Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φοβαμαι να γεννησω λογω πεθερας!


BLUBLU

Recommended Posts

θα σου προτεινα να το συζητησεις με το συζυγο αν δεν το εκανες ηδη κ μετα εφοσον συμφωνουσες μαζι του να της ελεγες πως σε κανει να νιωθεις .αναλογα τις αντιδρασεις τωρα θα κρινεις εσυ .μεταξυ μας -δεν θα εμπαινα στη διαδικασια μαλλον θ αφηνα τον συζυγο να βγαλει το φιδι απ την τρυπα -αλλα εσυ εχεις αλλη σχεση μαζι της οπως καταλαβαινω,σε νοιαζει κ σε στενοχωρει το ανικανοποιητο της....αν δεν δεις φως κοπελα μου κανε την παλαβη /μπαινακης βγαινακης αν βεβαια μπορεις ,κριμα να σε αγχωνει με τετοια πραγματα ,αυτα ειναι ιδιοτροπιες.οσο της δινεις σημασια κ στενοχωριεσαι για το τι θα πει να ξερεις το εκμεταλλευεται γιατι εχει βρει το κουμπι σου,σε χτυπαει στο φιλοτιμο :cool:.ειναι εξυπνουλα!καλη λευτερια !βαλε τα πραγματα στη θεση τους ΕΣΥ εισαι η μαμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


θα μπορουσες να κανεις το αλλο. να ειναι η μαμα σου εκει την ωρα της γεννας και μετα να φυγει να παει να κρατησει τα παιδια και να ερθει και η πεθερα σου την μερα της γεννας να δει και σενα και το μωρο, για να μην νοωθει οτι την βγαζετε απ εξω και απλα θα ερθει σαν επισκεπτης.

 

εγω προσωπικα οταν εκανα καισαρικη η μαμα μου δεν με βοηθησε πουθενα. μετα τη γεννα με εβαλαν στο κρεβατι, με καθαρισαν οπου χρειαζοταν οι νοσοκομες, καποια στιγμη την αλλη μερα σηκωθηκα και περπατησα με τον αντρα μου, αλλαξα, ντυθηκα και τελος. τι παραπανω βοηθεια θα σου δωσει η μαμα σου;

 

το σωστο ειναι να μοιρασουν τα επισκεπτηρια για να μην νιωθει η μια ριγμενη

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Αχ καλή μου, επειδή βρίσκομαι και εγώ στον μήνα σχεδόν και ήδη έχω αρχίσει να φοβάμαι σε καταλαβαίνω. Μην αφήσεις όμως κανέναν και καμία να σου χαλάσει την ημέρα. Πήγαινε με τα νερά της ώστε να μην έχεις καυγαβες και κυρίως μη χαλιέσαι. Το ευτυχές έιναι ότι αγαπάει τα παιδιά σου, και πίστεψε με αγαπάει και εσένα που της τα έκανες με τον γιό της. Το ότι είναι ανασφαλή κτλ. δεν σε αφορά άμεσα αλλά αφού γίνατε οικογένεια πρέπει να το αποδεκτείς και με τον τρόπο σου να βρεις τα κουμπιά της. Πες της αυτό που θέλει να ακούσει αλλά βάσει των δικών σου θέλω. Μαεστρία θέλει. Μη ξεχνάς ότι σας βοηθάει, άλλες δεν έχουμε καθόλου τη βοήθεια της λόγω απόστασης κτλ, και κυρίως ότι αγαπάει τα μικρά. Πείσε την να κρατήσει αυτή τα παιδάκια σου τις 2 πρώτες ημέρες και έπειτα να έρθει ή τελος πάντων να σου τα κρατήσει επειδή είναι "σημαντικότερη" αυτή η αρμοδιότητα" τη συγκεκριμένη στιγμή από το να είναι απλά δίπλα σου. Στην τελική μη της πεις όλες σου τις σκέψεις! Ωστόσο, από τη στιγμή που έστω ψυχολογικά χρειάζεσαι τη μητέρα σου δίπλα σου, να της πεις να είναι εκει. Σε αυτό μη διαπραγματευτείς!

Link to comment
Share on other sites

η λυση ειναι στις απαντησεις των sesame, ravT. εφοσον ειναι υποδειγματικη γιαγια της αφηνεις τα παιδια και εχεις τη μανα σου στο μαιευτηριο. δεν παραλειπεις να της τονιζεις ποσο πολυ την εμπιστευεσαι και για αυτο αφηνεις σε αυτη τα μωρα σου (22 μηνων μωρα ειναι).

συμφωνώ.

Γενικά μπορείς από μέρους σου, εφόσον είναι σωστή κι εκείνη, να την καθησυχάζεις και να κάνεις ό,τι μπορείς από την πλευρά σου να νιώθει κι εκείνη όμορφα.

Τουλάχιστο να έχεις ήσυχη τη συνείδηση σου πώς ό,τι μπορούσες, για τον άνθρωπο που προσέχει τα παιδιά σου τόσο καλά, το έκανες.

Δεν γίνεται πάντα να είνα όλοι ευχαριστημένοι, ας μην έχουμε τύψεις όμως εμείς.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια για ολες τις συμβουλες! Μιλησα ξανα με τον αντρα μου κ μου ειπε οτι θα με βαλει σε γυαλα εκεινες τις μερες! Αντε να δουμε!

 

Γενικα ειμαι ατομο που θελω να ειναι ολοι καλα, αν δω μουτρα εκεινες τις μερες θα στεναχωρεθω. Παντως πολλες φορες την εχω παρει με το καλο αλλα μπορει να βρει το τιποτα κ να το κανειι θεμα! Ας πουμε αν παω στη μαμα μου αμεσως κανει παραπονα στον αντρα μου οτι σε αυτην δεν παω κ σκαρφιζεται ιστοριες για αγριους...μιλαμε για τελειως αναληθη πραγματα.

 

Θα της πουμε οτι θα ερθει η μαμα μου εκεινες τις ωρες κ αν θελει να ερθει με τον πεθερο αργοτερα,αλλιως την επομενη μερα.Ξερει οτι καποιος πρεπει να μεινει με τα μωρα κ δε την αφηνω απ εξω, αφου στην προηγουμενη γεννα ημασταν ολοι μαζι.

 

Ουφφφφφφφφφ ελπιζω μονο μην σπασουν τα νερα γιατι θα γεννησω στο τοπο μου κ τοτε να δω τι θα γινει με τα μωρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μην αγχώνεσαι με αυτά, δες το κι αλλιώς, ό,τι είναι να γίνει θα γίνει. Εμείς κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε.

Προσπάθησε να κοιμάσαι και να μη σκέφτεσαι τίποτε, και όποιος μπορεί ας σε βοηθάει από τώρα με παιδάκια σου.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, να σου πώ ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ !!!!!!!!

 

Διδυμάκια δίχρονα και άλλο ένα μωρό299481a1w9czrf0r.gif

 

Αυτήν την στιγμή προτεραιότητα απόλυτη έχετε εσύ και τα μωρά.

 

Λογικό είναι να θες την μαμά σου μαζί. Και εκείνη αν είχε κόρη, δεν θα την άρεσε να πάει η πεθερά της να την βοηθήσει, μετά την καισαρική;);)

 

Θα έλεγα να συνεννοηθείτε με τον άντρα σου και να κάνετε αυτό που θεωρείται σωστό και να μην σκέφτεστε κανέναν άλλον.

 

Δέστο και αλλιώς. Ευχαριστημένοι δεν μπορούν να είναι όλοι με τίποτα. Οπότε κανονίστε τα όπως νομίζετε καλύτερα και μπενάκης βγενάκης.;);)

 

Με το καλό το μωράκι σου και να χαίρεσαι όλα σου τα παιδάκια!!!!!!!

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την μητερα μας στο μαιευτηριο, εμενα μου εβαζε την παπια γιατι οι νοσοκομιες εκαναν μια βλακεια στην περιπτωση μου και εξαφανιστηκαν ολο το βραδυ...

Εγω δεν εχω πεθερα αλλα ο συζυγος ειναι πολυ δεμενος με την αδελφη του και καταλαβαινω οτι οσο συμαντικο ειναι για μενα να ειναι η μαμα μου κοντα μας το ιδιο ειναι και για αυτον η παρουσια της αδελφης του.

Τεχνικα τις πολλες ωρες του τοκετου συνηθως αφηνουν ενα συνοδο στην αιθουσα των ωδινων. Οποτε και η μαμα σου να ερθει απο εξω θα καθεται. (Βεβαια συνηθως η μαμα μας ανησυχει και για το παιδι της και για το παιδι μας). Αν γεννησεις με καισαρικη οποτε η ωρα που θα εισαι στο χειρουργιο θα ειναι συγκεκριμενη και ΑΝ υπαρχει καποιος αλλος να μεινει με τα μεγαλα αυτη την ωρα ας ερθουν και οι 2 και μετα μενει η μαμα σου. Η πεθερα σου μπορει να ερχετε μετα οταν σου φερνουν τα παιδια και να ανεβαινει να δει το μωρο οσο εσυ/η μαμα σου ειστε με τα μεγαλα..

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως τα πραγματα ειναι πολυ απλα λοιπον τη πρωτη μερα θα εχεις κοντα τη μαμα σου και η πεθερα σου θα εχει τα παιδια τη δευτερη μερα που θα εισαι καλυτερα θα ειναι η πεθερα σου και τα παιδια με τη μαμα σου εγω απο τη δικη μου εμπειρια σου λεω οτι ετσι δεν θα εχεις κανενα προβλημα και ολοι θα ειναι ευχαριστημενοι γιατι ολοι θα εχουν αναλαβει και μια ευθυνη...εσυ δεν θα χρειαζεσαι καμια βοηθεια σχεδον τη δευτερη μερα και η μτερα σου θα ξεκουραστει αλλα και η πεθερα σου θα ειναι χαρουμενη...με το καλο το μωρακι σου..ολα καλα θα πανε

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρη οτι θελεις καποιον να σε βοηθησει στο μαιευτηριο?εγω γεννησα στις 2 με καισαρικη, στις 7 ανεβηκα στο δωματιο και μετα το επισκεπτηριο τους εδιωξα ολους. ισως να μη χρειαστεις βοηθεια, ασε που υπαρχει και νοσηλευτικο προσωπικο που πληρωνεται για να σε βοηθαει...(κι εγω ανηκω σε αυτο, αρα ξερω και πως λειτουργει το ολο συστημα).....

αρα προς το παρον αφηστε στην ακρη το θεμα αυτο...ας ηρεμησουν οι τονοι κι εκεινη τη στιγμη βλεποντας και κανοντας...

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μην κάνεις ΚΑΜΙΑ παραχώρηση σε ΚΑΜΙΑ κομπλεξική πεθερά.

Θες τη μάνα σου, τη μάνα σου θα έχεις. Θες ΜΟΝΟ τη μάνα σου, ΜΟΝΟ τη μάνα σου να έχεις.

Δεν τα καταλαβαίνω αυτά ρε κορίτσι... Αντί να σκέφτεται αυτή πως πρέπει να μην ανακατεύεται, το κάνεις εσύ? Τι πάει να πει φοβάσαι να γεννήσεις λόγω πεθεράς? Αν είναι δυνατόν δηλαδή... Τι διαβάζω και δε στραβώνομαι δηλαδή...

Με το καλό να δεχτείς το παιδάκι σου.

 

Υ.Γ. Βγάλτε απ τη ζωή σας ανθρώπους που σας τη μαυρίζουν και συμβάλουν στη μείωσή της...

 

 

Συμφωνω με ολα! Και το τελευταιο να το κρατησεις...εγω το εκανα πραξη απο χθες!!:|

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...