Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δωρο γενεθλιων για 1 έτους μωρό


Recommended Posts

τι δωρο να παρω για τον ανηψιο μου που εχει τα πρωτα του γενεθλια? δεν θελω ουτε παιχνιδι ουτε ρουχα θελω να ειναι κατι ξεχωριστο.πειτε μου τις ιδεες σας εχει κολλησει το μυαλο μου ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επειδη ειναι αγορι ειναι λιγο δυσκολο να του παρεις κατι που να το εχει και οταν μεγαλωσει οπως πχ κοσμημα - τους εχω ταυτοτητες και μενταγιον αλλα δεν τα εχουν φορεσει ποτε. Εμενα τα παιδια μονο ρουχα και παιχνιδια εχουν σαν δωρα. Η γιαγια τους βαζει λεφτα στο λογαριασμο τους αλλα δεν ξερω αν θελεις κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Για τα πρώτα της γενέθλια το δώρο που ευχαριστήθηκα πιο πολύ απ όλα ήταν ένα σετ πετσετούλες και πολύ καλές που μου είχε κάνει δώρο ένας μαθητής μου,Τα έχω ακόμη και τα έχω βολευτεί πολύ.

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

πιστευω ενα τραπεζακι πχ αυτο απο ζαραapiz.jpg

που ειχα παρει εγω στις δικες μου, για να ζωγραφισει και λοιπα, θα πιασει τοπο συντομα. οπου να ναι θα θελει να ζωγραφισει να παιξει πλαστελινες (πιο αργα μαλλον) και ειναι κατι που θα του μεινει. και ειναι κ ομορφο εμεις το χουμε πια για τραπεζι σαλονιου... και μη το βλεπεις ογκωδες για να το κουβαλησεις, το αγοραζεις σε ενα πλακε τετραγωνο κουτι και το συναρμολογεις απλα βιδωνοντας τα ποδια. Μαζι πανε και ενα κουτι κιμωλιες για να βαφει στο τραπεζακι, ειδικες μη τοξικες που δε βγαζουν σκονη. το χω ξαναπροτεινει και σε αλλη κοπελα παλιοτερα!

 

εννοειται πως αν εχεις κοντα πχ ικεα θα βρεις πολυ πιο οικονομικο κατι και ισως και πιο ομορφο, εμεις δεν εχουμε.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ έχω φτιάξει ενα καλαθάκι γεμάτο σαλιάρες,μασητικά κτλ για να το προσφέρω σε μαμά που μόλις γέννησε,αλλά σκέφτομαι μήπως δεν είναι τόσο χρήσιμο δώρο,εσεις που έχετε μωράκια τι λέτε??

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω φτιάξει ενα καλαθάκι γεμάτο σαλιάρες,μασητικά κτλ για να το προσφέρω σε μαμά που μόλις γέννησε,αλλά σκέφτομαι μήπως δεν είναι τόσο χρήσιμο δώρο,εσεις που έχετε μωράκια τι λέτε??

 

 

φοβερο δωρο!! γιατι κανεις δεν δωριζει τετοια πραγματα!! μακαρι κι εμενα να μου εφερναν σαλιαρες, μασητικα, καλτσακια κλπ και οχι χιλιαδες ρουχα που δεν προλαβαμε καν να τα βαλουμε!!!

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

φοβερο δωρο!! γιατι κανεις δεν δωριζει τετοια πραγματα!! μακαρι κι εμενα να μου εφερναν σαλιαρες, μασητικα, καλτσακια κλπ και οχι χιλιαδες ρουχα που δεν προλαβαμε καν να τα βαλουμε!!!

 

Kι εγω τελικα συμφωνω με αυτο.Το πιο χρησιμο δωρο που πηρα στο μαιευτηριο στο πρωτο μου παιδι ηταν ενα πακετο παμπερς με τα μωρομαντηλα του.

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλημερα σας!!!! Δεν ξερω πως ανοιγουν θεμα εδω ενω στο cafe διπλα το εχει σαν επιλογη εδω δεν το βλεπω! Αν δεν ειμαι στην σωστη ενοτητα παρακαλω τους διαχειριστες να με μεταφερουν!

Εχω μια κορη 11μηνων! Στις 19/12 κλεινει 1ετους! Θα κανουμε ανανεωση στα παιχνιδια μας γτ εχει ακομα καποια μωρουδακα κ εννοειται δεν ασχολειται καν! Παρολαυτα η μικρη προτιμαει να 'παιζει' με το τηλεχειρηστηριο της τηλεορασης να προσπαθει να βγαλει το καπακι μπορει να το κανει κ 20φορες επαναλαμβανομενα δηλ κ να το καταφερνει ειναι της λεπτης κινητικοτητας,της εχουμε μια πυραμιδα με κυκλους που τα βαζει τα βγαζει....λογω των γενεθλιων λοιπον(θα κανουμε παρτυ στο σπιτι) κ των Χριστουγεννων οι δικοι μας θελουν να μας παρουν δωρακια! Επειδη με ρωτησαν τι προτειμω κ απο ρουχα ειμαστε φουλ απο την βαπτιση τι παιχνιδια προτεινετε σε αυτην την ηλικια που βαση των δικων σας παιδιων ασχοληθηκαν κ εξασκηθηκαν οι δεξιοτητες τους! Την βλεπω ας πουμε οτι τρελενεται να παιζει με ενα τραπεζι δραστηριωτητων κ με την πυραμιδα αλλα δεν ξερω τι αλλο μπορω να της παρω! Επισης τρελενεται να βαζει πραγματα σε κουτια να γεμιζει δοχεια με παιχνιδια! Αδειαζει το κουτι της μονο κ μονο για να το ξαναγεμισει!

Καθε προταση δεκτη! Ευχαριστω!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποια πολύ ωραία το elc, π.χ. ξύλινη κουζινίτσα τροχήλατη, η οποία έχει και οπές δεξιά και αριστερά και κάποια ξύλινα σχήματα σε μορφή τροφίμων για να βγάζεις και να τα βάζεις στις τρυπούλες. Είναι πολύ ωραία γιατί μπορεί να να χρησιμοποιείται και σαν στήριγμα/στράτα για τα πρώτα βήματα, αλλά και αργότερα στο συμβολικό παιχνίδι.

 

Γενικώς δες στα elc για την ηλικία αυτή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου @ΒαλεντιναΧρηστος,  να σου ζήσει η μικρούλα. 

 

Επειδή μεγαλώνουν γρήγορα τα παιδάκια μας, θα σου πρότεινα παιχνίδια που "στοιβάζονται". Lego Duplo πχ, είναι βέβαια από 1,5 ετών και πάνω αλλά μπορείς εσύ να ξεκινήσεις κάνοντας ψηλούς πύργους κ εκείνη να τους ρίχνει κ να προσπαθεί να τους ξαναφτιάχνει κ.ο.κ. Τα συγκεκριμένα θα τα παίζει μέχρι και 5 ετών περίπου, οπότε τα βγάζουν τα λεφτά τους ;). Και σίγουρα υπάρχουν οικονομικότερες μάρκες για την "στοίβαξη". 

Άλλη πρόταση είναι το εκπαιδευτικό σκυλάκι της fisher price, νομίζω ότι δεν υπάρχει παιδί που να μην το έχει αυτό,  αρέσει πολύ γενικώς.   

 

Για αυτήν την ηλικία, υπάρχουν πάρα πολλές προτάσεις πάντως, μία βόλτα σε φυσικό κατάστημα ή e-shop,  θα σου δώσει ιδέες. 

Link to comment
Share on other sites

Και τα παιδικά playmobil σιγά σιγά... ας τα πάρουν τώρα και ας παίξει σε λίγους μήνες. 

Η δικιά μου παίζει από 18 μηνώς μέχρι και τώρα που είναι 5 με ένα σπιτάκι από τα elc, που είχε μέσα φιγούρες ανθρώπων και ζωάκια. 

Επίσης, ποδηλατάκι-καρότσι για όποιον θέλει να δώσει περισσότερα χρήματα..

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Και τα παιδικά playmobil σιγά σιγά... ας τα πάρουν τώρα και ας παίξει σε λίγους μήνες. 

Η δικιά μου παίζει από 18 μηνώς μέχρι και τώρα που είναι 5 με ένα σπιτάκι από τα elc, που είχε μέσα φιγούρες ανθρώπων και ζωάκια. 

Επίσης, ποδηλατάκι-καρότσι για όποιον θέλει να δώσει περισσότερα χρήματα..

Ποδηλατακι καροτσι θα της παρει η μαμα μου τ εχει πει απο καιρο! Τα playmobil δεν ειναι αυτα π βγαινουν κεφαλια καπελα παποτσια κλπ ή καω λαθος φοβαμαι αν ειναι αυτα μην μ καταπιει τπτ! Εκτος κ αν δεν ειναι αυτα κ κανω λαθος θα το κοιταξω φυσικα

 

Just now, annoulen είπε:

Γειά σου @ΒαλεντιναΧρηστος,  να σου ζήσει η μικρούλα. 

 

Επειδή μεγαλώνουν γρήγορα τα παιδάκια μας, θα σου πρότεινα παιχνίδια που "στοιβάζονται". Lego Duplo πχ, είναι βέβαια από 1,5 ετών και πάνω αλλά μπορείς εσύ να ξεκινήσεις κάνοντας ψηλούς πύργους κ εκείνη να τους ρίχνει κ να προσπαθεί να τους ξαναφτιάχνει κ.ο.κ. Τα συγκεκριμένα θα τα παίζει μέχρι και 5 ετών περίπου, οπότε τα βγάζουν τα λεφτά τους ;). Και σίγουρα υπάρχουν οικονομικότερες μάρκες για την "στοίβαξη". 

Άλλη πρόταση είναι το εκπαιδευτικό σκυλάκι της fisher price, νομίζω ότι δεν υπάρχει παιδί που να μην το έχει αυτό,  αρέσει πολύ γενικώς.   

 

Για αυτήν την ηλικία, υπάρχουν πάρα πολλές προτάσεις πάντως, μία βόλτα σε φυσικό κατάστημα ή e-shop,  θα σου δώσει ιδέες. 

Εχω δει κατι τουβλακια ετσι μεγαλα για στοιβαξη μαλακα κ σκληρα μ αρεσαν το σκυλακι δεν το εχω δει θα το κοιταξω! Σκεφτηκα κ μουσικα οργανα τυμπανο μαρακες κλπ που φανηκε να της αρεσουν της τα εδειξα σε φοτο οπως φανηκε να της αρεσει κ ενα βιβλιο με ηχητικη ιστορια ή ζωακια!

Σε shop παντως π κοιταξα εχει τοοοοσα πολλα π δεν ξερεις εν τελει τι να επιλεξεις!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Τα playmobil δεν ειναι αυτα π βγαινουν κεφαλια καπελα παποτσια κλπ ή καω λαθος φοβαμαι αν ειναι αυτα μην μ καταπιει τπτ! Εκτος κ αν δεν ειναι αυτα κ κανω λαθος θα το κοιταξω φυσικα

 

 

Υπάρχουν τα playmobil 1-2-3 που δεν βγαίνει τίποτα! είναι πιο μεγάλα σε όγκο και προορίζονται για αυτές τις ηλικίες

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Υπάρχουν τα playmobil 1-2-3 που δεν βγαίνει τίποτα! είναι πιο μεγάλα σε όγκο και προορίζονται για αυτές τις ηλικίες

Δεν το ηξερα ευχαριστω πολυ θα το κοιταξω.. 

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Δεν το ηξερα ευχαριστω πολυ θα το κοιταξω.. 

Δες το. έχει καραβάκι, φάρμες και πολλά άλλα που σύντομα θα της αρέσουν και θα πλάθει ιστορίες... ακόμα και πριν μιλήσει κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Δες το. έχει καραβάκι, φάρμες και πολλά άλλα που σύντομα θα της αρέσουν και θα πλάθει ιστορίες... ακόμα και πριν μιλήσει κανονικά!

Τα κοιταξα κ ειναι οντως πολυ ωραια....κ εχει κ πληθωρα!!!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω τους είχα δώσει να παίζουν παλιά τηλέφωνα κ τηλεχειριστηρια

Αφου της αρεσουν τέτοια έχει τους πύργους που βάζεις τους κρίκους, διάφορα που βάζεις τα σχήματα στην σωστή τρύπα, τύπου τουβλακια, προς 1,5χρ τα πρώτα παζλ ξύλινα με μεγάλα κομμάτια η ολόκληρα ζωακια

Συμφωνω για πλειμομπιλ 123 κ ντουμπλο από 1,5χρ είναι από τα αγαπημένα μας. Μουσικά όργανα, σετ μπόουλινγκ, ζωακια. Το τρικυκλο πολύ ωραία ιδέα, όπως κ η στράτα, η τα οχήματα που καθονται πάνω κ πανε με τα ποδια

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Καλημερα σας!!!! Δεν ξερω πως ανοιγουν θεμα εδω ενω στο cafe διπλα το εχει σαν επιλογη εδω δεν το βλεπω! Αν δεν ειμαι στην σωστη ενοτητα παρακαλω τους διαχειριστες να με μεταφερουν!

 Εχω μια κορη 11μηνων! Στις 19/12 κλεινει 1ετους! Θα κανουμε ανανεωση στα παιχνιδια μας γτ εχει ακομα καποια μωρουδακα κ εννοειται δεν ασχολειται καν! Παρολαυτα η μικρη προτιμαει να 'παιζει' με το τηλεχειρηστηριο της τηλεορασης να προσπαθει να βγαλει το καπακι μπορει να το κανει κ 20φορες επαναλαμβανομενα δηλ κ να το καταφερνει ειναι της λεπτης κινητικοτητας,της εχουμε μια πυραμιδα με κυκλους που τα βαζει τα βγαζει....λογω των γενεθλιων λοιπον(θα κανουμε παρτυ στο σπιτι) κ των Χριστουγεννων οι δικοι μας θελουν να μας παρουν δωρακια! Επειδη με ρωτησαν τι προτειμω κ απο ρουχα ειμαστε φουλ απο την βαπτιση τι παιχνιδια προτεινετε σε αυτην την ηλικια που βαση των δικων σας παιδιων ασχοληθηκαν κ εξασκηθηκαν οι δεξιοτητες τους! Την βλεπω ας πουμε οτι τρελενεται να παιζει με ενα τραπεζι δραστηριωτητων κ με την πυραμιδα αλλα δεν ξερω τι αλλο μπορω να της παρω! Επισης τρελενεται να βαζει πραγματα σε κουτια να γεμιζει δοχεια με παιχνιδια! Αδειαζει το κουτι της μονο κ μονο για να το ξαναγεμισει!

 Καθε προταση δεκτη! Ευχαριστω!

Aρχικα, ποσα χρηματα θελετε να διαθεσετε;

Εγω εχω μεγαλη προτιμηση σε μουσικα οργανα απο αυτη την ηλικια και μεχρι 4-5 ετων. Εφ'οσον εχει κλιση στη λεπτη κινητικοτητα ριξε μια ματια στο πιανακι-μεταλλοφωνο της hape.

Επισης, ισως της αρεσουν τα πανινα βιβλιαρακια δραστηριοτητων(στο etsy θα βρεις υπεροχα χειροποιητα) ή καποια ξυλινη περπατουρα δραστηριοτητων (πχ knorrtoys, vigatoys, hape).

Ακομη μη παραλειψεις να δεις λαβυρινθους με χαντρες (κυβοι δραστηριοτητων). Ωραιους εχουνε οι hape, tooky toys, topbright και djeco (οι τελευταιοι εχουν ωραια σχεδια αλλα θεωρω οτι ειναι υπερεκτιμημενοι οσον αφορα τη σχεση ποιοτητας-τιμης). Υπαρχουν και ξυλινα τραπεζακια δραστηριοτητων (hape, janod, tikl, globo, alex toys, elc mothercare)  αλλα αν δεν εισαι σιγουρη οτι θα της αρεσει ειναι ρισκο να δωσεις τοσα λεφτα.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Aρχικα, ποσα χρηματα θελετε να διαθεσετε;

Εγω εχω μεγαλη προτιμηση σε μουσικα οργανα απο αυτη την ηλικια και μεχρι 4-5 ετων. Εφ'οσον εχει κλιση στη λεπτη κινητικοτητα ριξε μια ματια στο πιανακι-μεταλλοφωνο της hape.

 

Συγγνώμη που θα καταχραστώ λίγο το θέμα αλλά επειδη @Sentir...natureza σε διαβάζω που ασχολείσαι με τη μουσική για το παιδί, μήπως έχεις κάτι να μου προτείνεις για 2χρονο; Σε πιανάκι-μεταλλόφωνο να πάμε και εμείς ή κάτι άλλο;

 

Link to comment
Share on other sites

ένα οικονομικό νομίζω δωρο είναι αυτά τα επιδαπέδια παζλ. εμάς μας έφεραν ένα με γράμματα κ αριθμούς που βγαίνουν κ μπαίνουν σε τρυπούλες κ επειδή ο δικός μου είχε τα ίδια ενδιαφέροντα κ καλή λεπτή κινητικότητα, τρελάθηκε με αυτο.  επίσης fisher price το σαλιγκάρι έχει κύβους σε τρία σχήματα που μπαίνουν στην αντίστοιχη τρύπα αλλά στοιβάζονται κιόλας. 2 σε 1 δλδ κ επίσης μιλάει το σαλιγκάρι αλλα απο ενα σημειο κ μετα εγω θελω να το σπάσω - περα απ αυυο παντως πολυ καλο παιχνιδι για διαφορες δεξιοτητες. Μπαλίτσες επισης διαφορων μεγεθών. μαλακα τουβλάκια μας εφεραν της clementoni στα πρωτα γενεθλια κ λάτρεψε το χτίσιμο. Κ βεβαια βιβλια, πάνινα κ με διαφορες υφές ή χαρτονένια με δραστηριοτητες πχ να τραβηξεις μια καρτέλα, να σηκώσεις ενα παραθυρο κλπ. αυτα ειναι ευκολα να βρεθουν κ οικονομικα δωρα, αν δεν θες να στειλεις να ψάξουν παιχνιδια συγκεκριμένων προδιαγραφών απο καλες μάρκες. Εννοω αν ντρέπεσαι να παρέπεμψεις σε κατι που ισως ειναι πιο ακριβο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , vicky86 είπε:

Εγω τους είχα δώσει να παίζουν παλιά τηλέφωνα κ τηλεχειριστηρια

Αφου της αρεσουν τέτοια έχει τους πύργους που βάζεις τους κρίκους, διάφορα που βάζεις τα σχήματα στην σωστή τρύπα, τύπου τουβλακια, προς 1,5χρ τα πρώτα παζλ ξύλινα με μεγάλα κομμάτια η ολόκληρα ζωακια

Συμφωνω για πλειμομπιλ 123 κ ντουμπλο από 1,5χρ είναι από τα αγαπημένα μας. Μουσικά όργανα, σετ μπόουλινγκ, ζωακια. Το τρικυκλο πολύ ωραία ιδέα, όπως κ η στράτα, η τα οχήματα που καθονται πάνω κ πανε με τα ποδια

Οτι τηλεφωνο εχουμε παλιο της το εχουμε δωσει κ παιζει 3μηνες με αυτα δεν τα εχει βαρεθει! Στρατα κ αυτοκινητακι ο καθεται πανω εχουμε...για παζλ δεν ειναι λιγο μικρουλα ακομα;;;

 

πρίν από 20 λεπτά , irin είπε:

Και βέβαια διαχρονική αξία, από τη στιγμή που θα σταθούν όρθια, κουζίνα με κουζινικά κλπ! 

Ναι την εχουμε στο προγραμμα εχει η ξαδερφη της απεναντι π ειναι 3χρ κ διχνει ενδιαφερον απλα προς το παρον μονο πιανεται κ σηκωνεται βημα δεν κανει οποτε δεν μας χεησιμευει πρις το παρον!

 

Just now, Sentir...natureza είπε:

Aρχικα, ποσα χρηματα θελετε να διαθεσετε;

Εγω εχω μεγαλη προτιμηση σε μουσικα οργανα απο αυτη την ηλικια και μεχρι 4-5 ετων. Εφ'οσον εχει κλιση στη λεπτη κινητικοτητα ριξε μια ματια στο πιανακι-μεταλλοφωνο της hape.

Επισης, ισως της αρεσουν τα πανινα βιβλιαρακια δραστηριοτητων(στο etsy θα βρεις υπεροχα χειροποιητα) ή καποια ξυλινη περπατουρα δραστηριοτητων (πχ knorrtoys, vigatoys, hape).

Ακομη μη παραλειψεις να δεις λαβυρινθους με χαντρες (κυβοι δραστηριοτητων). Ωραιους εχουνε οι hape, tooky toys, topbright και djeco (οι τελευταιοι εχουν ωραια σχεδια αλλα θεωρω οτι ειναι υπερεκτιμημενοι οσον αφορα τη σχεση ποιοτητας-τιμης). Υπαρχουν και ξυλινα τραπεζακια δραστηριοτητων (hape, janod, tikl, globo, alex toys, elc mothercare)  αλλα αν δεν εισαι σιγουρη οτι θα της αρεσει ειναι ρισκο να δωσεις τοσα λεφτα.

Θα πω στους δικους μας σε τι κατηγορια παιχνιδιων θα κινηθουμε κ ας διαθεσουν οτι ποσο θελουν! Βιβλιαρακια πανινα εχουμε ουτε που την νοιαζουν....τραπεζακι δραστηριοτητων εχουμε με κοντα ποδαρακια π δεν χρειαζεται να σηκωνεται δεν ξερω αν αξιζει να παρω κ μεγαλο κανονικο! Κυβοι δραστηριοτητων ειδα κ εγω κ η αληθεια ειναι με ξετρελαναν αλλα δεν ειμαι σιγουρη οτι θα παιξει νομιζω θα μπερδευεται με τοση λεπτομερεια θα το ρισκαρω ομως γτ ειναι οικονομικοι ειδα!

 

Just now, Έσπερος είπε:

ένα οικονομικό νομίζω δωρο είναι αυτά τα επιδαπέδια παζλ. εμάς μας έφεραν ένα με γράμματα κ αριθμούς που βγαίνουν κ μπαίνουν σε τρυπούλες κ επειδή ο δικός μου είχε τα ίδια ενδιαφέροντα κ καλή λεπτή κινητικότητα, τρελάθηκε με αυτο.  επίσης fisher price το σαλιγκάρι έχει κύβους σε τρία σχήματα που μπαίνουν στην αντίστοιχη τρύπα αλλά στοιβάζονται κιόλας. 2 σε 1 δλδ κ επίσης μιλάει το σαλιγκάρι αλλα απο ενα σημειο κ μετα εγω θελω να το σπάσω - περα απ αυυο παντως πολυ καλο παιχνιδι για διαφορες δεξιοτητες. Μπαλίτσες επισης διαφορων μεγεθών. μαλακα τουβλάκια μας εφεραν της clementoni στα πρωτα γενεθλια κ λάτρεψε το χτίσιμο. Κ βεβαια βιβλια, πάνινα κ με διαφορες υφές ή χαρτονένια με δραστηριοτητες πχ να τραβηξεις μια καρτέλα, να σηκώσεις ενα παραθυρο κλπ. αυτα ειναι ευκολα να βρεθουν κ οικονομικα δωρα, αν δεν θες να στειλεις να ψάξουν παιχνιδια συγκεκριμένων προδιαγραφών απο καλες μάρκες. Εννοω αν ντρέπεσαι να παρέπεμψεις σε κατι που ισως ειναι πιο ακριβο.

Επιδαπεδιο παζλ εννοεις αυτο το αφρωδεις με ζωα κ αριθμους;;, εχουμε 9τεμ με αριθμους κ 9τεμ με ζωα τα ειχαμε παρει για την αρχη π θα καθοταν στον πωπο της αλλα δεν εχω σεφτει να της δωσω να τα βαλει στις σωστες τρυπες ....το σαλιγκαρι θα το κοιταξω δεν ξερω πιο λες! Μπαλιτσες λατρευει ειδικα αυτες τις τρελομπαλες π εχουν χρυσοσκονη κ νερο μεσα θα εφοδιαστω κ αλλες!

Αχ σας ευχαριστω πολυ,,,,,,πολυ ομορφες ιδεες!!!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Συγγνώμη που θα καταχραστώ λίγο το θέμα αλλά επειδη @Sentir...natureza σε διαβάζω που ασχολείσαι με τη μουσική για το παιδί, μήπως έχεις κάτι να μου προτείνεις για 2χρονο; Σε πιανάκι-μεταλλόφωνο να πάμε και εμείς ή κάτι άλλο;

2 χρονων μπορεις να παρεις κανονικο μεταλλοφωνο ή ξυλοφωνο (με χρωματιστα πληκτρα ομως), για πειραματισμο περισσοτερο και λιγο αργοτερα μπορει να μαθει απλα τραγουδακια. Κυκλοφορουν ταμπλατουρες απλων τραγουδιων που ειναι σχεδιασμενες βασει των χρωματων των νοτων του μεταλλοφωνου. Aπλα προτιμησε να παρεις απο καταστημα με μουσικα οργανα γιατι τα παιχνιδια συνηθως χανουν λιγο στη τονικοτητα (φαλτσαρουν). Eπισης, τα κρουστα ειναι μια καλη επιλογη (κυκλοφορουν διαφορα μεμονωμενα αλλα και ως σετ τοποθετημενα μαζι σε καποια επιφανεια :wooden music set), οπως και η φυσαρμονικα (κατα προτιμηση σε κλιμακα Ντο).

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Οτι τηλεφωνο εχουμε παλιο της το εχουμε δωσει κ παιζει 3μηνες με αυτα δεν τα εχει βαρεθει! Στρατα κ αυτοκινητακι ο καθεται πανω εχουμε...για παζλ δεν ειναι λιγο μικρουλα ακομα;;;

 

Ναι την εχουμε στο προγραμμα εχει η ξαδερφη της απεναντι π ειναι 3χρ κ διχνει ενδιαφερον απλα προς το παρον μονο πιανεται κ σηκωνεται βημα δεν κανει οποτε δεν μας χεησιμευει πρις το παρον!

 

Θα πω στους δικους μας σε τι κατηγορια παιχνιδιων θα κινηθουμε κ ας διαθεσουν οτι ποσο θελουν! Βιβλιαρακια πανινα εχουμε ουτε που την νοιαζουν....τραπεζακι δραστηριοτητων εχουμε με κοντα ποδαρακια π δεν χρειαζεται να σηκωνεται δεν ξερω αν αξιζει να παρω κ μεγαλο κανονικο! Κυβοι δραστηριοτητων ειδα κ εγω κ η αληθεια ειναι με ξετρελαναν αλλα δεν ειμαι σιγουρη οτι θα παιξει νομιζω θα μπερδευεται με τοση λεπτομερεια θα το ρισκαρω ομως γτ ειναι οικονομικοι ειδα!

 

Επιδαπεδιο παζλ εννοεις αυτο το αφρωδεις με ζωα κ αριθμους;;, εχουμε 9τεμ με αριθμους κ 9τεμ με ζωα τα ειχαμε παρει για την αρχη π θα καθοταν στον πωπο της αλλα δεν εχω σεφτει να της δωσω να τα βαλει στις σωστες τρυπες ....το σαλιγκαρι θα το κοιταξω δεν ξερω πιο λες! Μπαλιτσες λατρευει ειδικα αυτες τις τρελομπαλες π εχουν χρυσοσκονη κ νερο μεσα θα εφοδιαστω κ αλλες!

Αχ σας ευχαριστω πολυ,,,,,,πολυ ομορφες ιδεες!!!

Από τη δική μου εμπειρία θα σου πω να μη βιαστείς με παζλ και κουζίνα ή κουζινικά. Η κόρη μου ενδιαφέρθηκε μετά τους 18 μήνες. Εμένα στην ηλικία της δικιάς σου έπαιζε πολύ με τουβλάκια, είχα πάρει ξύλινα της elc, lego duplo και μαλακά της clementoni, με όλα έπαιξε. Επίσης θα σου πρότεινα να βρεις μινιατούρες ζωάκια, εμείς έχουμε ζωάκια φάρμας της djeco που τα έβαζες το καθένα στο σπιτάκι του (κύβοι από χαρτόνι) και παίζοντας με αυτά έμαθε να κάνει ήχους ζώων. Ξύλινα παιχνίδια με τρύπες που βάζεις μέσα σχήματα της hape και κάποια με μπάλες και σφυράκι που χτυπάς , θα τα δεις αν πας στα μαγαζιά. Και φυσικά εμένα λάτρευε και λατρεύει τα βιβλία οπότε η μικρή σου δείχνει ενδιαφέρον ζήτα για δώρο βιβλιαράκια για την ηλικία της με σκληρό χαρτόνι και εικόνες που αποκαλύπτονται όταν το παιδί γυρίζει ή τραβάει. Εγώ θυμάμαι βιβλία ζήτησα στα πρώτα της γενέθλια. Κάτι σκούτερ, περπατούρες και λοιπά που πήραμε πήγαν σχεδόν άκλαυτα αλλά η δικιά μου είναι της λεπτής κινητικότητας και περπάτησε και αργά. Δε θυμάμαι κάτι άλλο που να την ενθουσίασε. Αν θυμηθώ θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...