλοι Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α. (αʼ και βʼ βαθμού).

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια κανενα νεο για τις αιτησεις?εχω δυο μωρα 2 και 1 ετων και κατι πρεπει να κανω να παει ο μεγαλος , μπας και ξαλαφρωσω λιγο και φυσικα να ξελαμπηκαρει και το παιδι!

0e3Lp3.pngF2pnp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κανενα νεο για τις αιτησεις?εχω δυο μωρα 2 και 1 ετων και κατι πρεπει να κανω να παει ο μεγαλος , μπας και ξαλαφρωσω λιγο και φυσικα να ξελαμπηκαρει και το παιδι!

 

Μπορεις να μπαινεις στη σελιδα τους και να βλεπεις

http://www.eetaa.gr/

 

το προγραμμα λεγεται εναρμονιση επαγγελματικης και οικογενειακης ζωης

 

αλλα μη περιμενεις πριν τον Ιουνιο να γινουν οι αιτησεις...

 

Link to comment
Share on other sites

αχ μακαρι να μας κατσει και για να πω την αληθεια μας βολευει τον Ιουνιο γιατι θα ειμαστε υπο μεταθεση το καλοκαιρι και δεν ξερουμε που θα παμε , φυσικα, διοτι οπως παντα ο Ε.Σ.φροντιζει για τα στελεχη του και τις οικογενειες τους ( αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα)..ελπιζω να μαθουμε μεχρι να γινουν οι αιτησεις που θα ειμαστε για να προλαβω και τισ αιτησεις..ευχαριστω για την απαντηση kalamaraki

0e3Lp3.pngF2pnp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Το θεμα υπάρχει ηδη εδω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1922998&highlight=%C5%D0%C9%C4%CF%D4%C7%D3%C7#post1922998

και συζητιέται, μπες και κανε εκει την ερωτηση σου αν και μπορεις να επισκεφθεις την ιστοσελιδα τους http://www.eetaa.gr και εκει που λεει στην δεξια μπάρα για το προγραμμα ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗς ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΖΩΗΣ Θα βρεις τους σταθμους που τους ονομάζει ΔΟΜΕΣ.

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλησπερα σας!!

Σας εχω νεα φρέσκα χε χε

Σημερα πηγαμε πρωτη μερα στον παιδικο με την μικρη

Κατσαμε μια ωρα για πρωτη φορα.

Ειναι πολυ ομορφος, τακτοποιημένος, οργανωμένος μου φανηκε. Περιηγηθηκα στους χωρους λιγο, καθαρος ήταν !

 

Γνωρισα και την διευθυντρια/νηπιαγωγος σπουδασε, τρομερο ατομο, συζητίσιμο. Μου αρεσε που ειναι του κλαδου και οχι μια επιχειρηματιας.

Τωρα στο δια ταυτα.....

Της μικρης της αρεσε πολυ, μπηκε στην ταξη της, ανα 10 παιδάκια μια νηπιαγωγος

εχει τεσσερα τμηματα , τα χωριζει ανα ηλικια.

Οι ταξεις ομορφες ευήλιες, καθαρες εξοπλισμενες κτλπ

Οι τουαλετες επισης, καινουργιες καθαρες, εκανε λεει ανακαινιση πριν δυο χρονια.

Εχει και εσωτερική αυλη ας το πω για τις κακες μερες γεμάτες παιχνιδια κήπου.

 

Την δασκαλα μας τη γνωρισαμε, την συμπαθησε ευτυχως... ειναι μικρη 25χρονων φρεσκια και ευθυμος ανθρωπος μου φάνηκε.

Στο τμημα της μικρης εχει 10παιδακια με την αρτεμουλα μου.

 

Ο σταθμος δεν παρέχει σιτηση αλλα δεν με χάλασε γιατι προτιμω να της μαγειρευω εγω, αλλωστε τρωει απο τα δικα μας τα παντα οποτε δεν θα ειναι παραπανω κουραση για εμενα. Μου ειπε οτι φτανουν τα μωρα στις 9-10 αναλογως που μενουν οτι στις 11 τρωνε δεκατιανο και στις 1+30μεσημεριανο.

 

Ολα καλα λεω, μου ειπε να βαζω στην μικρη γιαουρτια κτλπ για να της μάθουν να τα τρωει...Λεω δεν θα χρειαστει τα τρωει ηδη η μικρη μου..

Και μετα μου πεταξε το εξης....

 

Στα πραγματα που θα δινετε στη μικρη για να τρωει στο σταθμο ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τα σοκολατοειδή, τα κρουασάν,τα σφολιατοειδη απο εξω, τα ετοιμα φαγητα, τα πατατάκια τα γλυκα τυποποιημένα!

Ε και την ερωτευτηκα χαχαχαχαχα

Της λεω ετσι και αλλιως δεν τα τρωμε αυτα!!

 

Α...τα μωρα κανουν χορο, γυμναστική καθε μερα για 15λεπτα σε μορφη παιχνιδιου:-D μαθαινουν γραμματα τα ποιο μεγαλα, μαθαινουν συνολα και αριθμους τα ποιο μεγαλα!!:shock::shock:

Εντυπωσιαστηκα μπορω να πω..... ενθουσιαστηκα!

Η μικρη μετα εκλαιγε δεν ηθελε να φυγουμε με τιποτα! Επρεπε να της ταξω οτι θα της αγορασω τσαντα για το σχολειο για να φυγουμε χε χε

 

Αρα σε πρωτη φαση τα πηγαμε καλα, η μικρη εχει μια ανυσηχια του τυπου να ερθει το αυριο να παω σχολειο μαμα ασχολειτε με την νεα της τσάντα και λεει παω χολειο χε χε εμεινε ευχαριστημενη και θα δουμε :lol::lol:

αυριο θα κατσουμε δυο ωρες .....

 

Μακαρι να πανε ολα καλα!!!

 

Αλήθεια έχει τέτοιο παιδικό σταθμό η Κοζάνη; Ρωτάω γιατί διάβασα ότι θα είσαι εκεί μέχρι τον Ιούνιο. Η καταγωγή μου είναι από Κοζάνη.

Τελικά προσαρμόστηκε το παιδί;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...