Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΧΟΡΙΑΚΗ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ

Recommended Posts

ΠΡΩΤΗ ΧΟΡΙΑΚΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 1.5 ΜΗΝΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ 120.000 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΠΤΩΣΗ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ 95.000 ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Διαφημίσεις

• Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Κοίτα δεν το θυμάμαι και καλα αλλά οταν είχα κάνει χοριακη στο χαρτί των αποτελεσμάτων έγραφε και τα αποτελέσματα που πρέπει να έχεις ανά βδομάδα κύησης και θυμάμαι ότι μετά απο κάποια βδομάδα το φυσιολογικό ηταν να πέφτει. Η χοριακη είναι μία ορμόνη που παράγεται τον πρώτο καιρό που πολαπλασιαζονται τα κυταρα του μωρού μέχρι να δημιουργιθει μετά νομίζω ότι είναι λογικό να πέσει. Γιατι δεν Ρωτάς το γιατρό σου και γιατι σε τόσο προχωρημένη κύηση σε έβαλε να ξανακάνεις?

Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΓΙΑ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΣΕ 4 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΘΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΣ ΑΓΩΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΥΠΕΡΗΧΟ ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕ 4 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ.ΔΗΛΑΔΗ Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ Η ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ?

Διαφημίσεις

Να καταλαβω λιγο.. Την πρωτη χοριακη την εκανε 1.5 μηνα απο την πρωτη μερα της τελευταιας περιοδου? Δηλαδη εχει 15 μερες+ καθυστερηση?

Η χοριακη ειναι παρα πολυ μεγαλη και απορω γιατι δεν κανατε κατευθειαν υπερηχο αλλα κανατε παλι χοριακη.

Οταν ημουν εγω εγκυος ειχα κανει 3 φορες χοριακη. Η πρωτη ηταν 200κατι μοναδες, η δευτερη κοντα στα χιλια και την τριτη δεν την θυμαμαι γιατι πλεον ειχαμε δει και εμβρυο και καρδιακο παλμο.

Οταν πεφτει μια χοριακη δεν ειναι καλο αλλα δεν ξερω τι γινεται στις τοσο μεγαλες τιμες που μας γραφεις εσυ. Εγω παντως θα πηγαινα για εναν υπερηχο αμεσα. Ευχομαι ολα να πανε καλα.

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΡΟΛΑΒΩ ΜΕ ΤΥΧΟΝ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΚΑΜΕ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΑ ΕΜΕΙΣ ΔΙΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΗΝΑ ΑΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΑΜΕ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

Δεν καταλαβαινω γιατι δεν κανατε υπερηχο και αναλωνεστε σε χοριακες με τοση μεγαλη καθυστερηση και τοση μεγαλη τιμη στην πρωτη χοριακη.

ΑΠΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΕΝΙΚΩΣ ΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΛΠ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΜΗΝ ΑΝΑΛΩΘΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΑ ΑΠΛΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ 4 ΜΕΡΕΣ ΑΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.

Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Εύχομαι να σας πάνε όλα καλά.

Λοιπόν εγώ 2 πράγματα μπορώ να σκεφτώ:

α. Αν μειώνεται η χοριακή δυστυχώς μάλλον η κύηση δεν πάει καλά και

β. υπάρχει πιθανότητα (γιατί και με 15 ημέρες καθυστέρηση είναι πολύ μεγάλη χοριακή) να ήταν δίδυμα και κάποιο να σταμάτησε να αναπτύσσεται. Κάτι τέτοιο μου είχε πει ο γιατρός μου όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου και ήταν δίδυμα.

Δυστυχώς η μείωση χοριακής ποτέ δεν είναι καλό (εκτός αν έκανε λάθος το εργαστήριο) και εύχομαι ότι καλύτερο

Επειδη ζητας την γνωμη μας προσωπικα δνε θα περιμενα 4 μερες αλλα θα πηγαινα να εκανα εναν υπερηχο σε καποιο μαιευτηριο ή σε καποιο διαγνωστικο κεντρο αν ο γιατρος μου δεν μπορουσε να με δεχτει (δεν ειναι σποντα για τον γιατρο. Δεν ξερω καν ποιον εχετε)

Η ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΒΡΕΘΗΚΕ 27 ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΑΠΟ 11 ΜΕΧΡΙ 90 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΚΥΗΣΗΣ ΑΛΛΑ Η ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΤΣΙ.........ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΣΑΣ ΛΕΝΕ ΚΑΤΙ?

Διαφημίσεις

Μωρε αυτο ειναι το θεμα...ποιος ο λογος να χιλιοτσιμπιεσαι... ενω μ εναν υπερηχο θα δουν παντα.

Την χοριακη την κανουμε στην αρχη να δουμε 1ο αν ειμαστε σ ενδιαφερουσα αν η χοριακη ειναι πανω απο 1000 απλα κανουμε υπερηχο και βλεπουμε αν υπαρχει εμβρυο και καρδιακος παλμος...

Τον γιατρο ειδικα στην εγκ τον εχουμε για να λυνουμε ολες τις αποριες μας και να τον βρισκουμε ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ... και οταν υπαρχει λογος να τον βλεπουμε αμεσως...αλλιως δεν εχει νοημα να εχουμε γιατρο...

Εαν πας αυριο σ οποιοδηποτε μαιευτηριο δημοσιο και πεις οτι εισαι εγκυος και χτυπησες θα σου κανουν επιτοπου εναν υπερηχο και θα ηρεμησεις (αυτο το λεω σε περιπτωση που δεν εχεις να πας να κανεις εναν υπερηχο σε ιδιωτη)

Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΓΙΑ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΣΕ 4 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΘΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΣ ΑΓΩΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΥΠΕΡΗΧΟ ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕ 4 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ.ΔΗΛΑΔΗ Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ Η ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ?

Καλο ειναι να κανετε εναν υπερηχο και να δειτε αν υπαρχει καρδιακη λειτουργια του εμβρυου. Μην αφηνετε την γυναικα σας να τρελαθει απο αγωνια μεσα στο ΣΚ. Αν η πτωση συνεχιστει, τοτε ειναι μια ασχημη κατασταση. Ομως μην απογοητευεστε. Πολλες φορες η χοριακη για καποιο λογο κανει μια παυση της αυξησης για λιγες ημερες και μετα συνεχιζει ανοδικα. Επισης ακομα και ενα εγκυρο εργαστηριο μπορει να κανει μια οχι και τοσο ακριβη μετρηση.

Καλη επιτυχια.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΜΑΣ ΕΚΛΕΙΣΕ ΗΔΗ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΜΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ......ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΜΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ.......ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ ..........ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.........

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΜΑΣ ΕΚΛΕΙΣΕ ΗΔΗ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΜΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ......ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΜΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ.......ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ ..........ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.........

Κοιτά, εύχομαι να έχετε τα καλύτερα αποτελέσματα.. Εμένα πάντως όταν άρχισε να πέφτει η χοριακη, δεν ήταν για Καλο., πήγα την ίδια μέρα για υπερηχο, Γιατί Είπα του γιατρου Ότι είναι επείγον, κ κακοσ περιμένεις μέχρι τη Τρίτη.έπρεπε να είχες παει έστω σε κάποιο άλλο γιατρο..Επίσης μέσα σε 3 μέρες έκανα 3 χοριακες, δηλ 1 κάθε μέρα, για να σιγουρευτουμε.α, κ κάτι άλλο, Καλο είναι να Έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρο σου, Αλλά οχι τυφλη...κρατά κ μια πισινη, στο λεω εκ πείρας.. Οι γιατροί είναι άνθρωποι κ αυτοί κ κάνουν λάθη..

pX0wp2.png

97l0p3.png

ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΧΟΡΙΑΚΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΙΜΑ........ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΝΘΑΡΡΥΝΤΙΚΟ?

Λοιπόν επειδή διαβασα αυτα που λέτε βρήκα το χαρτι απο την χοριακη που ειχα κανει που γραφει και τα φυσιολογικα αποτελεσματα. Είναι από πολυ γνωστο διαγνωστικό κεντρο.Τελικά όντως η χοριακή πέφτει τον δευτερο μήνα ομως. Θα σου γραψω τι λεει εδω.

1-2 βδομαδα 50-500mlU/ml

2-3 βδομαδα 100-5000mlU/ml

3-4 βδομαδα 500-10000mlU/ml

4-5 βδομαδα 1000-50000mlU/ml

5-6 βδομαδα 10000-100000mlU/ml

6-8 βδομαδα 15000-200000mlU/ml

2-3 μηνα 10000-100000mlU/ml

εσεις με 120000 πρωτη χοριακη συμφωνα με τα αποτελεσματα ειστε ειδη 6-8 βδομαδες και ειναι λογικο τωτα μαλλον που θα εχετε μπει στο 2 μηνα να πεσει. Παντα συμφωνα με την πρωσοπικη μου γνωμη και με τα φυσιολογικα αποτελεσματα. Κατα τα αλλα συμφωνω απόλυτα Annast και με αυτο που ειπε "Καλο είναι να Έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρο σου, Αλλά οχι τυφλη...κρατά κ μια πισινη, στο λεω εκ πείρας.. Οι γιατροί είναι άνθρωποι κ αυτοί κ κάνουν λάθη.."

Ευχομαι να ειναι ετσι και ολα να πανε καλα.

Κατα τα αλλα συμφωνω απόλυτα Annast και με αυτο που ειπε "Καλο είναι να Έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρο σου, Αλλά οχι τυφλη...κρατά κ μια πισινη, στο λεω εκ πείρας.. Οι γιατροί είναι άνθρωποι κ αυτοί κ κάνουν λάθη.."

Αυτο πρεπει να το βαλουμε καλα στο μυαλο μας

Λοιπόν επειδή διαβασα αυτα που λέτε βρήκα το χαρτι απο την χοριακη που ειχα κανει που γραφει και τα φυσιολογικα αποτελεσματα. Είναι από πολυ γνωστο διαγνωστικό κεντρο.Τελικά όντως η χοριακή πέφτει τον δευτερο μήνα ομως. Θα σου γραψω τι λεει εδω.

1-2 βδομαδα 50-500mlU/ml

2-3 βδομαδα 100-5000mlU/ml

3-4 βδομαδα 500-10000mlU/ml

4-5 βδομαδα 1000-50000mlU/ml

5-6 βδομαδα 10000-100000mlU/ml

6-8 βδομαδα 15000-200000mlU/ml

2-3 μηνα 10000-100000mlU/ml

εσεις με 120000 πρωτη χοριακη συμφωνα με τα αποτελεσματα ειστε ειδη 6-8 βδομαδες και ειναι λογικο τωτα μαλλον που θα εχετε μπει στο 2 μηνα να πεσει. Παντα συμφωνα με την πρωσοπικη μου γνωμη και με τα φυσιολογικα αποτελεσματα. Κατα τα αλλα συμφωνω απόλυτα Annast και με αυτο που ειπε "Καλο είναι να Έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρο σου, Αλλά οχι τυφλη...κρατά κ μια πισινη, στο λεω εκ πείρας.. Οι γιατροί είναι άνθρωποι κ αυτοί κ κάνουν λάθη.."

Από το εύρος και μόνο των τιμών, που ειναι τεράστιο (απο 15 -200!!!) καταλαβαίνετε οτι δεν μπορεί κάποιος να βγάλει ασφαλή αποτελέσματα. Επίσης από όσα αναφέρονται στο 1ο μήνυμα, η κύηση πρέπει να βρίσκεται στην 7η εβδομάδα κύησης και άρα δεν έχει λόγο πτώσης.

Καλό είναι να υπάρχει και δεύτερη γνώμη, φτάνει αυτή να είναι καλοπροαίρετη!!! Άλλωστε αντίθετοι στη 2η γνώμη είναι μόνο όσοι γυναικολόγοι αισθάνονται ανασφαλείς για την δική τους γνώμη!!! Αν πιστεύεις οτι αυτό που λες είναι σωστό, τότε δεν φοβάσαι τη δεύτερη γνώμη. Φτάνει μόνο να μη συκοφαντηθείς άδικα, για άλλους, μη-επιστημονικούς λόγους.

Εύχομαι καλά αποτελέσματα!!!

Εγω απο τα ελαχιστα που ξερω η προγεστερονη ΠΟΤΕ δεν παει προς τα κατω αν εχεις υγιη εγκυμοσυνη. Μην περιμενετε γιατι αν ειναι κατι λαθος τοτε ισως δημιουργησει και εσενα προβλημα στον οργανισμο σου.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....