Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΜΟΡΙΕΣ ΛΗΣΤΩΝ ΣΗΜΑΔΕΥΟΥΝ ΚΟΥΔΟΥΝΙΑ


bobonela

Recommended Posts

Καλημέρα, ήθελα να σας ρωτήσω αν καμία έχει ακούσει για παρόμοιο περιστατικό: μας ενημέρωσε κάποιος που γνώριζε την "πιάτσα" ότι το κουδούνι μας ήταν σημαδεμένο με ένα κεφαλαίο Ε (δηλ. Ελεύθερο), το οποίο σημαίνει ότι μπορούν να εισέλθουν!!!! Μας εξήγησε ότι πρόκειται για μία σπείρα που περνάει εκ περιτροπής και ελέγχει αν το διαμέρισμα είναι γεμάτο ή όχι. Αν δεν βρουν κάποιον σημειώνουν ένα Ε στο κουδούνι. Μετά από λιγες μέρες περνάει η 2η βάρδια. Αν το επιβεβαιώσει και αυτή, έρχεται η τρίτη και φαρμακερή και μπουκάρει!!! Μας είπε να σβήσουμε επειγόντως το Ε με οινόπνευμα από το κουδούνι για να μην το βρει η επόμενη "επιτροπή"!!!! Ήδη έχει γίνει παρόμοιο περιστατικό από ότι μας είπε το άτομο αυτό, που ενώ τους είχε ενημερώσει, δεν είχαν προλάβει να σβήσουν το Ε. Εχετε ακούσει κάτι??? Εχουμε τρομοκρατηθεί, γιατί γενικά δεν απαντώ σε κουδούνια όταν δεν περιμένω κάποιον. Μπορεί να θεωρήσουν το διαμέρισμα άδειο και να με μαρκάρουν????:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αυτος ο "καποιος" ποιος ειναι; φιλος, γειτονας, γνωστος με καλες διαθεσεις ή προσπαθει να ψαρεψει ποτε λειπετε για να μπουκαρουν οντως; μην δειχνεις τον φοβο σου στον οποιονδηποτε σου λεει κατι αληθινο ή οχι. και κατι αλλο: αν ηταν σημαδεμενο το κουδουνι σου με κεφαλαιο μαλιστα Ε εσεις δεν το ειδατε; και πως το ειδε αυτος; υποπτα μου φαινονται ολα αυτα. μαλλον αυτος σημαδευει κουδουνια υποψηφιων θυματων. στην τελικη βγαλε το κουδουνι σου και τοποθετησε μια θυροτηλεοραση, δεν ειναι μεγαλη δουλεια και γινεται ακομα και αν μενεις σε πολυκατοικια.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ήθελα να σας ρωτήσω αν καμία έχει ακούσει για παρόμοιο περιστατικό: μας ενημέρωσε κάποιος που γνώριζε την "πιάτσα" ότι το κουδούνι μας ήταν σημαδεμένο με ένα κεφαλαίο Ε (δηλ. Ελεύθερο), το οποίο σημαίνει ότι μπορούν να εισέλθουν!!!! Μας εξήγησε ότι πρόκειται για μία σπείρα που περνάει εκ περιτροπής και ελέγχει αν το διαμέρισμα είναι γεμάτο ή όχι. Αν δεν βρουν κάποιον σημειώνουν ένα Ε στο κουδούνι. Μετά από λιγες μέρες περνάει η 2η βάρδια. Αν το επιβεβαιώσει και αυτή, έρχεται η τρίτη και φαρμακερή και μπουκάρει!!! Μας είπε να σβήσουμε επειγόντως το Ε με οινόπνευμα από το κουδούνι για να μην το βρει η επόμενη "επιτροπή"!!!! Ήδη έχει γίνει παρόμοιο περιστατικό από ότι μας είπε το άτομο αυτό, που ενώ τους είχε ενημερώσει, δεν είχαν προλάβει να σβήσουν το Ε. Εχετε ακούσει κάτι??? Εχουμε τρομοκρατηθεί, γιατί γενικά δεν απαντώ σε κουδούνια όταν δεν περιμένω κάποιον. Μπορεί να θεωρήσουν το διαμέρισμα άδειο και να με μαρκάρουν????:confused:

 

Το είχα ακούσει αυτό παλιότερα στην τηλεόραση, αλλά σε περιόδο καλοκαιρινών διακοπών.

Χτυπούσαν τα κουδούνια δυο με τρεις μέρες και σημάδευαν εκείνα που δεν απάντησε κανείς.

Μετά προχωρούσαν σε διάρηξη.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ακούσει αυτό παλιότερα στην τηλεόραση, αλλά σε περιόδο καλοκαιρινών διακοπών.

Χτυπούσαν τα κουδούνια δυο με τρεις μέρες και σημάδευαν εκείνα που δεν απάντησε κανείς.

Μετά προχωρούσαν σε διάρηξη.

 

 

A... το είχε πει και η τηλεόραση? Εγώ δεν είχα ακούσει κάτι τέτοιο. Ο άνθρωπος αυτός είναι ηλεκτρολόγος και γι'αυτό είδε τα κουδούνια μας. Εμείς δεν τα προσέχουμε, αφού έχουμε πάντα κλειδιά. Υπάρχει θυροτηλεόραση, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Οπως είπα δεν ανοίγω ούτε μιλαώ, αν δεν περιμένω καποιον. Οπότε μπορούν εύκολα να θεωρήσουν ότι λείπουμε.... Εχει ήδη συμβεί σε άλλο σπίτι από ότι μου είπε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια προσοχη,παλιοτερα που εμενα στο κεντρο της Θεσσαλονικης,μου χτυπουσαν θυροτηλεφωνο πολυ νωρις το πρωι,αργα το βραδι κ γενικα περιεργες ωρες κ εγω δεν απαντουσα ποτε.ε μια μερα που γυρισα σπιτι ελειπε η κλειδαρια κ αναβε φως μεσα...ειχαν μπει.ελεγχανε αν λειπουμε για να μην βρουν κανενα μεσα...κατω ειχανε βαλει κ καποια σημαδια ομως δεν καταλαβα τι εγραφαν.σβησε τα σημαδια κ διαολοστειλε τους αν σου ξαναχτυπησουν.βαλτε κ ενα χαρτι κατω στην εισοδο που να λεει οτι ο χωρος βιντεοσκοπειται .

Link to comment
Share on other sites

Η λυση ειναι να απαντατε και απλα να μην τους ανοιγετε, Αυτο κανω κι εγω. Ετσι βλεπουν οτι καποιος ειναι σπιτι. Δεν ειστε υποχρεωμενοι να ανοιγετε σε κανεναν. Τους λετε "ευχαριστω, δεν ενδιαφερομαι" ή "αυτη τη στιγμη δεν μπορω να σας ανοιξω" αναλογως την περιπτωση και τελειωσε.

Link to comment
Share on other sites

A... το είχε πει και η τηλεόραση? Εγώ δεν είχα ακούσει κάτι τέτοιο. Ο άνθρωπος αυτός είναι ηλεκτρολόγος και γι'αυτό είδε τα κουδούνια μας. Εμείς δεν τα προσέχουμε, αφού έχουμε πάντα κλειδιά. Υπάρχει θυροτηλεόραση, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Οπως είπα δεν ανοίγω ούτε μιλαώ, αν δεν περιμένω καποιον. Οπότε μπορούν εύκολα να θεωρήσουν ότι λείπουμε.... Εχει ήδη συμβεί σε άλλο σπίτι από ότι μου είπε.

 

Συμφωνώ ότι πρέπει να απαντάς και να λες ότι δεν ενδιαφέρεσαι. Ποτέ δεν ξέρεις....

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει και εγώ αντίστοιχο ρεπορτάζ στην τηλεόραση.Εμείς επειδή είχαμε παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο στην πολυκατοικία τα σβήναμε με γόμα..Τρέχα γύρευε..Γράφε-σβήνε!

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ρεπορτάζ της τηλεόρασης πριν από χρόνια το είχα δει κι εγώ. Κάθε συμμορία έχει τους δικούς της κώδικες. Δε βάζουν όλοι τα ίδια σημάδια, θα μπορούσε να υπάρχει ένα αστεράκι, ένας σταυρός μια κάθετη γραμμή ή οτιδήποτε μπορεί να θεωρηθεί ως σημείο που μόνο η συμμορία έχει ορίσει τι μπορεί να σημαίνει αυτό.

 

Συνήθως ο κώδικας αυτός έχει άλλο σημάδι γι' αυτούς που λείπουν μόνο πρωινές ώρες λόγω εργασίας, άλλο σημάδι γι' αυτούς που λείπουν απογευματινές-βραδυνές ώρες, κι άλλο σημάδι για όσους λείπουν μέρες από το σπίτι λόγω διακοπών ή διπλής διαμονής σε άλλα μέρη.

 

Πρέπει να παρατηρούμε τα κουδούνια μας, τον τοίχο και τα κασώματα γύρω από την εξωτερική πόρτα ψάχνοντας για κάτι που δεν το έχουμε ξαναδεί ό,τι κι αν είναι αυτό.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...