anniw

Αλλεργία στο αγελαδινό γάλα (που πίνει η μαμά) ?

Recommended Posts

Μ' αρέσει που μόνη μου ρωτάω, μόνη μου απαντάω :lol:

Αφού απαντάς τόσο καλά γιατί όχι;

Ένα γεύμα με ελαφρύ δεν είναι δυνατόν να ερεθίσει τόσο το έντερο ώστε να προκαλέσει αιμοραγία, ένα γεύμα με κάτι αλλεργικό μπορεί...

IBCLC

International Board Certified Lactation Consultant

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima

Διαφημίσεις

δεν ξέρω αν δεν το ζέσταναν με τις οδηγίες που τους έδωσα. Είναι και η πεθερά βλέπεις και δεν μπορώ να την ρωτήσω...απλά δεν καταλαβαίνω αυτό που λέει ο γιατρός: ότι μπορεί όταν μάζεψα το γάλα να είχα φάει κάτι στο οποίο το μωρό να έχει αλλεργία. Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο, δεν θα είχε παρουσιάσει αίμα και εκείνη την ημέρα όταν έφαγε από το στήθος?

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!

δεν ξέρω αν δεν το ζέσταναν με τις οδηγίες που τους έδωσα. Είναι και η πεθερά βλέπεις και δεν μπορώ να την ρωτήσω...απλά δεν καταλαβαίνω αυτό που λέει ο γιατρός: ότι μπορεί όταν μάζεψα το γάλα να είχα φάει κάτι στο οποίο το μωρό να έχει αλλεργία. Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο, δεν θα είχε παρουσιάσει αίμα και εκείνη την ημέρα όταν έφαγε από το στήθος?

αυτά που λέει ο γιατρός θα σου τα εξηγήσει ο ίδιος (αν μπορέσει να καταλάβει τι είπε και αν έχει λογική αυτό που είπε...)

αφού δεν είναι συνεχής η εμφάνιση, ξέχασέ το για την ώρα και θα το ξανασυζητήσουμε αν προκύψει ξανά.

IBCLC

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima

αυτό λέω να κάνω! το ξεχνάω για την ώρα και ελπίζω να μην ξανασυμβεί...κάποια στιγμή πάντως θα δοκιμάσω να του ξαναδώσω κατεψυγμένο, να δω αν θα ξανασυμβεί το ίδιο. Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!

Κορίτσια θέλω τα φώτα σας, μίας φίλης μου το μωράκι είναι τριών μηνών. Εδώ και ένα μήνα πίνει μόνο ξένο γάλα και ξαφνικά ξεκίνησε να έχει αιματάκι στα κακά του. Τον πήγαν τον μικρό στο νοσοκομείο και της είπαν ότι έχει αλλεργία στο ξένο γάλα. Μπορεί αν θελήσει να ξεκινήσει ενώ έχει διακόψει τελείως τον θηλασμό απο την αρχή; τον έκοψε με φάρμακα (ποια δεν ξέρω...) ευχαριστώ

.png.png

Κορίτσια θέλω τα φώτα σας, μίας φίλης μου το μωράκι είναι τριών μηνών. Εδώ και ένα μήνα πίνει μόνο ξένο γάλα και ξαφνικά ξεκίνησε να έχει αιματάκι στα κακά του. Τον πήγαν τον μικρό στο νοσοκομείο και της είπαν ότι έχει αλλεργία στο ξένο γάλα. Μπορεί αν θελήσει να ξεκινήσει ενώ έχει διακόψει τελείως τον θηλασμό απο την αρχή; τον έκοψε με φάρμακα (ποια δεν ξέρω...) ευχαριστώ

Μπορεί να ξεκινήσει οποτεδήποτε, δεν έχει σημασία πώς διέκοψε ή ποια φάρμακα χρησιμοποίσε.

Το πιθανότερο όμως είναι να μην θέλει να το κάνει. Για να τον διακόψει και μάλιστα με χάπια σημαίνει ότι είχε λόγους και αυτοί οι λόγοι εξακολουθούν να υπάρχουν.

Οι περισσότερες μητέρες που δεν θηλάζουν, ακόμη και αν βλέπουν ότι το παιδί τους μπορεί να πεθάνει δεν μπαίνουν στη διαδικασία του επαναγαλακτισμού.

Σου τα γράφω για να είσαι προετοιμασμένη και κυρίως για να μην εκπλαγείς και το δείξεις.

IBCLC

Προσωπικά πριν το φόρουμ δεν ήξερα ότι μπορεί να επανέλθει το μητρικό γάλα, πίστευα ότι άπαξ και το σταματήσεις, τέλος.

Εγώ θα της κάνω μία κουβέντα σήμερα μήπως και αλλάξει γνώμη γιατί πιστεύω ότι έχουν προτεραιότητα τα μωρά μας.... και η υγεία τους εννοείται!

Από ότι μου είπε το σταμάτησε γιατί βαρέθηκε και γιατί με το ξένο πίστευε ότι θα κοιμάται περισσότερο (και όντως κοιμάται περισσότερο ενδιάμεσα στα γεύματα) .... όχι γιατί "δεν είχε γάλα" ή κάτι τέτοιο που λένε συνήθως σαν δικαιολογία οι περισσότερες (άσχετα αν ισχύει όντως κάποιες φορές). (όπως μου είχε πει και μία φίλη μου «μην βλέπεις εσύ που έχεις μεγάλο στήθος και έχεις γάλα εμένα είναι πολύ μικρό και δεν παράγει την ίδια ποσότητα σντονιγκ.)

Το κακό είναι ότι καπνίζει και σαν φουγάρο και ο μικρός έχει αρρωστήσει ήδη πολλές φορές και είναι μόνο 3 μηνών.

Για το τσιγάρο θυμάμαι που είχες αλλού αναφέρει ότι η θηλάζουσα μητέρα αν δεν μπορεί να το κόψει ότι είναι καλύτερο να καπνίζει και να θηλάζει παρά να του δίνει ξένο γάλα και να καπνίζει. Αυτό γίνεται μετά τον θηλασμό; δηλαδή ταΐζεις το μωρό και μετά καπνίζεις και μετά δίνεις κανονικότατα το γάλα και δεν κινδυνεύει το μωρό;

Αν θέλεις και το έχεις γράψει κάπου αλλού βάλε μου το λινκ με τι "θεραπεία" ή με ποιους τρόπους μπορείς να επαναφέρεις τη γαλουχία για να της το πω... αν το θελήσει. Σε ευχαριστώ πολύ

.png.png

ʼσε Αγλαΐα, don't bother που λένε! της το είπα και μόνο που δεν με έβρισε.... στην αρχή της φάνηκε περίεργο και μετά που ανακοίνωσε ότι στο δεύτερο θα πάρει χάπια από το μαιευτήριο... τέλος πάντως σε ευχαριστώ για ακόμη μία φορά

.png.png

η μικρή είναι 4 ετών και ακόμα την θηλάζω. μετά απο εκδρομή παρουσίασα αλλεργία (κοκκινίλες και έντονη φαγούρα) και μετά απο λίγο το ίδιο και η μικρή σε λιγότερο όμως βαθμό. θέλω να ρωτήσω αν της "μετέδωσα" την αλλεργία μέσω του θηλασμού. Η μικρή θηλάζει το πρωί και το βράδυ

Τι να σου πω για αλλεργια δεν ξέρω παντως κάποια φορά που ήμουν άρρωστη και θήλαζα, ρώτησα τη γιατρό αν πρεπει να σταματησω το θηλασμό να μην κολλήσω το παιδί και έβαλε τα γέλια. Μου ειπε όχι μόνο να μην σταματήσω αλλά να θηλάσω όσο περισσότερο μπορώ για να του δωσω αντισώματα.

s-age.pngs-age.png

Διαφημίσεις

Εμένα πάλι ο παιδίατρος μου, είχε πει να μην θηλάσω για 2-3 μέρες όταν ήμουν άρρωστη. Επίσης, οι αλλεργίες μεταφέρονται γονιδιακά. Γενικότερα λοιπόν, αν εσύ είσαι αλλεργική τότε κατά πάσα πιθανότητα θα είναι και τα παιδιά σου. Τώρα για το συγκεκριμένο περιστατικό, καλύτερα να απευθυνθείς στον παιδίατρο σου. :D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

καλημερα και απο μενα :!:

επειδη ανεφερες το θεμα εκδρομη μηπως απλα ειστε αλλεργικες στη γυρη :!: για προσπαθησε να θυμηθεις με τι ηρθατε σε επαφη και τι φαγατε,

κατι που εφαγες μπορει παντως να περασε απο το γαλα και στη μικρη :!:

4 ετων μπραβο ρε θηριο :!::!: πες μασ και εμας το μυστικο που εχει βγαλει δυο δοντια και με δαγκωνει ο λουλουκος μου :mad:

dominik

Στο σεμιναριο θηλασμου που πηγα αναφερθηκε το θεμα στις αλλεργεις. Τα παιδια που θηλαζουν εχουν 29% πιθανοτητα να εμφανησουν αλλεργεια εναντι 79% στα παιδια που πινουν ξενο γαλα. Εμεις ανηκουμε στο 29%. Μιλοντας με την παιδιατρο που ειπε παλι καλα που την θηλαζω γιατι αλλιως η αλλεργεια της θα ειχε πολυ περισσοτερο. :wink::wink::wink::wink:

Γειά σας κορίτσια..η κορούλα μου είναι 1 μηνός και έχει μια εβδομάδα περίπου που έχει εμφανίσει σε όλο το προσωπάκι της ακόμα και στο κεφαλάκι της μικρούλια σπυράκια!Την πήγα στην παιδίατρο και μου είπε ότι δεν είναι τίποτα οτι είναι απο τις ορμόνες μου( την θηλάζω ) κι οτι θα φύγουν σε κανα μήνα μονα τους.Εμένα όμως μου ματώνει η καρδιά που την βλέπω έτσι,μήπως υπάρχει καποια κρέμα για να υποχωρήσουν πιο γρήγορα?Ή να την πάω και σε καναν άλλον παιδίτρο?

2ef2v5u.png

γεια σας η κόρη μου είναι 4 ετών και θηλάζει ακόμη. μετά απο εκδρομή το προηγούμενο σαββατοκυριακο, παρουσίασα αλλεργία, έβγαλα κοκκινίλες σαν καντίλες, πρησμένες φουσκάλες (δεν νομίζω ότι μπορώ να τα περιγράψω καλύτερα) η μικρή είχε δυο τέτοιες κοκκινίλες, που δεν την ενοχλούσαν όμως.έπαιρνε όμως και σιρόπι xozal. μετά απο 1 εβδομάδα και ενώ οι κοκκινίλες μου έχουν περάσει σχεδόν, η μικρή, παρασκευή σταμάτησε το xozal και σήμερα κυριακή έχει παρουσιάσει στα ποδια της κοκκινίλες όπωςσ και οι δικές μου.

μπορεί με το γάλα να της περνάω την αλλεργία? να σημειώσω ότι τρώμε τα ίδια. ίσως αυτές τις ημέρες να έχω φάει πιο πολύ σοκολάτα

Διαφημίσεις

δεν εχω ιδεα για να σε βοηθησω,σιγουρα θα σου απαντησει η Αγλαία και άλλες κοπελες,ήθελα μονο να πώ μπράβο για τα 4 χρόνια :D

γεια σου εφη!

Εισαι σιγουρη οτι ειναι αλλεργια? Μου φαινεται πολυ σοβαρη......καντηλες, φουσκαλες.......μηπως ειναι κατι αλλο? Σοκολατα με πειραζε κι εμενα μικρη κι εβγαζα κοκκινιλες, το ιδιο παθαινε κι ο μικρος οταν ετρωγα εγω τους πρωτους μηνες, τωρα δεν τον πειραζει......ρωτησες γιατρο?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

δεν εχω ιδεα για να σε βοηθησω,σιγουρα θα σου απαντησει η Αγλαία και άλλες κοπελες,ήθελα μονο να πώ μπράβο για τα 4 χρόνια :D

αντιγραφω!! :)

9a7bp2.pngIm47p2.png

καλησπερα annoula :!:

πολυ καλη ειναι η TRIXERAτης AVENE εγω την ειχα χρησιμοποιησει σε μεγαλυτερο παιδακι, αλλα διαβασα οτι εχει χρησιμοποιηθει και σε 1μηνος παιδακι με το ιδιο προβλημα με το δικο σου. καλο θα ηταν παντως να ρωτησεις πρωτα την παιδιατρο σου. και γρηγορα περαστικα. :lol::lol:

dominik

κορίτσια καλημέρα

δεν ξέρω αν έχει ξανά συζητηθεί το θέμα μα δεν το βρήκα .

θηλάζω αποκλείστηκα το 2 μηνών γιο μου .έχω παρατηρήσει ώμος εδώ και καιρό ότι όταν τρώω γαλακτοκομικά τον πειράζει ,κάνει πολλές αναγωγές .θέλω να ρωτήσω αν ισχύει αυτό η το έχω λάθος αποδώσει εκεί και αν ισχύει τι σημαίνει .

δεν ρωτάω κατευθείαν την παιδίατρο για τους γνωστούς λόγους .

ylSkp1.pngrwLVp1.png

Καλημέρα,

εγω όταν θήλαζα, πρόσεχα πάρα πολύ τι έτρωγα.

Κατά κύριο λόγο έπινα νερό και απο φαγητά δεν έτρωγα τίποτα με κρεμμύδι, μπρόκολο, όσπρια και ότι άλλο μπορεί να επηρεάσει το γάλα μου. Είναι πολύ συγκεκριμένες οι τροφές.

Το γάλα το αγελαδινό μπορεί να επηρεάζει το γάλα σου και να περνάει εκεί, εξού και οι αναγωγές.

Εμένα το πρόγραμμα αυτό μου το πρότεινε η μαια μου, η οποία ότι μου είπε με βοηθησε ποραγματικά πάρα πολύ και το ακολούθησα κατά γράμμα.

Ελπίζω να σε βοήθησα

bunbunsbu20080415_-1_My+child+is.png

dev272prs__.png

απο φαγητά δεν έτρωγα τίποτα με κρεμμύδι, μπρόκολο, όσπρια και ότι άλλο μπορεί να επηρεάσει το γάλα μου. Είναι πολύ συγκεκριμένες οι τροφές.

Η διατροφή μας χρειάζεται να τροποποιηθεί μόνο αν το μωρό εμφανίσει κάποια μορφής δυσανεξία - συνήθως τα γαλακτοκομικά προϊόντα είναι τα πρώτα που ενοχοποιούνται και τα πρώτα από τα οποία χρειάζεται να απέχουμε.

Πρόωρες και χωρίς ενδείξεις απαγορεύσεις απλά δυσκολεύουν τη ζωή της μαμάς και μπορεί να λειτουργήσουν υπονομευτικά στη διάθεση της ως προς τη συνέχιση του θηλασμού.

:)

Ηρώ

.png.png

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

καλησπερα annoula :!:

πολυ καλη ειναι η TRIXERAτης AVENE εγω την ειχα χρησιμοποιησει σε μεγαλυτερο παιδακι, αλλα διαβασα οτι εχει χρησιμοποιηθει και σε 1μηνος παιδακι με το ιδιο προβλημα με το δικο σου. καλο θα ηταν παντως να ρωτησεις πρωτα την παιδιατρο σου. και γρηγορα περαστικα. :lol::lol:

Σ'ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή και τα περαστικα σου,άργησα να σ'απαντήσω λίγο ε?...η παιδίατρος είπε ότι δεν είναι τίποτα,ότι είναι απο τις ορμόνες μου κι οτι θα φύγουν μόνα τους!Όντως έφυγαν αλλά ειχα κόψει και τον χυμό ροδάκινο καλού κακού που έπινα 1 λίτρο στην καθησιά.Και προχθές που πίστεψα οτι οκ εφόσον έφυγαν ας πιώ ενα ποτήρι χυμό ξαναβγήκαν μερικά...οποτε τελικά αναρωτιέμαι ήταν οι ορμόνες μου ή ο χυμός?Thanks anyway!!!

2ef2v5u.png

Γεία σας ! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση . Θηλάζω τον γιό μου εδώ και 6 μήνες κι έχει αλλεργία στο αγελαδινό γάλα οπότε όπως καταλαβαίνετε απ'έχω διατροφικά απο όλα τα γαλακτοκομικά....ξέρει κάποιος να μου πει αν μπορώ να καταναλώσω τρόφιμα που περιέχουν στα συστατικά τους γαλακτικό νάτριο??

ευχαριστώ πολύ

line_m123_beg_40_time_1223524800_text_d4ef20ecf9f1dceae920ece1f220e5dfede1e9.gif

Potassium lactate is a compound with formula KC3H5O3. It is the potassium salt of lactic acid. It is produced by neutralizing lactic acid which is fermented from a sugar source. It has E number "E326". Potassium lactate is a liquid product that is usually 60% solids but is available at up to 78% solids.[1]

Potassium lactate is commonly used in meat and poultry products to extend shelf life and increase food safety as it has a broad antimicrobial action and is effective at inhibiting most spoilage and pathogenic bacteria. [2]

Φαίνεται ότι παρασκευάζεται από σάκχαρα και δεν έχει σχέση με το γάλα και τα προϊόντα του, άρα δεν έχει σχέση με την αλλεργία στο αγελαδινό γάλα.

IBCLC

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα