Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Baby Led Weaning - μια αλλη σκοπια


travellingmum

Recommended Posts

Αυτο με τον πνιγνο πολυ με προβληματιζει.κ δεν ειναι κ σιγουρη οτι ειναι ετοιμη.οκ.βαζει τα παντα στο στομα αλλα πως θα ξερω οτι ειναι ετοιμη να καταπιει αφου μεχρι τωρα ρουφαει ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όταν ήταν ο μικρός μ έξι μηνών είχα διαβάσει στο φόρουμ για την μέθοδο κ ομολογώ πως ήθελα να ξεκίνησω μόνο blw.  Αλλά  ο φόβος του άνδρα μου κ της πεθεράς μου με αποθαρρυναν και κατεληξα να δίνω στην αρχή αλεσμενα και αργοτερα παράλληλα με τις κρέμες και κομματια. Ο μικρός ξετρελαθηκε, χειριζοταν μία χαρά την τροφη και όταν έκοβε μεγάλο κομμάτι το έβγαζε μόνος του. 

  Βέβαια, ο χαμός που έκανε ήταν μεγάλος. Έπιανε ότι έβλεπε με πασαλειμενα χέρια  -μαλλιά, καρεκλακι- και πετούσε πολύ φαγητό στο πάτωμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει αρχικα να διαχωρισεις τον πνιγμο απο το gagging που κανουν για να βγαλουν τις τροφες

Κ εμενα οταν κτ δ μπορουσαν να το διαχειριστουν πολυ απλα το εφτυναν

Σημαδια ετοιμοτητας για εναρξη στερεων ειναι να καθεται σχετικα καλα εστω με στηριξη,να πιανει παιχνιδια κ να προσπαθει να τα βαλει στο στομα,να δειχνει ενδιαφερον οταν τρωτε,να εχει σταματησει το ανακλαστικο της γλωσσας

Αν δ κανω λαθος,δ ξερω αν ισχυει κτ αλλο

Η εναρξη γινεται 4-6μηνων συνηθως,προτιμω κλειστο 6ο για πιο ωριμο πεπτικο

Εχω μηνυμα σε αποκρυψη

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Αυτο με τον πνιγνο πολυ με προβληματιζει.κ δεν ειναι κ σιγουρη οτι ειναι ετοιμη.οκ.βαζει τα παντα στο στομα αλλα πως θα ξερω οτι ειναι ετοιμη να καταπιει αφου μεχρι τωρα ρουφαει ?

 

Μα δε θα δωσεις για αρχη ενα καρότο. Πάρε κάτι μαλακό, π.χ. μία μπανάνα και λιώσε το με το πηρούνι. Η ξεκινήστε με παραδοσιακή φρουτόκρεμα στο μούλτι για αρχή, να δεις ότι πράγματι το παιδί είναι έτοιμο και μετά από λίγες μέρες αρχίζεις να πειραματίζεσαι με άλλες υφές. Πάντα ξεκινάς με μικρά κομματάκια και βεβαιώνεσαι ότι το παιδί ξέρει να φτύνει ότι το ενοχλεί και κάθεται αρκετά καλά ώστε να σκύψει μπροστά αν θέλει, αλλιώς δεν είναι γενικά έτοιμο για στερεά. Εννοείται ότι δε δίνεις τίποτα στρογγυλο (ολόκληρα σταφύλια, μπανάνα σε ροδέλα, κεράσι κλπ) ούτε οτιδήποτε θέλει δόντια, όπως μπριζόλα. Θα αρχίσεις με κάτι εντελώς "νιανιά", και θα ακολουθήσεις το ρυθμό του παιδιού για το πώς θα προχωρήσετε σε άλλες υφές. Πρώτα θα φάει π.χ. ρυζάκι και κοφτό μακαρονάκι, και μετά θα δώσεις μία φέτα ψωμί ή τοστ.

Link to comment
Share on other sites

Λογικο ΑΡΓΚ.ετσι λεω να το κανω.εντωμεταξυ μολις εφυγε ο παιδιατρος.Μου ειπε οτι δεν θα αρχισουμε ακομη στερεες αλλα τον αλλο μηνα ,στον εκτο ,γιατι το παιδι πηρε βαρος πολυ.ειχε γινει νυξη να αρχισουμε στους πεντεμισι γιατι πηγαιναμε οριακα στην καμπυλη του βαρους . οι μετρησεις κεφαλιου κ υψους ομως ηταν πολυ οκ.τελικα φανηκε οτι εχει αλεργια στα γαλακτοκομικα κ με τα μετρα που ελαβα φανηκε αμεσως διαφορα.

μου ειπε ομως να κανουμε σε εναμισι μηνα περιπου εξετασεις αιματος για να ανιχνευσουμε αλεργιες για να δουμε πως θα κινηθουμε με τη εισαγωγη των τροφων.ομως τα τεστ αυτα δειχνουν κατα 50%

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Λογικο ΑΡΓΚ.ετσι λεω να το κανω.εντωμεταξυ μολις εφυγε ο παιδιατρος.Μου ειπε οτι δεν θα αρχισουμε ακομη στερεες αλλα τον αλλο μηνα ,στον εκτο ,γιατι το παιδι πηρε βαρος πολυ.ειχε γινει νυξη να αρχισουμε στους πεντεμισι γιατι πηγαιναμε οριακα στην καμπυλη του βαρους . οι μετρησεις κεφαλιου κ υψους ομως ηταν πολυ οκ.τελικα φανηκε οτι εχει αλεργια στα γαλακτοκομικα κ με τα μετρα που ελαβα φανηκε αμεσως διαφορα.

μου ειπε ομως να κανουμε σε εναμισι μηνα περιπου εξετασεις αιματος για να ανιχνευσουμε αλεργιες για να δουμε πως θα κινηθουμε με τη εισαγωγη των τροφων.ομως τα τεστ αυτα δειχνουν κατα 50%

 

Προσωπικά επειδή εχω ψάξει πολύ το θέμα με τις αλλεργίες γιατί εχω σοβαρότατες αλλεργίες και εγώ και τα παιδιά, σε βαθμό που κυκλοφορούμε με κορτιζόνη στην τσάντα έστω και για να πάμε μισή ώρα βόλτα, τα τεστ δεν έχουν δείξει τίποτα, παρά μόνο σοβαρή αλλεργία δική μου σε ένα αντιβιοτικο, που ο ίδιος ο αλλεργιολόγος μου είπε να το αγνοήσω το αποτέλεσμα, γιατί έχω πολλές φορές πάρει το αντιβιοτικό χωρίς πρόβλημα! Από την άλλη αλλεργίες που γνωρίζω από την εμπειρία ότι έχουν τα παιδιά, το τεστ δεν τις έπιασε!

Γενικά ο κανόνας ειδικά αν υπάρχουν αλλεργίες στο ιστορικό είναι μία κουταλίτσα του γλυκού από κάθε νέο τρόφιμο την πρώτη μέρα, δύο τη δεύτερη και αν δεν υπάρξει αντίδραση, μετά μεγαλύτερη ποσότητα. Εκτός αν τα τρόφιμα είναι πολύ συγγενικά, π.χ. πορτοκάλι με λεμόνι. 

Αν έχετε πρόβλημα με τα γαλακτοκομικά, που το έχω ζήσει με τα 2 μου παιδιά, αυτό που θα προσέξεις είναι να καθυστερήσεις την εισαγωγή των γαλακτοκομικών στο παιδί και στο ενδιάμεσο να πειραματίζεσαι περίπου μία φορά το μήνα με το αν τα ανέχεται στη δική σου διατροφή. Δοκίμασε σε κανένα μήνα να πιεις κατσικίσιο ή δοκίμασε γιαούρτι ή τυρί, όχι αγελαδινό γάλα. Αν δεις αντίδραση του παιδιού τις επόμενες 2 μέρες, σε άλλον ένα μήνα πάλι. Αν δε συμβεί τίποτα, αρχίζεις να τρως το συγκεκριμένο τρόφιμο κανονικά, και σε κανένα μήνα ακόμη δοκιμάζεις να το δώσεις και στο παιδί. Ο ένας μου γιος π.χ. δεν μπόρεσε να πιει αγελαδινό ούτε να το ανεχτεί στη διατροφή μου μέχρι 2 χρονών, αλλά από πριν το χρόνο κατανάλωνε γιαούρτι χωρίς πρόβλημα, ειδικά πρόβειο, και το ίδιο και τυρί. 

Link to comment
Share on other sites

 

On 10/4/2018 at 11:21 ΜΜ, μαγιοπουλας είπε:

 

μου ειπε ομως να κανουμε σε εναμισι μηνα περιπου εξετασεις αιματος για να ανιχνευσουμε αλεργιες για να δουμε πως θα κινηθουμε με τη εισαγωγη των τροφων.ομως τα τεστ αυτα δειχνουν κατα 50%

 

Γιατί να κάνετε τέτοιες εξετάσεις, υπάρχει ιστορικό? 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Όσες το εφαρμόζετε αυτό, το κάνετε ασχέτως οδηγιών παιδιάτρου; Θέλω να πω, αν ο γιατρός δεν τη γνωρίζει καλά τη μέθοδο ή δεν την υποστηρίζει, τι κάνετε; ΄δεν έχω ρωτήσει τη γιατρό μας ακόμα, απλώς αναρωτιέμαι. Η μέθοδος με ενδιαφέρει αν και δεν έχω τα νεύρα να την εφαρμόσω απόλυτα. Κάποιους πειραματισμούς όμως πιστεύω ότι μπορώ να αντέξω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Έσπερος είπε:

Όσες το εφαρμόζετε αυτό, το κάνετε ασχέτως οδηγιών παιδιάτρου; Θέλω να πω, αν ο γιατρός δεν τη γνωρίζει καλά τη μέθοδο ή δεν την υποστηρίζει, τι κάνετε; ΄δεν έχω ρωτήσει τη γιατρό μας ακόμα, απλώς αναρωτιέμαι. Η μέθοδος με ενδιαφέρει αν και δεν έχω τα νεύρα να την εφαρμόσω απόλυτα. Κάποιους πειραματισμούς όμως πιστεύω ότι μπορώ να αντέξω. 

Ή δική μου παιδίατρος δεν είναι οπαδός του blw κ ακόμα κ τώρα 15.5 μηνών μου έχει πει να  αλεθω τα φαγητα του. Δεν το κάνω γιατί ο μικρός δεν τα θέλει αλεσμενα. Εφτυνε ακόμα και την φρούτοκρέμα πριν να χρονισει!

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος Μαλλον ειναι δυσκολο να βρεις παιδιατρο να σε καθοδηγησει.

Και η δική μου δεν μου εδωσε οδηγίες, πήρα μόνη μου την ευθύνη. Ίσως επειδή ήταν και το 2ο παιδί και δεν είχα μεγάλο φόβο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικα σε θεματα διατροφης ο παιδιατρος θα δωσει καποιες κατευθυνσεις

Αλλα ποτε δ καθισα να εξηγησω αναλυτικα στην παιδιατρο πως κ ποσο τρωνε

Η διατροφη κατα βαση ειναι αποφαση των γονιων

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την μέθοδο blw θα ήταν κατάλληλο να απευθυνθεί κάποιος που θέλει από νωρίς να την ξεκινήσει σε ειδικευμένο επ αυτής γιατρό ,που έχει στο ενεργητικό του αλλά βρέφη που την εφάρμοσαν. Έτσι κ αλλιώς μέχρι τον 9ο μήνα αρκετοί παιδίατροι προτείνουν το παιδί να μπει σε μια μικρή διαδικασία επεξεργασίας και μασηματος της τροφής (ψωμί κόρα, μπισκότο κτλ) τόσο για πρωτοβουλία όσο και για ομαλή μετάβαση στις αποκλειστικά στέρεες. Για την εφαρμογή παίζουν ρόλο αρκετοί παράγοντες όπως θηλασμός , προωρότητα, βάρος μωρού αλλά και πραγματικής ετοιμότητας του παιδιού, για αυτό και είναι χρήσιμο να το συζητήσουμε με τον ειδικό. Ο παράγοντας πνιγμός δεν είναι καθόλου μακρινό σενάριο ειδικά σε μωρά κάτω των 7 μηνών αν οι οδηγίες δεν είναι σαφείς αλλά και ο τρόπος αντιμετώπισης αν στραβό καταπιεί. Εμείς στον 7ο ξεκινήσαμε μικτο τρόπο ,δεν ήταν τόσο εύκολο γιατί πνιγόταν, πήρα την άποψη 2 παιδιάτρων επί του θέματος της μεθόδου και των κατευθύνσεων της οι οποίες ήταν μέρα με νύχτα μεταξύ τους. Ο πρώτος ότι να ναι ,δεν είχε εμπειρία, ο δεύτερος το είχε δουλέψει το θέμα και πράγματι λειτούργησε.

Link to comment
Share on other sites

Το άρχισα κι εγώ στη μικρή μου μια εβδομάδα πριν κλείσει τον 6ο κι αφού πληρούσε όλα τα σημάδια ετοιμότητας. Υπάρχει και ομάδα στο Facebook τα αρχεία της οποίας είναι πλήρως κατατοπιστικά. Ψάξε για σεμινάρια α’ βοηθειών κι αν δεν διατίθενται στην πόλη σου, δες πολλά βιντεάκια. Εγώ προσωπικά βρηκα πολύ ανακουφιστικό το ότι όταν της προσέφερα μπανάνα, η μικρή την πιπιλισε και δεν έκοψε κομμάτι. Έτσι ηρέμησα και συνέχισα τη μέθοδο. Διότι κατάλαβα ότι αντιμετωπίζει την τροφή όπως το στήθος. Κατά τα άλλα οδηγίες τύπου δώσε πρώτα αλεσμένα και μετά προχώρα σε κομμάτια, τις βρίσκω μάλλον επικίνδυνες. Κι αυτό γιατί από τις οδηγίες που βλέπω να δίνουν τα κορίτσια στο Facebook είναι ότι όσες δεν άρχισαν απευθείας με κομμάτια πρέπει να μπουν στο γκρουπ της μετάβασης από αλεσμένα σε κομμάτια για κατευθυντήριες.

τωρα για τις εισαγωγές τροφών, επικρατεί η τάση να τηρούνται οι 3ημερες ακόμα 4ημερες εισαγωγές στην Ελλάδα. Στο αντίστοιχο αμερικανικό γκρουπ από όσο βλέπω, αν δεν υπάρχει ιστορικό αλλεργιών δεν ασχολούνται και τόσο. Εγώ τις τήρησα τις εισαγωγές αλλά όταν έφτασα σε ένα σημείο, άρχισα να μαγειρεύω κοινά φαγητά αλλά ανάλατα. Αλλιώς τις φτιάχνω δικό της και το κρατάω για κανα δυο μέρες.

κατα τα άλλα όπως προείπαν και τα κορίτσια, προετοιμάσου για χαμό ο οποίος θα συμβαίνει δυο τρεις φορές τη μέρα και στα εστιατόρια θα πρέπει συνήθως να την εχεις αγκαλιά εσυ (δεν έχουν όλα τα μαγαζιά καρεκλάκια)οποτε θα λερώνεσαι κι εσυ. Να ξέρεις τα παιδιά του blw είναι πιο ενεργά κι απαιτητικά με το φαγητό και όταν σε δουν να τρως θέλουν κι αυτά να φάνε.

κατα τα αλλά, βλέπεις το παιδί να ασχολείται και να παίζει με το φαγητό του πράγμα που το κάνει χαρούμενο και να αποκτά μια υγιή κι όχι καταναγκαστική σχέση με το φαγητό.

καλη επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Όσες το εφαρμόζετε αυτό, το κάνετε ασχέτως οδηγιών παιδιάτρου; Θέλω να πω, αν ο γιατρός δεν τη γνωρίζει καλά τη μέθοδο ή δεν την υποστηρίζει, τι κάνετε; ΄δεν έχω ρωτήσει τη γιατρό μας ακόμα, απλώς αναρωτιέμαι. Η μέθοδος με ενδιαφέρει αν και δεν έχω τα νεύρα να την εφαρμόσω απόλυτα. Κάποιους πειραματισμούς όμως πιστεύω ότι μπορώ να αντέξω. 

 

Βλακωδώς με το πρώτο παιδί τα άλεθα όλα. Οταν αργότερα αναρρωτήθηκα γιατί να το κάνω αυτό και ρώτησα την παιδίατρο, η απάντηση ήταν του στυλ "γιατί, σου είπα εγώ ποτέ ότι πρέπει να τα έχεις κάνει πουρέ τα φαγητά;" και όντως, ήταν κάτι που εγώ είχα παρασυρθεί να κάνω, οι οδηγίες της είχαν πλάνο για εισαγωγή λαχανικών, φρούτων κλπ, αλλά το ότι πρέπει να τα λιώσω πρώτα, δεν το είχε γράψει πουθενά. Εδώ που τα λέμε, δεν είναι και καμιά τρομερή "μέθοδος", τουλάχιστον όπως την εφάρμοσα εγώ: δίνεις στο παιδί διάφορες υφές, από κρέμα ως κομμάτια, και ακολουθείς τις προτιμήσεις του.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, marakiz είπε:

 

 

Γιατί να κάνετε τέτοιες εξετάσεις, υπάρχει ιστορικό? 

7 ώρες πρίν, marakiz είπε:

 

marakiz πριν απο τρεις εβδομαδες περιπου εμφανισε ελαχιστο αιμα στα κακα.μολις που το πηρα χαμπαρι.γι αυτο κ θα κανουμε το τεστ αν και οπως ειπα δεν ξερω αν θα δειξει κατι.

Οσο για τη μεθοδο ειχα σκοπο να ξαναγραψω αλλα δεν εχω ακομη προλαβει να διαβασω ολα τα αρχεια της ομαδας που κ εγω γραφτηκα.

Το μειζων θεμα ομως ειναι ο πνιγμος.Ειναι παρα πολυ σοβαρο.δεν θελω ουτε να πειραματιστω με τις πρωτες βοηθειες ουτε κ ξερω αν θα εχω την ψυχραιμια να το κανω.κ ας παραθετουν εκει ενα αρθρο που λεει οτι σε μελετη που εγινε με περιπου διακοσια παιδια οτι ειχαν την ιδια πιθανοτητα πνιγμου με τα αλλα.συγγνωμη τα δοντια δεν παιζουν καποιο ρολο?Εμεις θα μπουμε στις στερεες εξι κ κατι ημερων.εχουμε μερικες εβδομαδες ακομη αλλα συνεχιζω να λεω οτι ακομη δεν ξερω αν ειναι ετοιμη να καταπιει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαγιοπουλας νομιζω τα τεστ αλλεργιας σε αυτην την ηλικια δ ειναι ξεκαθαρα

Γι αυτο οταν δινεις νεα τροφη δινεις μια μια κ μικρη ποσοτητα,κ κανεις σταδιακες εισαγωγες

Δ θα ξεκινησεις απο τα πιο αλλεργιογονα

Ουτε απο τα πιο σκληρα

Το θεμα των πρωτων βοηθειων κ της ψυχραιμιας ειναι κτ που καλο ειναι να αρχισεις να δουλευεις,γτ οσο μεγαλωνουν κ κινουνται γινονται ατυχηματα.ειναι καλο κ σε αλλες περιπτωσεις εκτος φαγητου,οπως στη θαλασσα πχ

Το θεμα των δοντιων οχι δ εχει καμια σχεση.μασανε με τα ουλα.γι αυτο ξεκινας με μαλακες τροφες,κτ που μπορεις να λιωσεις εσυ με τη γλωσσα σου πχ μπανανα,αβοκαντο

Ο δικος μου εβγαλε δοντια 11,5μηνων,τι σημαινει;οτι δ θα ετρωγε μεχρι τοτε;επειδη τρωει κομματια απο 7μηνων,11ετρωγε ηδη αρνι κ κατσικι ψητα σε μικρα κομματια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

marakiz πριν απο τρεις εβδομαδες περιπου εμφανισε ελαχιστο αιμα στα κακα.μολις που το πηρα χαμπαρι.γι αυτο κ θα κανουμε το τεστ αν και οπως ειπα δεν ξερω αν θα δειξει κατι.

Οσο για τη μεθοδο ειχα σκοπο να ξαναγραψω αλλα δεν εχω ακομη προλαβει να διαβασω ολα τα αρχεια της ομαδας που κ εγω γραφτηκα.

Το μειζων θεμα ομως ειναι ο πνιγμος.Ειναι παρα πολυ σοβαρο.δεν θελω ουτε να πειραματιστω με τις πρωτες βοηθειες ουτε κ ξερω αν θα εχω την ψυχραιμια να το κανω.κ ας παραθετουν εκει ενα αρθρο που λεει οτι σε μελετη που εγινε με περιπου διακοσια παιδια οτι ειχαν την ιδια πιθανοτητα πνιγμου με τα αλλα.συγγνωμη τα δοντια δεν παιζουν καποιο ρολο?Εμεις θα μπουμε στις στερεες εξι κ κατι ημερων.εχουμε μερικες εβδομαδες ακομη αλλα συνεχιζω να λεω οτι ακομη δεν ξερω αν ειναι ετοιμη να καταπιει.

 

Oχι, αν περιμενεις το παιδί να έχει αρκετά δόντια για να μασήσει για να φάει κομμάτια, θα περιμένεις πολύ μετά το χρόνο και πιθανότατα πια θα έχεις πλήρη άρνηση να μασήσει. Τα δόντια δεν τα χρειάζεται το παιδί για να μασήσει, εκτός αν μιλάμε για καρότα και μπριζόλα, που σίγουρα δεν είναι στις τροφές που θα δώσεις σε ένα μωρό. Το να μασήσει καλομαγειρεμένο κοτόπουλο, μακαρονάκι, μπιφτέκια, ρύζι, μαλακά φρούτα κλπ κλπ, θα το κάνει με τα ούλα. Πρακτικά μιλώντας, έτσι κι αλλιώς και με αλεσμένα να ξεκινήσεις, θα δώσεις κανονικά κομμάτια πολύ πριν έχει το παιδί αρκετά δόντια, εκτός αν το συγκεκριμένο παιδί βγάλει δόντια πολύ νωρίς. Να θυμάσι ότι τα μπροστινά δόντια βγαίνουν πρώτα και δε χρησιμεύουν πουθενά στη μάσηση, παρά μόνο στο κόψιμο.

Ετσι κι αλλιώς, πρώτα θα δεις ότι το παιδί καταπίνει καλά. Ξεκίνα π.χ. με ένα φρουτο αλεσμένο σε σύσταση λεπτόρευστου πουρέ. Οταν ησυχάσεις σε λίγες μέρες ότι δεν υπάρχει θέμα, προχωράς στον πιο χοντροκομμένο πουρέ με μικρούλικα κομματάκια (σαν τρίμμα) και μετά στις μικρούλικες μπουκίτσες. Ας πούμε αντί να δώσεις τη μπανάνα σαν κρέμα, τη λιώνεις με ένα πηρούνι, ή με το χέρι, δεν ξεκινάς δίνοντας στο μωρό μισή μπανάνα να την κρατήσει. Με τον ίδιο τρόπο μπορείς να δώσεις λιωμένη με το πηρούνι πατάτα ή καρότο, μετά ρύζι και μακαρονάκι τύπου πεπονάκι κλπ.  Δεν υπάρχει λόγος να προσπαθήσεις κομμάτια κατευθείαν, ακολουθείς ένα ρυθμό που να βλέπεις ότι βολεύει το παιδί. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Οσο για τη μεθοδο ειχα σκοπο να ξαναγραψω αλλα δεν εχω ακομη προλαβει να διαβασω ολα τα αρχεια της ομαδας που κ εγω γραφτηκα.

Το μειζων θεμα ομως ειναι ο πνιγμος.Ειναι παρα πολυ σοβαρο.δεν θελω ουτε να πειραματιστω με τις πρωτες βοηθειες ουτε κ ξερω αν θα εχω την ψυχραιμια να το κανω.κ ας παραθετουν εκει ενα αρθρο που λεει οτι σε μελετη που εγινε με περιπου διακοσια παιδια οτι ειχαν την ιδια πιθανοτητα πνιγμου με τα αλλα.συγγνωμη τα δοντια δεν παιζουν καποιο ρολο?Εμεις θα μπουμε στις στερεες εξι κ κατι ημερων.εχουμε μερικες εβδομαδες ακομη αλλα συνεχιζω να λεω οτι ακομη δεν ξερω αν ειναι ετοιμη να καταπιει.

Οταν ενα μωρο ξεκιναει με κρεμες συνηθιζει να καταπινει την τροφη αμασητη. Οποτε οταν μετα απο καποιους μηνες του προσφερθει σκληροτερο κομματι υπαρχουν σοβαρες πιθανοτητες να το διαχειριστει οπως την κρεμα και να καταπιει χωρις να μασησει με κινδυνο να πνιγει, γιατι ετσι εχει μαθει να τρωει. Γι'αυτο και ενα θετικο αυτης της μεθοδου ειναι οτι τα παιδια σταδιακα μαθαινουν να διαχειριζονται την τροφη και μειωνονται οι πιθανοτητες πνιγμονης. Επισης, καλο ειναι να γνωριζουμε οτι τα βρεφη διαθετουν καλυτερους μηχανισμους εναντια στη πνιγμονη απ'οτι ενα τετραχρονο ή εναν ενηλικα. Θα συμφωνησω με τη @vicky86 στο να αρχισεις να δουλευεις το αγχος σου και να το ξεπερασεις μαθαινοντας την σωστη αντιμετωπιση διαφορων καταστασεων. Ειναι καλο να γνωριζουμε πρωτες βοηθειες ολοι μας, ακομη κι αν δεν εχουμε παιδια, γιατι σε μια ατυχη στιγμη μπορει να σωθει μια ζωη, ειτε ειναι καποιος κοντινος μας ειτε καποιος αγνωστος. Πρωτες βοηθειες μπορει να χρειαστει ενα ατομο ειτε ειναι 7 μηνων, ειτε 4 χρονων ειτε 24, χωρις να εχει σχεση απαραιτητα η τροφη. Μπορει να γινει οτιδηποτε.

Χωρις να θελω να σε φοβισω, ο μικρος μου φαινοταν να πνιγεται (περισσοτερο σαν gagging) 3 φορες: την πρωτη εκοψε μεγαλο κομματι μπανανας αλλα με χτυπημα στην πλατη το απεβαλε αμεσως (μπορει να μην εκανα και τιποτα με το χτυπημα, απλα να το απεβαλε μονος του), την δευτερη με μηλο και την 3η με αχλαδι και τις δυο φορες εκανε εμετο αποβαλλοντας τα κομματακια. Επισης, σε συγγενικο μου προσωπο (1 ετους) ετυχε να βαλει ενα καπακι πλαστικου μπουκαλιου στο στομα και με πρωτες βοηθειες το απεβαλε. Δεν ειχε να κανει με φαγητο και τοτε μπορω να πω οτι τρομαξα αλλα οταν γνωριζεις καποια βασικα νιωθεις οτι εκεινη τη στιγμη πρεπει να ενεργησεις γρηγορα και βγαινει αυθορμητα η αντιδραση. Κινδυνοι παντα υπαρχουν (αν αφαιρεθουμε και λιγο οι ενηλικες), γι'αυτο και  πιστευω πως εχουμε χρεος ολοι μας να γνωριζουμε πως να αντιμετωπιζουμε καποιες καταστασεις ωστε να μην πανικοβληθουμε και να ενεργησουμε σωστα. 

 

Οσον αφορα τις αλλεργιες, προσωπικα δεν εκανα 3ημερες εισαγωγες. Απο τον 7ο αρχισα να τα δινω ολα κανονικα μαγειρεμενα, απλα χωρις αλατι μετα απο προτροπη του παιδιατρου. Ο ιδιος μου ειχε πει οτι αυτες ειναι οι προσφατες κατευθυντηριες γραμμες οταν δεν υπαρχει ιστορικο αλλεργιων στην οικογενεια.

9 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Όσες το εφαρμόζετε αυτό, το κάνετε ασχέτως οδηγιών παιδιάτρου; Θέλω να πω, αν ο γιατρός δεν τη γνωρίζει καλά τη μέθοδο ή δεν την υποστηρίζει, τι κάνετε; ΄δεν έχω ρωτήσει τη γιατρό μας ακόμα, απλώς αναρωτιέμαι. Η μέθοδος με ενδιαφέρει αν και δεν έχω τα νεύρα να την εφαρμόσω απόλυτα. Κάποιους πειραματισμούς όμως πιστεύω ότι μπορώ να αντέξω. 

Ο παιδιατρος μου ειχε προτεινει την ιστοσελιδα που εγραψα, μου ειπε καποιες γενικες οδηγιες αλλα τις περισσοτερες πληροφοριες τις πηρα απο το διαδικτυο και τις εφαρμοσα εφ'οσον ενιωθα οτι με εκφραζουν. Δεν ενιωσα την αναγκη να του ρωτησω λεπτομερειες, καθως υπαρχουν πολλες κατευθυντηριες γραμμες στο διαδικτυο. Πιστευω οτι για να ακολουθησει ο γονεας μια τετοια μεθοδο πρεπει κατ'αρχην να χαλαρωσει, να αποβαλλει οποιοδηποτε αγχος, δευτερον να μαθει τις πρωτες βοηθειες (αν δεν ειναι σιγουρος λεει τον παιδιατρο να του τις δειξει) και απλα να αφησει το παιδι να χαραξει τον δρομο προσφεροντας ευκαιριες πειραματισμου με τις νεες γευσεις χωρις να τον νοιαζει η ποσοτητα. Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να εισαι ειδικος για να εφαρμοσεις blw. Αρκει μονο να ακολουθεις τις βασικες αρχες της μεθοδου (αν θελεις προσαρμοζεις και καποια σημεια στα μετρα σου-δεν χρειαζεται να εισαι και ευλαβικος) και αν εχεις ενδοιασμους για κατι υπαρχουν πολλες μαμαδες που το εφαρμοσαν και εχουν γραψει τις εμπειριες τους στο διαδικτυο (κι εμεις μαζι :wink: )

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Οταν ενα μωρο ξεκιναει με κρεμες συνηθιζει να καταπινει την τροφη αμασητη. Οποτε οταν μετα απο καποιους μηνες του προσφερθει σκληροτερο κομματι υπαρχουν σοβαρες πιθανοτητες να το διαχειριστει οπως την κρεμα και να καταπιει χωρις να μασησει με κινδυνο να πνιγει, γιατι ετσι εχει μαθει να τρωει. Γι'αυτο και ενα θετικο αυτης της μεθοδου ειναι οτι τα παιδια σταδιακα μαθαινουν να διαχειριζονται την τροφη και μειωνονται οι πιθανοτητες πνιγμονης. Επισης, καλο ειναι να γνωριζουμε οτι τα βρεφη διαθετουν καλυτερους μηχανισμους εναντια στη πνιγμονη απ'οτι ενα τετραχρονο ή εναν ενηλικα. Θα συμφωνησω με τη @vicky86 στο να αρχισεις να δουλευεις το αγχος σου και να το ξεπερασεις μαθαινοντας την σωστη αντιμετωπιση διαφορων καταστασεων. Ειναι καλο να γνωριζουμε πρωτες βοηθειες ολοι μας, ακομη κι αν δεν εχουμε παιδια, γιατι σε μια ατυχη στιγμη μπορει να σωθει μια ζωη, ειτε ειναι καποιος κοντινος μας ειτε καποιος αγνωστος. Πρωτες βοηθειες μπορει να χρειαστει ενα ατομο ειτε ειναι 7 μηνων, ειτε 4 χρονων ειτε 24, χωρις να εχει σχεση απαραιτητα η τροφη. Μπορει να γινει οτιδηποτε.

Χωρις να θελω να σε φοβισω, ο μικρος μου φαινοταν να πνιγεται (περισσοτερο σαν gagging) 3 φορες: την πρωτη εκοψε μεγαλο κομματι μπανανας αλλα με χτυπημα στην πλατη το απεβαλε αμεσως (μπορει να μην εκανα και τιποτα με το χτυπημα, απλα να το απεβαλε μονος του), την δευτερη με μηλο και την 3η με αχλαδι και τις δυο φορες εκανε εμετο αποβαλλοντας τα κομματακια. Επισης, σε συγγενικο μου προσωπο (1 ετους) ετυχε να βαλει ενα καπακι πλαστικου μπουκαλιου στο στομα και με πρωτες βοηθειες το απεβαλε. Δεν ειχε να κανει με φαγητο και τοτε μπορω να πω οτι τρομαξα αλλα οταν γνωριζεις καποια βασικα νιωθεις οτι εκεινη τη στιγμη πρεπει να ενεργησεις γρηγορα και βγαινει αυθορμητα η αντιδραση. Κινδυνοι παντα υπαρχουν (αν αφαιρεθουμε και λιγο οι ενηλικες), γι'αυτο και  πιστευω πως εχουμε χρεος ολοι μας να γνωριζουμε πως να αντιμετωπιζουμε καποιες καταστασεις ωστε να μην πανικοβληθουμε και να ενεργησουμε σωστα. 

 

Οσον αφορα τις αλλεργιες, προσωπικα δεν εκανα 3ημερες εισαγωγες. Απο τον 7ο αρχισα να τα δινω ολα κανονικα μαγειρεμενα, απλα χωρις αλατι μετα απο προτροπη του παιδιατρου. Ο ιδιος μου ειχε πει οτι αυτες ειναι οι προσφατες κατευθυντηριες γραμμες οταν δεν υπαρχει ιστορικο αλλεργιων στην οικογενεια.

Ο παιδιατρος μου ειχε προτεινει την ιστοσελιδα που εγραψα, μου ειπε καποιες γενικες οδηγιες αλλα τις περισσοτερες πληροφοριες τις πηρα απο το διαδικτυο και τις εφαρμοσα εφ'οσον ενιωθα οτι με εκφραζουν. Δεν ενιωσα την αναγκη να του ρωτησω λεπτομερειες, καθως υπαρχουν πολλες κατευθυντηριες γραμμες στο διαδικτυο. Πιστευω οτι για να ακολουθησει ο γονεας μια τετοια μεθοδο πρεπει κατ'αρχην να χαλαρωσει, να αποβαλλει οποιοδηποτε αγχος, δευτερον να μαθει τις πρωτες βοηθειες (αν δεν ειναι σιγουρος λεει τον παιδιατρο να του τις δειξει) και απλα να αφησει το παιδι να χαραξει τον δρομο προσφεροντας ευκαιριες πειραματισμου με τις νεες γευσεις χωρις να τον νοιαζει η ποσοτητα. Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να εισαι ειδικος για να εφαρμοσεις blw. Αρκει μονο να ακολουθεις τις βασικες αρχες της μεθοδου (αν θελεις προσαρμοζεις και καποια σημεια στα μετρα σου-δεν χρειαζεται να εισαι και ευλαβικος) και αν εχεις ενδοιασμους για κατι υπαρχουν πολλες μαμαδες που το εφαρμοσαν και εχουν γραψει τις εμπειριες τους στο διαδικτυο (κι εμεις μαζι :wink: )

Συμφωνω οτι πρεπει να ξερουμε πρωτες βοηθειες γενικως αλλα αλλο να προσπαθησεις να τις εφαρμοσεις αν προκυψει αναγκη.Χωρις βεβαια να το εχω δοκιμασει,θεωρω οτι ειναι σαν να περιμενω να συμβει κατα καποιον τροπο.Και καλα να ειμαι εγω.οταν χρειαζεται να λειπω κ να το ταισει η γιαγια τι γινεται ?δεν ειναι τοσο απλο οσο ακουγεται νομιζω.

και αντε και τα καταφερνω.ειναι δυνατον να μαζευεις συνεχεια τον χαμο απο κατω?θα το κανεις ενα διαστημα αλλα ποσο θα αντεξεις? σκεφτηκα κ το μπαλκονι βεβαια μιας κ ερχεται καλοκαιρι αλλα θα μας την πεσουν τα μυρμιγκια απο καποιο κομματακι που θα ξεφυγει της προσοχης μου.Εκτος κ αν δεν λερωνουν ολα τα παιδακια το ιδιο.στις φωτο παντως ειναι ντυμενα αστροναυτες για να μην λερωθουν.

αληθεια αυτους τους μεγαλους δισκους φαγητου που τους βρισκουν?δεν γινεται να τρωνε σε πιατακι?ειδα σημερα ενα που ετρωγε φασολακια σε αυτον το μεγαλο δισκο.

μηπως τελικα η μεση λυση ειναι πιο ασφαλης?μπηκα στη ομαδα blw ,με εβαλαν σε μια αλλη που εξασκεις το παιδι ,αν καταλαβα καλα,να πηγαινει τουαλετα απο εξι μηνων κ αντε να δουμε ποτε θα τα διαβασω ολα αυτα.

εκει που ειχα γινει εξπερ στη γυναικολογια και νομιζα οτι ολα τα αλλα θα ειναι πανευκολα τωρα βλεπω οτι κοιμομουν στο χαμομηλο.νομιζω οτι ειμαι συνεχεια ανεπαρκης.ευτυχως που υπαρχει κ ο θηλασμος κ μπορω να σερφαρω εκεινη την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

 

και αντε και τα καταφερνω.ειναι δυνατον να μαζευεις συνεχεια τον χαμο απο κατω?θα το κανεις ενα διαστημα αλλα ποσο θα αντεξεις? σκεφτηκα κ το μπαλκονι βεβαια μιας κ ερχεται καλοκαιρι αλλα θα μας την πεσουν τα μυρμιγκια απο καποιο κομματακι που θα ξεφυγει της προσοχης μου.Εκτος κ αν δεν λερωνουν ολα τα παιδακια το ιδιο.στις φωτο παντως ειναι ντυμενα αστροναυτες για να μην λερωθουν.

 

Έχω ανάλογο προβληματισμό και γι' αυτό έγραψα ότι δεν ξέρω αν έχω τα νεύρα. Υποθέτω όμως ότι με αυτή την μέθοδο το παιδί ανεξαρτητοποιείται πιο γρήγορα οπότε αυτό που χάνεις στην αρχή σε χρόνο καθαριότητας το κερδίζεις αργότερα λόγω αυτοεξυπηρέτησης. Οι πιο έμπειρες θα μας πουν. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

μπηκα στη ομαδα blw ,με εβαλαν σε μια αλλη που εξασκεις το παιδι ,αν καταλαβα καλα,να πηγαινει τουαλετα απο εξι μηνων κ αντε να δουμε ποτε θα τα διαβασω ολα αυτα.

εκει που ειχα γινει εξπερ στη γυναικολογια και νομιζα οτι ολα τα αλλα θα ειναι πανευκολα τωρα βλεπω οτι κοιμομουν στο χαμομηλο.νομιζω οτι ειμαι συνεχεια ανεπαρκης

 

Μήπως να χαλαρώσεις λίγο με τις ομάδες και το σερφάρισμα?? Υπάρχουν πολλές ομάδες, δεν είναι απαραίτητο να τις ακολουθούμε όλες για να είμαστε επαρκείς. Είναι δυνατόν?

μαγιόπουλος κορίτσι μου, βάλε λίγο τις προτεραιότητες σου ως μαμά κι άσε τι κάνουν όλες οι μαμάδες στο fb. Ούτε blw πρέπει να κάνεις αν δεν σε εκφράζει, ούτε να μην φοράει το παιδί σου πάνα από 6 μηνών (!!!!).

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

το εφάρμοσα σε όλες τις εισαγωγές για να εξοικειωθεί με γεύσεις και υφές , και σα "χόμπι" να το πω, αλλά ως εκεί. 

Θέλω να είμαι σίγουρη το παιδί τρώει όσο και ό, τι πρέπει. 

by the way κι εμένα μου το είχε προτείνει ο παιδίατρος, αλλά ακολουθώ το δικό μου δρόμο σε σχέση με το παιδί μου,  ο οποίος βασίζεται σε ποικίλες πηγές και φυσικά στην προσωπική μας αλληλεπίδραση. 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα έκανα ποτέ πειράματα με το μωρό για να ακολουθήσω μια αμφιβόλου χρησιμότητας πρακτική, που είναι λίγο θέμα μόδας εδώ που τα λέμε.

 

Είμαι κατά των θεωριών / πρακτικών που θέλουν να κάνουν τα μωρά να ωριμάσουν και να ανεξαρτητοποιηθούν γρηγορότερα. Είμαι της άποψης ότι σε αυτά τα θέματα πρέπει να ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού, σε συνδυασμό με τις δοκιμασμένες εδώ και γενιές πρακτικές, το ένστικτό σου, τις οικογενειακές συνθήκες και συνήθειες και φυσικά τους ρυθμούς του κάθε παιδιού.

 

Τα μωρά αργά ή γρήγορα μαθαίνουν να τρώνε κομμάτια και να τρώνε μόνα τους, δεν χρειάζεται να το κάνουν από 6 μηνών. Επιπλέον τα λιωμένα φαγητά έχουν το πλεονέκτημα να είναι ελαφρύτερα για το πεπτικό σύστημα, χωνεύονται ευκολότερα και γρηγορότερα και φυσικά με τα λιωμένα τρώνε μεγαλύτερες ποσότητες. Σε αυτή την ηλικία είναι σημαντικό να τρώνε καλά (όχι υπερβολικά αλλά τουλάχιστον να τρώνε μια επαρκή ποσότητα από όλες τις κατηγορίες).

Δοκιμάστε να δώσετε φρούτα κομματάκια σε ένα μωρό, θα φάει μισό ή ένα μικρό φρούτο? Σε φρουτόκρεμα μπορεί να φάει σε ένα γεύμα 3 φρούτα ολόκληρα! Και χωρίς κίνδυνο πνιγμού!.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Έχω ανάλογο προβληματισμό και γι' αυτό έγραψα ότι δεν ξέρω αν έχω τα νεύρα. Υποθέτω όμως ότι με αυτή την μέθοδο το παιδί ανεξαρτητοποιείται πιο γρήγορα οπότε αυτό που χάνεις στην αρχή σε χρόνο καθαριότητας το κερδίζεις αργότερα λόγω αυτοεξυπηρέτησης. Οι πιο έμπειρες θα μας πουν. 

εγω θα σας προτεινα παντως να μη τα σκεφτεστε ολα αυτα απο τωρα γιατι πραγματικα χανετε ολη την ουσια..... ειτε αρχισετε απο 6 με  7 μηνων να δινετε κομματακια στα παιδια σας (που και εγω συμφωνω πολυ ,με αυτη τη μεθοδο και μαλλον πως αυτο θα εφαρμοσω στο δευτερο παιδι μου .....) ειτε μετα τον χρονο... εχετε να μαζεψετε φαγητο απο το πατωμα τα καλοριφερ τους τοιχους αρκετο να μη πω οτι μπορει να δειτε και κανενα μακαρονι κολημενο στο τοιχο του σαλονιου και να μη ξερετε πως εφτασε μεχρι εκει...!!!!!:-D 

ο γιος μου ειναι δυομιση χρονων και δεν υπαρχει μερα που θα του δωσω το γαλα του και να μη το ριξει καταλαθως στο πατωμα και παντα του το δινω οταν ειναι στο καρεκλακι του..... ποσες φορες εχει βρεθει το πιατακι του με ολο το φαγητο παλι κατω πραγματικα δεν το εχω καταλαβει.....και το αλλο το ωραιο που κανει επειδη ειναι η  ηλικια κιολας που μημειτε με το που φαει λεει μαμα εφαγα και περνει την πετσετουλα του και καθαριζει (οπως με εχει δει εμενα να καθαριζω το τραπεζακι του οταν φαει ) το τραπεζακι του και ξερετε που παει οτι υπαρχει πανω στο τραπεζακι του...............

ζειστε τις στιγμες με τα μωρακια σας ειναι οι ηλικιες τετοιες που δε ξαναγυριζουν πισω και αν αναλωνεστε με ολα αυτα θα χασετε πολιτιμες στιγμες μαζι τους......!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Mary1976 είπε:

Προσωπικά δεν θα έκανα ποτέ πειράματα με το μωρό για να ακολουθήσω μια αμφιβόλου χρησιμότητας πρακτική, που είναι λίγο θέμα μόδας εδώ που τα λέμε.

 

Είμαι κατά των θεωριών / πρακτικών που θέλουν να κάνουν τα μωρά να ωριμάσουν και να ανεξαρτητοποιηθούν γρηγορότερα. Είμαι της άποψης ότι σε αυτά τα θέματα πρέπει να ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού, σε συνδυασμό με τις δοκιμασμένες εδώ και γενιές πρακτικές, το ένστικτό σου, τις οικογενειακές συνθήκες και συνήθειες και φυσικά τους ρυθμούς του κάθε παιδιού.

 

Τα μωρά αργά ή γρήγορα μαθαίνουν να τρώνε κομμάτια και να τρώνε μόνα τους, δεν χρειάζεται να το κάνουν από 6 μηνών. Επιπλέον τα λιωμένα φαγητά έχουν το πλεονέκτημα να είναι ελαφρύτερα για το πεπτικό σύστημα, χωνεύονται ευκολότερα και γρηγορότερα και φυσικά με τα λιωμένα τρώνε μεγαλύτερες ποσότητες. Σε αυτή την ηλικία είναι σημαντικό να τρώνε καλά (όχι υπερβολικά αλλά τουλάχιστον να τρώνε μια επαρκή ποσότητα από όλες τις κατηγορίες).

Δοκιμάστε να δώσετε φρούτα κομματάκια σε ένα μωρό, θα φάει μισό ή ένα μικρό φρούτο? Σε φρουτόκρεμα μπορεί να φάει σε ένα γεύμα 3 φρούτα ολόκληρα! Και χωρίς κίνδυνο πνιγμού!.

 

 

Δεν νομίζω να είναι θέμα μόδας. Πριν δοκιμάσεις κάτι, έχεις κάνει μια έρευνα, έχεις ενημερωθεί για τα υπερ και τα κατά και φυσικα έχεις αποφασίσει ότι σου ταιριάζει και μπορείς να αντεπεξέλθεις.

Προσωπικά το έκανα γιατί θεωρώ ότι δεν είναι κάτι ακατόρθωτο για ένα βρέφος και γιατί είμαι κατά των αλεσμένων μέχρι μεγάλη ηλικία, για πολλούς λόγους (δεν μαθαίνουν στο παιδί την ποικιλία, δεν το εξοικειώνουν με την εικόνα των τροφίμων, το κάνουν πιο λαίμαργο).

Η ποσότητα δεν με προβλημάτισε γιατί το αποτέλεσμα ήταν πάντα ένα παιδί χορτάτο.

Όσο για τις πατροπαράδοτες πρακτικές, αυτές είναι για να εξελίσσονται ή και να καταργούνται όταν χρειάζεται. Δεν είναι όλες σωστές. Η επιστήμη και η πρακτική εφαρμογή οδηγεί σε βελτιώσεις και σε ανατροπές πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...