Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φάσκιωμα;;;


Recommended Posts

φιλενάδες μου να σας ρωτήσω και κάτι άλλο που χρειάζομαι απάντηση οπωσδήποτε από τις έμπειρες μανούλες...

όταν ξαπλώνει στα πλάγια και κοιμάται τρομάζει πάρα πολύ ρε σεις...και μου ξυπνάει!!! Γιατί γίνετε αυτό;;; Σίγουρα θα το έχουνε ζήσει πολλές μανούλες...μπορώ να κάνω κάτι γιαυτό;;;

Τρομάζει, τινάζεται και ξυπνάει μετά κι αρχίζουμε πάλι το κλάμα...ελπίζω να μπορείτε και σ΄αυτό να μου δώσετε τα φώτα σας

 

ευχαριστώ :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 140
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο αφαλός της είχε βγει και της δικιάς μου μια φορά και τρελλάθηκα γιατί ήμουν και μόνη μου στο σπίτι. Μέχρι να πάρω την παιδίατρο και να με καθησυχάσει είχε μπει μέσα μόνος του. Δεν είναι τίποτα απλά με το κλάμα μπορεί να βγαίνει πιο συχνα.

Όσο για την συμπαράσταση...να και ένα θετικό μεσα στην ταλαιπωρία σου...παλιός καλός καιρός..είχαμε καιρό να αναλύσουμε ένα θέμα τόσο πολύ!

Άντε υπομονή λίγο ακόμα και μετά να μας λες μόνο το πόσο έχει ηρεμήσει και το πόσο καλά περνάτε :lol:

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

φιλενάδες μου να σας ρωτήσω και κάτι άλλο που χρειάζομαι απάντηση οπωσδήποτε από τις έμπειρες μανούλες...

όταν ξαπλώνει στα πλάγια και κοιμάται τρομάζει πάρα πολύ ρε σεις...και μου ξυπνάει!!! Γιατί γίνετε αυτό;;; Σίγουρα θα το έχουνε ζήσει πολλές μανούλες...μπορώ να κάνω κάτι γιαυτό;;;

Τρομάζει, τινάζεται και ξυπνάει μετά κι αρχίζουμε πάλι το κλάμα...ελπίζω να μπορείτε και σ΄αυτό να μου δώσετε τα φώτα σας

 

ευχαριστώ Wink

 

Εγώ φώτα δεν θα σου δώσω,απλά θα σου πω ότι το κάνει και η δικιά μου αυτό. Μιλάμε για πολύ τρομάρα και τίναγμα. Δεν ξέρω αν υπάρχει λύση,αν ξέρει κάποια ας μας πει γιατί και εγώ μετά από τόσο καιρό πετάγομαι κάθε φορά που το κάνει.

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ φώτα δεν θα σου δώσω,απλά θα σου πω ότι το κάνει και η δικιά μου αυτό. Μιλάμε για πολύ τρομάρα και τίναγμα. Δεν ξέρω αν υπάρχει λύση,αν ξέρει κάποια ας μας πει γιατί και εγώ μετά από τόσο καιρό πετάγομαι κάθε φορά που το κάνει.

 

ξυπνάει δηλαδή κι εσένα ε; Το κακό με τον δικό μου είναι ότι ξυπνάει και μετά δεν ξανακοιμάται και φυσικά αφού του λείπει ύπνος αρχίζουν τα κλάματα. Σήμερα τον έχω ξύπνιο από της 7 το πρωί και ζήτημα να κοιμήθηκε 3 ώρες συνολικά όλη μέρα :cry: η μανούλα φυσικά εξαντλημένη...με πονάνε χέρια, πλάτη, μέση τα πάντα :lol::lol:

 

Ίσως κάποια κοπέλα έχει να μας δώσει μία λύση...πρίν λίγο τον έβαλα στο κρεβάτι κοιμήθηκε μέσα σε ένα λεπτό, τρόμαξα μετά από 10 λεπτά, ξύπνησε και τώρα κλαίμε πάλι :cry::cry:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

καμία μανούλα δεν έχει να μας δώσει τα φώτα της;;;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαρδελάκι μου καταρχην γιατι κοιμαται στο πλαι το καμαρι σου ? Ασε το παιδακι να κοιμηθει ανασκελα να απλωσει χερια ποδια να ευχαριστηθει ξάπλες :)

 

Αυτο με το τρομαγμα εμενα το σταμάτησε λιγο πριν τους 2 μηνες . Μαζι με αυτό και τις φωνες -βογκητα που έβγαζε ολη νυχτα ! Ακομα βεβαια τρομάζει αν ακούσει θορυβο ξαφνικά και φυσικά "μιλαει" αλλα οχι οπως στις αρχές .

 

Επισης εγω ειχα παρατηρήσει οτι καποιες φορες εκει που κοιμοταν αρχιζε να κλαιει πολυ δυνατα με λιγο διαφορετικο απο το συνηθισμένο κλάμα . Στην αρχη αφου δεν ήξερα την επαιρνα αγκαλιά και την ξυπνούσα χωρις να το θελω . Τωρα καταλαβα οτι βλεπει ονειρο μαλλον και πολυ ηρεμα την χαιδευω στο κεφαλάκι χωρις να της μιλάω . Ηρεμεί και ξανακοιμαται :)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σαρδελάκι μου καταρχην γιατι κοιμαται στο πλαι το καμαρι σου ? Ασε το παιδακι να κοιμηθει ανασκελα να απλωσει χερια ποδια να ευχαριστηθει ξάπλες :)

 

Αυτο με το τρομαγμα εμενα το σταμάτησε λιγο πριν τους 2 μηνες . Μαζι με αυτό και τις φωνες -βογκητα που έβγαζε ολη νυχτα ! Ακομα βεβαια τρομάζει αν ακούσει θορυβο ξαφνικά και φυσικά "μιλαει" αλλα οχι οπως στις αρχές .

 

Επισης εγω ειχα παρατηρήσει οτι καποιες φορες εκει που κοιμοταν αρχιζε να κλαιει πολυ δυνατα με λιγο διαφορετικο απο το συνηθισμένο κλάμα . Στην αρχη αφου δεν ήξερα την επαιρνα αγκαλιά και την ξυπνούσα χωρις να το θελω . Τωρα καταλαβα οτι βλεπει ονειρο μαλλον και πολυ ηρεμα την χαιδευω στο κεφαλάκι χωρις να της μιλάω . Ηρεμεί και ξανακοιμαται :)

 

ανάσκελα ήθελα να πω ότι κοιμάται...αν και μέχρι χθες κοιμόμασταν μπρούμυτα γιατι δεν ήθελε καθόλου ανάσκελα...τώρα τον παλεύουμε πάλι να κοιμάται ανάσκελα για να έχει άπλες.

Γιατί όμως δεν κοιμάται πάνω από 10 λεπτά;;; Σήμερα το μεσημέρι κοιμήθηκε 2 ώρες κι αυτό ήταν...είναι ξύπνιος από της 7 το πρωί πάλι...ε, δεν είναι φυσιολογικό αυτό σωστά;;;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικότατο !! Δεν θελει ύπνο το παιδι θελει να βλεπει τι γινετε γυρω του να μην χάνει ουτε λεπτο :)

 

Σαρδελάκι μου δεν ειναι ολα τα μωρακια το ιδιο . Εμενα πριν 1 ωρα επεσε για νανακια και ήταν ξυπνια απο τις 9 το πρωι . Δεν ειχε ορεξη για υπνο τι θα κανουμε με το ζόρι ? :) Το ξερω οτι τους δημιουργει υπερενταση η τοση αυπνια και προσπαθω και γω να την κοιμήσω ομως αν ειναι ήρεμη και ευδιαθετη την αφήνω να μου δωσει αυτη το σημαδι ποτε πρεπει να την βοηθήσω .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

αν ήταν κι εμένα ήρεμος και ευδιάθετος δεν θα τον κοίμηζα, αλλά αυτός χασμουριέται όλη την ώρα και κλαίει κι αυτό μου δείχνει ότι νυστάζει!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως πεινάει;

Και το δικό μας μωράκι στην αρχή έτσι ήταν και τελικά αυτό που του έφταιγε ήταν ότι πείναγε. Συνέχεια! Θηλάζεις;

 

όχι δεν θηλάζω...

να πεινάει;;; Δε νομίζω...αλλά ίσως και να έχεις δίκαιο, αλλά εγώ η καψερή πως να το καταλάβω αυτό;;; Να του κάνω λίγο συμπλήρωμα και να προσπαθήσω να του το δώσω;;;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να του βάλεις λίγο παραπάνω (30μλ) να δεις αν θα το πιει.

Μην προσπαθήσεις όμως με το ζόρι! Απλά άφησέ το να πιει, μέχρι να σταματήσει μόνο του.

 

Αν πιει παραπάνω από πριν, τότε αυτό είναι. Αν πάλι το πιει όλο... Μάλλον θα μοιάζει με τη δική μου περίπτωση που ήταν λαίμαργο. Τότε τα ξαναλέμε. Για δοκίμασε όμως αρχικά με 30μλ παραπάνω να δεις το θα κάνει... Περιμένω νέα σας!

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμάσω κι αυτό και θα σου πω γλυκιά μου

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ξυπνάει δηλαδή κι εσένα ε; Το κακό με τον δικό μου είναι ότι ξυπνάει και μετά δεν ξανακοιμάται και φυσικά αφού του λείπει ύπνος αρχίζουν τα κλάματα. Σήμερα τον έχω ξύπνιο από της 7 το πρωί και ζήτημα να κοιμήθηκε 3 ώρες συνολικά όλη μέρα Crying or Very sad η μανούλα φυσικά εξαντλημένη...με πονάνε χέρια, πλάτη, μέση τα πάντα Laughing Laughing

 

Ίσως κάποια κοπέλα έχει να μας δώσει μία λύση...πρίν λίγο τον έβαλα στο κρεβάτι κοιμήθηκε μέσα σε ένα λεπτό, τρόμαξα μετά από 10 λεπτά, ξύπνησε και τώρα κλαίμε πάλι Crying or Very sad Crying or Very sad

 

Ναι ξυπνάει κα ξυπνάει και τρομοκρατημένη(τεντώνει χέρια-πόδια και γουρλώνει τα μάτια). Με λίγο όμως κουβεντούλα και την πιπίλα της ξανακοιμάται...

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου 2280 ακομα πιο μικρος. δεν πινει ποτε πανω απο 150 γρ γαλα και οπως σου ειπα τρωμε οποτε θελουμε δεν εχουμε ωραριο :roll:

αληθεια εσενα ποσο γαλα πινει? τοτε ο δικος μου με το ζορι 90-120 επινε και πινουσε συχνα

 

Να σου ζησει ΤΖΟΥΤΖΑ μου! Και ο δικος μου 2290 γεννηθηκε.

 

ευχαριστω πολυ και εσυ να χαιρεσαι τον μικρουλης σου!!!!

:D:D:D αληθεια χρυσα μου και τωρα πως ειναι στην αναπτυξη του ολα καλα?

Μια χαρα!

Ειναι 12 κιλα 85 ποντους υψος και κατα τον παιδιατρο ειναι φυσιολογικοτατος. Παντα ειχε ορεξη για φαι και ευτυχως δεν με εχει παιδεψει σ'αυτο το θεμα.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Ο μπεμπης νου ενω ειναι σε γενικες γραμμες πολυ ησυχο μωρο,ξαφνικα τις νυχτες ενω κοιμαται τιναζεται και ξυνει το κεφαλακι του,κουναει τα χερακια νευρικα και γενικα εχει μια ενοχληση.Εν τω μεταξυ τα ματακια κλειστα,δεν ξυπναει.

Το ειπα στην παιδιατρο και μου ειπε οτι δεν της ακουγεται κατι σοβαρο.Τον εξετασε κιολας.Ολα καλα.

Δοκιμασα μηπως κρυωνει,μηπως ζεσταινετε,μηπως τον ενοχλουν τα ταμπελακια απο τα φορμακια,του αλλαξα σαμπουαν και του βαζω κρεμουλα στο μετωπακι μηπως εχει αφυδατωση και φαγουρα...Τιποτα.

Αποψε σκεφτομαι να τον φασκιωσω.Τελευταια ελπιδα.

Ποια ειναι η γνωμη σας;Σας εχει συμβει κατι παρομοιο;Τα μωρακια σας κοιμουνται ησυχα την νυχτα;

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη κόρη μου γεννήθηκε πρόωρα (όχι πολύ μόλις μπήκα στο 9ο) και δεν μπορούσε να κοιμηθεί αν δεν ήταν απαλά "φασκιώμενη" μέσα σε μια βαμβακερή πάνουλα που απλά περιόριζε τα χεράκια και τις αποτόμες κινήσεις. Κουνιόταν μόνη της και τρόμαζε και αυτό δεν την άφηνε να κοιμηθεί ήσυχα.

Οχι σφιχτά αλλά απαλά μπορείς απλά να "φασκιώσεις" το μωρό. Επίσης μου είχε πει η παιδίατρος που έχω να χρησιμοποιώ μια πανούλα πάνω στην οποία έχω κοιμηθεί ένα βράδυ και μυρίζει "μαμά" αυτό επίσης τα ευχαριστεί πολύ και τα ησυχάζει τα μικρούλια τα ζουζουνάκια.

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ήταν απαλά "φασκιώμενη" μέσα σε μια βαμβακερή πάνουλα που απλά περιόριζε τα χεράκια και τις αποτόμες κινήσεις.

Κι εμεις αυτο καναμε και το μωρο φαινοταν πιο ησυχο.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ο καλος μου και η μητερα μου επιμενουν οτι τα νεογεννητα εχουν αναγκη απο "θαλπωρη" και οτι "κρυωνει η κοιλιτσα της" (???) και μου την τυλιγουν με 30 βαθμους κελσιου με -βαμβακερη- κουβερτουλα.....

Τη θερμομετρησα και ελεγε 37,4!!!!!!!

Εσεις τι ξερετε???? Ετσι θελουν τα μωρακια??

Ξερετε αν εχει υπερθερμια, πως να της κατεβασω τη θερμοκρασια? Ενα μπανακι φτανει ή να καλεσω γιατρο??

Link to comment
Share on other sites

Λίζα, αν πάρεις τηλ τον παιδίατρο και του πεις ότι γίνεται αυτό, βάζω στοίχημα ότι θα σας βρίσει οικογενειακώς. Το φάσκιωμα γινόταν μια φορά και έναν καιρό. Όσο για τη...θαλπωρή, να σε ενημερώσω ότι τα μωράκια ζεσταίνονται 3 φορές περισσότερο από εμάς. Ο παιδίατρος ήρθε όταν η μπέμπα ήταν 10 ημερών (τον Απρίλη ε) και είδε που στην κούνια της είχα σεντονάκι και πικέ κουβερτούλα και μου ειπε "πολυ καλά την έχεις, στα μωρά βάζουμε ότι και σε εμάς. Κυρίως οι μαμάδες. Πικέ η μαμά, πικέ και το μωρό."

Ας με διορθώσουν πιο έμπειρες μαμάδες αλλά κάνε μου μια χάρη και μη φασκιώνετε το μωράκι... Έλεος...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΑΝ ΖΕΣΤΑΙΝΕΤΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΡΩΜΕΝΟΣ Ο ΛΑΙΜΟΣ ΤΟΥ

 

Φιλάκια καλή μου να σκέφτεσαι πάντα

ΟΣΟ ΖΕΣΤΑΙΝΕΣ ΕΣΥ ΤΟΣΟ ΖΕΣΤΑΙΝΕΤΑΙ …….!!!!

ΟΣΟ ΚΡΥΩΝΕΙΣ ΕΣΥ ΤΟΣΟ ΚΡΥΩΝΕΙ …………!!!!1

.....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι τί είναι αυτά που κάνετε??????

Αν θέλεις φάσκιωμα, να το κάνεις με μία πάνα( λεπτό βαμβακερό ύφασμα) όχι με κουβερτούλα με 30 βαθμούς έξω!!!!!!!Αυτό γίνεται όχι για μην στραβώσουν τα πόδια που έλεγαν παλιά (τελείως βλακεία), αλλά για να μην κουνάει τα χέρια της σαν κλαράκια και χτυπιέται στο πρόσωπο και ξυπνάει και γενικά να είναι πιο σταθερή.Γιατί ακόμη δεν έχει έλεγχο των κινήσεων του, και μπορεί από αυτές να ξυπνάει. Παίζει και το αίσθημα της θαλπωρής και της σταθερότητας.

Προσωπικά δεν την φάσκιωσα!

Πρόσεχε μη αρρωστήσει το παιδάκι και ανεβάσει πυρετό. Πάρε ένα τηλ. το γιατρό για την υποθερμία.Και βγάλε επειγόντως την ...κουβερτούλα....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...