Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

νεογνά και ρέψιμο


Recommended Posts

καλησπερα και απο εμενα. εγω εχω διδυμες 15 ημερων και οπως ολες αντιμετοπιζουμυ το ιδιο θεμα.

1. τελικα ποσο πρεπει να κραταμε το μωρο να ρευτει με ξενο γαλα? ισχυει το 10 λεπτο η' θελει παραπανω?

 

2. οσον αφορα το μητρικο και εμενα η παιδιατρος μου ειπε πως δεν ειναι απαραιτητο να ρευτει. δε μας πειραζει!!

αυτο που δε καταλαβα ειναι..γιατι δε πειραζει?? επειδη δεν περνουν αερα? η' επειδη ειναι πιο ελαφρυ το γαλα??

 

3. επισης με το μητρικο γαλα στο μπουκαλι τι γινεται?? μας πειραζει εαν δε ρευτει??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα.εγω εχω εναν μπομπιρα 31 ημερων δεν τον θηλασα καθολου γιατι γεννηθηκε λιποβαρες παιδι και χρειαστηκε να νοσυλευτει περιπου για 2 εβδομαδες ετσι απο το ανχος μου και την στενοχωρια δεν μου ηρθε καθολου,απο γαλα πινουμε το fricolac για προωρα και λιποβαρη παιδια και θα το πινουμε μεχρι τον 6 μηνα μπορει και περισσοτερο.απο χτες αρχισαμε να εχουμε ενα θεμα με το ρεψιμο τρωει 135 γραμμαρια και λαιμαργα τον βαζω να ρευτει στα 50 γραμμαρια και μετα τον ξαναδινω ε μετα δεν ξαναρευεται και ολο να το φαει με τιποτα τι βολτες κανουμε τι αγκαλιες τιποτα ρευεται μετα απο 2 ωρες μπορει και 3.μηπως εχει τυχει σε καποια κατι παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωρό σου!! Κι εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τη μικρή μου, δε ρεύεται πάντα, μπορώ να πω τις περισσότερες φορές τη βάζω στο κρεβάτι χωρίς να έχει ρευτεί (θηλάζουμε). Τις τελευταίες μέρες, από προχθές, έχει συχνότερα αναγωγές απ' ότι πριν και χθες έκανε και εμετό. Επίσης όταν θέλει να κάνει κακά της δείχνει να δυσφορεί και να πονάει αλλά δεν κλαίειΤ, ενώ έχει συχνά αέρια.Την κρατάω μπρούμυτα στο γόνατό μου πιέζοντας την κοιλιτσα της, την κρατάω στον ώμο ψηλά και την κάνω βόλτες στο σπίτι και τη χτυπάω ελαφρά στην πλάτη...Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω..ακουω και γουργουρητά από την κοιλίτσα της....Καμιά βοήθεια από ποιο έμπειρες μανούλες;;;

κοριτσια εχω και εγω ενα μπεμπη 2 μηνων! ειναι η δευτερη φορα που θηλαζω μιας και θηλασα και την μεγαλυτερη μου κορη.και μενα δεν ρευεται ευκολα.εχω ρωτησει τον γιατρο και μου ειπε οτι αυτα που θηλαζουν αργουν πολυ να ρευτουν και οτι αν τα παρει ο υπνος....ξεχνα το! μου ειπε επισης οτι εαν τα βρεφη μετα απο ενα γευμα εχουν λοξυγγα (πραγμα που μου ετυχε πολλες φορες) δεν χρειαζεται να ρευτουν! εγω πολλες φορες για να τον κανω να ρευτει τον βαζω να κατσει (οσο γινετε βεβαια) στην αγκαλια μου. το ειχα διαβασει και πιανει. αλλες φορες δεν ρευεται καθολου ειδικα το βραδυ οποτε το ξαπλωνω στο πλαι για παν ενδεχομενοκαι συνεχιζει τον υπνο του!

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν τα μωρακια αν δεν έχουν ρευτει τα πρώτα 5 λεπτά δύσκολο να ρευτουν μετά. Ένα κόλπο ειναι να το αφήσεις μετα τα 5 λεπτά λίγο κάτω για 1 λεπτό και μετα να το σηκώσεις μπορεί να ρευτει τότε, αν όχι το κρατάς λίγο ακόμα και το αφήνεις κάτω στα πλάγια πάντα γιατι μπορει ναβγάλει καμία γουλιτσα . Τα μωρακια που θηλάζουν συνήθως παίρνουν λιγότερο αέρα από ότι στο μπιμπερο .

Συνηθως σταματάμε να τα βάζουμε να ρευτουν από τότε που αρχίζουν Στερεά τροφή. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγες μερες σαραντισαμε κ το ρεψιμο το χει για νανουρισμα.

Πολλες φορες μεχρι να τον βαλω κοιματε ηδη η κοιματε στην συνεχεια ενω τον θυλαζω.

Του δινω κ συμπληρωμα μερικες φορες αλλες τις περισσοτερες τον βαζω για υπνο χωρις ρεψιμο οταν θυλαζει αφου κοιματε κανω λαθος που δε ρευεται αλλα στον υπνο του δε ρευεται:(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ο γιος μου πλεον ειναι 3μιση μηνων, αλλα απο την αρχη μας βασανιζε λγιο με το ρεψιμο.

Ενα τεχνασμα λοιπον που μας ειπε μια ξαδελφη της γυναικας μου ειναι το εξης :

Αφου φαει φυσικα, τον πιανω απο τις μασχαλες και τον σηκωνω ψηλα, μετα τον κατεβαζω κατω αλλα φροντιζω το σωμα του να ειναι παντα σε καθετη θεση. Το επαναλαμβανω τρεις φορες και στην τριτη καθως τον κατεβαζω τον ακουμπαω κατευθειαν στον ωμο μου.

Οσο τρελλο και αν ακουγεται το πολυ σε 20 δευτερολεπτα εχει ριξει ενα μεγαλοπρεπες ρεψιμο.

 

Δοκιμασε το και αυτο αν τιποτα αλλο δεν πιανει.

Βασιλης

 

Βασίλη είσαι πλέον επίσημα ο ήρωάς μας!!! :P Το δοκίμασα από χθες και πιάνει!! Ρέψιμο σε χρόνο ΤΤ!!! Τέρμα τα 20λεπτα αναμονής. Να 'σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα...εμενα ο μπεμπακος εκτος το οτι δε ρευετε ευκολα οταν ρευτει και τον βαλω στο κουνακι του κανει αναγωγη και βγαζει πολυ γαλα,υπαρχει καποια σταση που πρεπει να τον κραταω οταν κανει αναγωγη μη πνιγει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εμενα εαν περασουν 10 λεπτα και δεν ρευτουν τις ξαπλωνω για 1 λεπτο και με το που τις ξανασηκωνω ρευονται. δεν ξερω εαν πιανει αυτο το κολπακι αλλα σε εμενα πιανει με τις διδυμουλες μου. μεχρι 15 λεπτα τις κραταω πλεον τωρα που εγιναν 3 μηνων . πιο μικρες τις κρατουσα και μιση ωρα!!

παντως οσο μεγαλωνουν ρευονται ολο και πιο ευκολα!!

 

επισης οταν τους εδινα φριζολακ για τους κολικους δεν προλαβαινα να τις σηκωσω και ρευοντουσαν!! οποτε ισως παιζει ρολο και το γαλα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
basic νομιζω μεχρι να αρχισουν οι στερεες τροφες. (κρεμες)

 

 

χμ...δεν το ήξερα...ενδιαφέρον...τρώει κρέμες εδώ και 4 μήνες αλλα τον βάζω ακομα να ρευτει...βασικα φοβαμαι πολυ με το θεμα του υπνου οταν δεν εχει ρευτει...μην γίνει τιποτα...

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με τις κρεμες δεν τον βαζω να ρευτει αλλα με το γαλα??? το βραδυ κ το ξημερωμα... τοτε τι?? αργει τοσο να ρευτει τελευταια, πολλες φορες κοιμαται κ ολας στην αγκαλια μου κ αντε να τον κανω να ρευτει! μου βγαινει το χερι 8,5 κιλα ειναι τωρα πια.

Link to comment
Share on other sites

με τις κρεμες δεν τον βαζω να ρευτει αλλα με το γαλα??? το βραδυ κ το ξημερωμα... τοτε τι?? αργει τοσο να ρευτει τελευταια, πολλες φορες κοιμαται κ ολας στην αγκαλια μου κ αντε να τον κανω να ρευτει! μου βγαινει το χερι 8,5 κιλα ειναι τωρα πια.

 

 

α! εμένα ειναι 11 κιλά οπως καταλαβαινεις βγαινει και το δικο μου χερι...ξερεις τι κανω καμια φορα? τον βαζω μπρουμυτα στο κρεβατι μου και τον χτυπαω στην πλατουλα και ρευεται πολυ ευκολα...και οταν τρωει κρεμα τον βοηθαει πολυ το νερακι μετα...

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω με τις κρεμες δεν τον βαζω να ρευτει γιατι δεν τον ξαπλωνω μετα το φαγητο οποτε δεν ανησυχω για τυχον αναγωγες, ρευεται μονος λιγο μετα την ωρα που παιζει. με το γαλα μονο δυσκολευομαι γιατι μετα κοιμαται. ποσο μηνων ειναι το δικο σου παιδακι?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω με τις κρεμες δεν τον βαζω να ρευτει γιατι δεν τον ξαπλωνω μετα το φαγητο οποτε δεν ανησυχω για τυχον αναγωγες, ρευεται μονος λιγο μετα την ωρα που παιζει. με το γαλα μονο δυσκολευομαι γιατι μετα κοιμαται. ποσο μηνων ειναι το δικο σου παιδακι?

 

εμεις επειδη εχουμε ενα ΘΕΜΑ με τον υπνο νυσταζει πολυ γρηγορα ακομα κ αν πριν κοιμοταν 2 ωρες συνεχομενα...ακομα και με τις κρεμες φοβαμαι αν δεν ρευτει...και με το γαλα βεβαια...δεν ξερω αν διαβασες ενα αλλο θεμα οτι ενα αγορακι πεθανε 18 μηνων επειδη πνιγηκε με το σαλιο του...οποτε οταν ακους τετοια..που να τα βαλεις για υπνο χωρις να ρευτουν...βεβαια καμια σχεση το ενα με το αλλο...αλλα εγω φοβαμαι πολυ πως αν δεν ρευτει εστω 2-3 φορες μπορει στον υπνο του να βγαλει γαλα κ.λ.π 10 μηνων ειναι ο δικος μου και 13ημ εσενα?

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις επειδη εχουμε ενα ΘΕΜΑ με τον υπνο νυσταζει πολυ γρηγορα ακομα κ αν πριν κοιμοταν 2 ωρες συνεχομενα...ακομα και με τις κρεμες φοβαμαι αν δεν ρευτει...και με το γαλα βεβαια...δεν ξερω αν διαβασες ενα αλλο θεμα οτι ενα αγορακι πεθανε 18 μηνων επειδη πνιγηκε με το σαλιο του...οποτε οταν ακους τετοια..που να τα βαλεις για υπνο χωρις να ρευτουν...βεβαια καμια σχεση το ενα με το αλλο...αλλα εγω φοβαμαι πολυ πως αν δεν ρευτει εστω 2-3 φορες μπορει στον υπνο του να βγαλει γαλα κ.λ.π 10 μηνων ειναι ο δικος μου και 13ημ εσενα?

εμενα ειναι 9μηνων. η παιδιατρος λεει οσο πινει απο μπιμπερο πρεπει να ρευεται!!

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου ειναι 28 μηνων και πινει το γαλα της σε μπιμπερο,και δεν ρευεται τωρα πια.δεν ειναι μωρακι πια.η παιδιατρος σου πρεπει να εννοουσε οσο ειναι πιο μικρα.καλα κανετε και προσεχετε ,πιο καλα να εισαι σιγουρη !φιλακια

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι 9μηνων. η παιδιατρος λεει οσο πινει απο μπιμπερο πρεπει να ρευεται!!

 

 

μηπως το λεει επειδη μπαινει αερας οταν ρουφανε απο το μπιμπερο? πιστευω οτι και 20 μηνων να ηταν οσο κι αν ηταν αν επινε απο το μπιμπερο αυτο θα ηταν το προβλημα..ελπιζω να μην ειναι χαζο αυτο που ειπα...:roll:

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι γι αυτο το λεει αλλα σκεψου σε λιγο θα περπατανε τα πιτσιρικια μας κ εμεις θα τα κυνηγαμε για να ρευτουν:-D:grin:

 

δεν πειράζει...δοκιμασα το κολπο με το ρεψιμο...δεν θυμαμαι αν το διαβασα εδω η σε αλλο θεμα...αυτο που σηκωνεις 3 φορες το παιδι και μετα το ακουμπας πανω σου και ρευεται...ΤΡΕΛΟ ΑΛΛΑ ΕΠΙΑΣΕ...ΚΑΙ ΣΩΘΗΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.......:-P:-P:-P

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...