Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επείγον! Φαρμακα κατα τη διαρκεια της γαλουχία?


Recommended Posts

πρίν από 11 λεπτά , vicky86 είπε:

νομιζω ειναι ιδια η δραστικη ουσια με του ντεπον;

μπορεις να παρεις με μετρο κ αναλογα το προβλημα.πχ να παρεις ενα σε πονοκεφαλο η ανα 8ωρο σε πυρετο

απλα δ θα προτιμουσα οτιδηποτε σε max,plus,extra η δ ξερω πως μπορει να λενε τα πιο δυνατα

παυσιπονα ειναι,τα οποια παιρνουμε με μετρο κ στην εγκυμοσυνη αλλα κ τα μωρα αρρωστα

Δεν ειναι ιδιο με το ντεπον. Ειναι ιβουπροφενη που ανηκει στα ΜΣΑΦ (αντιφλεγμονωδη). 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μου το είχε δώσει η παιδίατρος που έχουμε κ είναι κ σύμβουλος θηλασμού όταν θήλαζα την κόρη μου κ είχαν κοπεί οι θηλές μου κ έκανα μαστίτιδα κ πονούσα. Δεν είναι ίδιο με το ντεπον, είναι πιο ισχυρό. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CMES είπε:

Δεν ειναι ιδιο με το ντεπον. Ειναι ιβουπροφενη που ανηκει στα ΜΣΑΦ (αντιφλεγμονωδη). 

οκ λαθος μου,γι αυτο κ εβαλα ερωτηματικο

ετσι κ αλλιως στο elactantia βαζεις δραστικη ουσια

επισης δ εχω παρει ποτε το συγκεκριμενο φαρμακο,αλλα σιγουρα υπαρχουν συμβατα αντιφλεγμωνωδη

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Περιεργο γιατι απ'οσο γνωριζω το e-lactancia το συμβουλευονται και γιατροι. Παντως, μπορεις να δεις και τι γραφει η @Aglaia Papadima παραπανω απο εμενα και η κοπελα φυσικα μπορει και πρεπει να ρωτησει και γιατρο, αρκει να ειναι γνωστης περι θηλασμου.

Στο lactacia αν ενα φάρμακο δεν έχει επαρκή δεδομένα,πχ οι μελέτες δεν είναι αρκετές ή ελλιπείς το κατατάσσει στα low risk. Για φαντάσου όμως να γίνουν περισσότερες μελέτες και ξαφνικά ενα low risk να μεταφερθεί σε άλλη κατηγορία κ εσυ να το παίρνεις..

Το φάρμακο που παίρνω εγώ λέγεται humira (ανοσοκατασταλτικο). Μέχρι τις πρόσφατες μελέτες επιτρεπόταν μέχρι την 31η εβδομάδα κύησης και πρόσφατα το έκαναν 33η. Εννοείται κατά τη γαλουχια απαγορεύεται. Παρ'ολα αυτα το lactacia το εμφανίζει low risk. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας την Παρασκευή γέννησε η αδερφη μου με επείγουσα καισαρική.σημερα που βγήκε της είπαν να πάρει mitrotan.  Για 4 μέρες.

 

Να σημειώσω ότι κάνει αντιπηκτικες...Να το πάρει?

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Elenaps είπε:

Καλησπέρα σας την Παρασκευή γέννησε η αδερφη μου με επείγουσα καισαρική.σημερα που βγήκε της είπαν να πάρει mitrotan.  Για 4 μέρες.

 

Να σημειώσω ότι κάνει αντιπηκτικες...Να το πάρει?

οπως καταλαβαινεις θα πρεπει να συμβουλευτει γιατρο

το μονο που μπορω να πω εγω,ειναι η προσωπικη μου εμπειρια,που σε καμια απο τις δυο καισαρικες δ μου ειπαν να παρω.παρολο που κ στις δυο εκανα αντιπηκτικες για 10μερες μετα την καισαρικη.μαλιστα στην πρωτη εκανα αντιπηκτικες κατα τη διαρκεια του τριτου τριμηνο,για ασχετο λογο.δ εχω καποιο θεμα με το αιμα

οποτε εξαρταται γτ κανει αντιπηκτικες η αδερφη σου

το μονο που ξερω απο τις μαιες,ειναι οτι το μιτροταν κανει συσπασεις για την μητρα,για να καθαρισει.κ μου ειχαν πει οτι απο την στιγμη ειδικα που θηλαζω δ το χρειαζομαι.μαλιστα μπορει να δυσκολεψει κ τον θηλασμο,νομιζω μειωνει την παραγωγη,χωρις να ειμαι κ σιγουρη

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Elenaps said:

Καλησπέρα σας την Παρασκευή γέννησε η αδερφη μου με επείγουσα καισαρική.σημερα που βγήκε της είπαν να πάρει mitrotan.  Για 4 μέρες.

 

Να σημειώσω ότι κάνει αντιπηκτικες...Να το πάρει?

Να ακολουθήσει τις οδηγίες του γιατρούς της, εκείνος θα γνωρίζει καλύτερα από εμάς.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Elenaps είπε:

Καλησπέρα σας την Παρασκευή γέννησε η αδερφη μου με επείγουσα καισαρική.σημερα που βγήκε της είπαν να πάρει mitrotan.  Για 4 μέρες.

 

Να σημειώσω ότι κάνει αντιπηκτικες...Να το πάρει?

 Ούτε εγώ πήρα mitrotan, μόνο αντιπηκτικες ενέσεις.Για να της το λέει όμως, κάποιος λόγος υπάρχει που εμείς δε μπορούμε να φανταστούμε γιατί δεν είμαστε γιατροί. Έκανε και επείγουσα καισαρική η κοπέλα , ποιος ξέρει.

Αν θέλει να θηλάσει ας συμβουλευτεί σύμβουλο θηλασμού για να της πει αν συνδυάζονται και αν όχι να της πει τις αντλήσεις θα κάνει για όσο καιρό παίρνει το φάρμακο.

Link to comment
Share on other sites

Για το αν πρέπει να το πάρει, φυσικά θα ρωτήσει τον γιατρό της.

Για τη συμβατότητα της φαρμακευτικής ουσίας με τον θηλασμό, μπορείτε να συμβουλευτείτε το σάιτ elactancia (δεν βάζω λινκ). Γράφετε το όνομα του φαρμάκου και βλέπετε αν είναι συμβατό με τον θηλασμό ή όχι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , Ilaeira είπε:

Για το αν πρέπει να το πάρει, φυσικά θα ρωτήσει τον γιατρό της.

Για τη συμβατότητα της φαρμακευτικής ουσίας με τον θηλασμό, μπορείτε να συμβουλευτείτε το σάιτ elactancia (δεν βάζω λινκ). Γράφετε το όνομα του φαρμάκου και βλέπετε αν είναι συμβατό με τον θηλασμό ή όχι.

Καλύτερα να ρωτήσει τον γιατρό. Αν δεις πιο πάνω στο θέμα μια κοπέλα γράφει σε παλαιότερο σχόλιο ότι στο e-lactancia βάζει low risk τα φάρμακα για τα οποία δεν υπάρχουν επαρκείς έρευνες. Και εγώ δεν το ήξερα και ξαφνιάστηκα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Αλήθεια; Δεν το γνώριζα αυτό!

Ναι το γράφει μια κοπέλα πιο πάνω. Σε γενικές γραμμές ήξερα ότι μπορούμε να το συμβουλευτούμε, τώρα τι να πω και εγώ ξαφνιάστηκα. Ας ρωτήσει τον γιατρό για σιγουριά

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2020 at 8:24 ΜΜ, Elenaps είπε:

Καλησπέρα σας την Παρασκευή γέννησε η αδερφη μου με επείγουσα καισαρική.σημερα που βγήκε της είπαν να πάρει mitrotan.  Για 4 μέρες.

 

Να σημειώσω ότι κάνει αντιπηκτικες...Να το πάρει?

Στο e-lactancia το εμφανιζει high risk. Ειναι γενικως γνωστο οτι μειωνει την παραγωγη του γαλακτος και αν η μητερα θηλαζει τοτε εξεταζεται εναλλακτικη λυση (πχ οξυτοκινη, μεθυλεργομητρίνη ή Methylergometrine και αλλα). Προσωπικα, θα ζητουσα την δυνατοτητα εναλλακτικου σκευασματος ή θα επαιρνα δευτερη γνωμη απο γυναικολογο με γνωσεις γυρω απο το θηλασμο ή συμβουλο θηλασμου.

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...