Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Baby Led Weaning - μια αλλη σκοπια


travellingmum

Recommended Posts

Μια χαρά είναι η μέθοδος, εφόσον θέλει μια μαμά να την ακολουθήσει και πιστεύει ότι της ταιριάζει. Στο κάτω κάτω μπορεί να την προσαρμόσει στα μέτρα της. Δεν αυξάνονται οι πιθανότητες πνιγμού, αυτό είναι έτσι κι αλλιώς κάτι που μπορεί να τύχει για αυτό και ανεξαρτήτως μεθόδου είναι απαραίτητο να ξέρουμε στοιχειώδεις πρώτες βοήθειες, έστω και με παρακολούθηση από βιντεάκια. Αλλά μην τρελάινεστε, το κάνετε δεν το κάνετε, δεν σημαίνει κάτι. Εγώ δεν ένιωθα έτοιμη να το κάνω και δεν το έκανα, τόσο απλά, παρόλο που τη δέχομαι σαν μέθοδο. Του έδωσα όμως πολύ νωρίς κομματάκια πατημένα με το πιρούνι και σταδιακά τα κομματάκια γίνονταν μεγαλύτερα. Ίσως στο δεύτερο να το τολμήσω, ίσως και όχι.Σίγουρα υπάρχουν πολλά οφέλη, το μωρό γίνεται πιο ανεξάρτητο και μαθαίνει να τρώει όσο θέλει. Το να τρώει περισσότερο επειδή είναι αλεσμένα ίσως δουλεύει για εκείνη την ώρα, δεν είναι όμως απαραίτητα καλό. Αν τώρα το μωρό είναι να μείνει με φροντιστή πχ τη γιαγιά που τρέμει και μόνο με την ιδέα, όχι δεν χρειάζεται να την ακολουθήσει κάποιος ντε και καλά επειδή πρέπει να ακολουθεί τις τάσεις της εποχής ώστε να είναι καλός/επαρκής γονιός. Ούτε αν μια μαμά δεν αντέχει στην ιδέα ενός πολύ λερωμένου μωρού (αν και ένα μωρό πρέπει να λερωθεί άσχετα με τη μέθοδο που θα αρχίσει να τρώει). 

 

Να συμπληρώσω, αν είστε αγχωμένες μαμάδες, ίσως να μην είναι ότι καλύτερο διότι δεν είναι καλό το να μεταδίδεται τέτοιο άγχος στο παιδί, πόσο μάλιστα όταν ξεκινάει τις τροφές και μια καλή αρχή βοηθάει στη συνέχεια. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Mary1976 είπε:

Είμαι κατά των θεωριών / πρακτικών που θέλουν να κάνουν τα μωρά να ωριμάσουν και να ανεξαρτητοποιηθούν γρηγορότερα. Είμαι της άποψης ότι σε αυτά τα θέματα πρέπει να ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού, σε συνδυασμό με τις δοκιμασμένες εδώ και γενιές πρακτικές, το ένστικτό σου, τις οικογενειακές συνθήκες και συνήθειες και φυσικά τους ρυθμούς του κάθε παιδιού.

 

Τα μωρά αργά ή γρήγορα μαθαίνουν να τρώνε κομμάτια και να τρώνε μόνα τους, δεν χρειάζεται να το κάνουν από 6 μηνών. Επιπλέον τα λιωμένα φαγητά έχουν το πλεονέκτημα να είναι ελαφρύτερα για το πεπτικό σύστημα, χωνεύονται ευκολότερα και γρηγορότερα και φυσικά με τα λιωμένα τρώνε μεγαλύτερες ποσότητες. Σε αυτή την ηλικία είναι σημαντικό να τρώνε καλά (όχι υπερβολικά αλλά τουλάχιστον να τρώνε μια επαρκή ποσότητα από όλες τις κατηγορίες).

Δοκιμάστε να δώσετε φρούτα κομματάκια σε ένα μωρό, θα φάει μισό ή ένα μικρό φρούτο? Σε φρουτόκρεμα μπορεί να φάει σε ένα γεύμα 3 φρούτα ολόκληρα! Και χωρίς κίνδυνο πνιγμού!.

Κι εγω δεν συμφωνω με τις μεθοδους προωρης "ανεξαρτητοποιησης", αλλα η συγκεκριμενη μεθοδος ακολουθει τους ρυθμους του παιδιου και το βοηθαει να αναπτυξει τις δεξιοτητες του συμφωνα με την ηλικια που βρισκεται. Εξαλλου, το μισο φρουτο ειναι πολυ ιδανικοτερη ποσοτητα για ενα βρεφος απο τα 3 φρουτα! Ποσοι ενηλικες τρωνε 3 φρουτα στην καθισια τους (παρ'ολο που χωρανε στο στομαχι τους); Γιατι περιμενουμε απο ενα βρεφος που το στομαχι του ειναι οσο η μπουνιτσα του να μην χορτασει με μισο φρουτο ή 3 μπουκιες; Οταν αφηνεις το παιδι να επιλεξει ποσο θα φαει, του δινεις τη δυνατοτητα να γνωρισει το σωμα του και τις αναγκες του βοηθωντας ετσι-εκτος των αλλων -να αποφευχθουν μελλοντικες διατροφικες διαταραχες. 

Προσωπικα, το "τοσες γενιες το κανανε και δεν παθανε τιποτα" δεν το θεωρω επιχειρημα. Τα δεδομενα εξελισσονται και δεν πρεπει να μενουμε στασιμοι σε πρακτικες μονο και μονο επειδη ετσι μαθαμε. Εξαλλου, δεν ειναι τυχαια τα ποσοστα παχυσαρκιας στη χωρα μας απο γενιες που μπουκωνονταν με κρεμες.

 

Σε γενικες γραμμες συμφωνω με τις τοποθετησεις της @marakiz. Δεν ειναι υποχρεωμενος κανεις να ακολουθησει την μεθοδο, ποσο μαλλον αν νιωθει οτι δεν μπορει να προσαρμοσει καποια πραγματα. Φυσικα και ειναι επιλογη της καθε μαμας τι μεθοδους θα ακολουθησει, αλλα δεν μπορουμε να ακυρωνουμε την μεθοδο επειδη δεν θελουμε εμεις να την εφαρμοσουμε.

 

Οσον αφορα την ακαταστασια, θεωρω οτι ειναι μεγαλη πιεση για ενα μωρο να μην μπορει (μαλλον να μην του επιτρεπεται) να λερωθει. Ειναι αναπτυξιακο σταδιο απο το οποιο πρεπει να περασουν τα βρεφη και τα μικρα παιδια. Πρωτα μαθαινουν να καταστρεφουν και μονο αργοτερα μαθαινουν να "φτιαχνουν". Ειναι κατι το οποιο καλο ειναι να μην τους το στερουμε, βαζοντας σε προτεραιοτητα την καθαριοτητα και την ταξη. Εξαλλου, αυτο δεν θα κρατησει για παντα, ενω αυτα που του προσφερει η ακαταστασια ειναι μειζονος σημασιας για την αναπτυξη του. Επισης, η ακαταστασια δεν εχει να κανει μονο με το φαγητο. Οσο μεγαλωνουν παντα θα λερωνονται, ειτε απο μπογιες, ειτε απο λασπες, ειτε απο φαγητο. Η ταξη που θελουμε να επικρατει στο σπιτι μας, ερχεται εναντια στη παρορμητικη φυση του παιδιου και κρατωντας το σε ενα "στειρο" περιβαλλον του στερουμε την πολυ σημαντικη για την αναπτυξη του εξερευνηση.

 
Link to comment
Share on other sites

Η επίσημη οδηγία από τον ΠΟΥ και από τους παιδιάτρους είναι η εισαγωγή στέρεων τροφών να γίνεται με τη μορφή πουρέ. Σταδιακά και ταυτόχρονα με τα λιωμένα δίνονται και ολόκληρα μαλακά τρόφιμα ανάλογα και με την ετοιμότητα και την επιθυμία του παιδιού. Δεν είναι μια πρακτική δηλαδή επικίνδυνη και αντιεπιστημονική που ακολουθούσαν οι γιαγιάδες μας οπότε φυσικά δεν είναι κάτι που υποστηρίζω γιατί απλά το έκαναν παλαιότερα. Αντιθέτως το BLW είναι μια πρακτική που είναι μεν εφαρμόσιμη, θέλει δε προσοχή και δεν νομίζω, προσωπική άποψη φυσικά, ότι τα οφέλη που προσφέρει είναι σημαντικά.

 

Επίσης αν δίνεις στο μωρό λιωμένα αυτό δεν σημαίνει ότι το υπερσιτίζεις ή ότι το πιέζεις. Όσο θέλει πρέπει να τρώει. Άλλωστε η περίοδος με τα αποκλειστικά λιωμένα είναι πολύ μικρή μετά αρχίζουν να γίνονται απλά ψιλοκομμένα, χειρίζεται μόνο του το κουτάλι στην αρχή με λίγη βοήθεια μετά μόνο του κ.ο.κ. Μιλάμε για σταδιακή διαδικασία μηνών, όχι χρόνων.

 

Επιπλέον υπάρχει μια φοβία σε μερικές μαμάδες ότι τα παιδιά τους θα συνηθίσουν τα λιωμένα, δεν θα τρώνε μόνα τους κτλ. Το λέω επειδή το πέρασα και εγώ και είχα αγχωθεί πολύ και μάλλον πιέστηκα και τον πίεσα αχρείαστα. Ο λόγος είναι ότι διάβασα στο internet κάτι σχετικά άρθρα και ιστορίες για πεντάχρονα που αρνούνταν ολόκληρη τροφή και άλλα τέτοια. Αυτά τελικά είναι εξαιρέσεις πάρα πολύ σπάνιες! Η συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών σε οδηγούν μόνα τους για το πότε είναι έτοιμα και φυσικά δεν αποκτούν τέτοια ακραία διατροφικά προβλήματα.

 

Γενικά έχω καταλήξει ότι και να κάνεις ειδικά όταν πρόκειται για internetικές μόδες ή καινοτομίες πρέπει να ρωτάς το γιατρό σου αν εγκρίνει και να συζητάς τα υπέρ και τα κατά. Εγώ πλέον ακολουθώ μόνο τις επίσημες οδηγίες σε όλα γιατί όταν έχω προσπαθήσει να παρεκκλίνω δεν μου έχει βγει σε καλό.  Αν ήταν κάτι που αφορούσε αποκλείστηκα εμένα δεν θα το συζήταγα αλλά για το παιδί προτιμώ να παίζω εκ το ασφαλούς. Ίσως να είμαι και λίγο φοβιτσιάρα οπότε….

Link to comment
Share on other sites

Μαγιοπουλας συμφωνω με τη μαρακιζ οτι δ χρειαζεται να ακολουθεις ολες τις ομαδες για να εισαι σουπερ μαμα,αν γενικα σε εκφραζει το blw δωσε μια ευκαιρια,ως εκει

Επισης συμφωνω με την αναθ οτι δ ειναι θεμα μοδας.εγω προτιμησα τα κομματια γτ πολυ απλα τα παιδια μου δ τρωγανε αλεσμανα,στην κορη μου ξεκινησαμε 6μηνων κ για 2μηνες εφτασε να τρωει 100γρ φρουτα κ 80μεσημεριανο.κ μετα για δυο μηνες μαγειρευα κ πετουσα.ξαναδοκιμασε να φαει ολοκληρα φρουτα οταν ειδε εμας στην παραλια 10μηνων,κ αρχισα να παταω με πηρουνι κ να δινω μαλακες τροφες.ο μικρος λογω δοντιων αρνειται τα λιωμενα απο 7μ ενω για ενα μηνα ετρωγε 150γρ πουρε-κρεμα.επισης απο 9μηνων δ θελει ουτε τα βραστα

Επισης παρα πολυ συχνα,ειδικα την ωρα του φρουτου ειμασταν εξω,οποτε με βολευε να κουβαλαω μια μπανανα

Προσωπικα ποτε δ με απασχολησαν οι ποσοτητες,οκ ειχα απογοητευτει το διμηνο που δ ετρωγε η μεγαλη,κ ακομη κ τωρα θα ηθελα ο μικρος να τρωει περισσοτερο,αλλα προτιμω να επιλεξουν μονα ποσο κ τι θα φανε,σεβομενη οτι εχουν προτιμησεις,οχι για χαρη ανεξαρτησιας.ετσι κ αλλιως ο μικρος ναι μεν τρωει κομματια,αλλα προτιμα να του δινω εγω με πηρουνι

Επισης μαγιοπουλας κ εσπερος ειστε πολυ τυχερες που ξεκινατε καλοκαιρι απο θεμα φρουτων κ καθαριοτητας.επισης λιγοτερο λερωνονταν μωρα με φρουτα,απο οτι μεγαλυτερα που προσπαθουν να φανε μονα ρυζι κ σουπα

Η αληθεια ειναι οτι ειναι δυσκολο να τα ταισει καποιος αλλος.η μαμα μου δλδ πριν το χρονο την κορη μου.η πεθερα ακομη κ τωρα κοβει μικροσκοπικα κομματια,τοσο που η δικια μου τα τρωει 3-3

Παλι καλα που εχουν αλλαξει ομως κ  καποιες πρακτικες

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, νομίζω αν ακολουθήσει κανείς την κοινη λογική, όλα θα βρουν το δρόμο τους. Αν το μωρό φαίνεται ότι θέλει να φάει κανονικό φαγητό,  μπορεί να φάει κάτι προσαρμοσμένο στην ηλικία του, σε μέγθος και υφή, δε θα του δώσουμε ούτε σουβλάκια ούτε αστακομακαρονάδα. Αν δυσκολεύεται ή η μαμά διστάζει, δε θα πεθάνει και με τον πουρέ, ούτε θα του μείνει το χούι μέχρι να πάει φαντάρος, εκτός αν καταφύγει κανείς σε γελοιότητες του άλλου άκρου, με το τρίχρονο να κυκλοφορεί με το μπουκάλι με τη φαρίν λακτέ και θηλή με κομμένη τρύπα για να περνά η κρέμα (το έχω δει και αυτό). Οσο για τον "χαμό", ούτε αυτό το καταλαβαίνω. Οπως δε θα ταϊζουμε το παιδί μέχρι τα 10 μην τυχόν και του πέσει κάτω μία πατάτα, δε χρειάζεται ούτε το άλλο άκρο του  να βάλουμε μπροστά από το μωρό ένα μπωλ ρύζι ή αρακά, μπορούμε κάλλιστα να του  δίνουμε λίγο λίγο μικρές ποσότητες και να το αποθαρρύνουμε να το πετάει ή να το πασαλείβει στο κεφάλι του. Αλλο να λερωθεί ένα μωρό στα πλαίσια του φυσιολογικού και να χρειαστεί να του αλλάξουμε μπλουζάκι και άλλο να έχει ένα τεράστιο δίσκο με πασαλειμμένο φαγητό και μετά να θέλει απολύμανση ως και το ταβάνι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Mary1976 είπε:

H επίσημη οδηγία από τον ΠΟΥ και από τους παιδιάτρους είναι η εισαγωγή στέρεων τροφών να γίνεται με τη μορφή πουρέ.

 

Εγώ πλέον ακολουθώ μόνο τις επίσημες οδηγίες σε όλα γιατί όταν έχω προσπαθήσει να παρεκκλίνω δεν μου έχει βγει σε καλό.  Αν ήταν κάτι που αφορούσε αποκλείστηκα εμένα δεν θα το συζήταγα αλλά για το παιδί προτιμώ να παίζω εκ το ασφαλούς. Ίσως να είμαι και λίγο φοβιτσιάρα οπότε….

 

H επισημη οδηγια του ΠΟΥ ειναι να γινεται εισαγωγη με μορφη πουρε ή ημι-πολτοποιημενο, ωστε στους 8 μηνες να περασει το παιδι σε finger food και απο το χρονο και μετα να τρωει κανονικα απο το οικογενειακο τραπεζι. 

 

6 ώρες πρίν, Mary1976 είπε:

Σταδιακά και ταυτόχρονα με τα λιωμένα δίνονται και ολόκληρα μαλακά τρόφιμα ανάλογα και με την ετοιμότητα και την επιθυμία του παιδιού.

Αυτη ειναι η βασικη διαφορα με το blw, ξεκινας απο την αρχη με ολοκληρα μαλακα τροφιμα αναλογα με την ετοιμότητα και την επιθυμία του παιδιού. Περα απο αυτη τη διαφορα, η μεθοδος συμβαδιζει απολυτα με τις επισημες οδηγιες, μιας που δινεται η ευκαιρια για αυτοσιτιση, δινονται φρεσκα φρουτα και λαχανικα και οχι τυποποιημενες τροφες κλπ

 

6 ώρες πρίν, Mary1976 είπε:

Επίσης αν δίνεις στο μωρό λιωμένα αυτό δεν σημαίνει ότι το υπερσιτίζεις ή ότι το πιέζεις. Όσο θέλει πρέπει να τρώει.

Οταν τρως πολτοποιημενη τροφη τρως περισσοτερο απ'οτι θα την ετρωγες στερεη (μπορεις να το τεσταρεις και στον εαυτο σου) κι αυτο πιστευω οφειλεται στο οτι καταπινεις αμεσως χωρις να χρειαστει να μασησεις, οποτε η διαδικασια της πεψης δεν ξεκιναει απο την μασηση οπως γινεται κανονικα κι ετσι ο εγκεφαλος λαμβανει λαθος μηνυματα οσον αφορα τον κορεσμο. Δοκιμασε να μασας μια μπουκια για αρκετη ωρα και θα δεις οτι με 4-5 μπουκιες θα νιωσεις οτι χορτασες.  

 

6 ώρες πρίν, Mary1976 είπε:

Επιπλέον υπάρχει μια φοβία σε μερικές μαμάδες ότι τα παιδιά τους θα συνηθίσουν τα λιωμένα, δεν θα τρώνε μόνα τους κτλ. Το λέω επειδή το πέρασα και εγώ και είχα αγχωθεί πολύ και μάλλον πιέστηκα και τον πίεσα αχρείαστα. Ο λόγος είναι ότι διάβασα στο internet κάτι σχετικά άρθρα και ιστορίες για πεντάχρονα που αρνούνταν ολόκληρη τροφή και άλλα τέτοια. Αυτά τελικά είναι εξαιρέσεις πάρα πολύ σπάνιες! Η συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών σε οδηγούν μόνα τους για το πότε είναι έτοιμα και φυσικά δεν αποκτούν τέτοια ακραία διατροφικά προβλήματα.

Να σου πω την αληθεια δεν ειχα φανταστει καν οτι καποιος μπορει να ακολουθησει blw επειδη φοβαται οτι θα συνηθισουν τα αλεσμενα κλπ. Σε περιπτωσεις που συνεχιζονται τα αλεσμενα για μεγαλο διαστημα (εχω ακουσει ακομη και ενος χρονου) ο βασικοτερος λογος πιστευω ειναι ο φοβος των γονεων να δωσουν την ευκαιρια στο παιδι να προχωρησει παρακατω και δυστυχως δεν ειναι λιγες οι φορες που το εχω συναντησει...

 

Προσωπικα, προσαρμοσα την μεθοδο στα μετρα μου, πηρα οτι ηθελα και αφησα οτι δεν μου εκανε. Δηλαδη ξεκινησα δινοντας μαλακα φρουτα ή βρασμενα λαχανικα συνηθως λιωμενα ελαφρως με το πιρουνι αφηνοντας κομματακια, 2-3 φορες την εβδομαδα του εδινα φρουτοκρεμα (συνηθως με φρουτα που ηταν σκληρα ή ειχαν ινες και χοντρη φλουδα). Μετα απο ενα μηνα περιπου αρχισα να του τα κανω μικρες μπουκιτσες ή να λιωνω ακομη λιγοτερο με το πιρουνι. Ολον αυτον το καιρο μονο την φρουτοκρεμα και τις σουπες του εδινα εγω με κουταλακι και του εβαζα και στο τραπεζακι του να επεξεργαζεται, γενικως δηλαδη στις υπολοιπες περιπτωσεις ειχε τον απολυτο ελεγχο στο πως θα φαει.

 

Δεν ξεκινησα δηλαδη οπως λεει η μεθοδος μονο με (ατμομαγειρεμενα) μεγαλα κομματια φρουτων και λαχανικων, αλλα του εδινα συνεχεια την ευκαιρια να κρατησει πχ το φασολακι ή το κολοκυθακι ολοκληρο, να το επεξεργαστει, να κοψει κομματακι με τα μπροστινα του δοντια και να κανει βολτες τη μπουκια στο στομα του. 

Για μενα αυτο ηταν το πιο σημαντικο, να του δωσω την ευκαιρια να εξερευνησει. Να μην ανοιγει σαν ρομποτ το στομα του στη θεα του κουταλιου, αλλα να ζησει την διαδικασια και να γνωρισει μονος του τον υπεροχο κοσμο της διατροφης και των γευσεων (οπως γινοταν για χιλιαδες χρονια, πολυ πριν εφευρεθουν τα μπλεντερ και τα κουταλακια). Γι'αυτο και δεν εφαρμοσα την μεθοδο κατα λεξη, αλλα πηρα αυτα που ηθελα απο αυτην, καποια αλλα απο τον παιδιατρο, καποια αλλα απο το διαδικτυο και βασει της δικης μου λογικης ακολουθησα την δικη μου μεθοδο :wink: 

 

 

6 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Επισης μαγιοπουλας κ εσπερος ειστε πολυ τυχερες που ξεκινατε καλοκαιρι απο θεμα φρουτων κ καθαριοτητας.επισης λιγοτερο λερωνονταν μωρα με φρουτα,απο οτι μεγαλυτερα που προσπαθουν να φανε μονα ρυζι κ σουπα

Συμφωνω απολυτως και για την ποικιλια φρουτων των καλοκαιρι και για το θεμα της καθαριοτητας! Εγω τον εβαζα να φαει στο μπαλκονι, μονο με την πανα και τον εβαζα κατω απο το ντουζ μετα το φαγητο! Μετα χειμωνιασε....:-D

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα. Επαναφερω το θεμα μηπως καποιος με βοηθησει. Εχω ενα μωρακι 6,5 μηνων. Εδω και εναν μηνα προσπαθουμε να ξεκινησουμε στερεες. Κ λεω προσπαθουμε γιατι δεν θελει για κανεναν λογο το κουταλι. Ποτε δεν καταφερε να φαει αλεσμενο φαγητο. Μολις πριν λιγες μερες ενω ημασταν στα πεθερικα μου, ετρωγα βερυκοκο και του εδωσα να δοκιμασει. Ξετρελαθηκε και εφαγε 2 βερυκοκα, δηλαδη επαιρνε το κομματι και το πιπιλουσε και το ρουφουσε. Εγω επεμενα με αλεσμενα τις επομενες μερες, χωρις βελτιωση. Με τη θεα του κουταλιου, σφραγιζε το στομα. Μια μερα του εδωσε ο αντρας μου πεπονι οπως ετρωγε εκεινος με το πιρουνι και ξετρελαθηκε κ παλι. Οποτε αποφασισα πως τοσο καιρο μαλλον το παιδι μου "λεει" με τον τροπο του πως δεν θελει αλεσμενο, και προτιμαει κομματια να τα διαχειριζεται μονος του. Ετσι αποφασισα να δοκιμασουμε τη μεθοδο. Δεν τρωει εννοειται ποσοτητες, αλλα νομιζω δεν ειναι αυτο το ζητουμενο, ωστοσο τον βλεπω οτι το διασκεδαζει και πειραματιζεται προσπαθωντας να πιασει τις τροφες και να τις διαχειριστει. Ο φοβος μου βεβαια παραμενει. Κ ειναι ενας. Τι γινεται αν κοψει με τα ουλα του μεγαλο κομματι?? Θελω να πω, ποσο πιθανο ειναι να συμβει?? Εχει συμβει σε καποια μανουλα και πως το αντιμετωπισε?? Μεχρι στιγμης εχω δει πως κανει gag αλλα αυτο ξερω οτι ειναι φυσιολογικο. Αγχωνομαι ομως μην κοψει μεγαλο κομματι και το καταπιει. Επισης το κρεας πως το πηραν τα μωρα σας?? Σε ινες?? Γιατι δυσκολευεται πολυ να το πιασει, του γλυστραει απο την χουφτα του. Οποιαδηποτε συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη καθως ειμαι αρκετα αγχωμενη. Προσπαθω να ενημερωθω και να διαβασω οσο γινεται περισσοτερο, απλα θα ηθελα κ τις δικες σας εμπειριες, εαν υπαρχουν. Ο παιδιατρος μας δεν ειναι γνωστης της μεθοδου καθολου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nanoula90 said:

Καλησπερα. Επαναφερω το θεμα μηπως καποιος με βοηθησει. Εχω ενα μωρακι 6,5 μηνων. Εδω και εναν μηνα προσπαθουμε να ξεκινησουμε στερεες. Κ λεω προσπαθουμε γιατι δεν θελει για κανεναν λογο το κουταλι. Ποτε δεν καταφερε να φαει αλεσμενο φαγητο. Μολις πριν λιγες μερες ενω ημασταν στα πεθερικα μου, ετρωγα βερυκοκο και του εδωσα να δοκιμασει. Ξετρελαθηκε και εφαγε 2 βερυκοκα, δηλαδη επαιρνε το κομματι και το πιπιλουσε και το ρουφουσε. Εγω επεμενα με αλεσμενα τις επομενες μερες, χωρις βελτιωση. Με τη θεα του κουταλιου, σφραγιζε το στομα. Μια μερα του εδωσε ο αντρας μου πεπονι οπως ετρωγε εκεινος με το πιρουνι και ξετρελαθηκε κ παλι. Οποτε αποφασισα πως τοσο καιρο μαλλον το παιδι μου "λεει" με τον τροπο του πως δεν θελει αλεσμενο, και προτιμαει κομματια να τα διαχειριζεται μονος του. Ετσι αποφασισα να δοκιμασουμε τη μεθοδο. Δεν τρωει εννοειται ποσοτητες, αλλα νομιζω δεν ειναι αυτο το ζητουμενο, ωστοσο τον βλεπω οτι το διασκεδαζει και πειραματιζεται προσπαθωντας να πιασει τις τροφες και να τις διαχειριστει. Ο φοβος μου βεβαια παραμενει. Κ ειναι ενας. Τι γινεται αν κοψει με τα ουλα του μεγαλο κομματι?? Θελω να πω, ποσο πιθανο ειναι να συμβει?? Εχει συμβει σε καποια μανουλα και πως το αντιμετωπισε?? Μεχρι στιγμης εχω δει πως κανει gag αλλα αυτο ξερω οτι ειναι φυσιολογικο. Αγχωνομαι ομως μην κοψει μεγαλο κομματι και το καταπιει. Επισης το κρεας πως το πηραν τα μωρα σας?? Σε ινες?? Γιατι δυσκολευεται πολυ να το πιασει, του γλυστραει απο την χουφτα του. Οποιαδηποτε συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη καθως ειμαι αρκετα αγχωμενη. Προσπαθω να ενημερωθω και να διαβασω οσο γινεται περισσοτερο, απλα θα ηθελα κ τις δικες σας εμπειριες, εαν υπαρχουν. Ο παιδιατρος μας δεν ειναι γνωστης της μεθοδου καθολου. 

Γειά σου, έτσι έκανε και η κόρη μου όταν ξεκίνησε τις στερεές, δεν άνοιγε το στόμα στο κουτάλι όταν προσπαθούσε η μαμά μου να της δώσει αλεσμένα. Ίσα ίσα εκνευριζοταν, ενώ με τα κομμάτια έδειχνε ενδιαφέρον. Ούτε εμένα έτρωγε ποσότητες στην αρχή, μετά τον 9ο - 10ο μπορώ να πω ότι έφαγε. Gagging είχε αρκετά, ακομα κάνει (20 μηνών σχεδόν σήμερα) γιατί τα βάζει όλα μαζί στο στόμα. Όσες φορές έκοψε μεγάλα κομμάτια που δεν μπορούσε να τα διαχειριστεί έκανε gagging και τα έφτυνε. Δεν χρειάστηκε ποτέ να επέμβω και μόνο μια φορά φοβήθηκα αρκετά και ήμουν έτοιμη να επέμβω, αλλά τελικά το έφτυσε μόνη της. Κάνε κάποια σεμινάρια για να είσαι ενημερωμένη και να είσαι σε ετοιμότητα να επέμβεις αν ποτέ χρειαστεί. Γενικά πάντως όσο μεγαλώνει τόσο καλύτερα θα διαχειρίζεται το φαγητό :) κρέας ρουφουσε και της το έδινα σε ίνες στην αρχή, κάπου εκεί στον 8ο το έτρωγε πλεον σε κομμάτια. Καλή αρχή :)

Link to comment
Share on other sites

Συνολικά για τη μέθοδο δεν μπορώ να σε βοηθήσω πέραν της θεωρίας γιατί εγώ έδωσα αλεσμένα τους δύο πρώτους μήνες. Όταν άρχισα τη μετάβαση όμως, το κρέας το χώριζα σε ίνες και αν δεν μπορούσε να το πιάσει του το έδινα στο χέρι ή τον τάιζα. Κανονικά βέβαια  στο blw δεν ταΐζεις καθόλου, αποφασίζει μόνο του αν θα το πάρει. Να βρίσκεις μαλακά κομμάτια, θα σου πει ο χασάπης αν δεν ξέρεις. εγώ τα περνάω λίγο από λάδι και μετά βάζω λίγο νεράκι και λεμονάκι και τα αφήνω σε χαμηλή φωτιά. Γίνονται πολύ μαλακά. Αλλιώς κοκκινιστά αλλά με δυσκολεύουν στη συνοδεία γιατί δεν θέλω να δίνω ρύζι και κριθαράκι συχνά. Το κατσικάκι είναι πολύ μαλακό, το κουνέλι επίσης. Κοτόπουλα κ μοσχάρια παίρνω ελευθέρας και είναι πιο σκληρά, ίσως υπάρχει κάποια δυσκολία στην αρχή.

 

Αν κόψει κομμάτι δεν ξέρω, δεν μου έχει τύχει. ΜΟυ έχει τύχει όμως να ξεμείνει κοκαλάκι από κρέας :oops: και καταλάβαινε αμέσως ότι αυτό δεν μασιέται, κι αυτό από πολύ νωρίς. Άρα αυτό που λένε ότι έτσι το παιδί μαθαίνει να επεξεργάζεται τις τροφές καλύτερα, φαίνεται ότι ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Γειά σου, έτσι έκανε και η κόρη μου όταν ξεκίνησε τις στερεές, δεν άνοιγε το στόμα στο κουτάλι όταν προσπαθούσε η μαμά μου να της δώσει αλεσμένα. Ίσα ίσα εκνευριζοταν, ενώ με τα κομμάτια έδειχνε ενδιαφέρον. Ούτε εμένα έτρωγε ποσότητες στην αρχή, μετά τον 9ο - 10ο μπορώ να πω ότι έφαγε. Gagging είχε αρκετά, ακομα κάνει (20 μηνών σχεδόν σήμερα) γιατί τα βάζει όλα μαζί στο στόμα. Όσες φορές έκοψε μεγάλα κομμάτια που δεν μπορούσε να τα διαχειριστεί έκανε gagging και τα έφτυνε. Δεν χρειάστηκε ποτέ να επέμβω και μόνο μια φορά φοβήθηκα αρκετά και ήμουν έτοιμη να επέμβω, αλλά τελικά το έφτυσε μόνη της. Κάνε κάποια σεμινάρια για να είσαι ενημερωμένη και να είσαι σε ετοιμότητα να επέμβεις αν ποτέ χρειαστεί. Γενικά πάντως όσο μεγαλώνει τόσο καλύτερα θα διαχειρίζεται το φαγητό :) κρέας ρουφουσε και της το έδινα σε ίνες στην αρχή, κάπου εκεί στον 8ο το έτρωγε πλεον σε κομμάτια. Καλή αρχή :)

 

Σε ευχαριστω πολυ! Ποσες φορες την ημερα προσεφερες?? Θυμασαι? Γιατι πχ του εβαλα σημερα μεσημεριανο, επαιξε λιγο, ισα ισα δοκιμασε, αλλα δεν εφαγε. Μπορω να του ξαναδωσω το ιδιο μεσα στη μερα? Ή εφοσον δεν εφαγε αυριο παλι? 

Με το κουταλι κ μενα εκνευριζεται και μετα απο λιγο βαζει τα κλαμματα. 

 

Just now, Έσπερος είπε:

Συνολικά για τη μέθοδο δεν μπορώ να σε βοηθήσω πέραν της θεωρίας γιατί εγώ έδωσα αλεσμένα τους δύο πρώτους μήνες. Όταν άρχισα τη μετάβαση όμως, το κρέας το χώριζα σε ίνες και αν δεν μπορούσε να το πιάσει του το έδινα στο χέρι ή τον τάιζα. Κανονικά βέβαια  στο blw δεν ταΐζεις καθόλου, αποφασίζει μόνο του αν θα το πάρει. Να βρίσκεις μαλακά κομμάτια, θα σου πει ο χασάπης αν δεν ξέρεις. εγώ τα περνάω λίγο από λάδι και μετά βάζω λίγο νεράκι και λεμονάκι και τα αφήνω σε χαμηλή φωτιά. Γίνονται πολύ μαλακά. Αλλιώς κοκκινιστά αλλά με δυσκολεύουν στη συνοδεία γιατί δεν θέλω να δίνω ρύζι και κριθαράκι συχνά. Το κατσικάκι είναι πολύ μαλακό, το κουνέλι επίσης. Κοτόπουλα κ μοσχάρια παίρνω ελευθέρας και είναι πιο σκληρά, ίσως υπάρχει κάποια δυσκολία στην αρχή.

 Τελεια, θα δοκιμασω να το κανω ετσι το κρεας. Ελευθερας αν επιτρεπεται υπαρχουν στα σουπερ μαρκετς? Για κοκκινιστο το χω σκεφτει αλλα μετα το κοβω σε ινες λογικα παλι ετσι? Συνοδευτικο εχω δει οτι εχουν βγει "μακαρονια" ρεβυθιου και φακης. Δεν ξερω βεβαια αν ειναι ποιοτικα σαν προϊοντα, καθως ακομα δεν εχουμε φτασει μεχρι εκει στις εισαγωγες. Επισης ισως το πλιγουρι ειναι μια καλη επιλογη για συνοδευτικο κοκκινιστου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nanoula90 είπε:

Καλησπερα. Επαναφερω το θεμα μηπως καποιος με βοηθησει. Εχω ενα μωρακι 6,5 μηνων. Εδω και εναν μηνα προσπαθουμε να ξεκινησουμε στερεες. Κ λεω προσπαθουμε γιατι δεν θελει για κανεναν λογο το κουταλι. Ποτε δεν καταφερε να φαει αλεσμενο φαγητο. Μολις πριν λιγες μερες ενω ημασταν στα πεθερικα μου, ετρωγα βερυκοκο και του εδωσα να δοκιμασει. Ξετρελαθηκε και εφαγε 2 βερυκοκα, δηλαδη επαιρνε το κομματι και το πιπιλουσε και το ρουφουσε. Εγω επεμενα με αλεσμενα τις επομενες μερες, χωρις βελτιωση. Με τη θεα του κουταλιου, σφραγιζε το στομα. Μια μερα του εδωσε ο αντρας μου πεπονι οπως ετρωγε εκεινος με το πιρουνι και ξετρελαθηκε κ παλι. Οποτε αποφασισα πως τοσο καιρο μαλλον το παιδι μου "λεει" με τον τροπο του πως δεν θελει αλεσμενο, και προτιμαει κομματια να τα διαχειριζεται μονος του. Ετσι αποφασισα να δοκιμασουμε τη μεθοδο. Δεν τρωει εννοειται ποσοτητες, αλλα νομιζω δεν ειναι αυτο το ζητουμενο, ωστοσο τον βλεπω οτι το διασκεδαζει και πειραματιζεται προσπαθωντας να πιασει τις τροφες και να τις διαχειριστει. Ο φοβος μου βεβαια παραμενει. Κ ειναι ενας. Τι γινεται αν κοψει με τα ουλα του μεγαλο κομματι?? Θελω να πω, ποσο πιθανο ειναι να συμβει?? Εχει συμβει σε καποια μανουλα και πως το αντιμετωπισε?? Μεχρι στιγμης εχω δει πως κανει gag αλλα αυτο ξερω οτι ειναι φυσιολογικο. Αγχωνομαι ομως μην κοψει μεγαλο κομματι και το καταπιει. Επισης το κρεας πως το πηραν τα μωρα σας?? Σε ινες?? Γιατι δυσκολευεται πολυ να το πιασει, του γλυστραει απο την χουφτα του. Οποιαδηποτε συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη καθως ειμαι αρκετα αγχωμενη. Προσπαθω να ενημερωθω και να διαβασω οσο γινεται περισσοτερο, απλα θα ηθελα κ τις δικες σας εμπειριες, εαν υπαρχουν. Ο παιδιατρος μας δεν ειναι γνωστης της μεθοδου καθολου. 

Επειδη κι εμενα εχει τυχει να κοψει μεγαλο κομματι και να κανει gag με μπανανα: αυτο που εκανα εγω ειναι να δινω μικρα κομματια. Δεν αρχισα με μεγαλα (τελικα) οπως λεει η μεθοδος δηλαδη. Κοψε το μαλακο φρουτο μικρες μπουκιτσες (οσο το νυχι σου) και δες αν μπορει να τις πιασει. Πειραματισου με τα μεγεθη να δεις τι τον βολευει. Και παρακολουθησε πρωτες βοηθειες  :)

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Nanoula90 είπε:

Καλησπερα. Επαναφερω το θεμα μηπως καποιος με βοηθησει. Εχω ενα μωρακι 6,5 μηνων. Εδω και εναν μηνα προσπαθουμε να ξεκινησουμε στερεες. Κ λεω προσπαθουμε γιατι δεν θελει για κανεναν λογο το κουταλι. Ποτε δεν καταφερε να φαει αλεσμενο φαγητο. Μολις πριν λιγες μερες ενω ημασταν στα πεθερικα μου, ετρωγα βερυκοκο και του εδωσα να δοκιμασει. Ξετρελαθηκε και εφαγε 2 βερυκοκα, δηλαδη επαιρνε το κομματι και το πιπιλουσε και το ρουφουσε. Εγω επεμενα με αλεσμενα τις επομενες μερες, χωρις βελτιωση. Με τη θεα του κουταλιου, σφραγιζε το στομα. Μια μερα του εδωσε ο αντρας μου πεπονι οπως ετρωγε εκεινος με το πιρουνι και ξετρελαθηκε κ παλι. Οποτε αποφασισα πως τοσο καιρο μαλλον το παιδι μου "λεει" με τον τροπο του πως δεν θελει αλεσμενο, και προτιμαει κομματια να τα διαχειριζεται μονος του. Ετσι αποφασισα να δοκιμασουμε τη μεθοδο. Δεν τρωει εννοειται ποσοτητες, αλλα νομιζω δεν ειναι αυτο το ζητουμενο, ωστοσο τον βλεπω οτι το διασκεδαζει και πειραματιζεται προσπαθωντας να πιασει τις τροφες και να τις διαχειριστει. Ο φοβος μου βεβαια παραμενει. Κ ειναι ενας. Τι γινεται αν κοψει με τα ουλα του μεγαλο κομματι?? Θελω να πω, ποσο πιθανο ειναι να συμβει?? Εχει συμβει σε καποια μανουλα και πως το αντιμετωπισε?? Μεχρι στιγμης εχω δει πως κανει gag αλλα αυτο ξερω οτι ειναι φυσιολογικο. Αγχωνομαι ομως μην κοψει μεγαλο κομματι και το καταπιει. Επισης το κρεας πως το πηραν τα μωρα σας?? Σε ινες?? Γιατι δυσκολευεται πολυ να το πιασει, του γλυστραει απο την χουφτα του. Οποιαδηποτε συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη καθως ειμαι αρκετα αγχωμενη. Προσπαθω να ενημερωθω και να διαβασω οσο γινεται περισσοτερο, απλα θα ηθελα κ τις δικες σας εμπειριες, εαν υπαρχουν. Ο παιδιατρος μας δεν ειναι γνωστης της μεθοδου καθολου. 

 

Καταρχήν δε θα δώσεις αρχικά μεγάλα κομμάτια. Θα πάρεις ένα π.χ. μήλο, θα το κάνεις στικς, ή πολύ μικρά κυβάκια. Πιο μετά, θα δώσεις πράγματα που δεν κόβονται εύκολα με επίβλεψη, π.χ. κόρα από ψωμί, αλλά να έχει πρώτα μάθει το μάσημα. Εκτός αν είναι κάτι που δεν κόβεται με τίποτα, και απλά το ροκανίζει. Δε θα δώσεις, ξέρω γω, μια μπανάνα ολόκληρη, γιατί ασφαλώς και μπορεί να πνιγεί. Μπορείς όμως να την κόψεις (όχι σε ροδέλες, αλλά σε π.χ. ροδέλες πρώτα και μετά σε τέταρτα της ροδέλας) και να την φάει με το χέρι.

Από εκεί και πέρα, οι κανόνες εισαγωγής για να αντιμετωπίσεις νωρίς αλλεργίες και να μην του πέσουν τα στερεά βαριά ισχύουν και έτσι: αφού πιάσατε φρούτα, για λίγες βδομα΄δες θα συνεχίσετε έτσι. Προσθέτοντας ένα φρούτο ακόμη κάθε 3-4  μέρες.

Μετά θα πιάσετε λαχανικά, μετά κρέας. Έτσι κι αλλιώς, δε θες ακόμη να φάει ποσότητα. Πιο πολύ για 1-2 μήνες να εξοικειωθεί και να φάει όσο έχει όρεξη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Επειδη κι εμενα εχει τυχει να κοψει μεγαλο κομματι και να κανει gag με μπανανα: αυτο που εκανα εγω ειναι να δινω μικρα κομματια. Δεν αρχισα με μεγαλα (τελικα) οπως λεει η μεθοδος δηλαδη. Κοψε το μαλακο φρουτο μικρες μπουκιτσες (οσο το νυχι σου) και δες αν μπορει να τις πιασει. Πειραματισου με τα μεγεθη να δεις τι τον βολευει. Και παρακολουθησε πρωτες βοηθειες  :)

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Εχω δει μονο βιντεακια για το τι κανεις σε περιπτωση πνιγμονης του μωρου και ποτε επεμβαινεις. Ωστοσο ακομα και το εντονο gagging ειναι κατι οχι τοσο ευχαριστο να το βλεπεις. Θα δοκιμασω με διαφορες μορφες, απλα τα πολυ μικρα κομματια δεν μπορει να τα πιασει, του γλυστρανε. Ισως επειδη ειναι η αρχη και στην πορεια το βελτιωσουμε. Του τα κανω μπαστουνακια συνηθως και κανω τον σταυρο μου να μην κοψει κανα μεγαλο κομματι και το καταπιει. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Nanoula90 είπε:

Τελεια, θα δοκιμασω να το κανω ετσι το κρεας. Ελευθερας αν επιτρεπεται υπαρχουν στα σουπερ μαρκετς? Για κοκκινιστο το χω σκεφτει αλλα μετα το κοβω σε ινες λογικα παλι ετσι? Συνοδευτικο εχω δει οτι εχουν βγει "μακαρονια" ρεβυθιου και φακης. Δεν ξερω βεβαια αν ειναι ποιοτικα σαν προϊοντα, καθως ακομα δεν εχουμε φτασει μεχρι εκει στις εισαγωγες. Επισης ισως το πλιγουρι ειναι μια καλη επιλογη για συνοδευτικο κοκκινιστου. 

Μένω επαρχία κ τα ελεύθερας τα βρισκω ειτε απο κρεοπώλη ειτε απο γνωστους. Τα κοκκινιστα εγω τα δινω κ με φασολακια κ φακες ή φασολαδα, αλλιως ρυζι ή κριθαρακι σπανιότερα. Βεβαια κ απλα με πατατα κ καροτο γινεται, αν δεν εχεις κανει πολλες εισαγωγές. Το λεμονάτο ειναι πιο ευέλικτο. 

 

Στο blw εχω διαβασει οτι προσφερουν φαγητο οποτε τρωει κ η οικογενεια. Οχι αυστηρα δηλαδη πρωτα να εισαχθεί το ενα γευμα κ μετα αλλο κοκ. Αλλα ετσι κι αλλιως το θεωρουν δοκιμαστικό, μπορει το παιδι απλα να γλείψει ή να φαει μιση δαγκωνια κ μετα να πιει γαλα, δεν ειναι οτι ξαφνικα θα φαει τρια φουλ γευματα στερεων. Φανταζομαι ομως οτι αυτα ο καθενας τα εφαρμόζει οπως βλεπει να εξυπηρετούν. Εχει μια ομαδα στο fb σχετικη κ εχει κ φωτο με μεγέθη κ σχηματα κομματιών απο διαφορες τροφες. Εκει ομως ξεκινούν με μεγαλα κομματια ωστε το παιδι να γλείφει/μασουλαει αυτο που περισσεύει από το χέρι του. Αλλά μπορείς να πάρεις ιδέες. 

Link to comment
Share on other sites

 Με μεγάλα κομμάτια σε μπαστουνακια ξεκινήσαμε και εμείς. ..ώριμο αχλάδι μπανανα λαχανικά στον ατμό. ..μήλο απέφευγα να τους δώσω γιατί κόβεται εύκολα σε μεγάλα σκληρά κομμάτια που δεν λιώνουν στο στομα. Αντίθετα τα μαλακά φρούτα λιωνανε  σιγά σιγα με τα ούλα. Ποτέ δεν έκοβα τα φρούτα σε ροδελες.  Πάντα σε μακροστενα μπαστουνακια.  Το σταφύλι πχ κάθετα στα 4 και όχι οριζόντια ροδελες...Ποτέ ολόκληρο.  Το κρεας ολοκληρα κομμάτια μας δυσκόλευε. Το έκοβα μικρά κομμάτια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Καταρχήν δε θα δώσεις αρχικά μεγάλα κομμάτια. Θα πάρεις ένα π.χ. μήλο, θα το κάνεις στικς, ή πολύ μικρά κυβάκια. Πιο μετά, θα δώσεις πράγματα που δεν κόβονται εύκολα με επίβλεψη, π.χ. κόρα από ψωμί, αλλά να έχει πρώτα μάθει το μάσημα. Εκτός αν είναι κάτι που δεν κόβεται με τίποτα, και απλά το ροκανίζει. Δε θα δώσεις, ξέρω γω, μια μπανάνα ολόκληρη, γιατί ασφαλώς και μπορεί να πνιγεί. Μπορείς όμως να την κόψεις (όχι σε ροδέλες, αλλά σε π.χ. ροδέλες πρώτα και μετά σε τέταρτα της ροδέλας) και να την φάει με το χέρι.

Από εκεί και πέρα, οι κανόνες εισαγωγής για να αντιμετωπίσεις νωρίς αλλεργίες και να μην του πέσουν τα στερεά βαριά ισχύουν και έτσι: αφού πιάσατε φρούτα, για λίγες βδομα΄δες θα συνεχίσετε έτσι. Προσθέτοντας ένα φρούτο ακόμη κάθε 3-4  μέρες.

Μετά θα πιάσετε λαχανικά, μετά κρέας. Έτσι κι αλλιώς, δε θες ακόμη να φάει ποσότητα. Πιο πολύ για 1-2 μήνες να εξοικειωθεί και να φάει όσο έχει όρεξη.

 

Τα πολυ μικρα κυβακια δεν μπορει να τα πιασει, ισως ακομα θελει να δουλεψει την αφη του για να το καταφερει. Ακομα κ αν τα πιασει, σφιγγει τοσο πολυ τις χουφτες του, που τα λιωνει πριν τα βαλει στο στομα και μετα του πεφτουν. 

 

Just now, Fenia27 είπε:

 Με μεγάλα κομμάτια σε μπαστουνακια ξεκινήσαμε και εμείς. ..ώριμο αχλάδι μπανανα λαχανικά στον ατμό. ..μήλο απέφευγα να τους δώσω γιατί κόβεται εύκολα σε μεγάλα σκληρά κομμάτια που δεν λιώνουν στο στομα. Αντίθετα τα μαλακά φρούτα λιωνανε  σιγά σιγα με τα ούλα. Ποτέ δεν έκοβα τα φρούτα σε ροδελες.  Πάντα σε μακροστενα μπαστουνακια.  Το σταφύλι πχ κάθετα στα 4 και όχι οριζόντια ροδελες...Ποτέ ολόκληρο.  Το κρεας ολοκληρα κομμάτια μας δυσκόλευε. Το έκοβα μικρά κομμάτια. 

Και γω σε μακροστενα μπαστουνακια τα δινω. Γιατι δεν μπορει να τα πιασει πιο μικρα. Το παιδακι σου εξοικειωθηκε αμεσως? 

 

Η αληθεια ειναι πως γενικοτερα μας εχουν πεσει πολλα μαζι. Σε 2 μηνες ισως ξαναγυρισω στη δουλεια και ηλπιζα οτι μεχρι τοτε θα ετρωγε καλα, οποτε θα μπορουσα να τον αφησω και να τρωει στερεες οσο θα λειπω μιας και γαλα δεν πινει απο μπιμπερο ουτε εκπαιδευτικο ποτηρακι, δεν τα δεχεται, καθως θηλαζουμε. Αλλα με τη μεθοδο αυτην καταλαβαινω οτι θα αργησει να φαει ικανοποιητικα. Εννοω σε σημειο να χορταινει. Ετσι δεν ειναι?? 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μένω επαρχία κ τα ελεύθερας τα βρισκω ειτε απο κρεοπώλη ειτε απο γνωστους. Τα κοκκινιστα εγω τα δινω κ με φασολακια κ φακες ή φασολαδα, αλλιως ρυζι ή κριθαρακι σπανιότερα. Βεβαια κ απλα με πατατα κ καροτο γινεται, αν δεν εχεις κανει πολλες εισαγωγές. Το λεμονάτο ειναι πιο ευέλικτο. 

 

Στο blw εχω διαβασει οτι προσφερουν φαγητο οποτε τρωει κ η οικογενεια. Οχι αυστηρα δηλαδη πρωτα να εισαχθεί το ενα γευμα κ μετα αλλο κοκ. Αλλα ετσι κι αλλιως το θεωρουν δοκιμαστικό, μπορει το παιδι απλα να γλείψει ή να φαει μιση δαγκωνια κ μετα να πιει γαλα, δεν ειναι οτι ξαφνικα θα φαει τρια φουλ γευματα στερεων. Φανταζομαι ομως οτι αυτα ο καθενας τα εφαρμόζει οπως βλεπει να εξυπηρετούν. Εχει μια ομαδα στο fb σχετικη κ εχει κ φωτο με μεγέθη κ σχηματα κομματιών απο διαφορες τροφες. Εκει ομως ξεκινούν με μεγαλα κομματια ωστε το παιδι να γλείφει/μασουλαει αυτο που περισσεύει από το χέρι του. Αλλά μπορείς να πάρεις ιδέες. 

Να σαι καλα, σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Nanoula90 said:

 

Σε ευχαριστω πολυ! Ποσες φορες την ημερα προσεφερες?? Θυμασαι? Γιατι πχ του εβαλα σημερα μεσημεριανο, επαιξε λιγο, ισα ισα δοκιμασε, αλλα δεν εφαγε. Μπορω να του ξαναδωσω το ιδιο μεσα στη μερα? Ή εφοσον δεν εφαγε αυριο παλι? 

Με το κουταλι κ μενα εκνευριζεται και μετα απο λιγο βαζει τα κλαμματα. 

 

 Τελεια, θα δοκιμασω να το κανω ετσι το κρεας. Ελευθερας αν επιτρεπεται υπαρχουν στα σουπερ μαρκετς? Για κοκκινιστο το χω σκεφτει αλλα μετα το κοβω σε ινες λογικα παλι ετσι? Συνοδευτικο εχω δει οτι εχουν βγει "μακαρονια" ρεβυθιου και φακης. Δεν ξερω βεβαια αν ειναι ποιοτικα σαν προϊοντα, καθως ακομα δεν εχουμε φτασει μεχρι εκει στις εισαγωγες. Επισης ισως το πλιγουρι ειναι μια καλη επιλογη για συνοδευτικο κοκκινιστου. 

Ναι στην αρχή προσέφερα μια φορά την ημέρα, όταν δεν το έτρωγε απλά δεν το έτρωγε. Αυτό όμως κράτησε λίγο καιρό. Κάπου προς τον 7ο άρχισα να προσφέρω φαγητό 2 φορές, αλλά επειδή δεν μαγειρευα ειδικά για το παιδί απλώς προσαρμοζα αυτό που τρώγαμε εμείς για να μπορεί να το φάει, έδινα την μια φορά κυρίως (και αν δεν το έτρωγε τότε το τρώγαμε εμείς) και στο επόμενο γεύμα φρούτο. 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με μακρόστενα κομμάτια είχα ξεκινήσει κ μήλο του έδινα μπορούσε κ το διαχειριζόταν παρά πολύ καλά κ ότι δε μπορούσε να το διαχειριστεί το έφτυνε ... Στο κρέας ο δικός μου δεν είχε κ δεν έχει ιδιαίτερη αδυναμία το φτύνει προτιμά μπιφτέκια η κιμά ..!!  Γενικά η μέθοδο θέλει υπομονή τρώνε μικρές ποσότητες στην αρχή κ έχει κ αρκετή ακαταστασία γιατί περνάνε κ τη φάση που θέλουν να τα πετάνε κάτω..!!! Ο γιος μου πλέον 14 μηνών του αφήνω μπουκιτσες στο τραπεζάκι του κ μπορεί κ τα πιάνει με το πιρούνι κ τρώει ..!!!

Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2018 at 2:29 ΜΜ, μαγιοπουλας είπε:

Αυτο με τον πνιγνο πολυ με προβληματιζει.κ δεν ειναι κ σιγουρη οτι ειναι ετοιμη.οκ.βαζει τα παντα στο στομα αλλα πως θα ξερω οτι ειναι ετοιμη να καταπιει αφου μεχρι τωρα ρουφαει ?

 

Συγνώμη, δεν έχω διαβάσει τις υπόλοιπες απαντήσεις. Μόνο για τον πνιγμό θέλω να σχολιάσω.

 

Εγώ δεν είχα σκοπό να ακολουθήσω τη μέθοδο, ούτε και ακολούθησα κάτι συγκεκριμένο. Εκανα όπως μου έβγαινε και ανάλογα με την ανταπόκριση του παιδιού στο φαγητό. Οταν άρχισα να παίρνει στο χέρι φαγητό (πχ μήλο ωμό) την άφησα να το περιεργαστεί (5,5 - 6 μηνών) και αυτή το κρατούσε, το έγλυφε αλλά δεν το δάγκωνε και δεν προσπάθησε να το φάει. Οπως με τα παιχνίδια δηλαδή. Απλώς το περιεργαζόταν με το στόμα. Την άφηνα να το κάνει αυτό με φαγητά που μπορούσε να πιάσει με το χέρι, όχι με σκοπό να την ταίσω κάτι από αυτά, αλλά γιατί τύχαινε να υπάρχουν στο δικό μας τραπέζι (καρότο, μπροκολο, αγγούρι κ.α.). Οταν θέλησα να την ταϊσω με το κουτάλι, διαπίστωσα ότι δεν θέλει τον πουρέ, ανεξαρτήτως φαγητού και άρχισα απλώς να τα λιώνω με το πιρούνι. Φρουτόκρεμα δεν έφαγε ΠΟΤΕ και έγλυφε μόνο φρούτα ή δεχόταν λωτό πολύ ώριμο και απλώς λίγο πατημένο με το πιρούνι.

 

Στο έτος έτρωγε ήδη ποικιλία φαγητών και με μεγάλη προτίμηση στις ελιές τις οποίες μια χαρά μπορούσε να τρώει και να αφαιρεί το κουκούτσι μέσα στο στόμα της και να το βγάζει. Το ίδιο και με τα κεράσια. Δεν έδωσα πριν τα δυο ξυρούς καρπούς ολόκληρους και όταν το έκανα, την άφησα να δω πως θα το διαχειριστεί με τη μάσηση έναν έναν καρπό (αρκετές επαναλήψεις) πριν αισθανθώ ότι "το έχει" και μπορεί να τα διαχειριστεί. 

 

Δική μου εκτίμηση: όσο πιο άμεσα έρθει ένα παιδί σε επαφή με διαφορετικές υφές, τόσο πιο καλά και άμεσα θα τις διαχειριστεί. Εχουν αίσθηση και ένστικτο αυτοσυντήρησης και δεν σκοπεύουν να φάνε, ότι βάζουν στο στόμα τους. Η κόρη μου ΠΟΤΕ δεν έβαλε στο στόμα μικρό κομμάτι από παιχνίδι ή άλλο και να το καταπιεί ή να αποπειραθεί κάτι τέτοιο. Φυσικά αισθάνομαι και πιο άνετη να την αφήσω να πειραματιστεί, επειδή είμαι πάντοτε παρούσα και σε εγρήγορση, όταν δοκιμάζει καινούρια πράγματα.  

 

ΑΛΛΑ: Εχω δει πολύ διαφορετική διαχείριση αντικειμένων και φαγητών από παιδιά που έχουν πιπίλα. Ρουφούν με πολύ μεγαλύτερη ένταση και πολύ πιο ασυναίσθητα, με αποτέλεσμα να είναι συχνά πιθανό, να ρουφήξουν κάτι το οποίο δεν προόριζαν για φαγητό, αλλά απλά για να περιεργαστούν στο στόμα τους. Οπότε ένα παιδί με πιπίλα, θα το πρόσεχα πολλαπλάσια, για να δω πως διαχειρίζεται τη μάσηση και την κατάποση και τί έλεγχο έχει σε όλα αυτά, πριν προβώ σε οποιαδήποτε προσθήκη στερεάς τροφής. 

 

Σε κάθε περίπτωση, όσο πιο μικρό το παιδί, τόσο καλύτερα μπορεί να απαντήσει αντανακλαστικά, σε έναν πνιγμό. Είναι πιο πιθανό να πνιγεί με ψίχα από ψωμί, ένα 2χρονο που ακόμη ταϊζεται από τον κηδεμόνα, αλεσμένα και λίγο με το ζόρι (μέχρι να τελειώσει το πιατάκι), παρά ένα 6μηνών βρέφος που δοκιμάζει με το χέρι του, ένα κομμάτι κοτόπουλο ή ένα αγγούρι.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Και εγώ με μακρόστενα κομμάτια είχα ξεκινήσει κ μήλο του έδινα μπορούσε κ το διαχειριζόταν παρά πολύ καλά κ ότι δε μπορούσε να το διαχειριστεί το έφτυνε ... Στο κρέας ο δικός μου δεν είχε κ δεν έχει ιδιαίτερη αδυναμία το φτύνει προτιμά μπιφτέκια η κιμά ..!!  Γενικά η μέθοδο θέλει υπομονή τρώνε μικρές ποσότητες στην αρχή κ έχει κ αρκετή ακαταστασία γιατί περνάνε κ τη φάση που θέλουν να τα πετάνε κάτω..!!! Ο γιος μου πλέον 14 μηνών του αφήνω μπουκιτσες στο τραπεζάκι του κ μπορεί κ τα πιάνει με το πιρούνι κ τρώει ..!!!

Απο ακαταστασια αλλο τιποτα. Στρωνω απο κατω ενα πλαστικο τραπεζομαντηλο, αλλα πολλες φορες εκτοξευει το φαγητο και εκτος αυτου. Με το πιρουνι?? Μπραβο στον μικρουλη σου!! Φοβερος! 

Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2019 at 12:03 ΜΜ, Nanoula90 είπε:

Και γω σε μακροστενα μπαστουνακια τα δινω. Γιατι δεν μπορει να τα πιασει πιο μικρα. Το παιδακι σου εξοικειωθηκε αμεσως? 

 

Η αληθεια ειναι πως γενικοτερα μας εχουν πεσει πολλα μαζι. Σε 2 μηνες ισως ξαναγυρισω στη δουλεια και ηλπιζα οτι μεχρι τοτε θα ετρωγε καλα, οποτε θα μπορουσα να τον αφησω και να τρωει στερεες οσο θα λειπω μιας και γαλα δεν πινει απο μπιμπερο ουτε εκπαιδευτικο ποτηρακι, δεν τα δεχεται, καθως θηλαζουμε. Αλλα με τη μεθοδο αυτην καταλαβαινω οτι θα αργησει να φαει ικανοποιητικα. Εννοω σε σημειο να χορταινει. Ετσι δεν ειναι?? 

 

Ναι εξοικειωθηκε συντομα και το καλυτερο ηταν το απολαμβανε! Προφανως οταν σταματουσε να τρωει, θεωρουσα οτι χορταινε...Το αφησα ετσι για λιγο και μετα αρχισα να του δινω και εγω μπουκιτσες παραλληλα...Γιατι οντως η ποσοτητα που τρωγανε ηταν μικρη...Φτασαμε στους 8 μηνες για να πω οτι τρωνε...Ισψς θα μπορουσες να προσφερεις πιο συχνα γευματα εφοσον θα λειπεις, και να προσθεσεις κρεμουλες με ταχινι, βρωμη, μπανανα....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εννιά μηνών η μικρή μου και ενώ έτρωγε σχεδόν τέλεια , μέχρι και το απογευματινό που δεν ήταν και από τα αγαπημένα της, έχει αρχίσει να χάνει το ενδιαφέρον της εδώ και μια εβδομάδα. Η παιδίατρος μου είπε ότι περνάνε φάσεις και να ηρεμήσω. Εγώ, όπως σας έχω πρήξει σε άλλα θέματα, θέλω να αποσυνδεσω θηλασμό και ύπνο. Μιλώντας με μια άλλη μαία αυτή την φορά, μου πρότεινε να δώσω βάση στο να τρώει καλά πριν τον ύπνο ( στερεά τροφή) , και να το πάμε σιγά σιγά κάνοντας μικρές προσπάθειες χωρίς να ζοριζω το παιδί πολύ αν ζητά στήθος για να κοιμηθεί, να το δίνω, απλώς να δίνω μια παραπάνω ενθάρρυνση στα στερεά γεύματα , ώστε να είναι χορτατο, και να ξεκινήσω να κάνω προσπάθεια με το μεσημεριανό ύπνο . Το θέμα είναι πως τώρα εδώ και μια εβδομάδα δε θέλει να φάει πεισματικά στερεές. Προσπαθώ να μην επιμένω, αν και ομολογώ δυστυχώς ότι το έκανα πάνω στο άγχος μου να φάει στην αρχή. Σκέφτηκα να ενθαρρύνω αλλιώς τη τροφή και να αρχίσω να δίνω κομμάτια. Χθες έδωσα πρώτη φορά μπανάνα και κόρα ψωμί, αλλά δε ξέρει τι να τα κάνει, γλύφει λίγο και τα πετα, το βλέπει σαν παιχνίδι. Έχετε εμπειρία πάνω στο θέμα; Πόσο καιρό σας πήρε να μάθουν τα παιδιά να τρώνε; Πνίγονται; Δεν έχω σκοπό να κόψω τα αλεσμένα, θέλω να κάνω συνδυασμό γιατί νιώθω ανασφάλεια ότι δε θα τρώει καθόλου. Ο λόγος που θέλω να δοκιμάσω τη συγκεκριμένη μέθοδο είναι και για να αποκτήσει σιγά σιγά ενδιαφέρον ξανά για το φαγητό( το οποίο με στεναχωρεί γιατί πραγματικά έτρωγε καλά,) και για να τρώει κάτι ώστε να είναι χορτατη πριν κοιμηθεί , για να μη μου ζητά στήθος κατευθείαν

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik said:

Εννιά μηνών η μικρή μου και ενώ έτρωγε σχεδόν τέλεια , μέχρι και το απογευματινό που δεν ήταν και από τα αγαπημένα της, έχει αρχίσει να χάνει το ενδιαφέρον της εδώ και μια εβδομάδα. Η παιδίατρος μου είπε ότι περνάνε φάσεις και να ηρεμήσω. Εγώ, όπως σας έχω πρήξει σε άλλα θέματα, θέλω να αποσυνδεσω θηλασμό και ύπνο. Μιλώντας με μια άλλη μαία αυτή την φορά, μου πρότεινε να δώσω βάση στο να τρώει καλά πριν τον ύπνο ( στερεά τροφή) , και να το πάμε σιγά σιγά κάνοντας μικρές προσπάθειες χωρίς να ζοριζω το παιδί πολύ αν ζητά στήθος για να κοιμηθεί, να το δίνω, απλώς να δίνω μια παραπάνω ενθάρρυνση στα στερεά γεύματα , ώστε να είναι χορτατο, και να ξεκινήσω να κάνω προσπάθεια με το μεσημεριανό ύπνο . Το θέμα είναι πως τώρα εδώ και μια εβδομάδα δε θέλει να φάει πεισματικά στερεές. Προσπαθώ να μην επιμένω, αν και ομολογώ δυστυχώς ότι το έκανα πάνω στο άγχος μου να φάει στην αρχή. Σκέφτηκα να ενθαρρύνω αλλιώς τη τροφή και να αρχίσω να δίνω κομμάτια. Χθες έδωσα πρώτη φορά μπανάνα και κόρα ψωμί, αλλά δε ξέρει τι να τα κάνει, γλύφει λίγο και τα πετα, το βλέπει σαν παιχνίδι. Έχετε εμπειρία πάνω στο θέμα; Πόσο καιρό σας πήρε να μάθουν τα παιδιά να τρώνε; Πνίγονται; Δεν έχω σκοπό να κόψω τα αλεσμένα, θέλω να κάνω συνδυασμό γιατί νιώθω ανασφάλεια ότι δε θα τρώει καθόλου. Ο λόγος που θέλω να δοκιμάσω τη συγκεκριμένη μέθοδο είναι και για να αποκτήσει σιγά σιγά ενδιαφέρον ξανά για το φαγητό( το οποίο με στεναχωρεί γιατί πραγματικά έτρωγε καλά,) και για να τρώει κάτι ώστε να είναι χορτατη πριν κοιμηθεί , για να μη μου ζητά στήθος κατευθείαν

Πήρε και με τις δύο, περίπου 2 μήνες μέχρι να αρχίσουν να τρωνε κανονικά. Βέβαια εγώ το ξεκίνησα πιο νωρίς, 6.5 μηνών η μεγάλη, 6 μηνών η μικρή (στην μικρή δεν έδωσα ποτέ αλεσμενα). Δεν θεωρώ όμως ότι τους πήρε 2 μήνες από την πρώτη επαφή για να μάθουν να τρώνε κανονικά, αλλά ότι πριν τους 8 - 9 μήνες όπου πλέον τα έτρωγαν όλα, ότι ήταν αρκετά μικρές πιο πριν. Όχι δεν πνίγονται, κάνουν όμως gagging. Δες κανένα βίντεο να ξέρεις τι να περιμένεις. Η μεγάλη δεν έκανε ποτέ gagging, η μικρή έκανε συνέχεια στην αρχή οπότε και είχα πάθει λίγο σοκ γιατί δεν ήμουν συνηθισμένη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Πήρε και με τις δύο, περίπου 2 μήνες μέχρι να αρχίσουν να τρωνε κανονικά. Βέβαια εγώ το ξεκίνησα πιο νωρίς, 6.5 μηνών η μεγάλη, 6 μηνών η μικρή (στην μικρή δεν έδωσα ποτέ αλεσμενα). Δεν θεωρώ όμως ότι τους πήρε 2 μήνες από την πρώτη επαφή για να μάθουν να τρώνε κανονικά, αλλά ότι πριν τους 8 - 9 μήνες όπου πλέον τα έτρωγαν όλα, ότι ήταν αρκετά μικρές πιο πριν. Όχι δεν πνίγονται, κάνουν όμως gagging. Δες κανένα βίντεο να ξέρεις τι να περιμένεις. Η μεγάλη δεν έκανε ποτέ gagging, η μικρή έκανε συνέχεια στην αρχή οπότε και είχα πάθει λίγο σοκ στην αρχή γιατί δεν ήμουν συνηθισμένη. 

Να σε ρωτήσω, πόσα γεύματα έδινες τη μέρα; Εγώ μέχρι στιγμής, τρία γεύματα, αλλά σε συζήτηση με τη μαία μου είπε ότι κάποια μωρά θέλουν φαγητό συχνότερα. Ουσιαστικά, αυτή μου είπε να ενθαρρύνω τα κομμάτια. Όποτε σκέφτομαι κάποια να δίνω αλεσμένα κ ίσως τα φρούτα στη κανονική μορφή. Έχω δει βίντεο, αλλά θέλω να ακούσω και εμπειρίες και από μαμάδες. Είμαι υπέρ να το δοκιμάσω, νομίζω το ίδιο το παιδί μου λέει μαμά ήρθε η ώρα , αφού βλέπει το φαγητό μας και γλυφεται, ενώ με το κουτάλι έχουμε ζόρι, απλώς εγώ πρέπει να σταματήσω την ανασφάλεια

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...