Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικοί Σταθμοί - Νηπιαγωγεία στον Πειραιά


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια

 

Παρακαλώ όσες Πειραιώτισσες έχουν εμπειρίες από παιδικούς σταθμούς, νηπιαγωγεία στην περιοχή του Πειραιά ή και ευρύτερα ας μου πούνε......

Ποιόν σταθμό / σχολείο θεωρούν τον καλύτερο και γιατί?

Α! και πόσο κοστίζει για ένα παιδάκι 2-3 χρονών... το θεωρούν παιδικό σταθμό ή προνήπιο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν εγω ήδη έκανα μια μεγαλη ερευνα στον Πειραιά βέβαια κοντά στην περιοχή που μένω... Ενω αρχικά κοίταξα Δημόσιους κατέληξα σε ιδιωτικό όπου και τον έγραψα..

Σε αυτό που κατέληξα τα παιδάκια του 2004 πάνε μικρό προνήπιο...

Οι τιμές είναι γύρω στα 320€ μήνα με σχολικό ... γύρω στα 100€ η εγγραφή και σε αυτόν που επέλεξα εγώ εχει εφάπαξ δίνεις και το ποσό των €210 για γραφική ύλη παιχνίδια..

Οι λόγοι που κατέληξα εμπεριέχονται στις παρακάτω παλαιοτερες δημοσιεύσεις σε αυτήν την ενότητα:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=13038#13038

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Σοφάκι για την άμεση απάντηση, ποιός είναι αυτός ο σταθμός? Δ/νση, τηλ? Αν απαγορεύεται να το πεις στο forum στείλε μου σε παρακαλώ μήνυμα.

Η μικρή μου είναι γεννημένη τον Νοέμβριο του 2005 και σκέφτομαι να την στέλνω για 2-3 ώρες κάθε μέρα να αρχίσει να συνηθίζει, ξέρεις αν το δέχονται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

είχα γράψει κάπου ότι δεν είναι καλό τα παιδιά να πηγαίνουν για λίγες ώρες σε μια τάξη όπου τα άλλα παιδιά είναι όλη μέρα μαζί,

μιάς και θα της φέρονται σαν να είναι outsider αλλά και εκείνη θα αισθάνεται λίγο έτσι..

 

δεν θυμάμαι που το είχα γράψει όμως...!! :?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το είδα αλλά σε 2 σταθμούς που πήρα τηλ, μου είπαν ότι έχουν ειδικά τμήματα για περιορισμένες ώρες.

Πάντως καλά έκανε και το θύμισες γιατί θα ρωτήσω ακριβώς, αν είναι όλα τα παιδάκια μαζί (και των λίγων και των πολλών ωρών). Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΑΝ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΚΑΠΟΥ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ !!!

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΓΧΩΜΕΝΗ ΜΑΜΑ ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ Ή ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

ADDA καλησπέρα ,

κάποια απο τα κορίτσια με βοήθησαν λίγο γιατι και γω εχω το ίδιο προβλημα . Έχω διαβάσει βέβαια όλα τα σχετικά post και έχω πάρει μια γενική ιδέα. Σε ποιά περιοχή μένεις ? Πότε θέλεις να στείλεις το παιδί στον παιδικό , αυτή την χρονιά ? Πόσο χρονών είναι ? :)

Link to comment
Share on other sites

στείλτε της με πμ τους χώρους που είδατε!

 

(στείλτε τους και εδω σε μένα έτσι ωστε να μπορώ να τα μεταδώσω εάν λείψετε!)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΛΕΝΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΦΙΑΦΕΡΟΝ ΣΟΥ

ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΝΩ ΣΤΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΚΑΤΙ ΕΚΕΙ ΚΟΝΤΑ. ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΑΚΛΑ 2.5 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΣΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΑΛΛΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ. ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΜΕΣΑ ΚΑΤΙ ... ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΘΑ ΜΕ ΕΣΩΖΕΣ

Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΑΦΗΣΩ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙ ΜΟΥ.

ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΗΝ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ.

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ. ΣΗΜΕΡΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΤΟ SITE ΤΥΧΑΙΑ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ.

ΚΑΝΕΤΕ ΤΡΟΜΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΧΑΡΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΩ.

ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ / ΟΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μανούλες , καλημέρα Έλενα αν με βλέπεις

Να ρωτήσω κάτι σαν καινούρια?? Είναι κακό να μιλάμε επώνυμα για παιδικούς σταθμούς online??? Γιατί πήγα σε έναν στο Κερατσίνι χτες & θα ήθελα τη γνώμη σας αν κάποια γνωρίζει κάτι

Ευχαριστώ πολύ ελπίζω να είστε όλες καλά

Link to comment
Share on other sites

ADDA καλημέρα.

φαντάζομαι ότι μάλλον δεν επιτρέπεται αλλα δεν νομίζω να είναι κακό να τον αναφέρεις και όποιος ξέρει κάτι παραπάνω θα σου απαντήσει με προσωπικό μύνημα . :)

Link to comment
Share on other sites

Ελενα καλήμερα. Ημουν σχεδόν σίγουρη οτι θα ήσουν εδώ.

Λοιπόν πήγα χτες στον Μαμά Τότο είναι στο Κερατσίνι αλλά για 10 χρόνια ήταν στην Καστέλλα όπου και έφυγε γιατι ήταν μικρός ο χώρος όπως ισχυρίστηκε. Εμένα μου άρεσε σε γενικές γραμμές, αλλά του άντρα μου οχι ιδιαίτερα (ουφ μπλέξιμο), οπότε αν κάποια γνωρίζει κάτι ας μου πει θα με βοηθήσετε πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

δεν υπάρχει πρόβλημα να αναφέρετε κάποιον παιδικό σταθμό/λίνκ/εταιρεία στο φόρουμ απο τη στιγμή που δεν είναι δικός σας και δεν "χρησιμοποιείτε" το φόρουμ για να τον διαφημίσετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το είδα αλλά σε 2 σταθμούς που πήρα τηλ, μου είπαν ότι έχουν ειδικά τμήματα για περιορισμένες ώρες.

Πάντως καλά έκανε και το θύμισες γιατί θα ρωτήσω ακριβώς, αν είναι όλα τα παιδάκια μαζί (και των λίγων και των πολλών ωρών). Ευχαριστώ.

 

Ζάνα καλημέρα.

 

Αλήθεια έχουν τμήματα τέτοια? Γιατί (και αφού διάβασα και το ποστ της Μ. Στυλιανάκη περί μη-ενσωμάτωσης των παιδιών που μένουν λίγες ώρες στον παιδικό και συμφώνησα μαζί της) αν ισχύει για ολόκληρα τέτοια τμήματα θα με ενδιέφερε πολύ. Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ 2 ΕΤΩΝ?ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ***** ΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΔΙΑΦΟΡΑ Κ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ.ΜΕΝΩ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ Κ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ Κ ΓΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑ.ΕΞΑΛΛΟΥ Κ Η ***** ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΦΑΛΗΡΟ...ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ( 9/12/05 ), ΜΠΕΜΠΑ ( 20/3/08 )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ναννώ ΣΤΗ ΝΙΚΑΙΑ. ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΦΑΝΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥΣ, ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΑ. ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗ (είμαι βρεφονηπιοκόμος) ΣΕ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΚΑΙ "ΚΑΠΟΙΟΙ" ΗΤΑΝ ΚΑΛΟΙ.

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναβάζω εδώ γιατί το είχα ποστάρει και σε άλλο θέμα.

--------------------------------------------------------------------------------

 

http://www.pedagogiki-birds.gr/indexgr.html

http://www.michalopoulion.gr/

http://www.delfinakia.com.gr/

http://www.zavolakia.gr/

 

Lollipop

Πειραιάς

Αποστόλη 40

Τηλ. 210-45.36.629 & 210-42.80.447

 

Δεν τους ξέρω προσωπικά τους σταθμούς, απλά δίνω τα link και ότι άλλο στοιχεία έχω βρει.

Link to comment
Share on other sites

εγώ κοριτσάκια για παιδικό σταθμό είχα συμβουλευθεί μια φίλη μου παιδαγωγό που είχε δουλεψει σε αρκετούς στον Πειραιά.

προτίμησα έναν σταθμό στην Καλλίπολη διότι είναι οικογενειακός και απλός, δηλαδή δεν αλλάζει συνέχεια προσωπικό - κάτι που ξέρω ότι γίνεται συνήθως, και έτσι τα παιδια κατά την γνώμη μου δεν νοιώθουν ιδιαίτερη σιγουριά και λόγω του ότι τα άτομα του σταθμού είναι συγγενείς, τα παιδιά αισθάνονται οικεία και άνετα. Δεν έχει εξωσχολικές δραστηριότητες- δεν με ενδιέφεραν άλλωστε. Αυτό που ήθελα και βρήκα εκεί ήταν να δίνουν γνώσεις και αξίες στα παιδιά . Επίσης είναι μέλος στον Πανελλήνιο Σύλλογο Ιδιοκτητών Παιδικών Σταθμών. http://www.pasips.com/grindex.html

 

Οποιαδήποτε πληροφορία στην διάθεσή σας. :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...