Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Baby Led Weaning - μια αλλη σκοπια


travellingmum

Recommended Posts

Ανοιγω αυτο το θεμα εδω, αν και εχει αναφερθει ξανα καπου στην ενοτητα του θηλασμου, αλλα ειναι κατι που αφορα ολους τους γονεις, θηλαζοντων και μη βρεφων.

 

Προκειται για την εισαγωγη των στερεων τροφων στη ζωη του βρεφους χωρις να λιωνουμε γευματα να τα κανουμε κρεμα, να μετραμε με τις κουταλιες ποσο τρωει το μωρο και χωρις αυστηρο προγραμμα ταισματος.

 

Ουσιατικα αφηνουμε το μωρο να πειραματιστει, να μαθει να τρωει, να αναπτυξει τους δικους του ρυθμους και τον πληρη ελεγχο της ορεξης του. Μαθαινει να τρωει υγιεινα, να γνωριζει τα διαφορα φαγητα και να επιλεγει. Αποφευγουμε την παχυσαρκια, την αποστροφη στο φαγητο, τις μαχες την ωρα του φαγητου, την ταλαιπωρια και το κλεισιμο στο σπιτι προκειμενου να φαει το μωρο.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Baby-led_weaning

http://www.cmaj.ca/content/175/10/1199.full

http://www.baby-led.com/

 

Συγγνωμη, δεν ξερω πως να μεταφραζω τα links, αν ξερει καποιος ας με βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με ενδιαφέρει πολυ το θέμα!

Δίνω στην μικρή κομμάτια απο 6 μηνών. Πχ μπανάνα, αχλαδι και βραστά λαχανικα. Δεν τα εχω αντικαταστησει με τα αλεσμενα ομως. Θα ελεγα συμπληρωματικα. Αλλά πως μπορεί να φάει το κρέας; Η φαγητά τραπεζιού όπως όσπρια; Το θεωρώ πάρα πολυ δύσκολο γι αυτο και δεν έχω σταματήσει να αλεθω.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει πολυ το θέμα!

Δίνω στην μικρή κομμάτια απο 6 μηνών. Πχ μπανάνα, αχλαδι και βραστά λαχανικα. Δεν τα εχω αντικαταστησει με τα αλεσμενα ομως. Θα ελεγα συμπληρωματικα.

 

μια από τα ίδια κι εμείς.

Περνάμε ατελειώτες ώρες χαράς και παιχνιδιού με το φαγητό,

δοκιμάζουμε διάφορα φαγητά με το χέρι

αλλά και με πιατάκια, ποτηράκια, κουταλάκια κλπ

και κάνουμε το σπίτι ΧΑΟΣ αλλά μας αρέσει

(καμιά φορά πέφτω για ύπνο κι ανακαλύπτω φαγητό

στα μαλλιά μου ή στην πλάτη μου:roll:).

 

Παρόλα αυτά, το τάισμα απο τη μαμά με κουταλάκι

και τροφή χοντροαλεσμένη ΔΕΝ το έχω καταργήσει,

θα σκαλίσω όμως τα links της TRAVELLINGMUM

τα οποία φαίνονται ΠΟΛΥ ενδιαφέροντα και απλά/περιεκτικά!

 

Μερσί ;)

 

υ.γ. σε παρόμοιο πνεύμα είναι και το βιβλίο του Παπαβέντση,

δεν αποκλείει το τάισμα αλλά σε βοηθά να τρέφεις το μωρό

όσο και όποτε θέλει, χωρίς πίεση και άγχος.

http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=8965346

7Y7np3.png
Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο είναι καταπληκτικό. Όταν το διάβασα ξεπερασα το άγχος της ποσότητας.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο είναι καταπληκτικό. Όταν το διάβασα ξεπερασα το άγχος της ποσότητας.

ναι, κι εμένα με έκανε να εστιάσω στα σημαντικά

(γεύσεις, υγεία, εμπειρίες, οικογενειακό τραπέζι κλπ)

και όχι στην πίεση για να φάει το μωρό που πολλές μαμάδες τις καταδυναστεύει.

 

Αυτό που βρίσκω πιο δύσκολο σε τέτοιες μεθόδους

(Παπαβέντση και BLW) είναι να αλλάξω συνήθειες ως γονέας,

και ειδικότερα να φροντίζω να τρώμε στο τραπέζι και λογικές ώρες...

με τον άντρα μου τρώμε ΠΑΝΤΑ μαζί,

αλλά 9 στις 10 φορές καθόμαστε στον καναπέ

και συχνά τρώμε κουφές ώρες,

ενώ τη μικρή την ταΐζω μόνη της τις ώρες που πρέπει

και θεωρώ αυτό δεν είναι καλό για το μωρό,

θέλω να νιώσει ότι είναι μια διαδικασία που είμαστε όλοι μαζί,

μιλάμε και γενικά διασκεδάζουμε.

Μέχρι στιγμής τα Σαββατοκύριακα το καταφέρνουμε αυτό,

τις καθημερινές σπάνια :oops:

7Y7np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ που μένουμε εμείς είναι πολύ της μόδας η συγκεκριμένη προσέγγιση. Προσωπικά ούτε έχω πειστεί ότι είναι ασφαλές να δίνεις σε μωρό κομματάκια φαγητού, ούτε έχω χρόνο και διάθεση να καθαρίζω τοίχους, πάτωμα, καρεκλάκι και 10 πιατάκια, κουταλάκια, κατσαρολάκια τρεις φορές τη μέρα κάθε μέρα. Πάντως για όποια ενδιαφέρεται, δείτε και αυτό το ιστολόγιο: http://www.babyledweaning.com/the-blog/

Link to comment
Share on other sites

Little Monkey,

μη φανταστείς ότι εμείς σε κάθε γεύμα παίζουμε με το φαγητό

και δοκιμάζουμε τρόπους, υφές και γεύσεις!

Αυτό γίνεται όταν έχουμε χρόνο και διάθεση

τόσο η μαμά όσο και η κόρη,

αν βιαζόμαστε, πεινάμε, είμαστε νυσταγμένες ή κακοδιάθετες,

πονάνε τα δόντια μας κλπ

ακολουθούμε την παραδοσιακή μέθοδο διατροφής

και με συνοπτικές διαδικασίες!!!

:lol:

 

όσο για την ασφάλεια, η μικρή μου συχνά βαριέται να "μασήσει" και να καταπιεί,

αλλά στην παραμικρή υποψία ότι πάει να πνιγεί,

λειτουργεί το ένστικτο και τα αντανακλαστικά ΤΗΣ άμεσα,

μασάει και διαχειρίζεται τροφή-στόμα-γλώσσα καλύτερα κι απο εμάς.

Δηλαδή νομίζω ότι τα μωρά μας είναι πολύ πιο ικανά και αυτόνομα από ότι νομίζουμε,

αρκεί να τους δώσουμε μια ευκαιρία να μας το δείξουν.

Εννοείται ότι είμαι πάντα δίπλα της και παρατηρώ κάθε της κίνηση

αλλά εξωτερικά το παίζω αδιάφορη και χαλαρή, και νομίζω πιάνει!:oops:

 

 

edit: νομίζω τα μωρά μας έχουν γεννηθεί την ίδια μέρα! :-)

7Y7np3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ο μπέμπης είναι 8 μηνών κ προσπαθώ από την αρχή εκτός από αλεσμένα να του δίνω κ φαγητό στο χεράκι να τρώει. Κυρίως με τα φρούτα έχει πειραματιστεί ως τώρα κ σκέφτομαι ότι θέλω να τον βοηθήσω κ με τα φαγητά. Αλλά με ποιόν τρόπο; Π.χ σήμερα έφαγε φασολάκια με πατάτες κ καρότα όλα μαζί αλεσμένα. Γίνεται να του δώσω αυτό το φαγητό κανονικά όπως είναι κ να πειραματιστεί μόνος του; Πώς; Μήπως είναι προτιμότερο να κόψω εγώ τις πατάτες κ τα καρότα σε μικρά κομμάτια; Γιατί τα φασολάκια οκ είναι μακρουλά κ μπορεί να τα πιάσει αλλά τα καρότα π.χ ή οι πατάτες θα γλιστράνε από το χεράκι του φαντάζομαι. Όποια μαμά το δοκίμασε πώς το έκανε; (Δεν με βολεύει πολλές φορές να φτιάχνω χώρια ολόκληρα τα λαχανικά -ώστε να τα πιάνει- κ φτιάχνω ένα φαγητό για όλους με κομμάτια τα λαχανικά όπως τα τρώμε κ εμείς)

 

Επίσης όταν κάτσει κομμάτι στο λαιμό τι κάνεις; ποιος είναι ο σωστός τρόπος να το αντιμετωπίσεις;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και μπορεις να του δωσεις το φαγητο οπως ειναι, αυτο ειναι και μια απο τις μεγαλες ευκολιες αυτου του συστηματος, οτι δε χρειαζεται να κανεις τιποτα ξεχωριστο για το μωρο σου, τρωει οτι τρωει ολη η οικογενεια (πριν προσθεσεις το αλατι φυσικα). Και οπως ειναι φυσικο δε θα φαει την ποσοτητα που θα ετρωγε αν του βαλεις στο στομα το αλεσμενο, αλλα το μωρο σου ειναι τοσο μικρο που η βασικη του τροφη ειναι το γαλα, αυτο χρησιμοποιει για να τραφει και να χορτασει, με τις στερεες "εκπαιδευεται" και μαθαινει γευσεις, υφη και τη λειτουργια του μασηματος.

Αν διαβασεις τα λινκ που εδωσα πιο πανω ειναι πολυ ενημερωτικα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι όντως πολύ βολικό γιατί δεν χρειάζεται να μαγειρεύεις διαφορετικά φαγητά κ να μπαίνεις σε διαδικασίες αλέσματος. Φτιάχνω το φαγητό μας κανονικά (χωρίς αλάτι) κ μάλιστα μας έχει βοηθήσει στο να τρώμε κ εμείς πιο υγιεινά γιατί έχω καταργήσει κ το "πουμαρό" κ βάζω πάντα φρέσκια ντοματούλα. Κυρίως έχει μεγάλη αξία το "παιδαγωγικό" κομμάτι του όλου θέματος γιατί το παιδί αυτενεργεί με το φαγητό του κ αυτό μου αρέσει πάρα πολύ. Απλά αναρωτιέμαι κ με φοβίζει λίγο τι θα κάνω αν πνιγεί πολύ. Βέβαια φαντάζομαι ότι αυτό το φοβάται κάθε γονιός ακόμα κ με μεγαλύτερα παιδιά.

 

Το μήνυμα στην υπογραφή σου μου αρέσει πολύ.:D

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω, εχω μεγαλη αγαπη στον B Russel :P

 

ο κινδυνος, οπως λες κι εσυ, δεν ειναι μεγαλυτερος απ'ο,τι σε μεγαλυτερο παιδακι ή σε ενηλικα. Τα μωρα ειναι εξοπλισμενα με αντανακλαστικο που φερνει στο μπροστα μερος του στοματος τις τροφες που δε μπορουν να καταπιουν για επεξεργασια. Και φυσικα υπαρχει και το gag reflex, εμενα μου εχει τυχει η μεγαλη μου οταν ηταν περιπου ενος ετους τρωγαμε εξω και πηρε μια πατατουλα τηγανιτη, μαλλον θα ηταν λιγο τραγανη, δεν ξερω τι εγινε, αλλα δε μπορεσε να την καταπιει, μπηκε σε λειτουργια το αντανακλαστικο και εκανε λιγο εμετο (μη φανταστεις τιποτα, δυομπουκιτσες εβγαλε) με τον οποιο καθαρισε ο λαιμος.

Αυτο ηταν, ενα περιστατικο σε δυο παιδια, κι αυτο επειδη εφαγε κατι ακαταλληλο (αλλα δεν εχω 200 ματια, τι να κανω; )

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ψάξει και εγώ στην αρχή αλλά αν δεν έχεις πχ παιδίατρο να σε καθοδηγήσει κάπως..χαιρέτα μας τον πλάτανο..!!Προσπάθησα 3 φορές να του δώσω αχλαδάκι στο χέρι και τις 3 φορές έκοψε κομμάτι με τα ούλα του και κόντεψε να πνιγεί.Δεν ξέρω αν δεν κάνω κάτι σωστά αλλά η αλήθεια είναι ότι τρόμαξα κάπως..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ψάξει και εγώ στην αρχή αλλά αν δεν έχεις πχ παιδίατρο να σε καθοδηγήσει κάπως..χαιρέτα μας τον πλάτανο..!!Προσπάθησα 3 φορές να του δώσω αχλαδάκι στο χέρι και τις 3 φορές έκοψε κομμάτι με τα ούλα του και κόντεψε να πνιγεί.Δεν ξέρω αν δεν κάνω κάτι σωστά αλλά η αλήθεια είναι ότι τρόμαξα κάπως..

 

Ήταν ώριμο το αχλαδι; Εγω όταν φοβόμουν να δώσω κάτι ολόκληρο το έκοβα κομματάκια (και τώρα δλδ).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να ξεκινησεις με μπανανα, αβοκαντο, καλοβρασμενη πατατα, μπροκολο, δημητριακα μουσκεμενα σε γαλα κλπ μεχρι να συνηθισει στην ιδεα της στερεας τροφης που με στοματικη επεξεργασια λιωνει και καταπινεται.

Μπορεις βεβαια να βαλεις στον ατμο μηλο και αχλαδι να μαλακωσουν, αλλα ετσι μπαινεις παλι στη διαδικασια ενασχολησης με την προετοιμασια ξεχωριστου φαγητου για το μωρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω, εχω μεγαλη αγαπη στον B Russel :P

 

ο κινδυνος, οπως λες κι εσυ, δεν ειναι μεγαλυτερος απ'ο,τι σε μεγαλυτερο παιδακι ή σε ενηλικα. Τα μωρα ειναι εξοπλισμενα με αντανακλαστικο που φερνει στο μπροστα μερος του στοματος τις τροφες που δε μπορουν να καταπιουν για επεξεργασια. Και φυσικα υπαρχει και το gag reflex, εμενα μου εχει τυχει η μεγαλη μου οταν ηταν περιπου ενος ετους τρωγαμε εξω και πηρε μια πατατουλα τηγανιτη, μαλλον θα ηταν λιγο τραγανη, δεν ξερω τι εγινε, αλλα δε μπορεσε να την καταπιει, μπηκε σε λειτουργια το αντανακλαστικο και εκανε λιγο εμετο (μη φανταστεις τιποτα, δυομπουκιτσες εβγαλε) με τον οποιο καθαρισε ο λαιμος.

Αυτο ηταν, ενα περιστατικο σε δυο παιδια, κι αυτο επειδη εφαγε κατι ακαταλληλο (αλλα δεν εχω 200 ματια, τι να κανω; )

 

Απλά με τα μεγαλύτερα παιδιά δεν ξέρω γιατί έχεις την αίσθηση ότι είναι μικρότερος ο κίνδυνος ότι δηλ ίσως ανταπεξέλθουν καλύτερα λόγω εμπειρίας (χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα σωστό).

 

Και δυστυχώς όπως είπε κ η κοπέλα πιο πάνω δεν μας κατευθύνουν καθόλου κ οι παιδίατροι προς αυτή την μέθοδο. Εγώ είμαι κ πρώτη φορά μαμά κ είναι λίγο δύσκολο για μένα και το να ανακαλύπτω πράγματα που δεν τα έχω ακούσει από κανέναν αλλά και το να τα εφαρμόζω. Γιατί θέλει χρόνο όλη αυτή η διαδικασία κ είναι δύσκολο το να μην ακολουθείς την πεπατημένη κ το πιο σύνηθες, αυτό που κάνουν όλοι δηλαδή. Σε ρωτάνε όλα καλά; τα αλέθεις ετσι δεν είναι; Συγκεκριμένα με ρώτησε η πεθερά μου σήμερα του το άλεσες το φρούτο του;...άντε να της εξηγήσω πώς του το έδωσα κ γιατί. Θα με περάσει για τρελή!:lol:

Βέβαια αυτό που κάνει η πλειοψηφία σου παρέχει μια ασφάλεια "ψυχολογική" αλλά δεν είναι απαραίτητα πάντα κ το καλύτερο. Οπότε το προσπαθώ.

 

Το μεσημέρι είχα δώσει στον μπέμπη μια φέτα πεπόνι συγκεκριμένα κ καθόμασταν όλοι μαζί στο τραπέζι κ τρώγαμε. Ο άντρας μου προσπαθεί ο καημένος να μην το δείχνει ότι αγχώνεται κ τον παρακολουθούσε αμίλητος να το γλύφει να το επεξεργάζεται κ να το δαγκώνει. :lol:

Σε κάποια στιγμή αφού το μάσησε κάμποση ώρα κ το κατάπιε, ) γυρνάει κ μου λέει: (αφού πήρε ανάσα :lol:) Πάει, εσύ θα με πας από καρδιακό! :lol::lol: Ξέρει για την μέθοδο κ συμφωνεί κ αυτός για τα θετικά της, αλλά στην πράξη είναι λίγο δύσκολο. Αρχή είναι όμως θα χαλαρώσουμε πιστεύω όσο περνάει ο καιρός. ;):D

 

 

Εσύ το εφάρμοσες από το πρώτο σου παιδάκι;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Ήταν ώριμο το αχλαδι; Εγω όταν φοβόμουν να δώσω κάτι ολόκληρο το έκοβα κομματάκια (και τώρα δλδ).

 

Δεν ήταν πάρα πολύ ωριμό να λιωνει αλλά αρκετά ώστε να μην ξινίζει.Γενικώς έχει θέμα με τα φρούτα, με το ζότι τρώει την φρουτόκρεμα κάθε μέρα αλλά έχω παρατηρήσει ότι αυτές τις 3 φορές δεν είπε όχι όταν προσπάθησα να του το δώσω έτσι. Αλλά το θέμα είναι ότι το μαλακώνει (ότι και αν είναι) με το στόμα του και μετά μπορεί να κόψει άνετα κομματάκι όπως έκανε τις προηγούμενες φορές..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμεις ξεκινησαμε να τρωμε λαχανικα(μονο καροτο) κ τα φρουτα θα τα φαμε μεσα ιουλη οποτε απο κει κ περα θα μπορω να δοκιμαζω να δινω κομματακια στο μωρο σωστα?? επισης να ρωτησω απο λαχανικα περα απο το καροτακι τι αλλο μπορω να δωσω??τα βραζω πολυ καλα φανταζομαι για να μαλακωσουν?? κ τελος(αχ,σας τρελλανα!;)) ποτε της τα δινω,εννοω μεσα στην μερα χωρις να εχει ερθει η ωρα του φαγητου??

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ ήμουν κάπου στο ενδιάμεσο, δλδ έλιωνα και την άφηνα να τρωει μόνη της, εχουμε τέλειες φωτό από εκείνη την εποχή..από δέκα μηνών η παιδίατρος είχε πει να της δίνουμε από το φαγητό μας, παστίτσιο, φακές κλπ..δλδ μπουκιές

 

και μαλακά κομμάτια στο χέρι, μπισκότα για μωρά, μπανάνες, ώριμα φρούτα κλπ..΄θελει ομως προσοχή παιδιά η μικρή της αδελφής μου κάτω απο ενός κόντεψε να της μεινει στα χέρια με κομμάτι μήλο..δλδ το παιδί μαύρισε τι να λέμε.

 

επίσης ξέρω κα το άλλο άκρο, παιδιά 3 ετών που τρώνε σούπες και αλεσμένα..

Link to comment
Share on other sites

εγω ελεγα για αβοκαντο,μπανανα,ωριμο αχλαδι...απο αυτα που διαβασω εδω απο τα κοριτσια..αλλα στα λαχανικα εκτος απο καροτο κ πατατουλα δεν ξερω κατι αλλο!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Επαναφερω το θεμα μετα απο ποκυ καιρο απ ο.τι βλεπω.γραφω εδω κ ζητω τη γνωμη σας για τη συγκεκριμενη μεθοδο για να μην βρεθω εκτος θεματος στο θενα για το ρυζαλευρο.δεν προκαβα να διαβασω ολες τις δημοσιευσεις αλλα εχω διαβασει κ αλλου τη συγκεκριμενη μεθοδολογια.απ ο.τθ ξαταλαβα συστηνει τη δοκιμη του οικογενειακου φαγητου?εγω θα δοκιμαζα να δωσω τροφη συμφωνα με τους κανονες εισαγωγης τροφων χωρις να τα πολτοποιησω εχετε καποιες προαωπικη εμπειρια? sentir .. ειμαι ολη αυτια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω γενικα δεν ειμαι πολυ αυστηρη σε μεθοδους, η μεθοδος blw μου αρεσε και τη δοκιμασα καπως πιο ελευθερα στο 2ο παιδι μου. 

Δηλαδη ξεκινησαμε με αλεσμενα και παραλληλα προσεφερα το ιδιο ακριβως φαγητο σε κομματια, πχ την πατατα ή το κολοκυθακι που ειχα βρασει για τη χορτοσουπα του. Τα έβαζα σε πιατάκι ή στο τραπεζάκι του και τον άφηνα να τα διαχειριστεί μόνος. Στην αρχή τα έλιωνε με το χεράκι, σιγά σιγά δοκίμαζε. Εννοείται ότι ακολούθησα τους κανόνες εισαγωγής.

Στο οικογενειακό φαγητό μπορείς να περάσεις μετά τους 12 μήνες, που έχεις εισάγει ποικιλία τροφών.

Η παιδίατρος δεν με βοήθησε γιατί φοβόταν.

Δεν συνάντησα κάποια ιδιαίτερη δυσκολία, ούτε φόβο. Τα παιδάκια φέρνουν αντανακλαστικά την τροφή στο μπροστινό μέρος του στόματος για να την επεξεργαστούν με τη γλώσσα και τα δόντια -αν έχουν- οπότε μη φοβάσαι τον πνιγμό. Εννοείται θα επιβλέπετε όλη τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Επαναφερω το θεμα μετα απο ποκυ καιρο απ ο.τι βλεπω.γραφω εδω κ ζητω τη γνωμη σας για τη συγκεκριμενη μεθοδο για να μην βρεθω εκτος θεματος στο θενα για το ρυζαλευρο.δεν προκαβα να διαβασω ολες τις δημοσιευσεις αλλα εχω διαβασει κ αλλου τη συγκεκριμενη μεθοδολογια.απ ο.τθ ξαταλαβα συστηνει τη δοκιμη του οικογενειακου φαγητου?εγω θα δοκιμαζα να δωσω τροφη συμφωνα με τους κανονες εισαγωγης τροφων χωρις να τα πολτοποιησω εχετε καποιες προαωπικη εμπειρια? sentir .. ειμαι ολη αυτια.

Εγω ξεκινησα γυρω στους 5,5 μηνες (αφου ειδα καλη ετοιμοτητα απο μερους του) να του δινω να κραταει ολοκληρα φρουτα ή μεγαλα κομματια και να τα γλυφει για αρχη : ροδακινα, μπανανες, βερικοκα, πεπονι, καρπουζι. Ευτυχως, το καλοκαιρι υπαρχουν πολλες νοστιμες επιλογες:)  Μετα τον 6ο αρχισα να του δινω ανα διαστηματα φρουτοκρεμα, αλλα κυριως ετρωγε φρουτα λιωμενα με το πιρουνι. Καπου τον ιδιο μηνα, αρχισα να του δινω φαγητο και λαχανικα. Εκτος απο σουπες ολα τα αλλα τα ετρωγε μονος του (ελαφρως πατημενα με το πιρουνι αν χρειαζοταν).Μακαρονια, φασολακια λαδερα, κεφτεδακια, μπροκολο, κουνουπιδι, ντοματα, πατζαρι, οσπρια, ψαρι (απο τον 7ο)...τα παντα. Μονο το κρεας το εβαζα στο μουλτι γιατι με το πιρουνι δεν ελιωνε, αλλα μετα τους 9-10 μηνες τα εκοβα πολυ πολυ μικρα κομματακια. Γενικως, απεφευγα τα πολυ σκληρα οπως μηλα, αχλαδια, νεκταρινια κλπ μεχρι να φτασει σε σημειο να διαχειριζεται καλα τη τροφη μεσα στο στομα του.

Φυσικα, μαθαινεις τις πρωτες βοηθειες ωστε να εισαι σε ετοιμοτητα. Αν βηχει δεν χτυπας ποτε την πλατη (κατι που λανθασμενα ολοι εχουμε μαθει οτι ειναι το σωστο). Τον αφηνεις να το αποβαλλει μονος του, συνηθως κανοντας εμετό. Χτυπας την πλατη μονο αν δεν μπορει να βηξει. Γενικως, υπαρχουν οδηγιες για τους γονεις στο διαδικτυο. Φυσικα, πρεπει να εισαι ψυχραιμη, οχι μονο με τον πνιγμο (που μπορει να μην γινει και ποτε) αλλα και με την ακαταστασια! Για αρκετους μηνες θα υπαρχει φαγητο πεταμενο στο πατωμα και μπορεις να στρωνεις ενα πλαστικο καλυμμα για να γλιτωνεις το πολυ καθαρισμα.

Επισης, καλο ειναι να ξερεις οτι θα σας παιρνει πολλη ωρα το φαγητο γιατι πρεπει να του δινεται χρονος να επεξεργαστει το φαγητο. Να το πιασει, να πασαλειφτει, να προσπαθησει να το βαλει στο στομα, να το φτυσει, να το πεταξει κατω και αλλα ωραια :wink: Οι ποσοτητες που θα παιρνει ειναι πολυ μικρες αρχικα, αλλα μεγαλωνοντας (και αφου θα εχουν αναπτυχθει οι δεξιοτητες του) θα τρωει κανονικα.

Οσον αφορα τον αριθμο γευματων ξεκινησα με ενα το πρωι (δεκατιανο), φρουτο. Απο τους 6,5 μηνες πρωι-φρουτο και μεσημερι ή απογευμα-φαγητο και απο τον 9ο 3 γευματα (πρωινο: φρουτο συνηθως, μεσημεριανο:φαγητο, βραδυνο: γιαουρτι/λαχανικα/ αυγο κα). Μετα τον χρονο και μεχρι τωρα τα εκανα 5: πρωινο, δεκατιανο (φρουτο), μεσημεριανο, σνακ (φρουτο), βραδυνο)  Οτι αλλο θες ρωτα:) 

 

Nα προσθεσω οτι δεν γνωριζα για την μεθοδο, μεχρι που μου την προτεινε ο παιδιατρος μας οταν ο μικρος ηταν 4ων μηνων, δινοντας μου την παρακατω σελιδα ωστε να προετοιμαστω και να ειμαι ενημερωμενη οταν ερθει η ωρα για στερεες

babyledweaning.gr

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Δεν εδωσα κατευθειαν κανονικό φαγητό, γιατί είναι πιο ασφαλές το παιδί να δοκιμασει σταδιακά κάποια πράγματα για να ανιχνευτούν δυσανεξίες και αλλεργίες νωρίς.Αλλά δεν υπάρχει λόγος το μωρό να φαει πουρέ. Μπορεί το ίδιο καλά να φάει το φρούτο λιωμένο με ένα πηρούνι ή σε κομματάκια, τα δημητριακά σε μορφή ρυζιού στη χορτόσουπα ή μακαρονιού, το κοτόπουλο σε κομματάκια αντί πολτοποιημένο κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

 Εγω εμπαινα στη σελιδα με com

Δ την ειχα δει το 2014στα ελληνικα

Απο οτι βλεπω υπαρχει κ βιβλιο στα ελληνικα,κοιτα μαμα τρωω,ειναι στο ιδιο σκεπτικο;

Κ εγω ακολουθουσα τριημερη εισαγωγη,ξεκινωντας με λαχανικα η φρουτα.πρωτο γευμα 6μηνων,δευτερο 6,5.κρεας 7,σιγα σιγα υδατανθρακες,οσπρια,μετα ψαρι,αυγο τριτο γευμα στον 9ο

Γενικα δ ειχα απο γιατρο πολλους περιορισμους σε τι δ δινω

Απο τον 7ο ειχαμε κ γιαουρτακι κανονικο με πετσα,κ καποια τυρια,βουτυρο

Επισης στον μικρο συντομα αρχισα να τα κανω ψητα δ του αρεζαν τα νεροβραστα

Απο περιπου 10μηνων το φαγητο ειναι το ιδιο με το δικο μας,σε λαδερα,οσπρια,ψαρι,κρεας,εφοσον ειναι βραστα,η ψητα,με λιγα μπαχαρικα κ χωρις αλατι

https://www.amazon.co.uk/Baby-led-Weaning-Cookbook-delicious-recipes/dp/0091935288

Αυτο εχω

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...