sardelitsa

Δεν τρώμε μοσχάρι, τί θα γίνει με τον σίδηρό μας?

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες,

θα ήθελα την βοήθειά σας στο εξής...

είμαστε 9 μηνών, 8400 Kgr, 76 πόντους υγιέστατες...

δεν καταφέρνουμε να φάμε σχεδόν καθόλου μοσχάρι.

Κοτόπουλο ψιλοτρώμε, ψάρι θα ξεκινήσουμε τις επόμενες μέρες, τα υπόλοιπα, φρουτόκρεμες, γιαούρτια με λίγη υπομονή τα καταφέρνουμε...

αναρωτιόμουν θα έχουμε θέμα με τον σίδηρό μας?μας καλύπτει το γάλα σε αυτό (γιατί εννοείται δεν τρώει μεσημεριανό κ μετά κατεβάζει ένα μπουκάλι γάλα)

και τί θα μπορούσε να σκαρφιστεί η πολυμήχανη μαμά για να μας πείσει?

ευχαριστώ

Διαφημίσεις

Καλησπέρα σαρδελίτσα! Έχουμε την ίδια ηλικία με τον μπέμπη μου! Έχεις δοκιμάσει διάφορους συνδυασμούς με το μοσχάρι! Να βράσεις λίγο τραχανά γλυκό και να το αλέσεις! Αρακά με καροτάκι κ μοσχαράκι που έχει πιο γλυκιά γεύση! Με το γάλα δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να καλυφθεί οι ανάγκες της σε σίδηρο! Το μοσχάρι είναι η πιο καλή πηγή σιδήρου! Το μπρόκολο το τρώει! Έχει ικανοποιητική ποσότητα σιδήρου! Μήπως αν της μείωνε την ποσότητα του κρέατος και να αύξανες την ποσότητα των λαχανικών θα ήταν καλύτερα? Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω να σε βοηθήσω! Εύχομαι να αλλάξει η κατάσταση!:roll:

Μπορείτε να δοκιμάσετε γιουβαρλακια και κεφτεδακια. Μπορει να τους αρέσουν καλύτερα. Παίρνω 1 κιλό ποντίκι και το μισό ζητάω απο τον κρεοπωλη να το κάνει κιμά. Φτιαχνω γιουβαρλακια με κιμά, ρύζι καρολινα μαιντανο και τα βραζω με καροτο πατάτα σελινο.

δεδομένου ότι τρώει την κρέμα λαχανικών, έχεις δοκιμάσει να βάλεις ελάχιστη ποσότητα από το μοσχάρι την πρώτη φορά αν το φάει την επόμενη λίγο παραπάνω και να αυξάνεις σιγά σιγά την δόση από το κρέας ???

Σε μερικά μωράκια δεν αρέσει η γεύση έντονη γεύση από το μοσχάρι, ούτε και η κόρη μου το έτρωγε πολύ και με αυτό τον τρόπο την κατάφερα να το κουτσοτρώει στην ηλικία σας

όταν μεγάλωσε και άρχισε το μη αλεσμένο φαγητό και μέχρι την ηλικία περίπου των 2,5 το έτρωγε μόνο σε κιμά, τώρα πλέον το τρώει κανονικά αλλά μόνο αν είναι μαγειρεμένο/ λιωμένο στην χύτρα :roll::roll:

ο δικος μου αρχισε προχτες(κολοκυθι, πατατα, καροτο, αρακα)με 2 κουταλιες και ξινισμενη μουρη....σημερα με το κοτοπουλο(πατατα καροτο κολοκυθι,πεπονακι) το εφτυνε και εκλαιγε....οταν θα ερθει η σειρα του μοσχαριου τι θα κανω?δεν του αρεσουν καθολου οι σουπες...ειναι 6,5 μηνων, 73 ποντους και 8700κιλα....

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Για το σίδηρο, δίνε κοτόπουλο μπούτι αντί για στήθος. Το μαύρο κρέας του κοτόπουλου είναι πιο πλούσιο σε σίδηρο από ό,τι το άσπρο.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas

Ούτε ο δικός μου 11 μηνών τρώει μοσχάρι σε σούπα όπως προτείνουν οι παιδίατροι...του παίρνω κιμά μοσχαρίσιο και του φτιάχνω μπιφτεκάκια!!!Του τρίβω μέσα λίγο καρότο,ψιλοκομμένο σπανάκι και τα τρώει!!!:D

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

ο δικος μου αρχισε προχτες(κολοκυθι, πατατα, καροτο, αρακα)με 2 κουταλιες και ξινισμενη μουρη....σημερα με το κοτοπουλο(πατατα καροτο κολοκυθι,πεπονακι) το εφτυνε και εκλαιγε....οταν θα ερθει η σειρα του μοσχαριου τι θα κανω?δεν του αρεσουν καθολου οι σουπες...ειναι 6,5 μηνων, 73 ποντους και 8700κιλα....

Είναι πολύύύύ μικρούλης ακόμα!!!Υπομονή...θα φάει σιγά σιγά...βάλε 3-4 σταγόνες χυμό λεμονιού να νοστιμίσει!Βάλε λίγο πατάτα παραπάνω...κάνε διάφορους συνδυασμούς!!Κολοκύθι ο δικός μου δεν έτρωγε με τίποτα!!

ουτε εμενα ετρωγε μοσχαρι καθολου!κ αποφασισα και της εβαζα μαζι κοτοπουλο και κιμα τα εβραζα μαζι καιεβαζα κ σελινο κ πατατα κ κολοκυθι κ καροτο! επειδη της αρεσε το κοτοπουλο μ αυτον τον τροπο ξεγιελιοταν και το ετρωγε!σκετο μοσχαρι ακομη δεν τρωει!

Καλησπέρα κορίτσια! Το έχω πει και αλλού, βάλτε στην κρεατοχορτόσπουπα γλυκοπατάτα! Εκτός του ότι τη νοστιμίζει έχει και πολύ σίδηρο.

Επίσης μην ξεχνάτε ότι τα μωράκι όταν πεινάνε πολύ τρώνε! Τώρα φυσικά δεν μπορείς να αφήσεις ένα μωράκι να κλαίει από την πείνα για ώρα ώστε μετά να φάει το φαγητό του, αλλά μπορείς με διάφορους τρόπους να το ξεγελάσεις και να μεταφέρεις την ώρα του φαγητού για 30 λεπτά αργότερα. Για παράδειγμα με μία βολτίτσα έξω, που αρέσει στα περισσότερα, ή με αγκαλίτσες και παιχνίδια για να ξεχαστεί. Μετά τρώνε πολύ καλύτερα και δεν είναι τόσο ιδιότροπα όσον αφορά στις γεύσεις. Επίσης αν φάνε μια φορά ένα φαγητό με όρεξη, μετά τους αρέσει για πάντα. Όπως κι εμείς άλλωστε, αν κάποια στιγμή μεγάλης πείνας φάμε ένα ακόμα και άθλιο σουβλάκι, το θυμόμαστε για πάντα με λαχτάρα! ;)

eOSyp3.png BwuCp3.png

Διαφημίσεις

σας ευχαριστώ τόσο πολύ για τις ιδέες...

έχω δοκιμάσει ήδη διάφορες αναλογίες σε πατάτες/καρότα/σέλινα/μπρόκολα κοκ.Το αποτέλεσμα το ίδιο, αν υπάρχει μοσχάρι μέσα αρνείται πεισματικά.

Θα δοκιμάσω τον συνδυασμό με κοτόπουλο που πρότεινε μια φίλη καθώς επίσης και τα μπιφτέκια.

Μια ερώτηση επιπλέον...αφού φτιάξω τα μπιφτέκια και πάλι θα τα αλέσω σωστά?

αφού δόντια δεν έχουμε άρα δεν επιτρέπεται να τα τρώει έτσι...

ps σήμερα για να καταλάβετε της έδωσα γιαούρτι με μοσχάρι (μπλιαχ το ξέρω) και κάτι κουτσοέφαγε...

ελπίζω να τα καταφέρουμε

είναι δύσκολο να είσαι γονιός τελικά...

τώρα διάβασα κ για την γλυκοπατάτα θα το δοκιμάσω κ αυτό κ θα σας πω...

ναι, τα μπιφτεκάκια και πάλι τα αλέθεις. εγώ βάζω μέσα ψωμί ή φρυγανιά, κρεμυδάκι, μαιντανό και δυόσμο και ΄τα ψήνω στο φούρνο σε ένα ταψάκι. μετά όταν είναι να τον ταίσω, βάζω σε ένα κατσαρολάκι 2-3 μικρά κεφτεδάκια, λίγη ψιλοκομμένη ντομάτα, καρότο βρασμένο και λίγο αστράκι ή βραστή πατάτα ή μπρόκολο και ελάχιστο ελαιόλαδο και τα 'δένω' όλα μαζί για λίγο. συνήθως του αρέσει έτσι.

Γενικά μην απογοητεύεστε, τους παίρνει καιρό να συνηθίσουν τις γεύσεις. κάντε πατέντες!

Εγώ δεν του αλέθω πλέον τα φαγητά,δεν έχει σχέση αν έχει δόντια ή όχι,τα ούλα τους είναι αρκετά σκληρά για να μασήσουν!Απλά έκοβα το γύρω γύρω στο μπιφτέκι αν ήταν σκληρό από το ψήσιμο και το έτρωγε μια χαρά!

Μπορείτε να δοκιμάσετε γιουβαρλακια και κεφτεδακια. Μπορει να τους αρέσουν καλύτερα. Παίρνω 1 κιλό ποντίκι και το μισό ζητάω απο τον κρεοπωλη να το κάνει κιμά. Φτιαχνω γιουβαρλακια με κιμά, ρύζι καρολινα μαιντανο και τα βραζω με καροτο πατάτα σελινο.

Γιουβαρλάκια έκανα κι εγώ. Ευτυχώς πέτυχε, γιατί μόνο έτσι έφαγε το μοσχάρι. Εκτός από καρότο και πατάτα έβραζα και κολοκυθάκι.

natassa + tasos = 15 years together

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Και εγω κοριτσια με την γλυκοπατατα σωθηκα.Οτι και να της φτιαχνω,εχει στανταρ γλυκοπατατα μεσα.Αλλαζει τελειως την γευση,καμια σχεση και απ'οτι ρωτησα ειναι και πιο θρεπτικη.Βαλε και 1-2 φουντιτσες μπροκολο για εξτρα σιδηρο.Μην σκας παντως ειναι πολυ νωρις ακομη.

adEup3.png

Διαφημίσεις

σήμερα δοκιμάσαμε την γλυκοπατάτα...

ενθουσιάστηκε στην αρχή, ζήτησε κ άλλη κουταλιά αλλά στην συνέχεια το πήρε μάλλον χαμπάρι...

anyway αφού ανοίγει το στόμα της θα επιμείνω με γλυκοπατάτα (θα δοκιμάσω σίγουρα και τα μπιφτεκάκια) και ελπίζω να πετύχουμε....

χίλια ευχαριστώ

αν έχετε κ άλλες ιδέες εδώ είμαστε, απ'ότι φαίνεται ο αγώνας δεν σταματάει ποτέ

Κορίτσια δεν τρώμε το μεσημεριανό μας, ειδικά όταν έχει μοσχάρι. Σκέφτηκα να βάλω λίγο μοσχάρι μέσα στην φρουτοκρεμα που την τρώει. Η φρουτοκρεμα περιέχει αβοκάντο, αχλάδι, μπανάνα, γιαούρτι, δαμάσκηνο. Να βάλω και μοσχάρι η θα το πιάσει τίποτα το μωρό κ θα τρέχω; 

On 18/1/2012 at 5:52 ΜΜ, sardelitsa είπε:

Καλησπέρα σε όλες,

θα ήθελα την βοήθειά σας στο εξής...

είμαστε 9 μηνών, 8400 Kgr, 76 πόντους υγιέστατες...

δεν καταφέρνουμε να φάμε σχεδόν καθόλου μοσχάρι.

Κοτόπουλο ψιλοτρώμε, ψάρι θα ξεκινήσουμε τις επόμενες μέρες, τα υπόλοιπα, φρουτόκρεμες, γιαούρτια με λίγη υπομονή τα καταφέρνουμε...

αναρωτιόμουν θα έχουμε θέμα με τον σίδηρό μας?μας καλύπτει το γάλα σε αυτό (γιατί εννοείται δεν τρώει μεσημεριανό κ μετά κατεβάζει ένα μπουκάλι γάλα)

και τί θα μπορούσε να σκαρφιστεί η πολυμήχανη μαμά για να μας πείσει?

ευχαριστώ

Καλημέρα! Έχω ακούσει να το κάνουν αλλά προσωπικά δεν είχα κάνει κάτι ανάλογο. Σε μορφή κιμά, π.χ. μαγειρεμένο με αστράκι ή κάποιο ζυμαρικό ή σαν μπιφτέκι μπορεί το μωρό να το διαχειριστεί; Από το γάλα ελάχιστο σίδηρο παίρνει σε σχέση με το μοσχάρι. Επίσης τρώει άλλες τροφές που περιέχουν σίδηρο, όπως φακές και σπανάκι; Η αλήθεια είναι βέβαια πως ο αιμικός σίδηρος είναι πιο εύκολα απορροφήσιμος. 

Μην αγχώνεσαι, πάντως. Το άγχος μας περνάει στα παιδάκια μας. Συνέχισε με ηρεμία να προσφέρεις και κάποια στιγμή θα φάει. Και φυσικά ρώτα και τον παιδίατρο του μωρού. 

Just now, maria_tweety είπε:

Κορίτσια δεν τρώμε το μεσημεριανό μας, ειδικά όταν έχει μοσχάρι. Σκέφτηκα να βάλω λίγο μοσχάρι μέσα στην φρουτοκρεμα που την τρώει. Η φρουτοκρεμα περιέχει αβοκάντο, αχλάδι, μπανάνα, γιαούρτι, δαμάσκηνο. Να βάλω και μοσχάρι η θα το πιάσει τίποτα το μωρό κ θα τρέχω; 

Καταρχην το γαλα εμποδιζει την απορροφηση σιδηρου, οποτε δεν εχει νοημα αυτο που λες δυστυχως. Θα βαλεις λογικα αστεια ποσοτητα, αλλιως δε θα τρωγεται, και δε θα απορροφηθει τιποτα τελικα.

Για τι ηλικια μιλας; πως μαγειρευεις το μεσημεριανο;

5 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Εσυ θα το ετρωγες αυτο;;;;Εγω παντως οχι :-P Περνανε φασεις, μη τρελαινεσαι. Τωρα δεν το τρωει, μετα απο 1 μηνα μπορει να το τρωει κανονικα. Οι προτιμησεις τους αλλαζουν ανα καιρους. Μπορεις να το προσφερεις σε διαφορες μορφες (κοκκινιστο, μπιφτεκια, με αρακα κλπ), υπαρχουν πολλες επιλογες. Επισης, να θυμασαι οτι μεχρι να βγουν ολα τα δοντακια (στο λεω γιατι ειχες γραψει σε αλλο θεμα οτι εχει δεκατα-μαλλον απο το δοντι) περνανε φασεις αφαγιας. Μπορει να μην τρωνε σχεδον τιποτα. Ο μεγαλος μου ειχε περασει ενα καλοκαιρι με αγγουρι και γιαουρτι...τιποτα αλλο.O μικρος (9 μηνων) πριν λιγες μερες δεν ηθελε τιποτα αλλο για 3 μερες εκτος απο αχλαδι (αλλα το δινω ολοκληρο και ανακουφιζεται, τη φρουτοκρεμα δεν θα την ακουμπουσε). Μην τον πιεζεις γιατι θα φερεις τα αντιθετα αποτελεσματα. Υπομονη, συνεχισε να προσφερεις σε διαφορες μορφες μεχρι να δεις τι προτιμαει περισσοτερο και καποια στιγμη θα φαει.

• Μου αρέσει 3

Πολύ σίδηρο πάντως έχουν κ άλλα κρέατα, όχι μόνο το μοσχάρι. Κ τα κατσίκια πχ κ είδικα τα πιο μεγάλα (γίδες κλπ). 

Απ όσο  ξέρω το γαλακτομικό εμποδίζει μόνο τον φυτικό σίδηρο, όχι τον αιμικό. 

12 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Ποσο είναι το παιδακι σου; 

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

12 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Για τι ηλικια μιλας;

Just now, vicky86 είπε:

Ποσο είναι το παιδακι σου; 

7 μηνων εγραψε στο αλλο θεμα πριν λιγες μερες.

Ε καλά από 7μ αν ανησυχούσα ότι δ τρωει το μοσχάρι, τι κάνουμε; 

Ακομη είναι νωρίς, τωρα ξεκινάει το φαγητο. Δώσε περιθώριο. Ειδικα αν εχει ζόρια με τα δοντια λογικο να μην πολυτρωει.

Δ νομιζω να έχετε κάνει εξετάσεις. Αν κάνεις κ εχει θεμα με σιδηρο το συζητάς. Εμενα κανένα από τα δύο παιδιά πριν το χρόνο δ ετρωγαν στερεες, η κορη μου ηταν κ ειναι σούπερ, ο μικρος που ετρωγε καλύτερα ειδικα κρεας κ μάλιστα συκώτι, ειχε ελλειψη

Γενικα μην κολλάς μόνο στο μοσχάρι, κατσικι, γαλοπούλα όπως αναφέρθηκαν. Από φυτική προέλευση μακριά από γαλακτοκομικα. Κ αν έχετε έλλειψη το βλέπεις τοτε

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Ναι κορίτσια 7 μηνών είναι. Ο γιατρός μόνο κοτόπουλο μοσχάρι μου έχει δώσει και 1-2 φορές την εβδομάδα μόνο λαχανικά, αν κ γω του βάζω κάθε μέρα κρέας σκεπτόμενη ότι τις υπόλοιπες μέρες δεν τρώει την ποσότητα που πρέπει. Η αλήθεια είναι όταν όταν νοσηλεύτηκαμε για ουρολοιμωξη, 2 μηνών σχεδόν, ο αιματοκρίτη του ήταν χαμηλός. Μπορεί να έφταιγε και η λοίμωξη βέβαια αλλά από τότε μου εχει κολλήσει γι αυτό δίνω βάση στο μοσχάρι. Το μεσημεριανό το βράζω κ προσθέτω ώμο λάδι. Του βάζω κ γλυκοπατάτα που έχω διαβάσει ότι έχει σίδηρο. Πληγουρι μπορώ να δώσω σε 7 μηνών; επίσης μου είπε για Τραχανα χωρίς αυγό ο γιατρός αλλά όσοι βρήκα έχουν μέσα αλάτι κ γάλα πρόβειο. Κάνει να δώσω; 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα