elenir

ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΜΒΡΥΟΥ- ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ DOWN

Recommended Posts

Αγαπημένες φίλες,

χαίρομαι που μπορώ να επικοινωνώ μαζί σας μετά από 3 ολόκληρα χρόνια που μεσολάβησαν από την γέννηση της μονάκριβης κορούλας μου, πολλά ξενύχτια, κλπ...

Δυστυχώς όμως το θέμα που υπάρχει αυτή τη στιγμή είναι για ένα πρόβλημα πολύ σημαντικό.

Η αδελφή μου 28 χρόνων είναι έγκυος στο πρώτο της παιδάκι και σε λίγο κλείνει τον 6ο μήνα. Δυστυχώς στον Β επιπέδου ο εμβρυολόγος,της είπε ότι το μωρό της αναπτύσσεται "ελλειπώς". Ενώ δηλαδή τα όργανα του όλα φαίνονται φυσιολογικά της δίνει 1/17 πιθανότητα για down επειδή είναι πιο μικρόσωμο από τον κανονικό ρυθμό. Ξεκίνησε λοιπόν να πηγαίνει κάθε 20 μέρες στο γιατρό και να παρακολουθούν πιο στενά την ανάπτυξη. Μέχρι και προχθές της λέει τα ιδα. Ότι όλες οι λειτουργίες είναι φυσιολογικές, αλλά τα γραμμάρια του είναι πολύ λιγότερα από το κανονικό. Ακόμα δεν έχουν αποφασίσει τι θα κάνουν. Αν δλδ χρειάζεται αμνιοπαρακέντηση έστω και στον 8ο ή όχι, αν θα πρέπει να γεννήσει φυσιολογικά κλπ.

Με όλα αυτά είναι φυσικά και πολύ αγχωμένη και μπερδεμένη. Εγώ προσπαθώ να είμαι πιο ψύχραιμη και να τη συμβουλεύσω σωστά. Καταρχάς και η ίδια γεννήθηκε 2.200 περίπου (πολύ μικρή δλδ). Από την άλλη όμως βρε κορίτσια με προβληματίζει ο γιατρός της... Μία είναι καθησυχαστική και μια τους λέει πως αν κάνουν άμνιο και κάτι δεν είναι καλό μπορεί να επιλέξουν να "γεννήσει και το μωρό να μην επιζήσει"...

Τι να πω βρε παιδιά...Εντωμεταξύ έχει τόση εμπιστοσύνη στο γιατρό της που δεν θέλει να πάει να πάρει καν 2η γνώμη.

Είχε καμιά σας παρόμοια εμπειρία, έχετε ακούσει κάτι? Αγωνιούμε πάρα πολύ...

Σας ευχαριστώ όλες!

an1cEPS-M3-0010MTA1NDU2amR8MDUwNTUyNTI3ZGF8aSBrcmlrcm91bGEgbW91IHBvdSBsYXRyZXV3IGVpbg.gif

Διαφημίσεις

Παρόμοια εμπειρία δεν έχω, αλλά η κοινή λογική λεει ότι θα έπρεπε να πάρει και μια δεύτερη γνώμη. Ολοι έχουμε εμπιστοσύνη στο γιατρό που έχουμε επιλέξει, αλλά άνθρωποι είναι, όχι θεοι. Και όταν πρόκειται για το παιδί μας και την ψυχική μας υγεία (αφού θα τρελαθούν στο τελος από την αγωνία) καλό ειναι να δουν τι συμβαίνει. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δεν κάνουν αμνιοκέντηση να δουν αν τελικά το παιδί έχει σύνδρομο ή όχι. Αφού τις δίνει τετοιες πιθανότητες, και είναι στον 6ο, η εξέταση μπορεί να γίνει. Και οι πρωτες απαντήσεις νομίζω ότι δεν αργούν πάρα πολύ.

Ελπίζω πραγματικά να μην είναι κάτι, και απλώς να πρόκειται για ένα μικρό μωράκι.

Βρε κοριτσι μου τι να πω; Και εμενα η κορη μου μικροτερη ηταν σε ολους τους υπερηχους απο οσο επρεπε να ειναι ημασταν μια εβδομαδα πισω δεν μου ειχαν πει ομως τιποτα για συνδρομο down και οντως γεννηθηκε μικρη 2400 . Επισης αφου εχει δει κατι ο γιατρος γιατι δεν κανουν αμνιο; Ας παρει και μια δευτερη γνωμη.

Η μόνη ένδειξη που έχει για down είναι η ελλειπής ανάπτυξη? Η ελλειπής ανάπτυξη μπορεί να οφείλεται και αλλού (π.χ θρομβοφιλία)

Τι προτείνει ο γιατρός δεν κατάλαβα?

Ευχομαι το καλύτερο για την αδερφή σου και το μωράκι της.

o6oy.png

Κοριτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ο γιατρός λέει πως δεν θέλει τώρα να κάνει άμνιο γιατί μπορεί να σπάσουν τα νερά και να χάσει το μωρό. Εάν το κάνει στον 8ο θα μπορεί αν πάει κάτι στραβά το μωρό να μπει θερμοκοιτίδα.

Στο μεταξύ και μένα μου κάνει όμως ανάποδο το ότι αφήνει στο μεταξύ την αδερφή μου να δένεται με το μωρό της, το παιδάκι να μεγαλώνει και όλα αυτά. Αν το πρόβλημα είναι τόσο σοβαρό πως αφήνει τον χρόνο και κυλά έτσι? Το μονο που της λέει τώρα είναι να περιμένουν και να βλέπουν πως προχωρά η ανάπτυξη ως τον 8ο...Τι να πω? Είναι πολύ μεγάλη η αγωνία...

an1cEPS-M3-0010MTA1NDU2amR8MDUwNTUyNTI3ZGF8aSBrcmlrcm91bGEgbW91IHBvdSBsYXRyZXV3IGVpbg.gif

Σίγουρα δεν είμαι ειδική, αλλά στην αυχενική διαφάνεια δεν είχε φανεί κάτι?

το ρινικό οστό είναι μικρό ή ανύπαρκτο?

το πάχος της αυχενικής είναι μεγάλο?

sandal gap υπάρχει ή όχι?

έχει ενημερωθεί για όλα αυτά?

uhODp3.png

με όσα περιγράφεις μάλλον ο γιατρός δεν "φοβάται" σύνδρομο down και ίσως είναι πολύ καλός Άνθρωπος.

Υπάρχει περίπτωση η σδερφή σου να του έχει πει πως ακόμα και αν έχει σύνδρομο θα ολοκληρώσει την εγκυμοσύνη?

Πάντως μια επίσκεψη και σε κανένα ακόμα γιατρό (π.χ ένα ραντεβού σε ένα νοσοκομείο) δεν θα ήταν και άσχημη ιδέα.

Εύχομαι ότι καλύτερο για το μωράκι.

o6oy.png

Κατ'αρχην είμαι σίγουρη ότι το μωράκι θα είναι μια χαρά. Όμως χωρίς να είμαι γιατρός και αφού ο εμβρυολόγος που της έκανε τη Β επιπέδου της έβγαλε ποσοστά 1 προς 17 (που είναι πολύ χαμηλά) γιατί δεν προχώρησε άμεσα σε αμνιο. Εκτός αν έχει αποφασίσει να κρατήσει έτσι και αλλιώς το μωράκι. Αλλά και ακόμα έτσι να είναι δεν θα ήθελε να είναι προετοιμασμένη για το τι θα αντιμετωπίσει μετά τη γέννα;

LlIEp3.pngOjjvp3.png

θεωρω απαραδεκτο το γεγονος οτι ο γιατρος δεν προχωρησε αμεσα σε αμνιο εφοσον εχει βασιμες υποψιες οτι κατι δεν παει καλα...εκτος και αν η αδερφη σου εχει δηλωσει οτι θα το κρατησει το μωρο οπως και να χει η κατασταση...σε καθε αλλη περιπτωση,τι να σου κανει η πληροφορια στον ογδοο μηνα??οταν δεν θα εχεις επιλογες?? η αν ειναι ολα καλα,γιατι να μην απολαυσει την εγκυμοσυνη της η κοπελα??

ευχομαι ολοψυχα ολα να ειναι καλα

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Έχω δίδυμα αγόρια 18 μηνών υγιέστατα. Κάπου στον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης διαπιστώσαμε ότι το ένα έμενε πίσω σε βάρος σε σχέση με το άλλο. Ελέγξαμε τροφοδοσίες πλακούντα κ.λ.π. και αφού ήταν όλα καλά ο γιατρός (του β επιπέδου όχι ο δικός μου) μου είπε πως αυτό το "σύνδρομο καθυστέρησης ενδομήτριας ανάπτυξης" μπορεί να οφείλεται σε χιλιάδες ανωμαλίες, down ή και άλλες. Η συμβουλή του ήταν αμνιο και αν έβγαινε θετική μου είπε ότι υπήρχε κάποιος γιατρός στην αθήνα που μπορεί να ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ το ένα έμβρυο. Αυτή τη λέξη χρησιμοποίησε για ολόκληρο παιδί που μεγάλωνε μέσα μου κι εγώ έφυγα αμέσως και δεν ξαναασχολήθηκα με αυτό το θέμα!Και ο γυναικολόγος μου με καθησύχασε αλλά κι εγω η ίδια μέσα που πίστευα ότι δεν υπήρχε πρόβλημα...απλά θα ήταν μικρούλης!Ούτε μια στιγμή δεν ανησύχησα..δεν ξέρω από που πήγαζε αυτή η ηρεμία..Προχώρησα την εγκυμοσύνη μου κανονικά και την 31η εβδομάδα έσπασαν τα νερά...έμεινα 2 εβδομάδες κατάκοιτη στην κλινική με τα νερά να τρέχουν γιατί ο γιατρός μου ήθελε τα μωρά να πάρουν βάρος..Γέννησα στις 33 εβδομάδες με βάρος του μικρού 1080γρ!!! Έμεινε βέβαια 40 μέρες θερμοκοιτίδα αλλά χωρίς ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα, είναι υγιέστατος! Η συμβουλή μου είναι να μην ακούει κανέναν και να έχει πίστη....:)

Διαφημίσεις

εγω παλι πρωτη φορα ακουω γιατρο να μην κανει αμνιο ενω φοβαται για συνδρομο ...το να φτασει 8 μηνων κ να την κανει τοτε κ μετα αν κατι δεν παει καλα θα μπει το παιδι θερμοκοιτιδα ΑΝ ειναι υγιες αλλιως???θα το αφησει εξω να πεθανει ???τι λεμε τωρα ...δεν γινονται αυτα πες στην αδελφουλα σου να ψαχτει κ ας εχει εμπιστοσυνη στο γιατρο της ,τι θα κανει αυριο μεθαυριο αν γινει το δυσσαρεστο ,θα μεγαλωσει ενα παιδακι με προβλημα ΜΑΖΙ με το γιατρο της ή θα το ''εξαφανισουν ''αν δεν τους αρεσει....

εγω θα σου πω τη δικη μου εμπειρια.οταν ειχα κανει τη β επιπεδου το μωρο εβγαινε περιπου 3 βδομαδες μικροτερο στο βαρος επισης το κεφαλι ηταν στα κατωτερα φυσιολογικα οπως και υποψια μικροκοιλιας.φαντασου πως ενοιωσα οταν ακουσα ολα αυτα τοτε.η υποψια για συνδρομο αρκετες παρ ολα αυτα ο γιατρος μου ηταν κατα της αμνιο γιατι ειναι αρκετα επικινδυνη σε προχωρημενη κυηση.το μωρο μου ειναι τωρα 17 μηνων μια μικροκαμωμενη υγιεστατη κουκλιτσα που μας τρελαινει καθημερινα!!αλλωστε και εγω γεννηθηκα 2200 και ειμαι ακομα μικροκαμωμενη,δεν ειναι τιποτα τυχαιο

Αγαπημένες φίλες,

χαίρομαι που μπορώ να επικοινωνώ μαζί σας μετά από 3 ολόκληρα χρόνια που μεσολάβησαν από την γέννηση της μονάκριβης κορούλας μου, πολλά ξενύχτια, κλπ...

Δυστυχώς όμως το θέμα που υπάρχει αυτή τη στιγμή είναι για ένα πρόβλημα πολύ σημαντικό.

Η αδελφή μου 28 χρόνων είναι έγκυος στο πρώτο της παιδάκι και σε λίγο κλείνει τον 6ο μήνα. Δυστυχώς στον Β επιπέδου ο εμβρυολόγος,της είπε ότι το μωρό της αναπτύσσεται "ελλειπώς". Ενώ δηλαδή τα όργανα του όλα φαίνονται φυσιολογικά της δίνει 1/17 πιθανότητα για down επειδή είναι πιο μικρόσωμο από τον κανονικό ρυθμό. Ξεκίνησε λοιπόν να πηγαίνει κάθε 20 μέρες στο γιατρό και να παρακολουθούν πιο στενά την ανάπτυξη. Μέχρι και προχθές της λέει τα ιδα. Ότι όλες οι λειτουργίες είναι φυσιολογικές, αλλά τα γραμμάρια του είναι πολύ λιγότερα από το κανονικό. Ακόμα δεν έχουν αποφασίσει τι θα κάνουν. Αν δλδ χρειάζεται αμνιοπαρακέντηση έστω και στον 8ο ή όχι, αν θα πρέπει να γεννήσει φυσιολογικά κλπ.

Με όλα αυτά είναι φυσικά και πολύ αγχωμένη και μπερδεμένη. Εγώ προσπαθώ να είμαι πιο ψύχραιμη και να τη συμβουλεύσω σωστά. Καταρχάς και η ίδια γεννήθηκε 2.200 περίπου (πολύ μικρή δλδ). Από την άλλη όμως βρε κορίτσια με προβληματίζει ο γιατρός της... Μία είναι καθησυχαστική και μια τους λέει πως αν κάνουν άμνιο και κάτι δεν είναι καλό μπορεί να επιλέξουν να "γεννήσει και το μωρό να μην επιζήσει"...

Τι να πω βρε παιδιά...Εντωμεταξύ έχει τόση εμπιστοσύνη στο γιατρό της που δεν θέλει να πάει να πάρει καν 2η γνώμη.

Είχε καμιά σας παρόμοια εμπειρία, έχετε ακούσει κάτι? Αγωνιούμε πάρα πολύ...

Σας ευχαριστώ όλες!

Ο γιατρός περιμένει δηλαδή να μπει στον 8ο και μετά τι; Θα γεννήσει η αδελφή σου και θα το αφήσει να πεθάνει; :shock:

Μα τι λέμε τώρα είναι σοβαρά πράγματα αυτά;

Πρέπει να πάρει μια δεύτερη γνώμη για αμνιο.

natassa + tasos = 15 years together

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Κοριτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ο γιατρός λέει πως δεν θέλει τώρα να κάνει άμνιο γιατί μπορεί να σπάσουν τα νερά και να χάσει το μωρό. Εάν το κάνει στον 8ο θα μπορεί αν πάει κάτι στραβά το μωρό να μπει θερμοκοιτίδα.

Στο μεταξύ και μένα μου κάνει όμως ανάποδο το ότι αφήνει στο μεταξύ την αδερφή μου να δένεται με το μωρό της, το παιδάκι να μεγαλώνει και όλα αυτά. Αν το πρόβλημα είναι τόσο σοβαρό πως αφήνει τον χρόνο και κυλά έτσι? Το μονο που της λέει τώρα είναι να περιμένουν και να βλέπουν πως προχωρά η ανάπτυξη ως τον 8ο...Τι να πω? Είναι πολύ μεγάλη η αγωνία...

καλημερα και καλη εβδομαδα......Αυτο που μολις διαβασα ειναι η μεγαλυτερη ανευθυνοτητα που εχω ακουσει εκ μερους του γιατρου!!!!

Ειμαι μαμα 2 παιδιων και στα δυο εκανα αμνιο γιατι το β επιπεδου ειχε υψηλες πιθανοτητες συνδρομου down . Για να ειμαι πιο σαφης στην κορη μου ειχα 1:25!!!! με οριο ασφαλειας για την ηλικία μου ( τοτε 30,5) νομιζω 1:734 ( υπαρχει σχετικος πινακας στο ιντερνετ που μπορεις να τον βρεις) και στον γιο μου 1:204 με οριο για την ηλικια μου ( 32 τοτε) 1:570 νομιζω. Λοιπον οι πιθανοτητες για αποβολη κατα την διαρκεια της αμνιο ειναι 1:200 αρα με απλα μαθηματικα πας και το κανεις αφου οι πιθανοτητες να χασεις το παιδι ειναι πολυ μικροτερες σε σχεση με το να εχεις ενα παιδι με συνδρομο down. Ο γιατρος ειναι το α και το ω σε αυτες τις περιπτωσεις για να σε πεισει να κανεις αυτην την διαδικασια ...και νομιζω πως η αδερφη σου κακως κανει που δεν θελει να ακουσει μια αλλη γνωμη:cry:

Και μια αλλη ερωτηση ...γιατι θελει να περιμενει μεχρι τον 8ο μηνα??? Η αδερφη σου αλλες εξετασεις δεν εχει κανει???αιματολογικες, ενζυμα....νομιζω ( δεν το ξερω αυτο) πως αν υπαρχουν σοβαρες ενδειξεις συνδρομου..υπαρχει μια σειρα απο εξετασεις που πρεπει να γινουν....και προς Θεου...δεν περιμενουμε μεχρι τον 8ο μηνα για να δουμε για πιο σιγουρα αν εχει συνδρομο ή οχι το αγγελουδι!!!

Kalispera kai apo emena,

theoro adianoito na afinete esto kai mia imera na perna, xoris na parete mia deuteri gnomi apo allo gynaikologo, opos kai sto na proxorisete se perissoteres exetaseis! Kaneis mesa apo to forum den borei na sas dosei apantiseis stis apories sas! Kai vevaia einai exofreniko na arkestite se apopseis tou style "min akoute kanena kai exete pisti"!!!

Euxomai olopsyxa na pane ola kala!

Διαφημίσεις

Και ο πρωτος μου γιος ειχε μειωμενη ενδομητρια αναπτυξη (γεννηθηκε 35εβδ. 2130) και ακομα ειναι μινιον παιδακι αλλα κατα τα αλλα υγιεστατο. Απλά οπως εμαθα στη 2η εγκυμοσυνη μου (καθως ο γιατρος μου δεν ηθελε να με αγχωσει) ειχα μικρο πλακουντα οποτε και το παιδι δεν επαιρνε βαρος.

s-age.pngs-age.png

Εγω να δεις αγωνια και αγχος. ...ενω οι πιθανοτητες για down ηταν πολυ ελαχιστες στον 7ο μηνα εκανα αμνιοπαρακεντηση χωρις να το σκευτω καν απλα για να μου φυγει το αγχος. ογιατρος μου ελεγε απο τον 5ομηνα οτι το μωρο ηταν πολυ μικρο και τα κατω ακρα δεν αναπτυσονταν φυσιολογικα ηταν κοντο και μικρο ..τοτε δεν μου ειπε για αμνιοπ.

στον 7ο οταν πηγα μου ειπε αν θελω να την κανω και εγω χωρις να το σκευτω την εκανα επιτοπου χωρισ να ξερω ποσο επικινδυνο ηταν σε τοσο προχωρημενη εγκυμοσυνη...

Ενα μηνα περιμενα μεχρι να μαθω ολα τα αποτελεσματα ολα ειχαν παγωσει.

Ευτυχως ομως ολα ηταν μια χαρα και χαλαλι τα 850 που εδωσα.

Τελικα το μωρο ηταν 3400 και 50ποντους

τωρα ειναι 5μηνων και ειναι χοντρος και πανηψυλος...

Μην ανυσυχεις καθολου θα ειναι παρομοια περιπτωση λοιπον....:P

μπαίνω στο φόρουμ ξανά και ξανά χωρίς να έχω την ψυχραιμία να γράψω. πήγα για υπέρηχο Β' τριμήνου την Παρασκευή (μην το κάνετε ποτέ, αν δεν θέλετε να κουρελιαστούν τα νεύρα σας) και τελικά έκανα και αμνιοπαρακέντηση, με σύσταση της γιατρού, γιατί το μωρό αναπτύσεται δυσανάλογα. το κεφάλι του είναι στο ανώτατο όριο ενώ τα πόδια του στο κατώτατο. έχουμε αποκλείσει την πιθανότητα για σύνδρομο Down (πολύ καλή αυχενική διαφάνεια και πολύ καλό Papp-A) και ψάχνουμε για άλλες χρωμοσωματικές και σκελετικές ανωμαλίες. με δεδομένο πως η πρώτη μου κύηση ήταν πριν από 3 χρόνια και εξωμήτριος και αυτή είναι η δεύτερη, είμαι πολύ χάλια.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

μπαίνω στο φόρουμ ξανά και ξανά χωρίς να έχω την ψυχραιμία να γράψω. πήγα για υπέρηχο Β' τριμήνου την Παρασκευή (μην το κάνετε ποτέ, αν δεν θέλετε να κουρελιαστούν τα νεύρα σας) και τελικά έκανα και αμνιοπαρακέντηση, με σύσταση της γιατρού, γιατί το μωρό αναπτύσεται δυσανάλογα. το κεφάλι του είναι στο ανώτατο όριο ενώ τα πόδια του στο κατώτατο. έχουμε αποκλείσει την πιθανότητα για σύνδρομο Down (πολύ καλή αυχενική διαφάνεια και πολύ καλό Papp-A) και ψάχνουμε για άλλες χρωμοσωματικές και σκελετικές ανωμαλίες. με δεδομένο πως η πρώτη μου κύηση ήταν πριν από 3 χρόνια και εξωμήτριος και αυτή είναι η δεύτερη, είμαι πολύ χάλια.

παρομοια περιπτωση με την δικια μου λοιπον και μενα η αυχενικη ηταν τελεια αλλα τι να κανω την εκανα και μαλιστα στον 7ο πολυ ψυχοφθορο....

μη σε ανυσυχει θα ειναι ολα καλα απο τη στιγμη που η αυχενικη ηταν καλη....

οι γιατροι αγχωνουν με το παραμικρο...να εχεις καλα αποτελεσματα!!!

σου λεω το εχω περασει και εγω και ξερω πως ειναι η ψυχολογια σου.... :wink:

παρομοια περιπτωση με την δικια μου λοιπον και μενα η αυχενικη ηταν τελεια αλλα τι να κανω την εκανα και μαλιστα στον 7ο πολυ ψυχοφθορο....

μη σε ανυσυχει θα ειναι ολα καλα απο τη στιγμη που η αυχενικη ηταν καλη....

οι γιατροι αγχωνουν με το παραμικρο...να εχεις καλα αποτελεσματα!!!

σου λεω το εχω περασει και εγω και ξερω πως ειναι η ψυχολογια σου.... :wink:

σ' ευχαριστώ για τη συμπαράσταση, όλες αυτές τις ημέρες ήμουν ένα ψυχολογικό κουρέλι απ' τον φόβο αλλά τ' αποτελέσματα απ' την παρακέντηση είναι καλά και η γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ και πως έχουμε ένα υγειές μωρό. :D

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

σ' ευχαριστώ για τη συμπαράσταση, όλες αυτές τις ημέρες ήμουν ένα ψυχολογικό κουρέλι απ' τον φόβο αλλά τ' αποτελέσματα απ' την παρακέντηση είναι καλά και η γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ και πως έχουμε ένα υγειές μωρό. :D

ΠΟΛΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΠΡΑΒΟ!!!:-P

Γειά σας, έχω μια φίλη στον 1ο μήνα, το παιδί παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα αναρωτιόμουν εάν αργότερα υπάρχει πιθανότητα να αναπτυχθεί φυσιολογικά, δεν βρίσκετε ότι είναι λίγο νωρίς να ξέρουν, ώστε να διακόψουν την εγκυμοσύνη της? 

On 1/5/2018 at 8:09 ΜΜ, Gwgw1989 είπε:

Γειά σας, έχω μια φίλη στον 1ο μήνα, το παιδί παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα αναρωτιόμουν εάν αργότερα υπάρχει πιθανότητα να αναπτυχθεί φυσιολογικά, δεν βρίσκετε ότι είναι λίγο νωρίς να ξέρουν, ώστε να διακόψουν την εγκυμοσύνη της? 

Είναι πάρα πολύ νωρίς εφόσον είναι 4 εβδομάδων μόνο. Εκτός αν ο γιατρός πέραν της απόκλισης των εβδομάδων (που πολλές φορές δεν είναι κάτι , αν δηλαδή υπάρχει απόκλιση 1 εβδομάδας) είδε κάτι άλλο κ έκρινε πως πρέπει να διακοπεί η κύηση. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα