Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επείγον! Φαρμακα κατα τη διαρκεια της γαλουχία?


Recommended Posts

moderately safe είναι risk level 1. Εχω πάρει πολλές φορές χάπια σ'αυτό το επίπεδο (αντιφλεγμονώδη) και δε σταμάτησα το θηλασμό ποτέ, ούτε είχα παρενέργειες. Μπορεί να έτυχε βεβαίως σε μένα, ή σε σένα.

Η απόφαση είναι δική σου, αλλά εγώ θα συνέχιζα κανονικά να θηλάζω.

δεν έχουν όλα τα φάρμακα τις ίδιες παρενέργειες κι ας ανήκουν στο ίδιο επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν έχουν όλα τα φάρμακα τις ίδιες παρενέργειες κι ας ανήκουν στο ίδιο επίπεδο.

 

Προφανώς! Εξάλλου, μπορεί να είχα κι εγώ παρενέργειες, αλλά να μη το κατάλαβα!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για τις τοσες ερωτησεις,αλλα για να ξερω στην περιπτωση που συμβει,αν ανεβασω πυρετο,πάλι το δινω το γαλα μου ή το πεταω?

 

Στο πυρετό θηλαζεις κανονικά! Για να πετάξεις το γάλα σου πρέπει να υπάρχει σοβαρός λόγος.

Δες το λινκ που έβαλα πιο πάνω το κείμενο του Παπαβεντση.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για τις τοσες ερωτησεις,αλλα για να ξερω στην περιπτωση που συμβει,αν ανεβασω πυρετο,πάλι το δινω το γαλα μου ή το πεταω?

εγώ έχω σαν αρχή να ρωτάω ΠΑΝΤΑ το γιατρό πριν κάνω το οτιδήποτε. αν ο πυρετός οφείλεται σε ίωση δεν υπάρχει πρόβλημα. απλά βάλε μασκούλα. αν όμως είναι μικροβιακής αιτιολογίας, τότε ο γιατρός θα αποφασίσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ έχω σαν αρχή να ρωτάω ΠΑΝΤΑ το γιατρό πριν κάνω το οτιδήποτε. αν ο πυρετός οφείλεται σε ίωση δεν υπάρχει πρόβλημα. απλά βάλε μασκούλα. αν όμως είναι μικροβιακής αιτιολογίας, τότε ο γιατρός θα αποφασίσει.

 

Στο γάλα της βρίσκονται ανοσοσφαιρινες κι αντισώματα που θα πάρει έτοιμα το μωρο για να αντιμετωπίσει την αρρώστια. Αν πετάξει το γάλα της αφήνει το μωρο της χωρίς προστασία. Η LLL που είναι η πιο ενημερωμένη στο θηλασμο συμβουλεύει πέταγμα γάλακτος σε πολυ εξαιρετικές περιπτώσεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι που βρήκα στα γρήγορα. Δεν είναι ολοιδια περίπτωση αλλα μέσες άκρες.

http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/01/blog-post_4160.html

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Στο γάλα της βρίσκονται ανοσοσφαιρινες κι αντισώματα που θα πάρει έτοιμα το μωρο για να αντιμετωπίσει την αρρώστια. Αν πετάξει το γάλα της αφήνει το μωρο της χωρίς προστασία. Η LLL που είναι η πιο ενημερωμένη στο θηλασμο συμβουλεύει πέταγμα γάλακτος σε πολυ εξαιρετικές περιπτώσεις.

δε διαφώνησα. είπα ότι αν είναι ίωση δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για τις τοσες ερωτησεις,αλλα για να ξερω στην περιπτωση που συμβει,αν ανεβασω πυρετο,πάλι το δινω το γαλα μου ή το πεταω?

 

ΦΥΣΙΚΑ και συνεχίζεις να θηλάζεις κανονικά! Αλίμονο αν σταματούσαμε το θηλασμό κάθε φορά που ανεβάζαμε πυρετό! Ο θηλασμός σταματάει μόνο σε λίγες και ιδιαίτερα σοβαρές περιπτώσεις!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

κοριτσιαθελω επειγοντως τη βοηθεια σας.η μεμπα μου ειναι 11 μηνων και θηλαζουμε αποκλειστικα μεχρι τωρα.δυστυχως επαθα ζημια στο χερι μου και ο γιατρος μου συνεστησε να παρω ARCOXIA 90MG CONTROLOC 40MG KAI PANADOL EXTRA για 4-5 μερες.μου ειπε να σταματησω οπωσδηποτε τον θηλασμο παρολο που θηλαζω μονο πρωι βραδυ!το ιδιο με συμβουλευσε και ο φαρμακοποιος!τι να κανω?εχει καποια απο εσας εμπειρια απο αυτα τα φαρμακα?πειτε μου γιατι ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω.......

Link to comment
Share on other sites

κοριτσιαθελω επειγοντως τη βοηθεια σας.η μεμπα μου ειναι 11 μηνων και θηλαζουμε αποκλειστικα μεχρι τωρα.δυστυχως επαθα ζημια στο χερι μου και ο γιατρος μου συνεστησε να παρω ARCOXIA 90MG CONTROLOC 40MG KAI PANADOL EXTRA για 4-5 μερες.μου ειπε να σταματησω οπωσδηποτε τον θηλασμο παρολο που θηλαζω μονο πρωι βραδυ!το ιδιο με συμβουλευσε και ο φαρμακοποιος!τι να κανω?εχει καποια απο εσας εμπειρια απο αυτα τα φαρμακα?πειτε μου γιατι ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω.......

 

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

μπες σ αυτο το σαιτ κ γραψε την ουσια που περιεχει καθε φαρμακο... θα σου βγαλει ποσο ασφαλες η οχι ειναι...

 

εγω παντως με πνευμονια οταν περασα δε σταματησα το θηλασμο.....

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

μπες σ αυτο το σαιτ κ γραψε την ουσια που περιεχει καθε φαρμακο... θα σου βγαλει ποσο ασφαλες η οχι ειναι...

 

εγω παντως με πνευμονια οταν περασα δε σταματησα το θηλασμο.....

 

το πατησα και μου βγαζει για τα 2 πρωτα moderately safe mild risk possible τι να κανω ρε παιδια?τι θα κανατε στη θεση μου???

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
το πατησα και μου βγαζει για τα 2 πρωτα moderately safe mild risk possible τι να κανω ρε παιδια?τι θα κανατε στη θεση μου???

 

σου απάντησα

 

όπως είδες και μόνη σου, κανένα από αυτά τα φάρμακα δεν αποτελούν αντένδειξη για το θηλασμό

 

στη θέση σου θα άλλαζα γιατρό, γιατί ο γιατρός έχει στη διάθεσή του φάρμακα που είναι στην κατηγορία 0, όμως επιλέγει να σου δώσει αυτά της κατηγορίας 1

 

τα οποία δεν κυκλοφορούν στις Η.Π.Α.

 

Αν αυτό που έπαθες, το πάθαινες στις Η.Π.Α., τι θα έκανες;

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ειναι λίγο νωρις για να ρωταω κατι τετοιο αλλα επειδη εχω προβληματιστει θα θεσω το ερώτημα.Θηλασα την κορουλα μου 14 μηνες κ εχω 3 βδομαδεσ που αποθηλασα.Ειμαι 13 εβδομαδων εγκυος στο 2ο μωρο.Εχω αλλαξει γυναικολογο λογω μετακομισης στην επαρχια.Ο καινουργιος γιατρος θα μου δωσει αντιβιωση την ωρα του τοκετου εφαπαξ μια ενδοφλεβια δόση για προληπτικους λογους (λογω ιστορικου) ακομα κ αν οι καλλιεργειεσ που θα κανω στον 9ο ειναι αρνητικες.Φαντάζομαι θα μου δωσει ευρέου φασματος αντιβιωση μια που δεν θα υπαρχει αντιβιόγραμμα.Κ ξερω οτι ο συγκεκριμενος γιατρος απετρεψε το θηλασμο σε γνωστη μου(δεν ξερω βέβαια τους ακριβης λόγους )απο τα λεγόμενά της δεν πείστηκα αλλα δεν ειμαι κ γιατρος οπότε δεν παιρνω θεση.Υπαρχει περιπτωση λογω της αντιβιωσης που θα παρω εκεινη την ώρα να μην μπορεσω να θηλάσω καθόλου?Δηλαδη ακομα κ να μου πει δεν μπορεις να θηλασεις μπορω να θηλάσω μετα απο 1 ή δυο 24ωρα?Πόσο κρατα μια μεγαλη δοση αντιβίωσης?Θα πρεπει να βγαλω κ να πεταξω το πρωτογαλα ? Ακομα κ να το κανω αυτο θα υπαρχει αντιβιωση στο γαλα?Εννοειται οτι θα του πω ότι θελω οπωσδηποτε να θηλάσω αλλα δεν ξερω αν με στηριξει σε αυτο.Το πρόβλημα ειναι οτι κ αλλους 2 γιατρους που ρωτησα επαρχια παλι μιλησαν για αντιβιωση στον 9ο ή την ώρα του τοκετου .Μαλλον δεν έχουν επαρκη εξοπλισμο στην επαρχια κ προπσαθουν να καλυφθουν οι γιατροι γτ στην Αθηνα δεν τεθηκε θεμα αντιβιωσης στον 9ο για τον ιδιο λόγο στο προηγουμενο παιδι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημερα!χρειαζεται να παρω φαρμακευτικη αγωγη για μεγαλο διαστημα...τα φαρμακα που παιρνω τα βγαζει στο e-lactancia risk level 0...τι να κανω?θηλαζω η οχι?ο γιατρος λεει φυσικα οχι...

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

είμαι φαρμακοποιός και σου λέω ότι ουσιαστικά δεν υπάρχει φάρμακο χωρίς παρενέργειες. υπάρχει λόγος να φορτώνουμε το μωρό (και τον οργανισμό μας) με κάτι που δεν αποτελεί αναγκαία θεραπεία σε ένα υπάρχον πρόβλημα? εδώ η κοπέλα ήθελε παυσίπονο και πήρε φάρμακο κατά του κρυολογήματος. φυσικά και θα δώσουμε ναρκωτικά ή μορφίνη ή αντιβίωση στο μωρό, αλλά μόνο εφ'όσον υπάρχει εντολή γιατρού. όταν υπάρχει επείγουσα ανάγκη για ένα φάρμακο, τότε εφαρμόζεται αυτό που οι γιατροί λένε risk vs benefit, δηλαδή εξετάζουν τα οφέλη από το φάρμακο και τις παρενέργειές του και αποφασίζουν προς τα πού κλίνει η ζυγαριά, ώστε να δουν αν θα το χορηγήσουν ή όχι.

 

οταν εγω εχω συναχι μιλαμε για ποταμια μυξας ασε που φτερνιζομαι και 15 φορες μεσα σε 1 λεπτο και δεν μπορω να αναπνευσω δεν θα παρω αποσυμφορητικο??

εχω θηλασει 2,5 χρονια και φυσικα και εχω παρει αποσυμφορητικο τετοιου τυπου οταν χρειαστηκε

και θα πρηροφορουμυν για το τι φαρμακα επιτρεπονται μοναχα απο την lactancia

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!χρειαζεται να παρω φαρμακευτικη αγωγη για μεγαλο διαστημα...τα φαρμακα που παιρνω τα βγαζει στο e-lactancia risk level 0...τι να κανω?θηλαζω η οχι?ο γιατρος λεει φυσικα οχι...

 

εγω θα θηλαζα

πολλοι γιατροι λενε οχι γιατι απλα δεν ξερουν και δεν εχουν ασχοληθει ιδιαιτερα με τον θηλασμο, να χουν το κεφαλι τους ησυχο

λιγοι ενδιαφερονται να μαθουν πραγματικα τι επιτρεπεται

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λίγο νωρις για να ρωταω κατι τετοιο αλλα επειδη εχω προβληματιστει θα θεσω το ερώτημα.Θηλασα την κορουλα μου 14 μηνες κ εχω 3 βδομαδεσ που αποθηλασα.Ειμαι 13 εβδομαδων εγκυος στο 2ο μωρο.Εχω αλλαξει γυναικολογο λογω μετακομισης στην επαρχια.Ο καινουργιος γιατρος θα μου δωσει αντιβιωση την ωρα του τοκετου εφαπαξ μια ενδοφλεβια δόση για προληπτικους λογους (λογω ιστορικου) ακομα κ αν οι καλλιεργειεσ που θα κανω στον 9ο ειναι αρνητικες.Φαντάζομαι θα μου δωσει ευρέου φασματος αντιβιωση μια που δεν θα υπαρχει αντιβιόγραμμα.Κ ξερω οτι ο συγκεκριμενος γιατρος απετρεψε το θηλασμο σε γνωστη μου(δεν ξερω βέβαια τους ακριβης λόγους )απο τα λεγόμενά της δεν πείστηκα αλλα δεν ειμαι κ γιατρος οπότε δεν παιρνω θεση.Υπαρχει περιπτωση λογω της αντιβιωσης που θα παρω εκεινη την ώρα να μην μπορεσω να θηλάσω καθόλου?Δηλαδη ακομα κ να μου πει δεν μπορεις να θηλασεις μπορω να θηλάσω μετα απο 1 ή δυο 24ωρα?Πόσο κρατα μια μεγαλη δοση αντιβίωσης?Θα πρεπει να βγαλω κ να πεταξω το πρωτογαλα ? Ακομα κ να το κανω αυτο θα υπαρχει αντιβιωση στο γαλα?Εννοειται οτι θα του πω ότι θελω οπωσδηποτε να θηλάσω αλλα δεν ξερω αν με στηριξει σε αυτο.Το πρόβλημα ειναι οτι κ αλλους 2 γιατρους που ρωτησα επαρχια παλι μιλησαν για αντιβιωση στον 9ο ή την ώρα του τοκετου .Μαλλον δεν έχουν επαρκη εξοπλισμο στην επαρχια κ προπσαθουν να καλυφθουν οι γιατροι γτ στην Αθηνα δεν τεθηκε θεμα αντιβιωσης στον 9ο για τον ιδιο λόγο στο προηγουμενο παιδι.

 

κι εμεις γεννησαμε και πηραμε αντιβιωση και ενδοφλεβια πριν τον τοκετο και μετα για 15 μερες αλλα δεν καναμε ετσι! προσωπικα δεν με απετρεψε κανενας και καλα εκανε φυσικα,,και τα νεογεννητα αν χρειαστει παιρνουν αντιβιωσεις ξερεις

 

ειναι πολυ πιο επικυνδινο ΝΑ ΜΗΝ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ καθολου το παιδι σου απο το να το θηλασει ενω εσυ παιρνεις για ενα διαστημα αντιβιωση και μαλιστα συμβατη αντιβιωση συμφωνα με lactancia

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
καλημερα!χρειαζεται να παρω φαρμακευτικη αγωγη για μεγαλο διαστημα...τα φαρμακα που παιρνω τα βγαζει στο e-lactancia risk level 0...τι να κανω?θηλαζω η οχι?ο γιατρος λεει φυσικα οχι...

Μπορείς να αλλάξεις γιατρό και να αναζητήσεις κάποιον που είναι πιο σχετικός με τη γαλουχία, υπάρχουν αρκετοί πλέον.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...
21 ώρες πρίν, nnina27 είπε:

Nurofen κάνει ΝΑ πάρω Για πονοκέφαλο??

Εγω θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς το γιατρό σου και οχι το lactacia γτ φάρμακο ας πούμε που παίρνω εγω εκει το βγάζει low risk και η γιατρός μου το εχει απαγορεύσει

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Elfer είπε:

Εγω θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς το γιατρό σου και οχι το lactacia γτ φάρμακο ας πούμε που παίρνω εγω εκει το βγάζει low risk και η γιατρός μου το εχει απαγορεύσει

Περιεργο γιατι απ'οσο γνωριζω το e-lactancia το συμβουλευονται και γιατροι. Παντως, μπορεις να δεις και τι γραφει η @Aglaia Papadima παραπανω απο εμενα και η κοπελα φυσικα μπορει και πρεπει να ρωτησει και γιατρο, αρκει να ειναι γνωστης περι θηλασμου.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειναι ιδια η δραστικη ουσια με του ντεπον;

μπορεις να παρεις με μετρο κ αναλογα το προβλημα.πχ να παρεις ενα σε πονοκεφαλο η ανα 8ωρο σε πυρετο

απλα δ θα προτιμουσα οτιδηποτε σε max,plus,extra η δ ξερω πως μπορει να λενε τα πιο δυνατα

παυσιπονα ειναι,τα οποια παιρνουμε με μετρο κ στην εγκυμοσυνη αλλα κ τα μωρα αρρωστα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...