Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εφυγε η μπεμπουλα μου.....


Maria 31

Recommended Posts

Χριστε μουυυυ....και μετα κλαιγομαι εγω που απλα ακουσαμε καρδουλα.....και ειδα και μια κουκιδα στον υπερηχο......

.......Κοπελα μου,τι να πει κανεις..τετοιες στιγμες.....οσα λογια να και να πουμε...τιποτα δεν μπορει να σε παρηγορησει.....ειμαστε τοσο μικροι μπροστα στην δυναμη του Θεου,και της μοιρας........

.....η αγαπη για τη ζωη και για τον ανθρωπο σου,να σου δωσει δυναμη ,να το ξεπερασεις,και να προχωρησεις με το κεφαλι ψηλα!!!! πολλες αγκαλιες απο μενα,και απο ολα τα κοριτσια του φορουμ!!!!!!

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαρία 31 δεν μπορώ να σου πω λόγια παρηγοριάς γιατί ξέρω ότι δεν μπορείς να παρηγορηθείς. Έχασα κι εγώ τα δίδυμά μου στους 7 μήνες. Τώρα κρατάω στην αγκαλιά μου τον μπέμπη μου 2,5 μηνών! Ένιωσα καλά μόνο μετά τη γέννηση του μωρού μου. Εγώ πήγα σε ψυχίατρο για ψυχοθεραπεία 6 μήνες μετά το θάνατο των μικρών μου και άργησα, μπορώ να πω τώρα. Έπρεπε να είχα πάει νωρίτερα γιατί έφτασα να κάνω κρίσεις πανικού. Έκανα 6 συνεδρίες, με βοήθησε αρκετά. Το βάλσαμο ήταν που έμεινα έγκυος μετά τη θεραπεία και άρχισα να "ζω" πάλι! Έτσι θα γίνει και με σένα!!!

Link to comment
Share on other sites

Michel και εγώ είχα μια παλλινδρομη πέρυσι και ήταν και για μένα ένα μεγάλο τραύμα.αλλά δεν είχα προλάβει να κάνω όνειρα,να δω τις φωτογραφειες Απο τον Β επιπέδου(και ήταν ολοιδια με την φωτο που εμοιαζε στον άντρα μου),δεν είχα αγοράσει κουνιες,φορμακια,καρότσι,μπιμπερο,πιπιλες και όλα όσα χρειάζεται ένα μπεμπακι..και είμαι «αναγκασμένη»να τα βλέπω καθημερινά.

Mamabamia πιστεύω ότι και εγώ μόλις ξαναμεινω έγκυος θα αρχίσω να αισθάνομαι καλύτερα.εσυ πως τα κατεφερες όταν πλησίαζε ο καιρός στον 7ο;;;και όταν ήταν να γεννήσεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Μαρια μου λυπαμαι παρα πολυ για την απωλεια σου...δεν μπορω να σου πω τιποτα αλλο...καταλαβαινω εν μερει πως νιωθεις γιατι ειχα κι εγω πριν απο πολλα χρονια μια παλλινδρομη και εμαθα την τελευταια τετραετια πως 90 τοις εκατο οφειλοταν στην θρομβοφιλια που εχω. Θα δεις γλυκια μου πως το μωρακι που σου ευχομαι να κρατησεις συντομα στην αγκαλια σου θα σου δωσει φτερα και δακρυα χαρας πλεον...αυτο σου ευχομαι απο τα βαθη της ψυχης μου !!!

Link to comment
Share on other sites

ειχα 2 παλινδρομες πριν το μωρο που εχω τωρα.Η μικρή ήταν 3 φορές τυλιγμενη με το λώρο με αποτέλεσμα να μην τρεφεται σωστά,να μην αναπτυσεται σωστά σαν εμβρυακι και τις τελευταιες βδομαδες πηγαινα στον καρδιοτοκογραφο 3 φορες την ημερα...επί 1.5 ώρα για να το παρακολουθουν!εκεινη η αγωνια μεχρι να ακουστει κάτι ....μέχρι που λυποθύμησα κάποια στιγμή πριν ακουστεί παλμός !ξερω την αγωνία,συμπάσχω και σου ευχομαι ότι καλύτερο ..

καμμία μανούλα να μην ζει τέτοιες στιγμές,δεν ξέρω τί να πω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οτι και να σου πουμε είναι τόσο λίγο μπροστά στον πόνο που αισθάνεσαι... Είναι πραγματικά από τα πιο οδυνηρά πράγματα που μπορούν να τύχουν σε μια κοπέλα. Θα προσέυχομαι στο Θεό να σου δίνει δύναμη κι εσένα και στο σύζυγό σου να το ξεπεράσετε και σύντομα να κρατήσετε αγκαλιά ένα μωράκι.

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δενξερω η κατασταση ειναιχαλια ...να βιωνης ολοι την χαρα εννια μηνες και να μην μπορεις να παρεις αγγαλια τον αγγελο σου ....γιατι ειναι πολυ αδικο ...καμια μανα να μην βιωνη τετοια κατασταση ......πως πεθανε αυτο το μωρακι μπερδευτικε στον λωρο ..δεν καταλαβαινω αυτην την εποχη με τοσα μεσα να πεθαινουν ετσι τα μωρακια ................με τη κουραγιο αυτη η μανα βαζει μπρος ..ξανα για μωρακι ...δεν ξερω θελει πολυ δυναμη κοριτσια πολυ δυναμη ......τι να της πεις για να την παρηγορησεις ..τι.........

Link to comment
Share on other sites

πολυ μεγαλος ο πονος και το κενο....

πρεπει ομως να βρουμε τη δυναμη να προχωρησουμε...

θελω να ξαναβγω την πορτα του μαιευτηριου χαρουμενη αγκαλια με ενα γερο μωρακι!!!

το κενο δεν θα συμπληρωθει ποτε ομως θα μαθω να ζω με αυτο χωρις να μου κοβετε η ανασα απο τον πονο

...και δεν μπορω καν να συγκριθω μαζι σου Μαρακι ,εχω δοξα το θεο δυο γερα παιδακια

Προσπαθησε να βρεις το κουραγιο ζητα βοηθεια δεν μπορουμε παντα να τα διαχειριζομαστε ολα μονοι μας

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

maraki mou epatha to idio prin mia evdomada ta eixa kanei ola ola htane mia xara kai phga g zwnes kai m eipane to idio akruvos pragmma ta eixa etimash ola me valane gennhsa fisiologika to koritsaki m nekro maraki m se katalavenw apolita hlikrina thelw na m pis kati se parakalw na m apantiseis pion giatro eixes...ax re maraki kserw pws eniwses kai pws niwtheis kai egw to idio akruvos m epanepws eixe stamathsh h anaptiksi t alla malakies lene pws ginete pwsa ti gennises se parakalw apantise m gt egw to prohgoumeno savvato vgika apo to nosokomei prospathw na mathw kai egw to gt?

paizoune me ths zwes mas kai tn paidion mas perimenw na m apantiseis

Link to comment
Share on other sites

κουραγιο καλο μου κοριτσι και συντομα η αγκαλιτσα σου θα γεμισει ..η μπεμπουλα ειναι αρχαγγελος σε στρατια αγγελων και δεν θελει να σε βλεπει να κλαις..μην βαραινεις την ψυχη της αστην να πεταξει ψηλα στα ανωτερα στρωματα του ουρανου εκει που πανε ολε ςοι αγνες και αθωες ψυχες..αναψε το καντηλακι σου ,πανε σε εναν παπα να την διαβασει ...

αλλα εσυ πρεπει να πατησεις στα ποδια σου .να την κανεις υπερη ανη διοτι αυτο θελει απο εσενα..

σημαντικο για μενα θα ηταν ενας γιατρος σε νοσοκομειο για να κανεις ΟΛΑ τα απαραιτητα και να σε παρακολουθουν πιο στενα.δεν υπονοω κατι για το γιατρο σου διοτι σταθηκε σαν πατερας σου διπλα σου απλα για την ποιοτητα και ποσοτητα των εξετασεων θα ηταν προτιμοτερο να σε παρακολουθει ΚΑΙ γιατρος νοσοκομειου.με ολο το σεβασμο σε μια κοοπελα που πενθει..μια αγκαλιτσα και ματς...ολα θα πανε καλα και εμεις εδω να σου κανουμε παρεα..να σε ακουμε οταν θες να τσιριξεις..γλυκεια μου να πας και σε ψυχολογο θα σε βοηθησει μα πανω απο ολα εσυ πρεπει να δωσεις κουραγιο και ελπιδα στον εαυτο σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

maria 31 εγώ κατάφερα να πείσω τον εαυτό μου πολύ λογικά και ορθολογιστικά ότι τα τυχαία γεγονότα όπως το δικό μου και το δικό σου δεν είναι δυνατόν να ξανασυμβούν στο ίδιο άτομο για δεύτερη φορά!!! Είχα περισσότερο άγχος και φόβο από μια ''κανονική'' έγκυο, αλλά πίστευα ότι αυτή τη φορά η εγκυμοσύνη θα εξελιχθεί όπως των περισσοτέρων γυναικών. Γιατί τα άσχημα είναι τα σπάνια γεγονότα.

Βέβαια να σου πω ότι γέννησα με καισαρική ενώ θα μπορούσα να είχα γεννήσει φυσιολογικά. Τα δεδομένα δεν ήταν τέλεια, γι αυτό δεν ήθελα να ρισκάρω και τελευταία στιγμή είπα στο γιατρό μου χειρουργείο (τις διδυμούλες τις είχα γεννήσει φυσιολογικά).

Να τονίσω βέβαια ότι ο θάνατος των μωρών μου ήταν καθαρά τυχαίο γεγονός και αναμενόμενο (πολύ σπάνια περίπτωση διδύμων με υψηλή θνησιμότητα). Εσύ με το γιατρό σου ψάξε ιατρικά να αποκλείσετε αν υπάρχει κάποια αιτία που το προκάλεσε αυτό, κι αν όχι είπαμε τα τυχαία γεγονότα δεν συμβαίνουν ξανά στον ίδιο άνθρωπο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σας πραγματικά μου δίνεται κουράγιο.

Demi μου πραγματικά ο γιατρός μου μου είχε κάνει πολλές εξετάσεις.δεν ξέρω αν σε ένα νοσοκομείο σου κάνουν τόσες εξετάσεις.πραγματικά μου στάθηκε παρά πολύ ο γιατρός με έπαιρνε συνέχεια τηλ και ρωτούσε για την υγεία μου και τώρα για τις εξετάσεις που έχω κάνει στο Ιπποκρατειο,ανοσολογικες που θα βγουν σε 20 μέρες περίπου.χθες πήγα και στον ενδοκρινολο μου γιατί είχα λίγο ζαχαρο το οποίο το είχα ρυθμίσει με διατροφή.ρώτησα και τον ενδοκρονολογο μήπως είχε να κάνει με το ζαχαρο και μου είπε ούτε μια στο εκατομυριο με τις τιμές που είχα.

Μαριλένα όσο για το μωρό γεννήθηκε 3300 και η νεκροψία που έγινε ήταν καθαρή.2 γυναικολοι και ο ενδοκρινολογος έβγαλαν το συμπέρασμα ότι υπήρχε καποιο πρόβλημα με την καρδιά το οποίο δεν φαίνεται ούτε μέσα στην κοιλιά ούτε όταν γεννιέται παρά μόνο όταν μεγαλώσει.αυτό κάπως με παρηγορεί.καλύτερα έτσι παρά ένα άρρωστο παιδί να τυραννιετε σε όλη του τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία πολύ λυπάμαι....σου γράφω και συγχρόνως κλαίω....κουράγιο κοπέλα μου.....πολύ στεναχωρέθηκα....εύχομαι όλα να σε πάνε καλά την επόμενη φορά...να έχεις πίστη...μην χάνεις το κουράγιο σου.....μείνε δυνατή.....θα σε σκέφτομαι.....

Link to comment
Share on other sites

καποιος λογος θα υπαρχει ! πρεπει να υπαρχει!

και ναι καλυτερα ετσι βρε Μαρακι συμφωνω παρα να ταλαιπωρειται μια ζωη!!!

θελω να πιστευω οτι εστω και με αυτο τον τροπο προστατευθηκαμε απο τα χειροτερα

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Μαρία πραγματικά σε καταλαβαίνω απόλυτα. Έχασα ένα μωράκι πριν 4 χρόνια, έναν μπεμπούλη σε ηλικία 2 μηνών. Όλες οι εξετάσεις, αμέτρητες, ήταν τέλειες καθ'όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Μώλις γεννήθηκε 1 μέρα μετά διεγνώσθηκε σοβαροτατο πρόβλημα στην καρδιά. Προσπαθήσαμε να το σώσουμε ακόμα και στο εξωτερικό αλλά δεν άντεξε. Πέθανε μέσα στο ασθενοφόρο πηγαίνοντας σε νοσοκομείο του Λονδινου. Να σημειώσω οτι ούτε στο Παίδων, και κυρίως στο Ωνάσειο δεν ήθελαν να ασχοληθούν καν. Ήταν δύσκολη περίπτωση. Είναι προτιμότερο - και αυτό στο λέει μια μάνα που έχει βιώσει έστω και λίγο διάστημα το να έχεις ένα άρρωστο παιδάκι- που έφυγε έτσι παρά χρόνια μετά απο πρόβλημα στην καρδιά. Να ξέρεις οτι δεν υπάρχει περίπτωση να μην είχε πρόβλημα το μωρό. Σίγουρα το πρόβλημα ήταν στην καρδούλα. Απλά έπεσες και εσύ στο ελάχιστο ποσοστό των περιπτώσεων που δεν καλύπτεται απο υπερήχους κτλ.

Τώρα έχω μια υγιέστατη κόρη 3 ετών. Να κάνεις οπωσδήποτε εμβρυικό υπέρηχο απο παιδοκαρδιολογο όταν μείνεις έγκυος. Αν θες πληροφορίες πες μου.

 

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σας πραγματικά μου δίνεται κουράγιο.

Demi μου πραγματικά ο γιατρός μου μου είχε κάνει πολλές εξετάσεις.δεν ξέρω αν σε ένα νοσοκομείο σου κάνουν τόσες εξετάσεις.πραγματικά μου στάθηκε παρά πολύ ο γιατρός με έπαιρνε συνέχεια τηλ και ρωτούσε για την υγεία μου και τώρα για τις εξετάσεις που έχω κάνει στο Ιπποκρατειο,ανοσολογικες που θα βγουν σε 20 μέρες περίπου.χθες πήγα και στον ενδοκρινολο μου γιατί είχα λίγο ζαχαρο το οποίο το είχα ρυθμίσει με διατροφή.ρώτησα και τον ενδοκρονολογο μήπως είχε να κάνει με το ζαχαρο και μου είπε ούτε μια στο εκατομυριο με τις τιμές που είχα.

Μαριλένα όσο για το μωρό γεννήθηκε 3300 και η νεκροψία που έγινε ήταν καθαρή.2 γυναικολοι και ο ενδοκρινολογος έβγαλαν το συμπέρασμα ότι υπήρχε καποιο πρόβλημα με την καρδιά το οποίο δεν φαίνεται ούτε μέσα στην κοιλιά ούτε όταν γεννιέται παρά μόνο όταν μεγαλώσει.αυτό κάπως με παρηγορεί.καλύτερα έτσι παρά ένα άρρωστο παιδί να τυραννιετε σε όλη του τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Maria31

Διαβασα το μηνυμα και δακρυσα, δεν εχω λογια, οτι και να πω ειναι λιγο το μονο που μπορω να πω κουραγιο και δυναμη κοριτσακι μου, για να μπορεσεις να συνεχεισης. ευχομαι με το καλο να ερθει στη ζωη σας ενα γερο μωρακι.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλή μου Μαρία η γλυκιά Παναγίτσα θα σε βοηθήσει να το αντιμετωπίσεις το δύσκολο και να σου χαρίσει ένα γλυκό μωρό στην αγκαλιά σου! Κάνε τις εξετάσεις σου και μετά βρες χρόνο για τον ευατό σου να βρεί διέξοδο! Όταν φύγει ο πόνος και ηρεμήσει η ψυχούλα σου! ΤΟ ΔΩΡΑΚΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Ρέα θα ήθελα να μου δώσεις πληροφορειες σχετικά με το θέμα.σου έστειλα μήνυμα αλλά δεν ξέρω αν ηρθε.ήταν το πρώτο μου.παντως στην νεκροτομή βγήκαν όλα καθαρά.σε ευχαριστώ εκ τον προτερον.

Link to comment
Share on other sites

γειά σου Μαράκι και εύχομαι ο χρόνος να απαλύνει τον πόνο σου. Έχασα κι εγώ το μωρό μου στον 8ο μήνα, έτσι ξαφνικά. Η γνώμη του γιατρού σχετικά με πιθανό πρόβλημα στην καρδιά ήταν οτι αν το πρόβλημα ήταν μικρό δεν θα οδηγούσε σε θάνατο, ενώ αν ήταν μεγάλο δεν θα είχε επιβιώσει για τόσους μήνες. Και επαληθεύτηκε, καθώς η ιστοπαθολογική εξέταση έδειξε πως το μωρό δεν είχε πρόβλημα, αλλά ο πλακούντας είχε φλεγμονή, πιθανώς λόγω κάποιας ιογενούς λοίμωξης. Οι ενδομήτριοι θάνατοι συνήθως σχετίζονται με προβλήματα της μήτρας και του πλακούντα, και όχι τόσο του μωρού. Βέβαια δεν αποκλείεται τίποτα, απλά σου ανέφερα την περίπτωση μου. Σου εύχομαι τα καλύτερα και μια επόμενη εγκυμοσύνη όποτε εσύ επιθυμείς

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μου βρηκανε και εμένα μια λοιμωξη στον πλακουντα,χοριοαμνιονίτιδα λέγεται.ο γιατρός μου είπε ότι έγινε αφού πέθανε το μωρό,γιατί αν ήταν η αιτία αυτή η λοιμωξη θα έπρεπε να είχα 40 πυρετό και ταχυκαρδιες.εγώ το μόνο που είχα εκείνη την μέρα ήταν φρικτος πονοκεφαλός.δεν ξέρω τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν είχα απολύτως τίποτα. όμως είχα περάσει μια βαριά ίωση, πολύ βαριά όμως (με πυρετό και πόνο σε όλο το σώμα) 3 μήνες πριν. Όταν ρώτησα την παθολογοανατόμο αν υπάρχει περίπτωση να είναι από τότε μου είπε φυσικά. Απλά όσο ήταν πιο μικρό το μωρό δεν το επηρέαζε το πρόβλημα. όταν μεγάλωσε όμως ο πλακούντας δεν μπόρεσε να το υποστηρίξει και δεν του πέρασε οξυγόνο. Όλα έγιναν μέσα σε ένα 24ωρο μέσα στο οποίο δεν είχα α΄πολύτως κανένα σύμπτωμα. Τυχαία είχα ραντεβού την επομένη στο γιατρό όπου και το βρήκαμε. Επίσης έκανα άπειρες εξετάσεις που δεν έδειξαν τίποτα, όπως και πλήρη έλεγχο θρομβοφιλίας η οποία αποκλείστηκε. Είναι τόσο περίεργα αυτά τα γεγονότα...εύχομαι να είναι όλα καλά και με σένα και ένα υγιές μωράκι σύντομα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια δύσκολη νύχτα πέρασε με πολύ κλάμα.πέρασαν 3 μήνες.δεν το πιστεύω.άλλες φορές βάζω το χέρι μου στην κοιλιτσα μου και είναι αδια και άλλες φορές νομίζω ότι δεν το έζησα εγώ όλο αυτό.περιμένω πως και πως να περάσει ο καιρός να βγουν τα αποτελέσματα Απο το Ιπποκρατειο(σε 2 εβδομάδες) και να ξανακανω για τον θυροειδη(έπαθα και θυρειοδειτιδα συν τις άλλης)και να ξαναβάλουμε μπρος για μωράκι..μακάρι να έρθουν δίδυμα,το θέλω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια δύσκολη νύχτα πέρασε με πολύ κλάμα.πέρασαν 3 μήνες.δεν το πιστεύω.άλλες φορές βάζω το χέρι μου στην κοιλιτσα μου και είναι αδια και άλλες φορές νομίζω ότι δεν το έζησα εγώ όλο αυτό.περιμένω πως και πως να περάσει ο καιρός να βγουν τα αποτελέσματα Απο το Ιπποκρατειο(σε 2 εβδομάδες) και να ξανακανω για τον θυροειδη(έπαθα και θυρειοδειτιδα συν τις άλλης)και να ξαναβάλουμε μπρος για μωράκι..μακάρι να έρθουν δίδυμα,το θέλω πολύ.

Στο εύχομαι ολόψυχα Μαρακι!!! Με το Καλο να έρθουν πολλΑ μωρακια, να απαλυνουν το πόνο σου....

pX0wp2.png

 

97l0p3.png

Link to comment
Share on other sites

αχ ! ποσο σε νιωθω...

αυτες οι νυχτες ειναι βασανιστικες ...

κανε κουραγιο και ολα θα πανε καλυτερα

σου ευχομαι συντομα να ερθουν τα παιδακια που ποθεις να σου απαλυνουν τον πονο σου βρε Μαρακι!!!!

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Mαράκι μου δυστυχώς είναι πολύ νωπή ακόμα η πληγή σου, ίσως και να έρθουν κι' άλλες τέτοιες νύχτες αλλά σιγά-σιγά ο χρόνος θα τις κάνει πιο ανώδυνες. Κι εγώ κάποιο Φεβρουάριο έχασα το μωράκι μου στον 9ο μήνα, θέλω να κλείσω τα μάτια και να περάσει αυτός ο μήνας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...