Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟΚΕΤΟ....;;;;


Recommended Posts

Γεια σας μανουλες κ μανουλες to be....

Ειμαι καινουργια στο φορουμ κ εχω ενα αγχος αν γραφω στο σωστο μερος το ερωτημα μου ...... Τελος παντων ηθελα την βοηθεια σας....

Μηπως γνωριζετε καμμια ιδιωτικη ασφαλεια να καλθπτει τοκετο;;;;

 

Help please αν ξερει καμμια... Ευχαριστωωωω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας μανουλες κ μανουλες to be....

Ειμαι καινουργια στο φορουμ κ εχω ενα αγχος αν γραφω στο σωστο μερος το ερωτημα μου ...... Τελος παντων ηθελα την βοηθεια σας....

Μηπως γνωριζετε καμμια ιδιωτικη ασφαλεια να καλθπτει τοκετο;;;;

 

Help please αν ξερει καμμια... Ευχαριστωωωω

Καλως ηρθες στη παρεα μας.Για να ρωτας μαλλον δεν εχεις κανει διαφορετικα θα το γνωριζες φανταζομαι.Δεν ειμαι σιγουρη αλλα μαλλον καλυπτεται.Εχεις κανει αναζητηση στο google?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!!Λοιπόν, απ'όσο ξέρω τώρα πια οι ασφαλιστικές δεν καλύπτουν τον τοκετό (ένα μικρό επίδομα δίνουν μόνο αν δεν κάνω λάθος).Ακόμα και αν κάποιες τον καλύπτουν, αυτό γίνεται αφότου έχει περάσει ένα διάστημα που είσαι ήδη πελάτης τους (περιπου 4-5χρόνια), οπότε μετά μπορείς να προσθέσεις τον τοκετό. Εγώ έχω μια αγγλική, την ΑΧΑ ΡΡΡ, η οποία σου καλύπτει αμέσως όλα τα έξοδα τοκετού μέχρι το ποσό των 10.000λιρών Αγγλίας. Είναι λίγο ακριβούτσικη, περίπου 170ευρώ/μήνα αλλά αν επείγεσαι είναι η μοναδική αυτή τη στιγμή που σου καλύπτει την εγκυμοσύνη/τοκετό άμεσα.Την είχα βρεί μέσω ιντερνετ αφού πρώτα μου την είχε συστήσει μια φίλη από τη δουλειά που την είχε και εκείνη.

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και καλώς μας ήρθες ...

Συμφωνω με το elenaki25 ... ελληνικες ασφάλεις να καλύπτουν τοκετό πλέον δεν υπάρχουν ... μόνο κάποια ήταν τυχερη και της ειχαν κάνει απο παλιά οι γονεις της....

Εγω εχω κανει μια σε ξένη εταιρεια . Δε θυμάμαι αν ειναι ΑΧΑ η μια αλλη γτ μου ειχε προτείνει 2 ο ασφαλιστης μ και επιλέξαμε τη μια ... είχαν μικροδιαφορες μεταξυ τους... Να σου πω την αλήθεια ο αντρας μου το εψαξε και το έκανε κιόλας .... και εισεπραξε και τα λεφτα... χεχε ...

Ελπιζω να σε βοηθησα...

ΧΧΧ

lamlamard20090207_-8_My+child+is.pngdogdogavi20140415_8_My%20child%20is.png
Link to comment
Share on other sites

... λοιπον ... ρωτησα τον αντρα μου και μου ειπε οτι δεν ειχαμε κανει της ΑΧΑ αλλα της αλλης εταιρεια που μας ειχε προτείνει γτ συγκριτικά ηταν καλύτερη ... αυτο ενημερωτικα!

lamlamard20090207_-8_My+child+is.pngdogdogavi20140415_8_My%20child%20is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις κορίτσια... catcat αν εισαι ευχαριστημενη απο τον ασφαλιστή σου μπορείς να μου στείλεις πμ τα στοιχεία του? Για μενα ο ασφαλιστής παίζει σημαντικό ρόλο γτ την έχω πατήσει στο παρελθόν ... χάνοντας αρκετα χρήματα ... Ευχαριστώ και πάλι ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολυ καλός! Όποτε τον έχω χρειαστεί ανταπεξήλθε μια χαρά ... και σε κάτι δηλαδή που δεν κάλυπτε ακριβώς η ασφάλεια κάναμε μια πονηριά και μας καλύψανε ... απο κει και πέρα τον βλέπεις και κρίνεις ... π.μ. εσταλει ....

lamlamard20090207_-8_My+child+is.pngdogdogavi20140415_8_My%20child%20is.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Προσωπικά για τη γυναίκα μου έχουμε κάνει ένα πρόγραμμα επιδόματος τοκετού για το οποίο παίρνεις 1500 ευρώ επίδομα για κάθε παιδί αμέσως μετά τη γέννα. Το πρόγραμμα είναι πολύ φτηνό και το συστήνω ανεπιφύλακτα σε κάποια που πρόκειται να γεννήσει άμεσα είτε σκοπεύει να κάνει παιδιά στο μέλλον καθώς μόλις παντρεύτηκε. Το κόστος είναι πολύ μικρό γύρω στα 20 ευρώ το μήνα αν θυμάμαι καλά. Στείλτε μου πμ όσοι θέλετε να σας δώσω περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εγώ έχω ένα πρόσφατο πολύ σούπερ προγραμματάκι αλλά και τον καλύτερο ασφαλιστή.Είναι στην Εθνική ,με 30 ευρώ περίπου το μήνα έχω επίδομα για τοκετό 1.500 ευρώ και αν μου συμβεί και χρειαστώ και νοσηλεία σε δημόσιο ή ιδιωτικό νοσοκομείο πέρα και από τον τοκετό μου δίνει 150 ευρώ ανά ημέρα και ένα χειρουργικό επίδομα.Είναι άψογο σας λέω κορίτσια .το έχω κάνει δύο χρόνια πριν και με καλύπτει μετά από δύο έτη και σε πέντε μήνες θα γεννήσω με το καλό.Καλή επιτυχία σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

... μόνο κάποια ήταν τυχερη και της ειχαν κάνει απο παλιά οι γονεις της....

ΧΧΧ

 

αυτή είναι η δική μου περίπτωση από όταν πήγαινα γυμνάσιο ο παππούς μου με ασφάλισε στην Εθνική ασφαλιστική και ιατροφαρμακευτικά και συνταξιοδοτικά.

 

Εχω από τα παλιά συμβόλαιο και το 2003 + 2005 που γέννησα και το 2004 που έπαθα εγκυμονούσα ατύχημα μου τα κάλυψε όλα.

 

Δυστυχώς οι ασφαλιστικές δεν τα καλύπτουν πλέον, φυσικά μπορεί να υπάρχουν "παραθυράκια" που θέλουν ψάξιμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έκανα αίτηση στη AXA Αγγλίας και περιμένω το συμβόλαιο και να δω πόσο θα βγαίνουν τα ασφάλιστρα κλπ. Γενικά πέρα από την περίπτωση εγκυμοσύνης που θέλω να με καλύψουν, έχω και θέμα ενδομητρίωσης [το δήλωσα -έχω κάνει ήδη ένα χειρουργίο] και μου είπε ο ασφαλιστής ότι υπάρχει περίπτωση να με καλύψει στο μέλλον και για αυτό αν χρειαστεί. Μόλις έρθει στα χέρια θα σας γράψω και το κόστος και τι τελικά μου καλύπτει.Βέβαια να υπάρχει και κάποια άλλη που έχει κάνει παρόμοια ασφάλιση ας μας πει την δική της εμπειρία.. ενδιαφέρει και μένα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας,

Θα ήθελα να κάνω κάποιο πρόγραμμα ασφάλισης υγείας κλπ για μένα και τον γιο μου (4μιση περίπου). Ξέρετε κανένα καλό, οικονομικό και σε ποια ασφαλιστική? Μία ασφαλιστική (πρώην ομαδικό συμβόλαιο είχα στην προηγούμενη δουλειά μου) μου ζήτησε προκειμένου να προχωρήσω σε ατομικό πλέον πρόγραμμα¨γνωμάτευση ιατρού για κάτι συνεδρίες που είχα κάνει διαχείρισης άγχους, ότι δεν είχα πάρει φαρμακευτική αγωγή" προκειμένου να με ασφαλίσει. Το είπα στον γιατρό (ψυχοθεραπευτής) και έγινε έξαλλος ¨δεν κοινοποιώ εγώ τις γνωματεύσεις μου σε κανέναν ασφαλιστή¨. Θα ήθελα τη γνώμη σας και αν ξέρετε κάποια καλή ασφαλιστική. σας ευχαριστώ πολύ.

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον εμενα μου καλυπτει μεχρι α' θεση τοκετο οπου θελω. Την εχω απο μωρο βεβαια. Ελληνικη ασφαλιστικη εταιρεια δεν λεω ποια γιατι δεν εχει και νοημα αφου τα πακετα αυτα δεν προσφερονται στην τιμη που το εχω εγω πλεον. Παντως αν τωρα καποια κοπελα θελησει να κανει πρεπει να περασουν 12 ή 24 μηνες αναλογα με την ασφαλιστικη για να καλυψει τοκετο. Για τις ξενες δεν ξερω. Αυτο που με προβληματιζει εμενα ειναι οτι πρωτα θα πρεπει να πληρωσω το μαιευτηριο και να παρω αργοτερα....

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Προσωπικά για τη γυναίκα μου έχουμε κάνει ένα πρόγραμμα επιδόματος τοκετού για το οποίο παίρνεις 1500 ευρώ επίδομα για κάθε παιδί αμέσως μετά τη γέννα. Το πρόγραμμα είναι πολύ φτηνό και το συστήνω ανεπιφύλακτα σε κάποια που πρόκειται να γεννήσει άμεσα είτε σκοπεύει να κάνει παιδιά στο μέλλον καθώς μόλις παντρεύτηκε. Το κόστος είναι πολύ μικρό γύρω στα 20 ευρώ το μήνα αν θυμάμαι καλά. Στείλτε μου πμ όσοι θέλετε να σας δώσω περισσότερες πληροφορίες.

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ;;ΓΕΝΝΑΩ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΜΕ ΑΡΧΕΣ ΓΕΝΑΡΗ ΣΕ ΜΗ ΣΤΜΒΕΒΛΗΜΕΝΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ;;ΓΕΝΝΑΩ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΜΕ ΑΡΧΕΣ ΓΕΝΑΡΗ ΣΕ ΜΗ ΣΤΜΒΕΒΛΗΜΕΝΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

 

Για να αποζημιωθείς από ασφαλιστικη εταιρεία και να πάρεις επίδομα τοκετού 1500?, πρέπει να είσαι ασφαλισμένος κάποιο χρονικό διάστημα νωρίτερα...δηλαδή αν κάνεις τώρα ασφαλιστήριο, δεν προλαβαινεις να πάρεις τα λεφτα αυτά τον Δεκέμβριο.

Εχω και εγω ιδιωτική ασφάλιση, την έκανα έγκαιρα γιατί ήξερα ότι χρειάζεται μεγάλο χρονικό διάστημα (νομίζω 2 χρόνια πριν την ΠΗΤ να έχει γίνει η ένρξη του ασφαλιστηρίου). Βέβαια μετα το πρώτο 1500ρικο που δου δίνει η ασφαλιστική στο πρώτο παιδί, δεν μπαίνει περιορισμος για το 2ο 1500ρικο σε 2ο παιδι.

Και σίγουρα η ασφάλεια που θα έχεις, θα σε καλύπτει στο θέμα υγείας και νοσηλείας και πέρα της γέννας!!!

Ο πατέρας μου είναι ασφαλιστής σε μεγάλη και ασφαλής ασφαλιστική εταιρεία και γνωρίζω από πολύ κοντά τί ισχύει.

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδω και 5+ χρόνια οι ασφαλιστικες δεν καλυπτουν τοκετους ή το κανουν με ασύμφορους όρους.

Οσες δεν μπορειτε/δεν θελετε να διαθεσετε τα υπερογκα ποσα των ιδιωτικων,ειναι καλυτερα να γεννησετε σε ενα δημοσιο μαιευτηριο, παρουσια εμπειρων ιατρων και πληθωρας εξειδικευμενου προσωπικου που δεν υπαρχει ουτε για αστειο στα ιδιωτικα.

Ειναι κριμα στους καιρους που ζουμε να χρεωνονται νεοι γονεις με 10+ χιλιαρικα για παρακολουθηση εγκυμοσυνης και γεννα,αυτα τα λεφτα αρκουν να ζησουν μια οικογενεια για ενα χρονο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Η καλυτερη ασφαλεια εγκυμοσυνης κ τοκετου που καλυπτει τα παντα κ μονοκλινο κ εγκυμοσυνη εκτος απο τοκετο κ αμοιβη γιατρου ειναι η bupa αγγλιας,,,,

 

Η νυφη μου την ευχαριστηθηκε κ καλυψε 8000 ευρω για την ιδια κ ως 80000 ευρω για εξοδα νεογνου αν χρειαζοταν... ειχε μικρη αναμονη μολις 10 μηνες και τα ασφαλιστρα καλυπτουν νοσηλεια ασθενειας, ατυχημα, επιπλοκες εγκυμοσυνης, εξετασεις κ επισκεψεις μαιευτηρα κλπ... Εμεις δε τη χρειαστηκαμε αλλα για το δευτερο μαλλον θα τη ξεκινησουμε...

 

Οποια υποψηφια μανουλα αντεχει τα 2000 ευρω το χρονο ας τη ξεκινησει γτ συμφερει κ τα ασφαλιστρα πεφτουν με το εκπιπτομενο ποσο,,,, εξαλλου μετα το τοκετο τη σταματας κ κανεις ενα απλο συμβολαιο ισοβιο η ετησιο σε οικονομικοτερη εταιρια αν δεν εχεις την δυνατοτητα συνεχισης του εγγλεζικου διεθνους ετησιου συμβολαιου,,,

Link to comment
Share on other sites

Η BUPA είναι και η μόνη ασφαλιστική που καλύπτει και τις εκ γενετής παθήσεις.

 

Πραγματικα προσφερει εξαιρετικη ασφαλιστικη καλυψη η bupa βρετανικη εταιρια , καλυπτει με προσθηκη μεχρι και φαpμακευτικα εξοδα κ ειναι ιδανικη για εγκυμοσυνες υψηλου κινδυνου καθως και για καλυψη χειρουργειου νεογεννητου ως 3 μηνων σε περιπτωσεις οπου υπαρχει πιθανοτητα κληρονομικης νοσου η συγγενους παθησης...

 

Επιπλεον παρεχει κ ψυχιατρικη νοσηλεια η εξωτερικες συνεδριες για μανουλες επιρρεπεις σε επιλοχειο καταθλιψη κατι που στη χωρα μας θεωρουμε ταμπου κ σπανια αντιμετωμεπιζουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Πραγματικα προσφερει εξαιρετικη ασφαλιστικη καλυψη η bupa βρετανικη εταιρια , καλυπτει με προσθηκη μεχρι και φαpμακευτικα εξοδα κ ειναι ιδανικη για εγκυμοσυνες υψηλου κινδυνου καθως και για καλυψη χειρουργειου νεογεννητου ως 3 μηνων σε περιπτωσεις οπου υπαρχει πιθανοτητα κληρονομικης νοσου η συγγενους παθησης...

 

Επιπλεον παρεχει κ ψυχιατρικη νοσηλεια η εξωτερικες συνεδριες για μανουλες επιρρεπεις σε επιλοχειο καταθλιψη κατι που στη χωρα μας θεωρουμε ταμπου κ σπανια αντιμετωμεπιζουμε...[

 

 

Πού μπορω να μαθω περισσοτερες πληροφοριες για τη bupa;

Link to comment
Share on other sites

εξαλλου μετα το τοκετο τη σταματας κ κανεις ενα απλο συμβολαιο ισοβιο η ετησιο σε οικονομικοτερη εταιρια αν δεν εχεις την δυνατοτητα συνεχισης του εγγλεζικου διεθνους ετησιου συμβολαιου,,,

 

Κάπως έτσι αρχισαν να εξαιρούν τον τοκετό μία μια οι ασφαλιστικές, γιατί κάπως έτσι σκέφτονταν και έπρατταν οι πελάτες..

Link to comment
Share on other sites

Απευθεινθείτε σε αξιόπιστες ασφαλιστικές εταιρείες και πιστοποιημένους ασφαλιστικούς συμβούλους!!!

Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι υπάρχουν διαφορετικά πακέτα που ο καθένας πελάτης επιλέγει αυτό που του ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

prosopika eiha to paketo generali k mas kalipse monoklino se idiotiki kliniki kai epiplokes, aalla thelame k kalipsi amoivis meeftira pou mono i bupa k i axa kaliptan kai den prolavainame logo egimosinis dioti zitousan dekamini paramoni...alla mia nea manoula simera ehei efkeries an psaksei kala...i mama mou epeidi eihe palio paketo simvolaio se poliethniki asfalistiki tis kaliptan ola ta exoda kai to giatro mazi gia toketo....tiheres oses ehoun palio simbolaio apo to 80 i to 90...

Link to comment
Share on other sites

prosopika eiha to paketo generali k mas kalipse monoklino se idiotiki kliniki kai epiplokes, aalla thelame k kalipsi amoivis meeftira pou mono i bupa k i axa kaliptan kai den prolavainame logo egimosinis dioti zitousan dekamini paramoni...alla mia nea manoula simera ehei efkeries an psaksei kala...i mama mou epeidi eihe palio paketo simvolaio se poliethniki asfalistiki tis kaliptan ola ta exoda kai to giatro mazi gia toketo....tiheres oses ehoun palio simbolaio apo to 80 i to 90...

 

Πόσο καιρό πριν την εγκυμοσυνη ασφαλίστηκες και σου καλυψαν αυτά; Καλυπταν και εξετασεις εγκυμοσύνης και επιπλοκές όπως π.χ. διακοπή κυησης, περίδεση κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...