Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εφυγε η μπεμπουλα μου.....


Maria 31

Recommended Posts

Ακόμα μια δύσκολη νύχτα πέρασε με πολύ κλάμα.πέρασαν 3 μήνες.δεν το πιστεύω.άλλες φορές βάζω το χέρι μου στην κοιλιτσα μου και είναι αδια και άλλες φορές νομίζω ότι δεν το έζησα εγώ όλο αυτό.περιμένω πως και πως να περάσει ο καιρός να βγουν τα αποτελέσματα Απο το Ιπποκρατειο(σε 2 εβδομάδες) και να ξανακανω για τον θυροειδη(έπαθα και θυρειοδειτιδα συν τις άλλης)και να ξαναβάλουμε μπρος για μωράκι..μακάρι να έρθουν δίδυμα,το θέλω πολύ.

Μαράκι μου,εύχομαι νά έχεις κουράγιο και πραγματικά να σου πάνε ΌΛΑ καλά και να αποκτήσετε ένα πανέμορφο μωράκι!!Και να είσαι σίγουρη δεν αργεί και πολύ να πραγματοποιηθεί..απλά κάνε υπομονή!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Maraki31,

είναι περιττό να σου πω για ακόμα μια φορά κουράγιο γιατί, θα κάνεις, δεν μπορείς να κάνεις κ αλλιώς, και για τον άντρα σου και για σένα.

Εγώ το Πάσχα του 2000, ανήμερα Μεγάλο Σάββατο, στην Πρώτη Ανάσταση, ανέβηκε ο άντρας μου από το μωρό για να μου πει ότι έφυγε ο Αναστάσης μου, όπως τον αεροβάφτησε η νοσοκόμα.

Όλοι μου λέγανε ότι ήταν θέλημα Θεού, και ότι ήθελε έναν άγγελο ο Χριστός, στην πρώτη Ανάσταση μαζί του.

Έζησε μόνο δύο μέρες. Από Μεγάλη Πέμπτη μέχρι Μεγάλο Σάββατο.

Το σπίτι μου ήταν έτοιμο, καλαθούνες, κρεβατάκι, και όλα όσα χρειάζονταν για τον μικρό μου άγγελο.

Η νεκροψία που κάναμε δεν έδειξε τίποτα, δεν πρόλαβα καν να τον πάρω αγκαλιά.

Τα γράφω και ακόμα κλαίω, όμως τώρα δίνω δυναμη και κουράγιο, γιατί έχω ακόμα δύο παιδιά ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ γερά, δυνατά και μου σπάνε τα νεύρα, με τους τσακωμούς τους αλλά δεν αντέχω δευτερόλεπτο μακρυά τους.

Υπομονή και αν χρειάζεται να πας και σε ένα ψυχολόγο που θα σε βοηθήσει πολύ. Και εγώ πήγα. Όχι τότε που έγινε αυτό γιατί το θεωρούσαν υπερβολικό ορισμένοι.

Σε συμβουλεύω να μην αργήσεις να πας, γιατί αν αργήσεις θα επιβαρήνεις ακόμα περισσότερο την ψυχολογία σου.

Μην το μπερδεύεις με ψυχίατρο, εγώ σου μιλάω για ψυχολόγο, είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

Φιλιά πολλά και δύναμη

ΜΘΣΟΒΜ

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι κουράγιο φαντάζομαι είναι απερίγραπτος ο πόνος ...... Και το ξαφνικό της υπόθεσης δυσκολεύει ακόμα περισσότερο τα πράγματα να μην το συζητήσω για αυτό το αιώνιο γιατί...θα χρησιμοποιήσω τα λόγια σου για να σου πω να το ξανά πεις και να το φωνάξεις με όλη σου τη δύναμη γιατί με τον καιρό εκεί θα καταλήξεις και αυτή θα είναι η γιατρειά σου ένα μέρει γιατί ποτέ δεν θα το ξεχάσεις....." καλύτερα έτσι παρά ένα παιδί που θα ταλαιπωρείται σε όλη του τη ζωή" που σ αυτή την τελευταία περίπτωση θα λιώνεις κ θα πεθαίνεις εσύ λεπτό με το λεπτό.... Κουράγιο κορίτσι μου εύχομαι γρήγορα ένα υγιέστατο νινί και σε σένα κ στον σύντροφό σου πολυ πολυ αγάπη υγεία και αλληλοκατανόηση...

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητή Μαρία, σου εύχομαι για το 2012 καθε ευτυχία και μόνο καλές στιγμές. Σχετικά με τον ψυχολόγο έχω να σου πω τα εξής. Ξεκίνησα να βλέπω και εγώ μιά μετά απο διακοπή κύησης που έκανα λόγω χρωμοσωμικής ανωμαλίας. Εγώ με τη βοήθεια του περιβάλλοντος μου (γονείς - αδέρφή - σύζηγος) προσπάθησα σχετικά σύντομα να αφήσω πίσω μου το γεγονός και να προχωρήσω. Κακά τα ψέμματα όμως είναι ένα γεγονός δύσκολο να το διαχειρηστεί κανείς. Με την ψυχολόγο έχω την αίσθηση οτι η περίοδος αποθεραπείας επιμηκύνεται κάπως αλλα γίνεται πιο σωστά, έτσι ωστε κα΄ποια ζητήματα να έχουν αντιμετωπισθεί για την επόμενη εγκυμοσύνη.

και πάλι σου έυχομαι σε σενα και σε όσες μανούλες έχασαν τα μωράκια τους να γίνουν γλυκιές μαμάδες στο άμεσο μέλλον. φιλιά

 

Συμφωνώ απόλυτα μην το αφήσεις... γέννησα φυσιολογικά ενα νεκρό άρρεν όπως άκουσα τη νοσοκόμανα λέει οταν ημουν 5 μηνών λόγω προβλήματος στην καρδιά του. Δεν το ειδα, δεν το άκουσα. Μετα από ενα μήνα αποφάσισα να πάω σε ψυχολόγο. Πηγα για 1,5 χρόνο.... εκανα το γιο μου με εξωσωματική, κατάφερα να αναπνεύσω μόνο όταν τον κράτησα στην αγκαλιά μου.... μετά έκανα και μια κόρη..... ειπα ναι γεννηθηκε οταν μου τη δώσανε. Υπομονή, δεν ξερω αν ο χρονος ειναι γιατρός, οι μνήμες πάντα θα υπάρχουν.. απλά θα πάρουν τη σωστή θεση και με το σωστό μέγεθος στη ζωή σου (ρηση της ψυχολόγου). Οπως βάζεις στη σωστή θέση ενα βιβλίο στη βιβλιοθήκη σου..

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοπέλα μου....Πόσο με άγγιξε η ιστορία σου...Είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι και έχω πλαντάξει στο κλάμα με αυτό που σου συνέβη! Ωστόσο πρέπει να είσαι δυνατή και να είσαι σίγουρη οτι ο Θεούλης θα κάνει το καλύτερο για σένα! Εύχομαι ο,τι καλύτερο!!!

vOAvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνεται.είμαι στο ψάξιμο για ψυχολόγο.αν ξέρετε κάποιον καλό να μου προτείνεται!Θεσσαλονίκη είμαι.

Αυτό που έχω διαπειστωσει (να μας πουν και οι άλλες μανουλες)είναι ότι 1 1/2 μέρα πριν κλωτσουσε παρά πολύ η μπεμπα για αρκετή ώρα.νομίζω ότι ήταν ένα δείγμα ότι κάτι δεν παει καλά.ελπίζω μόνο να έγιναν όλα για καλό και όχι άδικα να περάσαμε όλο αυτόν τον πόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοπέλα μου....Πόσο με άγγιξε η ιστορία σου...Είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι και έχω πλαντάξει στο κλάμα με αυτό που σου συνέβη! Ωστόσο πρέπει να είσαι δυνατή και να είσαι σίγουρη οτι ο Θεούλης θα κάνει το καλύτερο για σένα! Εύχομαι ο,τι καλύτερο!!!

__________________

Μαριαλενακι συνχαρητηρια για την εγκυμοσύνη σου.δεν θέλω με τίποτα να τρομαξεις.σου ευχομαι να κρατήσεις σύντομα το μωράκι σου αγκαλιά,και όσα ακόμα παιδάκια θελήσεις.να έχεις τα ματια σου ανοιχτά και οτιδήποτε σου συμβαίνει για πρώτη φορά και εινα ασυνήθιστο κατευθείαν τηλ τον γιατρό.εγώ χαιρομουν που κλωτσουσε τόσο πολύ η μπεμπα μου.βιάζεται να βγει έλεγα και καθομασταν και την χαζευαμε που κλωτσουσε, και αυτήν μας έλεγε ότι πρέπει να βγει επειγοντος αλλά εμείς δεν το καταλάβαμε...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνεται.είμαι στο ψάξιμο για ψυχολόγο.αν ξέρετε κάποιον καλό να μου προτείνεται!Θεσσαλονίκη είμαι.

Αυτό που έχω διαπειστωσει (να μας πουν και οι άλλες μανουλες)είναι ότι 1 1/2 μέρα πριν κλωτσουσε παρά πολύ η μπεμπα για αρκετή ώρα.νομίζω ότι ήταν ένα δείγμα ότι κάτι δεν παει καλά.ελπίζω μόνο να έγιναν όλα για καλό και όχι άδικα να περάσαμε όλο αυτόν τον πόνο.

 

 

 

εμενα τεταρτη 30 απριλιου εδωσε την τελευταια της κλωτσια.....δεν ηταν κατι το ασυνηθιστο,ουτε εντονο....μετα σταματησε,αλλα δεν πονηρευτηκα.περνα η 1η μερα,2η,3η...καπου εκει αρχισα να ανησυχω...μεχρι τοτε ελεγα πως λουφαξε ή κλωτσα τα βραδια που κοιμαμαι......την 5η μερα αποφασισα να παω για υπερηχο.......

αυτα εγιναν το 2008,μαιο......την χρονια που μας περασε καταφερα και γεννησα τελειομηνο μωρακι....αλλη μια μπεμπουλα!!!!!!!!

ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος........και η επομενη εγκυμοσυνη επισης....μονο μην βιαστεις-πενθησε πρωτα,και οταν νιωσεις ετοιμη.....θα ερθει και θα στεριωσει!!!!!!!!αγκαλιτσες!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έυχομαι απλά τα καλύτερα για όλες τις μανούλες που πραγματικά το θέλουν πολύ να και έχουν περάσει άσχημα να αλλάξουν όλα προς το καλό!! Για όλα τα πράγματα υπάρχει το καλύτερο που έρχεται αργά ή γρήγορα!! Αν υπάρχει υγεία, όλα τα υπόλοιπα έρχονται γλυκές μου!

vOAvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έυχομαι απλά τα καλύτερα για όλες τις μανούλες που πραγματικά το θέλουν πολύ να και έχουν περάσει άσχημα να αλλάξουν όλα προς το καλό!! Για όλα τα πράγματα υπάρχει το καλύτερο που έρχεται αργά ή γρήγορα!! Αν υπάρχει υγεία, όλα τα υπόλοιπα έρχονται γλυκές μου![/QUOTE]

 

 

 

το μονο σιγουρο;)

με το καλο το μωρακι σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κριμα....στεναχωρηθηκα πολυ..ευχομαι την επομενη φορα που θα μας ξαναγραψεις να εχεις ενα μωρακι στην αγκαλιτσα σου!!!ο θεος να σε εχει παντα καλα κ να σου δινει κουραγιο κ δυναμη....

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mαράκι μου δυστυχώς είναι πολύ νωπή ακόμα η πληγή σου, ίσως και να έρθουν κι' άλλες τέτοιες νύχτες αλλά σιγά-σιγά ο χρόνος θα τις κάνει πιο ανώδυνες. Κι εγώ κάποιο Φεβρουάριο έχασα το μωράκι μου στον 9ο μήνα, θέλω να κλείσω τα μάτια και να περάσει αυτός ο μήνας.

 

Κουραγιο μας Μαρακι . Και εγω τον μισω τον φεβρουαριο alexele γιατι ειχα 2 παλινδρομες μια το 2003η αλλη 2011 και φετος εχασα την κορουλα μου που ηταν 23+6 εβδομαδων

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνεται.είμαι στο ψάξιμο για ψυχολόγο.αν ξέρετε κάποιον καλό να μου προτείνεται!Θεσσαλονίκη είμαι.

Αυτό που έχω διαπειστωσει (να μας πουν και οι άλλες μανουλες)είναι ότι 1 1/2 μέρα πριν κλωτσουσε παρά πολύ η μπεμπα για αρκετή ώρα.νομίζω ότι ήταν ένα δείγμα ότι κάτι δεν παει καλά.ελπίζω μόνο να έγιναν όλα για καλό και όχι άδικα να περάσαμε όλο αυτόν τον πόνο.

 

Και η δικια μου κλοτσούσε επίμονα μια ημερα πριν για αρκετη ωρα δεν ξερω εαν υπεφερε η μας αποχαιρετουσε .....το αγγελουδι μου

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να φανταστω τον πονο σου, εγω ειχα μια αποβολη στην εβδομη εβδομαδα και ευγνωμονω τον Θεο που εγινε νωρις. Εχω ομως κατι να σας διηγηθω. Η μητερα μου ειχε πεντε εγκυμοσυνες απο τις οποιες τρια παιδια γεννησε ζωντανα. Τα δυο πεθαναν στον εκτο μηνα εγκυμοσυνης... οσο κυνικο κι αν ακουγεται ισως, αν τα μωρακια αυτα επιζουσαν, ουτε εγω ουτε ο αδερφος μου, ουτε τα δυο αγγελουδακια μου θα υπηρχανε σημερα...

 

Μετα την αποβολη μου εμεινα εγκυος και τωρα εχω μια ακομα πριγκιπισσα...

 

Ολα γινονται για καποιον λογο...το μελλον θα δειξει. Κουραγιο και πιστη σου ευχομαι για να "βγεις'" απο αυτην την εμπειρια ενας πιο δυνατος και σοφος ανθρωπος...δεν ξερω αν πιστευεις...εγω προσωπικα πιστευω πως το αγγελουδακι σου ειναι στην αγκαλια της Παναγιτσας μας...

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ την έχασα την 18η εβδομάδα... Πνίγηκε με τον ομφάλιο λώρο... πολύ σπάνιο για την 'ηλικία' της... 1 στις 10.000... Μην πιέζεις τα συναισθήματά σου. Θα περάσει μόνο του. Όταν είναι ο καιρός να νιώσεις καλύτερα, τότε θα το καταλάβεις... και τότε να ξαναπροσπαθήσεις. Μπορεί να σου ακουστεί πολύ κοινό αυτό που θα σου πω, αλλά... κάθε εμπόδιο για καλό. Όταν με το καλό θα κρατήσεις το γερό μωράκι αγκαλιά σου, τότε θα καταλάβεις πως με τίποτα στον κόσμο δεν θα το άλλαζες κι ας θυσιάστηκε ένα άλλο για χάρη του....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφού το είπε η ανηψιά σου, έτσι και θα γίνει! Το παιδάκι έχει διαίσθηση γιατί είναι τόσο αγνό! Εύχομαι τέτοια μέρα του χρόνου να μας γράψεις για το μωρό σου και τα ξενύχτια σου!

Link to comment
Share on other sites

Κουραγιο μας Μαρακι . Και εγω τον μισω τον φεβρουαριο alexele γιατι ειχα 2 παλινδρομες μια το 2003η αλλη 2011 και φετος εχασα την κορουλα μου που ηταν 23+6 εβδομαδων

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΟLITSKA, ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΟΥ:confused: Ο ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ ΟΜΩΣ ΕΦΥΓΕ, ΜΠΗΚΕ Η ΑΝΟΙΞΗ..................

ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΥΓΙΗ ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΑ ΜΩΡΑΚΙΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΟLITSKA, ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΟΥ:confused: Ο ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ ΟΜΩΣ ΕΦΥΓΕ, ΜΠΗΚΕ Η ΑΝΟΙΞΗ..................

ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΥΓΙΗ ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΑ ΜΩΡΑΚΙΑ!!!!

θελει χρονο ακομα ειναι πολυ φρεσκο για μενα

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα απο τις ανοσολογικες εξετάσεις που είχα κάνει πριν 2 μήνες.τελικά βρέθηκε ότι έχω θρομβοφιλια και αυτός ήταν ο λόγος.ένας γ@μ&μ?νος θρομβος μου πήρε την μπεμπουλα μου 1 μέρα πριν την γνωρίσω....τουλάχιστον τώρα ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε..ξεκινάμε και ελπίζουμε να πανε όλα καλά αυτή την φορά...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα απο τις ανοσολογικες εξετάσεις που είχα κάνει πριν 2 μήνες.τελικά βρέθηκε ότι έχω θρομβοφιλια και αυτός ήταν ο λόγος.ένας γ@μ&μ?νος θρομβος μου πήρε την μπεμπουλα μου 1 μέρα πριν την γνωρίσω....τουλάχιστον τώρα ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε..ξεκινάμε και ελπίζουμε να πανε όλα καλά αυτή την φορά...

 

Μαρία μου πολύ σημαντικό που βρέθηκε η αιτία. Δεν θα σου απαλύνει το πόνο βέβαια, αλλά δεν θα ζεις πια με ένα μεγάλο γιατί και πως έγινε και την έχασες. Τώρα πια γνώρίζεις το πρόβλημα και πως θα το αντιμετωπίσεις. Σου εύχομαι γρήγορα να κρατήσεις ένα άλλο γερό μωράκι στην αγκαλιά σου.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και εκει που πάω να σηκωθώ βγαίνει ακόμα μια εξέταση και μου δίνει ακόμα μια σφαλιάρα και πάλι κάτω.καινουργιο φασουλι τώρα.εκτος απο την ασπιρίνη και την ηπαρινη μου ειπαν(γυναικολογος και αιματολογος)να πάω πάλι στην ανοσολογο και μάλλον θα μου δώσει και κορτιζονη γιατί λένε οι εξετάσεις δείχνουν ότι μπορεί να μην μπορώ να μείνω έγκυος η αν μείνω να αποβαλω...τι αλλο Χριστέ μου ακόμα θα με βρει;έχω αρχίσει και φοβάμαι πια να κάνω εξετάσεις...μόλις σηκωνω μια πέτρα αντί για καλο μου βγαίνει σε κακό. Μια φίλη μου μου είπε"εγω σου είπα απο την αρχή να μην το ψάξεις"αλλα γινεται και αυτο;;;;

Link to comment
Share on other sites

δε γινεται να μην το ψαχνεις!!!!!πρεπει να λυσεις ολα τα εμποδια που βρισκονται στο δρομο σου για να μην ξαναπερασεις κατι τοσο δυσκολο.μη φοβασαι και μην απελπιζεσαι.θα βρεις τη δυναμη να τα ξεπερασεις και ενα νεο μωρακι αργα ή γρηγορα θα γεμισει την κοιλιτσα αλλα και την αγκαλιά σου.σου το ευχομαι ολοψυχα. Η Παναγια θα σε βοηθησει...

wMpkp2.png

tUiRp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...