agkiolina

δωρεαν γεννα στα ιδιωτικα.

Recommended Posts

πω πω εχω μπερδευτει ρε κοριτσια θα γεννησω ιασω και μεχρι τωρα επειδη ειμαι ταμειο τραπεζων ηξερα οτι παιρνουμε επιδομα 1860 ευρω οπως ειχα παρει και στην 1η γεννα και μια χαρα. τωρα μπηκαμε κι εμεις εοπυ και την πατησα. για να καταλαβω αν γεννησω με εοπυ το ιασω θα πληρωσω αυτη τη διφορα που χρεωνουν και απο εοπυ δεν εχω δικαιωμα να ζητησω τιποτε αλλο ε?

Διαφημίσεις

πω πω εχω μπερδευτει ρε κοριτσια θα γεννησω ιασω και μεχρι τωρα επειδη ειμαι ταμειο τραπεζων ηξερα οτι παιρνουμε επιδομα 1860 ευρω οπως ειχα παρει και στην 1η γεννα και μια χαρα. τωρα μπηκαμε κι εμεις εοπυ και την πατησα. για να καταλαβω αν γεννησω με εοπυ το ιασω θα πληρωσω αυτη τη διφορα που χρεωνουν και απο εοπυ δεν εχω δικαιωμα να ζητησω τιποτε αλλο ε?

Ναι αν ειναι με εοππυ θα πληρωσεις την διαφορα....;)Και οχι απο κει και περα δεν παιρνεις κατι αλλο δηλαδη σαν επιδομα τοκετου...

Ασε τα χουν κανει μπαχαλο....:evil:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Ναι αν ειναι με εοππυ θα πληρωσεις την διαφορα....;)Και οχι απο κει και περα δεν παιρνεις κατι αλλο δηλαδη σαν επιδομα τοκετου...

Ασε τα χουν κανει μπαχαλο....:evil:

Εγω που εχω ασφαλεια που δεν ειναι στον εοππυ μου ειπανε στο ιασω που θα γεννησω θα πληρωσω σαν ιδιωτης και θα παρω πισω καποια,ποσα δεν ξερω.Αν ημουν στον εοππυ θα πληρωνα μονο τη διαφορα.

lo5lp3.pngtumhp3.png

Γεια σας! Ειναι νωρις ακομα να τα σκεφτομαι αυτα μιας και γενναω τελος του χρονου! αλλα πηρα σημερα στο Λητω και μου εστειλαν τον τιμοκαταλογο αν παω μεσω ΕΟΠΠΥ. Εχω μπερδευτει πολυ γιατι εγω εχω και μια ιδιωτικη ασφαλεια στην Interamerican και ειναι απο αυτες τις παλιες που καλυπτουν τοκετο και στην πρωτη μου γεννα ειχε καλυψει 85% του τιμολογιου. Αν παω μεσω ΕΟΠΠΥ δεν μπορω να χρησιμοποιησω την ασφαλεια αυτη σωστα?

εμένα παλι που παίζει μια παρόμοια κατάσταση μου είπαν ότι μπορω αλλά ετσι όπωσ είναι το δικό μου ασφαλιστικό πρόγραμμα μου βγαίνουν αρκετά για να πληρώσω οπότε δεν είμαι σίγουρη αν συμφέρει να πάω μέσω της ασφαλιστικής ή μόνο με εοππυ! μπάχαλο όμω!! Ασε που στο λητώ δεν μπορούν να μου πουν τπτ άλλο πέρα από τις χρεώσεις τους και από την ασφαλιστική μου μιλάνε με ποσοστά και απαλλαγές και δε βγαζω άκρη!

Στο Ρέα ή στο Γαία (μνήμη ελέφαντα έχω!) μέχρι τέλος του μήνα κάνουν δώρο στις ασφαλισμένες του ΕΟΠΠΥ και γεννούν χωρίς να πληρώσουν τίποτα. Μόνο αν κάνουν κάποιες επιπλέον εξετάσεις για το παιδί (περίπου 140ε δηλαδή).

Εγώ πήρα το επίδομα από το ΙΚΑ, κανονικά το επίδομα από την Interamerican και κανονικά το επίδομα από την Εθνική ασφαλιστική όπου είχα ομαδικό συμβόλαιο.

Αν όντως το γράφει αυτό το συμβόλαιο σου, είναι πολύ κουφό και ψιλοβρωμάει η ασφάλεια.

Τελικά στον ΟΠΑΔ ζητάνε μόνο τη βεβαίωση που δίνει η κλινική ότι δεν έχουμε κάνει χρήση του επιδόματος τοκετού. Στην ιδιωτική ασφάλεια ζητάνε μόνο ληξιαρχική πράξη γέννησης και το εξιτήριο από την κλινική, ούτε τιμολόγια/αποδείξεις ούτε τίποτα. Οπότε μια χαρά, θα πάρω επίδομα κι από τα δυο. Βέβαια από τον ΟΠΑΔ ένας θεός μόνο ξέρει πότε θα το πάρουμε. :rolleyes:

Κορίτσια με Εοπυυ σε δημόσιο νοσοκομείο ξέρετε τι γίνεται σχετικά με το οικονομικό? Ευχαριστώ πολύ!

d8gLp3.png

iXW1p2.png

Κορίτσια με Εοπυυ σε δημόσιο νοσοκομείο ξέρετε τι γίνεται σχετικά με το οικονομικό? Ευχαριστώ πολύ!

Αν πας σε 4κλινο, δεν πληρώνεις τίποτα, αν θες αναβάθμιση σε 3κλινο/2κλινο πληρώνεις τη διαφορά. Αν γεννήσεις σε νοσοκομείο δεν παίρνεις το επίδομα τοκετού.

ο εοπυυ από ότι ξέρω δεν ισχύει στα δημόσια νοσοκομεία μόνο στα ιδιωτικά.και στα δημόσια δεν παίρνεις επίδομα τοκετού

Χθες πληροφορήθηκα ότι η κλινική στην οποία γέννησα είχε υπογράψει τη σύμβαση για τα ενιαία νοσήλεια κι ότι ίσχυε από 9/5/2012. Εγώ γέννησα 11/5 και στο εξιτήριο ο άντρας μου ρώτησε αν ισχύει η σύμβαση και του είπαν όχι, οπότε πλήρωσε κανονικά, όλο το ποσό, χωρίς να μας αφαιρέσουν το επίδομα τοκετού.

Πού πρέπει να κάνω καταγγελία; Είναι θέμα Υπουργείου Υγείας ή να απευθυνθώ στον ΕΟΠΠΥ;

edit: ΑΚΥΡΟ! Μιλησα με την προϊσταμένη της κλινικής. Το αλλάξανε λέει, ισχύει από 6/6/2012. Ό,τι να'ναι είμαστε!!!

Διαφημίσεις

Καλημέρα Newbie G!

Τώρα διάβασα ότι γέννησες τον Μάιο, να σας ζήσει το νινί, να είναι γερό και τυχερό!

Πώς μπορώ να σου στείλω π.μ.?

Καλημέρα Newbie G!

Τώρα διάβασα ότι γέννησες τον Μάιο, να σας ζήσει το νινί, να είναι γερό και τυχερό!

Πώς μπορώ να σου στείλω π.μ.?

Σ΄ευχαριστώ. :-)

Για ΠΜ κάνεις αριστερό κλικ πάνω στο όνομά μου, σου ανοίγει παραθυράκι κι επιλέγεις Αποστολή προσωπικού μηνύματος.

Χθες πληροφορήθηκα ότι η κλινική στην οποία γέννησα είχε υπογράψει τη σύμβαση για τα ενιαία νοσήλεια κι ότι ίσχυε από 9/5/2012. Εγώ γέννησα 11/5 και στο εξιτήριο ο άντρας μου ρώτησε αν ισχύει η σύμβαση και του είπαν όχι, οπότε πλήρωσε κανονικά, όλο το ποσό, χωρίς να μας αφαιρέσουν το επίδομα τοκετού.

Πού πρέπει να κάνω καταγγελία; Είναι θέμα Υπουργείου Υγείας ή να απευθυνθώ στον ΕΟΠΠΥ;

edit: ΑΚΥΡΟ! Μιλησα με την προϊσταμένη της κλινικής. Το αλλάξανε λέει, ισχύει από 6/6/2012. Ό,τι να'ναι είμαστε!!!

Με αφορά άμεσα και εμένα το θέμα,ρωτήσαμε τον λογιστή μας και μας είπε πως αν θέλουμε να υποβάλλουμε ένσταση πρέπει να απευθυνθούμε σε δικηγόρο , τρέχα γύρευε δηλαδή, γνωρίζετε κάτι περισσότερο και πιο ...αποτελεσματικό;

----------------------

Με αφορά άμεσα και εμένα το θέμα' date='ρωτήσαμε τον λογιστή μας και μας είπε πως αν θέλουμε να υποβάλλουμε ένσταση πρέπει να απευθυνθούμε σε δικηγόρο , τρέχα γύρευε δηλαδή, γνωρίζετε κάτι περισσότερο και πιο ...αποτελεσματικό;[/quote']

Όχι,αλλά αν μάθεις κάτι, πες μου και μένα σε παρακαλώ. Στείλε ένα ΠΜ να οργανωθούμε.

Όχι,αλλά αν μάθεις κάτι, πες μου και μένα σε παρακαλώ. Στείλε ένα ΠΜ να οργανωθούμε.

Φυσικά και θα στείλω, και εσύ μη με ξεχάσεις, αν υπάρχει κάποια κοπέλα που γνωρίζει κάτι περισσότερο να μας πει παρακαλώ!

----------------------

Διαφημίσεις

αν καποια γεννησει σε ιδιωτικο μαιευτηριο και παει μεσω εοππυ ας μας πει ποσα εδωσε τελικα και τι ισχυει και τι οχι.....

κοριτσακια γεια σας,εγω γενναω το νοεμβριο στο μητερα τελικα ισχυει ο εοπυ?παρακαλω πολυ αν γεννησε καμια κοπελα προσφατα στο μητερα ασ μασ ενημερωσει.

Εγω ειμαι επαρχια. Σε ιδιωτικο μου ειπαν οτι θα βγει 1100 σε τρικλινο δωματιο(ειναι μεσα και η επισκληριδιος) και η αμοιβη του γιατρου 900 ευρω. Μιλαμε για φυσιολογικο τοκετο. Για καισαρικη δεν ξερω.

Συνολο 2000 ευρω. Στη δικια μου περιπτωση θα παρω πισω μονο 900 ευρω κοριτσια. Αν ηταν κοπελα στη θεση μου που δουλευε και ειχε ενσημα τοτε θα επαιρνε 3000 ευρω οποτε 1000 ευρω κερδος. Γεννησε προσφατα μια φιλη μου και επειδη ειχε ενσημα πηρε τοσα. Εγω δυστυχως θα παρω μονο τα 900.

ααα ειμαι ασφαλισμενη στο ΙΚΑ!

vpCFp2.png

κορίτσια, γέννησα εγώ στο Μητέρα, στις 26/6.

το τρίκλινο κόστιζε 870Ε+φπα 13%= 983Ε με εοπυυ. δεν πληρωσαμε κάτι άλλο, ούτε υπήρχαν έξτρα χρεώσεις(που το φοβόμουν). σου δίνουν σερβιέτες, αντισηπτικό σαπούνι, αντισηπτικό οινόπνευμα και θερμόμετρο, (αν χρειαστείς)ξένο γάλα, παυσίπονα (αυτά όλα μεσα στην τιμή).

εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένη!

κι απλά, για να το ξέρετε, αν θέλετε 4κλινο και δεν έχει(που ειναι και το πιο πιθανό), χρεώνεσαι κανονικά το 3κλινο!:rolleyes:

καλά γεννητούρια σε όλες!!!:lol:

AtQqp2.png

το τρίκλινο κόστιζε 870Ε+φπα 13%= 983Ε με εοπυυ. δεν πληρωσαμε κάτι άλλο, ούτε υπήρχαν έξτρα χρεώσεις(που το φοβόμουν). σου δίνουν σερβιέτες, αντισηπτικό σαπούνι, αντισηπτικό οινόπνευμα και θερμόμετρο, (αν χρειαστείς)ξένο γάλα, παυσίπονα (αυτά όλα μεσα στην τιμή).

κι απλά, για να το ξέρετε, αν θέλετε 4κλινο και δεν έχει(που ειναι και το πιο πιθανό), χρεώνεσαι κανονικά το 3κλινο!:rolleyes:

να σου ζησει το παιδακι σου!

να σε ρωτησω, γεννησες φυσιολογικα ή με καισαρικη?

να υποθεσω οτι μεσα στην τιμη περιλαμβανονται και οι εξετασεις του παιδιου?

Ευχαριστώ πολύ!

Με καισαρική γέννησα... Φαντάζομαι, η τιμή είναι ίδια και για τα 2.

Οι εξετάσεις,όχι, δεν ήταν στην τιμή, είναι προαιρετικές και κοστίζουν γύρω στα 280?. Αν θέλεις να τις κάνεις, κατάλαβα ότι συμφέρει το πακέτο αυτό. Εγώ δεν τις έκανα αλλά μου είπε η παιδίατρος ότι μπορούμε να τις κάνουμε με ραντεβού στο Παίδων.

AtQqp2.png

Εγω ειμαι επαρχια. Σε ιδιωτικο μου ειπαν οτι θα βγει 1100 σε τρικλινο δωματιο(ειναι μεσα και η επισκληριδιος) και η αμοιβη του γιατρου 900 ευρω. Μιλαμε για φυσιολογικο τοκετο. Για καισαρικη δεν ξερω.

Συνολο 2000 ευρω. Στη δικια μου περιπτωση θα παρω πισω μονο 900 ευρω κοριτσια. Αν ηταν κοπελα στη θεση μου που δουλευε και ειχε ενσημα τοτε θα επαιρνε 3000 ευρω οποτε 1000 ευρω κερδος. Γεννησε προσφατα μια φιλη μου και επειδη ειχε ενσημα πηρε τοσα. Εγω δυστυχως θα παρω μονο τα 900.

ααα ειμαι ασφαλισμενη στο ΙΚΑ!

για να καταλαβω.... πως βγαζεις το ποσο των 3000;;;;κ τα 900 ευρω απο που θα τα παρεις;;; γιατι αν εννοεις το επιδομα τοκετου που εδινε το ικα, αυτο εχει κοπει.....

να ειναι παντα γερο κι ευτυχισμενο!!! να ειστε καλα!!!!!

Φρέσκες μανούλες, να σας ζήσουν τα μωράκια! Δε μου λέτε, υπάρχει καμια που γέννησε πρόσφατα σε ΙΑΣΩ να μας πει τι γίνεται; Και μια απλή ερώτηση: εξυπακούεται ότι οι προαναφερθείσες τιμές στα ιδιωτικά μέσω ΕΟΠΥΥ δεν συμπεριλαμβάνουν την αμοιβή του γιατρού, έτσι;;;

UmJ2p11.png

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

aMUmp10.png

Φρέσκες μανούλες, να σας ζήσουν τα μωράκια! Δε μου λέτε, υπάρχει καμια που γέννησε πρόσφατα σε ΙΑΣΩ να μας πει τι γίνεται; Και μια απλή ερώτηση: εξυπακούεται ότι οι προαναφερθείσες τιμές στα ιδιωτικά μέσω ΕΟΠΥΥ δεν συμπεριλαμβάνουν την αμοιβή του γιατρού, έτσι;;;

Καλημέρα! Γέννησα την προηγούμενη Παρασκευή στο ιασώ και πλήρωσα για φυσιολογικό τοκετό 1050ευρώ..! Μέσα ήταν όλες οι εξετάσεις του μωρού επισκληρήδιος κλπ. Επίσης την μια μέρα με έβαλαν σε 3κλινο superior επειδή δεν είχαν οικονομικό και απο ότι είδα δεν το χρέωσαν παραπάνω..! Εννοείται πως η αμοιβή του γιατρού είναι ξεχωριστή!

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα