sardelitsa

Δεν τρώμε μοσχάρι, τί θα γίνει με τον σίδηρό μας?

Recommended Posts

Just now, maria_tweety είπε:

Ναι κορίτσια 7 μηνών είναι. Ο γιατρός μόνο κοτόπουλο μοσχάρι μου έχει δώσει και 1-2 φορές την εβδομάδα μόνο λαχανικά, αν κ γω του βάζω κάθε μέρα κρέας σκεπτόμενη ότι τις υπόλοιπες μέρες δεν τρώει την ποσότητα που πρέπει. Η αλήθεια είναι όταν όταν νοσηλεύτηκαμε για ουρολοιμωξη, 2 μηνών σχεδόν, ο αιματοκρίτη του ήταν χαμηλός. Μπορεί να έφταιγε και η λοίμωξη βέβαια αλλά από τότε μου εχει κολλήσει γι αυτό δίνω βάση στο μοσχάρι. Το μεσημεριανό το βράζω κ προσθέτω ώμο λάδι. Του βάζω κ γλυκοπατάτα που έχω διαβάσει ότι έχει σίδηρο. Πληγουρι μπορώ να δώσω σε 7 μηνών; επίσης μου είπε για Τραχανα χωρίς αυγό ο γιατρός αλλά όσοι βρήκα έχουν μέσα αλάτι κ γάλα πρόβειο. Κάνει να δώσω; 

Δε θα αλλάξει κάτι στο σίδηρο με τις ποσότητες που θα φάει αυτή τη στιγμή, μην αγχώνεσαι και μην αυστοσχεδιάζεις. 

Διαφημίσεις

Just now, maria_tweety είπε:

Ναι κορίτσια 7 μηνών είναι. Ο γιατρός μόνο κοτόπουλο μοσχάρι μου έχει δώσει και 1-2 φορές την εβδομάδα μόνο λαχανικά, αν κ γω του βάζω κάθε μέρα κρέας σκεπτόμενη ότι τις υπόλοιπες μέρες δεν τρώει την ποσότητα που πρέπει. Η αλήθεια είναι όταν όταν νοσηλεύτηκαμε για ουρολοιμωξη, 2 μηνών σχεδόν, ο αιματοκρίτη του ήταν χαμηλός. Μπορεί να έφταιγε και η λοίμωξη βέβαια αλλά από τότε μου εχει κολλήσει γι αυτό δίνω βάση στο μοσχάρι. Το μεσημεριανό το βράζω κ προσθέτω ώμο λάδι. Του βάζω κ γλυκοπατάτα που έχω διαβάσει ότι έχει σίδηρο. Πληγουρι μπορώ να δώσω σε 7 μηνών; επίσης μου είπε για Τραχανα χωρίς αυγό ο γιατρός αλλά όσοι βρήκα έχουν μέσα αλάτι κ γάλα πρόβειο. Κάνει να δώσω; 

Ζυμαρικα φυσικα μπορεις να δωσεις. Βασικα απο 7 μηνων επιτρεπονται τα παντα εκτος αλατι, ζαχαρη, μελι, φρεσκο γαλα. Οποτε μπορεις να δωσεις και αυγο και ψαρι, βασικα ολα εκτος αν υπαρχει ιστορικο αλλεργιων στην οικογενεια. Ο,τι φαγητο μαγειρευεις για εσας, κρατας λιγο στην ακρη για τον μικρο και προσθετεις το αλατι μονο στο δικο σας. Ο παιδιατρος μου ειπε οτι αν ειναι πολυ λιγο το αλατι δεν πειραζει, επιτρεπεται κατι σαν 1 γραμμαριο την ημερα.  Μπορεις να βαλεις λεμονι για να νοστιμισει. Εγω παντως αυτο ακολουθησα στον πρωτο και αυτο ακολουθω και στον δευτερο, εχει φαει ηδη χυλοπιτες, ομελετες, βραστο και ματι, σαρδελες, μπακαλιαρο, γλωσσα και πολλα αλλα. Μπορεις να διαβασεις τον διατροφικο οδηγο του Υπουργειου (υπαρχει και αντιστοιχο θεμα) στον οποιο αναφερονται λεπτομερειες και οδηγιες που ακολουθουνται χρονια στο εξωτερικο (αλλα στην Ελλαδα παντα τα μαθαινουμε τελευταιοι). Πλεον, συστηνεται να μην καθυστερουνται οι τροφες που θεωρουνται αλλεργιογονες (πχ αυγο, ξηροι καρποι) αλλα δυστυχως πολλοι παιδιατροι συνεχιζουν να δινουν οδηγιες για ρυζαλευρα, φαριν λακτε και καθυστερηση τροφων.

3 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Πάντως μην υπερβάλεις, δ χρειαζεται κάθε μέρα κρεας

Κ σιγα σιγα δώσε κ τα υπόλοιπα κρέατα. Χοιρινό εμενα μου είπαν μετά τον χρονο, κ συκώτι περίπου 10μ

Μπορει να ηταν τυχαίο ο χαμηλός σίδηρος 2μ

Οπως είπε κ η σεντιρ, αυτές είναι οι σωστές οδηγίες, οποτε ναι μπορείς να δώσεις πληγουρι κ γενικα υδατανθρακα. Δ ξερω ποσο αλάτι έχει ο τραχανάς που βρίσκεις, ελάχιστο δ πειραζει. Εμεις εχουμε σπιτικό φτιαγμένο από γιαγια, αλλα σιγουρα δ εχουν όλοι αυγο η γαλα. Ψάξε σταρενιο η λαχανικων

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα