Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικοί Σταθμοί - Νηπιαγωγεία στον Πειραιά


Recommended Posts

Αχ κοπέλα μου... πανάκριβα τα καλά σχολεία τελικά. Πήγα σε διάφορα και μου άρεσε το ΝΕΑ ΠΑΙΔΕΙΑ στο Χαϊδάρι. Εγκαταστάσεις, εκπαιδευτικό πρόγραμμα... όλα του γούστου μου... Ξέρεις πόσο μου ζήτησαν? 1.000 προκαταβολή και περίπου 600/μήνα και μάλιστα χωρίς να είναι "μέσα" στο ποσό αυτό τα σχολικά είδη/κοστούμια για γιορτές κλπ...!!!

 

 

Με τόσα στο κρατάω κι εγώ και σου κάνω δώρο και τις στολές!!!

Είναι τρελλοί αυτοί οι Ρωμαίοι.

 

Η γνώμη μου είναι να προτιμήσεις κάτι κοντά στο σπίτι σου που να έχει αυλή με δέντρα και να έχεις και καλές πληροφορίες εκ των έσω.

Τι λέω κι εγώ τώρα η παλαβιάρα?

 

Για το ΝΑΝΩ δεν ξέρω κάτι γιατί είναι και μακριά από το σπίτι μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχουν ξεφύγει πραγματικά! Λες και ζουν σε ένα άλλο, παράλληλο σύμπαν!!!

 

Μου έχουν πει για το ΡΟΖ ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ (μια φίλη έχει τον γιο της εκεί) που ειμαστε πολύ κοντά στο να συμφωνήσουμε. Μένει μόνο αύριο να δω το Ναννώ που έχω ακούσει πολύ καλά πράγματα και θα πάρω την τελική (και ελπίζω και ΣΩΣΤΗ) απόφαση!

 

Φιλάκια zana μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά θέματα για αναζήτηση παιδικού στο Κερατσίνι και Πειραιά και έχω συγκρατήσει κάποια ονόματα. Αναρωτιέμαι όμως αν υπάρχει κάποια λίστα με παιδικούς που έχουν χαρακτηριστεί οκ έπειτα από ελέγχους ή διασταυρώσεις με τα υπόλοιπα μέλη του foroum. Μήπως η κυρία Στυλιανάκη μπορεί να βοηθήσει?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Erika

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφοροι παιδικοί σταθμοί σε Καστέλλα, καποια μαμά που πηγαίνει το παιδί της εκεί, θα μπορούσε να μας διαφωτίσει και να μας πει κάτι για αυτούς.

Carussel, Παραμυθούπολη, Kids planet, Δελφινάκια, Birds και δεν ξέρω αν υπάρχει και καποιος άλλος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
A! :wink: Νέο Φάληρο!

Δεν είχα σκεφτεί να δω και προς τα εκεί, θα το κοιτάξω, αν και μας πέφτει λίγο μακριά...

Σ΄ευχαριστώ πολύ πολύ πάντως...Κάθε πρόταση και πληροφορία ευπρόσδεκτη! :D

ΣΤΟ ΝΕΟ ΦΑΛΗΡΟ ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟ ΤΟ 2001 ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ .ΕΙΜΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΜΕΝΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΠΑΝΕ ΔΗΜΟΤΙΚΟ.Ο ΜΙΚΡΟΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΑΚΟΜΗ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟΠΗΓΑ 06 ΜΗΝΩΝ.ΕΧΕΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΑΓΕΙΡΙΣΣΑ ΚΙΑ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ.

Ο ΣΤΑΘΜΟΣ ΛΕΓΕΤΕ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΣ .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eχει κάποια κοπέλα άποψη για το 26ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ στην ΚΑΛΛΙΠΟΛΗ??

 

Το Σεπτέμβρη παει ο μεγάλος μου νηπιαγωγείο και είμαι σε δίλημμα αν θα τον συνεχίσω και φέτος στον Ιδιωτικό ή αν θα τον βάλω στο δημοσίο προκειμένου να κάνει φίλους και του χρόνου στην πρώτη μην είναι μόνος του...

 

Περιμένω με αγωνία αν ξέρει κάποια κοπέλα κάτι...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

στείλτε της με πμ τους χώρους που είδατε!

 

(στείλτε τους και εδω σε μένα έτσι ωστε να μπορώ να τα μεταδώσω εάν λείψετε!)

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΣΕ ΠΜ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ

iikaki:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια, εβαλα την Ιλεάνα στα Ζαβολάκια 3 χρονων περυσι τον Σεπτέμβριο... οι δασκαλες πολυ καλες και γενικα ειμαι ευχαριστημενη με το δεδομενο οτι ηταν η 1η χρονια και ηθελα να ειναι πολυ κοντα στο σπιτι μας... Πηγα και στα Δελφινακια, αλλα με απετρεψε το γεγονος οτι δεν ειχαν νηπιαγωγείο και θα επρεπε να την αλλαξω...

Λοιπον, 2η χρονια απο τον Σεπτεμβριο και την εγραψα στα birds... μονο καλα λογια εχω ακουσει... ιδιες τιμες ΟΛΑ! δυσκολη η αρχικη επαφη, αλλα ειμαι ενθουσιασμενη που την εγραψα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ 2 ΕΤΩΝ?ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ****** ΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΔΙΑΦΟΡΑ Κ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ.ΜΕΝΩ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ Κ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ Κ ΓΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑ.ΕΞΑΛΛΟΥ Κ Η ***** ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΦΑΛΗΡΟ...ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!

 

Τι πρόβλημα έχεις ακούσει για τα εκπαιδευτήρια ***** ; Σκεφτόμουν να στείλω την μικρή στου Φαλήρουυ αλλα τώρα με προβλημάτισες.:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια, εβαλα την Ιλεάνα στα Ζαβολάκια 3 χρονων περυσι τον Σεπτέμβριο... οι δασκαλες πολυ καλες και γενικα ειμαι ευχαριστημενη με το δεδομενο οτι ηταν η 1η χρονια και ηθελα να ειναι πολυ κοντα στο σπιτι μας... Πηγα και στα Δελφινακια, αλλα με απετρεψε το γεγονος οτι δεν ειχαν νηπιαγωγείο και θα επρεπε να την αλλαξω...

Λοιπον, 2η χρονια απο τον Σεπτεμβριο και την εγραψα στα birds... μονο καλα λογια εχω ακουσει... ιδιες τιμες ΟΛΑ! δυσκολη η αρχικη επαφη, αλλα ειμαι ενθουσιασμενη που την εγραψα....

 

dimitrageorge σκέφτομαι και εγώ να γράψω το δικό μου στα birds την επόμενη χρονιά για προνήπιο.Οι εντυπώσεις μου από την πρώτη επίσκεψη

ήταν πολύ θετικές.Θα ήθελα και τη γνώμη σου για τη δουλειά που γίνεται

μιας και ήδη πρέπει να έχετε ξεκινήσει τη χρονιά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εμένα η κόρη μου πάει στο Μιχαλοπούλειο στην Καλλίπολη του Πειραιά και είμαι πολυ ευχαριστημένη.

Καλησπέρα! Ο γιος μου θα πάει νήπιο του χρόνου και ήδη ψάχνουμε για ένα καλό σχολείο. Η Καλλίπολη μας βολεύει πολύ και το Μιχαλοπούλειο έχει καλή φήμη. Είναι όντως τόσο καλό όσο λένε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
κοριτσάκια ο σταθμός λέγεται Σιμπα και είναι Ζαιμη 9 κοντά στο Χατζηκυριάκειο.

είναι ένας απλούστατος σταθμός χωρίς πολλά φρου φρου αλλά με ουσία.

όπως είπα και στην Ζάνα με πμ , είναι σαν να είναι τα παιδιά με πολύ κοντινούς συγγενείς για να μην πω με την γιαγιά και φανώ υπερβολική. το τηλέφωνο είναι 2104185648 . Θα σας πρότεινα - αν το σκέφτεστε - να πάτε μαζί με τα παιδιά για μια γνωριμία ,για να δείτε και τις αντιδράσεις τους .

Εγω τον προτείνω απο καθαρά προσωπική εμπειρία καθώς φέτος κλείσαμε τα 7 χρόνια που εμπιστεύομαι τα παιδια μου στους ανθρώπους αυτούς.

 

 

καλησπέρα σας πραγματικά και εγώ απο τον ΣΙΜΠΑ είμαι πάρα πολυ ευχαριστημένος είναι πολύ καλοί άνθρωποι οι ιδιωκτήτες του σταθμού και νιώθω ότι η κόρη μου είναι σε πολύ καλά χέρια

 

Χαρακτηριστικά, παροχές, προϊόντα και υπηρεσίες επιχείρησης

 

 

  • ΠΑΙΔΙΑ ΗΛΙΚΙΑΣ ΑΠΟ 2 ΕΩΣ 6,ΜΕΓΑΛΗ ΑΥΛΗ
  • ΕΙΔΙΚΟΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΙ ΜΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ
  • ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ & ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ
  • ΑΝΑΡΡΩΤΗΡΙΟ ΑΘΛΗΜΑΤΑ ΚΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟ

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, ο σταθμός μπορεί να είναι καλός δεν διαφωνώ (για τη μεγάλη αυλή ίσως να διαφωνώ λίγο γιατί υπάρχουν και μεγαλύτερες) αλλά αν θες να διαφημιστείς επικοινώνησε με τους admin καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλό μεσημέρι σε όλους,

 

είναι η πρώτη φορά που πέρνω μέρος στο φορουμ, αλλά θα ήθελα την άποψη σας και την εμπειρία σας, για ένα παιδικο σταθμό στην Καστέλλα - παραμυθούπολη. Η μικρή μου είναι 2 ετών και τώρα είναι με την γιαγιά της αλλά η γυναίκα έχει κουραστεί (δεν το λέει η ίδια, αλλά φαίνεται, είναι και 67 ετών). Πρέπει να σας πω ότι κρατάει άλλο 1 παιδάκι, 16 μηνων και μέσα στην ημέρα κρατάει και για 2 ώρες άλλα 2 παιδιά, σύνολο 4 παιδιά (πάει η αδελφή μου να πάρει την μία της την κόρη απο το σχολείο). και είναι η πιο δυσκολη ώρα γιατι έχουν να φάνε τα 2 μικρά!!!

Άρα η γιαγιά δεν έχει μόνο ένα παιδι να κοιταξει. Σκεφτηκαμε να δούμε για παιδικο για να αποκτήσει περισσοτερα ερεθίσματα και εμπειριες και για να μην νιωθω ότι έχω την μητέρα συνεχως στο τρέξιμο. Είπαμε λοιπον να δουμε για παιδικο από Σεπτεμβριο που θα ήταν ήδη 2,5 ετών. και μέσα στουσ επικρατέστερους είναι αυτός της Παραμυθουπολης στον Πειραια. Τον είδαμε απόγευμα χωρις παιδιά, θα πάμε και μέρα να δω πως είναι και τα παιδακια, χαρούμενα? αλλά θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζετε κάτι καλό ή κακό για αυτο τον σταθμό. ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας! Μήπως ξέρει κανείς έναν παιδικό σταθμό απογευματινό σε Δυτικά προάστεια γενικά? Για να καταλάβετε μένω Κερατσίνι και δουλεύω Περιστέρι. Θα ήθελα μέχρι ο μικρός μου να πάει στο νήπιο να τον έχω μαζί μου το πρωί.

oUOXp3.png
Link to comment
Share on other sites

zana 1911. Ευχαριστώ πολύ! τουλάχιστον δεν έχει ακουστεί κάτι κακό. όπως έχω δει στο φορουμ για άλλους σταθμούς του πειραιά.

Τhanomanoula, ωραίο ακούγεται αυτό το απογευματινό, αλλά εγώ δεν το έχω ακούσει. Η παραμυθούπολη (που για αυτή ρωτούσα), το μόνο που μου είπε είναι ότι μπορεί να την κρατήσει (μετά από επικοινωνία) και μετά τις 5, μέχρι όμως τις 9 το βράδυ. αλλά δεν ξέρω τι θα κάνουν στα παιδάκια. μόνο φύλαξη φαντάζομαι, όχι και κάτι πιο δημιουργικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γνωρϊζει κάποια από εσάς κάτι για τον παιδικό "Η χώρα των ζουζουνιών" στην Μ.Αλεξάνδρου στην Ευγένια στο Κερατσίνι;Πάντως κάπου ποιο πάνω που διάβασα για τον παιδικό Μαμά Τοτο Το κτήριο ρε κορίτσια ήταν για χρόνια εγκαταλελημένο και πριν μια 4 ετία το ανακαίνισαν και το έκαναν παιδικό και σκεφτήτε οτι σε αυτό το κτήριο που ήταν σχολείο κάποτε πήγαινε δημοτικό ο άντρας μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κι εγω ψαχνω παιδκο σταθμο στον Πειραια.

Ηδη πηγα στα Δελφινακια.

Δεν εντυπωσιαστηκα απο τις εγκαταστασεις πλην του μεγαλου εξωτερικου χωρου.

Παραμυθουπολη πηγαινει η κορη μιας φιλης και θα παω να δω τι και πως.

Αν ξερει καποιος κατι παραπανω ας μας ενημερωσει.

Α και για Μιχαλοπουλειο ειναι πολυ κοντα στο σπιτι μου αλλα ο εξωτερικος χωρος ειναι πολυ μικρος και οσο αφορα το σχολειο δεν εχω ακουσει τα καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Στα Δελφινάκια και την Παραμυθούπολη στέλνουν 2 φίλες μου τα παιδιά τους και είναι πολύ ευχαριστημένες.

Η "αυλή" στον παιδικό του Μιχαλοπούλειου είναι ένα σκέτο τσιμέντο ή έχουν βάλει χλωροτάπητα? Νομίζω ότι είναι στον ήλιο.

Όταν είχα πάει ο ιδιοκτήτης μου είχε αφήσει την χειρότερη εντύπωση..........αλλα είναι και θέμα δασκάλας.

Στο δημόσιο νήπιο που είναι τώρα η κόρη μου είναι σούπερ ουαου, τύφλα να΄χουν τα καλύτερα ιδιωτικά. Οι δασκάλες είναι απλά άψογες.............είναι που θα πέσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μήπως τελικά έχει κάποιος λίγο πιο συγκεκριμένες πληροφορίες (ωράριο / τιμές κλπ.) για την Παραμυθούπολη στην Καστέλλα ή για το Lollipop στην Καλλίπολη ? Γιατί, μόλις σήμερα, μας άδειασαν από τον Δημόσιο για ένα μήνα διαφορά...... οπότε από Σεπτέμβρη θα αναγκαστώ να επιλέξω κάποιον ιδιωτικό σταθμό...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο Νικόλας μας στις 03/09/2010 πρώτα ο Θεός θα κλείσει τους 29 μήνες και όχι τους 30 που έχουν ως minimum (2,5 ετών)... ήλπιζα πως μέσα στο καλοκαίρι θα έχουμε βγάλει και το pamper, ήδη τρώει μόνος του με φιλότιμες προσπάθειες, οπότε έλεγα να υποβάλλω την αίτηση και εάν υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις, έχει καλώς, αλλά η κα με την οποία συνομίλησα σήμερα σχεδόν μου το απέκλεισε έστω και γι αυτόν τον ένα μήνα... κατάλαβες την απογοήτευσή μου???????

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι γινεται να τον γραψουν και να ξεκινησει ενα μηνα μετα αφου δηλαδη γινει 2,5ετων. Αυτο ειχε κανει και η βαφτιστηρα μου και ξεκινησε Οκτωβριο. Και εγω δηλαδη το ιδιο σκοπευω να κανω αφου τελος Σεπτεμβρη θα γινει 2,5 ετων. Απλα η πιεση ειναι στο να κοψει την πανα μες στο καλοκαιρι.

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...