Recommended Posts

καλημερα σας! δεν ξερω εαν εχει γραφτει κατι παρομοιο, αλλα με μια γρηγορη ματια δεν βρηκα κατι.εχουμε εναν μπεμπη 14 μηνων, ο οποιος ειναι πολυ κοινωνικος και παρα παρα πολυ υπερκινητικος.δλδ τι εννοω, απο την ωρα που θα σηκωθει δεν σταματαει να κατσει λεπτο.σταματα μονο οταν κοιμαται,που κανει κ ανησυχο υπνο.δεν παιζει σχεδον καθολου με τα παιχνιδια του παρα μονο με ασχετα αντικειμενα κ ολη την ωρα κανει σβουρες πανω κατω στο σπιτι.μας εχει τυχει κ πολυ κακος καιρος κ μια φαρυγγιτιδα κ μειναμε κλεισμενοι στο σπιτι κ δειχνει να βαριεται αλλα κ εγω τον φωναζω να ερθει να παιξουμε, δεν ερχεται.παω εγω διπλα του καθομαι κατω με τα παιχνιδια του, στο λπετο παιρνει δρομο. παω να του διαβασω ενα παραμυθακι δεν ασχολειται.προσπαθω να του μιλαω ετσι να του μαθω να λεει καμια λεξουλα δεν "συγκεντρωνεται".

σαφως δεν εχω απαιτησεις απο ενα τοσο μικρο παιδι να "μαθει", απλα αναρωτιεμαι εαν ειναι παροδικη ολη αυτη η ενεργεια ή εαν ειναι θεμα χαρακτηρα..

επισης να πω οτι δεν θελω να καθεται το παιδακι μ αγαλμα αλλα να τον παρεις μια αγκαλια κ να κτσεις να διαβασεις ενα παραμυθακι, να παιξεις κατι..:rolleyes:

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Διαφημίσεις

εγω νομιζω οτι περναει το σταδιο της εξερευνησης. τριγυρναει, ψαχουλευει, ανοιγοκλεινει συρταρια ντουλαπια κλπ; αστον να παιξει με αυτα τα ασχετα που λες. για μας ειναι ασχετα αλλά γι αυτα ειναι διασκεδαστικα

τραβηξε του την προσοχη με παιχνιδια με ηχους, βαλτον να σπρωχνει ενα καροτσακι να μεταφερει την μπαλα του, παρτου μια μπασκετουλα με μαλακη μπαλιτσα να βαραει (οσο μπορει για την ηλικια του)

παιξτε μποουλινγκ. εχει κατι ωραια και φτηνα στα τζαμπο που αναβοσβηνουν και οι κορινες. εμενα ο γιος μου επαιζε πριν περπατησει. καθιστος.

βρες δραστηριοτητες που να εχουν κινηση μεσα για να μπορεις να εκμεταλλευτεις την φαση αυτη

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

οντως αυτες ειναι οι αγαπημενες του ασχολιες..τα συρταρια κ τα σχετικα.κ αναρωτιεμαι εαν τον καταπιεζω παιρνοντας τον να κατσει μαζι μ εστω αυτα τα ελαχιστα λεπτα..να τον αφησω να ξαμολιεται κ οποτε ερχεται σε μενα να αλληλεπιδραμε?

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

μπορεις να τον βαζεις διπλα σου για πιο εκπαιδευτικο παιχνιδι. εστω και για 5 λεπτα. αν δεις οτι κατι δεν μπορει ή δεν το θελει το μαζευεις και ξαναδοκιμαζεις αργοτερα

παρε κρικους πχ που μπαινουν σε ενα στύλο κατα μεγεθος. εχει ενα πολυ ωραιο που κανει και ηχους οταν περναει ο κρικος. βαλε βγαλε κρικους μπορει να του αρεσει. παρε κυβους να φτιαχνεις πυργους να τους χαλαει. σιγα σιγα θα αρχισει να βαζει κι αυτος. καθηστε ενα πενταλεπτο. αστον μετα. μετα απο καποια ωρα πάλι

οταν καθεστε ομως μαζι εχε τον σε ενα καρεκλακι με τραπεζακι ή στο καρεκλακι φαγητου. να μην μπορει να την κοπαναει. σιγα σιγα θα μπει στο πνευμα "τωρα παιζω με την μαμα"

κανε και το αλλο. αφου δεν ερχεται αυτος, πηγαινε εσυ. πχ. βγαζει τα ταπερ;

μαθε του να τα βαζει το ενα μεσα στο αλλο. μαθαινει τον χωρο ετσι (μικρο σε μεγαλο κλπ.) μαθαινει το δωσε παρε. δως το στη μαμα μπραβο ευχαριστω. παρε τωρα. μπραβο. δωσε παλι. (μαθαινει εντολες)

παρε τη μπαλα. μπραβο. πετα την στην μαμα. μπραβο. οριστε την μπαλα κλπ κλπ κλπ

σε ευχαριστω πολυ για τις ιδεες!θα το δοκιμασω κ θα επανελθω!!

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Ετσι υπερκινητικος ειναι καιο γιος μου..ειναι ενος ετους.Δε βαζει κωλο κατω.ολη μερα γυριζει...παει-ερχεται,παει ερχεται.Κατι φορες λεω αυτο το παιδι μου ταλαιπωρει τον εαυτο του χωρις λογο.

Απο παιχνιδια του αρεσει ενα συντριβανι με μπαλλες που πεταει τις μπαλες ψηλα...αυτο το παιζουμε πολυ,τουβλακια να τα βαζουμε το ενα πανω στο αλλο,αυτο με τους κρικους και ενα φορτηγο εχουμε το τσουλαμε με δυναμη νποιος θα το φτασει πρωτος..Βεβαια τα αγαπημενα του ειναι να ψαχολειε τσαντες και κουτια.Δωσε του κουτια γεματα με πραγματα αι αστον να ψαχουλευει.Κκαι φυσικα ντουλαπια,ψυγειο,πλυντηριο...ολα αυτα.

Οταν τελειωνει το πλυντηριο του δινω τη λεκανη και τον αφηνω να βγαλει τα ρουχα.Ή τον βαζω να μου βγαλει πραγματα απο το ψυγειο...πχ τα φρουτα του για την κρεμα.

Προσπθαω να συμμετεχω εγω βασικα σε οτι κανει αυτος...

ελπιζω οτι ειναι φαση γιατι πραγματικα με ταπαιχνιδια του ασχολειται ελαχιστα!κ φυσικα μονο αυτα με μουσικη τον ενδιαφερουν.τα τουβλακια που του πηρα δεν τον απασχολησαν καθολου.σημερα γενικα ημουν πιιο χαλαρη, γιατι με πιανει κ αγχοςς πως δεν ξερω να τον απασχολησω σωστα κ δενθα μαθει το ενα κ το αλλο, ετσιτον αφησα κ γυρνουσε κ οποτε ερχοταν κοντα μ τον κυνηγουσα λιγο παιζαμε με τα ταπερ,με τις ασφαλειες των ντουλαπιων κτλ.οταν ετρωγε διαβαζαμε κατι βιβλια που του αρεσουν με ζωακια κ χρωματα.αυτα δε θελω να τον πιεζω απο τη μια νομιζω πως κ τον μην του δειχνω-μαθαινω κατι δεν ειναι κ καλο απο την αλλη.

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Σαν να περιγραφεις τον γιομου οταν ηταν 14 μηνων. Τι παιχνιδια του περναμε τι τον παρακαλαγαμε να παιξει τιποτα αυτος στα συρταρια να ψαχνει ολο το σπιτι να ανακατευει και να μην μενει ακινητος δευτερολεπτο.

Τωρα ειναι δυομιση τρια παρα και παραμενει ζωηρος πολυ και δραστηριος αλλα πλεον συγκεντρωνεται οταν θελει και παιζει και με παιχνιδια και μαζι μας. Φαση ειναι θα περασει μην αγχωνεσαι απλα αυτα τα παιδια θελουν πολυ εξω πολυ κινηση και δραστηριοτητες με ταχυτητα και περπατημα, παραλουτα οσο μεγαλωνουν παιζουν πιο δημιουργικα. Φαντασου ο ακαθιστος γιος μου καταφερε φετος να παρακολουθησει θεατρο καθιστος δυο ωρες. Το εβλεπα και δεν το πιστευα.

Δωσε του χρονο και ακολουθησε τις επιλογες του και παιξε οτι του αρεσει.

sqhocowtaf7eeb72.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα