Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

Γεια σε ολες τις μανουλες επιδοτουμενες και μη! Με πηραν σημερα τηλ. απο παιδικο που ειχα δηλώσει ( μα Κυριακάτικα ?)Ελειπα , ειδα την κληση όταν επέστρεψα και ευτυχως πηρα τηλ.Η κυρία που το σηκωσε μου ειπε να πάρω αυριο τηλ στον παιδικό,δεν ηξερε λεπτομερειες. Λέτε να μας πάρουν? Έχω μεγάλο αγχος γιατι δεν μπορω να εργαστω αν δεν βολεψω το μικρο μου. Καλαμαράκι εύχομαι του χρόνου να ναι όλα καλύτερα για σενα αντε να σπασει η γκαντεμια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οχι βρε..........εμεις οι σαλονικιες θα μαζευτουμε για καφεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!! Κερασμενο εννοειτε!!

Αλλα κατσε γιατι και την αλλη φορα ετσι ειχα χαρει και μετα εφαγα την πατατα να......

οποτε χαμηλο προφιλ για μια ωρα......

 

πολύ χάρηκα που το ψάχνεις....

Νομίζω ότι θα τα καταφέρεις, μην το αφήσεις.

Πρέπει να γίνεις λίγο "γραφική":twisted::twisted::twisted: ....καταλαβαίνεις???

 

Εγώ τελικά συνεννοήθηκα με μία κυρία στο εεταα που την βρήκα κατά τις 3 το μεσημέρι στο τηλέφωνο και μου είπε ότι για να είναι εντάξει κι αυτή να στείλω το φαξ. Αφού το έστειλα, με πήραν τηλέφωνο μετά από δύο ημέρες:shock::shock::shock:.

 

 

Όσο για το ουισκάκι.... μπορούμε να κάνουμε "Κοζάνη για τσίπουρα" :D

Έχω ακούσει ότι έχετε όμορφα πράγματα εκεί.

 

Καλή επιτυχία!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΒΡΕΦΙΚΟ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΟΥ ΥΠ.ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ Κ ΣΕ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΣΤΟ ΤΕΒΕ?????

το προγραμμα αυτο που ειμαστε εμεις δεν ειναι για δημοσιους. για Ελ. επαγγελματιες ειναι αλλα μονο για γυναικες. Θα πρεπει να περιμενεις μεχρι του χρονου για την προκυρηξη του καινουριου...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

...Μια ερωτηση,υπογραφετε κατι καθε μηνα η ηταν μονο αυτο που υπογραψαμε στην αρχη?Ολο ξεχναω να τους ρωτησω το πρωι που περναει το σχολικο και εχω μεινει με την απορια!

λοιπον εμας μας τυπωσε τα παρουσιολογια ολων των μηνων και μας ειπε να τα υπογραψουμε για να μη μας πηγαινοφερνει λεει καθε μηνα. Αυτο βεβαια μπορει να κρυβει "Δολο" με την εννοια οτι αν εμεις σταματησουμε καποιο μηνα στα καλα καθουμενα, αφου τα εχει υπογεγραμμενα θα φαινεται πως παει το παιδακι μου ακομα εκει.(κι αυτη θα παιρνει κανονικα τα $$)

Αλλα επειδη δε σκοπευουμε να σταματησουμε και περναμε κ πολυ καλα δε με ενοιαζε κ υπεγραψα.

Λοιπον και κατι σημαντικο που εμαθα χθες σε συζητηση με μια μαμα που δεν ειναι και πολυ ευχαρσιτημενη απο τον χωρο που κινουνται τα παιδακια μας, τη ταξη τους δηλαδη και το εψαξε παραπανω....

Δε ξερω ποσα παιδακια εχετε στη ταξη σας αλλα μια μαμα ρωτησε και της ειπαν πως για να ειναι οκ καθε σταθμος (οχι μονο στο προγραμμα αλλα ΟΛΟΙ), θα πρεπει στο καθε παιδακι να αντιστοιχουν θεωρητικα 2 τετραγωνικα μέτρα της ταξης, αν τρωνε και μεσα σε αυτη ή 1,8 αν τρώνε σε άλλο χωρο.

Εμας εχει 24 παιδακια η ταξη και ειναι 28 τετραγωνικα περιπου με το ματι, ΜΠΟΡΕΙ Κ ΠΙΟ ΜΙΚΡΗ, και τρωνε ολα εκει μεσα. Επισης πηρε στην εεταα τηλεφωνο και ρωτησε με ποια κριτηρια γινονται δεκτοι οι σταθμοι στο προγραμμα και της απαντησαν "ΜΑΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ". Τίποτα άλλο!!!!

Μετα τους ρωτησε "Αν κανω για αυτα καταγγελια τι γινεται?'" Και της απαντησαν πως θα βγει απο το προγραμμα ο σταθμος και επειδη δεν υπαρχει αλλος να απορροφησει τα παιδακια θα μεινουν ολα ξεκρεμαστα.

 

Αχ...Δε ξερω κατα ποσο μας ενδιαφερουν τελικα ολα αυτα αλλα ισως να θελατε να τα γνωριζετε και γιαυτο σας τα αναφερω. Εμενε μου αρκει το παιδακι μου να μαθαινει κ να περναει καλα. Και πιο πολυ απο ολα με νοιαζει η δασκαλα...

Η δασκαλα μας ειναι σουπερ κ το λενε ολοι, μιλησαμε μαζι της κ μας ειπε πως δουλευε 4 χρονια με προνηπια σε δημοσιο σταθμο, και 2χρονια με 3-4 ετων παιδακια οποτε εχει εμπειρια και με πιο μεγαλα και αυτο ειναι για μενα καλο...

Αυτα απο μενα. Καλημερα σας!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οκ λοιπον να φοβαμαι το μωρο να πηγαινει 8 ωρεσ καθε μερα στο συνεργειο του πατερα του, γιατι το κρατος ειναι οτι ναναι κ εγω δεν εχω καταφερει τιποτα ακομα!!!!!! απο μικρος στη δουλεια μπεμπη!!!!

Link to comment
Share on other sites

μπουρμπουλη μπορει να υπαρχει και καποιο προγραμμα για τους δημοσιους και ισως αυτο να πρεπει να το ρωτησεις σε καποιο Δήμο/Νομαρχια, αυτο το προγραμμα που ειμαστε εμεις και το συζηταμε εδω δεν ειναι. Ισως γιατι οι δημοσιοι εχουν (εχουν, είχαν? δε ξερω) αλλα "προνομια" (ΠΧ εναν χρονο αδεια για μεγαλωμα τεκνου κλπ)... Παντως μπορεις να το ψαξεις το Μαιο περιπου που βγαινουν ολα τα προγραμματα...και παντα μπορεις να κανεις και αιτηση στο δημοτικο σταθμο της γειτονιας σου αν δε βρεις κανενα προγραμμα επιδοτησης για ιδ. σταθμο αν πληροις τα κριτηρια μπορει και να σε παρουν στον δημοτικο. εγω και που εκανα παντως δε μας πηραν.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Εμείς όλα καλά, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον παιδικό αλλά ακόμα παρουσιολόγιο δεν μας δώσανε να υπογράψουμε, και δεν με νοιάζει κιόλας ας το υπογράψω και στο τέλος της χρονιάς.

Σας στέλνω την καλημέρα μου κορίτσια!!!!

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου κοριτσια μου.............(δεν ειχα γραψει τοσο καιρο γιατι ήμουν πολυ απογοητευμενη με ολα....ειμαι απληρωτη 2μιση μηνες,,,μας ηρθε περαιωση...και δεν εχω χρηματα να βαλω παιδικο τη μικρη...ειμαι αναπληρωτρια ...χ@$ε μεσα ολα φετος..)

 

σας εχω νεα.....

ας τα παρω απο την αρχη....

 

Που λετε ειχα πει θα παρω τηλεφωνο την ΕΕΤΑΑ να δουν αν μπορουν να κανουν κατι.... γιατι εγω ναι μεν ειχα κανει τα χαρτια μου....ημουν επιλαχουσα αλλα για το νομο θεσσαλονικης...

Τους πηρα τηλεφωνο τοτε που τα λεγαμε....τους εξηγησα τι εγινε, οτι ειμαι αναπληρωτρια τωρα στην Κοζανη και εχω και την μικρη μαζι μου..κτλπ και αν γινεται να με μεταθεσουν ως επιλαχουσα στην Κοζανη και αν υπαρχει κενη θεση εκει να με βαλουν...

 

Τελοσπαντων τα ειχαμε πει....μου ειπαν ειναι δυσκολο καθως ειναι αλλος νομος...και δεν εχει ξαναγινει κτλπ αλλα ασε μας λιγο να το συζητήσουμε με την προισταμενη και ξανα επικοινωνουμε...

 

Τους παιρνω εγω τηλ ξανα την προηγουμενη βδομαδα...τους παρακαλω να το δουν απο κοντα.... και μου λενε να ξερεις τι μπορεις να κανεις , να δεχτεις τη θεση απο ενα παιδικο σταθμο απο αυτους που σε πηραν στην θεσσ, για να φαινεσαι ευνοημενη και μετα να ζητήσεις μετάθεση για τους λογους που μας εξηγησες αλλα και παλι δεν σου υποσχομαστε κατι.....

 

Παιρνω τους σταθμους τηλεφωνο εγω ....αλλα κανεις τους δεν θελησε να μου κανει αυτην την εξυπηρετηση....τεσπα...

 

Και πριν απο 10λεπτα χτυπαει το κινητο.....

Και μου λεει η κα.Φενια...οτι το συζητασαν εδω με την προισταμενη....

και εψαξαν στην κοζανη αν υπαρχει σταθμος που δεν εχει καλυψει ολες τις θεσεις του προγραμματος...............................................................................................

 

ΚΑΙ ΝΑΙ...ΜΑΣ ΒΡΗΚΑΝ ΣΤΑΘΜΟ ΝΑ ΠΑΜΕΕΕ!!!!

 

Και ειναι ο σταθμος Λιλυπουπολη, δευτερος στην επιλογη μου καθως ειχα πει μολις αρχισω και πληρωνομαι θα την στειλω σε εναν απο τους δυο που ειχα διαλεξει στην Κοζανη!!

 

 

Κοριτσια μου πεταω απο την χαρα μου δεν σας λεω....χαχαχαχα

Ειλικρινα μου εφυγε ενα βαρος απο πανω μου , στεναχωριομουν για την μικρη οτι εδω στο χωριο δεν εχει παρεα , βαριεται ειναι ολο νευρα και εχει αλλαξει, ειναι και μεγαλη αλλαγη στη ζωη της αυτη οσο να ναι....

Και τωρα πεταααααααααααααααωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!

 

Σας ευχαριστω ολες μεσα απο την καρδια μου για την υποστηριξη σας, για τα σχολια σας, για τις ευχες σας και για την καλή ενεργεια που μου στειλατε!!!!

 

Τωρα πια ξερω....πως και του χρονου θα κανω τα χαρτια μου και αν λεμε αν με στειλουν αλλου εκτος θεσσ ξερω τον τροπο να το ξανακανω και να μη μεινουμε εκτος προγραμματος!

 

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα!!!

Ισως να με θελει κ λιγο η τυχη! Βρηκα βρεφονηπιακο διπλα στη δουλεια μου! Μα εντελως τυχαια, μεσω μιας λιστας που ειχα κανει αρχισα λοιπον να διαγραφω αυτους που για οποιονδηποτε λογο δεν με ικανοποιουσαν. Ετσι λοιπον αφου ετοιμασα ενα πακο χαρτουρες κ δικαιολογητικα, πηγα στον πρωτο της επιλογης μου για την περιοχη Μαρτιου.

Δεν πηγα σε αλλον, καθοτι ειχε κενη θεση κ τον πηραν κατευθειαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Γιουπι!!!!!!!!!!!!! Μπουρμπουλη θα πηγαινουμε μαζι για τη δουλεια κ μαζι θα φευγουμε!!!!

Οσο για τα λεφτα δεν βαριεσαι μωρε!!!!εδω ημουν ετοιμη να δινω 400 το μηνα στα μισα θα κολλησω????? Χαλαλι σου παιδακι μου κ ας μην κανω κατι κ για μενα!!!!

Φιλια κουκλες! Οσο για το προγραμμα επιδοτησης, ισως να διοριστηκα σε μια περιοδο κρισης (εχεις δουλεια βρεξει χιονισει), αλλα τελικα χαμενη σε πολλα βγηκα!!! Δεν πειραζει!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εννοειτε ενα μεγαλο ευχαριστω στα κοριτσια στην ΕΕΤΑΑ θεσσαλονικης που ακουσαν το επιχειρημα μου, λυγισαν τον νομο και τον κανονα και με βολεψαν!!

(Τα λεω γιατι ξερω οτι μας διαβάζουν χε χχεεχεχ :mrgreen::mrgreen:)

Μακάρι να μας διαβάζουν οπως λες για να διαβάζουν και τα "προβληματάκια" που προκύπτουν και όχι μονο τα καλά!!!! ίσως να ληφθούν υποψιν κάποια απο αυτά του χρόνου και να γίνει καλύτερο το πρόγραμμα!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλησπερα σας!!

Σας εχω νεα φρέσκα χε χε

Σημερα πηγαμε πρωτη μερα στον παιδικο με την μικρη

Κατσαμε μια ωρα για πρωτη φορα.

Ειναι πολυ ομορφος, τακτοποιημένος, οργανωμένος μου φανηκε. Περιηγηθηκα στους χωρους λιγο, καθαρος ήταν !

 

Γνωρισα και την διευθυντρια/νηπιαγωγος σπουδασε, τρομερο ατομο, συζητίσιμο. Μου αρεσε που ειναι του κλαδου και οχι μια επιχειρηματιας.

Τωρα στο δια ταυτα.....

Της μικρης της αρεσε πολυ, μπηκε στην ταξη της, ανα 10 παιδάκια μια νηπιαγωγος

εχει τεσσερα τμηματα , τα χωριζει ανα ηλικια.

Οι ταξεις ομορφες ευήλιες, καθαρες εξοπλισμενες κτλπ

Οι τουαλετες επισης, καινουργιες καθαρες, εκανε λεει ανακαινιση πριν δυο χρονια.

Εχει και εσωτερική αυλη ας το πω για τις κακες μερες γεμάτες παιχνιδια κήπου.

 

Την δασκαλα μας τη γνωρισαμε, την συμπαθησε ευτυχως... ειναι μικρη 25χρονων φρεσκια και ευθυμος ανθρωπος μου φάνηκε.

Στο τμημα της μικρης εχει 10παιδακια με την αρτεμουλα μου.

 

Ο σταθμος δεν παρέχει σιτηση αλλα δεν με χάλασε γιατι προτιμω να της μαγειρευω εγω, αλλωστε τρωει απο τα δικα μας τα παντα οποτε δεν θα ειναι παραπανω κουραση για εμενα. Μου ειπε οτι φτανουν τα μωρα στις 9-10 αναλογως που μενουν οτι στις 11 τρωνε δεκατιανο και στις 1+30μεσημεριανο.

 

Ολα καλα λεω, μου ειπε να βαζω στην μικρη γιαουρτια κτλπ για να της μάθουν να τα τρωει...Λεω δεν θα χρειαστει τα τρωει ηδη η μικρη μου..

Και μετα μου πεταξε το εξης....

 

Στα πραγματα που θα δινετε στη μικρη για να τρωει στο σταθμο ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τα σοκολατοειδή, τα κρουασάν,τα σφολιατοειδη απο εξω, τα ετοιμα φαγητα, τα πατατάκια τα γλυκα τυποποιημένα!

Ε και την ερωτευτηκα χαχαχαχαχα

Της λεω ετσι και αλλιως δεν τα τρωμε αυτα!!

 

Α...τα μωρα κανουν χορο, γυμναστική καθε μερα για 15λεπτα σε μορφη παιχνιδιου:-D μαθαινουν γραμματα τα ποιο μεγαλα, μαθαινουν συνολα και αριθμους τα ποιο μεγαλα!!:shock::shock:

Εντυπωσιαστηκα μπορω να πω..... ενθουσιαστηκα!

Η μικρη μετα εκλαιγε δεν ηθελε να φυγουμε με τιποτα! Επρεπε να της ταξω οτι θα της αγορασω τσαντα για το σχολειο για να φυγουμε χε χε

 

Αρα σε πρωτη φαση τα πηγαμε καλα, η μικρη εχει μια ανυσηχια του τυπου να ερθει το αυριο να παω σχολειο μαμα ασχολειτε με την νεα της τσάντα και λεει παω χολειο χε χε εμεινε ευχαριστημενη και θα δουμε :lol::lol:

αυριο θα κατσουμε δυο ωρες .....

 

Μακαρι να πανε ολα καλα!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα...

εγινε κατι που με δυσαρεστησε παρα πολυ και με στεναχωρησε και εχει σχεση μαλλον με την εεταα και γιαυτο το αναφερω μηπως διαβαζει καποια κοπελα απο εκει (σε προηγουμενα ποστ καποιος ειχε αναφερει πως μας διαβαζουνε) και μπορεσουμε να μαθουμε αν κατι τετοιο ειναι πιθανο

 

Οπως σας εχω ξαναπει η ταξη της κορης μου ειχε 24 παιδακια.

(Πραγμα που στο δημοσιο σταθμο μοιαζει μαλλον φυσιολογικο απο οτι εχω ενημερωθει)

Εχθες με πηρε τηλ. η διευθυντρια του σταθμου και μου ειπε πως η κορη μου και αλλα 4 -5 παιδακια, τα πιο μικρα ηλικιακα, θα αλλαξουν τμημα μετα τα χριστουγεννα γιατι καποιος εκανε καταγγελια πως τα παιδια ειναι πολλα για αυτο το χωρο που τα εχουν ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΝΕ στο αμεσως πιο μικρο ηλικιακα τμημα που μαλλον εχει λιγοτερα παιδακια.Μου το πε σα δεδομενο οτι μπορει λεει ξαφνικα να της κανουν ελεγχο και αν βρουν πιο πολλα παιδακια να την ακυρωσει λεει το προγραμμα και να μεινουν ολα στο δρομο.:confused:

 

Η κορη μου ηταν ως τωρα στα "μεγαλα" και ειχε προχωρησει παρα πολυ σε γνωσεις και η δασκαλα της πολυ καλη την εχουμε γνωρισει και σε παιδικο παρτυ που ειχε ερθει για παιδακι της ταξης.

Πως της το λενε ρε κοριτσια τωρα αυτο της μικρης? οτι θα φυγει απο τη δασκαλα της που καθε μερα μας λεει γι αυτη? Καταλαβαινει και μας λεει τα τραγουδακια που τους λεει καθε πρωι, το ποιματακι που τους λεει για να κανουν ησυχια,μου λεει απεξω τον καταλογο παιδιων με ονομα και επιθετο...ολα αυτα θα τα χασει ξαφνικα και εγω εχω καταστεναχωρηθει απο χθες.

 

Ηθελα να ξερα η εεταα για 4 παιδακια εχει τοσο μεγαλο προβλημα για να τα αλλαξει μεσα στη μεση της χρονιας μολις προσαρμοστηκαν? την ψυχολογια τους δε τη λαμβανει υποψιν κανεις? Γιατι δε προσεχει καλυτερα του χρονου αντι να παιζουν με τα παιδια μας περα δωθε?

Eχει γινει οντως καταγγελια η ΦΟΒΑΤΑΙ ο σταθμος ΜΗ ΓΙΝΕΙ για να μη φανουν τα οσα "παρανομως" εχει κανει, και κανει τα παιδια μας μπαλακι τωρα που βρεθυκε ευκαιρια?

Κι γιατι εβαλε το παιδι μου αρχικα σε αυτη τη ταξη αφου ηταν παραφορτωμενη? (σαν επιλαχουσα μπηκα οταν ειχαν κλεισει τα τμηματα τυπικα)

Κοντευω να σκασω!

Φοβαμαι πως θα μεινει στασιμη σε θεμα "γνωσης" (αν μπορουμε να το πουμε ετσι για 3χρονα παιδια), αφου τωρα θα ειναι απο τα μεγαλυτερα στο τμημα και οχι τα μικροτερα.

Εδω εκει μεσα γινονται αλλα κι αλλα... πληρωνονται για πουλμαν σε ολα τα παιδακια και πολλα τα πηγαινοφερνουν οι γονεις γιατι λεει δεν ειχε διαθεσιμες θεσεις.εγω η ιδια το πρωι την πηγαινω μονη μου...

Αφηστε που πηραν 100αδες τα ευρω απο γονεις για υλικα παρολο που απαγορευοταν.(το ειδα με τα ματια μου). Μας εβαλε να υπογραψουμε για ολους τους μηνες τα χαρτια που στελνει αυτη καθε μηνα στην εεταα. μπορει πονηρα, γιατι αν σταματησουν καποια παιδακια θα φαινεται πως πηγαινουν ακομα, και θα παιρνουν τα $$$.

Και οι γονεις δε τα καταγγελουν γιατι φοβουνται μηπως δε προσεξουν τα παιδια τους και τα χουν αχτι μετα ή κλεισει ο σταθμος και γιαυτο δε τα καταγγελουν επωνυμα!:!::!::!::!:

 

Υπαρχει εστω και ενας ανθρωπος στην εεταα να μας πει εστω ανεπισημα αν εχει γινει τετοια καταγγελια? αν λαμβανονται υποψιν τετοιες καταγγελιες και γινονται τετοιες αλλαγες στα καλα καθουμενα?

Τι να κανω για να μη νομισει το παιδι μου οτι το διωχνουνε και το πανε αλλου χωρις τη θεληση του?

...γνωμες παρακαλω????:|:?:

ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ: ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΠΑΣ ΤΣΑΜΠΑ, ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΟΝΟ? Δεν ειναι ομως ετσι βρε παιδια... δε πηγαινω εγω εκει, το παιδι πηγαινει και δεν ειναι μεγαλος να καταλαβει...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε κορίτσι να καταλάβω....:rolleyes:

 

Όπως αντιλαμβάνομαι πρόκειται για την Βίκυ σου που είναι τριων ετών.

Οπότε στο ΕΕΤΑΑ είσουν στην κατηγορία (δεν θυμάμαι πως την λέγανε) πάνω από 2,5ετών.

Τώρα σου είπαν ότι θα σε πάνε σε τμήμα που είναι τα παιδάκια κάτω από 2,5 ετών?

 

Αν είναι έτσι όπως κατάλαβα, απλά και όμορφα θα τους πεις ότι αλλάζεις κατηγορία και αυτό δεν επιτρέπεται... διότι νομοταγής πολίτες πρέπει να γίνουμε όλοι μας :P:p:p

 

Αυτό που λές με την ψυχολογία του παιδιού και το δέσιμό του με την δασκάλα θεωρώ ότι είναι το πιο σημαντικό. Φυσικά στην όμορφη συζήτηση που θα κάνεις μαζί τους, θα το τονίσεις ιδιαίτερα.

 

Τώρα όσο για τις γνώσεις, φυσικά είναι πολύ σημαντικό να είναι σε τμήμα με μεγαλύτερα παιδάκια, αλλά υπάρχει θεωρητικά και η άποψη ότι σε τμήμα με μικρότερα θα ανέβει η αυτοπεποίθησή της, θα ανακαλύψει τις ηγετικές της ικανότητες και τελος πάντων έχει τα θετικά του και αυτό...

 

Μην αγχώνεσαι :P

και πήγαινε να τους μιλήσεις και να τους πεις ότι θα προτιμούσες να μην συμβεί αυτό.

Στην τελική κατά τους χειμερινούς μήνες,λόγω των ιώσεων, τα παιδάκια λείπουν από το σχολείο και πρακτικά ποτέ δεν θα είναι ποτέ και τα 24 μαζί.

 

Καλή επιτυχία :-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάτσε βρε κορίτσι να καταλάβω....:rolleyes:

Οπότε στο ΕΕΤΑΑ είσουν στην κατηγορία (δεν θυμάμαι πως την λέγανε) πάνω από 2,5ετών.

Τώρα σου είπαν ότι θα σε πάνε σε τμήμα που είναι τα παιδάκια κάτω από 2,5 ετών?

Αν είναι έτσι όπως κατάλαβα, απλά και όμορφα θα τους πεις ότι αλλάζεις κατηγορία και αυτό δεν επιτρέπεται... διότι νομοταγής πολίτες πρέπει να γίνουμε όλοι μας :P:p:p

 

οχι δυστυχως δεν ειναι ετσι διοτι αν ηταν δε θα το καναν... :(εχει 2 τμηματα το ενα με παιδακια απο 2μισι εως 3 περιπου ετων ή 3 και κατι δε ξερω ακριβως και ενα απο 3-4. την ειχαν βαλει λοιπον στο 3-4. λαθος τους γιατι δεν ανηκε εκει προφανως, αλλα για δικους τους λογους απο μονοι τους την ειχαν βαλει στα "μεγαλα"...οποτε δε τιθεται θεμα αλλαγης κατηγοριας για να κανω κατι. τωρα θελουν να τη πανε στην πιο "μικρη" ταξη που εκει θα πρεπε να ναι απο την αρχη! αλλα αυτο δεν αλλαζει τον ψυχολογικο παραγοντα.

και πήγαινε να τους μιλήσεις και να τους πεις ότι θα προτιμούσες να μην συμβεί αυτό.

Μου το θεσαν σαν δεδομενο και πως δε γινεται αλλιως... κι οτι αν παει να κανει κανεις ελεγχο και δεν εχει αλλαξει ταξη τα παιδακια, θα εχουμε ολοι προβλημα.

 

Τώρα όσο για τις γνώσεις, φυσικά είναι πολύ σημαντικό να είναι σε τμήμα με μεγαλύτερα παιδάκια, αλλά υπάρχει θεωρητικά και η άποψη ότι σε τμήμα με μικρότερα θα ανέβει η αυτοπεποίθησή της, θα ανακαλύψει τις ηγετικές της ικανότητες και τελος πάντων έχει τα θετικά του και αυτό...

θεωρω βασικο το οτι στην ταξη που ειναι τωρα, ειναι απο τα "προχωρημενα" παιδακια,και μου το χει πει και η δασκαλα της... ειδικα αν λαβουμε υποψιν πως υπαρχουν παιδακια με μπεμπιλινα και πιπιλες (τα χουμε κοψει απο ιουνιο) που χρονολογικα μπορει να ειναι πιο μεγαλα κατι μηνες .Δε θα ηταν λογικοτερο να γινει διαφορετικα αυτη η "επιλογη" παιδιων προς το μικροτερο ηλικιακα τμημα? Βαση δηλαδη των αναγκων που εχουνε? (αλλαγμα μπεμπιλινου πχ).

 

 

Στην τελική κατά τους χειμερινούς μήνες,λόγω των ιώσεων, τα παιδάκια λείπουν από το σχολείο και πρακτικά ποτέ δεν θα είναι ποτέ και τα 24 μαζί.

αυτο το ειχαν χρησιμοποιησει σαν "δικαιολογια" οταν ειδαμε πως ειναι 24 παιδακια, στη συνελευση γονεων. και δεν ειναι και λαθος, λογικοτατο ειναι... Προφανως δεν ειναι λογος ομως για τον γονεα που εκανε την καταγγελια (αν πραγματικα εγινε ...)

 

Οσο για τις παρεες ειναι το τελευταιο που με νοιαζει. ειναι το ιδιο με ολα τα παιδακια, και ισως να ειναι καλυτερα απο μια αποψη γιατι εχει ενα δυο που τσακωνονται καθε μερα κι ερχεται και μου λεει "η ταδε με χτυπαει"....

Τον αποχωρισμο της απο τη δασκαλα δε ξερω πως να διαχειριστω που ερχεται καθε μερα κ μου λεει "η κυρια αυτο" "η κυρια εκεινο". τα μονα πραματα που μας λεει για το σχολειο ειναι για τη δασκαλα της....:cry::cry::cry::cry:

 

Απλα θα θελα πολυ να ξερω αν υπαρχει οντως τετοια καταγγελια ...για να το χειριστω διαφορετικα.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Eγω απ'οτι καταλαβα η εν λόγω κυρία έχει κάνει πολλές μαμουνιες και την πηραν πρέφα... Για να της κανανε καταγγελία σημαίνει πως έχει χ..νη τη φωλιά της.

Μην ανχώμεσε για το τμήμα, μια χαρα θα τα παει και ουτε θα μείνει "πίσω" όπως λες γιατι είναι μικρή η απόσταση ηλικιακα τα παιδακια και μπορει η καινουρια δασκάλα να΄ναι καλη.

Που πατε και τα αφηνετε στους ιδιωτικους, καλύτερα δημόσιους από την αρχή γιατι στους ιδιωτικους κανουν πολλα παραπτώματα.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μιλησα κ με αλλες μαμαδες και μου ειπαν το ιδιο αλλα δε πιστευουμε πως τους εκανε κανεις καταγγελια. επειδη οι συμβασεις τελικα εγιναν τωρα και υπογραφηκαν αυτες τις μερες, και τα πρωτα χρηματα τωρα θα τα παρουνε, φοβαται μαλλον πως θα γινει ελεγχος και θα χει προβλημα...απλα μαλλον το πε ετσι για τη καταγγελια να δικαιολογηθει αυτο που θα κανει, και να πει και καλα πως δε γινεται αλλιως, επειδη της ειχανε αφησει πολλοι γονεις υπονοουμενα πως εχει στοιβαξει τα 24 παιδια σε μια μικρη ταξη κλπ.

 

mor@ki_K πιστευεις αν μας ειχαν παρει στο δημοσιο που χα κανει αιτηση δε θα πηγαινα? και θα μουν με το αγχος ως τις 10 σεπτεμβρη αν θα με παρουνε ως επιλαχουσα που ημουν??? η τελευταια μου λυση ητανε. Αλλα και το ωραριο του δημοσιου ειναι προβλημα για μας σαν οικογενεια. οταν σχολαμε και οι 2 στις 4μισι-5 ποιος θα παρει το παιδι στις 2-2μισι? και παλι αν μου την επαιρναν θα τη πηγαινα και θα κανα δρομολογια να φευγω απο τη δουλεια μου και να ξαναπηγαινω.(ετσι σκεφτομουν να κανω κουβεντα με τον εργοδοτη δε ξερω τελικα αν θα το δεχοτανε)...λες και ολοι δουλευουμε μεχρι τις 2. τελοσπαντων θα δειξει, αν εχω νεοτερα θα σας πω, ετσι κουβεντα να γινεται.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μηπως μπορω να δω καπου τους παιδικους που ηταν περυσι στο προγραμμα.......ειμαι καινουργια στην αθηνα και στην περιοχη και θα ηθελα να παρω μια ιδεα .αν και νομιζω πως καθε χρονο θα ειναι διαφορετικοι παιδικοι στο προγραμμα..........ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτησω εαν συνεβει και σε καποια αλλη μαμα που είναι στο πρόγραμμα, μου ζήτησαν χρηματα γιατί ακομα το ΕΣΠΑ δεν τους εχει πληρωσει και δεν μπορουν λεει να πληρωσουν τις δασκάλες. Έχει συμβει σε καποιον αλλο? Δεν ξερω τι να κανω... Μου ειπαν να τους δωσω 500? τα οποια λεει θα μου τα επιστρέψουν οταν τους πληρωσει το ΕΣΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτησω εαν συνεβει και σε καποια αλλη μαμα που είναι στο πρόγραμμα, μου ζήτησαν χρηματα γιατί ακομα το ΕΣΠΑ δεν τους εχει πληρωσει και δεν μπορουν λεει να πληρωσουν τις δασκάλες. Έχει συμβει σε καποιον αλλο? Δεν ξερω τι να κανω... Μου ειπαν να τους δωσω 500? τα οποια λεει θα μου τα επιστρέψουν οταν τους πληρωσει το ΕΣΠΑ.

 

άλλο πάλι και τούτο.... έχουν τρελλαθεί?? Εμένα προσωπικά δεν μου έχουν ζητήσει κάτι πέρα της εγγραφής στις αρχές αλλά και δεν είμαι και διατεθυμένη να πληρώσω ΤΙΠΟΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

άλλο πάλι και τούτο.... έχουν τρελλαθεί?? Εμένα προσωπικά δεν μου έχουν ζητήσει κάτι πέρα της εγγραφής στις αρχές αλλά και δεν είμαι και διατεθυμένη να πληρώσω ΤΙΠΟΤΑ!

 

Τι ναπω και εγω? Τους ειπα βέβαια να καλεσουν αν θελουν γενικη συνέλευση απο τις 15 μαμαδες που ειμαστε συνολικα στο πρόγραμμα για να αποφασίσουμε όλες μαζί, αλλα μου τα μάσησε δήθεν δεν μπορουν ολες να ερθουν και τετοια...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτησω εαν συνεβει και σε καποια αλλη μαμα που είναι στο πρόγραμμα, μου ζήτησαν χρηματα γιατί ακομα το ΕΣΠΑ δεν τους εχει πληρωσει και δεν μπορουν λεει να πληρωσουν τις δασκάλες. Έχει συμβει σε καποιον αλλο? Δεν ξερω τι να κανω... Μου ειπαν να τους δωσω 500? τα οποια λεει θα μου τα επιστρέψουν οταν τους πληρωσει το ΕΣΠΑ.

 

χμ....κατι μου θυμιζει....

οντως υπαρχει μεγαλο προβλημα φετος με τα λεφτα του ΕΣΠΑ...

Ειμαι αναπληρωτρια καθηγητρια φετος σε δημοτικο μεσω ΕΣΠΑ....

Μεχρι πριν λιγες μερες ήμουν απληρωτη επις τρεις μηνες..

Και τωρα εχω πληρωθει μονο ενα διμηνο.....

 

Γενικα φετος οτι προγραμμα εχει εκπονηθει μεσω ΕΣΠΑ εχει προβλημα στις πληρωμες....

 

Αν επιμένει να παρεις τηλεφωνο στην ΕΕΤΑΑ να τους το πεις....

 

Link to comment
Share on other sites

στο σαιτ της εετα αναφερει:

 

ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 22 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2010 ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΤΩΝ ΦΟΡΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ ΤΟΥΣ.

Αρα οπου να ναι λογικα θα γινει ελεγχος στους παιδικους, αν δεν εχει ηδη γινει, και αν ειναι ολα καλα και συμφωνα με οσα εχει ορισει το προγραμμα θα πρεπει να παρουνε τα χρηματα τους.

 

Αν ομως 15 ειστε στο προγραμμα απο το σταθμο αυτο, (θα χει και αλλα παιδακια που πληρωνουν κανονικα,ε?) μου φαινεται δικαιολογια λιγο να μην εχει να πληρωσει τις δασκαλες. Κανονικα θα πρεπει να εχει χρηματα για μισθους απο τα τοσα παιδακια που πληρωνουν!!! Εμας ολοι στο σταθμο ειναι απο το προγραμμα. Με τη λογικη αυτη δε θα πρεπε να μας ζητησει σε εμας ο σταθμος λεφτα>>>>?

 

Το οτι δεν ειχαν πληρωθει απο εσπα και δεν ειχε υπογραφη συμβαση ακομη ενω τα παιδια μας πηγαιναν κανονικα στους σταθμους, μας το χαν πει και απο το σταθμο τον δικο μας, τελος Οκτωβρη που ειχαμε συνελευση γονεων. Δε νομιζω να ειναι "ψεμα".

 

Αλλα εσυ πες πως τα δινεις, πως ξερεις πως θα στα επιστρεψουν μετα και δε θα βρουν αλλη δικαιολογια για να τα κρατησουνε?

 

Παντως προσοχη αν αποφασισετε να κανετε καταγγελια σε εναν σταθμο για οποιοδηποτε λογο. Εμεις που ρωτησαμε μας ειπαν πως αν για τον οποιοδηποτε λογο ο σταθμος καταγγελθει και αποφασιστει να βγει απο το προγραμμα, τα παιδακια θα μεινουν "στο δρομο" γιατι ολες οι θεσεις παιδιων στο νομο εχουν συμπληρωθει... Δυστυχως ειναι ετσι το συστημα που και να θελεις να κανεις τη καταγγελια, δε μπορεις γιατι θα μεινουν χωρις σταθμο τοσα παιδακια....Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα....

 

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ αν γνωριζετε, οποια ξερει-εχει ακουσει κατι ... ΞΕΡΕΤΕ αν μια δασκαλα-βρεφονηπιαγωγος μπορει να διοριστει πχ στη μεση του ετους? δηλ. να δουλευει σε ιδ. σταθμο και να διοριστει πχ τον Δεκεμβρη στο δημοσιο????

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

 

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ αν γνωριζετε, οποια ξερει-εχει ακουσει κατι ... ΞΕΡΕΤΕ αν μια δασκαλα-βρεφονηπιαγωγος μπορει να διοριστει πχ στη μεση του ετους? δηλ. να δουλευει σε ιδ. σταθμο και να διοριστει πχ τον Δεκεμβρη στο δημοσιο????

 

Ναι μπορει.....

οπως στελνουν καθηγητες τον Γενάρη , τον Μαρτη σε θεση......

Παει αναλογα με τις ελλειψεις και τα κενα, αν εχει βγει κενο που πρεπει να καλυφθει οπωσδηποτε μπορει να σε στειλει και Μαιο πχ....

Εμενα με ειχαν φωναξει μια χρονια για αναπληρωση Απριλη μηνα......

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...