valia 32

ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΥ ΣΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ...?

Recommended Posts

Διαφημίσεις

Βάλια χρόνια πολλά και καλή χρονιά! Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να μην πιάσει η επισκληρίδιος σε καισαρική. Εγώ γέννησα 18 Νοεμβρίο και μάλιστα με επισκληρίδιο και καισαρική....Δεν ένιωσα πόνο μόνο την αίσθηση εκείνη την ώρα που είχα που μου βάζανε πετσέτα μέσα στην κοιλιά για την αιμοραγία....και μάλιστα το μούδιασμα το έχω ακόμη παρόλου που έχει περάσει τόσο καιρός

Εγω γεννησα φυσιολογικά κ ναι όπως έχω ξαναγράψει δν μ έπιασε η επισκληριδιος.λέγεται αποκλεισμός νευρου απ ότι είπαν οι αναισθησιολογοι αλλα ξαναλέω για να μην τρομαξεις ότι γεννησα φυσιολογικά.έχω ακούσει ότι στην καισαρικη πρώτα σε ρωτάνε εάν αισθάνεσαι κάτι κ μετα ξεκινάνε την επεμβασγ

η κολλητη μου που γεννησε με καισαρικη και επισκληρηδιο(υποτιθεται) πηγε για φτ αλλα πεφταν οι παλμοι του μωρου και θα το εχαναν και ετσι δεν προλαβε να την πιασει η αναισθησια οταν αρχισαν να την ανοιγουν....σφαδαζε απο τους πονους.....αλλα.....δεν γινοταν κ αλλιως..!!!:( ελπιζω να μην τυχει σε καμμια μανουλα!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

η κολλητη μου που γεννησε με καισαρικη και επισκληρηδιο(υποτιθεται) πηγε για φτ αλλα πεφταν οι παλμοι του μωρου και θα το εχαναν και ετσι δεν προλαβε να την πιασει η αναισθησια οταν αρχισαν να την ανοιγουν....σφαδαζε απο τους πονους.....αλλα.....δεν γινοταν κ αλλιως..!!!:( ελπιζω να μην τυχει σε καμμια μανουλα!!

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

85MJp2.png

Από τη στιγμή που σου βάζουν το αναισθητικό στη σπονδυλική στήλη θέλει κάποια λεπτά για να δράσει... εγώ και τις δυο φορες γέννησα με καισαρική και επισκληρίδιο και αφου μου την έβαλαν με έλεγχαν ανά λίγα λεπτά πιανοντάς μου τα πόδια με δύναμη και ρωτώντας με αν το νιώθω... δεν ένιωθα πόνο μόνο ενα φοβερό μουδιασμα...

Δεν νομίζω ότι σε περιπτώσεις νορμάλ (όχι επείγουσες, οπως της κοπελας που διαβάσαμε παραπανω), δεν πιάνει η επισκληρίδιος... άσε που πλεον εχει γινει φωμοτύρι...

Oταν κανεις καισαρικη με επισκληριδιο, νιωθεις πχ τραβηγματα την ωρα της επεμβασης;

Οχι να νιωθεις πονο, γενικα εαν ''κατι'' νιωθεις

85MJp2.png

Naι, κάααααααατι απειροελάχιστο νιώθεις αλλά δεν πονάει και δεν ενοχλεί σε καμία περίπτωση (δεν έχω παιδί αλλά έχω κάνει καισαρική τομή σε ανοιχτό χειρουργείο ινομυωματεκτομής, με επισκληρήδιο).

it's never too late to start all over again

Προσωπικά δεν ένιωσα πόνο ούτε μια στιγμή, απλά ένιωθα δυσφορία τη στιγμή που έβγαλαν τον πρώτο μου γιο, γιατί όπως εξηγήθηκε μετά μου είχε κάνει πολυ μικρή τομή και με ταρακουνουσαν ολόκληρη... στον δεύτερο γιο που είχα αλλάξει γιατρό και η τομή ήταν φυσιολογική και όχι μινιατουρα... δεν είχαμε τα ίδια κουνήματα :) βέβαια μπορεί να έχει να κάνει και το ότι ο πρώτος ήταν με τα πόδια προς τα κάτω, ενώ ο δεύτερος ήταν κανονικά με το κεφάλι...

Πάντως όπως και να έχει δεν ένιωσα πόνο... αν και αυτό που έπαθα μετά... το πρήξιμο και η φαγούρα σε όλο το σώμα μου έφτανε!!! και οι πόνοι στη μέση τα επόμενα 2 χρόνια...

Βέβαια αυτά τα έπαθα εγώ και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να φοβίσω καμία μέλλουσα μανούλα :) κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και κάθε γέννα είναι διαφορετική!

Διαφημίσεις

Δλδ σε κουνουσαν, τραβοντας σε, για να βγαλουν το μωρο απο τη τομη;;;;;

Δεν κουνούσαν εμένα, εγώ κουνιόμουν απο τις κινήσεις που έκαναν για να βγάλουν το μωρο.

Το μωρό ήταν με τα πόδια προς τα κάτω, οπότε οπως καταλαβαίνεις ήταν δύσκολο να τα πιάσουν και τα δυο και να τραβήξουν το μωρό και οπως μου είπε ήταν και τα χέρια του μωρού μεσα στην κοιλιά... και ολα αυτα σε συνδυασμο με την πολυ μικρη τομη... με ταρακουνησαν για τα καλά...

στον δεύτερο γιο τα πράγματα ήταν εντελως διαφορετικά, η τομή μεγαλύτερη, το παιδί με το κεφάλ κάτω, το επιασαν και "γλύστησε" ήρεμα.

Μπορεί να ακουγονται τρομακτικα, όμως εκείνη τη στιγμή λαχταράς ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ να δεις το παιδί σου που δεν σε ενοχλεί τίποτα!!! εγώ θα θυμάμαι και γελάω :) ήταν μια εμπειρία κι αυτή :) και ευτυχως με αισιο τέλος :)

Πφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ...... Να κοιμηθω θελω και οταν ξυπνησω να εχω γεννησει, ουτε τομες, ουτε αιματα, ουτε ωδυνες.... Απλα να πεσω για νανι και το πρωι να εχω το μωρο μου.

Να τα χαιρεσαι παντως!

• Μου αρέσει 1

85MJp2.png

Το εννοιωσα σε ολο του το μεγαλειο.Πολυ πονο,σαν να σε σφαζουν κανονικα.Οταν παραπονεθηκα,μου ειπαν εχεις δικιο αλλα δεν μπορουσαμε να κοιταξουμε εσενα εκεινη την στιγμη,αλλα το μωρο που δεν ειχε οξυγονο(επαθα αποκολειση πλακουντα).Το μωρακι μου εζησε για 1,5λεπτο και δεν με νοιαζει καθολου που δεν ειχε πιασει τελειος.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Πφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ...... Να κοιμηθω θελω και οταν ξυπνησω να εχω γεννησει, ουτε τομες, ουτε αιματα, ουτε ωδυνες....

Κι όμως δεν αλλάζω με τίποτα αυτές τις στιγμές, προσωπικά δεν θα ήθελα να τις χάσω... δεν θυμάμαι τίποτα αρνητικό και δεν υπήρχε και τίποτα αρνητικό εδω που τα λέμε :), ήμουν σε νιρβάνα! περίμενα να συναντήσω τα παιδιά μου για πρώτη φορά και ήθελα να ακούσω το πρώτο κλαμα, να τα αγγίξω πριν τα καθαρίσουν, πριν τα ντύσουν, να τα βάλω να θηλάσουν αμέσως έστω και για 2 λεπτά, δεν θα τα έχανα με τίποτα...

Εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα τέλεια όπως τα έχεις φανταστεί!

Κοριτσια σας ευχαριστω για το ενδιαφερον εχετε δικιο και εγω ετσι σκεφτηκα το σημαντικοτερο ειναι να γεννηθει το παιδι γερο και να το σφηξες στην αγκαλια σου!Εμενα μου συνεβη αυτο που σας ρωτησα θα σας πω λεπτομερειες καθως και καποια πραγματα που θελω να συζητησουμε αυριο γιατι τωρα τρεχω πανικοβλητη με τις ετοιμασιες του τραπεζιου!Φιλια πολλα και καλη χρονια σε ολες!!!

Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια και καλη χρονια!Οπως σας ειπα χθες εμενα μου συνεβη οχι να μην με πιασει αλλα να μην πετυχει η επισκληρηδιος.Το πρωτο μου μωρακι το γεννησα με καισαρικη η εγκυμοσυνη και ο τοκετος μια χαρα και στο δευτερο ειχα πολυ καλη εγκυμοσυνη και πηγα για την δευτερη καισαρικη μου με ραντεβου μεσα στην τρελη χαρα που θα εβλεπα επιτελους το κοριτσακι μου.Οταν μου εβαλαν την επισκληριδιο περιμεναν 10 λεπτα για να ενεργησει και οπως ειπατε μου εκαναν τεστ για να δουν αν νιωθω τους ελεγα οτι αισθανομαι και περιμεναν συνολικα μιση ωρα ερχεται ο γιατρος και δινει η αναισθησιολογος το οκ να με ανοιξουν εγω να λεω στο γιατρο μου οτι αισθανομαι και να μην με πιστευει.Οταν ανοιγουν και αρχιζουν να με τραβανε απτις 2 πλευρες της τομης (οσες εχουν κανει καισαρικη ξερουν τι εννοω) τρελαθηκα στον πονο φωναζουν αμεσως τη αναισθησιολογο και μου κανουν ολικη.Στεναχωρηθηκα γιατι δεν ειδα το μωρακι μου αμεσως δεν μου το εδωσαν να το αγγιξω ουτε το ακουσα να κλαιει την πρωτη φορα.Μετα στην ανανηψη ειχα αιμορραγια και αλλη μια φορα στο δωματιο μου ειπαν οτι ηταν λογω της διπλης ναρκωσης που πηρα.Ομως γιαυτα που εγιναν ακουσα πολλες διαφορετικες δικαιολογιες και δεν ξερω τι να πιστεψω και σε αλλο γυκαικολογο που πηγα μετα ευτυχως ο ανθρωπος μου ειπε οτι το θεμα ε τις αιμοραγιες το εχω ξεπερασει και δεν θα εχω προβλημα στο μελλον αλλα οσων αφορα το λογο που εγιναν ολα αυτα δεν θελει να παρει θεση.

Αποτι εχω καταλαβει αυτο που μου συνεβει ειναι σπανιο (και γιαυτο να μην ανυσηχησουν οι μελλουσες μανουλες!) και γιαυτο ρωταω εσας αν εχετε ακουσει η ζησει κατι παρομοιο να μου πειτε τι εξηγηση σας εδωσαν και πως το αντιμετωπισαν?

Στην πρώτη μου γέννα δεν με έπιασε ούτε εμένα η επισκληρίδιος, αλλά αυτό οφειλόταν στο ότι επρόκειτο για εσπευσμένη καισαρική και δεν είχαμε χρόνο να περιμένουμε. Το μωρό είχε ζοριστεί πολύ, είχε κάνει και κακά, έπρεπε να βγει γρήγορα. Μου δώσανε μέθη και κοιμήθηκα και γι' αυτό, δυστυχώς, δεν το είδα εκείνη τη στιγμή, ούτε το κλάμα του άκουσα. Όταν γέννησα το δεύτερο με προγραμματισμένη κτ, συνειδητοποίησα πόσο πολύ μου είχε κοστίσει...αλλά χαλάλι. Πάλι δόξα τω Θεώ λέω, αφού δεν έπαθε τίποτα ούτε εκείνο, ούτε εγώ, από την ξεροκεφαλιά μου να επιμένω να προσπαθήσω για φυσιολογικό τοκετό, τη στιγμή που όλοι οι γιατροι με συμβουλεύανε το αντιθετο.

sK6ep3.pngEnQrp3.png

Εγω παντως ανατριχιασα.Καλύτερα να μην το διάβαζα.

Κοπελα μου δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις οπως ειπα ειναι πολυ σπανιο και εαν ενας απολους στο χειρουργιο λαμβανε υποψη αυτα που ελεγα πιστευω πως θα το ειχαν προλαβει εξαλλου εκεινη την στιγμη πιστεψε με το μονο που σε νοιαζει ειναι να γεννηθει γερο το παιδι

Στην πρώτη μου γέννα δεν με έπιασε ούτε εμένα η επισκληρίδιος, αλλά αυτό οφειλόταν στο ότι επρόκειτο για εσπευσμένη καισαρική και δεν είχαμε χρόνο να περιμένουμε. Το μωρό είχε ζοριστεί πολύ, είχε κάνει και κακά, έπρεπε να βγει γρήγορα. Μου δώσανε μέθη και κοιμήθηκα και γι' αυτό, δυστυχώς, δεν το είδα εκείνη τη στιγμή, ούτε το κλάμα του άκουσα. Όταν γέννησα το δεύτερο με προγραμματισμένη κτ, συνειδητοποίησα πόσο πολύ μου είχε κοστίσει...αλλά χαλάλι. Πάλι δόξα τω Θεώ λέω, αφού δεν έπαθε τίποτα ούτε εκείνο, ούτε εγώ, από την ξεροκεφαλιά μου να επιμένω να προσπαθήσω για φυσιολογικό τοκετό, τη στιγμή που όλοι οι γιατροι με συμβουλεύανε το αντιθετο.

Και εγω ηθελα να γεννησω φυσιολογικα ομως δυστυχως δεν γινοταν στο πρωτο ειχε μπερδευτει με τον λωρο και δεν κατεβαινε και στο δευτερο δεν ηθελε να το διακινδυνευσει ο γιατρος

Στη δευτερη εγκυμοσυνη μου που η καισαρικη ηταν επειγουσα λογω προεκλαμψιας, δεν προλαβε να με πιασει για τα καλα η επισκληριδιος και καταλαβα το κοψιμο. Αμεσως μου εβαλαν κατι στον ορο και ηρεμησα αλλα καταλαβαινα τα παντα. Απλα δεν πονουσα.

Στην τριτη δεν καταλαβα τιποτα περα απο το τραβηγμα που ειπε και η φιλη μας πιο πανω.

Οντως η λαχταρα για να δεις το μωρο σου δεν σε αφηνει να τρομαξεις ή να νιωσεις ασχημα συναισθηματα.

Γνωστη μου δεν την επιασε η επικληριδιος λογω οτι ηταν υπερβαρη και της εκαναν ολικη.

Στη δευτερη εγκυμοσυνη μου που η καισαρικη ηταν επειγουσα λογω προεκλαμψιας, δεν προλαβε να με πιασει για τα καλα η επισκληριδιος και καταλαβα το κοψιμο. Αμεσως μου εβαλαν κατι στον ορο και ηρεμησα αλλα καταλαβαινα τα παντα. Απλα δεν πονουσα.

Στην τριτη δεν καταλαβα τιποτα περα απο το τραβηγμα που ειπε και η φιλη μας πιο πανω.

Οντως η λαχταρα για να δεις το μωρο σου δεν σε αφηνει να τρομαξεις ή να νιωσεις ασχημα συναισθηματα.

Γνωστη μου δεν την επιασε η επικληριδιος λογω οτι ηταν υπερβαρη και της εκαναν ολικη.

Εγω δεν ειμαι υπερβαρη πριν μεινω εγκυος ημουν 61 και πηρα 12 κιλα εμενα μου ειπαν οτι επεσε σε αγγειο ενω στους δικους μου ειπαν οτι αποφασισαν να μου κανουν ολικη επειδη ειχα παρενεργειες απτο φαρμακο (τρομο και ζαλη)

Καλη χρονιά !!

απ οτι ξερω , θα επρεπε να κανουν ολική ναρκωση , γιατι όντως η επισκληρίδιος θελει λιγο χρονο. Γεννησα με καισαρική και επισκληρίδιο και δεν ενιωσα καθόλου πονο και ξεμουδιασα γρηγορα (5 30 μου εκαναν την επισκληρίδιο , στις 7 λυγιζα τα γονατα μου). εννοειται οτι σου κανουν τεστ αν εχει πιασει η ενεση, ρωτανε πως νιωθεις κλπ

το μουδιασμα απο την τομη , κραταει καιρό , σιγά σιγά υποχωρεί

2b590bac1c.png

Εγω δεν ειμαι υπερβαρη πριν μεινω εγκυος ημουν 61 και πηρα 12 κιλα εμενα μου ειπαν οτι επεσε σε αγγειο ενω στους δικους μου ειπαν οτι αποφασισαν να μου κανουν ολικη επειδη ειχα παρενεργειες απτο φαρμακο (τρομο και ζαλη)

Στην δευτερη καισαρικη μου ειχα και εχω τρεμουλο αλλα ισως ηταν απο την προεκλαμψια. Στην τριτη αφου με ανεβασαν στο δωματιο ειχα εμετους οι οποιοι σταματησαν οταν μου εβαλαν ενα φαρμακο στον ορο. Ηταν παρενεργεια απο την επισκληριδιο.

Παρ ολ αυτα αν εμενα παλι εγκυος και επρεπε να κανω ντε και καλα καισαρικη, επισκληριδιο θα διαλεγα :wink:.

Κι όμως δεν αλλάζω με τίποτα αυτές τις στιγμές, προσωπικά δεν θα ήθελα να τις χάσω... δεν θυμάμαι τίποτα αρνητικό και δεν υπήρχε και τίποτα αρνητικό εδω που τα λέμε :), ήμουν σε νιρβάνα! περίμενα να συναντήσω τα παιδιά μου για πρώτη φορά και ήθελα να ακούσω το πρώτο κλαμα, να τα αγγίξω πριν τα καθαρίσουν, πριν τα ντύσουν, να τα βάλω να θηλάσουν αμέσως έστω και για 2 λεπτά, δεν θα τα έχανα με τίποτα...

Εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα τέλεια όπως τα έχεις φανταστεί!

αυτό λεω κι εγω οταν με ρωτάνε ...........ήμουν σε νιρβανα !! απολυτα ηρεμη ,

5 30 το πρωί , (γιατι με επιασαν πονοι πριν το ραντεβου μου για καισαρική) , νυσταζα κιόλας γιατί απο το απογευμα χρονομετρούσα τις ωδίνες , ειχα κλεισει τα μάτια και περίμενα να ακουσω το κλάμα του γιου μου:P

2b590bac1c.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα