Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θελώ να πάρω το proficiency!


Anastasia

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα και από μένα! Νομίζω πως, όσες είμαστε ηλικιακά από 30 ως 40 ετών, έχουμε στο μυαλό μας το Proficiency του Cambridge, γιατί αυτό δώσαμε εμείς, ως μαθητές (και ήταν παλούκι, πράγματι). Τώρα, όμως, από όσο διαβάζω, υπάρχουν και άλλα, ισότιμα, πτυχία που είναι πολύ πιο βατά (όπως αυτό που αναφέρει η Christina87). Οπότε, σίγουρα η λογική σειρά είναι πρώτα Lower και ύστερα Proficiency, αλλά μπορεί τα νέα δεδομένα να προσφέρουν μεγαλύτερη ευελιξία.

Link to comment
Share on other sites

christiana το MSU δεν εχει καμια σχέση με το Michigan. Είναι άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Σίγουρα το Κέμπριτζ είναι το πιο δύσκολο, αλλά το "MSU δεν το προτιμούν πολλοί. Τι εννοείς ότι έχει σπρώξιμο απο πίσω? Μέσον και εδώ? Γιατι συμμαθήτρια του γιου μου έδωσε και Μίσιγκαν και MSU kαι δεν πήρε κανένα.

Link to comment
Share on other sites

To MSU δεν χαίρει ιδιαίτερης εκτίμησης, απλά γιατί είναι πιο εύκολο. Όπως και διάφορα άλλα "proficiency" που ο ΑΣΕΠ αναγνωρίζει δήθεν ως ισότιμα. Εκτός ΑΣΕΠ ο καθένας κρίνει ανάλογα με την κοινή λογική και με το που ακούει ο άλλος MSU, αμέσως το μυαλό του πάει σε μαθητή που δεν ήταν αρκετά καλός για να πάρει το Michigan (ECPE) ή το Cambridge (CPE) που είναι τα δύο proficiency με τη μεγαλύτερη αναγνωρισιμότητα. Το Cambridge είναι σαφώς κορυφή.

 

Το Proficiency δεν είναι κάτι μαγικό και διαφορετικό από το Lower. Η γραμματική είναι κατά το 70% η ίδια και το λεξιλόγιο φυσικά είναι πιο εκτεταμένο. Αν δεν έχεις καταφέρει να πάρεις το Lower, δεν έχει νόημα να προσπαθείς για Proficiency. Είναι σαν να μην ξέρεις πρόσθεση και να προσπαθείς να μάθεις πολλαπλασιασμό για να μπορέσεις να λύσεις εξισώσεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει αρκετό δίκιο η Little Monkey... Ας μην ξεχνάμε ότι το MSU είναι πτυχίο ενός state university... Ωστόσο, εξαρτάται για τι πράγμα το θέλεις, μιας που πλέον αναγνωρίζεται απόλυτα ισάξια. Επίσης, με το MSU παίζει και κάτι άλλο... Μιας που ο φορέας που το έχει αναλάβει είναι το Anatolia College (βλέπε Deree κτλ), πρώτον θα προωθηθεί αρκετά και δεύτερον το δίνουν όλοι οι μαθητές/φοιτητές αυτών, άρα όχι μόνο οι "β κατηγορίας" μαθητές (όσον αφορά την ξένη γλώσσα).

 

Επίσης, στην ερώτηση "Έδωσα το Lower και δεν πέρασα... Να πάω κατ ευθείαν για Proficiency?", η απάντηση είναι μία και αυτή δίνεται με ερωτήσεις. Πόσο διατεθειμένος είναι ο καθένας να διαβάσει. Πόσο χρόνο έχει να αφιερώσει σε αυτό. Πόσο καλά ξέρει τις τεράστιες -σε κάποια σημεία- διαφορές των δύο πτυχίων και πόσο συνειδητοποιημένος είναι ότι κάποιος που μπορεί να πάρει το Proficiency, θεωρεί το Lower παιχνιδάκι...

 

Επίσης, τα Proficiency δεν έχουν ημερομηνία λήξης. Δεν ισχύουν δηλαδή για δύο χρόνια, όπως διάβασα σε προηγούμενο post. Αυτό ισχύει για πτυχία τύπου TOEFL, IELTS κτλ. Αν μιλάμε για εργασία στο εξωτερικό, επιστημονικού επιπέδου, όπως και σπουδές, το πιο πιθανό είναι να ζητηθούν τέτοιου είδους πτυχία ή (για την πρώτη περίπτωση) να ζητηθεί πρόσφατο Proficiency. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι σου ακυρώνουν την ισχύ του πτυχίου, απλά σκέφτονται με τη λογική ότι κάποιος πήρε ένα πτυχίο πριν 10 χρόνια και από τότε μπορεί να μην έχει πει ούτε "Hello", οπότε πρέπει να βεβαιωθούμε ότι θα προσλάβουμε έναν άνθρωπο με γνώση της γλώσσας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα στην ομάδα. Είμαι καινούρια κάι θα ήθελα να με βοηθήσετε σε ένα θέμα.  Ο γιος μου λόγω κακών οικονομικών σταμάτησε πέρυσι τα ιδιαίτερα αγγλικων μια τάξη πριν το lower.  Αποφάσισε να διαβάσει μόνος του και να δώσει τις εξετάσεις του ecce.  Εγώ θέλω να ρωτήσω αν μπορεί να το κάνει ή στην αίτηση συμμετοχής πρέπει απαραίτητα να αναγράφεται καθηγητής. Ευχαριστώ 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σόκο,

Όχι, δε χρειάζεται απαραίτητα να δηλωθεί καθηγητής. Πρόσφατα έδωσε η ξαδέρφη μου που ήρθε από Αμερική, μόνο και μόνο επειδή ήθελε να έχει το πτυχίο γιατί το ζητούσαν ελληνικά πανεπιστημιακά ιδρύματα για να κάνει μεταπτυχιακό (ασχέτως που ζει στην Αμερική όλη της την ζωή και πρώτη της γλώσσας είναι τα αγγλικά) και δε δήλωσε κανέναν.

Καλή επιτυχία!  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

Θα μπεις στο σαιτ της ελληνοαμερικανικης ένωσης hau κ εκεί θα δεις τι ακριβώς πρέπει να κάνεις. Δε χρειάζεται σε καμία περίπτωση να δηλωθεί από καθηγητή. Κάπου πάνω θα βρεις εξετάσεις κ πιστοποιήσεις αφού πατάς γλώσσα επιλογής την ελληνική. Πατάς κ μετά κάτω θα δεις πανεπιστήμιο Michigan. Πατάς αυτο. Ξανά θα δεις κάπου κάτω ecce. Πατάς πάνω σε αυτό κ μετά θα δεις δήλωσε συμμετοχή. Εσένα σε ενδιαφέρει το μεμονωμένοι υποψήφιοι. Διάβασε εκεί. 

Επεξεργάστηκαν by inakiagapi
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας απλά είχε μπει το παιδί στις αιτήσεις και είχε πεδίο που συμπληρώνει ο καθηγητής.  Αφού όμως δεν είναι απαραίτητο, ηρέμησα!!!

Καλησπέρα στην ομάδα. Είμαι καινούρια κάι θα ήθελα να με βοηθήσετε σε ένα θέμα.  Ο γιος μου λόγω κακών οικονομικών σταμάτησε πέρυσι τα ιδιαίτερα αγγλικων μια τάξη πριν το lower.  Αποφάσισε να διαβάσει μόνος του και να δώσει τις εξετάσεις του ecce.  Εγώ θέλω να ρωτήσω αν μπορεί να το κάνει ή στην αίτηση συμμετοχής πρέπει απαραίτητα να αναγράφεται καθηγητής. Ευχαριστώ 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...