Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι νιώσατε όταν πήρε θέση το μωρό;


Recommended Posts

Τι νιώσατε όταν πήρε θέση το μωρό; Δεν εννοώ όταν εμπεδώθηκε (μάλλον εκεί είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα), αλλά όταν γύρισε με το κεφάλι προς τα κάτω. Το καταλάβατε; Σε ποια σημεία της κοιλιάς σας το νιώθατε να κλωτσάει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν είμαι και σίγουρη αλλά κάποια στιγμή ένα απόγευμα ένιωθα μεγάλη δυσφορία, σα να πιανόταν η ανάσα μου και πέτρωνε πολύ η κοιλιά μου.

Η μπέμπα από μέσα κουνιόταν πολύ.

Όταν πήγα στο γιατρό και του το πα, είδαμε ότι το μωρό είχε γυρίσει με το κεφάλι κάτω ενώ μέχρι πριν ήταν οριζόντια στην κοιλιά.

Μου είπε-χωρίς να ναι σίγουρος- ότι τη μέρα που ένιωθα τόση δυσφορία να ήταν γιατί το μωρό προσπαθούσε να γυρίσει.

3zKtp2.png

S0Tjp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω το είχα καταλάβει απο τον λοξυγγα του μωρού που πλέον "ακουγόταν" πιο χαμηλά, απο τις κλωτσιες που ήταν πιο ψηλά προς το στομάχι μου και απο ότι κατέβηκε η κοιλιά λίγο πιο χαμηλά.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήταν πια με το κεφάλι προς τα κάτω, πού νιώθατε τα χεράκια και πού τα ποδαράκια; Εξακολουθούσατε να νιώθετε κινήσεις σε όλα τα μήκη και πλάτη της κοιλιάς ή ήταν μόνο σε συγκεκριμένα σημεία; :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο μικρος πηρε θεση με το που μπηκα στον 6ο μηνα.ενιωθα λοιπον πιεση πολυ χαμηλα και ειχα μια αισθηση οτι θα βγει!επισης οι κλωτσιες ηταν πλεον μεσα στα πλευρα μου,νομιζα οτι σφηνωνε το ποδι του στα πνευμονια μου και τα χερακια τα αισθανομουν στα πλαινα της κοιλιας.

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήταν πια με το κεφάλι προς τα κάτω, πού νιώθατε τα χεράκια και πού τα ποδαράκια; Εξακολουθούσατε να νιώθετε κινήσεις σε όλα τα μήκη και πλάτη της κοιλιάς ή ήταν μόνο σε συγκεκριμένα σημεία; :confused:

 

 

Νιώθω τα ποδαράκια ψηλά, κάτω από το στέρνο περίπου αλλά και στα πλευρά μου καμιά φορά.

Αλλά νιώθω και οι κινήσεις και κάτω , χαμηλά, αυτές υποθέτω είναι τα χεράκια;;

3zKtp2.png

S0Tjp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω το είχα καταλάβει απο τον λοξυγγα του μωρού που πλέον "ακουγόταν" πιο χαμηλά, απο τις κλωτσιες που ήταν πιο ψηλά προς το στομάχι μου και απο ότι κατέβηκε η κοιλιά λίγο πιο χαμηλά.

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου περιγράψεις (αν γίνεται βέβαια) την αίσθηση που έχεις όταν το μωρό έχει λόξυγγα; Το έχω μεγάλη απορία, κι όλο ξεχνάω να ρωτήσω το γιατρό. Νιώθω διάφορα μέσα στη μήτρα μου, αλλά πέρα από τις κλωτσιές και τις γροθίτσες που τρώω από τον μπέμπη, δεν μπορώ να ταυτίσω τα υπόλοιπα :?

 

ο μικρος πηρε θεση με το που μπηκα στον 6ο μηνα.ενιωθα λοιπον πιεση πολυ χαμηλα και ειχα μια αισθηση οτι θα βγει!επισης οι κλωτσιες ηταν πλεον μεσα στα πλευρα μου,νομιζα οτι σφηνωνε το ποδι του στα πνευμονια μου και τα χερακια τα αισθανομουν στα πλαινα της κοιλιας.

 

Αυτό καμιά φορά τό΄χω κι εγώ και τότε λίγο φοβάμαι μήπως ξεπεράσει το στάδιο της αίσθησης και βγει στ΄αλήθεια! Σε ποια βδομάδα γέννησες αν δε γίνομαι αδιάκριτη;

 

Ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ, γιατί έχει μεν πάρει θέση, αλλά είναι πολύ ψηλά ακόμη και μπορεί άλλωστε να ξαναγυρίσει (δηλ. μπορεί αυτή να μην είναι η οριστική του θέση). Κι εγώ τα χεράκια και τα ποδαράκια τα νιώθω κυρίως από τον αφαλό και πάνω μέχρι τα πλευρά, αλλά καμιά φορά και πιο χαμηλά από τον αφαλό. Μάλλον φέρνει βόλτες όσο μπορεί ακόμα :P

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να μου περιγράψεις (αν γίνεται βέβαια) την αίσθηση που έχεις όταν το μωρό έχει λόξυγγα; Το έχω μεγάλη απορία, κι όλο ξεχνάω να ρωτήσω το γιατρό. Νιώθω διάφορα μέσα στη μήτρα μου, αλλά πέρα από τις κλωτσιές και τις γροθίτσες που τρώω από τον μπέμπη, δεν μπορώ να ταυτίσω τα υπόλοιπα :?

 

Λίγο δύσκολη η περιγραφή. Μοιάζει σαν ρυθμικος γρήγορος χτυπος, σαν καρδούλα μοιάζει. Αν βάλεις το χέρι εκείνη την ώρα καταλαβαίνεις την κοιλιά να κουνιέται ελαφρά σύμφωνα με τον χτυπο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολη η περιγραφή. Μοιάζει σαν ρυθμικος γρήγορος χτυπος, σαν καρδούλα μοιάζει. Αν βάλεις το χέρι εκείνη την ώρα καταλαβαίνεις την κοιλιά να κουνιέται ελαφρά σύμφωνα με τον χτυπο.

 

Α, μάλιστα, σ΄ευχαριστώ πολύ :P Τό' χω νιώσει κι έλεγα ότι είναι ελαφρές κινήσεις του μωρού, τώρα θα ξέρω ότι έχει λόξυγγα το καλό μου :D:D:D

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λίγο δύσκολη η περιγραφή. Μοιάζει σαν ρυθμικος γρήγορος χτυπος, σαν καρδούλα μοιάζει. Αν βάλεις το χέρι εκείνη την ώρα καταλαβαίνεις την κοιλιά να κουνιέται ελαφρά σύμφωνα με τον χτυπο.

 

Ετσι ακριβως ενα τουκ τουκ ανα μερικα δευερολεπτα!Την ειχε πιασει απο νωρις και στην αρχη νομιζα οτι κατι παθαινει και ειχα κατατρομαξει!:lol:

Παντως και εγω δεν ειχα καταλαβει το ποτε ακριβως γυρισε με το κεφαλι προς τα κατω αλλα κατα τον 6ο μηνα και μετα,αν θυμαμαι καλα,εκει που ενιωθα τις κλοτσιες χαμηλα αρχισαν ψιλα πανω και μετα απο λιγο καιρο που ειχα παει στον γιατρο για υπερηχο ειχε γυρισει.

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 30w κ 2d. Να σας πώ οτι ενιωθα πόνο χαμηλά στην κοιλιά για 3 μέρες περίπου και έτσι ανησύχησα και πήγα στο γιατρό να κάνουμε υπέρηχο. Ηταν το κεφαλάκι της λοιπόν εκεί χαμηλά και μου παταει τα πάντα!!!! χαχαχαχ!!! Έτσι καταλάβαμε οτι γύρισε μιας και ενα μήνα πριν περίπου ήταν όρθια!! Επίσης με έχει ταράξει στις κλωτσιές στα δεξιά πλευρά μου!! Αυτα!!

Link to comment
Share on other sites

mousoudi γεννησα με καισαρικη δυστυχως στις 39 κ 2. και ο μικρος ειχε παρει θεση απο την 25η-26η εβδομαδα. κι εγω φοβομουν μη γινει τιποτα νωριτερα αλλα πλεον πιστευω οτι αν το αφηναμε στην ησυχια του δεν υπηρχε περιπτωση να βγει πριν 40-41η εβδομαδα. οποτε μην ανησυχεις,αυτη η αισθηση εξοδου δεν ειναι ενδειξη προωρου τοκετου.

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ είμαι σχεδόν 30 βδομάδων και το μωρό δεν έχει πάρει ακόμα θέση. Είναι οριζόντια στο πάνω μέρος της κοιλιάς μου. Να ανησυχώ; Γιατί καθυστερεί;

Link to comment
Share on other sites

mousoudi γεννησα με καισαρικη δυστυχως στις 39 κ 2. και ο μικρος ειχε παρει θεση απο την 25η-26η εβδομαδα. κι εγω φοβομουν μη γινει τιποτα νωριτερα αλλα πλεον πιστευω οτι αν το αφηναμε στην ησυχια του δεν υπηρχε περιπτωση να βγει πριν 40-41η εβδομαδα. οποτε μην ανησυχεις,αυτη η αισθηση εξοδου δεν ειναι ενδειξη προωρου τοκετου.

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση tingerbell, με καθυσήχασες πολύ! Και γιατί δυστυχώς για την καισαρική; Τι σημασία έχει ο τρόπος μπροστά σ΄ένα υγιές μωράκι; Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και όλα τα υπόλοιπα ξέχνα τα :P

 

Κορίτσια εγώ είμαι σχεδόν 30 βδομάδων και το μωρό δεν έχει πάρει ακόμα θέση. Είναι οριζόντια στο πάνω μέρος της κοιλιάς μου. Να ανησυχώ; Γιατί καθυστερεί;

 

Γιατί να ανησυχείς; Έχεις τόσο καιρό ακόμη μπροστά σου και το μπεμπάκι σου το ίδιο! ;) Θα πάρει τη θέση του στην ώρα του! Άλλωστε και μένα που έχει πάρει θέση ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί ανετότατα να ξαναγυρίσει μια και δυο φορές μέχρι να πάρει την τελική του θέση για έξοδο!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οπως τα λες ειναι,σημασια εχει πως το μικρο μου ειναι καλα και ολα τα υπολοιπα ειναι λεπτομερειες!

χαιρομαι που σε καθησυχασα!απολαυσε το υπολοιπο της εγκυμοσυνης σου και μην αγχωνεσαι για τιποτα,ολα καλα θα πανε!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...