Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φιλιά στα χέρια του παιδιού


thalassa

Recommended Posts

geia sas koritsia! anafero ayto to thema san aporia giati ego den antexo allo na to vlepo....peite mou ki eseis tin gnomi sas kai an sas symvainei...

oloi apo tin oikogeneia tou antra mou aderfes, goneis,gabroi kai anipsia exoun tin synithia na filane ta xeria ton paidion(10 minon) kai otan to paidi vazei to daxtilaki tou konta sto stoma tous anoigoun to stoma kai to pairnoun mesa stigmiaia!den ginete na min to gleipsoun!!!!

ti na kano?eimai paralogi?pos na to stamatiso?otan tous leo na min to kanoun me ironevontai kiolas...xanapesto lene,!!!!ego tha to kano!!!thrasos!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σιγά τα αυγά. Πες ότι δεν θέλεις να βάζουν τα δάχτυλα του μωρού στο στόμα. Για τα φιλιά στα χεράκια - ε δεν έγινε και τίποτα. Πλείνε μετά τα χερ'ακια του μωρού και όλα καλά. Εκτός αν οι συγγενείς είναι άρρωστοι. Οικογενειακώς.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Απαίτησε αυτό που θέλεις εσύ, εσύ είσαι η μάνα του παιδιού και εσύ έχεις το πρώτο λόγο. Κανένας δεν έχει δικαίωμα να σε αμφισβητεί και να σε ειρωνεύεται κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

geia sas koritsia! anafero ayto to thema san aporia giati ego den antexo allo na to vlepo....peite mou ki eseis tin gnomi sas kai an sas symvainei...

oloi apo tin oikogeneia tou antra mou aderfes, goneis,gabroi kai anipsia exoun tin synithia na filane ta xeria ton paidion(10 minon) kai otan to paidi vazei to daxtilaki tou konta sto stoma tous anoigoun to stoma kai to pairnoun mesa stigmiaia!den ginete na min to gleipsoun!!!!

ti na kano?eimai paralogi?pos na to stamatiso?otan tous leo na min to kanoun me ironevontai kiolas...xanapesto lene,!!!!ego tha to kano!!!thrasos!!!!!!

 

Εφόσον δεν καταλαβαίνουν, κάνε τους ένα γερό σπάσιμο.

Την επόμενη φορά φόρεσε στα παιδιά γαντάκια και μην τα βγάλεις.

Αν κάνουν να τα βγάλουν αυτοί, πες τους όχι γιατί τους σαλιώνετε τα δάχτυλα.:mrgreen:

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πωωωωωωωωωωωωωωωω!τα ιδια κανουν και σε μενα!!!!και οσο βλεπω τ ασαλια τους στα χερακια της μικρης σπανε τα νευρα μου!νομιζω θα παθω εγκεφαλικο!!!!ασε που τη φιλανε και στο προσωπο λαιμο και ρουχα!!!!!!!και το μικρο ολο τ αχερια του στο στομα μετα!εγω τρεχω και την πλενω με τροπο!δεν ξερω τι θα κανω ουτε εγω τρομεροοοοοοοοοοοοοοοοο προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πράγματι αυτό είναι ένα πρόβλημα που το περνάμε όλες οι μαμάδες!

Εμένα ο δικός μου είναι μεγάλος στα 4 σχεδόν και πάλι όταν βλέπω τα σάλια στο πρόσωπό του γίνομαι τούρκος!!

 

Εγώ προσωπικά όταν ήταν μικρός κατευθείαν του έκανα τα χέρια με μωρομάντηλα αν ήμουν έξω μπας και το καταλάβουν. Εντωμεταξύ έλεγα και εγώ και η μάνα μου στις θείτσες ότι το παιδί έχει ατοπική δερματίτιδα αλήθεια δηλαδή και δεν τον φιλάμε ούτε στα χέρια. Μερικές ούτε που το καταλάβαιναν βέβαια...

Ο μπαμπάς μου αν δεί κάποιον και το φιλάει ειδικά στο πρόσωπο του τι λέει χοντρά!

 

Να σας πω το πιο τραγικό που τσακώθηκα κιόλας με την αδελφή του πατέρα μου για αυτό τα προχτές. Είχε σκάσει ένα μπαλόνι και πήρε το ένα κομμάτι. Το έχωσε στο στόμα της κάνοντάς το μπαλάκι τέλοσπάντων με κάποιον τρόπο και μετά πάει να το δώσει το μικρό!:shock: ρε θεία της λέω μην του δίνεις όλα τα μικρόβια από το στόμα σου του παιδιού στα χέρια του έλεος πια!!!σιγά μωρέ μου λέει άσε το παιδί να έχει αντισώματα!!:shock:εμείς στα χωριά παλιά πως παίζαμε?:shock::shock:αντισώματα έχει της λέω δεν θέλει και από τα δικά σου!!!!τι άλλο θα δω ή γυναίκα πια;;;

Link to comment
Share on other sites

και μένα δε μου αρέσει αυτό και φυσικά δεν πρέπει να γίνεται σε μωρό παιδί. Πάντως και το να πλένονται συνέχεια τα χέρια δεν είναι λύση γιατί μένει στο παιδί και μπορεί μετά να έχει θέμα με το νερό και τα μικρόβια γενικότερα.

 

Αφού έχει γίνει ήδη θέμα και ξέρουν την άποψή σου και ειρωνεύονται κιόλας (!!!) εγώ θα έπαιρνα το μωρό από την αγκαλιά τους ή από μπροστά τους τη στιγμή που θα πήγαιναν να το βάλουν στο στόμα ή να το φιλήσουν. Ακραίο αλλά μόνο έτσι ίσως το καταλάβουν και να σε σεβαστούν. Το θέμα είναι τι γίνεται με τις σχέσεις μετά..... γιατί παρεξηγήσεις θα υπάρξουν.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά τα αυγά. Πες ότι δεν θέλεις να βάζουν τα δάχτυλα του μωρού στο στόμα. Για τα φιλιά στα χεράκια - ε δεν έγινε και τίποτα. Πλείνε μετά τα χερ'ακια του μωρού και όλα καλά. Εκτός αν οι συγγενείς είναι άρρωστοι. Οικογενειακώς.

Καλά Ρέα, μην το λες (σιγά τ' αυγά). Είχαμε πάει το σόι στο μαιευτήριο να δούμε μια ξαδέλφη μου που γέννησε και η μία μου θεία φίλαγε συνέχεια το νεογέννητο στα χέρια περιπαθώς, μετά σαλίων φυσικά. Την ώρα μάλιστα που το μπεμπέ θήλαζε. Η λεχώνα (πρωτομανούλα τότε κιόλας) φρίκαρε με το όλο σκηνικό αλλά δεν μίλησε.

 

Σε καμιά περίπτωση δεν λέω να ζούμε σε γυάλα (το δικό μου παιδί το εξέθεσα πολύ νωρίς και σε πολλούς "κινδύνους") αλλά μερικοί κι οι αντιδράσεις "αγάπης" τους δεν παίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Καλά Ρέα, μην το λες (σιγά τ' αυγά). Είχαμε πάει το σόι στο μαιευτήριο να δούμε μια ξαδέλφη μου που γέννησε και η μία μου θεία φίλαγε συνέχεια το νεογέννητο στα χέρια περιπαθώς, μετά σαλίων φυσικά. Την ώρα μάλιστα που το μπεμπέ θήλαζε. Η λεχώνα (πρωτομανούλα τότε κιόλας) φρίκαρε με το όλο σκηνικό αλλά δεν μίλησε.

 

Σε καμιά περίπτωση δεν λέω να ζούμε σε γυάλα (το δικό μου παιδί το εξέθεσα πολύ νωρίς και σε πολλούς "κινδύνους") αλλά μερικοί κι οι αντιδράσεις "αγάπης" τους δεν παίζονται.

 

Εδώ μιλάει η κοπέλα για μωρό 10 μηνών που ολύ πιθανά μποσουλάει κιόλας.

εδώ σκουπίζει τα πατώματα, τα φιλιά στα χεράκια μας πείραξαν;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε καταλαβαινω γιατι πρεπει να τα φιλανε τοσο μικρα παιδακια.

Εγω παντως την ελεγα και την λεω ακομα κανονικα σε οποιον επιχειρει να φιλησει την δικια μου.Δεν εχει να κανει με τα μικροβια αλλα με το οτι εκνευριζομαι να σαλιωνουν και να ρουφανε το παιδακι μου.

 

Αλλα το κλασικο που λενε ολοι οταν ειναι μικρα ακομα "να λιγο στα χερακια να το φιλησω" .......ελεοος.Θελει πολυ μυαλο οτι τα μωρακια εχουν τα χερακια ολη μερα στο στομα? Για ποτε την αρπαζα την δικια μου ........ουτε με ενοιαζε αν θα παρεξηγηθουν.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

και γω λέω απλά ότι δεν επιτρέπεται να φιλάμε τα μωρά και τέλος. Στραβώνουν λίγο αλλά ας στραβώσουν καλυτερα αυτοί παρά εγω. Α και αν κάποιος πάει να το πιάσει στο πρόσωπο - άλλο πάλι αυτό - επεμβαίνω και το τραβάω επιδεικτικά. Δεν φιλάμε μωρό και δεν το πιάνουμε στο πρόσωπο.κανόνες απαράβατοι. Εδω δεν μου αρέσει εμένα να με φιλάνε και να με πιάνουν με βρωμόχερα στο πρόσωπο, το παιδί που είναι ανυπεράσπιστο θα αφήσω? Σκέφτομαι να τα κόψω και σε μένα αυτά, υπάρχουν άλλοι τρόποι να δείξεις την αγάπη σου αν θες, δεν χρειαζόμαστε την εξάπλωση μικροβίων...

Link to comment
Share on other sites

δεδομένου ότι δεν είναι άρρωστοι, είναι τόσο κακό να φιλάνε τα χέρια του μωρού οι αδερφές του πατέρα και οι παππούδες του?? εγώ πχ τα ανήψια μου τα φιλάω στα χέρια, φυσικά και δεν θα βάλω τα δαχτυλάκια τους στο στόμα μου, αλλά θα φιλίσω τα χέρια τους. στην τελική όπως το είπε και η ρέα εδώ μπουσουλάνε κάτω σε αυτή την ηλικία, το φιλί στα χεράκια δεν νομίζω να κάνει κακό!

βέβαια εγώ ίσως το βλέπω έτσι επειδή δεν έχω παιδάκι ακόμα, ίσως και εμένα να μου κακοφανεί τότε, ωστόσο όμως, επειδή τώρα είμαι απο την απέναντι πλευρά (των θείων που φιλάνε τα χέρια των παιδιών) θα πω πως δεν γίνεται κακοπροαίρετα, απλά επειδή δεν θεωρώ σωστό να φιλήσω το παιδί στο πρόσωπο, στο κεφαλάκι διαλέγω τα χέρια.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

και γω λέω απλά ότι δεν επιτρέπεται να φιλάμε τα μωρά και τέλος. Στραβώνουν λίγο αλλά ας στραβώσουν καλυτερα αυτοί παρά εγω. Α και αν κάποιος πάει να το πιάσει στο πρόσωπο - άλλο πάλι αυτό - επεμβαίνω και το τραβάω επιδεικτικά. Δεν φιλάμε μωρό και δεν το πιάνουμε στο πρόσωπο.κανόνες απαράβατοι. Εδω δεν μου αρέσει εμένα να με φιλάνε και να με πιάνουν με βρωμόχερα στο πρόσωπο, το παιδί που είναι ανυπεράσπιστο θα αφήσω? Σκέφτομαι να τα κόψω και σε μένα αυτά, υπάρχουν άλλοι τρόποι να δείξεις την αγάπη σου αν θες, δεν χρειαζόμαστε την εξάπλωση μικροβίων...

 

 

πολύ σωστά!!!συμφωνώ!!έπρεπε να τους τα είχες κόψει από την αρχή αυτά!ακούς εκεί να ειρωνεύοται κι όλας!!κοψε τον βηχα και παρε το πάνω χέρι διότι θα αργότερα θα αντιμετωπήσεις χειρότερα στραβά!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μιλάει η κοπέλα για μωρό 10 μηνών που ολύ πιθανά μποσουλάει κιόλας.

εδώ σκουπίζει τα πατώματα, τα φιλιά στα χεράκια μας πείραξαν;

 

 

δεν ξερεις τι μπορει να κουβαλαει το στομα του αλλου...συμφωνω και για το πατωμα,αλλα δεν ειναι λογικη αυτη...το οτι μπουσουλαει και βαζει τα χερακια του στο στομα,δεν σημαινει οτι ο οποιοσδηποτε μπορει να ρουφαει ενα μωρο παιδακι...

 

προσωπικα το ξεκοβα κατευθειαν:"παρακαλω φιλακια στο παιδι μονο στα ποδαρακια"και σε οποιον αρεσε...οποιος δεν το σεβοταν,απλα του απομακρυνα το παιδι και επιανε το μυνημα...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα δεν μου αρέσει να την φιλανε στα χέρια και κάθε φορά, όταν ήταν πιο μικρή, το έλεγα πριν κάνουν την κίνηση. Ειδικά άτομα μεγαλύτερης ηλικίας δεν ήθελα με τίποτα! Πιστεύω ότι ένα στόμα κουβαλάει περισοοτερα μικρόβια απο το πάτωμα που σχεδόν κάθε μέρα το σκουπιζουμε και το σφουγγαριζουμε όταν έχεις παιδι να μπουσουλαει!

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

απλά επειδή δεν θεωρώ σωστό να φιλήσω το παιδί στο πρόσωπο, στο κεφαλάκι διαλέγω τα χέρια.

τώρα μεταξύ μας, αν ένας οποιοσδήποτε συγγενής ΠΡΕΠΕΙ να φιλήσει ένα μωρό, καλύτερα στην κορφή του κεφαλιού του που ούτε την πιάνει ούτε στο στόμα τη βάζει, παρά στα χεράκια.

Για τα πρόσωπο δεν το συζητώ καν. Τι μανία κι αυτή, άσχετοι άνθρωποινα θέλουν να πειράζουν τα προσωπάκια των μωρών:evil:

Επίσης υπάρχουν και τα ποδια, που όπως και να το κάνεις μπαίνουν λιγότερο στο στόμα από τα χέρια και είναι καιπολύ τρυφερό;)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

τώρα μεταξύ μας, αν ένας οποιοσδήποτε συγγενής ΠΡΕΠΕΙ να φιλήσει ένα μωρό, καλύτερα στην κορφή του κεφαλιού του που ούτε την πιάνει ούτε στο στόμα τη βάζει, παρά στα χεράκια.

Για τα πρόσωπο δεν το συζητώ καν. Τι μανία κι αυτή, άσχετοι άνθρωποινα θέλουν να πειράζουν τα προσωπάκια των μωρών:evil:

Επίσης υπάρχουν και τα ποδια, που όπως και να το κάνεις μπαίνουν λιγότερο στο στόμα από τα χέρια και είναι καιπολύ τρυφερό;)

 

 

Συμφωνω.......και προσθετω......δεν ειναι αναγκη να τα φιλανε πουθενα.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

τώρα μεταξύ μας, αν ένας οποιοσδήποτε συγγενής ΠΡΕΠΕΙ να φιλήσει ένα μωρό, καλύτερα στην κορφή του κεφαλιού του που ούτε την πιάνει ούτε στο στόμα τη βάζει, παρά στα χεράκια.

 

εδώ που τα λέμε αυτό δεν είχα σκεφτεί!;)

ελπίζω μέχρι να γίνω μητέρα να τα έχω μάθει αυτά!!!!:D

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι από περιέργεια. Όσες πιστεύετε ότι είναι κακό να φιλάνε το μωρό έχετε μόνο ένα παιδί;

Δεν το λέω από κακία ή ειρωνευόμενη, μην με παρεξηγήσετε. Απλώς επειδή εγώ με την πρώτη μου ήμουνα πολύ αυστηρή σε αυτά (και το αποτέλεσμα το είδα), τώρα με τη δεύτερη είμαι πολύ πιο χαλαρή (μπας και γίνει τίποτα καλύτερο).

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι από περιέργεια. Όσες πιστεύετε ότι είναι κακό να φιλάνε το μωρό έχετε μόνο ένα παιδί;

Δεν το λέω από κακία ή ειρωνευόμενη, μην με παρεξηγήσετε. Απλώς επειδή εγώ με την πρώτη μου ήμουνα πολύ αυστηρή σε αυτά (και το αποτέλεσμα το είδα), τώρα με τη δεύτερη είμαι πολύ πιο χαλαρή (μπας και γίνει τίποτα καλύτερο).

 

Τι αποτέλεσμα είχες αν επιτρέπεται;;;Δεν είμαι ακόμα μανούλα αλλά ελπίζω να γίνω σύντομα και διαβάζω με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον το θέμα!Βασικά αυτό με τους καπνιστές που φιλάνε τα παιδάκια ακόμα και σε μεγαλύτερες ηλικίες, όχι μόνο όταν είναι μωρά, με εξοργίζει!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρω οτι δεν ειμαι καθολου υπερβολικη με τα μικροβια.Ισα ισα που και την αποστειρωση την κοψαμε νωρις και την αφηνω και αλωνιζει μεσα στο σπιτι απο την πρωτη στιγμη που αρχισε να μπουσουλαει, και πραγματα μασουλαει και απ'ολα.Το να φιλανε ομως το παιδι μου και να το σαλιωνουν και να βρωμοκοπανε τσιγαριλα , ειναι αλλο πραγμα.

Και ξαναλεω πως δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να το φιλανε το μωρακι.Εγω παντως ξενο παιδακι αποφευγω να φιλαω.Δε το θεωρω σωστο.Και 10 παιδια να κανω.....το ιδιο νομιζω θα πιστευω

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα πατώματα και τα παιχνίδια από το πάτωμα δεν κουβαλάνε μικροοργανισμούς που αναπτύσσονται σε άλλους οργανισμούς (στην περίπτωσή μας τους ανθρώπους). Οι βρωμιές αν εισχωρήσουν σε έναν οργανισμό δεν θα γίνουν μεγαλύτερες βρωμιές. Αν όμως ένας μικροοργανισμός ή βακτήριο βρίσκεται στα σάλια και δεν αναπτύσσεται λόγω ανεπτυγμένου ανοσοποιήτικού συστήματος τότε φανταστείτε αν μεταφερθεί σε ένα μωρό με ανοσοποιητικό στα σπάργανα τι πάρτυ θα γίνει.

 

Όταν η μικρή πήγε στο Παίδων με 39 πυρετό Ιούλιο μήνα έτσι ξαφνικά οι γιατροί στα επείγοντα (ναι εκεί θα βρεθείς αν το παιδί είναι μωρό έστω και για έναν πυρετό) μας ρωτήσανε αν είναι κάποιος άρρωστος στο σπίτι όχι αν έβαλε κανα παιχνίδι στο στόμα της. Και μπορεί τέλος καλό όλα καλά αλλά η ταλαιπωρία και μόνο (που εμάς δεν την τρυπήσανε γιατί δεν έκλεισε 24-ωρο εμπύρετη για να κάνει εξετάσεις αίματος) αρκεί. Και η πεθερά μου έταζε λαμπάδες στον Άγιο Παντελεήμονα. Ας μου έταζε καλύτερα εμένα ότι δεν θα την ξαναφιλήσει στα χέρια και στα μάγουλα.

 

Σημ. 2 μέρες πριν το περιστατικό είχε επισκέψεις στο σπίτι από ξαδέρφες για να κάνει το κομμάτι της (όταν εγώ ήμουν στη δουλειά).

Το χειροφίλημα σύννεφο...

 

Τα μωρά τα φιλάμε μόνο στο τριχωτό της κεφαλής!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...