Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

οταν κλαιω κανω κακο στο μωρακι μας?

Recommended Posts

Καλησπερα...εψαξα και δε βρηκα σχετικο θεμα...αναρωτιεμαι οταν κλαιω και ποσο μαλλον τωρα που οι ορμονες εχουν σαλταρει απο το μπαλκονι ,κανω κακο στο μωρο μου? Μπορει να του δημιουργηθει προβλημα.....ξερετε κατι σχετικα με αυτο το θεμα?

Aaicm8.png[/url].

zdDEm8.png[/url]

Διαφημίσεις

Καλησπερα...εψαξα και δε βρηκα σχετικο θεμα...αναρωτιεμαι οταν κλαιω και ποσο μαλλον τωρα που οι ορμονες εχουν σαλταρει απο το μπαλκονι ,κανω κακο στο μωρο μου? Μπορει να του δημιουργηθει προβλημα.....ξερετε κατι σχετικα με αυτο το θεμα?

ναι, θα κάνει ρυτίδες! :D

όταν εσύ στρεσάρεσαι, αυξάνονται και οι αντίστοιχες ορμόνες στο αίμα σου, οπότε περνάνε και στο μωρό και μπορεί να νιώθει κι εκείνο υπερένταση. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μπορεί να πάθει κάτι "κακό". Μην αγχώνεσαι. Οι περισσότερες έγκυες υποφέρουν από νεύρα και κακή διάθεση κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά τα έμβρυά τους είναι μια χαρά. Χειρότερα είναι να καταπιέζεσαι και να μην ξεσπάς.

• Like 1

Time flies like the wind; fruit flies like bananas

Σε ευχαριστω πολυ....δε θελω να κλαιω και ποσο μαλλον χωρις λογο,αφου ερχομαστε σε ενταση με τον αντρα μου γιατι κλαιω και δε ξερω γιατι,και αναρωτιεται μηπως εκανε κατι που με πειραξε και το περνει προσωπικα,και μετα στεναχωριεμαι που τον στεναχωρησα!τρεχα γυρευε δηλαδη.

Aaicm8.png[/url].

zdDEm8.png[/url]

ναι, θα κάνει ρυτίδες! :D

όταν εσύ στρεσάρεσαι, αυξάνονται και οι αντίστοιχες ορμόνες στο αίμα σου, οπότε περνάνε και στο μωρό και μπορεί να νιώθει κι εκείνο υπερένταση. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μπορεί να πάθει κάτι "κακό". Μην αγχώνεσαι. Οι περισσότερες έγκυες υποφέρουν από νεύρα και κακή διάθεση κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά τα έμβρυά τους είναι μια χαρά. Χειρότερα είναι να καταπιέζεσαι και να μην ξεσπάς.

έτσι είναι, δυστηχώς χρειάστηκα 2 εξτρά υπερήχους για να το επιβεβαιώσω επειδή φοβόμουν κάθε φορά μετά από πολύ κλάμα ότι...έκανα κακό στο μωρό.

Φυσικά το μωρό δεν είχε πάθει τίποτε.

Μάλιστα 2 μέρες τώρα που πάλι κλαίω και έχω χάλια διάθεση, δεν ανησυχώ όπως πρίν. Ξέρω ότι τελικά εκτός από εμένα και τα νεύρα μου το μωρό είναι πασάς εκεί μέσα...

Σίγουρα είναι καλύτερο να είμαστε χαρούμενες, όπως λέει και ο γιατρός μου, αλλά η προγεστερόνη εμένα δε με βοηθάει καθόλου.

Ατιμες ορμόνες!

Μη στεναχωριέσαι κοπέλα μου - και γι'αυτό-.

Ο γυναικολόγος μου μου είχε πεί κλάψε όσο θες, έχε όσο άγχος θες αρκεί να φέρνεις καλές εξετάσεις :mrgreen:

Επίσης θα σου πώ και κάτι που ίσως να μη σου συμβαίνει (κάθε μια βιώνει διαφορετικά την κύηση και τις...παρενέργειες της) αλλά ίσως σε ανακουφίσει: ξέρεις πόσες φορές έχω "χωρίσει" από τότε που έμεινα έγγυος? ουυυυυυυυυυυ όσες έχω κλάψει ;)

Κανείς τίποτε δε παθαίνει, ίσως φύγουν οι άντρες μας αλλά λεπτομέρειες :lol:

Οπως του είπε και ο γιατρός μου "υπομονή 9 μήνες είναι θα περάσουν" :lol:

και τότε απορούσαμε τί λέει...!

Ξέρεις στην κύηση πολλές έχασαν δικούς τους ανθρώπους, για πάντα...και τα παιδιά τους μια χαρά βγήκαν μην ανησυχείς.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Διαφημίσεις

τι κακό κι αυτο με το κλάμα...βρε κορίτσια πριν δύο εβδομάδες έκλαιγα από τις 6 το πρωί μέχρι τις 8 το βράδυ (!!!!). Χωρίς κανένα λόγο...μάλλον ξύπνησα απλά για να κλάψω και ξανακοιμήθηκα!

Ευτυχώς ο άντρα μου είχε ρεπό και επίσης ευτυχώς που είναι παλιά καραβάνα (τα είχα αυτά και στην πρώτη εγκυμοσύνη) και δε μασάει. Ρωτάει στην αρχή αν έγινε κάτι και στεναχωρήθηκα και οταν του πω όχι το ρίχνει στο δούλεμα.....μιλάμε για πολυυυ δούλεμα...αλλά εγώ ακάθεκτη...το ρολλό το χαρτί μου και δώστου κλάμα!

ΥΓ προχθες έκλαιγα γιατί μου έφερε το ποτήρι με coca-cola χωρις καλαμάκι!!! Μα είναι σοβαρός??? Χωρις καλαμάκι??

• Haha 1

τι κακό κι αυτο με το κλάμα...βρε κορίτσια πριν δύο εβδομάδες έκλαιγα από τις 6 το πρωί μέχρι τις 8 το βράδυ (!!!!). Χωρίς κανένα λόγο...μάλλον ξύπνησα απλά για να κλάψω και ξανακοιμήθηκα!

Ευτυχώς ο άντρα μου είχε ρεπό και επίσης ευτυχώς που είναι παλιά καραβάνα (τα είχα αυτά και στην πρώτη εγκυμοσύνη) και δε μασάει. Ρωτάει στην αρχή αν έγινε κάτι και στεναχωρήθηκα και οταν του πω όχι το ρίχνει στο δούλεμα.....

:lol::lol:

έτσι κι εμένα με ρωτά κουνελίτσα μου να σιγουρευτεί ότι δεν έχω κάτι και μετά με βοηθά να ξεσπάσω!

Το πρόβλημα είναι όταν έχω κάτι ή ακόμα χειρότερα όταν φταίει εκείνος, τότε στεναχωριόμαστε και οι δύο.

Καλά όταν καταλάβω ότι φταίω εγώ τότε κλαίω απαρηγόρητη δε το συζητώ :lol: Ας γελάμε όταν δεν κλαίμε, η ζωή είναι ωραία και η εγγυμοσύνη μικρή!

- πολύ χαίρομαι με το τικεράκι σου ;)-

• Like 1

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

εγω επειδη στην πρωτη εγκυμοσυνη ημουν μεσα στο στρες, στα νευρα και στα κλάματα - για λογους ασχετους με την εγκυμοσυνη (προσωπικους, επαγελματικους κλπ) - και στη δευτερη ημουν στο άλλο άκρο (πολυ χαλαρή, χαρουμενη, ανέμελη) βλέπω σημερα οτι εχω ενα πολυ στρεσαρισμενο και ΄τσιτωμενο' παιδι κι ενα πολυ χαλαρο και ηρεμο. Μπορει να ειναι τυχαιο, αν και δεν το νομιζω..

Φροντιστε να ειστε ηρεμες οσο μπορειτε λοιπον!!:P

Θυμήθηκα και ΤΟ θεικο...πριν μάθω ότι ήμουν έγκυος αυτή τη φορά και ενώ καθόμαστε ήρεμα και βλέπουμε τηλεόραση τρώω μια φλασιά και με νευρίαζε ο τρόπος που ανέπνεε....κορίτσια μου ερχόταν να τον βαρέσω, άκουγα το φρρρ φρρρ και μου ανέβαινε το αίμα στο κεφάλι...μετα από λίγο αφού δεν το έκοβε (την αναπνοή?????) ρίχνω ένα κλάμα ανευ προηγουμένου...εκεί με ρώτησε αν είμαι έγκυος...

.........Να σαι καλά dimmi μου!

Διαφημίσεις

:P:p:p:p:p:p:p:p:p αυτο με το καλαμακι ηταν τελειο ..ξεκαρδιστηκα να εισαι καλα κουνελιτσα και ολες σας ...με βοηθησατε πολυ και καταλαβα πως δε ειμαι η μονη που κλαιω και γελαω με ασχετους λογους...!

προχθες εβλεπα τον ακεφαλο καβαλαρη (μαρεσουν πολυ αυτα ασχετα που τα φοβαμαι και οταν τα πρωτο εβλεπα και τα ξαναεβλεπα σε πολλες επαναληψεις φοβομουν)ηταν η πρωτη φορα που ειχα ξεκαρδιστει στο γελιο,αφου ο αντρας μου με κοιτουσε με το ανοιχτο στομα και με ρωτουσε που βρισκω το αστειο,σταματα και θα γεννησεις!!!!!!!!!!!:P:p:p:p:p

Aaicm8.png[/url].

zdDEm8.png[/url]