Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

serafino δε καταλαβα το λαθος που εκανα. εγω αναρωτηθηκα αν τα κουριερ ισχυουν ( αν και ειμαι σχεδον σιγουρη πως θα ισχυουν απ τη στιγμη που ειναι στη προσκληση ενδιαφεροντος κα αφου δεν ειναι υποχρεωμενοι ολοι να κοιτουν το σαιτ καθε μερα μπας και τους ερθει να βγαλουν ανακοινωση!...)

 

Το λαθος

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΣΤΟΥς ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ.

 

ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΤΗς ΕΕΤΑΑ Ως ΤΙΣ 17:00.

 

ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλους και όλες!

 

Ο γιος μου στις 31/12/2011 θα είναι 2 ετών 7 μηνών και 28 ημερών. Έβαλα ως ηλικία 2 ετών και 8 μηνών... Να το διορθώσω?

 

Επίσης, ως ένα από τα δικαιολογητικά ζητούν ΄

"αντίγραφο μηχανογραφημένων ενσήμων του δευτέρου ή τουλάχιστον του πρώτου τριμήνου του 2010 ή σχετική βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα ή αντίγραφο της αναγγελίας πρόσληψής της ή αντίγραφο σύμβασης με τον εργοδότη"

 

ο σύζυγός μου πήρε σήμερα από το ΙΚΑ (κι όμως, εξυπηρετούσαν κανονικά) θεωρημένη εκτύπωση ενσήμων για όλο το 2010 και άλλη μία με το πρώτο τρίμηνο του 2011. Η υπάλληλος δεν είχε ιδέα για το πρόγραμμα και επέμενε ότι θα μας χρειαστούν τα ένσημα των δύο τελευταίων χρόνων...

Είναι άραγε ΟΚ ή δεν είναι αυτό που ζήτησαν?

 

Ευχαριστώ!!!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και όλες!

 

Ο γιος μου στις 31/12/2011 θα είναι 2 ετών 7 μηνών και 28 ημερών. Έβαλα ως ηλικία 2 ετών και 8 μηνών... Να το διορθώσω?

 

Επίσης, ως ένα από τα δικαιολογητικά ζητούν ΄

"αντίγραφο μηχανογραφημένων ενσήμων του δευτέρου ή τουλάχιστον του πρώτου τριμήνου του 2010 ή σχετική βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα ή αντίγραφο της αναγγελίας πρόσληψής της ή αντίγραφο σύμβασης με τον εργοδότη"

 

ο σύζυγός μου πήρε σήμερα από το ΙΚΑ (κι όμως, εξυπηρετούσαν κανονικά) θεωρημένη εκτύπωση ενσήμων για όλο το 2010 και άλλη μία με το πρώτο τρίμηνο του 2011. Η υπάλληλος δεν είχε ιδέα για το πρόγραμμα και επέμενε ότι θα μας χρειαστούν τα ένσημα των δύο τελευταίων χρόνων...

Είναι άραγε ΟΚ ή δεν είναι αυτό που ζήτησαν?

 

Ευχαριστώ!!!

 

να το διορθωσεις.Θέλει συμπλρωμένα χρόνια και συμπληρωμένοι μήνες.

(φαντάσου , ο δικός μου στις 31/12/11 θα ε.ιναι 4 χρ. 11 μην. και 20 ημ.

Αν έβαζα ,γι 10 μέρες που λείπουν, 5 χρονών , θα τρώγαμε πόρτα από το πρόγραμμα ως μεγάλοι.

 

Αρκούν τα ένσημα του 2010.Και η γυναίκα μου όλου του ΄10 έβαλε.

Link to comment
Share on other sites

σεραφινο ευχαριστω. παντως εδω ξερω εναν τουλαχιστον σταθμο δημοτικο ο οποιος μαζευει τις αιτησεις απο ολους τους γονεις και τις στελνει αυτος. το κανει καθε χρονο και παιρνει ολα τα παιδακια που κανουν αιτηση εκει. οποτε διαβαζοντας το μου φανηκε πολυ λογικο μιας και ο δικος μας σταθμος εκτυπωνει και δινει αιτησεις. τελοσπαντων μπορει οποιος παρει τηλ αυριο να ρωτησει να μας φυγει η περιεργεια... οντως ενα κομα πως κανει τη διαφορα ε????

 

eleni_k θελουν τα ενσημα του 2010 ακριβως οπως τα λεει στα υπογραμισμενα...ασε την υπαλληλο να λεει. Να ρωτησω κατι: τα δικα σου ενσημα πηρε ο συζυγος σου ε? (δε το διευκρινιζεις αλλα αν πηρε τα δικα του δε κανουν):P:P:P

αν εχεις και αναγγελια προσληψης βαλτη κι αυτη μεσα εγω την εβαλα κ περσι κ φετος κακο δε κανει.

τωρα για την ηλικια τι να σου πω. εγω εβαλα ακριβως τοσων ετων τοσων μηνων και τοσων ημερων. δε νομιζω ναναι και προβλημα αλλωστε πιο πριν εχεις ηδη γραψει ολογραφως την ημ. γεννησης....

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, δεν τα πάω καλά με τις αιτήσεις που αφορούν δημόσιο κι έχω φοβερές ανασφάλειες...

 

Σεραφίνο, έχεις δίκιο, δεν το σκέφτηκα έτσι. Με αυτόν τον τρόπο ένα παιδάκι που γεννήθηκε 01/01/07, αν δήλωνε 5 θα έμενε εκτός!.. Οπότε θα βάλω 2 ετών και 7 μηνών, έτσι?

 

ν & α τα δικά μου ένσημα πήρε! Επειδή στα υπογραμισμένα λέει "μηχανογραφημένα ένσημα β' ή έστω α' τριμήνου 2010" ρωτάω, από ότι καταλαβαίνω θέλει επικυρωμένο αντίγραφο των τριμηνιαίων ενσήμων που στέλνει το ΙΚΑ αλλά που φυσικά δεν έχουμε λάβει ακόμα!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σεραφινο ευχαριστω. παντως εδω ξερω εναν τουλαχιστον σταθμο δημοτικο ο οποιος μαζευει τις αιτησεις απο ολους τους γονεις και τις στελνει αυτος. το κανει καθε χρονο και παιρνει ολα τα παιδακια που κανουν αιτηση εκει. οποτε διαβαζοντας το μου φανηκε πολυ λογικο μιας και ο δικος μας σταθμος εκτυπωνει και δινει αιτησεις. τελοσπαντων μπορει οποιος παρει τηλ αυριο να ρωτησει να μας φυγει η περιεργεια... οντως ενα κομα πως κανει τη διαφορα ε????

 

Κάθε σταθμός μπορεί να κάνει ό,τι νομίζει καλλίτερο γι αυτόν και τους πελάτες της,αλλά κανένας σταθμός δεν μπορεί να εξασφαλίσει πως θα πάρει όλα τα παιδιά που θα κάνουν αίτηση εκεί ή όσα θα τους μαζέψει αυτός(ο σταθμός) τα χαρτιά.

 

ΟΙ ΘΕΣΕΙς ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΌ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΧΩΡΙς ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ.

 

Ολα τα άλλα που μπορεί να λενε οι σταθμοί είναι παραμυθιάσματα.

 

Όχι πως είναι κακό,αν τον εμπιστεύεστε, να δώσετε τα χαρτιά σας στον παιδικό,αν σας πει πως θα τα μαζέψει , αλλά αυτό δεν σας εξασφαλίζει ΤΙΠΟΤΑ.

Το πιο ασφαλές είναι να τα καταθέσετε μόνοι σας.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, δεν τα πάω καλά με τις αιτήσεις που αφορούν δημόσιο κι έχω φοβερές ανασφάλειες...

 

Σεραφίνο, έχεις δίκιο, δεν το σκέφτηκα έτσι. Με αυτόν τον τρόπο ένα παιδάκι που γεννήθηκε 01/01/07, αν δήλωνε 5 θα έμενε εκτός!.. Οπότε θα βάλω 2 ετών και 7 μηνών, έτσι?

 

ν & α τα δικά μου ένσημα πήρε! Επειδή στα υπογραμισμένα λέει "μηχανογραφημένα ένσημα β' ή έστω α' τριμήνου 2010" ρωτάω, από ότι καταλαβαίνω θέλει επικυρωμένο αντίγραφο των τριμηνιαίων ενσήμων που στέλνει το ΙΚΑ αλλά που φυσικά δεν έχουμε λάβει ακόμα!

 

Ακριβώς, 2 & 7

Τα ένσημα μια χαρά τα πήρες,αρκούν.

Link to comment
Share on other sites

Αναγγελία πρόσληψης? Τι ακριβώς είναι αυτό? Έχω αντίγραφο σύμβασης, είναι όμως από το 2002 που έγινε η πρόσληψή μου (αν αυτό είναι η αναγγελία.... το έχω!!!!)... Πως είναι δυνατόν να ισχύει αυτό από τότε? Πώς μπορούν να ξέρουν ότι δεν έχω απολυθεί?

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αναγγελία πρόσληψης? Τι ακριβώς είναι αυτό? Έχω αντίγραφο σύμβασης, είναι όμως από το 2002 που έγινε η πρόσληψή μου (αν αυτό είναι η αναγγελία.... το έχω!!!!)... Πως είναι δυνατόν να ισχύει αυτό από τότε? Πώς μπορούν να ξέρουν ότι δεν έχω απολυθεί?

 

Σου χρειάζεται;

Αν είσαι μισθωτή και έχεις τα ένσημα του ΄10 από το ΙΚΑ , ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

Σου χρειάζεται;

Αν είσαι μισθωτή και έχεις τα ένσημα του ΄10 από το ΙΚΑ , ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ.

 

Έχεις δίκιο!:P:p:p

 

Νιώθω όμως ότι παίζουν με τις λέξεις και φοβάμαι ότι μπορεί να απορριφθεί μία αίτηση χωρίς λόγο!!!

 

Οι ανασφάλειες που λέγαμε!!!:wink:

 

Χίλια ευχαριστώ!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια, εμενα με πηραν τηλεφωνο απο τον παιδικο σταθμο που εχω κανει ηδη αιτηση (εκτος προγραμματος επιδοτησης) και μου ειπαν να τους παω εκει, συμπληρωματικα την ταυτοτητα μου επικυρωμενη και τα ενσημα για την επιδοτηση..

 

μιας και δεν εχω κανει ακομα τις αιτησεις μου, ξερετε αν αυτο ισχυει για ολους τους παιδικους που θελω?

Link to comment
Share on other sites

Φυστικάκι τους παιδικούς σταθμούς που συμμετέχουν θα τους βρεις εδώ http://www.eetaa.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi/2011-06-17_oristika-domon/

 

ψάξε για αυτούς που σε βολεύουν. Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι στην πόλη σου, αρκεί να είναι στο νομό...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τους εχω βρει ηδη εγω λενιω μου...

 

Τώρα κατάλαβα τί ρωτάς!!!

 

Θα συμφωνήσω με τον Σεραφίνο παραπάνω,

 

"Όχι πως είναι κακό,αν τον εμπιστεύεστε, να δώσετε τα χαρτιά σας στον παιδικό,αν σας πει πως θα τα μαζέψει , αλλά αυτό δεν σας εξασφαλίζει ΤΙΠΟΤΑ.

Το πιο ασφαλές είναι να τα καταθέσετε μόνοι σας. "

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Aυτό λέμε,είναι διαφορετικά πράγματα,οπότε,στην επιλογή μέσω ΕΣΠΑ δε θα κάνεις τίποτα μιας και τα χαρτιά θα σταλούν απο ΕΕΤΑΑ κατευθείαν στο σταθμό που θα σας πάρουν,στο δε σταθμό που θα σας επιλέξουν με τροφεία,απλά δε θα πας,ή μάλλον πήγαινε να τους ενημερώσεις για να πάρουν την επόμενη επιλαχούσα ίσως.

ωραια ευχαριστω πολυ καλυφτηκα :cool:

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ήταν έτσι αλλά εγώ ξέρω ότι αυτοί διαλέγουν

και δεν το γράφω τυχαία αλλά συμβαίνει δυστυχώς

οι σταθμοί διαλέγουν αναλόγως με το που μένει το κάθε παιδάκι

και αν βολεύει το σχολικό να περνάει κλπ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτο ειναι λιγο πολυ λογικο. υπαρχει μια ακτινα που εξυπηρετουν οι σταθμοι. δε μπορει να ναι ο σταθμος πχ στη γλυφαδα κι εσυ να μενεις στα λιοσια και να θελεις το σχολικο να ρχεται εκει...λιγο ακραιο παραδειγμα αποστασης αλλα καταλαβαινεις τι θελω να πω, ουτε εσυ θα θελες το παιδακι σου να μπαινει στο πουλμαν στις 7 και να φτανει στις 9 στο σχολειο επειδη το πουλμαν πρεπει να φτασει κ να παραλαβει παιδακια παρα πολλα χλμ μακρια.

αλλωστε υπαρχουν οι δημοτικοι σταθμοι που δεν εχουν καθολου μετακινηση οποτε δε μπορει να πει κανεις πως διαλεγουν και αυτοι!

 

επισης φετος ειδα πως ολοι οι σταθμοι γραφουν περιοχες μετακινησησ για να αποφυγουν τα περσινα που εγινε χαμος και καλα κανουν θα λεγα. επιλογη σου ειναι τι θα δηλωσεις αφου βλεπεις που πανε και που οχι...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δε νομίζω να είναι πολλές οι μαμάδες που θέλουν αν στείλουν τα παιδάκια τους σε σχολείο μακρυνής περιοχής..

 

Καλή επιτυχία σε όλες τις μανούλες και μακάρι να πάρουν όσα παιδάκια το έχουν πραγματικά ανάγκη;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...