Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣΜΟΥ...


passy0702

Recommended Posts

1. δουλευω 8-4

2. δεν φευγει συνεχεια αλλα αν δοθει η ευκαιρια δεν θα πει οχι, μπορει να ειναι 1 φορα το χρονο μπορει και 1 φορα το 3μηνο

3. δεν θελω να χωρισω αλλα να καταλαβει τι με ενοχλει

όταν είναι εκεί είσαι ευχαριστημένη από την επικοινωνία σας, το μοίρασμα των υποχρεώσεων, την βοήθεια του και τη συμπαράσταση και κατανόηση του?

Ολα τα άλλα να τα βράσω.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εντάξει το φακιόλι δεν το είπα κυριολεκτικά βρε κορίτσια! Το είπα για να τονίσω κάποιον που κάνει πολλές-πολλές οικιακές δουλειές! Σαν έκφραση.....

 

Τελοσπάντων, εγώ αν και γυναίκα, ενώ υποστηρίζω ακράδαντα ότι οι άντρες ΠΡΕΠΕΙ να βοηθάνε, είμαι κατά του να τους πιέζουμε και να τους γκρινιάζουμε και να προσπαθούμε να τους κάνουμε χαρωπές νοικοκυρούλες. Κάποιοι ρόλοι καλό είναι να κρατιούνται. Δεν είπα να είναι και πασάς, αλλά όχι και να κάνει συνέχεια φασίνα!

 

αγάπη μου, όταν οι γυναίκες έκαναν όλες τις δουλειές στο σπίτι οι άντρες ξεπατώνονταν να ζήσουν την οικογένεια και εκείνες δεν δούλευαν.....

και κανένας δε γίνεται χαρωπή νοικοκυρούλα αν βοηθάει στο σπίτι....

εμένα ο αδερφός μου στο σπίτι κάνει τα πάντα όταν μπορεί....γιατί έμεινε και κάποια χρόνια μόνος και επειδή ήμασταν πολλά αδέρφια η μαμά μου δεν την πάλευε και μας έμαθε να μην κοπροσκυλιάζουμε στο σπίτι, αντίθετα με κάποια άλλα παιδιά που 30 χρονών γαιδούρια και φωνάζουν στην 60χρονη μαμά: μάναααα φέρε μου νερό, μανααααα φτιάξε μου τοστ!!!!

γιατί όλα από την οικογένεια ξεκινάνε....

και ο άντρας μου βέβαια ενώ στην αρχή τον είχε καλομάθει η μάνα του στις δουλειές του σπιτιού (δε σήκωνε δάχτυλο, δεν ήξερε πού είναι η κουζίνα) τώρα που του εξήγησα, που τα είδε, που τα ζει δόξα τω Θεώ, είναι πολύ πρόθυμος και τα βολεύει όλα.

δε καταλαβαίνω γιατί αν δουλεύουν και οι δύο και γυρνάνε πχ 17:00 ο ένας να στρώνει τον πωπό του στον καναπέ και της άλλης να της βγαίνει ο πάτος.

εμείς κάνουμε και οι δύο ό,τι μπορεί ο καθένας και μας μένει χρόνος να παιξουμε όλοι μαζί, να αγκαλιαστούμε, να κάτσουμε στον καναπέ μαζί και να απολαύσουμε το δημιούργημά μας: την λατρεμένη μας οικογένεια. δεν είμαστε ο ένας τον χαβά του και η άλλη η δούλα που όλη μέρα τρέχει κάτι να προλάβει....

και οι γυναίκες που παλαιότερα είχαν τους άντρες πασάδες αν της ρωτούσες υπέφεραν και βασανιζόταν ψυχολογικά αλλά μήπως είχαν δει ότι υπάρχει και άλλη εναλλακτική;;; και άλλο σενάριο;;;;

διαλέγετε και παίρνετε...

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όσες ανέχεστε να μην ασχολούνται οι άντρες με τα παιδιά τους, φταίτε και εσείς. Όσοι άντρες βρίσκουν προφάσεις για να μην ασχολούνται είναι γαϊδούρια, αλλά όσες γυναίκες ανέχονται τις προφάσεις του πασά είναι χαϊβάνια. Αλοίμονο αν ο άντρας συνεχίζει να συμπεριφέρεται ώς τζουτζούκος. Το ερώτημα είναι βέβαια πως βρίσκει ο τζουτζούκος το ούφο που θα τον παντρευτεί.

Δεν με ενδιαφέρει πόσες θα προσβληθούν αλλά είτε το θέλετε είτε όχι, έτσι όπως τα λέω είναι.

ΟΛΟΙ μπορούμε να κάνουμε τα πάντα, εκτός και αν έχουμε ιατρικά θέματα.

Δέν ανέχομαι να μου πει άντρας ότι δεν μπορεί να παίξει με τα παιδιά, ή δεν μπορεί να μαγειρέψει, να σιδερώσει, να ξεσκατίσει, να κάνει μπάνιο τα παιδιά, να τα πάει βόλτα, ενώ μπορεί να δουλεύει και να κερδίζει χρήματα.

Βαρεμάρα είναι και τίποτε άλλο. Αν δεν μπορούν να ασχοληθούν με τα παιδιά, ας μην κάνανε παιδιά. Ωραίο το σεχ αλλά αν κάνει ο κύριος παιδιά, να γίνει και πατέρας, όχι μόνο δωρητής σπέρματος.

Από όσα έχω διαβάσει βλέπω πολλούς δωρητές σπέρματος και πασάδες που θέλουν σεχ για να ικανοποιήσουν τα ένστικτα αλλά πολύ λίγους συζύγους και πατεράδες.

 

συγνώμη αλλά θα το πω: ΕΓΡΑΨΕΣ. ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι δεν ειναι ομορφο να χαλανε ετσι σπιτια , ειδικα οταν υπαρχουν και παιδακια αλλα αυτο με τις εκδρομουλες δεν το καταλαβαινω.

Οταν αποφασιζεις να κανεις οικογενεια και παιδια πρεπει να εχεις συνηδειτοποιησει ποιες ειναι οι υποχρεωσεις σου.Τα παιδια δεν ειναι αντε τα καναμε και δε βαριεσε.Ουτε ειναι υποχρεωση της μανας.

Κανονικα ολα αυτα δεν θα επρεπε να θεωρουνται υποχρεωση αλλα ευχαριστηση.Ο σωστος γονιος κοιταει πως θα περασει περισσοτερο χρονο με τα παιδια του.Ο σωστος συζηγος πως θα περασει περισσοτερο χρονο με τον συντροφο του.Οι εκδρομες , τα γλεντια και τα ξενυχτια μονος ,ειναι για τους ελευθερους.Αυτη την καραμελα οτι καθενας χρειαζεται τον χωρο του και τον χρονο του δεν την καταλαβαινω.Δεν εισαι μονος.Παρτο αποφαση.Εχεις κανει οικογενεια.Οταν κανεις οικογενεια και παιδια δεν εχεις δικαιωμα να σκεφτεσαι καν τον εαυτο σου.Ουτε να το διανοηθω να αφησω το παιδακι μου για να γυρναω βολτες!!!Τα εκανα ολα αυτα πριν κανω οικογενεια και τα χορτασα.Τωρα :-D

οι βολτες μου περιλαμβανουν και το παιδι μου.Μη τρελαθω.Αυτα τα δηθεν φιλελευθερα και τα μοντερνα μας εφαγαν μου φαινεται......

 

Πες τα χρυσόστομη:-D.Τα έχουμε κάνει όλα μαντάρα.Για πιο λόγο κανείς οικογένεια αν δεν θέλεις τις ευθύνες της οικογένεια ς:mad:;Ο καθένας μας έχει την δυνατότητα να κάνει αυτά που θέλει πριν αποκτήσει κάποιες υποχρεώσεις που φέρνουν κάποιους ,τονίζω ¨κάποιους¨ περιορισμούς.Πολλά μπορείς να κάνεις με την οικογένεια σου!Θέληση να υπάρχει:wink:!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως η θεματοθετρια νιωθει αδικημενη απ την φαση.Γι αυτο μιλαει για χωρισμο.Αυτο καταλαβαινω τουλαχιστον.

Γενικα πιστευω πως για να εισαι οσο ποιο καλος γινεται σε ολα πρεπει να σαι καταρχην καλα ψυχολογικα.Το να θες να ξεσκασεις εμενα δεν μου φαινεται απωθημενο.Δεν νομιζω οτι ειναι κακο καποιος ν αφησει για λιγο τους ρολους του και να ξεκουραστει για μια ωριτσα-δυο-τρεις.Αλλα 2ημερα κ 3ημερα ναι ειναι υπερβολη Πιστευω πως αυτο πρεπει να το τακτοποιησεις.Ο χωρισμος ειναι ακραιο δεν βλεπω κατι κακο απλα τον εχεις ανοριωτο.

Πρεπει να υπαρχεια μια Α ισορροπια π.χ. αφου κ οι δουλευετε κ φερνετε χρηματα στην οικογενεια σας τοτε κ οι 2 ειναι καλο να συμμετεχετε στις δουλειες του σπιτιου(καλα δεν λεμε να σκουπιζει κ να σφουγγαριζει) αλλα να μαζεψει κανα απλωμενο ρουχαλακι κ να κανει κ ενα φαγητο την εβδομαδα ειναι μια σεβαστη συμμετοχη απεναντι στην συζηγο σωστα?Να μοιραζετε ισοτιμα ο χρονος που θα αφιερωνετε στους εαυτου σας.Ενα σινεμα εσυ με την φιλεναδα σου,ενα καφεδακι με τους φιλους του μια χαρα.Τα σαββατοκυριακα κ 3ημερα αν μου τα κανε εμενα ο αντρουλης μου θα τον επνιγα.Με τιποτα δεν θα επετρεπα κατι τετοιο.Να βγαινει δεν εχω προβλημα ομως παντα με την προυποθεση οτι εχει φερει εις περας τις υποχρεωσεις του οποτε κ ναι να παει βολτιτσα.

pEJHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παλι δεν μπορω να πιστεψω πως καποιος ξαφνικα ξυπνησε και θελει να φευγει 3ημερα η απλα κουραστηκε η απλα δεν θελει να βοηθαει την γυναικα του!!Αυτα ειναι σημαδια απο πριν οταν εισαι με εναν ανθρωπο τον βλεπεις πως εξελισετε στην σχεση σας και αν σου ''κανει'' για αυτα που θελεις εσυ!!!Αν εγω γουσταρα εναν αντρα ''αγα'' να καθεται ολη μερα και να τα ξυνει και εγω να τρεχω απο πισω του να μαζευω θα τον ειχα..!!Διαλεξα ομως εναν ανθρωπο που με βοηθαει απιστευτα πολυ και θα με βοηθαει παντα με ολα και το ξερω...!!!Και ξερετε κατι???εχω παρατηρησει πως συνηθως εχουν τετοια προβληματα γυναικες οι οποιες βρισκαν τον αντρα των ''ονειρων''τους..αρραβωνιαζονταν και παντρευονταν κατευθειαν χωρις να εχουν ζησει τον αλλον να δουν πως συμπεριφερεται μεσα σε ενα σπιτι!!!Καποια πραγματα κανουν μπαμ απο την αρχη....αλλο αν καποιες δεν θελουμε να τα δουμε η να τα παραδεχτουμε...!!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω ότι βρίσκουν και τα κάνουν κιόλας.

και μένα ο άντρας μου πριν παντρευτούμε ήταν αγάς από την μάνα του. ο πρώτος μας καβγάς ως ζευγάρι (ανύπαντροι) ήταν γιατί έμενε πσκ σπίτι μου και ένα από αυτά καθώς έβλεπε τηλεόραση του πήγα τα φασολάκια για να τα καθαρίσει, να προλάβω να καθαρίσω για να πάμε για μπάνιο....

έγινε το έλα να δεις...σκοτωμός, μόνο που δεν χωρίσαμε...και συνέχεια διεκδικούσα και απαιτούσα και εκείνος μου είχε πει: "εγώ ........(η περήφανη καταγωγή του, ο τόπος του που είναι άντρακλες εκεί) να μπω στην κουζίνα;;;; και εγώ με πείσμα, αγάπη και υπομονή του εξήγησα ότι τα μοιράζω για να έχουμε χρόνο και μαζί, δεν έκανα πισω και τώρα που παντρευτήκαμε, που είδε την ζόρικη ζωή με τα παιδιά και επειδή με αγαπάει και είναι ερωτευμένος (λέω εγώ) μαζί μου και με θέλει πλάι του και όχι δούλα του, έχει στρώσει και τα κάνουμε όλα μαζί. δεν βρίσκω το κακό ούτε στο να σφουγγαρίζει, ούτε να σιδερώνει. και είμαστε πολύ πιο χαρούμενη οικογένεια απο το να υπήρχε ένας άντρας αγάς, μια δουλοπρεπής μάνα, καταπιεσμένη που να μη χαίρονται τη ζωή τους και να μην είναι ευτυχισμένοι και οι δύο.....

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι απαραίτητο να καταλάβει...απλά να το ...κόψει................

ίσως μια λύση είναι να αναλάμβάνει σιγά σιγά και χωρίς καυγά ούτε να του διευκρινήσεις τον απότερο σκοπό...... μερικές από τις δουλειές της οικογένειας...στυλ "αγαπούλα μου δεν προλαβαίνω...."

π.χ. εξωσχολικές δραστηριότητες παιδιού το ΣΚ ,ψώνια (κι ας μην τα κάνει σαν κι εσένα...) με επιβράβευση...(παραμύθιασέ τον και λίγο....)

η κεντρική ιδέα είναι και να δεθήτε περισσότερο και να καταλάβει- αναλάβει τις ευθύνες του....

έτσι δύσκολα θα πει όχι στο παιδί του....

δασκάλεψε και εσύ λίγο το παιδί με τον τρόπο σου να τον ζητάει ΕΚΕΙΝΟΝ για να κάνει το τάδε .... να δεις φεύγει;;;;

αν ναι......

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι το πρόβλημα είναι λίγο βαθύτερο γιατί από όσο θυμάμαι η κοπέλα γράφει ότι γυρνάει σπίτι και αποβλακώνεται στον υπολογιστή....δεν είναι ότι απλά δεν κάνει δουλειές, εμένα μου φαίνεται σα να μη κάνει και πολύ κέφι να τους βλέπει, σα να ζορίζεται με την όλη φάση, της οικογένειας....αντί να λαχταράει να δει τα παιδιά του που λείπει όλη μέρα κλείνεται πάλι κάπου μόνος....

εμένα πολύ ύποπτο μου κάνει όλο αυτό.....

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν μπορω να πιστεψω πως καποιος ξαφνικα ξυπνησε και θελει να φευγει 3ημερα η απλα κουραστηκε η απλα δεν θελει να βοηθαει την γυναικα του!!Αυτα ειναι σημαδια απο πριν οταν εισαι με εναν ανθρωπο τον βλεπεις πως εξελισετε στην σχεση σας και αν σου ''κανει'' για αυτα που θελεις εσυ!!!Αν εγω γουσταρα εναν αντρα ''αγα'' να καθεται ολη μερα και να τα ξυνει και εγω να τρεχω απο πισω του να μαζευω θα τον ειχα..!!Διαλεξα ομως εναν ανθρωπο που με βοηθαει απιστευτα πολυ και θα με βοηθαει παντα με ολα και το ξερω...!!!Και ξερετε κατι???εχω παρατηρησει πως συνηθως εχουν τετοια προβληματα γυναικες οι οποιες βρισκαν τον αντρα των ''ονειρων''τους..αρραβωνιαζονταν και παντρευονταν κατευθειαν χωρις να εχουν ζησει τον αλλον να δουν πως συμπεριφερεται μεσα σε ενα σπιτι!!!Καποια πραγματα κανουν μπαμ απο την αρχη....αλλο αν καποιες δεν θελουμε να τα δουμε η να τα παραδεχτουμε...!!!

 

εγώ πιστεύω ότι βρίσκουν και τα κάνουν κιόλας.

 

OH YES!!! :mrgreen:

 

 

Κάποια πράγματα βγάζουν μάτι από την αρχή. Το αν θα κάνει δουλειές και θα βοηθάει στο σπίτι ο άντρας, φαίνεται από τον πρώτο μήνα συμβίωσης. Και το αν θα είναι καλός πατέρας επίσης, ή όχι. Τα σημάδια προϋπάρχουν. Τώρα αν ξαφνικά βαρέθηκε μια μέρα να το παίζει καλός σύζυγος και πατέρας κι έκανε στροφή 180 μοιρών, για μένα σημαίνει ότι κάπου μπάζει η σχέση του ζευγαριού. Και σ' αυτές τις περιπτώσεις συνήθως φταίνε δυο κι όχι μονο ένας.

 

 

Προσωπικά, αν από την αρχή της σχέσης μου παίρναμε διαλείματα ο ένας από τον άλλον για εκδρομούλες με φίλους/φίλες τα ΣΚ, δεν θα με πείραζε αν συνεχιζόταν και μετά που θα είχαμε παιδιά, φτάνει να αναλαμβάνει κι εκείνος τις ευθύνες του όταν λείπω εγώ. Αλλά αν πριν δεν το κάναμε αυτό και μια μέρα ξαφνικά ο κύριος άρχισε να θέλει να ξεφεύγει, κάτι θα μου βρώμαγε. Και πολύ άσχημα μάλιστα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά εδώ που τα λέμε δε νομίζω ότι είναι ωραίο το θέαμα άντρα με φακιόλι και ξεσκονόπανο! Εννοείται ότι ο άντρας μπορεί και πρέπει να βοηθάει, ειδικά από τότε που η γυναίκα ξεκίνησε να εργάζεται, αλλά κάποιες οικιακές δουλείες και κάποια θέματα που αφορούν τα παιδιά, γέρνουν προς την πλευρά της γυναίκας!

 

Το ότι είμαστε οι γυναίκες καλομαθημένες από τις μαμάδες μας και γκρινιάζουμε και περιμένουμε από τους άντρες να βάλουν φακιόλι, είναι γεγονός.

 

Δεν περιμένω να βαλει φακιολι, δεν φοραω ουτε εγω. Δουλευουμε τις ιδιες ωρες ακριβως απο το πρωι ως το βραδυ και οι δυο ή θα βοηθησει ή θα βρομισουμε ειναι απλο. Δεν εχω σκοπο να τρελαθω ουτε να παθω υπερκοπωση για να μην του χαλασω τον ρολο του "άντρα" . Μπορει να μην σου αρεσει το θεαμα του αντρα που ξεσκονιζει εμενα παλι δεν μου αρεσει το θεαμα χαρωπη νοικοκυρουλα μετά απο 8-10-12 ωρες δουλειας και ο αγας στον καναπε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην πιάσει ξεσκονόπανο ο άντρας; Πονάει η μεσούλα του;

Ναι πονάει η μέση μου από τις αγκαλιές και τα σκυψίματα, όπως όμως πονάει και της γυναίκας μου....τόσο απλά. Δηλαδή εγώ έχω περισσότερα δικαιώματα για ξεκούραση όταν γυρνάω στο σπίτι από εκείνη;

 

Εγώ ένα ξέρω: Αν αγαπάς κάποιον τότε θα πάρεις και ξεσκονόπανο απλά και μόνο επειδή τον αγαπάς και θέλεις να τον ξεκουράσεις. Αν δεν το κάνεις με τη δικαιολογία ότι δεν ξέρεις ή δεν μπορείς τότε μάλλον δεν αγαπάς τον άλλο.

Ας το σκεφτούν λίγο αυτό όσες γυναίκες εξακολουθούν να δικαιολογούν τους πασάδες.

 

Α, και κάτι τελευταίο. ΟΙ ΜΑΝΑΔΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΠΑΣΑΔΕΣ, αλλά οι άντρες είναι το πρότυπο του αγοριού.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει το θέαμα ενός άντρα που βοηθάει για να ξεκουράζει τη γυναίκα του, και την ''ξαλαφρώνει'', αλλά όχι του άντρα που γίνεται χαρωπή νοικοκυρούλα.

 

Προσωπική μου άποψη.

 

Νομίζω ότι οι γυναίκες από τότε που δουλεύουμε έχουμε γίνει πολύ γκρινιάρες και αυτό βγαίνει και στη συμπεριφορά μας προς τους άντρες.

 

Η γυναίκα, θα νοιαστεί περισσότερο για το σπίτι, για την καθαριότητα (εκτός αν είναι τελείως τεμπέλα) από τον άντρα.

 

Το να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε τελείως κάποιους υποτυπώδεις ρόλους εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει και για 'μένα το ξαναλέω, ίσως είναι και αιτία για το πόσο κατά διαόλου πάνε πολλοί γάμοι σήμερα.

 

Προσωπικά μου φαίνεται πολύ λογικό να βάλει ο άντρας μου πλυντήριο, αλλά όχι να σιδερώσει και τα εσώρουχά μου, να το πω κομψά.

Link to comment
Share on other sites

Όσες ανέχεστε να μην ασχολούνται οι άντρες με τα παιδιά τους, φταίτε και εσείς. Όσοι άντρες βρίσκουν προφάσεις για να μην ασχολούνται είναι γαϊδούρια, αλλά όσες γυναίκες ανέχονται τις προφάσεις του πασά είναι χαϊβάνια. Αλοίμονο αν ο άντρας συνεχίζει να συμπεριφέρεται ώς τζουτζούκος. Το ερώτημα είναι βέβαια πως βρίσκει ο τζουτζούκος το ούφο που θα τον παντρευτεί.

Δεν με ενδιαφέρει πόσες θα προσβληθούν αλλά είτε το θέλετε είτε όχι, έτσι όπως τα λέω είναι.

ΟΛΟΙ μπορούμε να κάνουμε τα πάντα, εκτός και αν έχουμε ιατρικά θέματα.

Δέν ανέχομαι να μου πει άντρας ότι δεν μπορεί να παίξει με τα παιδιά, ή δεν μπορεί να μαγειρέψει, να σιδερώσει, να ξεσκατίσει, να κάνει μπάνιο τα παιδιά, να τα πάει βόλτα, ενώ μπορεί να δουλεύει και να κερδίζει χρήματα.

Βαρεμάρα είναι και τίποτε άλλο. Αν δεν μπορούν να ασχοληθούν με τα παιδιά, ας μην κάνανε παιδιά. Ωραίο το σεχ αλλά αν κάνει ο κύριος παιδιά, να γίνει και πατέρας, όχι μόνο δωρητής σπέρματος.

Από όσα έχω διαβάσει βλέπω πολλούς δωρητές σπέρματος και πασάδες που θέλουν σεχ για να ικανοποιήσουν τα ένστικτα αλλά πολύ λίγους συζύγους και πατεράδες.

 

Καλά βρε πικι! Μιλάμε έγραψες! Προσκυνώ! Καλύτερα δεν μπορούσε να τεθεί το θέμα.

 

Αλλά το τζουτζούκος.... βρε συ, έλεος, είμαι στη δουλειά και χαζογελάω μπροστά σε πισι...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Αν και ο συμφορουμίστας pk33 με κάλυψε απολύτως, θα ήθελα να τονίσω κάτι που δεν έχει να κάνει μόνο με την λειτουργικότητα της οικογένειας.

 

Νικητές στη ζωή είναι οι μαχητές και αυτοί που διεκδικούν και παλεύουν για όσα δικαιούνται και ίσως και για περισσότερα.

 

Αυτό θέλει τόλμη ίσως και θυσίες-ξεβόλεμα. Αλλά δεν θα λάβεις αν δεν απλώσεις το χέρι σου να αρπάξεις.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά βρε πικι! Μιλάμε έγραψες! Προσκυνώ! Καλύτερα δεν μπορούσε να τεθεί το θέμα.

 

Αλλά το τζουτζούκος.... βρε συ, έλεος, είμαι στη δουλειά και χαζογελάω μπροστά σε πισι...

 

 

πες τα χρυσόστομη!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και ο συμφορουμίστας pk33 με κάλυψε απολύτως, θα ήθελα να τονίσω κάτι που δεν έχει να κάνει μόνο με την λειτουργικότητα της οικογένειας.

 

Νικητές στη ζωή είναι οι μαχητές και αυτοί που διεκδικούν και παλεύουν για όσα δικαιούνται και ίσως και για περισσότερα.

 

Αυτό θέλει τόλμη ίσως και θυσίες-ξεβόλεμα. Αλλά δεν θα λάβεις αν δεν απλώσεις το χέρι σου να αρπάξεις.

:P:p:p

μ αρεσει πολυ αυτο που εγραψες!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για άλλη μια φορά, όπως και σε άλλα σχετικά θέματα, θέλω να επιστήσω την προσοχή σε όσες μαμάδες έχουν γιους. Ας έχουμε πάντα στο μυαλό μας τι είδους άνδρες θέλουμε να παραδώσουμε στην κοινωνία. Και ας δίνουμε το παράδειγμα και με τη συμπεριφορά μας.

Αν η κοινωνία που ζούμε έχει μοιρασμένους τους ρόλους με τρόπο οπισθοδρομικό, είναι στο χέρι μας να το αλλάξουμε, αλλάζοντας τη γενιά που ανατρέφουμε στο σπίτι μας.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για άλλη μια φορά, όπως και σε άλλα σχετικά θέματα, θέλω να επιστήσω την προσοχή σε όσες μαμάδες έχουν γιους. Ας έχουμε πάντα στο μυαλό μας τι είδους άνδρες θέλουμε να παραδώσουμε στην κοινωνία. Και ας δίνουμε το παράδειγμα και με τη συμπεριφορά μας.

Αν η κοινωνία που ζούμε έχει μοιρασμένους τους ρόλους με τρόπο οπισθοδρομικό, είναι στο χέρι μας να το αλλάξουμε, αλλάζοντας τη γενιά που ανατρέφουμε στο σπίτι μας.

 

 

πολύ σωστό!!!

Link to comment
Share on other sites

Το να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε τελείως κάποιους υποτυπώδεις ρόλους εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει και για 'μένα το ξαναλέω, ίσως είναι και αιτία για το πόσο κατά διαόλου πάνε πολλοί γάμοι σήμερα.

 

Προσωπικά μου φαίνεται πολύ λογικό να βάλει ο άντρας μου πλυντήριο, αλλά όχι να σιδερώσει και τα εσώρουχά μου, να το πω κομψά.

 

Κοίτα, επειδή είμαι άντρας και δεν μου αρέσει το σιδέρωμα, ξέροντας πόσο κουραστική δουλειά είναι θα έλεγα ότι κανονικά θα έπρεπε να είναι αντρική δουλειά, εκτός και αν η γυναίκα θέλει να κάνει ποντίκι.

Στο σιδέρωμα είμαι πιο γρήγορος από τη γυναίκα μου γιατί απλά ο Θεός έπλασε τον άντρα να έχει συνήθως περισσότερη μυική δυναμη από τη γυναίκα!

Από την άλλη σαφώς και δεν προσέχω τόσο τις λεπτομέρειες στην καθαριότητα του σπιτιού.

Το μπάνιο όμως των παιδιών το έχω αναλάβει εγώ, πάλι γιατί είναι πιο δυνατός μυικά από τη γυναίκα μου και είναι πιο εύκολο για μένα να παίρνω αγκαλιά τα παιδιά.

 

Δεν υπάρχουν μέσα στο σπίτι αντρικές και γυνακείες δουλειές. Έχω ξαναγράψει ότι 2 πράγματα δεν μπορεί να κάνει ο άντρας:

1. Να γεννήσει παιδιά

2. Να θηλάσει παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει το θέαμα ενός άντρα που βοηθάει για να ξεκουράζει τη γυναίκα του, και την ''ξαλαφρώνει'', αλλά όχι του άντρα που γίνεται χαρωπή νοικοκυρούλα.

 

Προσωπική μου άποψη.

 

Νομίζω ότι οι γυναίκες από τότε που δουλεύουμε έχουμε γίνει πολύ γκρινιάρες και αυτό βγαίνει και στη συμπεριφορά μας προς τους άντρες.

 

Η γυναίκα, θα νοιαστεί περισσότερο για το σπίτι, για την καθαριότητα (εκτός αν είναι τελείως τεμπέλα) από τον άντρα.

 

Το να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε τελείως κάποιους υποτυπώδεις ρόλους εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει και για 'μένα το ξαναλέω, ίσως είναι και αιτία για το πόσο κατά διαόλου πάνε πολλοί γάμοι σήμερα.

 

Προσωπικά μου φαίνεται πολύ λογικό να βάλει ο άντρας μου πλυντήριο, αλλά όχι να σιδερώσει και τα εσώρουχά μου, να το πω κομψά.

 

Αντίστοιχα όμως το θέαμα μιας γυναίκας με φακιόλι παραπέμπει σε χαρωπή νοικοικυρά και πρέπει να θεωρείται ευχάριστο; Δηλαδή μια γυναίκα πρέπει να ενδιαφέρεται πάνω από όλα για την καθαριότητα της λεκάνης της, αλλιώς θεωρείται τεμπέλα; Γι΄αυτό γεννιούνται οι γυναίκες, για να ελέγχουν τον πληθυσμό των κωλοβακτηριδίων στις απανταχού λεκάνες; Ενώ οι άντρες προορίζονται για ευγενείς αποστολές, όπως η ανακάλυψη ζωής σε άλλο πλανήτη, η θεραπεία του καρκίνου κλπ; Λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ αυτό το ρόλο για τον εαυτό μου, δεν μπορώ να δεχτώ ότι εκ γενετής κάποιος άλλος είναι ανώτερος από μένα και κάποιες δουλειές δεν του ταιριάζουν, απλά και μόνο γιατί κάνει πιπί του όρθιος.

 

Είναι άλλο να επιλέξω να έχω έναν άντρα πασά, γιατί δουλεύει 500 ώρες τη μέρα ή γιατί στην τελική μου αρέσει να τον περιποιούμαι, αλλά άλλο να θεωρώ ότι εγώ είμαι αυτομάτως κατώτερη και δουλάρα, απλά και μόνο επειδή είμαι γυναίκα.

 

Όσο για το τι πάνε κατά διαόλου κάποιοι γάμοι, κι εγώ αν δούλευα σαν το σκυλί όλη μέρα και μετά κάποιος ενήλικας είχε την απαίτηση να γυρίσω σπίτι, να περιποιηθώ 1-2 παιδιά και να νταντέψω και την πάρτη του, ενώ αυτός κανονίζει τριήμερα, σίγουρα θα έπαιρνα τα κουβαδάκια μου και θα πήγαινα σε ερημική παραλία ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει το θέαμα ενός άντρα που βοηθάει για να ξεκουράζει τη γυναίκα του, και την ''ξαλαφρώνει'', αλλά όχι του άντρα που γίνεται χαρωπή νοικοκυρούλα.

 

Προσωπική μου άποψη.

 

Νομίζω ότι οι γυναίκες από τότε που δουλεύουμε έχουμε γίνει πολύ γκρινιάρες και αυτό βγαίνει και στη συμπεριφορά μας προς τους άντρες.

 

Η γυναίκα, θα νοιαστεί περισσότερο για το σπίτι, για την καθαριότητα (εκτός αν είναι τελείως τεμπέλα) από τον άντρα.

 

Το να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε τελείως κάποιους υποτυπώδεις ρόλους εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει και για 'μένα το ξαναλέω, ίσως είναι και αιτία για το πόσο κατά διαόλου πάνε πολλοί γάμοι σήμερα.

 

Προσωπικά μου φαίνεται πολύ λογικό να βάλει ο άντρας μου πλυντήριο, αλλά όχι να σιδερώσει και τα εσώρουχά μου, να το πω κομψά.

 

λες και ξαναλες τη λεξη "βοηθαει" λες και τα παιδια και το σπιτι ειναι δουλεια της γυναικας, και πρεπει να παρουν και παρασημα οι αντρες που "βοηθανε".

 

Εγω συμφωνω οτι καθε οικογενεια βαζει τους ορους τους, αλλα πρεπει και οι δυο να ειναι ευχαριστημενοι με αυτους τους ορους. Δε γινεται να δουλευει ο αλλος 12 ωρες τη μερα κι εσυ να καθεσαι κυρια ολη μερα και να τον περιμενεις κυρια να σιδερωσει οταν γυρισει, ετσι, λογω ισοτητας.

Αναλογως, οταν εγω δουλευα και ο αντρας μου οχι, καθισε στο σπιτι, μεγαλωσε το (ενα τοτε) παιδι, μαγειρευε, καθαριζε, και οταν επεστρεφα τον ξεκουραζα κι εγω οσο μπορουσα, κι αυτος εμενα.

Δεν αισθανθηκε ποτε ουτε αυτος "χαρωπη νοικοκυρουλα" ουτε κανενας τον ειδε ετσι. Ισα-ισα, ο αντρας, για μενα, αν ειναι μαγκας, ετσι δειχνει το αντριλικι του: οταν στεκεται στην οικογενεια του οπως αυτη τον χρειαζεται την οποιαδηποτε στιγμη!

Link to comment
Share on other sites

λες και ξαναλες τη λεξη "βοηθαει" λες και τα παιδια και το σπιτι ειναι δουλεια της γυναικας, και πρεπει να παρουν και παρασημα οι αντρες που "βοηθανε".

 

Ισα-ισα, ο αντρας, για μενα, αν ειναι μαγκας, ετσι δειχνει το αντριλικι του: οταν στεκεται στην οικογενεια του οπως αυτη τον χρειαζεται την οποιαδηποτε στιγμη!

 

Ακριβώς!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Όσες ανέχεστε να μην ασχολούνται οι άντρες με τα παιδιά τους, φταίτε και εσείς. Όσοι άντρες βρίσκουν προφάσεις για να μην ασχολούνται είναι γαϊδούρια, αλλά όσες γυναίκες ανέχονται τις προφάσεις του πασά είναι χαϊβάνια. Αλοίμονο αν ο άντρας συνεχίζει να συμπεριφέρεται ώς τζουτζούκος. Το ερώτημα είναι βέβαια πως βρίσκει ο τζουτζούκος το ούφο που θα τον παντρευτεί.

Δεν με ενδιαφέρει πόσες θα προσβληθούν αλλά είτε το θέλετε είτε όχι, έτσι όπως τα λέω είναι.

ΟΛΟΙ μπορούμε να κάνουμε τα πάντα, εκτός και αν έχουμε ιατρικά θέματα.

Δέν ανέχομαι να μου πει άντρας ότι δεν μπορεί να παίξει με τα παιδιά, ή δεν μπορεί να μαγειρέψει, να σιδερώσει, να ξεσκατίσει, να κάνει μπάνιο τα παιδιά, να τα πάει βόλτα, ενώ μπορεί να δουλεύει και να κερδίζει χρήματα.

Βαρεμάρα είναι και τίποτε άλλο. Αν δεν μπορούν να ασχοληθούν με τα παιδιά, ας μην κάνανε παιδιά. Ωραίο το σεχ αλλά αν κάνει ο κύριος παιδιά, να γίνει και πατέρας, όχι μόνο δωρητής σπέρματος.

Από όσα έχω διαβάσει βλέπω πολλούς δωρητές σπέρματος και πασάδες που θέλουν σεχ για να ικανοποιήσουν τα ένστικτα αλλά πολύ λίγους συζύγους και πατεράδες.

 

:mrgreen: Ρε συ pk είσαι σίγουρα άντρας ή μας το παίζεις; Καλύτερα και από γυναίκα τα είπες (εννοείται πως δεν αμφισβητώ τον ανδρισμό σου έτσι; ) Ευγε στη γυναίκα που σε διάλεξε :D

 

λες και ξαναλες τη λεξη "βοηθαει" λες και τα παιδια και το σπιτι ειναι δουλεια της γυναικας, και πρεπει να παρουν και παρασημα οι αντρες που "βοηθανε".

 

Εγω συμφωνω οτι καθε οικογενεια βαζει τους ορους τους, αλλα πρεπει και οι δυο να ειναι ευχαριστημενοι με αυτους τους ορους. Δε γινεται να δουλευει ο αλλος 12 ωρες τη μερα κι εσυ να καθεσαι κυρια ολη μερα και να τον περιμενεις κυρια να σιδερωσει οταν γυρισει, ετσι, λογω ισοτητας.

Αναλογως, οταν εγω δουλευα και ο αντρας μου οχι, καθισε στο σπιτι, μεγαλωσε το (ενα τοτε) παιδι, μαγειρευε, καθαριζε, και οταν επεστρεφα τον ξεκουραζα κι εγω οσο μπορουσα, κι αυτος εμενα.

Δεν αισθανθηκε ποτε ουτε αυτος "χαρωπη νοικοκυρουλα" ουτε κανενας τον ειδε ετσι. Ισα-ισα, ο αντρας, για μενα, αν ειναι μαγκας, ετσι δειχνει το αντριλικι του: οταν στεκεται στην οικογενεια του οπως αυτη τον χρειαζεται την οποιαδηποτε στιγμη!

 

E μα ναι! Διότι άντρας είναι αυτός που αναλαμβάνει τις ευθύνες του και για την πρόταση/απόφαση γάμου και για το παιδί! Άντε μάθαμε κάνουμε ό,τι κάνουμε και μετά αναπαυόμαστε και ξεκουραζόμαστε από το μέγα κατόρθωμα!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα λες:D,Εγώ κορίτσια μου όταν ο άντρας μου δούλευε2 δουλειές τον περίμενα με στρωμένος το τραπέζι για να φάει να ξεκουραστεί μισή βρούμε και να ξανά φύγει.Ήξερα ότι ο χρόνος του ήταν ελάχιστος και ήθελα με τον τρόπο μου να τον ευχαριστήσω ( του είχα πει να πάω για δουλειά αλλά μου είπε πως είχαμε κάνει συμφωνία ,όταν σπούδαζε δούλευα εγώ για να μας συντηρήσω ,ήταν η σειρά του).Τώρα έχουμε ένα παιδάκι και δεν δουλεύω.Δεν περιμένω από εκείνον να κάνει δουλειές του σπιτιού ,απαιτώ όμως να προσέχει τον κόπο μου και να μην παριστάνει τον ¨Ασπρο σύφουνα¨ (από όπου περνάει καταστροφη:evil:).Δεν νομίζω ότι ζητάω πολλά:rolleyes:...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...