Recommended Posts

πρίν από 12 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Σκεφτόμουν να αρχίσω τα δημητριακά για πρωινό του μικρού με φρέσκο γάλα. Αλλά στο μάρκετ σήμερα είδα πως δίπλα στα κανονικά γάλατα είχαν και παιδικά. Συγκεκριμένα εγραφαν ροφήματα παιδικού γάλακτος εμπλουτισμένα με σωρό βιταμίνες. Είναι καλύτερα απ τα άλλα? Εσείς τι δίνετε? 

καλυτερα το κανονικο φρεσκο γαλα εαν εχει χρονισει το μωρακι σου που αποτι θυμαμαι εχει χρονισει..δοκιμασε κατσικισιο η αγελαδινο να δεις τι αρεσει περισσοτερο στο παιδακι σου..και να προτιμας μικρες φαρμες...!!!

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Σκεφτόμουν να αρχίσω τα δημητριακά για πρωινό του μικρού με φρέσκο γάλα. Αλλά στο μάρκετ σήμερα είδα πως δίπλα στα κανονικά γάλατα είχαν και παιδικά. Συγκεκριμένα εγραφαν ροφήματα παιδικού γάλακτος εμπλουτισμένα με σωρό βιταμίνες. Είναι καλύτερα απ τα άλλα? Εσείς τι δίνετε? 

Εγώ δίνω Όλυμπος 1 bio 3 κατσικίσιο κ νομίζω το προτιμαει κ απ' το δικό μου.:roll:

• Μου αρέσει 1

ofbHp2.png

Μια που λες για δημητριακα, να προσεξεις οτι παρεις να μην εχει ξηρους καρπους. Αν μπορεις δε ακομα καλυτερα να παρεις απο βιολογικα προιοντα γιατι ολα τα κλασσικα kelloggs και τετοια ειναι μεταλλαγμενα. Καλο νομιζω ειναι να παρεις κανονικο γαλα φρεσκο πληρες, κατσικισιο ή αγελαδινο. Τα εμπλουτισμενα ειναι και πολυ γλυκα στη γευση και με τα δημητριακα μπορει να μην του αρεσουν!

• Μου αρέσει 1

6imop2.pngRmpfp3.png

Καλυτερα κανονικο,κατσικισιο η αγελαδινο.τα παιδικα εχουν γευση συνηθως,δ ξερω για ζαχαρη.κ δ ειναι κ σιγουρο οτι τα προσθετα συστατικα πραγματι απορροφουνται.ενα παιδακι που τρωει απο ολα,δ τα εχει αναγκη

Ειναι σαν τα γιαουρτακια με πετσα κ τα παιδικα επιδορπια γιαουρτιου με γευση κ σοκολατα,στα ματια μου

Γενικα να προτιμας μικρες,τοπικες φαρμες

Στα δημητριακα εγω απλα προσεχω ζαχαρη κ αλατι.φυσικα μπορεις κ βιολογικα,οπως κ γαλα(γενικα για τα ιχνη απο ξηρους εμεις εχουμε παρει το οκ)

• Μου αρέσει 1

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Μιας και αναφέρθηκε ή παιδίατρος μου μου είπε πως έχουμε το οκ για ξηρούς καρπούς για αλλεργίες αλλά αν θέλω να δώσω να τα αλεσω για τον κίνδυνο πνιγμονης. Δεν σκοπεύω ακόμα μου φαίνεται νωρίς. 

Για τα δημητριακά θα ψαξω να βρω βιολογικά, στο μάρκετ που πήγα δεν είχε. Κάτι έχω ακούσει για μεταλλαγμένα καλαμπόκια.

Όσο για το γάλα όταν τα είδα στο ράφι μπερδεύτηκα και αναρωτιομουν μήπως είναι καλύτερα τα παιδικά αλλά θα πάρω φρέσκο πληρες. Νομίζω πως επειδή θηλάζει δεν χρειάζεται να το πίνει σαν ροφημα-συμπληρωμα αλλά και αν τελικά δωσω δεν επηρρεάζεται ο θηλασμός.

Διαφημίσεις

Εμενα η παιδίατρος μου είχε πει από πολύ νωρίς, μπορεί κ 9 μηνών, να δίνω ξηρούς καρπούς αλεσμένους κ τους έβαζα πολλές φορές στη φρούτοκρέμα, μόνο καρύδι κ φυστικια δεν έχω δώσει γιατί έχω εγώ αλλεργία κ τα φοβαμαι. Όσο για το γάλα, οι μικρές φάρμες σίγουρα είναι πολυ καλύτερες, τα νωπά μεγάλων εταιρειών δεν είναι γάλατα αρμεγμενα, είναι σκόνη γάλακτος κ το ξέρω από πρώτο χέρι.

Οταν λες δημητριακά με γάλα δλδ τι εννοείς; Γιατί θα με ενδιεφερε. Με το κουταλάκι όπως τα τρώμε εμείς;

• Μου αρέσει 1

ofbHp2.png

πρίν από 8 λεπτά , Lenia16 είπε:

Οταν λες δημητριακά με γάλα δλδ τι εννοείς; Γιατί θα με ενδιεφερε. Με το κουταλάκι όπως τα τρώμε εμείς;

Ναι σκεφτόμουν να του τα δίνω με το κουτάλι αφού πρώτα έχουν μαλακώσει στο γαλατακι. Τελευταία ο δικός μου απέρριψε τα αλεσμενα (τρώει μόνο έτσι την φρούτοκρέμα) και πιστεύω πως μπορεί να τα διαχειριστεί. 

Νομίζω πως και το δικό σου μωρό δεν τρώει πολτοποιημένα. Και μου φαινεται μία καλή εναλλακτική για πρωινό για να μην βαριουνται όλο τα ίδια.

• Μου αρέσει 1

πρίν από 9 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ναι σκεφτόμουν να του τα δίνω με το κουτάλι αφού πρώτα έχουν μαλακώσει στο γαλατακι. Τελευταία ο δικός μου απέρριψε τα αλεσμενα (τρώει μόνο έτσι την φρούτοκρέμα) και πιστεύω πως μπορεί να τα διαχειριστεί. 

Νομίζω πως και το δικό σου μωρό δεν τρώει πολτοποιημένα. Και μου φαινεται μία καλή εναλλακτική για πρωινό για να μην βαριουνται όλο τα ίδια.

Ναι δεν τρώει τπτ πολτοτοποιημενο πλεον. Εγώ για πρωινό της δίνω σταφιδόψωμο, ψωμάκι με τυρί ή μέλι κ ταχινι, αυγοφετα κ φρούτα κ θα ήθελα να αποφεύγω κάποιες μέρες το ψωμί οπότε τα δημητριακά είναι καλή ιδέα. Βρωμη της έχω δώσει μερικές φορές, δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκε. Θα πάω αύριο στο βιολογικό κάτω απ'το σπιτι μου να δω τι αλλο παίζει. Ευχαριστώ!

• Μου αρέσει 1

ofbHp2.png

11 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Ναι δεν τρώει τπτ πολτοτοποιημενο πλεον. Εγώ για πρωινό της δίνω σταφιδόψωμο, ψωμάκι με τυρί ή μέλι κ ταχινι, αυγοφετα κ φρούτα κ θα ήθελα να αποφεύγω κάποιες μέρες το ψωμί οπότε τα δημητριακά είναι καλή ιδέα. Βρωμη της έχω δώσει μερικές φορές, δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκε. Θα πάω αύριο στο βιολογικό κάτω απ'το σπιτι μου να δω τι αλλο παίζει. Ευχαριστώ!

Εγω στη δικια μου δινω δημητριακα απο μαγαζι με βιολογικα. Εχουν κυριως βρωμη και κατι αλλους σπορους μηλο και δαμασκηνο. Την βοηθανε πολυ και στα κακα της. Της τα βαζω σε ενα μπολ με λιγο γαλα να μουλιασουν και τα τρωει κανονικα με το κουταλακι. Τα προτιμαει δε απο ολες τις αλλες εναλλακτικες πρωινου!

• Μου αρέσει 2

6imop2.pngRmpfp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα