Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αφου βρε μαεστρία μου ζητάνε εκκαθαριστικό για έσοδα του 2009... Χαίρω πολύ ravT... Το 2009 δούλευα, είχα πάρει επιδόματα, ο άνδρας μου πληρωνόταν κανονικά όχι με απίστευτες μειώσεις κ.ο.κ.

Ας μας ζητούσαν το φετινό...

 

ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια περίπτωση κι εγώ κορίτσι!

 

Θα τα βάλεις και τα τρια μαζί, μη αγχωνεσαι.

 

και την καρτα σου ανεργιας

 

και την εξατομικευμένη προσέγγιση

 

και την βεβαιωση οτι εχεις παρει επιδοματα ανεργιας απο τον οαεδ.

 

Ρε συ καλαμάρι καλά που δεν τα 'στειλα τα χαρτιά!!! Και τα τρία θέλει; Δηλαδή να βάλω Χ και στα τρία κουτάκια στην αίτηση; Και τότε ΓΙΑΤΙ το "ή"; Δεν πιστεύω ρε συ να μας ακυρώσουν γι' αυτή τη βλακεία; :shock:

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ κοπελιές!

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πήρα στην ΕΕΤΑΑ στην Αθήνα τηλέφωνο και μου είπαν ότι αν είσαι σε ταμείο ανεργίας θέλει μόνο το "23", την απόφαση ότι μπαίνεις στο επίδομα ανεργίας.

 

Εγώ θα τα στείλω έτσι, κι αν προκύψει καμιά βλακεία, κάνω ένσταση!!

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω που ειμαι 38 ετων τι ειμαι ηλικιωμένη ??????/ Πρεπει να κανω μονογραφη και να γραψω την ηλικια μου???????/ Γνωριζει καποια κοπελα να μου απαντησει?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια πήρα στην ΕΕΤΑΑ στην Αθήνα τηλέφωνο και μου είπαν ότι αν είσαι σε ταμείο ανεργίας θέλει μόνο το "23", την απόφαση ότι μπαίνεις στο επίδομα ανεργίας.

 

Εγώ θα τα στείλω έτσι, κι αν προκύψει καμιά βλακεία, κάνω ένσταση!!

 

καλημέρα, μάλλον δεν ξέρουν τι τους γίνεται!!! ξέρουν να λένε μόνο ότι η αίτηση είναι ξεκάθαρη! εμένα μου είπαν να βάλω και τα τρία χαρτιά εφόσον τα έχω! Τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω οτι εχετε στειλτε το. μπορει μεσα στο χαμο να χασουν το ενα πχ...εδω εγω εβαλα και αναγγελια προσληψης και βεβεαιωση εργοδοτη για να μαι σιγουρη.

Βεβαιω στο τελος θα τα συρραψω ολα μαζι με τη ζελατινα για να μαι σιγουρη πως τα χαρτια μου δε θα κανουν φτερα κατα λαθος...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, μάλλον δεν ξέρουν τι τους γίνεται!!! ξέρουν να λένε μόνο ότι η αίτηση είναι ξεκάθαρη! εμένα μου είπαν να βάλω και τα τρία χαρτιά εφόσον τα έχω! Τι να πω?

 

Tα χάπια μου!!!

 

Να ρωτήσω, όταν λένε δελτίο ανεργίας σε ισχύ, βγάζουμε φωτ/πία την κάρτα ανεργίας και την επικυρώνουμε;;;

Και βεβαίωση εξατομικευμένης; Από την εργασιακή σύμβουλο;

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήρα και εγώ την απάντησή μου στο ερώτημα προς την ΕΕΤΑΑ γιατί εξαιρούνται οι μητέρες δημόσιοι υπάλληλοι και όχι οι πατέρες δημόσιοι υπάλληλοι (στο δήμο μου και οι 3 δημοτικοί παιδικοί σταθμοί μπήκαν στο πρόγραμμα για 2 συνεχόμενη χρονιά με αποτέλεσμα να είμαι εκτός από την αρχή) και είναι αυτή:

"ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.

Η ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΣΦΑΛΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΜΗΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ."

Και εγώ που νόμιζα ότι το πρόγραμμα έλεγε Δράση εναρμόνισης οικογενειακής και επαγγελματικής ζωής".

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια περίπτωση κι εγώ κορίτσι!

 

 

 

Ρε συ καλαμάρι καλά που δεν τα 'στειλα τα χαρτιά!!! Και τα τρία θέλει; Δηλαδή να βάλω Χ και στα τρία κουτάκια στην αίτηση; Και τότε ΓΙΑΤΙ το "ή"; Δεν πιστεύω ρε συ να μας ακυρώσουν γι' αυτή τη βλακεία; :shock:

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ κοπελιές!

 

Εγώ σου ειπα....να βγει ακυρη απο εξτρα χαρτιά δεν παιζει ως σενάριο....

 

Για αυτο βάλτα ολα και εκεινοι ξέρουν τι θα μετρήσουν.

 

 

εγω λεω οτι εχετε στειλτε το. μπορει μεσα στο χαμο να χασουν το ενα πχ...εδω εγω εβαλα και αναγγελια προσληψης και βεβεαιωση εργοδοτη για να μαι σιγουρη.

Βεβαιω στο τελος θα τα συρραψω ολα μαζι με τη ζελατινα για να μαι σιγουρη πως τα χαρτια μου δε θα κανουν φτερα κατα λαθος...

 

Και πολύ καλά θα κάνεις!!

 

Tα χάπια μου!!!

 

Να ρωτήσω, όταν λένε δελτίο ανεργίας σε ισχύ, βγάζουμε φωτ/πία την κάρτα ανεργίας και την επικυρώνουμε;;;

Και βεβαίωση εξατομικευμένης; Από την εργασιακή σύμβουλο;

 

Δελτιο ανεργιας ειναι οντως η κάρτα, περυσι την εστειλα με φωτοτυπια επικυρωμένη.

 

Βεβαιωση εξατομικευμένης προσέγγισης ειναι η συνέντευξη στον συμβουλο καλά τα λες, σε δυο λεπτά βγαινει.

 

Κ θα ζητήσεις βεβαιωση για το αν εχεις παρει επιδόματα οαεδ τα τελευταια δυο χρονια.

 

Εκει ήμουν , οαεδ δηλαδη, ειναι ενημερωμένοι και ερχονταν συνέχεια μανουλες για την εξατομικευμένη και για την βεβαιωση.

 

Ουφφφφ τα τελειωσα ολα....!

 

Τωρα μου εμειναν οι αιτήσεις ....για να ξαναπροσληφθω στην εκπαιδευση... :?

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα

εσεις που το ψαξατε πειτε μου λιγο αν γνωριζετε..

με πηραν τηλεφωνο απο τα γραφεια του παιδικου και μου ειπαν να κανουμε τα χαρτια για το προγραμμα... εμεις ομως λογω χαμηλου εισοδηματος και τριτεκνιας δεν πληρωνουμε τιποτα στον παιδικο... πρεπει να κανω τα χαρτια αυτα για να μας παρουν χωρις να πληρωσουμε??? εχω μπερδευτει...

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

andico είναι ξεκάθαρο εδώ και 3 ολόκληρα χρόνια που υπάρχει το πρόγραμμα ότι αφορά τις μητέρες και τις επιδοτεί για να μπορούν να εναρμονίσουν οικογένεια και δουλειά...

Δε καταλαβαίνω τι σε μπερδεύει...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koρίτσια μια ερώτηση. Εγώ έχω δηλώσει 1 Δημοτικό Σταθμό και τρεις ιδιωτικούς. Στην αίτηση τη ηλικία συμπληρώνω για τα παιδιά μου (2 αιτήσεις έκανα); Για 31/12 ή 01/09;

 

H λογική λέει να βάλετε την ηλικία στις 1/9 (μιας και η 1/9 αυτονόητα περιλαμβάνει και το όριο των 2,5 ετών στις 31/12) ,εφόσον δηλώνετε και δημοτικούς βρεφονηπιακούς.Απλά οι βλάκες ξεχάσαν αυτό το "και" στην αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου ειπα....να βγει ακυρη απο εξτρα χαρτιά δεν παιζει ως σενάριο....

 

Για αυτο βάλτα ολα και εκεινοι ξέρουν τι θα μετρήσουν.

 

Δελτιο ανεργιας ειναι οντως η κάρτα, περυσι την εστειλα με φωτοτυπια επικυρωμένη.

 

Βεβαιωση εξατομικευμένης προσέγγισης ειναι η συνέντευξη στον συμβουλο καλά τα λες, σε δυο λεπτά βγαινει.

 

Tη βεβαίωση απ' το ταμείο την έχω, γιατί είμαι ΤΩΡΑ στο ταμείο, την επικύρωσα κιόλας. Θα ξαναστέλνω τον χάζμπαντ για επικύρωση της κάρτας.

 

Εξατομικευμένη είχα κάνει, απλά μου 'χε βάλει ένα αυτοκολλητάκι στην κάρτα η σύμβουλος. Φαντάζομαι δίνει χαρτί βεβαιωσης έτσι; Μη ψαχνόμαστε και στον ΟΑΕΔ!

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα

εσεις που το ψαξατε πειτε μου λιγο αν γνωριζετε..

με πηραν τηλεφωνο απο τα γραφεια του παιδικου και μου ειπαν να κανουμε τα χαρτια για το προγραμμα... εμεις ομως λογω χαμηλου εισοδηματος και τριτεκνιας δεν πληρωνουμε τιποτα στον παιδικο... πρεπει να κανω τα χαρτια αυτα για να μας παρουν χωρις να πληρωσουμε??? εχω μπερδευτει...

 

απο ο,τι καταλαβαινω ο σταθμος ειναι δημοτικος ε? μαθε αν εχει δωσει ολες τις θεσεις του στο προγραμμα. αν τις εχει δωσει ολες, τοτε πρεπει οπωσδηποτε να κανεις τα χαρτια σου.

Link to comment
Share on other sites

απο ο,τι καταλαβαινω ο σταθμος ειναι δημοτικος ε? μαθε αν εχει δωσει ολες τις θεσεις του στο προγραμμα. αν τις εχει δωσει ολες, τοτε πρεπει οπωσδηποτε να κανεις τα χαρτια σου.

 

ναι δημοτικος ειναι....

αν παρω τηλ στην διευθυντρια του παιδικου θα ξερει να μου πει αραγε?

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ την απάντησή μου στο ερώτημα προς την ΕΕΤΑΑ γιατί εξαιρούνται οι μητέρες δημόσιοι υπάλληλοι και όχι οι πατέρες δημόσιοι υπάλληλοι (στο δήμο μου και οι 3 δημοτικοί παιδικοί σταθμοί μπήκαν στο πρόγραμμα για 2 συνεχόμενη χρονιά με αποτέλεσμα να είμαι εκτός από την αρχή) και είναι αυτή:

"ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.

Η ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΣΦΑΛΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΜΗΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ."

Και εγώ που νόμιζα ότι το πρόγραμμα έλεγε Δράση εναρμόνισης οικογενειακής και επαγγελματικής ζωής".

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ,στην Ελλάδα,μέχρι που κατέφτασαν οι βάρβαροι*,οι Έλληνες πολίτες ήταν διαχωρισμένοι σε δυο μεγάλες κατηγορίες: οι του ΔΗΜΟΣΙΟΥ και οι ΑΛΛΟΙ.

Δεν χρειάζεται να πούμε ποιοι ήταν οι "ριγμένοι"

 

*Από την ώρα που κατέβηκαν οι βάρβαροι,βαδίζουμε προς ολοταχώς για την εξάλειψη των διαφορών αλλά προς την ήδη υποβαθμισμένη ποιότητα ζωής των "ΑΛΛΩΝ".

Link to comment
Share on other sites

andico είναι ξεκάθαρο εδώ και 3 ολόκληρα χρόνια που υπάρχει το πρόγραμμα ότι αφορά τις μητέρες και τις επιδοτεί για να μπορούν να εναρμονίσουν οικογένεια και δουλειά...

Δε καταλαβαίνω τι σε μπερδεύει...

 

 

οχι, εχει δικιο η andico. αποκλειονται οι δημοσιοι υπαλληλοι απο το προγραμμα. εγω πιστευω οτι αρχικα το προγραμμα δημιουργηθηκε για τις γυναικες που λογω παιδιων, δυσκολευονται με το επαγγελμα. πχ, ανεργες, ιδιωτικοι υπαλληλοι, αυτοαπασχολουμενες κτλ. οι δημοσιοι υπαλληλοι, ειτε εχουν παιδια ειτε οχι, τη δουλεια τους την εχουν σιγουρη. τωρα, το αν οι δημοι αποφασισαν ξαφνικα να δωσουν ΟΛΕΣ τις θεσεις απο τους δημοτικους παιδικους σταθμους στο προγραμμα για να παρουν παραπανω λεφτα, αυτό ειναι αλλο θεμα, που κατα τη γνωμη μου φτανει μεχρι τα ορια του ρατσισμου. γιατι αποκλειει αυτοματως και ρατσιστικα μια μεγάλη κοινωνικη ομαδα.

Link to comment
Share on other sites

ναι δημοτικος ειναι....

αν παρω τηλ στην διευθυντρια του παιδικου θα ξερει να μου πει αραγε?

 

 

ναι, αυτη ειναι η μονη που θα ξερει!!! και στον δικο μας δημοτικο παιδικο ετσι εγινε. δωσανε ολες τις θεσεις στο προγραμμα

Link to comment
Share on other sites

το αν οι δημοι αποφασισαν ξαφνικα να δωσουν ΟΛΕΣ τις θεσεις απο τους δημοτικους παιδικους σταθμους στο προγραμμα για να παρουν παραπανω λεφτα, αυτό ειναι αλλο θεμα, που κατα τη γνωμη μου φτανει μεχρι τα ορια του ρατσισμου. γιατι αποκλειει αυτοματως και ρατσιστικα μια μεγάλη κοινωνικη ομαδα.

 

Όντως αυτό δεν είναι δίκαιο, ειδικά αν μια μαμά ΔΕΝ δικαιούται να συμμετάσχει καθόλου στο πρόγραμμα! :(

Κι εγώ σ' έναν απ' αυτούς που ήθελα να κάνω, είδα ότι έχει δώσει 35 θέσεις, μάλλον όλες!

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...