Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Χριστινα εκανα περιδεση στην προηγουμενη εγκυμοσυνη προληπτικα στην 13η εβδομαδα. περιπου σε αυτη την εβδομαδα γινεται οταν την κανεις προληπτικα . σε προχωρημενη εβδομαδα οπως εισαι εσυ θεωρειται επειγουσα περιδεση και εχει πιο πολλους κινδυνους . Ομως το μηκος του τραχηλου σου δεν ειναι πολυ μικρο και μπορει ο γιατρος να φοβαται να σου κανει περιδεση για να μην εχεις επιπλοκες . Κανε οτι σου ειπε παρε τα φαρμακα αν σου εδωσε και κατσε ξαπλα .

το προβλημα ειναι η βαρυτητα ,οσο περισσοτερο εισαι ξαπλα τοσο λιγοτερο βαρος ασκειται στον τραχηλο .

ολα καλα θα πανε μη στεναχωριεσαι δες το θετικα , ειναι ευκαιρια για λιγη ξεκουραση !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 385
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευχαριστω κοριτσια..υπομονη ειναι και πρωτη μερα σημερα αν και το αγχος πιστευω θα ειναι σε ολη την εγκυμοσυνη μου ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα.ευτυχω ς εχω βοηθεια γιατι εχω και ενα ταρζανακι απο πισω που κυνηγαω..δεν εχω συνηθησει να ζηταω και βοηθεια αλλα τι να κανω.επιβαλλεται.ευχομαι να πανε ολα καλα.επιπλοκες εχεις και απο την περιδεση?απο την επεμβαση η απο το φοβο μην σπασουν τα ραμματα?Απ'οτι καταλαβα ουτε καθιστη ειναι καλο ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Η περιδεση οταν γινει νωρις ειναι μια ευκολη επεμβαση υπαρχει ενα ποσοστο επικινδυνοτητας οσο περιπου αν κανεις αμνιοπαρακεντηση .

Μπορει να προκληθουν μολυνσεις ή προωρες συσπασεις καποιες φορες. Αλλα αυτα ειναι πιο συχνα στις επειγουσες περιδεσεις που γινονται σε προχωρημενη εβδομαδα . Βεβαια τιποτα δεν ειναι δεδομενο, εχω ακουσει για περιπτωση εγκυου που ειχε διαστολη και ο γιατρος της δεχτηκε να της κανει περιδεση και ολα πηγαν πολυ καλα. τα ραμματα ειναι χοντρα σαν κορδονι και δεν σπανε ευκολα , αν ομως για καποιο λογο αρχισει η διαδικασια της γεννας κανενα ραμμα δεν τη σταματα.

παντως εσυ μη σκεφτεσαι την περιδεση το μηκος σου δεν ειναι κακο , εισαι πολυ τυχερη που ο γιατρος σου το ειδε πριν μεγαλωσει το προβλημα , κατσε ξαπλα και να δεις που ολα θα πανε καλα.

και εγω εχω εναν μικρουλη και τωρα που θελω να μεινω εγκυος σκεφτομαι πως θα βγαλουμε την εγκυμοσυνη , σιγουρα θα χρειαστουμε βοηθεια .

Link to comment
Share on other sites

Γεια κι από μένα!

Εγώ είμαι μία από τις περιπτώσεις που ρίσκαρα με την έκτακτη περίδεση ενώ είχα διαστολή και τα κατάφερα! Με τη βοήθεια πάντα του Θεού και του υπέροχου γιατρού μου!

Μάλιστα με έραψε τόσο καλά που κι ενώ βγάλαμε το ράμμα το μωρό δεν κατέβαινε με τίποτα. Με σπρώξιμο και με πρόκληση γέννησα τον παίδαρο μου στην 40η εβδομάδα με φυσιολογικό τοκετό.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Ismin κι εγώ θέλω να μείνω έγκυος αλλά σκέφτομαι ότι θα κάνω πάλι περίδεση για προληπτικούς λόγους αυτή τη φορά. Κι εγώ δεν έχω καμία βοήθεια και φοβάμαι... Ποιος θα φροντίζει το μικρούλι μου που του έχω εξάρτηση και νομίζω ότι κανένας άλλος δεν το κάνει σωστά;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χριστινα καλησπερα, η βιβλιογραφια αναφερει οτι η περιδεση μετα την 22η εβδομαδα ειναι πολυ επικινδυνη για προκληση ή επιδεινωση συσπασεων. Μονο ο γιατρος σου μπορει να συνυπολογισει την γενικη σου κατασταση και να αποφασισει.

Εγω ειχα συσπασεις την 22 εδομαδα και οταν πηγα να με δει η γιατρος το μηκος του τραχηλου ηταν στα 2,7 cm.

Αλλους γιατρους που συμβουλευτηκα μου ειπαν οτι ειναι ανωφελο και μαλλον θα γεννουσα (και θα το εχανα βεβαια) γιατι οι συσπασεις δεν υποχωρουσαν ουτε με πληρη ακινησια και τη μεγαλυτερη δυνατη δοση φαρμακων στο νοσοκομειο. Η γιατρος μου, μου ειπε οτι ειναι τοσο ασχημη η κατασταση που δεν ειχα αλλη επιλογη. Εκανα περιδεση και εμεινα ακινητη σαν το αγαλμα (με το τηλεφωνο στο χερι μηπως και προλαβαινα να μπει το μωρο στην θερμοκοιτιδα και να μην το χασω) μεχρι την 37η εβδομαδα που γεννησα με καισαρικη ενα παιδακι μια χαρά!

Θελω να σου πω οτι τιποτα δεν μπαινει σε κανονες. Η καθε περιπτωση ειναι μοναδικη. Εμπιστεψου λοιπο το γιατρο σου και εγω το μονο που εχω να σε συμβουλεψω ειναι να μην κανεις τιποτα απολυτως! Διαβασε οτι δεν εχεις διαβασει σε ολη σου τη ζωη, αφησε το μυαλο σου να γινει σουπα απο τα reality και τις σαχλες τις τηλεορασης και απλα δωσε χρονο στο μωρακι σου να μεγαλωσει και να ερθει στην ωρα του! :D

Σου ευχομαι απο τα βαθη της καρδιας μου να πανε ολα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Για σας κοριτσια!Ειμαι στην εκτη ευδομαδα εγκυμοσινης,και τεταρτη εγκυμοσινη κατα σειρα.Την πρωτη φορα ειχα πρωωρο τοκετο στην 26 ευδομαδα.Εκανα ενα κοριτσακι,εζεισε 35 μερες και μετα 15 μερες τον πρωωρο τοκετο επαθα πνευμονικη εμβολη.

Το θεμα μου ειναι το εξεις:εχω ανεπαρκια τραχυλου και θα κανω περειδεση.Εχω μαθει οτι η πιο σωστη στιγμη ειναι στις 12 ευδομαδες.Αν μπωρειτε να με διαφωτισετε με την διαδικασια?Πωναει?Πως γεινεται?

Τωρα σχετικα με την θρομβοφιλια ο αιματολογος μου ειναι εναντιον της ξαπλας.Ειμασται ασφαλες να περπατεισουμε μετα την περειδεση?Μεχρη την περειδεση πρεπει να ειμαστε ξαπλα,για ασφαλεια?Ειμαι πολυ μπερδεμενη!Βοιθειστε με!

Link to comment
Share on other sites

Για σας κοριτσια!Ειμαι στην εκτη ευδομαδα εγκυμοσινης,και τεταρτη εγκυμοσινη κατα σειρα.Την πρωτη φορα ειχα πρωωρο τοκετο στην 26 ευδομαδα.Εκανα ενα κοριτσακι,εζεισε 35 μερες και μετα 15 μερες τον πρωωρο τοκετο επαθα πνευμονικη εμβολη.

Το θεμα μου ειναι το εξεις:εχω ανεπαρκια τραχυλου και θα κανω περειδεση.Εχω μαθει οτι η πιο σωστη στιγμη ειναι στις 12 ευδομαδες.Αν μπωρειτε να με διαφωτισετε με την διαδικασια?Πωναει?Πως γεινεται?

Τωρα σχετικα με την θρομβοφιλια ο αιματολογος μου ειναι εναντιον της ξαπλας.Ειμασται ασφαλες να περπατεισουμε μετα την περειδεση?Μεχρη την περειδεση πρεπει να ειμαστε ξαπλα,για ασφαλεια?Ειμαι πολυ μπερδεμενη!Βοιθειστε με!

 

Mη σε φοβιζει η διαδικασια. Δεν ειναι τιποτα. Μην κοιτας που καποιες κοπελες καθονται ξαπλα. Συνηθως αυτο συμβαινει λογω συσπασεων ή σοβαρης ανεπαρκειας τραχηλου. Στη δικη σου περιπτωση που γινεται προληπτικα, απλα πρεπει να εισαι προσεκτικη χωρις να σημαινει οτι θα παραμεινεις κλινηρης.

Καλη συνεχεια σου ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ionelita κι ο δικός μου γιατρός μου είπε ότι όταν γίνεται προληπτικά δεν έχει κινδύνους και είναι επέμβαση ρουτίνας.

Δεν πονάει καθόλου γιατί πολύ απλά γίνεται με ολική αναισθησία. Κάποια τσιμπηματάκια μπορεί να νιώθεις μόνο μετά. Για να είμαι ειλικρινής εγώ προσωπικά πόνεσα αρκετά όταν μου έβγαλε το ράμμα, γιατί ήμουν ξύπνια και δεν μπορούσε να το εντοπίσει αμέσως οπότε με ψαχούλευε αρκετή ώρα. Ο πόνος όμως ήταν στιγμιαίος κι απλά είχα λίγο αίμα από το ψαχούλεμα μετά. Γέννησα φυσιολογικότατα λίγο πριν μπω στην 40η εβδομάδα με πρόκληση.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Ismin κι εγώ θέλω να μείνω έγκυος αλλά σκέφτομαι ότι θα κάνω πάλι περίδεση για προληπτικούς λόγους αυτή τη φορά. Κι εγώ δεν έχω καμία βοήθεια και φοβάμαι... Ποιος θα φροντίζει το μικρούλι μου που του έχω εξάρτηση και νομίζω ότι κανένας άλλος δεν το κάνει σωστά;

και γω δεσποινακι τα ιδια

θα μαι με περιδεση χωρις βοηθεια.τι αγχος θεε μου

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Γεια κι από μένα!

Εγώ είμαι μία από τις περιπτώσεις που ρίσκαρα με την έκτακτη περίδεση ενώ είχα διαστολή και τα κατάφερα! Με τη βοήθεια πάντα του Θεού και του υπέροχου γιατρού μου!

Μάλιστα με έραψε τόσο καλά που κι ενώ βγάλαμε το ράμμα το μωρό δεν κατέβαινε με τίποτα. Με σπρώξιμο και με πρόκληση γέννησα τον παίδαρο μου στην 40η εβδομάδα με φυσιολογικό τοκετό.

 

ΔΕΣΠΟΙΝΑΚΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ! ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΤΑΘΗΚΕΣ ΤΟΣΟ ΤΥΧΕΡΗ! ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΠΡΙΝ 13 ΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ 21 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΤΑΝ ΑΠΕΒΑΛΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ!ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΜΕ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΟΛΗ 4. ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΜΕ ΟΡΟ (ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ) ΓΙΑ 1 24ΩΡΟ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΕΝΤΟΝΟΣ ΠΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΑΥΞΗΘΗΚΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΑΠΟΒΑΛΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΔΕΣΗ!ΕΣΥ ΕΙΧΕΣ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΠΟΝΟΥΣ Ή ΜΟΝΟ ΔΙΑΣΤΟΛΗ;ΕΙΣΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ; ΠΩΣ ΤΟΝ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΞΕΓΕΝΝΑΕΙ;ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΣ; ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΛΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ;

Link to comment
Share on other sites

"Πονεμένη ψυχή" εγώ είχα μόνο πλήρη διαστολή, ούτε πόνους ούτε αίμα. Ο γιατρός μου είναι υπέροχος! Έχει όλα τα θετικά στοιχεία σαν άνθρωπος και σαν επιστήμονας, το ίδιο και η μαία του. Ξεγεννάει Ιασώ (αν και κανείς δεν το προτιμά πια), Γαία και Ρέα.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Mη σε φοβιζει η διαδικασια. Δεν ειναι τιποτα. Μην κοιτας που καποιες κοπελες καθονται ξαπλα. Συνηθως αυτο συμβαινει λογω συσπασεων ή σοβαρης ανεπαρκειας τραχηλου. Στη δικη σου περιπτωση που γινεται προληπτικα, απλα πρεπει να εισαι προσεκτικη χωρις να σημαινει οτι θα παραμεινεις κλινηρης.

Καλη συνεχεια σου ευχομαι.

Ευχαριστω για της απαντισεις!Τωρα ειμαι στην 10 ευδομαδα διδιμις κυησης και μετα την αυκενικη θα κανουμε αμεσος την περειδεση.Επειδη ειναι δυο τα μωρα ,ελεικρινα φοβαμε να πολυκυκλοφορισω και ειμαι συνεχεια εντος οριον του σπιτιου.Κανενα φαγυτο φτιαχνω,απλονω κανενα πλυντιριο και κανενα πιατο πλενω.Τοιποτα αλλο!Ασε που και ο αντρας μου δεν θελει με τοιποτα να με βλεπει ορθια.Μακαρη να πανε ολα καλα στην αυκενικη και να ξεμπερδεψω με την περειδεση!

Εχει κανει καμια σας λαμπαροσκα την περειδεση?Τι διαφορα εχει με την κλασικη?

Link to comment
Share on other sites

O ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ,ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΑΘΟΥΣΑ ,ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΒΟΛΗ 2ουΤΡΙΜΗΝΟΥ(ΟΠΩΣ ΕΓΩ),Ή ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΔΙΔΥΜΗΣ ΚΥΗΣΗΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΑΣΑ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ,ΣΤΗΝ 21η ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ Η ΠΕΡΙΔΕΣΗ....ΕΙΠΕΣ ΠΩΣ Σ'ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ!ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ?ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΑΛΠΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ .... :D

 

CRISTIN, ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΙΝ 18 ΜΕΡΕΣ ΜΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ ΣΤΗΝ 21 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ! ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ! ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΥΓΕΙΕΣΤΑΤΟ ΜΩΡΑΚΙ! ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΙΔΑ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΔΙΑΣΤΟΛΗ 4 ΕΚ. ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ 24 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΙΧΑ ΕΝΤΟΝΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΙΜΑ! ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΔΕΣΗ! ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠΕΒΑΛΑ!ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ!ΕΣΕΝΑ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ Η ΑΠΟΒΟΛΗ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περίδεση έκανα και εγώ στον 4 μήνα ( 16η εβδομάδα) είχα εξάλειψη τραχήλου ,δηλ έτοιμη για γέννα . Ο λόγος μετά από μια πρωτη δύσκολη γέννα , μια αποβολή, και επειδή έμεινα πολύ γρήγορα έγκυος ( 3 μήνες μετά την αποβολή) ο τράχηλος τα είχε δει όλα. Αυτό που θυμάμαι ήταν ότι ένοιωθα από κάτω πίεση και να με τραβάει όταν λίγο κουραζόμουν. Να συμπληρώσω ότι ήμουν στο κρεβάτι σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μόνο για φαγητό και τουαλέτα σηκωνόμουν . Να ξέρεις πως υπάρχει κίνδυνος να σπάσει το ράμμα εάν υπάρχει έντονη σωματική άσκηση και φυσικά απαγορεύονται οι επαφές , αλλά σίγουρα θα σε έχει ενημερώσει ο γιατρός σου.Όλα θα πάνε καλά .

ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΧΕΣ ΤΗΝ ΑΠΟΒΟΛΗ;

Link to comment
Share on other sites

Είχα μία αποβολή στην 18 εβδομάδα πρίν δύο χρόνια...δεν ξέρουμε γιατί!Γέννησα πρίν από δύο μήνες 6 μηνών + 2ημερών λόγω ανεπάρκειας τραχήλου το μωράκι έζησε έξι ώρες...Όταν και άν βρώ τη δύναμη να ξαναπροσπαθήσω και μέινω έγκυος θα κάνω περίδεση κι εγώ...

 

Σου εύχομαι όλα να πάνε ΤΕΛΕΙΑ

 

FRANKA ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ!ΚΟΙΤΑ ΕΣΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΥΝΑΜΗ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΔΥΝΑΜΗ! ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ ΠΡΙΝ 18 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ! ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ 21 ΕΒΔΟΜΑΔΑ!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια λυπαμαι πολυ που χασατε τα μωρακια σας και μαλιστα σε αρκετα προχωρημενη εγκυμοσυνη...

δεν ειχατε κανει ποτε μετρηση τραχηλου; για να ξερετε που βαδιζετε;

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας αν και καθυστερημένα...

Το γιατρό μου τον λένε Ζώη Μαργέλη, για όποια ενδιαφέρεται ας μου στείλει μήνυμα να της δώσω πληροφορίες.

Εύχομαι σε όλες καλή εγκυμοσύνη και να πάνε όλα καλά!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια λυπαμαι πολυ που χασατε τα μωρακια σας και μαλιστα σε αρκετα προχωρημενη εγκυμοσυνη...

δεν ειχατε κανει ποτε μετρηση τραχηλου; για να ξερετε που βαδιζετε;

Κι εγω την ιδια απορια εχω.Εγω απεβαλα στην 16η εβδομαδα ,λογο μολυνσης ,αλλα απο την αυχενικη και μεχρι εκεινη την βδομαδα ,μου ειχε μετρησει 2 φορες τον τραχηλο(ισως επειδη ειχα διδυμα)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω την ιδια απορια εχω.Εγω απεβαλα στην 16η εβδομαδα ,λογο μολυνσης ,αλλα απο την αυχενικη και μεχρι εκεινη την βδομαδα ,μου ειχε μετρησει 2 φορες τον τραχηλο(ισως επειδη ειχα διδυμα)

 

Silia, που το ξέρεις ότι η αποβολή σου ήταν από μόλυνση; Σου έκανε καλλιέργεια κολπικού υγρού; Σου είπε πιο ήταν το μικρόβιο; Τον τράχηλο στον μέτρησε κολπικά; Εμένα μόνο την πρώτη φορά (που μου είπε ότι ήμουν έγκυος) μου έκανε κολπικό έλεγχο, τις άλλες φορές μόνο υπέρηχο!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας αν και καθυστερημένα...

Το γιατρό μου τον λένε Ζώη Μαργέλη, για όποια ενδιαφέρεται ας μου στείλει μήνυμα να της δώσω πληροφορίες.

Εύχομαι σε όλες καλή εγκυμοσύνη και να πάνε όλα καλά!

 

Δέσποινα σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα! Το έλαβες;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια, τι κανετε; ειμαι εγκυος σε 2 ζουζουνακια και ειναι 29 εβδομαδων. εκανα περιδεση και τις ενεσεις κορτιζονης για να ειμαστε καλλυμενοι...

εχει καμια εμπειρια απο περιδεση; καλη συνεχεια σε ολες τις εγκυμονουσες..

:);)
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω κανει περιδεση... κ μαλιστα λαπαροσκοπική! την συγκεκριμενη την εκανα πριν μεινω εγκυος φετος στο ζουζουνι μου (τωρα ειμαι στην 30η εβδομαδα!!!) λόγω ασχημου ιστορικου και μεγααααααααααλης ανεπαρκειας τραχηλου..

καλη συνεχεια κ με το καλο τα ζουζουνια σου!!

Link to comment
Share on other sites

να εισαι καλα κοπελα μου! ευχομαι με το κ και εσυ με το ζουζουνι σου και ολα να μας πανε καλα! τωρα μου εχει πει απολυτη ξεκουραση και θα με ξαναδει στις 14 του μηνα. την εκανα πριν 2 περιπου εβδομαδες.

:);)
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...