Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Από ποια ηλικία είναι ασφαλές να χρησιμοποιήσει πλαστελίνες ένα παιδάκι?

Θέλω να βρω καινούργια ενδιαφέροντα για τον Προδρομούλη μου, που είναι σχεδόν 28 μηνών. Θέλω να του βρώ καινούργια ενδιαφέροντα δημιουργικά για μεσα στο σπίτι, πήρα μερικές ιδέες από το site (δοκίμασα σαπουνόφουσκες αλλά δεν του κράτησαν για πολυ το ενδιαφέρον δεν μπορούσε να φυσάει καλά για να τις κάνει ο ίδιος) Αυτό το διάστημα αγαπημένες ασχολίες του είναι τα βιβλία (ανέκαθεν) και τα τουβλάκια. Έσείς μανούλες με τι άλλο απασχολείτε τα αγγελούδια σας;

0IBKp3.png JgEip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπορείς να του δώσεις πλαστελίνες αρκεί να είσαι και εσύ μαζί του για να μη προσπαθήσει να δοκιμάσει τη γεύση του.

Κάτι ακόμα που μπορείς να του δώσεις είναι δαχτυλομπογιές.Τους αρέσουν πολύ!!!!!!

Βέβαια θα πρέπει να πάρεις κάποιες προφυλάξεις όπως μουσαμά στο πάτωμα,χαρτί στο τραπέζι(για να μη λερώσει),και μια παλιά μπλούζα του μπαμπά για να μη λερώθει.Αν και αυτές βγαίνουν με νερό.

Πολύ ωραία παιχνίδια και εκπαιδευτικά μάλιστα έχει και το ELC.Εμένα οι δικές μου έχουν ξετρελαθεί με όποιο παιχνίδι και αν τους έχω πάρει.Και έχει και πολυ ωραίες ιδέες για κατασκευές για όλες τις ηλικίες.Και τα παραπάνω που ανέφερα(πλαστελίνες και δαχτυλομπογιές).

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι είναι και θέμα παιδιού..

ο γιος μου ποτέ δεν έβαλε τίποτα στο στόμα και έπαιζε με πλαστελίνες από 1 ετους, χωρίς πρόβλημα

η κοράκλα μου όμως, ήταν και είναι , ένα ζουζούνι που δεν της πολυέχω εμπιστοσύνη και ακόμη και τώρα που είναι 4 όταν παίζουνε με πλαστελίνες, την έχω στο νου μου και την προσέχω! για να καταλάβεις από τα 2,5 και μετά της έδωσα πλαστελίνες και με επιφύλαξη ..

γενικά θέλουν επίβλεψη τα παιδιά γιατί είναι απρόβλεπτα... πριν 2 εβδομάδες έρχεται η κόρη μου με κλάματα και μου λέει "μαμά δεν βγαίνει η πετρούλα" και μου δείχνει τη μύτη της!! ε!λοιπόν τώρα που είναι 4 έβαλε στη μύτη της πετρούλα, που ευτυχώς της την εβγαλε ο μπαμπάς της ανώδυνα..

 

πάντως γενικά οι πλαστελίνες και η ζωγραφική αρέσει πολύ στα πιτσιρίκια :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είπα απλά και μόνο γιατί δεν ξέρω το παιδί της κοπέλας.Και βέβαια είναι θέμα παιδιού.Εμένα και οι δύο ευτυχώς ούτε έχουν βάλει ποτέ τίποτα στο στόμα ούτε έχουν τραβήξει τραπεζομάντηλο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στον εμπόριο πλαστελίνες που είναι ειδικές για τα μικρά παιδιά και όχι αυτές που είχαμε εμείς στα παιδικά μας χρόνια (εγώ είμαι 34 ετών δεν ξέρω για σένα). Πάντως αυτές που κυκλοφορούν είναι νομίζω της PLAY DOH (δεν ξέρω αν το γράφω καλά) και είναι ειδικές για μικρά παιδάκια. Υπάρχουν στα περισσότερα μεγάλα καταστήματα με παιχνίδια και μάλιστα η συσκευασία τους είναι συνήθως ένα κουτί με επιμέρους μικρά κουτάκια με το κάθε χρώμα ξεχωριστά ενώ πολύ πρακτικά είναι τα μικρά κουβαδάκια που εκτός από τις πλαστελίνες σε διάφορα χρώματα έχει και κουπάκια με διάφορα σχέδια.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ το είπα απλά και μόνο γιατί δεν ξέρω το παιδί της κοπέλας.Και βέβαια είναι θέμα παιδιού.Εμένα και οι δύο ευτυχώς ούτε έχουν βάλει ποτέ τίποτα στο στόμα ούτε έχουν τραβήξει τραπεζομάντηλο κλπ.

 

Καλά ευτυχώς τραπεζομάντηλα κλπ δεν έχουν τραβήξει, αλλά το να βάλει η μικρή στο στόμα της πράγματα :D δεν το συζητώ !!!!!

 

άσχετο (και σιχαμερό..) κολλητη της αδερφής μου μας έλεγε ότι μικρή, δεν ξέρω πόσο αλλά η ίδια δεν το θυμάται, η μητέρα της την είχε βρει με μια κατσαρίδα στο στόμα.....μπλιαχ!!!

και η διπλανή μου στο λύκειο, μου έλεγε ότι μικρή έτρωγε τα μυρμήγκια....

 

ελπίζω να μην σας έκανα να ξεράσετε :oops:

αχ! Ελλη για να ξέρεις πόσο τυχερή είσαι :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στον εμπόριο πλαστελίνες που είναι ειδικές για τα μικρά παιδιά και όχι αυτές που είχαμε εμείς στα παιδικά μας χρόνια (εγώ είμαι 34 ετών δεν ξέρω για σένα). Πάντως αυτές που κυκλοφορούν είναι νομίζω της PLAY DOH (δεν ξέρω αν το γράφω καλά) και είναι ειδικές για μικρά παιδάκια. Υπάρχουν στα περισσότερα μεγάλα καταστήματα με παιχνίδια και μάλιστα η συσκευασία τους είναι συνήθως ένα κουτί με επιμέρους μικρά κουτάκια με το κάθε χρώμα ξεχωριστά ενώ πολύ πρακτικά είναι τα μικρά κουβαδάκια που εκτός από τις πλαστελίνες σε διάφορα χρώματα έχει και κουπάκια με διάφορα σχέδια.

Και εγώ 34 είμαι, οπότε ναι με τις ιδιες πλαστελίνες παίζαμε! :) Τώρα που το αναφερες, αυτές της PLAY DOH τις είχα ακουστά, (μα εντελώς όμως ξέχασα την υπαρξή τους).

Σας ευχαριστώ ολες κορίτσια για τις ιδέες, και οι δακτυλομπογιές είναι μια δημιουργική λυση όντως.

0IBKp3.png JgEip3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις PLAY DOH δεν τις δοκιμασα.. Ειχε παρει κατι αλλες και εβγαζαν πολύ χρώμα, νευρίασα και τις πεταξα :cry: ... Θα τις παρω, ειδικά τωρα που ειναι και καλοκαιρι και βγαινουμε στο μπαλκονι να παιξει ειναι ο,τι πρεπει...

 

Παρεπιμπτόντως κι εγώ 34 ειμαι :wink:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

[και η διπλανή μου στο λύκειο, μου έλεγε ότι μικρή έτρωγε τα μυρμήγκια....

 

Εμένα η μεγάλη μου ξαδέλφη από την Γερμανία, όταν ήταν μικρή έτρωγε τα μυρμήγκια όποτε ερχόταν στην Ελλάδα και η μητέρα της και θεία μου που είναι παιδίατρος στην Γερμανία, την άφηνε γιατί έχουν λέει βιταμίνες :shock:

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

[και η διπλανή μου στο λύκειο, μου έλεγε ότι μικρή έτρωγε τα μυρμήγκια....

 

Εμένα η μεγάλη μου ξαδέλφη από την Γερμανία, όταν ήταν μικρή έτρωγε τα μυρμήγκια όποτε ερχόταν στην Ελλάδα και η μητέρα της και θεία μου που είναι παιδίατρος στην Γερμανία, την άφηνε γιατί έχουν λέει βιταμίνες :shock:

 

τα συγκεκριμένα μυρμύγκια της Ελλάδας είχαν τις βιταμίνες? :roll:

σαν να λέμε Ελληνική φετα ΠΟΠ (προστατευόμενη ονομασία προέλευσης) :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κορίτσια μπορείτε να μου προτείνετε κάποιες δακτυλομπογιές και από που μπορώ να τις αγοράσω? Ξέρετε από ποια ηλικία μπορούν να χρησιμοποιηθούν?

.png
Link to comment
Share on other sites

στην ηλικία που είναι το παιδί σου μπορείς ανετότατα να παίξετε με πλαστελίνες και δαχτυλομπογιές.

 

δες αυτο το άρθρο

http://parents.org.gr/events/a291

 

(εχει συνταγές για δαχτυλομπογιά !! και αλευρόκολλα και όλα τα άλλα)

 

http://parents.org.gr/psych/a137

 

πιο γενικές περιγραφές.

 

απλώς θα χρειαστεί να εχεις επίβλεψη και να καθοδηγείς...

και πολλά χαρτιά.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Τα χρωματα ζαχαροπλαστικης τα παιρνουμε απο το σουπερ μαρκετ, στα ραφια με τα ειδη ζαχαροπλαστικης.Εγω τα βαζω στη σπιτικη πλαστελινη μου(2 μερη αλευρι, 2 μερη αλατι, 1 μερος νερο)

Εγω με τα κοριτσια κανουμε κουλουρακια(1 βιταμ, 1 αβγο, 1 κουπα ζαχαρη, 1 πακετο φαρινα). Ριχνουν τα κοριτσια τα υλικα, κανω εγω το ζυμαρι το ανοιγω σε χοντρο φυλλο 1,5 εκ. περιπου και κοβουν με κουπ πατ τα κοριτσια. Απο πανω ριχνουμε διαφορα χαζα(τρουφα, ινδοκαρυδο κ.α.) και τα ψηνουμε. Μετα κανουμε ξεγενεθλια(βλ."η Αλικη στη χωρα των θαυματων") με ολες τις κουκλες(και μετα η μαμα καθαριζει το χαος!) . Ειναι λιγο μπελας γεμιζεις ομως ανετα ενα ολοκληρο απογευμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Υπάρχουν στον εμπόριο πλαστελίνες που είναι ειδικές για τα μικρά παιδιά και όχι αυτές που είχαμε εμείς στα παιδικά μας χρόνια (εγώ είμαι 34 ετών δεν ξέρω για σένα). Πάντως αυτές που κυκλοφορούν είναι νομίζω της PLAY DOH (δεν ξέρω αν το γράφω καλά) και είναι ειδικές για μικρά παιδάκια. Υπάρχουν στα περισσότερα μεγάλα καταστήματα με παιχνίδια και μάλιστα η συσκευασία τους είναι συνήθως ένα κουτί με επιμέρους μικρά κουτάκια με το κάθε χρώμα ξεχωριστά ενώ πολύ πρακτικά είναι τα μικρά κουβαδάκια που εκτός από τις πλαστελίνες σε διάφορα χρώματα έχει και κουπάκια με διάφορα σχέδια.

 

καλημερα, ειμαι λιγο εκτος χρόνου, αλλα τωρα εψαχνα για πλαστελίνες και βρήκα το τόπικ...

Ξερετε αν μπορω να βρω play doh και στα jumbo ή στα ΚΟΥ-ΚΟΥ??

Γενικά που μπορω να τις βρω στη Θεσσαλονίκη??

 

Ευχαριστώ...

.png

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχουν στον εμπόριο πλαστελίνες που είναι ειδικές για τα μικρά παιδιά και όχι αυτές που είχαμε εμείς στα παιδικά μας χρόνια (εγώ είμαι 34 ετών δεν ξέρω για σένα). Πάντως αυτές που κυκλοφορούν είναι νομίζω της PLAY DOH (δεν ξέρω αν το γράφω καλά) και είναι ειδικές για μικρά παιδάκια. Υπάρχουν στα περισσότερα μεγάλα καταστήματα με παιχνίδια και μάλιστα η συσκευασία τους είναι συνήθως ένα κουτί με επιμέρους μικρά κουτάκια με το κάθε χρώμα ξεχωριστά ενώ πολύ πρακτικά είναι τα μικρά κουβαδάκια που εκτός από τις πλαστελίνες σε διάφορα χρώματα έχει και κουπάκια με διάφορα σχέδια.

Δεν τα ζητάμε νομίζω σαν "PLAY DOH " αλλά αυτό που εννοείτε λέγεται πλαστοζυμαράκια.Έτσι το ζητάνε και υπάρχει και στα βιβλιοπωλεία-χαρτοπωλεία.

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στον εμπόριο πλαστελίνες που είναι ειδικές για τα μικρά παιδιά και όχι αυτές που είχαμε εμείς στα παιδικά μας χρόνια (εγώ είμαι 34 ετών δεν ξέρω για σένα). Πάντως αυτές που κυκλοφορούν είναι νομίζω της PLAY DOH (δεν ξέρω αν το γράφω καλά) και είναι ειδικές για μικρά παιδάκια. Υπάρχουν στα περισσότερα μεγάλα καταστήματα με παιχνίδια και μάλιστα η συσκευασία τους είναι συνήθως ένα κουτί με επιμέρους μικρά κουτάκια με το κάθε χρώμα ξεχωριστά ενώ πολύ πρακτικά είναι τα μικρά κουβαδάκια που εκτός από τις πλαστελίνες σε διάφορα χρώματα έχει και κουπάκια με διάφορα σχέδια.

Δεν τα ζητάμε νομίζω σαν "PLAY DOH " αλλά αυτό που εννοείτε λέγεται πλαστοζυμαράκια.Έτσι το ζητάνε και υπάρχει και στα βιβλιοπωλεία-χαρτοπωλεία.

Τα πλαστοζυμαράκια είναι σαν την πλαστελίνη αλλά πιο μαλακά για να τα δίνεις πριν την πλαστελίνη που είναι πιο "σκληρή".

Πάντα με επίβλεψη!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για την αμεση απάντηση!

Θα περασω απο Κου-Κου που ειναι στον δρομο μου και ελπιζω να βρω κατι παρομοιο, τι στο καλο!

Αφου υπαρχουν στα βιβλιοπωλεια θα υπαρχουν και εκει...

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

ΣΠΙΤΙΚΗ ΠΛΑΣΤΕΛΙΝΗ!!!!

Συγνώμη για τα gkeeklish αλλά έτσι τα είχα σημειώσει στο mail μου.

 

1 koupa aleuri

1/2 koupa alati

4 kout. glukou kremorio

2 koutalies elaiolado

1 koupa nero

(xrwma zaxaroplastikis)

 

Anakateuoume ta ulika se ena mpwl.

Ta bazoume sto fourno mikrokumatwn gia 4 lepta, kai ka8e lepto ta anakateuoume.

Ston kanoniko fourno ta bazoume gia ena tetarto kai anakateuoume ka8e 4 lepta peripou

Kruwnei.

To pla8oume

 

KALH EPITYXIA

Link to comment
Share on other sites

evi_mik ευκολη ακουγετε η συνταγη αλλα αυτο το κρεμοριο δεν καταλαβα τι ειναι;

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

παιδιά υπάρχουν εδώ ένα κάρο ζυμάρια

 

πάρτε και διαλέχτε,

 

το πιο απλό είναι με αλευρι αλάτι νερό και λάδι,

 

χωρίς μαγείρεμα ή οτιδήποτε άλλο.

 

ΠΑΡΕ ΚΟΣΜΕΕΕ εδδωωωω το καλόοοοο ζυμάριιιιιιιιι

 

http://parents.org.gr/events/c402/

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
ΣΠΙΤΙΚΗ ΠΛΑΣΤΕΛΙΝΗ!!!!

Συγνώμη για τα gkeeklish αλλά έτσι τα είχα σημειώσει στο mail μου.

 

1 koupa aleuri

1/2 koupa alati

4 kout. glukou kremorio

2 koutalies elaiolado

1 koupa nero

(xrwma zaxaroplastikis)

 

Anakateuoume ta ulika se ena mpwl.

Ta bazoume sto fourno mikrokumatwn gia 4 lepta, kai ka8e lepto ta anakateuoume.

Ston kanoniko fourno ta bazoume gia ena tetarto kai anakateuoume ka8e 4 lepta peripou

Kruwnei.

To pla8oume

 

KALH EPITYXIA

 

Eρωτηση:αν το κανουμε οπως το λες, η ζυμη που θα προκυψει κολαει στα χερια ή ειναι κανονικη σαν πλαστελινη?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλους!

Η μικρή μας κοντεύει τα 2 και σκεφτόμαστε σιγά σιγά να αρχίσουμε τις πλαστελίνες.

Ήθελα να ρωτήσω, τα παιδιά σας στην αρχή κατανοούσαν/δέχονταν εύκολα ότι οποια φιγουριτσα φτιάξουμε μέρα τη χαλάμε για να φτιάξουμε άλλη; Ή την έψαχναν μετά σαν να είναι φιγούρα-παιχνίδι; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...