Recommended Posts

Γειά σας σε όλες τις μανούλες.Χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε γεμάτη ΥΓΕΙΑ.

Το πρόβλημά μου είναι ότι η κόρη μου έχει πολύ αραιά μαλλάκια.

Είναι 2.5 χρονών και την παρατηρώ ότι από τότε που γεννήθηκε (έπεσαν τα πρώτα μαλλάκια) και έβγαλε τα κανονικά μαλλάκια είναι πολύ αραιά.Φαίνεται το κρακίο της.Η παιδίατρος με καθησύχασε λέγοντας ότι αν το παιδί αναπτύσεται κανονικά (παίρνει βάρος, ψηλώνει και μεγαλώνουν τα νύχια της) δεν υπάρχει πρόβλημα.Τα μαλλάκια της μακραίνουν αλλά δεν πικνώνουν.

Για πείτε μου τι να κάνω;Ανησυχώ!Μήπως χρειάζεται να της κάνω κάποιες εξετάσεις;

Και από που να αρχίσω;Δεν ξέρω, αφού η παιδίατρος δε με κατατόπισε πάνω σε αυτό το θέμα!

:)Τρίτεκνη μαμά:)

Διαφημίσεις

Εμένα που της κόρης μου ήταν αραιά σε αυτήν την ηλικία, της τα έκοβα καρέ συχνά, και πύκνωσαν, και σε εμένα φαινόταν το κρανίο της....ακόμα και τώρα που έχουν πυκνώσει μας είπε η κομμώτρια να την πηγαίνουμε να της τα κόβει καρέ συχνά για να δυναμώνουν, να μην προσπαθώ να της τα μακρύνω !!!

Εγώ καλή μου fermantzi έχω να σου πω την δική μου ιστορία...

όταν ήμουν μικρή και η μητέρα μου είχε ακριβώς την ίδια ανησυχία με σένα!!

Γεννήθηκα καραφλή κ άργησα πάααρα πολύ να βγάλω μαλλί, να φανταστείς μέχρι τα 5 -6 μου δεν είχα σχεδόν καθόλου. (έχω και φωτογραφίες μου που είμαι 5-6 χρονών με κοντό (αγορέ) μαλλί κ πάρα πολύ αραιό... από κει κ μετά έβγαζα έβγαζα μαλλί κ ακόμη βγάζω (στα 24 μου) όλο φύτρες είμαι!! οπότε θα σου λέγα να μην ανησυχείς! να της τα κόβεις όπως λέει και η mamavasia παραπάνω και θα βγάλει μαλλάκια.. να σαι σίγουρη!

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρυντικά σας μηνυματάκια.Ησύχασα κάπως. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σας. Όσο για το μάκρος των μαλλιών μας, τα έχουμε κοντό καρέ γιατί αν πούμε να τα μακρύνουμε - αραιά και μακρυά - θα είναι άστα να πάνε.

:)Τρίτεκνη μαμά:)

Ρε κορίτσια για πείτε και άλλα γιατί έχω απογοητευτεί με την κόρη μου. Κοντεύει τα 3 και από μαλλί ελάχιστο.κατάξανθο, πολύ κοντό και πολύ λίγο, σχεδόν δε φαίνεται. είμαι πολύ στεναχωρημένη. κάποια στιγμή που το ερεύνησα ιατρικώς δεν βρέθηκε κάτι. ωστόσο η πρόοδος είναι πολύ αργή. και είναι και πολύ κοκέτα. θέλει όλο κοκαλάκια και να χτενίζεται. αλλά πού να τα βάλω? σκέφτομαι να ξαναπάω σε κάποιον δερματολόγο αλλά δεν ξέρω ποιος είναι ο κατάλληλος. αν έχετε να προτείνετε κάποιον, ευχαριστώ. από ανάπτυξη κτλ είναι όλα πολύ καλά .

Τα ζουζούνια μου είναι γλύκα, είναι τρέλα!

Το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό μπορεί το δικό σου ξαφνικά στα 5 να φουντώσει στα μαλλιά και το δικό μου π.χ. να μείνει με λίγα μαλλάκια όπως και εγώ (δεν έχω και το πιο πυκνο μαλλί)....

Ρε κορίτσια για πείτε και άλλα γιατί έχω απογοητευτεί με την κόρη μου. Κοντεύει τα 3 και από μαλλί ελάχιστο.κατάξανθο, πολύ κοντό και πολύ λίγο, σχεδόν δε φαίνεται. είμαι πολύ στεναχωρημένη. κάποια στιγμή που το ερεύνησα ιατρικώς δεν βρέθηκε κάτι. ωστόσο η πρόοδος είναι πολύ αργή. και είναι και πολύ κοκέτα. θέλει όλο κοκαλάκια και να χτενίζεται. αλλά πού να τα βάλω? σκέφτομαι να ξαναπάω σε κάποιον δερματολόγο αλλά δεν ξέρω ποιος είναι ο κατάλληλος. αν έχετε να προτείνετε κάποιον, ευχαριστώ. από ανάπτυξη κτλ είναι όλα πολύ καλά .

Καλημέρα, εμένα η κόρη μου σχεδόν 6 ετών και ενώ τόσο εγώ όσο και ο άντρας μου, έχουμε μαλλί πολύ πλούσιο, εκείνη έχει πολύ λεπτή τρίχα και αραιά μαλλάκια, φαίνεται το κεφαλάκι της. της κάναμε τον απαραίτητο ενδοκρινολογικό έλεγχο και την πήγαμε και στο Α. Συγγρός Νοσοκομείο που φημίζεται για τα δερματικά και μας είπαν ότι αυτό είναι το φυσικό του και πως σίγουρα μεγαλώνοντας θα χοντρίνει λίγο ακόμα η τρίχα και δεν θα φαίνεται το κεφαλάκι πια. εγώ όμως στενοχωριέμαι πολύ. ο γιος μου έχει μαλλί αφάνα.

Καλημέρα, εμένα η κόρη μου σχεδόν 6 ετών και ενώ τόσο εγώ όσο και ο άντρας μου, έχουμε μαλλί πολύ πλούσιο, εκείνη έχει πολύ λεπτή τρίχα και αραιά μαλλάκια, φαίνεται το κεφαλάκι της. της κάναμε τον απαραίτητο ενδοκρινολογικό έλεγχο και την πήγαμε και στο Α. Συγγρός Νοσοκομείο που φημίζεται για τα δερματικά και μας είπαν ότι αυτό είναι το φυσικό του και πως σίγουρα μεγαλώνοντας θα χοντρίνει λίγο ακόμα η τρίχα και δεν θα φαίνεται το κεφαλάκι πια. εγώ όμως στενοχωριέμαι πολύ. ο γιος μου έχει μαλλί αφάνα.

εγώ ένα πράγμα καταλαβαίνω από αυτά που διαβάζω ... ότι σε όλες τις περιπτώσεις που αναφέρονται εδώ ήταν κάτι φυσιολογικό... αν κάποια μαμά αγχώνεται και θέλει να το ψάξει λίγο παραπάνω θα πρέπει να μιλήσει με τον παιδίατρό της να την κατατοπίσει σχετικά.. να ρωτήσω κάτι όμως βρε κορίτσια.. γιατί στενοχωριέστε?? μιλάω για τις περιπτώσεις που ψάχτηκε το θέμα ιατρικά και το παιδάκι είναι μια χαρα... τα παιδιά όλα τα καταλαβαίνουν... μην τους μεταφέρετε τις δικές σας ανησυχίες και τα άγχη σας γιατί θα γίνουν κομπλεξικά στο τέλος! και σας το λέω με όλη μου την αγάπη γιατί εγώ επειδή ήμουν πολύ αδύνατη (κόκκαλο) από μικρή μέχρι το Λύκειο οι γονείς μου, μου είχαν δημιουργήσει κόμπλεξ (ξέρετε γιατί δεν τρως, είσαι σαν τα παιδάκια της Αιθιοπίας κλπ) ... τώρα βέβαια και μετά τη γέννα δεν κουμπώνουν τα παντελόνια αλλά τώρα δεν μιλάνε!!!!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα